rok 2008

Aký bol ekonomický rok 2008?
[TA3, 20:40 30/12/2008] MODERÁTOR: Robert Žitňanský 

HOSTIA: Juraj Barta, hlavný ekonóm Slovenskej sporiteľne, na telefonickej linke Robert Kičina, výkonný riaditeľ PAS, Fedor Gál, sociológ, Praha

Odpoja odvody od minimálnej mzdy?
[STV, 19:30 28/12/2008]

Odvody do sociálnej a zdravotných poisťovní sa na budú rok zrejme odpoja od minimálnej mzdy. Získať by na tom mohli firmy, ktoré platia ľuďom minimálnu mzdu, ako aj živnostníci ktorí nemajú veľmi vysoké príjmy. Očakávajú, že odvody sa pre nich znížia.

Bez koho sa rok 2018 nezaobíde
[SME 23/12/2008] Autor: Marcela Glevická

Fenomén striebornej ekonomiky a bohatých dôchodcov zo Západu by sme mali využiť
Ak sa dnes rozhodnete študovať medicínu, o desať rokov vám odborníci predpovedajú sľubnú kariéru.
BRATISLAVA. Ako bude vyzerať práca o desať rokov a ktoré profesie budú najviac žiadané? Prognostici, ekonómovia či personalisti hovoria, že najviac to závisí od toho, ako sa vyvinie IT priemysel a čo všetko so sebou donesie starnutie populácie.

Finančná kríza, svet a my. . .
[EuroReport plus 23/12/2008] Autor: Fridrich Hláva

Pádom hypotekárnych spoločností a následne aj bánk v USA sa začala najhoršia finančná – a mnohí sa obávajú, ekonomická – kríza od roku 1928. Wall Street ani tentoraz nie je mimo, nemecký minister zahraničných vecí Steinmeier označil Spojené štáty prakticky za jediného vinníka súčasných problémov.

Škola pripraví deti na život? Mýtus padá
[HN 17/12/2008] Autor: Tomáš Nejedlý

Slovenskí deviataci v porovnaní s Európou prepadli
Bratislava – Mýtus o kvalite slovenských škôl, ktoré pripravujú naše deti na život, zrejme definitívne padol. Po tom, čo slovenskí deviataci „pohoreli“ v porovnávaní sa so svetom, prepadli aj v domácich testoch.

Bič na obchodníkov prikrátky?
[TV JOJ, 19:00 16/12/2008]

Monika Bruteničová, moderátorka TV JOJ: „Už o štyri dni začne platiť na Slovensku kontroverzný zákon, ktorého sa obávajú obchodníci. Ak im úrady preukážu, že nezákonne zdražovali v súvislosti s prechodom na euro, hrozí im trojročné väzenie. Podľa viacerých odborníkov, je však takýto zákon v praxi nevymožiteľný.“

Rast platov sa spomalil. Brzdí ich kríza.
[HN 11/12/2008] Autor: Martin Kóňa

Mzdy. Finančná kríza siahla ľuďom na peniaze a znižuje rozdiely v ohodnocovaní. Platy nízko zarábajúcich totiž rastú rýchlejšie ako dobre zarábajúcich. Zvýšenie príjmov majú isté štátni úradníci, vláda im pridá štyri percentá.

Krízu už cítia ľudia na svojich platoch
[HN 11/12/2008] Autor: Filip Obradovič

Reálne mzdy v priemysle klesli, firmy nemajú peniaze.
Bratislava – Finančnú krízu už cítia nielen tí zamestnanci slovenského priemyslu, ktorí kvôli nej prišli o prácu. Na svojich peňaženkách ju pocítili aj tí, ktorí zamestnanie stále majú. Podľa Štatistického úradu SR totiž platy v priemysle rástli v októbri pomalšie než ceny. Za svoju výplatu si tak zamestnanci mohli kúpiť menej ako pred rokom.

Podplácanie štátu? Pozor na Rusov
[HN 10/12/2008] Autor: Tamara Leontievová

Zo zahraničných investorov majú najväčšie sklony ku korupcii firmy z Ruska, Číny a Mexika.
Londýn, Bratislava – Príchod zahraničných investorov s miliónovými projektmi je pre Slovákov väčšinou dobrou správou. Niektoré firmy však pri svojom podnikaní používajú i metódy, za ktoré ich šéfom hrozí trestné stíhanie. Medzinárodná organizácia Transparency International včera zverejnila rebríček štátov, ktorých firmy najviac podplácajú pri expanzii do zahraničia. Podľa tohto rebríčka by sme si mali dávať najväčší pozor na podnikateľov z Ruska, Číny či Mexika. Naopak, najmenej korumpujú spoločnosti z Belgicka a Kanady.

13. plat je iba náhradná motivácia
[SME 09/12/2008] Autor: Marcela Glevická, Daniela Krajanová

Najistejšie prilepšenie na Vianoce zo zamestnancov majú ľudia v administratíve
Čím vyššie postavenie vo firme, tým lepší bonus na Vianoce. Trinásty plat manažéra býva podpriemerný, odmena dvojnásobná.

Finančné cunami zaplavuje banky a podniky
[Transport 08/12/2008] Autor: Alexander Sotník

Súčasná kríza v USA vznikla vo forme hypotekárnej krízy, ktorá má množstvo špecifík. Na rozdiel od predchádzajúcich kríz prekročila národný rámec a stala sa celosvetovou. Má nepriaznivý dosah nielen na finančný sektor, ale hlavne na vývoj reálnej svetovej ekonomiky.

Priemerná mzda stúpla na 21-tisíc korún
[www.eTrend.sk 04/12/2008] Autor: mm, SITA

Priemerná mesačná nominálna mzda za 3. kvartál vzrástla o 8,8 percenta
Svetová finančná kríza slovenským platom zatiaľ neublížila. Priemerná nominálna mesačná mzda za tretí kvartál roku 2008 dosiahla podľa Štatistického úradu 21 226 korún.

Štátnu správu neminú Vianoce
[SME 02/12/2008] Autor: Daniela Krajanová

Ministerstvá a úrady zvažujú koncoročné odmeny. Niektorí ich už majú isté.
Odmeny vo verejnej správe sa už črtajú. Úrady síce nepoznajú pojem trinásty plat, no mimoriadne odmeny možno budú.

Práce za Moravou ubúda
[ekonomika.sme.sk 01/12/2008] Autor: (zz, dak)

Budúcnosť našich robotníkov v Čechách je neistá. Záujem o nichv českých firmách klesol. Podľa niektorých analytikov však môže kríza dopyt po nich aj zvýšiť.

Česi chcú zmrazovať platy, my zatiaľ nie
[SME 01/12/2008] Autor: zz, dak

Polovica českých firiem nepočíta na budúci rok so zvyšovaním platov. Na Slovensku sa o vyšších mzdách rokuje.

Česi brzdia mzdy, u nás váhame
[SME 01/12/2008] Autor: Zdenka Zajíčková, Daniela Krajanová

Vývoj miezd na Slovensku by mal aspoň kopírovať infláciu vo výške zhruba štyri percentá.
Rýchly rast miezd nás v budúcom roku nečaká. Finančná kríza núti podniky šetriť.

Vek odchodu do dôchodku sa musí zvýšiť
[Nový Čas 29/11/2008] Autor: redakcia

Podľa Eugena Jurzycu, šéfa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), treba problém dôchodkov vyriešiť čím skôr.

Pobyt v Tatrách za štátne zmrzol
[ekonomika.sme.sk 28/11/2008] Autor: Zdenka Zajíčková

Vláda nasadila proti kríze aj dotované dovolenky. Peniaze na ne však nevyčlenila.
Ministerstvo hospodárstva zavádza rekreačné poukážky už vyše dva roky. Zatiaľ bez výsledku.Preukazy majú zmierniť aj dosahy finančnej krízy. Podľa niektorých analytikov však ide len o dotovanie jednej skupiny podnikateľov na úkor ostatných.

Klub 500 tlačí na zlacnenie energií
[SME 28/11/2008] Autor: Branislav Toma

Zamestnávatelia z Klubu 500 chcú reguláciu cien energií aj pre podnikateľov. Nie všetci zamestnávatelia s tým súhlasia.
BRATISLAVA. V súčasnosti je na Slovensku bežná regulácia cien energií pre domácnosti. Zamestnávatelia z Klubu 500 žiadajú, aby boli nižšie ceny aj pre podnikateľov.

Krízu pocítia zamestnanci predovšetkým v pomalšom raste platov
[Parlamentný Kuriér 28/11/2008] Autor: Redakcia

(výsledky prieskumu o dopadoch finančnej krízy na podnikanie v SR)
Podniky pôsobiace v SR odhadujú, že kvôli svetovej finančnej kríze dosiahnu v priemere o 8, 6 % nižšie tržby oproti pôvodne plánovanej úrovni. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zrealizovala Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s denníkom Sme v uplynulých dňoch.

PREČO ČÍTAM ŽURNÁL
[Žurnál 27/11/2008] Autor: Redakcia

Pri súčasnej ponuke na pultoch novinových stánkov či virtuálnych vydaní širokého spektra médií vnímam Žurnál ako užitočný zdroj dôležitých, serióznych a dôveryhodných informácií. Páči sa mi, že sa vyhýba bulvárnym témam.

Imidž je podnikateľom na nič
[www.eTrend.sk 26/11/2008] Autor: Gabriela Jarošová

Podporu verejnosti by podnikatelia chceli, no robia pre to málo
To, že verejnosť považuje podnikateľov za šikovných a úspešných ľudí, no so zlými morálnymi vlastnosťami, podnikateľské združenia vlastne ani neprekvapuje. „Vieme, že podnikatelia bývajú niekedy vnímaní skôr ako podnikavci – zdierači,“ hovorí prezident Slovenského živnostenského zväzu Peter Masár.

Podnikatelia očakávajú pozitívny vplyv eura na ekonomiku
[ekonomika.sme.sk 22/11/2008
Autor: TASR

BRATISLAVA. Slovenskí podnikatelia očakávajú, že zavedenie jednotnej európskej meny euro bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie. Očakávajú zjednodušenie zahraničného obchodu a pokles kurzového rizika.

Etický kódex
[Eurotelevízia 22/11/2008] Autor: Redakcia

Cieľom Etického kódexu je pomôcť spotrebiteľom nájsť obchody, kde sa k prechodu na euro postavia poctivo a seriózne, pomôcť férovým obchodníkom zviditeľniť sa a vytvoriť pocit dôvery medzi obchodmi a spotrebiteľmi.

Podnikanie: Imidž je na nič
[Trend 20/11/2008] Autor: Gabriela Jarošová

To, že verejnosť považuje podnikateľov za šikovných a úspešných ľudí, no so zlými morálnymi vlastnosťami, podnikateľské združenia vlastne ani neprekvapuje. „Vieme, že podnikatelia bývajú niekedy vnímaní skôr ako podnikavci – zdierači,“ hovorí prezident Slovenského živnostenského zväzu Peter Masár.

Podnikateľské prostredie sa zhoršilo
[HN 19/11/2008] Autor: sita

Bratislava – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa aj v treťom štvrťroku tohto roka opäť mierne zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, totiž dosiahla 115,3 bodu. V porovnaní s druhým štvrťrokom to predstavuje pokles o 1,5 percenta. Podnikatelia sú najviac nespokojní s funkčnosťou politického systému v štáte.

Podniká sa ťažšie
[PRAVDA 19/11/2008] Autor: čtk

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v treťom štvrťroku dostalo na najhoršiu úroveň od roku 2004. Informuje o tom Podnikateľská aliancia Slovenska. Podnikom prekážajú najmä zásahy vlády, nepredvídateľnosť novelizácií zákonov a vyhlásenia politikov proti energetickým monopolom. Podnikateľom prekáža aj netransparentnosť a klientelizmus v súťažiach.

Ekonomika krátko
[SME 19/11/2008] Autor: (sita)

BRATISLAVA. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v treťom štvrťroku podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska dostalo na najhoršiu úroveň od roku 2004. Podnikateľom prekážajú regulatívne zásahy vlády, nepredvídateľnosť novelizácií zákonov či vyhlásenia politikov proti energetickým monopolom. Vyplýva to z výsledkov prieskumu aliancie, ktorá združuje asi 200 podnikov z rôznych odvetví.

Dôvera podnikateľov sa v SR znižuje
[TA3, 15:00 a 15:30 18/11/2008]

Nálada podnikateľov sa na Slovensku v treťom kvartáli tohto roka opäť mierne zhoršila. Aktuálna hodnota indexu v podnikateľských prostrediach, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, sa v sledovanom období znížila takmer o jeden a pol percenta. Ide pritom už o deviaty pokles jeho hodnoty v rade.

Podnikateľské prostredie sa opäť zhoršilo
[www.eTrend.sk 18/11/2008] Autor: SITA

Poukazuje na to Index podnikateľského prostredia, ktorý pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska a ktorý v treťom štvrťroku poklesol o 1,5 % na 115,3 bodu.

Finančná kríza: Ďalšie hromadné prepúšťanie
[STV, 19:30 18/11/2008]

Miera nezamestnanosti na Slovensku v októbri klesla na 7,51 %. Číslo zverejnilo Ústredie práce. Od začiatku novembra však podniky nahlásili úradom práce 10 nových hromadných prepúšťaní. Zamestnanie by tak malo stratiť takmer 1500 ľudí.

Podnikateľské prostredie sa neustále zhoršuje
[ekonomika.sme.sk 18/11/2008] Autor: SITA

BRATISLAVA. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa aj v treťom štvrťroku tohto roka opäť mierne zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), totiž dosiahla 115,3 bodu.

Dôvera podnikateľov sa v SR znižuje
[TV TA3, 18:00 18/11/2008]

Nálada podnikateľov sa na Slovensku v treťom kvartáli tohto roka opäť mierne zhoršila. Aktuálna hodnota indexu podnikateľského prostredia, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, sa v októbri v sledovanom období znížil takmer o 1,5 percenta. Ide pritom už o deviaty pokles jeho hodnoty v rade.

Podnikateľské prostredie v SR sa podľa PAS opäť zhoršilo
[infostav.sk 18/11/2008] Autor: SITA

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa aj v treťom štvrťroku tohto roka opäť mierne zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), totiž dosiahla 115,3 bodu.

Kritika podnikateľského prostredia v SR
[TA3, 20:30 18/11/2008]

Podnikateľské prostredie na Slovensko sa v treťom štvrťroku podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska dostalo na najhoršiu úroveň za posledné štyri roky. Podnikateľom prekážajú najmä regulatívne zásahy vlády, nepredvídateľnosť novelizácií zákonov či vyhlásenia politikov proti energetickým monopolom.

Podnikateľské prostredie je najhoršie za posledné 4 roky
[Rádio Slovensko, 20:00 18/11/2008]

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska v treťom štvrťroku dostalo na najhoršiu úroveň za posledné 4 roky. Podnikateľom prekážajú hlavne regulačné zásahy vlády, nepredvídateľnosť novelizácie zákonov a vystupovanie politikov proti energetickým spoločnostiam. Index podnikateľského prostredia klesol deviaty krát po sebe a pohoršil si o dva body na približne 115 bodov.

Trest firmám zneužívajúcich emigrantov
[STV, 19:30 16/11/2008]

Keď zamestnáte človeka, ktorý sa zdržiava v Európskej únii nelegálne, budete znášať všetky trestno-právne dôsledky. Únia chce trestať najmä firmy, ktoré zneužívajú nelegálnych prisťahovalcov na čiernu prácu a dávajú im za to menej peňazí. O návrhu bude o niekoľko týždňov hlasovať europarlament.

Voľné miesta sú, ale nie pre každého
[SME 15/11/2008] Autor: Katarína Ragáčová, Marcela Glevická

Finančnou krízou sú ohrozené najmä exportné odvetvia, v závetrí sú tie, čo sú orientované na domáci dopyt. Napriek tomu, že sa zvýšila intenzita hromadných prepúšťaní najmä pre finančnú krízu, na Slovensku je stále voľných 16-tisíc pracovných pozícií. Ľudia ochotní cestovať za prácou majú stále šancu nájsť si zamestnanie.

Ficovu ochranu bánk podnikatelia berú
[ekonomika.sme.sk 15/11/2008] Autor: sme.sk

Muňkove výroky o druhom pilieri si všimla aj Podnikateľská aliancia Slovenska.
Najhorším výrokom slovenských verejných činiteľov pre podnikateľské prostredie na Slovensku bol podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska v októbri výrok šéfa Sociálnej poisťovne Dušana Muňka. Klamal v ňom o peniazoch v 2. pilieri dôchodkového poistenia.

Top negatívny výrok mesiaca október 2008
[SME 15/11/2008] Autor: Redakcia

Ľudia, ktorí vstúpili do druhého piliera, môžete pokojne napísať, že prišli o celé úspory.
Dušan Muňko
Vyjadrenie šéfa Sociálnej poisťovne o vplyve hospodárskej krízy na výšku úspor v II. dôchodkovom pilieri.

Zákon o podávaní cenových návrhov vraj zneistí investorov
[www.eTrend.sk 14/11/2008] Autor: SITA

Podnikateľská aliancia Slovenska vníma prijatý zákon o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností ako významnú systémovú zmenu.

Zákon o podávaní cenových návrhov vraj zneistí investorov
[ekonomika.sme.sk 14/11/2008] Autor: SITA

BRATISLAVA. Prijatý zákon o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností vníma Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) ako významnú systémovú zmenu. „Zákon a spôsob jeho prijatia znamená ďalšie zneistenie investorov na Slovensku,“ uviedla aliancia v stanovisku.

Aj tak dobre
[Trend 13/11/2008] Autor: Fantišek Múčka

Ak by niekto pred rokom tvrdil, že v roku 2009 presiahne hodnota slovenského HDP 73 miliárd eur, bol by vzhľadom na vtedajšie prognózy označený za optimistu. V čase, keď sa o hospodárskej kríze ešte nehovorilo, boli odhady zreteľne skromnejšie.

Nižšie investície
[Trend 13/11/2008] Autor: sita

Spoločnosti pôsobiace na Slovensku odhadujú, že pre svetovú finančnú krízu dosiahnu tento rok v priemere o 8,6 percenta nižšie tržby oproti pôvodne plánovanej úrovni. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zrealizovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s denníkom Sme.

Zrkadlo týždňa
[Rádio Slovensko, 18:00 09/11/2008]

Aj tento týždeň ovplyvnili domáce dianie vyostrené slovensko-maďarské vzťahy. Zásah polície proti agresívnym futbalovým fanúšikom z Maďarka v Dunajskej Strede a naopak pálenie slovenskej zástavy a protesty maďarských radikálov pred našou ambasádou v Budapešti vyústili do ďalšej diplomatickej vojny. Polícia však považuje zásah za adekvátny.

Každý druhý cíti krízu!
[Nový čas 08/11/2008] Autor: Martin Kovalik

BRATISLAVA – O prácu príde do konca roka viac ako 5-tisíc ľudí. A to pre dosah svetovej finančnej krízy. Podnikatelia priznávajú, že im začína robiť nezanedbateľné problémy. Okrem prepúšťania sa pripravujú aj na nižšie zisky. Tento rok zarobia až o desatinu menej, ako plánovali! Krízu už cíti každý druhý podnik u nás.

