1. polrok 2012

Anketa: Aký vplyv budú mať zmeny v daňovo-odvodovom systéme na mzdy?
[Hospodárske noviny; 29.6.2012; Rubrika: Zmeny v príjmoch] 

Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska
Hrozí, že toto opatrenie bude mať spomaľujúci efekt na rast miezd. Kľúčoví zamestnanci vo firmách však nemusia mať nižšie mzdy, keďže v ich prípade je situácia iná. Zamestnávatelia budú ochotní vyjsť im viac v ústrety. Niektoré firmy však upozorňujú na to, že v dôsledku vyššieho daňovo-odvodového zaťaženia budú musieť prepúšťať.

Bohatším klesne plat o stovky eur
[Hospodárske noviny; 29.6.2012; Rubrika: Zmeny v príjmoch; Erik Kapsdorfer, Leo Šátek] 

Niektoré firmy si na kľúčových ľudí priplatia, aby im kompenzovali nárast daní a odvodov. Ako klesnú príjmy zamestnancov a stúpnu náklady firiem (v eur).

Trend zhoršovania podnikateľského prostredia pokračuje
[EUROREPORT plus; 29.6.2012; Rubrika: Podnikateľská aliancia Slovenska; Michal Galba] 

Podnikateľské prostredie sa na Slovensku aj v prvom štvrťroku 2012 zhoršilo. Aktuálna hodnota indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 85,1 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje pokles o 2,24 %. Prevládajúce negatívne pocity podnikateľov sú podmienené najmä výraznou nestálosťou právnych predpisov umocnených zmenou vlády a obavou zo selektívneho zvyšovania daňového a odvodového zaťaženia pre vybrané skupiny.

Rušenie sviatkov nemusí pomôcť HDP
[SME; 28.6.2012; Rubrika: Ekonomika; Marianna Onuferová] 

Aj vládny inštitút pripúšťa, že rušenie dvoch sviatkov nemusí vynulovať vplyv balíčka na ekonomiku

Ficov balíček istôt
[Trend; 28.6.2012; Rubrika: Ekonomika – verejné financie] 

Zásadnejšie ozdravovanie na strane výdavkov sa zatiaľ nekoná Trvalo pár týždňov diskusií a testovania reakcií, než Smer-SD ukázal konkrétnejšie recepty, s ktorými uvažuje pri znižovaní schodku verejného rozpočtu. Ministerstvo financií vytýčilo manévrovací priestor dvadsiatimi dvoma opatreniami, ktoré poslalo na debatu opozícii. Z načrtnutého okruhu by mal kabinet namiešať ozdravný kokteil. No ponuka riešení orientovaných najmä na vyššie dane a zásahy do dôchodkového systému z neho robí skôr trpký mix pre ekonomiku.

Prepúšťa sa už i v Bratislave
[Hospodárske noviny; 28.6.2012; Rubrika: Firmy & Finance; Tomáš Vašuta] 

Úrady práce evidujú na Slovensku viac ako 1 500 ohrozených miest. Vlna hromadného prepúšťania už dorazila aj do Bratislavy. Po tom, čo na konci minulého roka evidovali úrady práce na východe Slovenska vyše