Vláda sa skryla za balík
[SME 07/11/2008] Autor: ľja,rag

Vláda schválila balíček, v ktorom chce pomôcť ekonomike, ľuďom aj podnikateľom. Zároveň však koalícia prijala zákon, ktorým im napokon môže ublížiť. Premiérovi Robertovi Ficovi parlament včera vyhovel. Na svete je zákon, podľa ktorého môžu zástupcovia štátu vetovať návrhy na zvýšenie cien plynu a elektriny.

Anketa
[SME 07/11/2008] Autor: redakcia

Ako hodnotíte protikrízový balíček vlády?
Jozef Špirko, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov
V balíčku mi chýbajú opatrenia na spruznenie trhu prace, zníženie odvodového a daňového zaťaženia, zamedzenie neefektívneho využívania verejných financií, ako aj opatrenia, ktoré by znížili administratívnu záťaž pre podnikateľov. Oceňujem predovšetkým ambíciu udržať budúcoročný rozpočtový deficit na úrovni 1,7% HDP.

Kabinet Roberta Fica odôvodnil zámer regulovať ceny energií aj pre podnikateľov. Podnikateľská aliancia sa od tejto snahy dištancuje
[Rádio Slovensko, 12:00 07/11/2008]

Vláda chce kvôli finančnej kríze opäť posilniť svoje regulačné ambície. Práve krízou totiž kabinet Roberta Fica odôvodnil zámer regulovať ceny energií aj pre podnikateľov. Minister hospodárstva tvrdí, že ide o požiadavku samotných podnikateľov. Podnikateľská aliancia sa však od tejto snahy dištancuje. Slovenské elektrárne požiadavka zaskočila a hovoria, že by išlo o európsky unikát. Pokračuje Braňo Dobšinský.

Rozpočet má reagovať na krízu, ktorá nie je
[SME 07/11/2008] Autor: (ľja)

Pomalšie znižovanie deficitu verejných financií, ktorým chce vláda v nasledujúcich rokoch čeliť finančnej kríze, nie je podľa ekonómov správne riešenie.

V protikrízovom balíčku sú aj kostlivci
[SME 07/11/2008] Autor: Ľuboš Jančík, of

Vláda prichystala opatrenia proti kríze na podporu ekonomiky. Nevie však povedať, koľko budú stáť. Podnikatelia a ekonómovia sa zhodujú, že väčšina z viac ako 20 opatrení protikrízového balíčka je zbytočná. Ak by sa na ne v tomto momente zabudlo, ekonomike, firmám ani ľuďom to vôbec neuškodí, skôr naopak.

Bez práce už 3 843 ľudí!
[Nový čas 06/11/2008]

Ďalšie prepúšťanie:
Aj menšie a stredné podniky už ohlasujú presun výroby alebo znižovanie stavov zamestnancov
SLOVENSKO – Nad Slovenskom sa opäť vznáša hrozba hladových dolín! Svetová inančná kríza sa zreteľne prejavuje už aj v každodennom živote našich ľudí. Ďalšie, najmä menšie podniky postupne ohlasujú znižovanie počtu zamestnancov, obmedzenie alebo presun výroby do zahraničia.

Bič na SPP postihne stovky firiem
[HN 06/11/2008] Autor: Ľubomíra Raková

Vláda preberá na seba povinnosti regulačného úradu. Chce strážiť ceny energií. Bratislava – Bleskový zákon, ktorým vláda chce zastaviť snahu plynárov zvýšiť ceny pre domácnosti, ovplyvní stovky spoločností. Netýka sa totiž len Slovenského plynárenského priemyslu, ale všetkých firiem, ktoré podávajú cenové návrhy na regulačný úrad.

Firmy sa ľudí zbavujú lacno a potichu
[PRAVDA 05/11/2008] Autor: ks, ses

BRATISLAVA (ks, ses) – Firmy na Slovensku už oznámili úradom práce hromadné prepúšťanie 2 400 zamestnancov. Kríza už pripravila o miesto niekoľkonásobne viac ľudí. Podniky sa totiž snažia so zamestnancami na odchode dohodnúť, aby sa vyhli hláseniu na úrad či vyjednávaniu s odborármi.

Vláda schválila návrh, podľa ktorého bude mať pri určovaní cien plynu právo veta
[Rádio Slovensko, 18:00 04/11/2008]

Vláda zareagovala na opätovnú snahu SPP zvýšiť ceny plynu pre domácnosti, tak ako to avizoval premiér. Cenové návrhy plynárov a ďalších podnikov, ktoré podliehajú sieťovému regulátorovi, by už nemali schvaľovať ich predstavenstvá, ale valné zhromaždenia. Kritici tvrdia, že môže ísť o zásah do akcionárskych práv v prípadnými súdnymi dohrami, opozícia hovorí o propagande vlády. Viac povie Jaroslav Barborák.

Platy môžu aj v budúcom roku rásť
[SME 04/11/2008] Autor: Marcela Glevická

V dôsledku finančnej krízy sa môže zmeniť spôsob, ako budú firmy ľudí zaměstnávat. Vyššie platy môžu dostať na budúci rok aj zamestnanci vo firmách a odvetviach, ktoré musia prepúšťať. BRATISLAVA. Firmy posledné týždne cez médiá zverejňujú údaje o tom, že svetová finančná kríza sa nevyhla ani im a výrobné firmy hovoria už aj o prepúšťaní. To všetko práve v čase kolektívneho vyjednávanie o platoch na budúci rok.

Štát sa chystá ovládnuť cenotvorbu SPP
[Regina BB, 18:00 04/11/2008]

Počúvate Žurnál. Štát sa chystá ovládnuť cenotvorbu Slovenského plynárenského priemyslu a podnikov, ktoré podliehajú sieťovému regulátorovi. Cenové návrhy by už nemali schvaľovať ich predstavenstvá ale valné zhromaždenia. Ide o avizovanú reakciu vlády na opätovnú snahu SPP zvýšiť ceny plynu pre domácnosti. Viac povie Jaroslav Barborák.

Právo veta
[STV2, 21:30 04/11/2008]

MODERATOR: Marta Jančkárová
HOSTIA: Pavol Kárász, ekonóm, SAV
Marta Jančkárová, moderátorka: „Vláda chce mať právo veta pri určovaní cien niektorých energií. Podnetom bol najmä najnovší návrh SPP na zvýšenie cien plynu pre domácnosti. Vláda zdražovanie odmieta. Aby mohla podobné návrhy zjemňovať, schválila špeciálny zákon.“

Štát sa chystá ovládnuť cenotvorbu Slovenského plynárenského priemyslu a podnikov, ktoré podliehajú sieťovému regulátorovi
[Rádio Slovensko, 12:00 04/11/2008]

Štát sa chystá ovládnuť cenotvorbu Slovenského plynárenského priemyslu /SPP/ a podnikov, ktoré podliehajú sieťovému regulátorovi. Cenové návrhy by už nemali schvaľovať ich predstavenstvá, ale aj Valné zhromaždenia. Ide o avizovanú reakciu vlády na opätovnú snahu SPP zvýšiť ceny plynu pre domácnosti. Už teraz zaznievajú kritické hlasy, že môže ísť o zásah do akcionárskych práv s možnými súdnymi dohrami. Opozícia hovorí o propagande dnešnej vlády. Viac povie Jaroslav Barborák.

Firmy sa boja menších tržieb aj ziskov
[PRAVDA 04/11/2008] Autor: ks

Finančnú krízu na Slovensku pocítilo už takmer 60 percent podnikatelbv. Ďalšia tretina očakáva, že kríza ovplyvní ich podnikanie na budúci rok. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska medzi 213 podnikmi.

Vláda: Veto proti zdražovaniu energií
[STV, 19:30 04/11/2008]

Vláda chce mať veto pri určovaní cien niektorých energií. Podnetom bol najmä posledný návrh SPP na zvýšenie cien plynu pre domácnosti. Vláda zdražovanie odmieta. Aby mohla podobné návrhy zjemňovať – schválila špeciálny zákon.

DPH má štát firmám vracať rýchlejšie
[SME 04/11/2008] Autor: Daniela Krajanová, Zdenka Zajíčková

Ľuďom môže podľa koalície pomôcť zmena lehoty na vrátenie DPH, o nižších sadzbách daní neuvažuje. Platiť menej na daniach je podľa opozície receptom na krízu, podľa premiéra sabotážou. Na spôsobe, ako chrániť ľuďom prácu, sa zhodnú len v jednom bode. Podnikatelia budú podľa nich na prepúšťanie myslieť menej, ak sa im bude rýchlejšie vracať DPH.

Finančná kríza a slovenský priemysel
[Rádio Slovensko, 12:30 03/11/2008]

Príjemné poludnie. Na vlnách Rádia Slovensko už nasledujúce minúty, tak ako každý iný pracovný deň, patria pravidelnej diskusnej relácie Z prvej ruky. Z jej štúdia vás zdraví Juraj Hrabko, vitajte pri jej počúvaní. Ešte v tomto roku môžu prísť na Slovensku v dôsledku globálnej finančnej krízy o prácu tisíce ľudí.

Škodca či idiot?
[Týždeň 03/11/2008] Autor: ROBERT ŽITŇANSKÝ

Kto nesúhlasí, škodí ľudu. Kto kritizuje, je idiot. Kto sa odváži urobiť niečo, čo nechceme, pocíti naše „legislatívne a iné“ dôsledky. No dobre, možno nášho premiéra len vyčerpal boj s finančnou krízou a nemyslí to tak, ako to hovorí. Hoci…

Employment bonus moves ahead
[The Slovak Spectator 03/11/2008] Autor: By Jana Liptáková

Critics question effect, voice preference for lower payroll taxes
THOUSANDS of minimum wage and low-income workers will be eligible for an annual employment bonus under a proposal making its way through parliament. The Finance Ministry has said it expects the bonus will curb long-term unemployment and increase earnings among low-income employees.
On October 24, parliament advanced the proposal, which amends income tax law, to a second reading. If approved, around 180,000 workers could receive a bonus of approximately Sk200 (_6.64) a month.

SDKÚ-DS a PAS sa zhodli na potrebe ochrany pred krízou
[Aktualne.sk 02/11/2008] Autor: SITA

Opozičná SDKÚ-DS sa v piatok zhodla s Podnikateľskou alianciou Slovenska na potrebe riešenia možných dôsledkov svetovej finančnej krízy pre občanov, pričom obe strany považujú túto otázku za prioritnú.

Slovenské firmy očakávajú kvôli kríze pokles tržieb o 8,6 %
[ekonomika.sme.sk 02/11/2008] Autor: SITA

BRATISLAVA. Podniky pôsobiace v SR odhadujú, že kvôli svetovej finančnej kríze dosiahnu v priemere o 8,6 % nižšie tržby oproti pôvodne plánovanej úrovni. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zrealizovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s denníkom SME.

PAS: Podniky musia rátať s nižšími tržbami a ziskami
[TA3, 12:00 01/11/2008]

MODERATOR: Ján Lešundák, Anna Petričková
Ján Lešundák, moderátor: „Podniky pôsobiace na Slovensku sa budú musieť vyrovnať s nižšími tržbami. Prieskum podnikateľskej aliancie hovorí, že pre svetovú finančnú krízu tržby v priemere klesnú o 8 celých 6 desatín percenta. Zamestnanci sa zasa budú musieť pripraviť na pomalší rast platov.“

Prepúšťa sa stále viac
[SME 31/10/2008] Autor: Ľuboš Jančík

Ekonomická kríza Západu k nám prichádza najmä cez východ
Ak si niekto myslel, že ekonomická kríza vo svete nás obíde, nie je to tak. Takmer každý deň niektorá z našich firiem oznamuje, že bude prepúšťať. Včerajšok nebol výnimkou.

Miznú tisíce inzerátov na voľné pracovné miesta
[TA3, 20:30 31/10/2008]

Firmy ponúkajú v posledných týždňoch čoraz menej pracovných miest. Podpísala sa pod to aj finančná kríza. Spoločnosti zastavujú výberové konania a rušia inzeráty na neobsadené pozície. Takto už zmizli desiatky tisíc ponúk.

Optimisti nevymizli
[SME 31/10/2008] Autor: Zdenka Zajíčková

Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska RÓBERT KIČINA hovorí, že nie všetky firmy vidia budúcnosť čierno.
Aké opatrenia sa podľa výsledkov prieskumu chystajú urobiť podnikatelia, aby minimalizovali vplyv krízy?

SDKÚ-DS a PAS sa zhodli na potrebe ochrany pred krízou
[www.eTrend.sk 31/10/2008] Autor: SITA

BRATISLAVA 31. októbra (SITA) – Opozičná SDKÚ-DS sa v piatok zhodla s Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS) na potrebe riešenia možných dôsledkov svetovej finančnej krízy pre občanov, pričom obe strany považujú túto otázku za prioritnú.

Podniky pôsobiace na Slovensku odhadujú, že pre svetovú finančnú krízu dosiahnu v priemere o 8,6% nižšie tržby oproti pôvodne plánovanej úrovni
[Rádio Slovensko, 12:00 31/10/2008]

Podniky pôsobiace na Slovensku odhadujú, že pre svetovú finančnú krízu dosiahnu v priemere o 8,6% nižšie tržby oproti pôvodne plánovanej úrovni. Z prieskumu, ktorý zrealizovala Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s denníkom SME vplýva, že dopady krízy pociťuje 58% podnikateľov. Ďalších 30% očakáva, že finančná kríza ovplyvní ich podnikanie v nasledujúcom roku. Do prieskumu sa zapojilo 213 podnikov.

Začína sa vo veľkom prepúšťať
[SME 31/10/2008] Autor: Ľuboš Jančík

Končí sa týždeň čiernych správ, v ktorom niekoľko firiem ohlásilo, že prepustí tisíc ľudí
BRATISLAVA. Neprejde týždeň, aby nejaká firma na Slovensku nezverejnila informácie, že má problémy a bude prepúšťať. Tento týždeň sa frekvencia negatívnych správ tohto typu nepríjemne zvýšila.

SDKÚ a PAS sa zhodli na potrebe ochrany pred krízou
[ekonomika.sme.sk 31/10/2008] Autor: SITA

BRATISLAVA. Opozičná SDKÚ-DS sa v piatok zhodla s Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS) na potrebe riešenia možných dôsledkov svetovej finančnej krízy pre občanov, pričom obe strany považujú túto otázku za prioritnú.

Tu už prišli ľudia o prácu!
[Nový čas 30/10/2008] Autor: Martin Kovalik, tasr, sita

Na ulici sa ocitlo 2843 pracovníkov – Slovákov bez zamestnania bude pribúdať ? Podniky obmedzujú výrobu
BRATISLAVA – Neistota a strach začínajú prenasledovať aj Slovákov. Finančná kríza si vyberá svoju daň už aj v našej krajine. Firmy znižujú výrobu, šetria a niektoré prepúšťajú. Najviac ohrození sú zamestnanci v strojárstve či automobilovom priemysle. Čo bude ďalej? !

Priemysel čakajú ťažké časy. Je kríza
[HN 29/10/2008] Autor: Juraj Barta Ľubomíra Raková

Firmy si nikdy tak málo neverili, tlačí ich kríza.
Bratislava – Očakávania firiem na najbližšie obdobie sú najhoršie za posledných pätnásť rokov. Dôvodom je finančná kríza a očakávaný znížený dopyt po ich výrobkoch. Hoci sú priemyselníci najpesimistickejší pomaly od rozdelenia republiky v roku 1993, analytici hovoria, že Slovensko má za sebou už aj horšie časy.

Daňový populizmus
[SLOVO 29/10/2008] Autor: Karol Palkovič

Súčasná vláda vraj neprijala dostatočné opatrenia proti rozširujúcej sa finančnej kríze, tvrdí opozičná SDKÚ-DS. Jej líder Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že si preto nemôžu dovoliť nečinnosť a navrhnú viacero opatrení, o ktorých chcú diskutovať s parlamentnými stranami aj odborníkmi. Jedným z opatrení má byť zníženie súčasnej devätnásťpercentnej rovnej dane na 16 percent, čo by sa malo odraziť na raste príjmov občanov.

III. téma – Automobilový priemysel
[TV JOJ, 22:00 28/10/2008]

Spomínal som, že máme k dispozícii aj jeden prieskum a teraz sa budeme baviť nielen o automobilkách, ale vôbec o podnikateľskom prostredí a firmách na Slovensku. Je to prieskum, ktorý síce nie je reprezentatívny, ale vzhľadom na to, že sa doňho zapojilo 134 podnikov, tak samozrejme má svoju značnú vypovedaciu hodnotu.

Bez cenových šokov?
[Farmár 23/10/2008] Autor: tasr

V súvislosti s prechodom na euro sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) nemusia občania SR obávať cenových šokov. „Jednou z konkurenčných výhod Slovenska je pomerne vyspelé konkurenčné prostredie, “ povedal výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina. Doplnil, že ak sú na Slovensku obavy, že by obchodníci chceli zneužiť prechod na euro na zvyšovanie cien, tak práve toto je jedným z protiargumentov.

Keď Slovensko výraznejšie pocíti negatívne dosahy svetovej ekonomickej krízy, vláda možno zvýši naplánovaný deficit štátneho rozpočtu
[Rádio Slovensko, 18:00 18/10/2008]

Keď Slovensko výraznejšie pocíti negatívne dosahy svetovej ekonomickej krízy, vláda možno zvýši naplánovaný deficit štátneho rozpočtu. V Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu to povedal predseda parlamentného finančného výboru Jozef Burian. Ďalšie zadlžovanie štátu a teda jeho občanov, však opozícia ostro odmieta. Zdôraznil podpredseda KDH Július Brocka. Téme sa venuje Braňo Dobšinský.

Konkurenčný zoskok
[Trend 16/10/2008] Autor: sip

Slovenská vláda vydala v januári vyhlásenie pri príležitosti 15. výročia vzniku republiky. „Ústavnou povinnosťou vlády v globalizovanom svete je chrániť identitu nášho mladého štátu a posilňovať jeho konkurencieschopnosť,“ uviedla v ňom. O desať mesiacov neskôr zverejnilo Svetové ekonomické fórum Správu o globálnej konkurencieschopnosti v rokoch 2008 až 2009. Slovensko sa medzi 134 krajinami umiestnilo na 46. mieste. V porovnaní s minulým rokom kleslo o štyri miesta.

Obchodníci si nepotykali s matematikou
[PRAVDA 16/10/2008] Autor: nl

BRATISLAVA (nl) – Obchodníci majú stále problémy so zaokrúhľovaním a prepočtom cien na eura. Hoci povinnosť zobrazovať cenu duálne platí od 24. augusta, na konci septembra mala tretina obchodníkov chybne prepočítané ceny či zverejnený konverzný kurz.

Slovensko kleslo v konkurencieschopnosti
[www.eTrend.sk 15/10/2008] Autor: sip

Svetové ekonomické fórum vyčíta krajine vysoké odvody a farmársku politiku.
Slovenská vláda vydala v januári vyhlásenie pri príležitosti 15. výročia vzniku republiky. „Ústavnou povinnosťou vlády v globalizovanom svete je chrániť identitu nášho mladého štátu a posilňovať jeho konkurencieschopnosť,“ uviedla v ňom.

Vláda: Minimálna mzda bude 8.900 korún
[STV, 19:30 15/10/2008]

Ľudia s minimálnymi platmi budú od januára zarábať viac. Vláda schválila zvýšenie minimálnej mzdy na 8 900 korún. Zamestnávatelia rozhodnutie kabinetu síce kritizujú, no budú ho musieť akceptovať. Zvýšenie minimálnych platov potešilo najmä odborárov.

Prezidentom Podnikateľskej aliancie Slovenska po štvrtý raz M. Krekáč
[infostav.sk 15/10/2008] Autor: WN/PR

BRATISLAVA 15. októbra (WN/PR) – Na výročnom zasadnutí Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktoré sa uskutočnilo 14. októbra 2008 v Bratislave, vedúci predstavitelia jej členskej základne, po štvrtý raz za prezidenta PAS zvolili Martina Krekáča, spolupredsedu Správnej rady JENEWEIN GROUP.

Slovakia slips in world ranking
[The Slovak Spectator 13/10/2008] Autor: Compiled by Spectator staff

SLOVAKIA has been ranked 46th among 134 countries evaluated in the 2008-2009 Global Competitiveness Report compiled by the World Economic Forum. The position represents a fall of four places from last year and was the country’s second successive shift downward, said Robert Kičina, the executive director of the Slovak Business Alliance (PAS). The PAS is an official Slovak partner of the World Economic Forum, the SITA newswire wrote.

PAS: Nie je dôvod obávať sa cenových šokov v súvislosti s eurom
[ekonomika.sme.sk 11/10/2008] Autor: TASR

Bratislava 11. októbra (TASR) – V súvislosti s prechodom na spoločnú európsku menu euro sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) nemusia občania SR obávať cenových šokov.

Slovensko v konkurencii stráca
[PRAVDA 09/10/2008] Autor: ks

BRATISLAVA (ks) – Slovenský ekonomický tiger stráca schopnosť konkurovať iným štátom sveta. V rebríčku Svetového ekonomického fóra si slovenská ekonomika pohoršila oproti minulému roku o štyri priečky a skočila na 46. mieste zo 134 krajín. Dôvodom nespokojnosti manažérov na Slovensku, ktorí sa na prieskume zúčastnili, je najmä vysoké odvodové zaťaženie práce či slabá poľnohospodárska politika vlády.

Ekonómovia: Ste slabší ako pred rokom
[HN 09/10/2008] Autor: Ľubomíra Raková

Svetové ekonomické fórum nám vyčíta vysoké odvody, byrokraciu, veľa peňazí pre farmárov aj korupciu.

Svetové ekonomické fórum zverejnilo správu o výsledkoch rebríčka konkurencie schopnosti, podľa ktorej Slovensko obsadilo 46.miesto zo 134 krajín
[Rádio Slovensko, 12:00 09/10/2008]

Z krajín bývalej V4-ky vedie Česká republika, nasleduje Slovensko, potom Poľsko, posledné je Maďarsko. Reč je o výsledkoch rebríčka konkurencie schopnosti vplývajúcej na rozvoj podnikateľského prostredia. Správu zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Viac už Linda Nagyová.

Rebríček globálnej konkurencieschopnosti
[Rádio Lumen, 17:30 08/10/2008]

Slovensko sa nachádza v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti na 46. mieste. Zaznamenalo už druhý medziročný pokles, tentokrát o 4 priečky. Rebríček, ktorý dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum v rámci správy o konkurencieschopnosti tvorí viac ako 130 krajín. Vysvetľuje výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, Róbert Kičina.

Ceny s eurom vyzerajú aj Takk(t)o
[SLOVO 08/10/2008] Autor: Branislav Vilmon

Od druhej polovice augusta, odkedy platí povinnosť zobrazovanie všetkých cien dvojito – teda v slovenských korunách aj v eurách – je záplava informácií o úžasnej novej mene pravidelne oživovaná aj informáciami o duálnom zobrazovaní.

Slovensko už nie je silná konkurencia, je na 46. mieste
[Aktualne.sk 08/10/2008]

Bratislava – Slovensko sa nachádza v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti na 46. mieste, zaznamenalo už druhý medziročný pokles, tentokrát o štyri priečky. Rebríček pozostávajúci zo 134 krajín zverejnilo v stredu Svetové ekonomické fórum (SEF) v rámci Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2008 – 2009.

Rebríček globálnej konkurencieschopnosti
[Rádio Lumen, 20:00 08/10/2008]

Slovensko sa nachádza v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti na 46. mieste. Zaznamenalo už druhý medziročný pokles, tentokrát o 4 priečky. Rebríček, ktorý dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum v rámci správy o konkurencieschopnosti tvorí viac ako 130 krajín. Vysvetľuje výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, Róbert Kičina.

Slovensko si pohoršilo v konkurencieschopnosti oproti minulému roku o 4 priečky
[Rádio Slovensko, 18:00 08/10/2008]

Slovensko si pohoršilo v konkurencieschopnosti oproti minulému roku o 4 priečky a ocitlo sa tak na 46. mieste zo 134 krajín sveta. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Viac už Linda Nagyová.

Slovensko si zhoršilo vyhliadky na udržateľný rast
[ekonomika.sme.sk 08/10/2008]

BRATISLAVA. Slovenská ekonomika si v tomto roku zhoršila vyhliadky na dosahovanie trvalo udržateľného hospodárskeho rastu. V rebríčku konkurencieschopnosti krajín, ktorý zostavuje Svetové ekonomické fórum (SEF), sa krajina oproti vlaňajšku prepadla o štyri priečky na 46. miesto. Medzi štátmi Vyšehradskej štvorky (V4) Slovensko zaostalo iba za Českom, lídrom celkového poradia zostali Spojené štáty.

Kam po peniaze
[Revue priemyslu 03/10/2008]

Stabilizovaný sektor. Podniky vnímajú bankový sektor ako stabilizovaný. Môžu získať úver bez väčších ťažkostí, ale banky stále preverujú predovšetkým ich bonitu.
Pravidlá pre poskytovanie úverov banky nastavujú tak, aby minimalizovali svoje riziko.

Podnikavosť ako osobný program
[Revue priemyslu 03/10/2008]

MARTIN KREKÁČ, prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska a člen – radca Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru v Bruseli o podnikateľskom zmýšľaní.
Lisabonská agenda považuje podnikanie chápané v najširšom zmysle slova za jeden z kľúčových nástrojov na vytvorenie rýchlejšieho rastu a lepších pracovných miest. Za rovnako dôležitý pritom považuje rozvoj inovatívneho a tvorivého podnikateľského zmýšľania. V Bruseli sa už dokonca diskutuje o návrhu, podľa ktorého rok 2009 vyhlásia za Európsky rok tvorivosti a inovácie.

Zmena. Druhý pilier bude otvorený dlhšie
[HN 02/10/2008] Vláda posunula čas na prestupy na sedem a pol mesiaca.
Filip Obradovič

Bratislava – Sedem a pol mesiaca. To je po novom obdobie, počas ktorého sa bude dať z druhého dôchodkového piliera vystupovať a vstupovať doň. Rozhodli o tom členovia vlády na ich včerajšom zasadnutí. Pokiaľ návrh novely zákona o starobnom poistení schvália poslanci, sporitelia budú mať na rozhodnutie o odchode o mesiac a pol viac času.

II. pilier otvoria v novembri
[Plus jeden deň 02/10/2008]

DRUHÝ pilier bude otvorený dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. Vláda rozhodla, že šesť mesiacov na výstup z neho nestačí.
Druhý pilier by mali otvoriť už v polovici novembra. „Pôjde o obdobie približne sedem a pol mesiaca, počas ktorého sa budú môcť ľudia slobodne rozhodnúť, či chcú znášať riziká v tomto pilieri, alebo z neho odísť, “ povedal premiér. Dodal, že sú závažné zistenia, že budúce dôchodky boli investované aj do bánk, ktoré skrachovali.

Roztancovaný cenový monitoring
[Farmár 02/10/2008]

Napriek tomu, že sa Slovensko pripravuje na vstup do eurozóny, vládne tu akýsi pokoj.
Azda ľudí nezaujíma, ako sa vyvíjajú ceny tovarov a služieb?
Vari ustrnuli, nechali problémy riešiť vláde, oni sa prispôsobia?
Pritom vstup každej krajiny do eurozóny doteraz sprevádzal nárast miery inflácie a neadekvátny rast cien tovarov a služieb.

Podnikatelia: Destabilizácia 2. piliera môže zvýšiť dane
[www.eTrend.sk 01/10/2008]

Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska sa neistota investorov a oslabovanie druhého piliera zo strany štátu sa v konečnom dôsledku prejaví v nižšej výnosnosti dôchodkových fondov, čo sa dotkne všetkých sporiteľov.

Anketa: 1. Nemáte obavy o svoje investície? 2. Investovali by ste momentálne? Do akých oblastí?
[HN 01/10/2008]

Juraj Karpiš, analytik INESS
1. Fakt, že americký rast v posledných rokoch nebol udržateľný, keďže bol postavený na smiešne nízkych úrokoch Fedu, čo nieje pre mňa novou správou. Pred niekoľkými rokmi som preto adekvátne upravil moje portfólio a pokles na kapitálových trhoch ma príliš nezasiahol.

Druhý pilier bude otvorený 7,5 mesiaca
[ekonomika.sme.sk 01/10/2008]

BRATISLAVA. Vláda sa podľa premiéra Roberta Fica chce vrátiť k myšlienke zavedenia garantovaného fondu v druhom dôchodkovom pilieri. „Som zvedavý, ako dôchodkové správcovské spoločnosti zareagujú,“ uviedol na tlačovej besede po rokovaní vlády. Ako dodal, odmieta „politiku plných brúch dôchodkových správcovských spoločností a znehodnocovania peňazí sporiteľov“.

Destabilizácia 2. piliera môže zvýšiť dane
[ekonomika.sme.sk 01/10/2008]

BRATISLAVA. Nabádanie na výstup z druhého piliera dôchodkového zabezpečenia zvyšuje riziko deficitu verejných financií a rastu daňového zaťaženia v budúcnosti. Vo svojom stanovisku na to upozornila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). Aliancia preto nesúhlasí so zámerom znovuotvoriť druhý pilier. „Takéto siahanie na dôchodkovú reformu vníma PAS ako nezodpovednú snahu politikov o získanie zdrojov na krátkodobé vylepšenie deficitu verejných financií a odsúvanie dlhov na budúce generácie,“ uvádza sa ďalej v stanovisku PAS.

Na penále sa pýtajte
[TV Markíza, 19:00 28/09/2008]

MODERÁTOR: Marianna Ďurianová
Sociálna poisťovňa žiada od klientov, aby zaplatili penále za nezaplatené poistné, aj keď ho podľa zákona platiť nemusia. Podnikatelia to považujú za zbytočnú byrokraciu a vyhadzovanie peňazí. Poisťovňa hovorí, že tento postup im prikazuje zákon.

Euro sa blíži. Zostáva už len 99 dní
[HN 24/09/2008]

Eurokampaň sa odráža v lepšej informovanosti ľudí o novej mene. Zdraženie už prestáva byť strašiakom.
Ľubomíra Raková
Bratislava – Eurokampaň naberá na obrátkach. V uplynulých mesiacoch bola najmä informatívnou, no postupne začína útočiť aj na emócie ľudí. Sto dní, ktoré nás odvčera delia od zavedenia novej meny, oslávi v sobotu osem krajských miest megaprogramom s hudobnými kapelami a súťažami.

Záväzok skontrolujú spotrebitelia
[Obchod 23/09/2008]

Obchodníkov, ktorí nebudú v procese prijímania eura zvyšovať ceny, bude sprevádzať eurologo so sloganom „Meníme menu, nie cenu.“
Podpisom Etického kódexu sa podnikatelia zaväzujú rešpektovať pravidlá, ktoré súvisia s prechodom na euro. Tento krok má prispieť k zmierneniu obáv spotrebiteľov zo zdražovania v súvislosti s prechodom na euro. Podľa vyjadrenia EK je vhodnejšie vyhnúť sa úprave cien pomocou regulácie alebo podobným opatreniam, ktoré narúšajú trh. Takéto praktiky totiž vedú len k odldadu prispôsobenia vývoju cien na svetových trhoch, ku ktorému by nevyhnutne došlo naraz na konci obdobia zmrazovania cien.

Ceny budú od januára jasnejšie
[HN 23/09/2008]

Ceny v eurách si budeme môcť porovnať so zahraničím. Rozdiely, ktoré doteraz neboli úplne zrejmé, budú rozoznateľné na prvý pohľad. Problém môže byť s prepočítavaním na starú menu.

Európa Ficovi: Hospodárte zodpovedne
[HN 23/09/2008]

Centrálna banka opakuje svoje výzvy na boj proti inflácii. Liekom má byť rozumný rozpočet
Prijatie eura. Predseda Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet vyzýva slovenskú vládu aby pokračovala v reformách, V opačnom prípade môže mať Slovensko problém s udržaním inflácie po vstupe do eurozóny.
Ján Kováč

Návrh na obmedzenie výšky manažérskych platov
[TA3, 18:40 22/09/2008]

MODERÁTORI: Ľubomír Straka, Gabriela Marchevská
Ľudová strana – HZDS chce siahnuť na platy manažérov a to nielen v štátnych, ale aj v súkromných firmách. Podľa nich sú ich mzdy neprimerane vysoké. Aj keď táto téma nebola rozoberaná vo vládnej koalícii, hnutie si myslí, že diskutovať by sa o tom malo.

Projekt pre Rómov: Zavedenie eura
[STV, 19:30 20/09/2008]

V týchto dňoch štartuje ďalší projekt pre Rómov, ktorý sa týka zavedenia eura. O novej mene by sa mali dozvedieť zo špeciálnych letákov. Vyškolené pracovníčky ich budú rozdávať v rómskych osadách po celom Slovensku.

Vyššia minimálna mzda nespustí podľa odborárov prepúšťanie
[ekonomika.sme.sk 18/09/2008]

KOŠICE. Vyššia minimálna mzda, ktorá od budúceho roka na Slovensku vzrastie pravdepodobne o 800 korún (26,55 eura) na 8900 Sk (295,43 eura), nespustí v podnikoch na východnom Slovensku vlnu prepúšťania. Vyplýva to z prieskumu odborového združenia KOVO v podnikoch, informoval zástupca odborárov Jozef Balica. Zástupcovia zamestnávateľov a opozície tempo nárastu minimálneho zárobku kritizovali.

Anketa
[SME 18/09/2008]

Ako môže svetová finančná kríza ovplyvniť Slovensko?
Peter Kažimír, štátny tajomník Ministerstva financií SR
Situácia je vážna a musíme byť opatrní. Slovensko má však jedinečnú pozíciu v celom probléme. Finančné trhy na Slovensku sú relatívne málo vyvinuté, a preto sme chránení pred týmito globálnymi problémami lepšie ako tí, čo ich majú lepšie vyvinuté.

Kontrola cien v novej mene
[Nový Čas pre ženy 17/09/2008]

VY SA PÝTATE, NAŠI ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ
FINANCIE
Mária z Bratislavy napísala: „Z médií sa dozvedám, že prijatie eura na Slovensku neznamená zdražovanie a že na obchodníkov – špekulantov si vláda posvieti. Čo s tými, ktorí preventívne zvyšujú ceny aj o 100 percent už teraz, aby ich nemuseli navyšovať od januára?

Opozičná SDKÚ DS kritizuje novelu zákona o minimálnej mzde
[Rádio Slovensko, 18:00 17/09/2008]

Opozičná SDKÚ DS kritizuje novelu zákona o minimálnej mzde, ktorú dnes podpísal prezident Ivan Gašparovič. Nová právna úprava umožní vláde zvýšiť minimálnu mzdu od začiatku budúceho roka razantnejšie ako doteraz. Podľa podpredsedu strany Ivana Mikloša zákon ohrozí zamestnanosť a poškodí podnikateľské prostredie. Ponúka preto alternatívne riešenie. Informuje Miroslava Ábelová.

Najnižšie mzdy určí vláda
[SME 12/09/2008]

Zamestnávatelia kritizujú vládu za to, že si znova vybojovala možnosť určovať výšku minimálnej mzdy. Realita je taká, že v najbližších týždňoch by mali čakať jej zvýšenie.
BRATISLAVA. Výšku minimálnej mzdy bude môcť v konečnom dôsledku určovať vláda. Počíta s tým novela zákona o minimálnej mzde, ktorú včera schválil parlament hlasmi 85 poslancov.

Štát firmám nepomáha
[HN 12/09/2008]

Podľa hodnotenia Doing Business 2009 sme veľa reforiem nespravili.
Slávka Boldocká
Bratislava – Východná Európa a Stredná Ázia urobili od vlaňajška najviac reforiem, ktoré zlepšili podnikateľské prostredie. Slovensko, naopak, si v ratingu Svetovej banky Doing Business 2009 teoreticky pohoršilo, keď s výnimkou zlepšenia naštartovania biznisu veľa pre uľahčenie života podnikateľov neurobilo.

Podnikateľská aliancia Slovenska nesúhlasí s novelou zákona o minimálnej mzde
[Rádio Lumen, 17:30 11/09/2008]

Podnikateľská aliancia Slovenska nesúhlasí s novelou zákona o minimálnej mzde, ktorú dnes parlament schválil. Podľa aliancie chce vláda zásadným spôsobom zmeniť mechanizmus valorizácie minimálnej mzdy. Riaditeľ podnikateľskej aliancie Róbert Kičina si myslí, že novela spolu s viacerými avizovanými zámermi vlády zvyšuje neistotu a nepredvídateľnosť vývoja podnikateľského prostredia na Slovensku a vysiela smerom k investorom ďalší negatívny impulz, ktorý znižuje investičnú atraktivitu krajiny.

Svetová banka: Slovensko si polepšilo
[STV, 19:30 11/09/2008]

Slovensko vytvorilo v porovnaní s minulým rokom lepšie podmienky na podnikanie. Vyplýva to z analýzy Svetovej banky. V uznávanom rebríčku sme na 36-tom mieste, čím sme si o jednu priečku polepšili.

Podnikatelia nesúhlasí s novelou zákona o minimálnej mzde
[Rádio Slovensko, 14:00 11/09/2008] 

Podnikateľská aliancia Slovenska nesúhlasí s novelou zákona o minimálnej mzde, ktorú schválil parlament. Administratívny zvyšovanie minimálnej mzdy bez zohľadnenia ekonomických možností podnikateľských subjektov môže ohroziť hospodárenie podnikov, orientovaných na produkciu s nižšou pridanou hodnotou. Upozorňujú podnikatelia. Naopak zákon o minimálnej mzde privítali odborári.

Vláda bude môcť zvyšovať minimálnu mzdu
[www.eTrend.sk 11/09/2008]

Novela zákona stanovuje iba spodnú hranicu pre rozhodovanie o výške minimálnej mzdy
[11.9.2008, SITA] Kabinet Roberta Fica bude môcť určovať výšku minimálnej mzdy. Vyplýva to z novely zákona, ktorú dnes schválilo 85 poslancov parlamentu.
Súčasné tempo rastu minimálnej mzdy vláda považuje za nedostatočné. Podľa predstáv predsedu vlády R. Fica by sa mala minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšiť najmenej na 8 900 až 9 000 korún.

Slovensko praje podnikom viac ako Česko
[PRAVDA 10/09/2008]

BRATISLAVA (ks) – Slovensko si vylepšilo postavenie v rebríčku krajín, ktoré ponúkajú podnikateľom najlepšie podmienky.
Krajina poskočila o jednu priečku na 36. miesto spomedzi 181 krajín. Udržala si aj najlepšie postavenie spomedzi postkomunistických susedov, keď opäť predbehla Maďarsko, Česko aj Poľsko.

Vláda navrhuje vyššiu minimálku
[Plus jeden deň 08/09/2008]

Najnižšia možná mzda by mala vzrásť od januára o 900 korún
ŠTEFAN MESÁROŠ
MINIMÁLNA mzda na Slovensku by mala stúpnuť v januári 2009 zo súčasných 8 100 Sk (269 eur) na 8 900 korún (295 eur). Navrhuje to kabinet Roberta Fica a umožniť by to mala novela zákona. Ak sa to udeje, bude to dvojtretinový nárast oproti roku 2006.

Podnikateľská aliancia má kalkulačku príjmov
[HN 05/09/2008]

Bratislava – Podnikateľská aliancia Slovenska zverejnila na svojej internetovej stránke kalkulačku, pomocou ktorej si môže používateľ vypočítať príjmy počas aktívneho života a na dôchodku, a porovnať ich výšku v závislosti od právnej formy, ktorou bude vykonávať svoju prácu. Kalkulačka porovnáva výšku celoživotných príjmov zamestnanca, živnostníka a majiteľa jednoosobovej s. r. o. s podmienkou, že všetci traja v skutočnosti vykonávajú rovnakú prácu, pričom ich príjmy sú z daňovo-odvodového hľadiska zaťažené rozdielne.

PAS zverejnila kalkulačku pre porovnanie výšky príjmu
[ekonomika.sme.sk 04/09/2008]

BRATISLAVA 4. septembra (SITA) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) zverejnila na svojej internetovej stránke kalkulačku, pomocou ktorej si môže užívateľ vypočítať príjmy počas aktívneho života a na dôchodku a porovnať ich výšku v závislosti od právnej formy, ktorou bude vykonávať svoju prácu (zamestnanie, živnosť, jednoosobová s.r.o.). Kalkulačka porovnáva výšku celoživotných príjmov zamestnanca, živnostníka a majiteľa jednoosobovej s.r.o. za podmienky, že všetci traja v skutočnosti vykonávajú rovnakú prácu, pričom ich príjmy sú z daňovo-odvodového hľadiska zaťažené rozdielne.

Ministri dnes schválili návrh novely zákona o minimálnej mzde
[Rádio Regina, 18:00 03/09/2008]

Minimálna mzda bude rásť. Vláda o tom rozhodla, aj keď sa na tom nedohodla s tripartitou. Ministri dnes schválili návrh novely zákona o minimálnej mzde, ktorý túto dohodu nebude vyžadovať. Zamestnávatelia však tento krok kritizujú. Pokračuje Marta Výbošteková.

Nenávratný príspevok pre začínajúcich podnikateľov
[TA3, 18:40 02/09/2008]

MODERÁTORI: Ján Lešundák, Anna Petričková
Začínajúci podnikatelia sa môžu v najbližších troch mesiacoch uchádzať o nenávratné finančné príspevky až do výšky 6 miliónov korún. Tieto prostriedky poskytnú v rámci svojich operačných programov ministerstvá práce a hospodárstva. Podnikatelia si však myslia, že tieto financie mohli byť využité efektívnejšie.

Rating a investície
[Extra plus 01/09/2008]

Verejnosť zaujala informácia, že agentúra Moody’s Investors Service zlepšila rating devízových a korunových záväzkov Slovenska zo stabilného na pozitívny. Inak povedané, pripravila tak pôdu na zlepšenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti našej krajiny. Rating je diagnózou finančnej situácie každej krajiny a do značnej miery sa ním riadia veľkí investori a podnikatelia.

Nejasnosti pri stanovení jednotkových cien
[TV TA3, 17:30 25/08/2008]

Zaokrúhľovanie cien pri ich duálnom zobrazovaní podlieha zo zákona presne stanoveným pravidlám. Zákazníci i predajcovia však v praxi narazili na problém. Zákon napríklad neupravuje, ako si majú obchodníci stanovovať jednotkovú cenu v eurách po 1. januári 2009.

Vyvlastnenie: Hrozí Enelu
[STV, 19:30 25/08/2008]

Premiér Robert Fico opäť pohrozil vyvlastnením. V diskusnej relácii televízie TA3 naznačil, že jedným z kandidátov na znovuovládnutie štátom sú Slovenské elektrárne. Väčšinový podiel vo firme dnes má talianska spoločnosť Enel.
Premiér Robert Fico chce na Slovenské elektrárne zatlačiť pre Mochovce. Meškanie výstavby nových blokov môže byť totiž podľa neho dôvodom na vyvlastnenie podniku.

So: Elektronický výpis z OR je v praxi nepoužiteľný
[TV TA3, 21:30 24/08/2008]

O výpis z Obchodného registra môžete požiadať aj cez internet. Je to oveľa lacnejšie a pohodlnejšie. Problémom je, že elektronický výpis je vám v praxi úplne nanič. Neuznávajú ho napríklad ani banky napriek tomu, že je určený na právne účely.

Nový zákon o cenách umožní reguláciu cien
[TA3, 18:40 20/08/2008]

Vládne orgány budú môcť regulovať ceny na trhu. Umožniť im to má novela zákona o cenách, ktorú dnes schválila vláda. Podľa mnohých je však táto novela nedostatočná. Nejasne zadeľuje kompetencie a podnikatelia tvrdia, že v konkurenčnom prostredí nie je pre takýto zákon miesto.

Zamestnanosť má stagnovať
[HN 15/08/2008] Autor: emu

Bratislava – Dobrá kondícia slovenskej ekonomiky tlačí pred sebou aj zamestnanosť. Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu v druhom štvrťroku pracovalo u nás takmer 2,23 milióna ľudí. V medziročnom porovnaní to predstavuje zvýšenie až o 2,9 percenta. Analytici však predpokladajú, že toto tempo sa ku koncu roka môže spomaliť.

Generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Viola Kromerová pre HN:
Kromerová: Živnostník na tom nemusí byť lepšie ako zamestnanec
[HN 15/08/2008] Autor: Vladimír Turanský

Podnikateľská aliancia Slovenska tvrdí, že živnostníci zarobia za 40 rokov práce o päť miliónov korún viac než zamestnanci. Čo si o tom myslíte?
Informáciu Podnikateľskej aliancie Slovenska považujem za fikciu.

Zníženie odvodov platy nezvýši
[SLOVO 13/08/2008] Autor: Monika Martišková

Úsilie zamestnávateľov o zníženie odvodov zo mzdy na zdravotné a sociálne poistenie má už veľmi dlhú históriu. Reprezentanti firemnej sféry už dlho upozorňujú na to, že odvody sú na Slovensku vysoké, opakujú, že patríme ku krajinám s vysokým daňovým a odvodovým zaťažením, že z každej koruny odvádzame viac ako 50 halierov štátu.

Komentár – Živnostníkom, tým je hej
[SLOVO 13/08/2008] Autor: Kamil Márovský

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) združujúca zopár veľkých a zopár malých podnikov (a dve fyzické osoby) zaútočila na živnostníkov. Kritika toho, ako dobre si žijú, však má dosť ďaleko od objektívneho hodnotenia.

O elektronických službách je slabá informovanosť
[TV TA3, 17:30 10/08/2008]

Alfonz Šuran, moderátor: „Cez internet sa už dajú vybaviť veci, pre ktoré ste museli chodiť na úrady. Okrem toho, že ušetríte veľa času, dajú sa ušetriť aj peniaze. V prípade elektronického obchodného registra je to až polovica poplatkov. Problémom je však nízka informovanosť o týchto službách.“

PAS podporuje zrovnoprávnenie živnostníkov a zamestnancov
[ekonomika.sme.sk 06/08/2008] Autor: SITA

BRATISLAVA 6. augusta (SITA) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) sa verejne dištancuje od podpory zamestnávateľov, ktorí motivujú zamestnancov vzdať sa existujúcej pracovnoprávnej ochrany na základe vzťahu upraveného Zákonníkom práce a sociálnej ochrany v prípade, že je to pre zamestnancov nevýhodné.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nesúhlasí s názormi Podnikateľskej aliancie Slovenska
[Rádio Slovensko, 18:00 02/08/2008]

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nesúhlasí s názormi Podnikateľskej aliancie Slovenska. Tá prezentovala analýzu, podľa ktorej sa oplatí byť viac živnostníkom, ako zamestnancom. Pretože počas aktívneho života pri rovnako zaplatenej práci živnostník zarobí o 5 miliónov korún viac a ani dôchodok by nemal mať nižší ako zamestnanec.

Rovnaká práca za rozdielny plat
[TV Markíza, 19:00 02/08/2008]

Byť zamestnancom u nás znamená, že za rovnakú prácu dostávate menej ako živnostníci, alebo podnikatelia. Vaša čistá mzda môže byť o tisíce korún nižšia. Na druhej strane dostanete vyšší dôchodok. Podnikatelia ho môžu mať tiež, ak časť príjmu investujú.

Firmy: zhoršili sa podmienky
[ekonomika.sme.sk 01/08/2008] Autor: (sita)

Vymožiteľnosť práva na Slovensku klesá. Tento a ďalšie dôvody stoja podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska za ďalším zhoršením podnikateľského prostredia.
BRATISLAVA. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) opäť zmerala, aké sú na Slovensku podmienky na podnikanie. Zistila, že sa zhoršili. Hodnota Indexu podnikateľského prostredia totiž v porovnaní s prvým štvrťrokom klesla o 2,45 percenta na 117 bodov.

Opatrovatelia ostanú bez úľav v práci
[STV, 19:30 31/07/2008]

Firmy by mali byť ústretovejšie voči zamestnancom, ktorí sa starajú o ťažko zdravotne postihnutých príbuzných. Konkrétny prípad riešil nedávno Európsky súdny dvor. A dal za pravdu matke, ktorú donútili odísť z práce len preto, že chcela pohyblivý pracovný čas kvôli jej synovi.

Index podnikateľského prostredia sa opäť mierne zhoršil
[www.eTrend.sk 31/07/2008] Autor: SITA

Hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu PAS pripravuje, totiž v porovnaní s prvým štvrťrokom klesla o 2,45 % na 117 bodov.

Za porušenie – zápis do čiernej listiny
[Farmár 31/07/2008] Autor: tasr

Aby mal projekt Etického kódexu zmysel, musí podľa splnomocnenca vlády pre zavedenie eura Igora Baráta fungovať aj mechanizmus, ktorým sa bude kontrolovať jeho dodržiavanie. V prípade porušenia záväzkov tak bude môcť ministerstvo financií odňať signatárovi kódexu oficiálne logo, potvrdzujúce jeho účasť na projekte a konkrétny prípad zneužitia prechodu na euro na neodôvodnené zvýšenie ceny bude zapísaný aj do tzv. čiernej listiny.

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS opäť mierne zhoršilo
[ekonomika.sme.sk 31/07/2008] Autor: SITA

BRATISLAVA 31. júla (SITA) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) opäť mierne zhoršilo. Hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu PAS pripravuje, totiž v porovnaní s prvým štvrťrokom klesla o 2,45 % na 117 bodov. Ide pritom o ôsmy pokles hodnoty indexu v rade.

Štát skresá zárobok najviac zamestnaným
[PRAVDA 30/07/2008] Autor: redakcia

BRATISLAVA (ks) – Až o päť miliónov korún viac ako zamestnanec zarobí za život živnostník, hoci by mali obaja rovnaký príjem. Podobne je zamestnanec v nevýhode aj v porovnaní s majiteľom spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý je jej jediným pracovníkom. Majiteľovi oproti zamestnancovi zostane „na ruke“ za život o vyše štyri milióny korún viac pri rovnakých príjmoch. Vyplýva to z výpočtu Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Zamestnanci tratia na odvodoch milióny
[HN 30/07/2008] Autor: Filip Obradovič

Dane a odvody. Klasický zamestnanecký pomer sa ľuďom finančne nevyplatí. Kvôli odvodom sa totiž oplatí skôr podnikať, Ministerstvo financií priznáva, že so súčasným stavom treba niečo robiť. Znižovanie odvodov ale neplánuje. Daňovo-odvodow systém umožňuje, aby viac v čistom zarábali živnostníci a jednoosobové „esoročky“.

Zamestnanci zarobia menej
[SME 30/07/2008] Autor: Ľuboš Jančík

Pri rovnakom hrubom príjme majú živnostníci v čistom milióny navyše
Živnostníci za celý život zarobia asi o päť miliónov korún viac ako ich kolegovia zamestnanci s rovnakým hrubým príjmom.

Byť živnostníkom sa oplatí
[SME 30/07/2008] Autor: Ľuboš Jančík

Zamestnanci s rovnakým hrubým platom ako živnostníci dostanú v čistom oveľa menej
Nový Zákonník práce chráni zamestancov viac ako kedysi, no ľudia čoraz častejšie radšej robia pre niekoho ako živnostníci. V čistom dostanú viac.

Ceny: Duálne zobrazovanie neskôr
[STV, 19:30 30/07/2008]

Obchodníci majú na prípravu duálnych cenoviek – v korunách aj v eurách – neplánovane 16 dní navyše. Zobrazovanie v oboch menách nebude povinné od avizovaného 8-ho, ale až od 24-ho augusta. Na odklad upozornili Hospodárske noviny. Nespôsobilo ho Slovensko ale Brusel.

Nech rozhodujú súdy
[Plus jeden deň 30/07/2008] Autor: sita

Podnikateľov, ktorí priviedli firmu ku krachu podvodným spôsobom, by mali riešiť súdy, uviedol riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina. Reagoval tak na zámer rezortu spravodlivosti zaviesť tzv. register diskvalifikovaných štatutárnych zástupcov a členov štatutárnych orgánov obchodných spoločností, ktorí priviedli firmu ku krachu.

Živnostníci sú oproti zamestnancom vo výhode
[Rádio Slovensko, 07:00 30/07/2008]

Živnostníci sú oproti zamestnancom vo výhode pretože pri rovnako zaplatenej práci zarobia počas aktívneho života o 5 miliónov korún viac. A ani dôchodok nebudú mať nižší. Prišla na to Podnikateľská aliancia Slovenska na základe analýzy daňového systému, ktorý je nastavený tak, že živnostníci majú oveľa nižšie odvody ako zamestnanci a môžu si odpočítať paušálne výdavky z daní. Podrobnosti má Linda Nagyová.

Dvojaké cenovky budú povinné neskôr
[TV Markíza, 19:00 30/07/2008]
MODERÁTOR: Jaroslav Zápala
Dvojaké cenovky v obchodoch budú povinné neskôr ako pôvodne plánovala vláda. Termín 8. august totiž právnici spochybnili. Podľa Hospodárskych novín, budú duálne cenovky povinné až od 24. augusta. Podnikatelia tak získajú na ich prípravu ďalšie dva týždne.

Komu zostanú na krku?
[Plus jeden deň 30/07/2008] Autor: ŠTEFAN MESÁROŠ

Väčšina slovenských živnostníkov nemá šancu nasporiť si na dobrý dôchodok
Súčasný daňový a odvodový systém na Slovensku zvýhodňuje živnostníkov. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska. Živnostníci s tým nesúhlasia.

Barát: Udeľovanie sankcií za duálne oceňovanie sa posunie
[ekonomika.sme.sk 30/07/2008] Autor: TASR

Bratislava 30. júla (TASR) – Posun termínu povinného duálneho zobrazovania cien tovarov a služieb o 16 dní nie je problémom, ale príležitosťou pre podnikateľov, aby dokončili svoje prípravy. Pre TASR to uviedol splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát.

Súčasný odvodový a daňový systém znevýhodňuje zamestnancov
[Rádio Slovensko, 14:00 30/07/2008]

Súčasný odvodový a daňový systém znevýhodňuje zamestnancov oproti živnostníkom. Podľa štúdie Podnikateľskej aliancie Slovenska má živnostník oproti zamestnancovi o 39% a majiteľ jedno osobovej s.r.o. o 32% vyšší príjem. Výkonný riaditeľ aliancie Róbert Kičina.

Prečo sa neoplatí byť zamestnancom?
[TA3, 20:40 29/07/2008]

MODERÁTOR: Robert Žitňanský
HOSTIA: Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska

Podnikateľov, ktorý priviedli firmu ku krachu
[Rádio Slovensko, 14:00 29/07/2008]

Podnikateľov, ktorý priviedli firmu ku krachu podvodným spôsobom by mali riešiť súdy. Vyhlásil to riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Reagoval tak na zámer rezortu spravodlivosti zaviesť tzn. Register diskvalifikovaných štatutárnych zástupcov a členov štatutárnych orgánov obchodných spoločností, ktorí priviedli firmu ku krachu.

Živnostník zarobí o 39 % viac ako zamestnanec
[www.eTrend.sk 29/07/2008] Autor: SITA

Živnostníci môžu pri rovnako platenej práci v porovnaní so zamestnancami zarobiť počas aktívneho života viac až o 5 mil. Sk (166 tis. ), pričom sa na dôchodku budú mať rovnako.

Súčasný odvodový a daňový systém znevýhodňuje zamestnancov
[Rádio Lumen, 17:30 29/07/2008]

Súčasný odvodový a daňový systém znevýhodňuje zamestnancov oproti živnostníkom a majiteľom jednoosobovej s.r.o. Podľa štúdie Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) má živnostník oproti zamestnancovi o 39 % vyšší príjem a majiteľ jednoosobovej s.r.o. o 32 % vyšší príjem. Podľa výkonného riaditeľa PAS Róberta Kičinu pri nižších odvodoch je však predpoklad, že živnostník bude mať aj nižší dôchodok ako zamestnanec.

Zamestnanci zarobia oproti živnostníkom o 5 miliónov menej
[TV JOJ, 19:30 29/07/2008]

Pre Slovákov je nevýhodné zostať v trvalom pracovnom pomere. Podľa Podnikateľskej aliancie sa im viac vyplatí, ak si založia živnosť. Počas produktívneho života tak vraj reálne zarobia o 5 miliónov korún viac.

Ministerstvo chce nový register
[TV Markíza, 19:00 29/07/2008]

Ministerstvo spravodlivosti chce register osôb, ktoré priviedli firmu do krachu. Podnikatelia ani opozícia však s takýmto krokom nesúhlasia. Samo ministerstvo však zatiaľ nevie na základe čoho by sa podnikatelia do registra dostali.

Minister spravodlivosti, Štefan Harabin
[Rádio Slovensko, 12:00 29/07/2008]

Minister spravodlivosti, Štefan Harabin, chce čoskoro vytvoriť čiernu listinu nepoctivých podnikateľov. Verejnosť má podľa neho právo získať takéto informácie. Názory na pripravovanú normu sa však rôznia. Viac informácií má Alena Laciková-Krčová.

Živnostníci sú oproti zamestnancom vo výhode, zarobia počas aktívneho života o 5 miliónov korún
[Rádio Slovensko, 18:00 29/07/2008]

Živnostníci sú oproti zamestnancom vo výhode, pretože pri rovnako zaplatenej práci zarobia počas aktívneho života o 5 miliónov korún a ani dôchodok nebudú mať nižší. Prišla na to Podnikateľská aliancia Slovenska na základe analýzy, ktorá v tejto súvislosti kritizuje daňovo-odvodový systém a varuje pred problémami v budúcnosti. Podrobnosti má Linda Nagyová.

Živnostníci môžu pri rovnako platenej práci v porovnaní so zamestnancami zarobiť počas aktívneho života viac až o 5 miliónov korún
[Rádio Hey!, 18:00 29/07/2008]

Živnostníci môžu pri rovnako platenej práci v porovnaní so zamestnancami zarobiť počas aktívneho života viac až o 5 miliónov korún, pričom sa na dôchodku budú mať rovnako. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Kičina: Nekalé praktiky podnikateľov nech riešia súdy
[www.eTrend.sk 29/07/2008] Autor: SITA

Podnikateľov, ktorí priviedli firmu ku krachu podvodným spôsobom, by mali riešiť súdy, uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina

Euro: Etický kódex proti zdražovaniu
[STV, 19:30 26/07/2008]

Strach z rastu cien, to je jedna z najčastejších obáv Slovákov po zavedení eura. Pomôcť by mal Etický kódex. Niektorí podnikatelia sa v ňom zaviazali, že euro nezneužijú na zdražovanie. To či sľub dodržia môžu kontrolovať priamo zákazníci.

Kódex môže naraziť na zákon
[SME 25/07/2008] Autor: Ľuboš Jančík

Ak noviny zverejnia firmy, ktoré zneužili euro, môžu ich zaplaviť práva na odpoveď
Splnomocnenec vlády pre zavedenie eura nevedel dostatočne vysvetliť, prečo vláda robí eurokampaň len v jednom zo slovenských denníkov. Podráždene reagoval na otázku, či denníky SME a Pravda vyradili z kampane na podnet premiéra Fica.

Férové obchody zdobí už teraz euronálepka
[PRAVDA 25/07/2008] Autor: Erika Farbiaková

BRATISLAVA – „Meníme menu, nie cenu,“ budú hlásať nálepky na obchodoch, úradoch, bankách a ďalších prevádzkach, ktoré sa pripoja k Etickému kódexu. Podpisom dokumentu sa podnikatelia zaviažu, že prechod na novú menu nezneužijú a zvýšenie cien pri prepočte z korún na eurá prepočítajú a zaokrúhlia podľa pravidiel. Čestných podnikateľov a majiteľov má odlíšiť práve nálepka na výklade predajne, ktorá súčasne spotrebiteľom uľahčí nakupovanie.

Eticky kódex na euro spustili v „ostrej“ prevádzke
[HN 25/07/2008] Autor: Vladimír Turanský

Zdražovanie. Označené predajne sa zaviazali, že pri prechode na novú menu nebudú neopodstatnene zdvíhať ceny tovarov a služieb.
Bratislava – K zákazníkom sa správame korektne a prechod na euro nezneužijeme na neprimerané zdražovanie. To je hlavné posolstvo etického kódexu: modro-žltej samolepky s logom eura, ktorým od včerajška nájdu obyvatelia označené rôzne obchody, poskytovateľov služieb, samosprávy miest a obcí, ale aj rôzne inštitúcie.

Logo má zaručiť korektné správanie sa obchodníkov
[TV TA3, 18:00 24/07/2008]

Ministerstvo financií v spolupráci s časťou podnikateľov dnes rozbehlo ďalšiu z akcií súvisiacu s príchodom eura. Predajne, ktoré sa zaviazali, že nebudú neopodstatnene zvyšovať ceny, budú mať na svojich prevádzka vylepené špeciálne logá. Postihy za nedodržiavanie cenových pravidiel sú ale pre obchodníkov minimálne.

Dopyt a ponuka tvorí ceny teraz a bude aj po zavedení eura
[www.eTrend.sk 24/07/2008] Autor: SITA

Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu, sú obavy občanov z prípadného cenového skoku po zavedení eura neopodstatnené

Obchody si na dvere nalepia nálepky od vlády
[TV Markíza, 19:00 24/07/2008]

Vláda dnes začala značkovať obchody. Ak chcete mať istotu, že predajňa, v ktorej nakupujete, na vás nezarába iba preto, že si neviete prepočítať koruny na eurá, všímajte si čo má nalepené na vchodových dverách.

Nová možnosť ochrany pred vysokými cenami
[www.eTrend.sk 24/07/2008] Autor: SITA

Podnikateľov, ktorí sa zaviazali nezneužiť prechod na euro na neodôvodnené zvýšenie cien, bude označovať viditeľné logo
BRATISLAVA 24. júla (SITA) – Spotrebiteľom v týchto dňoch pribudne nová možnosť, ako sa chrániť pred prípadným zneužitím prechodu na novú menu na neodôvodnené zvýšenie cien obchodníkmi. Pomôže im v tom Etický kódex, ktorého signatári budú postupne označovaní viditeľným logom.

Väzenie za vysoké ceny. Len výnimočne
[HN 22/07/2008] Autor: Ľubomíra Raková

Trestným činom bude porušenie regulácie.
Bratislava – Hoci premiér Robert Fico hrozil podnikateľom za neoprávnené zdražovanie pri prechode na euro väzením, v praxi k tomu dôjde asi iba vo výnimočných prípadoch. Novela Trestného zákona, ktorú pripravilo ministerstvo spravodlivosti, totiž umožní poslať za mreže iba tých, ktorí prekročia regulované ceny.

Lepšie ceny sa nemusia vyplatiť
[SME 22/07/2008] Autor: Zdenka Zajíčková

Podnikatelia upozorňujú, že návrh novely zákona o cenách môže viesť k nedostatku tovaru
Ficova vláda chce mať možnosť regulovať všetky ceny v ekonomike. Podľa podnikateľov ceny na trhu stráži konkurencia.

Je ne regrette rien: the prime minister who regrets nothing
[The Slovak Spectator 14/07/2008] Autor: By Beata Balogová

A REEKING land fund scandal in which lucrative plots were sold for a dime and which led to the dismissal of the agriculture minister, Miroslav Jureňa; a ludicrously lavish tender for cleaning works at the Defence Ministry which claimed the scalp of Defence Minister František Kašický; and a health minister who quit for personal reasons but immediately landed a plum public sector job. Just a few of the colourful political items in the baggage of Robert Fico’s government after two years in power.

Poukážky od firiem majú lákať na oddych na Slovensku
[PRAVDA 10/07/2008] Autor: eko

BRATISLAVA (eko) – Prilákať Slovákov dovolenkovať na Slovensku mieni vláda rekreačnými poukážkami. Od budúceho roka by ich mali ľudia dostávať od svojich zamestnávateľov. Polovicu z desaťtisícovej poukážky si však pracovník musí zaplatiť z vlastného vrecka. Firmy by si mohli nákladmi na ne znížiť základ dane.

Zaokrúhľovanie má pravidlá
[SME 10/07/2008] Autor: Ľuboš Jančík, vf

Podnikatelia sa zaviazali, že prechod na euro nezneužijú. Dôchodky sa budú zaokrúhľovať smerom nahor. Bude platiť zásada, že občan nesmie byť poškodený.
BRATISLAVA. Ľudia sa pri prechode na euro najviac obávajú nekontrolovateľného rastu cien. Obavy podporuje nedávne zdraženie potravín, čo však nesúvisí s eurom, ale so zvýšením cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch.

Anketa: 1. Ste spokojný s konverzným kurzom 30,126? 2. Ako vnímate, že Slovensko spravilo posledný krok vstupu do eurozóny?
[HN 09/07/2008] Autor: redakcia

Robert Kičina. výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
1. Bol by som s tým spokojný, keby sme sa k nemu dostali bez zásahov, slovných vyjadrení premiéra. Keby bol odrazom trhovej reality. Ale vzhľadom na to, že premiér svojimi vyjadreniami naznačil silný kurz, môže byť mierne nadhodnotený, čo môže spôsobiť mierne problémy podnikateľom.

Konverzný kurz eura: Fico 30-ku nepretlačil!
[Nový čas 09/07/2008] Autor: Martina Rakovická, Slavomíra Ďurišová

BRATISLAVA – Hoci sa členovia vlády snažili pretlačiť, aby bol konverzný kurz presne 30 korún za euro, nepodarilo sa. Včera v Bruseli rada ministrov financií schválila oficiálny kurz na úrovni centrálnej parity, teda 30, 126 Sk/EUR. Napriek tomu sú predstavitelia vlády i centrálnej banky spokojní.

Politické intervencie podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska výrazne ovplyvnili vývoj kurzu
[Rádio VIVA, 16:00 08/07/2008]

Politické intervencie podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska výrazne ovplyvnili vývoj kurzu. Je to ťažké povedať, či je konečná hodnota konverzného kurzu optimálna a či nebola mierne nadhodnotená. Toto tiež môže negatívne ovplyvniť podnikateľské prostredie.

Podľa PAS hodnotu konverzného kurzu ovplyvnili politici
[www.eTrend.sk 08/07/2008] Autor: SITA

Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska bol kurz práve kvôli vyjadreniam o silnej korune z uplynulého obdobia mierne nadhodnotený, pričom ak kurz neodráža reálnu výkonnosť ekonomiky skôr či neskôr poškodí podnikateľské prostredie.

Podnikateľom chýba silná pravica
[HN 08/07/2008] Autor: Martina Ruttkayová

Opozícia je bezzubá, nemá ekonomické programy, nerobí vôbec nič, hovoria zástupcovia podnikateľskej sféry.
Polčas opozície. Dva roky od volieb verí SDKÚ-DS, KDH a SMK čoraz menej ľudí. Problémom je nízka aktivita a vnútrostranícke spory. „Slabo bránia naše prostredie/‘ tvrdia už aj podnikatelia, na ktorých stojí politika pravice.

Konverzný kurz je 30,1260
[TA3, 19:55 08/07/2008]

MODERÁTOR: Peter Bielik
HOSTIA: Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov
Robert Kičina, Podnikateľská Aliancia Slovenska
Peter Bielik, moderátor: „Toľko názory politikov. Poďme sa teraz pozrieť ako konverzný kurz komentovali občania, ktorí väčšinou odpovedali na otázky, ako sú spokojní s konverzným kurzom a či sa budú nejako špeciálne pripravovať na prijatie eura.“

Poll: Fico’s measures unpopular with the business community
[The Slovak Spectator 07/07/2008]

Autor: Compiled by Spectator staff from press reports
ACCORDING to a new study, conditions for doing business in Slovakia are worsening under the government of Robert Fico. The study is based on a survey of 200 companies conducted by the pro-business think tank Slovak Business Alliance (PAS).

Príprava na euro nie je virtuálny projekt
[Revue priemyslu 03/07/2008] Autor: Marek Mitošinka

Na Slovensku sa v poslednom období ako keby roztrhlo vrece s informáciami o eure a o dôležitosti prípravy všetkých organizácií na vstup do Európskej menovej únie. Ďalšie a ďalšie fakty sa na manažérov sypú prostredníctvom konferencií, diskusných fór, workshopov, resp. odborných príručiek.

Tri trendy k horšiemu
[SME 02/07/2008] Autor: Marián Leško

V polčase Ficovej vlády nezávislé inštitúcie vyhlásili, že je tu horšie podnikateľské prostredie, netransparentnejšie obstarávanie a zhoršila sa aj kvalita demokracie. V nedeľnom televíznom monológu premiér povedal, že je s vládou spokojný, lebo „ani jeden trend v júni 2008 nie je horší, ako bol v roku 2006“. Aj z toho vidieť, aké je pre šéfa Smeru dôležité, aby mu v „diskusii“ nikto neoponoval.

Euro v našich peňaženkách
[Mama a ja 02/07/2008] Autor: Eliška Pravdová

V súvislosti s prechodom na euro sa hovorí o tzv. konverznom kurze – čo to znamená?
Konverzný kurz stanovuje kurz eura voči slovenskej korune. Stanovený bude začiatkom júla, predpokladaným dátumom je 8. júl 2008, kedy konverzný kurz určí Rada Európskej únie.

Fatamorgány
[Extra plus 01/07/2008] Autor: Karol Palkovič

Podnikateľskej aliancii Slovenska sa nepáči pracovnoprávna legislatíva
Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) sa kvalita podnikateľského prostredia v našej krajine v prvom štvrťroku 2008 zhoršila. Jej predstavitelia tvrdia, že hoci ide len o mierny pokles (o 0,8 percenta hodnoty indexu podnikateľského prostredia), deje sa tak už siedmy raz za sebou.

Fico podľa analýz vládne zle
[www.eTrend.sk 30/06/2008] Autor: mm

Kvalita demokracie a podnikateľského prostredia klesla
Ficov kabinet schvaľovaním sporných zákonov znižuje kvalitu demokracie, dôveru spotrebiteľov v ekonomiku a zhoršuje podmienky pre podnikateľov. Vyplýva to z analýz, ktoré za posledný týždeň vypracovali tri na sebe nezávislé inštitúcie – Štatistický úrad, Inštitút pre verejné otázky a Podnikateľská aliancia Slovenska.

Podnikatelia: zhoršujú sa nám podmienky
[HN 27/06/2008] Autor: Ľubomíra Raková

Zmeny na trhu práce poškodili podnikateľské prostredie.
Bratislava – Od nástupu novej vlády sa podnikateľské prostredie zhoršuje. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska, ktorá to zistila prieskumom medzi dvesto firmami. Podľa podnikateľov vláda nerieši dlhodobé bariéry v podnikaní a prijíma spolu s parlamentom zákony, ktoré podnikateľom viac škodia ako prospievajú. Vláda ústami ministerstva financií odkazuje – nás zaujímajú oficiálne štatistiky.

Firmy: vláda neprospela
[SME 27/06/2008] Autor: Daniela Krajanová

Ficov kabinet dostal od podnikateľov na vysvedčení aj dve päťky
Tentoraz vysvedčenie dostanú nielen deti, ale aj vláda. Vláde ho odovzdá Podnikateľská aliancia Slovenska. Tešiť sa však veľmi nemá na čo. Kabinet Roberta Fica totiž podľa aliancie neprospel.

Fico prepadol
[Plus jeden deň 27/06/2008] Autor: šm

PREMIÉR DOSTAL VYSVEDČENIE
Dve päťky na vysvedčení dostala vláda premiéra Fica za podmienky, ktoré pripravila podnikateľom v uplynulých dvoch rokoch. Udelila im ich Podnikateľská aliancia Slovenska. „Podnikatelia po nástupe novej vlády vnímajú zhoršovanie podnikateľského prostredia, “ povedal výkonný riaditeľ aliancie Róbert Kičina.

Podnikatelia hodnotia polčas vlády negatívne
[PRAVDA 27/06/2008] Autor: ks

BRATISLAVA (ks) – Vláda a parlament dostali od podnikateľov v polovici štvorročného vládnutia vysvedčenie s najhorším hodnotením – neprospel. Z 30 prijatých zákonov, ktoré mali vplyv na“ podnikateľské prostredie, firmy pozitívne ohodnotili len 13.

Postoj podnikateľov
[Nový čas 27/06/2008] Autor: čtk, sita

BRATISLAVA – Podnikateľské prostredie sa počas vlády Roberta Fica zhoršilo. Vyplýva to z prieskumu medzi takmer dvoma stovkami firiem. Výsledky zverejnila Podnikateľská aliancia Slovenska. (čtk, sita)

Za Fica sa horšie podniká
[HN 27/06/2008] Autor: lub

Bratislava – Podmienky na podnikanie sa za posledné dva roky zhoršili. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska, ktorá spravila prieskum medzi dvesto firmami. Kabinet Roberta Fica presadil zákony, ktoré podnikateľom viac škodia ako prospievajú.

Vláda prekvapená nie je, no nechápe
[Šport 27/06/2008] Autor: JÁN FELIX

Vláda Roberta Fica štvrtkové hodnotenia Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), podľa ktorej sa podnikateľské prostredie na Slovensku od nástupu novej vlády zhoršuje, nechápe.
Uviedla to v stanovisku hovorkyňa vlády Silvia Glendová.

O zavedení eura informuje aj Slovak Telekom
[mobil.sme.sk 27/06/2008] Autor: TASR

Bratislava 26. júna (TASR) – Špeciálnu sekciu o zavedení eura na Slovensku má od júna na svojej internetovej stránke už aj Slovak Telekom. Obsahuje informácie o nových bankovkách a minciach, slovník užitočných pojmov ako aj informácie o službách a produktoch súvisiacich so vstupom do eurozóny.

Za posledné dva roky sa podnikateľské prostredie na Slovensku prevažne zhoršilo
[Rádio Slovensko, 18:00 26/06/2008]

Za posledné dva roky sa podnikateľské prostredie na Slovensku prevažne zhoršilo a ak to pôjde takto ďalej, môžeme očakávať problémy. Povedali predstavitelia Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorí svoj názor opierajú o aktuálny prieskum. Vládu stanovisko prekvapuje a tvrdí, že robí v tejto oblasti dostatočne veľa. Hovorí Linda Nagyová.

Jedenáste prikázanie: Nezdražieš
[Profit 25/06/2008] Autor: Eduard Žitňanský

Politici o spoločnej európskej mene hovoria ako o hrozbe alebo ako o spáse. Podlá toho, čo sa im práve hodí. Rétorika slovenskej vlády sa nateraz dá vyložiť aj ako pokus o záchranu pred víťazstvom. Vyzerá to tak, že štát chce zabrániť zvyšovaniu cien, aj keby sa žiadne nekonalo.

Anketa: Považujete za správne, aby sa vysoko postavení politici stretávali so zástupcami finančných skupín?
[HN 24/06/2008] Autor: emu

Jaroslav Haščák. partner v skupine Penta
Stretávať sa nepochybne treba, ale nie na jachtách.

Konštiak: Pod cenu nemôžeme ísť
[SME 19/06/2008] Autor: Zdenka Zajíčková

Reklamné letáky reťazcov majú okrem aktuálnych cien uvádzať aj cenové indexy
Rezort pôdohospodárstva má pripravené opatrenia proti zdražovaniu potravín po prechode na euro.Obchodníci sú v napätí.

Za podpis etického kódexu dostanú obchodníci nálepky
[PRAVDA 17/06/2008] Autor: eri

BRATISLAVA (eri) – Podnikatelia, ktorí podpíšu etický kódex, si budú môcť na prevádzku nalepiť nálepku. Ľudia tak budú vedieť rozoznať, či sa ich obľúbený obchod alebo firma rozhodli postupovať pri prechode na euro férovo, nezvýšiť ceny, zobraziť cenovky v dvoch menách a dodržiavať ďalšie etické zásady.

Vláda od januára zakáže zdražovanie potravín
[PRAVDA 16/06/2008] Autor: Redakcia

Rast cien potravín s príchodom eura by mohla vláda zmraziť. Vo včerajšej diskusnej relácii STV to povedal premiér Robert Fico. Podľa Roberta Kičinu, výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska, môže takýto umelý zásah ešte viac zvýšiť infláciu.

Fico: Ceny potravín môžeme zmraziť
[PRAVDA 16/06/2008] Autor: ks, SITA

BRATISLAVA (ks, SITA) – Zvyšovanie cien bude po prijatí eura zrejme zakázané. Premiér Robert Fico v nedeľu naznačil plán vlády zmraziť ceny od januára budúceho roka, keď Slovensko prejde na európsku menu. Podobné prísne opatrenia mala doteraz pred zavedením euromeny len Malta, ktorá prešla na euro od začiatku tohto roka. Cena sa mohla zmeniť len vtedy, ak bola v eurách nižšia v porovnaní s cenou v maltských lírach.

Veľkým silná koruna neprekáža
[HN 13/06/2008] Autor: Stanislava Luppová, is

Proti nepriaznivým pohybom kurzov sa podnikatelia môžu zabezpečiť v banke.
Bratislava – Silnejšia koruna a konverzný kurz vytvárajú niektorým slovenským exportérom na čelách vrásky. Automaticky totiž zdražuje vývoz. Exportéri na takúto situáciu majú niekoľko riešení: zefektívniť výrobu, znížiť náklady alebo svoje zisky či využiť zabezpečenie sa proti riziku – hedging.

Sme vzornejší v platbách
[SME 11/06/2008] Autor: Viera Fidlušová

Platby na Slovensku meškajú čoraz menej. Tento rok si na platbu musí firma počkať v priemere 36 dní, čo je o jedenásť dní menej ako vlani.

Nemohla by sa investícia do vývoja odpísať z daní?
[HN 11/06/2008] Autor: Radovan Žuffa

Hovoríme s generálnym riaditeľom a predstaviteľom spoločnosti Siemens na Slovensku Petrom Kollárikom
O Slovensko a jeho trh je veľký záujem. Mnohí prichádzajúci investori však narážajú na zásadný problém, ktorým je nedostatok pracovnej sily. Aké sú možnosti pri vytváraní kvalifikovanej pracovnej sily a má krajina potenciál ponúknuť najmä vzdelanú pracovnú silu?

Návrh novely Trestného zákona; neprimerané zdražovanie sa má stať trestným činom
[Rádio Slovensko, 12:30 11/06/2008]

Moderátor: Juraj Hrabko
Hostia relácie:
Lucia Kurilovská, trestná právnička
Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu
Róbert Kičina, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska

Sťažnosti zaplatia obchodníci
[SME 09/06/2008] Autor: Zdenka Zajíčková, Dušan Uhrin

Ministerstvo hospodárstva nedodržalo slovo, ktoré dalo podnikateľským zväzom
Už rok platia náklady na reklamáciu len obchodníci. Novela to nezmenila. Nakoniec to uškodí zákazníkom, tvrdia podnikatelia.

Paušál za používanie auta sa znížil
[TV Markíza, 19:00 08/06/2008]

Aj keď vláda hovorí, že malých podnikateľov podporuje, nepriamo im zvýšila dane. Ministerstvo práce znížilo paušálne náhrady, ktoré si podnikatelia môžu zarátať do nákladov. Živnostníci hovoria, že namiesto podnikania budú hľadať cestičky, ako nové opatrenie obísť.

Ak bude niekto taký vagabund, že bude chcieť zbohatnúť na úkor iného
[Rádio Slovensko, 07:00 05/06/2008] Zdroj: Rádio Slovensko, 07:00

Ak bude niekto taký vagabund, že bude chcieť zbohatnúť na úkor iného nastúpi trestné právo. Skonštatoval na margo pripravovanej novely Trestného zákona z dielne Ministerstva spravodlivosti premiér Robert Fico. Obchodníkom tak po prípadnom zvýšení cien v súvislosti s eurom budú hroziť finančné sankcie a dokonca aj väzenie. Informuje Miroslava Ábelová.

Za cenu zaplatí obchodník väzením
[SME 04/06/2008] Autor: Zdenka Zajíčková, Veronika Šutková

Podnikateľovi, ktorý neúmerne zvýši cenu, bude hroziť trojročný trest
Ministerstvo spravodlivosti navrhlo, ako trestať obchodníkov, ktorí pred prechodom na euro neúmerne zdražia tovar. Podnikatelia nesúhlasia, právnici sa zhodujú, že návrh je nevykonateľný.
BRATISLAVA, Obchodníci, ktorí chcú zvyšovať ceny a zároveň sa vyhnúť podozreniu, že zneužívajú zavedenia eura na vlastné obohatenie, by sa mali ponáhľať. Od septembra má platiť novela Trestného zákona, ktorá má zakročiť proti neúmernému zdražovaniu.

Kto zdraží, môže ísť sedieť
[SME 04/06/2008] Autor: Zdenka Zajíčková, Veronika Šutková

Za neúmerné zdražovanie pred príchodom eura hrozia obchodníkom tri roky väzenia
Premiér Robert Fico občanom prisľúbil, že ich štát pred zvyšovaním cien ochráni. Ministerstvo spravodlivosti teraz prišlo s konkrétnym riešením. Právnici hovoria, že je nevykonateľné.
BRATISLAVA. Ak po septembri obchodník zdraží svoje služby alebo tovar, hrozia mu opletačky s políciou. Každý zo zákazníkov naňho môže podať trestné oznámenie. Stačí, ak bude mať podozrenie, že ho obchodník poškodil tým, že porušil „cenovú disciplínu“.

Vývozcov silná mena neteší
[HN 30/05/2008] Autor: Ján Kováč

Obchod. Posilnenie kurzu považuje časť firiem až za likvidačné.
Bratislava – Slovenskí vývozcovia mali pred silnou korunou rešpekt už keď analytici odhadovali konverzný kurz na úrovni 31,5 koruny. Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu je pri hodnotení centrálnej parity dôležité, aby zodpovedala trhovej hodnote slovenskej meny. „Pokiaľ parita odzrkadľuje reálnu situáciu ekonomiky, je to výhodné nielen pre podnikateľov, ale aj pre občanov,“ hovorí Kičina.

Čo vy na to?
[PRAVDA 30/05/2008] Autor: ham, eri

Ak bude nová parita konečným kurzom koruny oproti euru, bude to správny kurz?
Elena Kohútiková bývalá viceguvernérka NBS a „eurožena“ vo VÚB
Kurz nie je nikdy správny. Prognózuje sa, odhaduje, či zodpovedá hospodárstvu. Nová centrálna parita vyzerá, že zohľadňuje aj vývoj do budúcnosti a je v súlade s tým, ako vidím ja vývoj ekonomiky.

TREND barometer
[Trend 29/05/2008] Autor: Redakcia

Súhlasíte s návrhom zákona, podľa ktorého developéri nemusia akceptovať rozhodnutia obcí o zmene v územnom pláne v priebehu územného konania?
neviem, nevyjadrujem sa 22,2
rozhodne nie 32,1
rozhode áno 8,6
skôr áno 7,4
skôr nie 29,6

Podnikateľské prostredie sa zhoršuje
[Rádio OKEY, 14:00 28/05/2008] Zdroj: Rádio OKEY, 14:00

Podnikateľské prostredie sa zhoršuje. Potvrdilo sa to aj v prvom štvrťroku tohto roka. Podnikateľov trápi zákon, ktorý zaviedol povinnú zdravotnú službu. Prepad dôveryhodnosti zaznamenal podľa podnikateľov aj politický systém a za to môže nedostatočný záujem politikov o skutočné riešenie káuz. No a to významne destabilizuje podnikateľské prostredie. Zistil to prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Čo sa bude pri eure trestať, je nejasné
[SME 27/05/2008] Autor: zz

Machinácie s cenami budú trestným činom. O čo však presne pôjde, úradníci taja.
BRATISLAVA. Pripravovaná novela trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti o machináciách pri prechode na euro má postaviť neodôvodnené zvyšovanie cien mimo zákona. Pod takzvanými machináciami chápe ministerstvo „neoprávnené zvýšenie ceny tovarov alebo služieb oproti pravidlám ustanoveným priamo zákonom o cenách alebo rozhodnutiami o cenovej regulácii“.

Podnikatelia píšu Harabinovi, aby nespájal vyššie ceny so zločinom
[SME 26/05/2008] Autor: sita

Podnikateľská aliancia Slovenska vláde radí, aby sa viac ako o ceny starala o vymáhateľnosť zákonov.
BRATISLAVA. Podnikateľská aliancia Slovenska nesúhlasí so zámerom ministerstva spravodlivosti novelizovať trestný zákon za účelom postihovania takzvaných machinácií pri prechode na euro.
Prepočet cien z korún na eurá nie je dôvodom na ich zmenu, keďže ide len o matematický prepočet. Tlak vlády proti rastu cien je podľa aliancie krátkodobé a neudržateľné riešenie, ktoré bude mať za následok prudší rast cenovej hladiny v budúcnosti. Ako príklad uvádza Slovinsko, ktoré momentálne zápasí s najvyššou infláciou v únii.

Anketa: Podľa čoho si vyberáte, kde sa necháte operovať?
[HN 26/05/2008] Autor: redakcia

Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska
Priznám sa, že som sa ešte v tom nepotreboval orientovať, takže sa veľmi nevyznám. Keby som mal nejaký problém a potreboval lekára, v mojom rozhodnutí by zavážilo vlastníctvo daného zariadenia. So súkromným zariadením sa mi v mysli vynára lepšia kvalita služieb, hoci môže ísť o drahšie služby, ale radšej si priplatím.

Podnikateľom sa pokuty nepáčia
[HN 26/05/2008] Autor: sita

Euro. Podnikateľská aliancia nesúhlasí s trestami za neoprávnené zdražovanie tovarov a služieb.
Bratislava – Podnikateľská aliancia Slovenska nesúhlasí so zámerom ministerstva spravodlivosti novelizovať Trestný zákon s cieľom postihovania tzv. machinácií pri prechode na euro.
Prijatie takejto novely by svedčilo o nepochopení základných princípov trhovej ekonomiky, kde sa optimálna cena v konkurenčnom prostredí generuje na základe dopytu a ponuky.
Nie je dôvod na zdražovanie

Podnikatelia: štát šikanuje papiermi
[HN 26/05/2008] Autor: Táňa Rundesová

Administratívna záťaž v biznise je vysoká aj kvôli nefungujúcemu eGovernmentu.
Bratislava – Na enormnú zaťaženosť ľudí v biznise výkazmi, štatistikami a ďalšími papiermi sa poukazuje už roky. Okrem niekoľkých svetlých bodov – jednotných kontaktných miest pre živnostníkov, elektronického kontaktu s obchodným registrom, elektronického katastra či obstarávania – sa takmer všetky výdobytky končia. Vrátane nefungujúceho eGovernmentu. Ako objasňuje prezident Združenia podnikateľov Ján Oravec, „podnikateľ dnes napríklad registráciou získava niekoľko registračných čísiel, IČO, DIČ alebo registračné čísla poisťovní. Keby sa prepojili, každý subjekt by mohol mať len jedno unikátne číslo.“ Stav je však taký, že agenda vyžadovaná od ľudí v biznise je nekoordinovaná, duplicitná, neraz i zbytočná.

Dane ako trest za podnikanie v centre
[www.eTrend.sk 16/05/2008] Autor: Martin Rojko

Niektoré mestá chcú viac zdaniť nehnuteľnosti. Skrývajú sa za zonáciu
S rastúcimi cenami nehnuteľností vo väčšine kútov Slovenska stúpa aj chuť radníc viac zdaňovať svojich občanov a firmy. Hoci daňové príjmy z nehnuteľností netvoria podstatnú časť mestských pokladníc, zo stavebného boomu si chce utrhnúť svoju časť koláča aj verejná správa. Zatiaľ čo ceny bytov sa zdvojnásobili v priebehu piatich rokov, daniam z nehnuteľností na to stačili štyri roky.

Počet signatárov Etického kódexu má výrazne vzrásť
[infostav.sk 13/05/2008] Autor: SITA

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Občania sa budú môcť v druhom polroku tohto roka stretnúť s verejným označením signatárov Etického kódexu, ktoré bude obsahovať aj slogan „Mením menu, nie cenu“. Signatári kódexu, ktorí budú takto označení, sa svojím podpisom okrem iného zaväzujú aj k tomu, že nezneužijú prechod na euro na neodôvodnené zvyšovanie cien. K začiatku mája sa k tomuto dokumentu pripojilo 215 subjektov.

Zaokrúhľovanie eura má pravidlá
[SME 09/05/2008] Autor: Ľuboš Jančík.vf

Dôchodky sa budú zaokrúhľovať smerom nahor. Bude platiť zásada, že občan nesmie byť poškodený.
BRATISLAVA, Ľudia sa pri prechode na euro najviac obávajú nekontrolovateľného rastu cien. Obavy podporuje nedávne zdraženie potravín, čo však nesúvisí s eurom, ale so zvýšením cien rozhodujúcich poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch.
Ľudia majú strach najmä z toho, že podnikatelia a obchodníci si prechod na novú menu uľahčia tým, že ceny budú neúmerne zaokrúhľovať alebo prispôsobovať tak, aby výsledné hodnoty boli v celých eurách. Zaokrúhľovanie cien však má presné pravidlá.

Softvérový pokoj pred eurovou búrkou
[HN 06/05/2008] Autor: Ľubomíra Raková

Väčšina zmien v programoch sa dá stihnúť rýchlo, problém môže byť s úpravami v pokladniciach.
7. mája rozhodne Brusel o prijatí eura v SR. Dovtedy vám ponúkame seriál o dosahoch tohto kroku. Dnes: Euro vo firme

Porota HN: Mal by byť 1. máj Sviatkom práce alebo oslavou vstupu Slovenska do EÚ?
[HN 02/05/2008] Autor: bes

Juraj Nvota, režisér
Aj, aj. V jeden deň môžeme oslavovať aj Sviatok práce aj vstup Slovenska do EÚ. Miesta je tu dosť pre všetko, čo stojí za to. Robiť preteky, k čomu máme chovať väčšiu úctu, nie je dobré.
Jozef Pribilinec, bývalý atlét
Mal by ostať Sviatkom práce. Je to už tak dané a zaužívané a myslím si, že to má svoju logiku.

Anketa: Čo pre Vás osobne bude znamenať zavedenie eura na Slovensku?
[HN 02/05/2008] Autor: emu

Jozef Špirko, viceprezident RÚZ
Pre mňa to bude predovšetkým zjednodušenie cestovania, keďže sa v okolitých krajinách, najmä smerom na západ, euro používa.
Karol Pavlús, podnikateľ
Považujem to za ďalší krok k úplnej integrácii Slovenska k únii. Pre mňa euro znamená zjednodušenie podnikateľských operácií.

Vyštudovaní technici chýbajú
[HN 29/04/2008] Autor: Monika Laciková

Záujem o fakulty. Mladí chcú študovať hlavne právo alebo ekonómiu.
Bratislava – Právo, ekonómia, medicína a masmediálna komunikácia – to sú najlukratívnejšie odbory, o ktoré sa „bijú“ stredoškoláci pred vstupom na vysoké školy. Môžu sa však minúť s očakávaným efektom pri hľadaní si zamestnania. Trh práce totiž uprednostňuje skôr technikov – či už z oblasti stavebníctva alebo informačných technológií. Príkladom môže byť Žilinská univerzita v Žiline, ktorá pociťuje záujem hlavne o stavbárov, elektrikárov, strojárov a informatikov. „Nekorešponduje to so záujmom zo strany stredoškolákov, ktorí chcú ísť najmä na ekonomiku alebo sociálnu pedagogiku,“ vysvetľuje prorektor pre vzdelávanie univerzity Michal Pokorný.

Porota HN: Má štát zakázať mladým nočnú zábavu?
[HN 25/04/2008] Autor: mr
Juraj Nvota, režisér
– To je nejaký úryvok zo satirickej relácie? Nemyslím si, že je to šťastné, pretože tí, čo doteraz po baroch nechodili, to začnú robiť. Vždy začne kvitnúť to, čo sa zakáže.
Jozef Pribilinec, bývalý atlét
– Určitá zásada vo výchove by mala byť. Nedá sa povedať, že súhlasím s celým návrhom, ale s tými nočnými barmi a časovým obmedzením zábavy úplne súhlasím. Neviem však, či to pomôže.

McDonald s signatárom Etického kódexu pre zavedenie eura
[Strategie.sk 23/04/2008] Autor: Seesame

Spoločnosť McDonald´s sa pridala ku signatárom Etického kódexu pre zavedenie eura na Slovensku.
Podpísaním kódexu sa zaviazala, že nebude zneužívať proces zavedenia eura na neodôvodnené cenové pohyby svojich produktov a zavedie systém duálneho oceňovania výrobkov v čo najkratšom termíne po zverejnení pevného výmenného kurzu Národnou bankou Slovenska. Vo svojich reštauráciách bude zobrazovať oficiálny konverzný kurz tak, aby si zákazníci mohli jednoduchým spôsobom porovnať ceny ponúkaných produktov.

Chcete úver? Možností pribúda
[HN 21/04/2008] Autor: Peter Martinek

Začínajúci podnikatelia to majú v bankách ťažšie, požičať si môžu od štátnych inštitúcií.
Bratislava – Pokiaľ v roku 1999 si súkromné firmy na Slovensku požičiavali peniaze od bánk za takmer 21-percentný úrok, teraz je to len niečo vyše sedem percent. Dostupnosť bankových úverov pre začínajúcich podnikateľov naviac zvyšuje aj ponuka Slovenskej záručnej a rozvojovej banke, Eximbanky a Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania. U nich majú šancu získať peniaze na rozbeh biznisu aj podnikatelia, ktorí by pravdepodobne v súkromných bankách neuspeli.

Porota hn: Čo by mal urobiť Ján Slota po zverejnení jeho minulosti?
[HN 18/04/2008] Autor: šao

Juraj Nvota, režisér
– Politika je prostredie, kde by hygiena mala platiť dvojnásobne. Nie som zástanca hrubej čiary, minulosť súvisí s prítomnosťou aj budúcnosťou.
Jozef Pribilinec, bývalý atlét
– Nechcem obhajovať nejakú trestnú činnosť, ale pokiaľ nejde o extra morálne poklesky, nebudem také činy hodnotiť. Mladý človek s temperamentom narobí veľa hlúpostí a nerozvážností. Myslím si, že bol patrične potrestaný.

Nastúpia profesionálni „žoldnieri“
[HN 17/04/2008] Autor: Juraj Soviar

Zakladateľ organizácie Uni2010 a autor projektu Profesie 2010 – 2020 Juraj Kováč pre HN:
Založil organizáciu, ktorá rozvíja podnikavosť mladých ľudí. V rámci nej sa pustil do projektu, ktorý by mal identifikovať, ktoré profesie budú pre Slovensko v kľúčové. Projekt Profesie 2010 -2020 realizuje Juraj Kováč v spolupráci s Podnikateľskou alianciou Slovenska.

Budúcnosť má remeslo a technika
[HN 17/04/2008] Autor: Juraj Soviar

Perspektívni pre najbližších desať rokov na trhu sú aj interim manažéri a vedci – praktici.
Bratislava – Budúcnosť majú manuálne zdatní ľudia a technici. Aspoň čo sa týka Slovenska. A aj keď o vzdelávanie sa v remeslách nie je v súčasnosti veľký záujem, práve tieto študijné odbory majú pred sebou veľkú perspektívu. Ich absolventom sa totiž otvárajú nové možnosti kariérneho rastu a s tým logicky súvisia perspektívne pracovné pozície na najbližšie desaťročie.

Porota HN: Malo Slovensko schváliť Lisabonskú zmluvu?
[HN 11/04/2008] Autor: ml

Jozef Pribilinec, bývalý atlét:
Som presvedčený, že áno. Celý čas bojujeme o to, aby sme vstúpili do európskych štruktúr a toto je právny rámec, ktorý EÚ usmerňuje k jednotným krokom. Myslím si, že aj napriek medziopozičným treniciam, SMK sa rozhodla správne.
Juraj Nvota, režisér:
Veď zmluvu musíme schváliť. Že sa stala nástrojom politiky a politického boja, je skoro až humorné.

Myslíte si, žaloba ministerstva dopravy na Úrad pre verejné obstarávanie týkajúca sa tendra na PPP ohrozila zámer dostavať diaľnicu z Bratislavy do Košíc do roku 2010?
[Trend 10/04/2008] Autor: Redakcia

Jozef Bendžala, prezident, Zväz hotelov a reštaurácií SR (rozhodne áno): O tom, že diaľnica nebude postavená do roku 2010, sa vedelo už dávno pred žalobou, teraz sa zodpovednosť presunie na súd. Stále je tu záujem stavať diaľnice za slovenské ceny, priebeh tendra tomu napovedá.

Odloženie eura by ohrozilo firmy
[HN 07/04/2008] Autor: Martin Kóňa

Firmy už investovali do príprav desiatky miliónov. Časť by vyšla nazmar.
Bratislava – Náklady na zavedenie spoločnej meny, ktoré sa pri veľkých firmách vyšplhajú na desiatky miliónov, ešte stále môžu vyjsť navnivoč. O prijatí eura sa definitívne rozhodne až v máji a predstavitelia európskych inštitúcií stále nie sú presvedčení, že sme na spoločnú menu skutočne pripravení.

Požiadali sme o vstup do euroklubu
[HN 07/04/2008] Autor: is, Ip

Euro na Slovensku. Už len mesiac nás delí od hodnotenia, či na spoločnú menu máme.
Bratislava, Brusel – Vstup Slovenska do eurozóny smeruje do finále. Šéf rezortu financií Ján Počiatek predložil eurokomisárovi pre menové záležitosti Joaquinovi Almuniovi a prezidentovi Európskej centrálnej banky Jeanovi-Claudovi Trichetovi žiadosť Slovenska o zhodnotenie pripravenosti krajiny na prijatie eura.

Porota HN: Čo spôsobí umiestnenie amerického radaru v Európe?
[HN 04/04/2008] Autor: hab

Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska
Spôsobilo to hlavne vlnu rôznych diskusií a vášní, ale v reálnom svete je to celkom inak. Skutočné dosahy alebo dôsledky, si myslím, nebudú vôbec žiadne.

Kto vplýva na stratégiu banky a jej klientov
[HN 03/04/2008] Autor: redakcia

TATRA BANKA
Róbert Prega, vedúci oddelenia analýz a stratégie
Po krátkom, dvojmesačnom pôsobení na Inštitúte finančnej politiky ministerstva financií, je zamestnaný v Tatra banke od roku 1999. V rámci pozície makroanalytik sa venoval najmä detailnej analýze ekonomického vývoja Slovenska.

TREND barometer
[Trend 03/04/2008] Autor: redakcia

Myslíte si, že bojkotovanie olympijských hier je primeraným nástrojom upozorovania na porušovanie ľudských práv?
Skôr nie 38,9
Rozhodne nie 16,7
Neviem, nevyjadrujem sa 13,3
Rozhodne áno 12,2
Skôr áno 18,9

Rekordný ekonomický rast s vážnym varovaním
[HN 01/04/2008] Autor: Jozef Mikuš

Hospodársky vývoj na Slovensku sa zrýchľuje. Minulý rok presiahol rast HDP dvojcifernú hodnotu a zastavil sa na rekordných číslach. Zbytočné je už polemizovať o tom, kde sú korene tohto pozitívneho javu, súdny pozorovateľ si odpovie sám. Dnes je dôležitejšie zamyslieť sa nad tým, ako dlho nám nastavené tempo vydrží, aby Slovensko v životnej úrovni čím skôr dobehlo vyspelých členov EÚ. Predseda vlády Robert Fico označuje priaznivý ekonomický vývoj ako výsledok politiky jeho vlády. Zároveň sa pozastavuje nad varovaniami akýchsi pravicových pseudoanalytikov a Dzurindových prisluhovačov, ktorí plašia verejnosť pochybnými vyhláseniami o zhoršovaní podnikateľského prostredia.

Systematicky odstraňovať bariéry podnikania
[EuroReport plus 28/03/2008] Autor: Marián Babic

Hlavným cieľom Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá združuje vybrané podnikateľské subjekty pôsobiace na Slovensku, je skvalitňovanie formálnych i neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia. Na hlavné problémy v tomto smere sa redaktor Marián Babic opýtal prezidenta PAS Martina Krekáča.
Podnikateľské prostredie v SR sa podľa prieskumov, ktoré PAS pripravuje od roku 2001, v poslednom kvartáli minulého roka opäť zhoršilo. V čom vidíte najväčšie príčiny?

Úlohy ministerstva hospodárstva treba minimalizovať
[EuroReport plus 28/03/2008] Autor: Ivan Špáni

Z Európskej únie prichádza centralizovaná harmonizácia, ktorá škodí vytváraniu spoločného trhu, brzdí konkurenciu a podnikom čoraz viac zvyšuje náklady, tvrdí Peter Gonda, ekonóm z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika v rozhovore s publicistom Ivanom Špánim.
Pozdáva sa vám činnosť súčasného ministerstva hospodárstva, ak sa na ňu pozeráte očami liberálneho ekonóma?

Ministerstvo hospodárstva považujem v trhovom hospodárstve za nadbytočné.
Podnikateľské prostredie a ekonomika SR
[EuroReport plus 28/03/2008] Autor: Fridrich Hláva

Máme za sebou rok 2007 a ekonomika našej krajiny pokračuje v úspešnej expanzii.
Je táto expanzia oprostená od problémov?
V roku 2007 hospodárstvo rástlo rýchle. Ukazovala sa mierna inflácia, disparity a problémy na trhu práce zmiernili. Zhodnocovanie kurzu slovenskej koruny voči euru (a to ani v roku 2008) neprekročilo tempo rastu ekonomiky, čo je priaznivý ukazovateľ. Deficit zahraničného obchodu sa zmiernil – aj deficit bežného účtu platobnej bilancie. Výkonnosť našej ekonomiky je daná aj tým, že štyri roky neklesol rast HDP pod 4, 5 percenta.

Poslanci si pripomenuli sviečkovú demonštráciu
[Aktualne.sk 26/03/2008] Autor: Katarína Korgová, Jakub Filo

Bratislava – Poslanci parlamentu si na úvod marcovej schôdze parlamentu pripomenuli spoločným vyhlásením 20. výročie sviečkovej manifestácie v Bratislave. Protest stoviek ľudí bol podľa nich zlomovým momentom pre modernú históriu Slovenska.
„Svetlo, ktoré priniesli, bolo spočiatku skromné a slabé. Napriek snahám totalitného režimu sa ho však nepodarilo uhasiť,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení poslaneckých klubov. Slováci napokon vyhrali zápas o slobodné a demokratické Slovensko.

Poslancov čaká boj o podobu tlačového zákona
[Aktualne.sk 26/03/2008] Autor: Katarína Korgová, Jakub Filo

Bratislava – Poslancov parlamentu čaká ďalšia bitka o podobu zákonov. Dnes po vyše mesiaci opäť zasadnú do poslaneckých lavíc a otvoria 20. schôdzu Národnej rady.
Finálnu podobu by mal počas nastávajúcej schôdze získať kontroverzný vládny návrh tlačového zákona. Jeho pôvodnú verziu, ktorá prešla aj prvým čítaním, kritizovala opozícia, vydavatelia tlače aj medzinárodné organizácie. SDKÚ-DS, KDH a SMK podmienili schválenie Lisabonske zmluvy práve demokratickým vylepšením tlačového zákona.

Najčítanejší mesačník
[Podtatranské noviny 26/03/2008] Autor: Peter Laučík

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) na základe prieskumu agentúry Polis Slovakia odštartovala v uplynulých dňoch projekt Výplatná páska. Jeho cieľom je zvýšiť informovanosť zamestnancov o sume, ktorú mesačne odvádzajú štátu vo forme odvodov a daní. Aktivitu RÚZ podporili aj ďalšie zamestnávateľské zväzy a združenia, ako napr. AZZZ, SOPK, Klub 500, či PAS. „Ide o takmer polovicu z celkovej odmeny zamestnanca, čo v prípade zníženia odvodov predstavuje významný priestor na rast čistých miezd,“ povedal Jozef Špirko, viceprezident RÚZ.

Čo potrebujeme vedieť o eure?
[TA3, 20:40 25/03/2008] MODERÁTOR: Robert Žitňanský
HOSTIA: Igor Barát, splnomocnenec vlády SR pre zavedenie eura, Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska 

Robert Žitňanský, moderátor: „Pekný večer. Sledujete Analýzy a trendy. Ak všetko pôjde podľa plánu, už o 9 mesiacov budeme na Slovensku používať namiesto koruny euro. Bude to veľká zmena, ktorej sa mnohí už vopred obávajú. Čo všetko by sme mali vedieť o našej novej mene? Majú ľudia dostatok informácií? Ako vedomosti o eure rozšíriť a pomôže to zmieniť stres z jeho zavedenia? V štúdiu TA3 o tom budeme diskutovať s Igorom Barátom, splnomocnencom vlády Slovenskej republiky pre zavedenie eura. Pekný večer.“

Obmedzenia poškodia podnikateľov i spotrebiteľov
[Trend 20/03/2008] Autor: PR-CL

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý má nahradiť súčasný zákon o obchodných reťazcoch neprispeje, podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), k stabilizovaniu cien, ako si to predstavuje vláda SR. Naopak, jeho uplatnením hrozí zhoršenie konkurencie a efektívnosti na slovenskom trhu, čo bude napokon viesť k presne k opačnému výsledku. PAS je proti prijatiu tohto zákona v Národnej rade SR, lebo zníži kvalitu podnikateľského prostredia, čo bude mať nepriaznivý dopad na podnikateľské subjekty na trhu a sprostredkovane na celú spoločnosť a obyvateľov krajiny.

Podnikateľské prostredie sa nezhoršuje, ale zlepšuje
[SLOVO 19/03/2008] Autor: Ľubomír Jahnátek

S ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom sa zhováral publicista Ivan Špáni
Myslíte si, že zodpovedá charakteru sociálnodemokratickej vlády, ak prostriedky, ktoré vyberie na daniach od podnikateľov, ešte stále prerozdeľuje v podobe investičných stimulov pre iných – nie chudobných – podnikateľov, ktorí s nimi majú súťažiť v rovnakom konkurenčnom priestore?

Skrytému zdražovaniu možno zabrániť
[HN 19/03/2008] Autor: Vladislav Doktor

Analýza Strach z nárastu cien je prirodzený, svoju úlohu zohrá aj dobiehanie vyspelých ekonomík.
Bratislava – Problém skrytého zdražovania po prijatí eura je jednou z najpálčivejších úloh, ktorej zvládnutie môže do veľkej miery ovplyvniť úspešný prechod na novú menu a jej spontánne prijatie obyvateľmi Slovenska. Minuloročný prudký nárast cien potravín, ktorý bol spôsobený najmä vyrovnávaním ich zaostávania v predchádzajúcich rokoch, zvýšil riziko možného rozkolísania nákladov na základné životné potreby domácností u nás. Po stanovení konverzného kurzu na prelome júna a júla tohto roka sa spustí duálne oceňovanie cien výrobkov a služieb, ktoré naštartuje proces sledovania ich správneho prepočítania z koruny na euro.

Ľudia nevedia, za čo platia. Pomôže výplatná páska
[Aktualne.sk 18/03/2008] Autor: TASR, SITA, Red Eko

Bratislava – Väčšina zamestnancov nerozumie údajom na výplatných páskach.
„Viac ako 80 percent zamestnancov nevie, koľko z ich osobných mzdových nákladov sa odvádza mesačne štátu vo forme odvodov a daní,“ konštatoval viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Jozef Špirko. Aj preto prišla RÚZ s projektom Výplatná páska, ktorý by mal zamestnancom pomôcť porozumieť a zorientovať sa v údajoch na svojej výplatnej páske.

Obmedzenia poškodia podnikateľov i spotrebiteľov
[HN 18/03/2008] Autor: Róbert Kičina

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý má nahradiť súčasný zákon o obchodných reťazcoch neprispeje, podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), k stabilizovaniu cien, ako si to predstavuje vláda SR.

Zákon o reťazcoch možno jemne upravia
[SME 18/03/2008] Autor: vf

Ak prejdú v parlamente návrhy Komisie pre podnikateľské prostredie, obchodníci budú môcť napríklad vo výpredajoch predávať tovary aj za nižšie ceny, ako sú výrobné. Musí s tým však súhlasiť aj dodávateľ.
BRATISLAVA. Komisia pre podnikateľské prostredie, ktorá patrí pod parlamentný hospodársky výbor, včera súhlasila s niekoľkými úpravami k zákonu o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch a odporučí ich prijať.

Nový výber daní ušetrí miliardy
[PRAVDA 17/03/2008] Autor: ham

BRATISLAVA (ham) – Jeden deň na daňovom úrade, ďalší v Sociálnej poisťovni a nasledujúci v zdravotnej. Úradovanie daní a odvodov zaberie v súčasnosti podnikateľom na Slovensku dva týždne z roka. Bežný človek strávi na úradoch za rok v priemere päť dní.
Záťaž pre ľudí aj firmy chce ministerstvo financií skresať najmenej o štvrtinu. Plánuje zjednotiť vyberanie daní, cla aj odvodov. Pomoc podnikateľom či občanom má prísť až o niekoľko rokov, oveľa neskôr, ako sa končí životnosť súčasnej vlády v roku 2010.

Zákon ceny nezníži
[Plus jeden deň 14/03/2008] Autor: sita

ZÁKON o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý má nahradiť súčasný zákon o obchodných reťazcoch, podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska neprispeje k stabilizovaniu cien, ako si to predstavuje vláda.
„Naopak, jeho uplatnením hrozí zhoršenie konkurencie, čo bude viesť presne k opačnému výsledku, “ konštatuje sa v stanovisku podnikateľov.

Koľko stojí Ficova vláda
[www.eTrend.sk 12/03/2008] Autor: Ján Záborský

Odpoveď firiem na vyššie odvody? Napríklad kreatívnejšie účtovníctvo
Firma so stovkou zamestnancov, z ktorých piati zarábajú viac než štvornásobok priemernej mzdy (75-tisíc v hrubom), musí v tomto roku nájsť v účtovníctve o pol milióna korún viac než vlani. Takmer 4 600 korún na jedného pracovníka.

Bude kontrola, či euro potraviny nezdraží
[TV TA3, 21:30 09/03/2008]

Vláda po zavedení eura určí približne 15 základných potravín, ktorých ceny chce kontrolovať. Napomôcť tomu majú aj mimovládne organizácie. Ministerstvo ale od nich chce, aby sa najprv spojili a monitorovali trh spoločne. Podľa analytikov táto kontrola zvyšovaniu cien z dlhodobého hľadiska nezabráni.
Premiér Robert Fico na konferencii na bratislavskej právnickej fakulte vyhlásil, že podľa neho vládne medzi občanmi „eurostrach“, ktorý pramení z obáv zvyšovania cien po zavedení eura na Slovensku.

Koalícia zhoršuje podnikateľské prostredie
[TV Markíza, 19:00 09/03/2008] MODERÁTORI: Rastislav Žitný, Marianna Ďurianová

Koaliční poslanci prispievajú k zhoršeniu podnikateľského prostredia. Naznačuje to prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska. Tá už šiesty rok skúma vplyv schválených zákonov na podnikanie.
Keďže koaliční poslanci hlasujú za zákony, ktoré podľa podnikateľov negatívne vplývajú na podnikateľské prostredie, vyslúžili si podobne záporné hodnotenie.

PAS: Podnikanie vládni poslanci skôr zhoršovali
[SME 07/03/2008] Autor: sita

BRATISLAVA. Poslanci vládnych strán svojím hlasovaním pri schvaľovaní zákonov v parlamente vlani v poslednom štvrťroku prispievali skôr k zhoršovaniu podnikateľského prostredia. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). Najhoršie vo štvrtom štvrťroku podľa prieskumu obstál Smer, najviac svojím hlasovaním podporovali zlepšenie podnikateľského prostredia opozičné strany.

Podnikatelia najhoršie hodnotia dôchodkovú novelu
[Aktualne.sk 07/03/2008] Autor: TASR

Bratislava – Vo 4. štvrťroku minulého roka bolo schválených viacero zákonov s výrazným vplyvom na podnikateľské prostredie.
Podnikateľmi najhoršie hodnotenou sa pritom stala novela zákona o sociálnom poistení, ktorej vyčítajú neprimerané zásahy do 2. dôchodkového piliera a zvýšenie vymeriavacích základov na platenie poistného bez adekvátneho zvýšenia plnení zo strany štátu.
Vyplýva to z pravidelného prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), o ktorom informoval výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

TREND barometer
[Trend 06/03/2008] Autor: redakcia

Myslíte si,že nedávame zásahy do podnikateľského prostredia (pracovná zdravotná služba, vyššie odvody, vyššie koncesionárske poplatky) budú vyvýžené vplyvmi týchto opatrení na verejné financie a pracovné prostredie?
73 vybraných osobností slovenskej ekonomiky hlasovalo elektronicky medzi piatkom 29.2.2008 a utorkom 4.3.2008
skôr nie 42,5%
skôr áno 2,7%
rozhodne áno 1,4%
neviem,nevyjadrujem sa 8,2%
rozhodne nie 45,2%

Podnikanie: Koľko budú stáť nové zákony
[Trend 06/03/2008] Autor: Ján Záborský

Firma so stovkou zamestnancov, z ktorých piati zarábajú viac než štvornásobok priemernej mzdy (75-tisíc v hrubom), musí v tomto roku nájsť v účtovníctve o pol milióna korún viac než vlani. Takmer 4 600 korún na jedného pracovníka. Toľko ju budú stáť tohtoročné novinky v slovenskom podnikateľskom prostredí. Najmä vyšší vymeriavací základ pre ľudí s platmi nad trojnásobok priemernej mzdy a pracovná zdravotná služba. V menšom rozsahu sa k nim od apríla pridajú nedávno schválené vyššie koncesionárske poplatky.

Fico bude kontrolovať, či euro potraviny nezdraží
[TA3, 12:00 05/03/2008] MODERATOR: Richard Trutz, Anna Petričková

Richard Trutz, moderátor: „Vláda po zavedení eura určí približne 15 základných potravín, ktorých ceny chce kontrolovať. Napomôcť tomu majú aj mimovládne organizácie. Ministerstvo ale od nich chce, aby sa najprv spojili a monitorovali trh spoločne. Podľa analytikov táto kontrola zvyšovaniu cien z dlhodobého hľadiska nezabráni.“
René Medzihradský, reportér TA3: „Premiér Robert Fico na konferencii na bratislavskej právnickej fakulte vyhlásil, že podľa neho vládne medzi občanmi „eurostrach,“ ktorý pramení z obáv zvyšovania cien po zavedení eura na Slovensku.“

Súhlasíte s koncepciou Ministerstva financií na zjednotenie colnej a daňovej správy do takzvanej finančnej správy, ktorá by neskôr prebrala aj výber sociálnych a zdravotných odvodov?
[Trend 28/02/2008] Autor: Redakcia

TREND barometer
Artur Bobovnický, konzultant, Innovative Management Partner (rozhodne áno): Verím a dúfam, že myšlienka, ktorá by znamenala zjednodušenie života obyvateľa, podnikateľa alebo zamestnanca, sa naozaj zrealizuje.

Mínus štyri percentá
[HN 27/02/2008] Autor: Lukáš Pardubský

Podľa prieskumu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy – Ineko – sa vláda premiéra Fica podpísala pod súčasný rekordný ekonomický rast mínus štyrmi percentami. Inak povedané, namiesto jeho urýchlenia ho zatiaľ skôr brzdí. Výsledky neboli veľmi prekvapivé, stačí si pozrieť názov inštitútu, ktorý anketu robil. Ekonomické a sociálne reformy – slovné spojenie, ktoré premiér Fico a jeho strana veľmi nemusí.

Podnikatelia Ficovi: Máme sa horšie
[HN 27/02/2008] Autor: Ip

Index podnikateľského prostredia pokračuje v páde už šiestykrát za sebou.
Podnikatelia sú čoraz nespokojnejší. Tvrdí to prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska, podľa ktorého za posledný štvrťrok minulého roka index podnikateľského prostredia klesol šiesty raz za sebou. Index, kde podnikatelia hodnotia svoj postoj ku kvalite podmienok na biznis, pritom klesá už od tretieho kvartálu 2006, zhruba odvtedy vládne na Slovensku Robert Fico a spol. Najväčšou prekážkou bola podľa podnikateľov v treťom kvartáli tradične novela Zákonníka práce. Ku kritike vlády sa včera pridal Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy – Ineko, ktorý je zakladateľom aliancie. Podľa jeho ankety vláda k ekonomickému rastu neprispieva napriek rekordne vysokým číslam. Inštitút dokonca tvrdí, že kabinet stlmil možný rast až o štyri percentuálne body.

Ekonomika krátko
[SME 27/02/2008] Autor: čtk

Podniká sa opäť ťažšie
BRATISLAVA. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska v štvrtom štvrťroku minulého roka opäť mierne zhoršilo. Ide o šiesty pokles hodnoty Indexu podnikateľského prostredia (IPP) za sebou. Aktuálna hodnota indexu, ktorý pravidelne pripravuje aliancia na základe vlastného prieskumu, je 120,9 bodu. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom to predstavuje pokles o 0,94 percenta. (sita)

Reformy na Slovensku? Pod bodom mrazu, tvrdí Ineko
[Aktualne.sk 27/02/2008] Autor: Red eko, SITA

Bratislava – Podľa výsledkov projektu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) bol druhý polrok minulého roka z hľadiska reformnej atmosféry znovu neúspešný.
Odborníci inštitútu pravidelne hodnotia ekonomické a sociálne opatrenia zákonodarnej i výkonnej moci, ako aj rozhodnutia verejných inštitúcií. Zostavujú tiež rebríček pozitívnych a negatívnych opatrení a celkový rating ekonomiky Slovenska.

INEKO: Minulý rok bol z hľadiska reforiem neúspešný
[www.eTrend.sk 27/02/2008] Autor: SITA

Rating inštitútu, ktorý hodnotí ekonomické a sociálne opatrenia, dosahuje od nástupu súčasnej vlády k moci zatiaľ iba negatívne hodnoty
BRATISLAVA 27. februára (SITA) – Podľa výsledkov projektu inštitútu Ineko bol druhý polrok minulého roka z hľadiska reformnej atmosféry, resp. miery prínosu prijatých opatrení k sociálno – ekonomickému rozvoju krajiny, znovu neúspešný. Rating HESO (hodnotenie ekonomických a sociálnych opatrení) realizovaný inštitútom dosahuje od nástupu súčasnej vlády k moci zatiaľ iba negatívne hodnoty. Reflektuje pritom názor 50 členov hodnotiacej komisie na kvalitu a dôležitosť vybraných realizovaných ekonomických a sociálnych opatrení zákonodarnej, výkonnej moci, ako aj rozhodnutí verejných inštitúcií.

Index podnikateľského prostredia klesol šiesty raz za sebou
[www.eTrend.sk 26/02/2008] Autor: SITA

Index podnikateľského prostredia, ktorý Podnikateľská aliancia Slovenska pravidelne zostavuje na základe vlastného prieskumu, klesol v štvrtom štvrťroku 2007 oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 0,94 % na 120,9 bodu
BRATISLAVA 26. februára (SITA) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) v štvrtom štvrťroku 2007 opäť mierne zhoršilo. Ide o šiesty pokles hodnoty Indexu podnikateľského prostredia (IPP) za sebou. Aktuálna hodnota indexu, ktorý pravidelne pripravuje PAS na základe vlastného prieskumu, je 120,9 bodu, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom pokles o 0,94 %. Informovala o tom v utorok aliancia s tým, že v štvrtom štvrťroku minulého roku spresnila metodiku výpočtu indexu IPP. Upravila váhy niektorých sledovaných položiek indexu a novou metodikou prepočítala hodnoty indexu od tretieho štvrťroka 2006, kedy nastúpila nová vláda.

Podnikateľom sa mierne zhoršili podmienky
[TA3, 15:30 26/02/2008] MODERÁTOR: Ján Lešundák

Redaktorka: „Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v poslednom štvrťroku minulého roku mierne zhoršilo, tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska na základe svojho pravidelného prieskumu. Zhoršenie podmienok sa zaznamenal v pracovnoprávnej oblasti, čo podľa aliancie súvisí so zavedením nového Zákonníka práce. Na podnikateľov vplýval aj zákon o sociálnom poistení, ktorý upravuje odvody. Treticu vplyvov, ktoré zhoršili podmienky pre podnikateľov uzatvára zavedenie spotrebnej dane z elektriny, uhlia a zemného plynu.“

Pohľadávky? Riziko pošmyknutia
[HN 18/02/2008] Autor: Táňa Rundesová

Jedna z najhorších platobných morálok je y stavebníctve, priznávajú to aj podnikatelia.
Bratislava – S neplatením faktúr alebo s rizikom neuhradenia pohľadávok sa už stretla väčšina našich firiem. Hovoria o tom podnikatelia, ale aj oficiálne štatistiky a viaceré prieskumy profesijných organizácií. V 90. rokoch bola slabá platobná morálka priam národný šport, no s rastom ekonomiky v poslednom období sa začala zlepšovať.

Nepripravenosť nás stojí miliardy korún
[HN 18/02/2008] Autor: Ludevit Šimun

Podnikateľov od žiadosti o pomoc z fondov Európskej únie odrádza prílišná byrokracia.
Bratislava – Zbytočná byrokracia, strach zo zamietnutia žiadosti či nedostatočná komunikácia so strany štátnych orgánov. To všetko stojí v ceste podnikateľom k nenávratnej pomoci zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Vlani pribudlo každý deň 38 firiem
[PRAVDA 16/02/2008] Autor: Katarína Šutarová

BRATISLAVA Minulý rok pribudlo na Slovensku rekordných takmer 14-tisíc firiem, najviac za posledných päť rokov. Podľa údajov obchodného registra každý deň vzniklo 38 súkromných či štátnych spoločností. Oproti roku 2004 je to trojnásobne viac. VČesku vlani rovnako zaregistrovali najviac firiem od roku 2003 – 22 500, o štvrtinu viac ako v roku 2006.

Podnikanie v bytovkách zdraželo
[PRAVDA 06/02/2008] Autor: ks, van

BRATISLAVA (ks, van) – Majitelia malých kaviarní, kaderníctiev či obchodíkov s prevádzkou v bytovkách v niektorých mestách zaplatia násobne vyššie dane do mestskej kasy. Od tohto roka môžu mestá aj obce zaťažiť vyššou daňou priestory, ktoré využívajú podnikatelia.

Lower taxes, simpler laws
[The Slovak Spectator 04/02/2008] Autor: Beata Balogová

Ministry sets out ways to improve business environment
HEAVY payroll taxes, complicated laws, bureaucratic burdens and challenges for launching new businesses: this is how the Economy Ministry has diagnosed the ills of the Slovak business environment.


Úcta k faktom
[SME 01/02/2008] Autor: Róbert Kičina

Napriek tvrdeniam ministerstva hospodárstva sa podnikateľské prostredie na Slovensku zhoršuje.

Nové dane za byty niekde vyrážajú dych
[PRAVDA 01/02/2008] Autor: jam

BRATISLAVA (jam) – Rodinu Marty Bernárovej z Veľkého Krtíša čaká tento rok nepríjemné prekvapenie. Daň, ktorú musí zaplatiť do mestskej kasy za strechu nad hlavou, narástla na dvojnásobok. Podobné prekvapenie zažijú stovky domácností vo Veľkom Krtíši či v Senici, ktoré spomedzi okresných miest najvýraznejšie zdvihli dane za byty. Podľa veľkosti bytu si tak musia nachystať o sto až tristo korún viac ako pred rokom.

Ktoré mestá najviac zvýšili dane z nehnuteľností
[PRAVDA 01/02/2008] Autor: Redakcia

Občania Daň z bytov

Najviac za výrobné haly pýta Rimavská Sobota
[PRAVDA 01/02/2008] Autor: ks, ryb

BRATISLAVA (ks, ryb) – Pri vyberaní daní mestá a obce radšej dvíhajú sadzby podnikateľom než obyvateľom. Niektoré dane z nehnuteľností stúpli firmám oproti minulému roku až o stovky percent. Napríklad daň za priemyselné haly, sklady či administratívne budovy tento rok najviac zvýšili mestá Rimavská Sobota, Trebišov, Malacky či Piešťany. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska.

TREND barometer
[Trend 31/01/2008] Autor: redakcia

Podporíte vypísanie referenda o zrušení koncesionárskych poplatkov?
Juraj Miškov, riaditeľ, MUW/Saatchi & Saatchi (rozhodne áno): Konečne nejaký opodstatnený návrh v tomto volebnom období. Veľmi ma pobavilo, že sa Richardovi Sulíkovi podarilo prísť s iniciatívou, ktorú mu „socialisti“ môžu iba ticho závidieť (prípadne nahnevane vyhlasovať, že to je čistý populizmus), a pritom ide o návrh, ktorý obsahuje typický Sulíkov pragmatizmus a logiku.

Dôvera v ekonomiku opäť klesla
[SME 30/01/2008] Autor: Tomáš Halán

Situáciu záporne hodnotia najmä priemyselné a stavebné podniky. Očakávajú problémy
Za posledné dva roky sa dostali očakávania podnikateľov lepšieho vývoja ekonomikyna minimum. Naopak, útoky vládyna maloobchodníkov vplyv na ich optimizmus nemali.

Dane z nehnuteľností stúpli v priemere o 15,5 percenta
[HN 30/01/2008] Autor: sita

Bratislava – V roku 2008 sa sadzby dane z nehnuteľností v 84 okresných mestách a mestských častiach Bratislavy oproti minuloročným zvýšili v priemere o 13,5 percenta. Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu, sadzby zvyšovalo 54 sledovaných miest, nemenilo 25 vrátane mestských častí Bratislavy. Znížiť sadzby sa rozhodli iba v piatich mestách.

Dane z nehnuteľností vyššie o sedminu
[www.eTrend.sk 30/01/2008] Autor: Ľuboš Mistrík

Podnikateľská aliancia Slovenska: Sadzby zvyšovalo 54 miest
Výška dane z nehnuteľností podľa správy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) v tomto roku stúpla v priemere o 13,5 percenta. Združenie sledovalo 84 okresných miest a mestských častí Bratislavy.

Vlani vzrástli dane z nehnuteľností v priemere o 13,5 %
[www.eTrend.sk 29/01/2008] Autor: SITA

V predchádzajúcom roku pritom vzrástli dane z nehnuteľností v priemere o 0,97 %, čo podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska spôsobili komunálne voľby, keď samosprávy sadzby pred voľbami nechceli, respektíve po voľbách nestihli zmeniť

Preventívne prehliadky
[STV, 19:30 26/01/2008]

20 tisíc korún za preventívnu prehliadku. Aj toľko pýtajú tzv. pracovné zdravotné služby, ktoré na to určil Úrad verejného zdravotníctva. Prehliadku musia svojim zamestnancom zaplatiť všetci zamestnávatelia. Na svojho obvodného lekára sa obrátiť nemôžu, hoci by ich to vyšlo lacnejšie. Drobní živnostníci a podnikatelia bijú na poplach. Preventívne prehliadky nás môžu zruinovať.

Lojalita môže byť na príťaž
[HN 25/01/2008] Autor: Ján Kováč

Viac ako desaťročná prax v jednej oblasti brzdí podľa prieskumu rýchly rast platov.
Bratislava – Ak máte radi svoju prácu a plánujete v nej zotrvať viac ako desať rokov, mali by ste počítať aj s tým, že takto môžete prísť o vyššie platové ohodnotenie. Podľa prieskumu spoločnosti Merces, ktorá spravuje internetový portál Profesia, majú ľudia, ktorí zotrvajú v jednej oblasti dlhšie ako desať rokov, nižšie platy ako tí, ktorí náplň práce menia častejšie.

Firmy trápia stále rovnaké problémy
[SME 24/01/2008] Autor: Tomáš Halán

Najčastejšie sú to zbytočná administratíva či vysoké odvody. Rezort hospodárstva je spokojný. Zatiaľ čo Svetová banka hodnotí rok 2006 z hľadiska podnikania u nás pozitívne, Svetové ekonomické fórum tvrdí, že v minulom roku sme si už pohoršili. Minister Jahnátek však hovorí ibao hodnotení banky.

PAS: Podnikateľské prostredie na Slovensku sa zhoršilo
[Rádio Expres, 17:00 24/01/2008]

Marcela Mráziková: „Menej papierovania či dostupnejší štartovací kapitál. Takéto odporúčania na podporu podnikania schválila vláda. Podľa viacerých hodnotení sa však kvalita podnikateľského prostredia u nás za posledný rok zhoršila.“

Kroky na ceste k euru
[TA3, 19:55 23/01/2008] MODERÁTOR: Boris Chmel 

HOSTIA: Igor Barát, splnomocnenec vlády pre zavedenie eura
Ivan Štefanec (SDKÚ-DS), bývalý splnomocnenec pre zavedenie eura
Dobrý večer, vitajte v Téme dňa. Vláda, zamestnávatelia, odborári a mestá dnes podpísali spoločnú deklaráciu o prijatí eura. Zaväzujú sa v nej k spolupráci o podpore eura v roku 2009. Opozícia má k deklarácii i postupu vlády výhrady. Premiér jej dnes opätovne adresoval tvrdú kritiku.

Prílev zahraničných investícií sa zdvojnásobil
[HN 18/01/2008] Autor: Matin Kóňa

Bratislava – Vyše 42 miliárd korún a 16-tisíc nových pracovných miest. Taký je podľa predstaviteľov agentúry Sario výsledok prílevu zahraničných investícií na Slovensko za minulý rok. Je to dvojnásobok oproti roku 2006. Analytici však upozorňujú, že zlatý vek investícií môže byť na konci a veľa bude závisieť od toho, či vláda udrží reformy a pre podnikateľo priaznivé ekonomické prostredie. Vyriešiť treba hlavne korupciu a efektívnosť súdnictva.

PAS: Podnikateľom škodia nejednoznačné zákony
[www.eTrend.sk 17/01/2008] Autor: redakcia

Legislatívne nedotiahnutý Zákonník práce a ustanovenia o pracovnej zdravotnej službe a zmätočný zákon o ochrane spotrebiteľa

Keď Smer perlí
[Domino euro 16/01/2008] Autor: IVAN ŠTEFANEC
Rok prípravy na euro
Slovensko má pred svojimi susedmi náskok v realizovaných reformách, ktoré vyúsťujú nielen do rekordných rastových čísel, ale aj do predpokladov zaviesť spoločnú európsku menu. Aj keď je pozitívny verdikt ohrozovaný nekompetentnými rozhodnutiami a výrokmi našich súčasných najvyšších predstaviteľov, vyvolávajúcich pochybnosti o udržateľnosti plnenia potrebných kritérií, čas na prípravy sa kráti.

Zaokrúhľovanie eura má pravidlá
[SME 12/01/2008] Autor: Ľuboš Jančík

Niektoré položky, napríklad ceny benzínu či plynu, sa môžu zaokrúhľovať prísnejšie
Ľudia sa boja, že podnikatelia zneužijú euro na neprimerané zaokrúhlenie cien na celé eurá. Podnikatelia tvrdia, že to robiť nebudú. Podpísali pre to aj osobitný kódex.

Ficovi sa nepáči cenotvorba
[SME 11/01/2008] Autor: Marianna Onuferová

Predseda vlády chce, aby ministerstvo financií ešte raz preskúmalo cenovú reguláciu. Počiatkov rezort v správe, ktorú predložil do vlády, totiž tvrdil, že je dostatočná.

TREND barometer
[Trend 10/01/2008] Autor: Redakcia

Anton Scheber, riaditeľ, Softec (rozhodne áno): Možno na počiatku iniciatívy, ktorá skončila ako nová povinnosť, bol dobrý úmysel, prospešný pre dostatočne veľkú väčšinu zamestnancov aj zamestnávateľov. Žiaľ, výsledok je pre väčšinu zamestnávateľov iba novou formálnou povinnosťou, ktorých počet rastie a ktoré potom tlmia vôľu podnikať a teda vytvárať nové hodnoty a pracovné príležitosti.

Bezpečnosť dráždi podnikateľov
[SME 08/01/2008] Autor: Viera Fidlušová

Pracovná zdravotná služba podľa podnikateľov predraží zamestnávanie ľudí
Zákon o bezpečnosti práce je nejasný. Úrad verejného zdravotníctva preto pripravuje „legislatívne spresnenie“. To má povedať, ktorí podnikatelia sú povinní zaobstarať si pracovnú zdravotnú službu.

Na daň z realít zostáva ešte 18 dní
[HN 08/01/2008] Autor: Ján Kováč

Stagnáciu daní z roka komunálnych volieb končí. Tento rok sa očakáva nárast.
Bratislava – Kúpili ste nehnuteľnosť a chystáte sa podať svoje prvé daňové priznanie? Mali by ste sa poponáhľať. Čas je len do konca januára a v prípade omeškania hrozia sankcie. Tie sa už pri štandardnom dvojizbovom byte s výmerou 40 štvorcových metrov môžu v priebehu roka vyšplhať k dvom tisíckam.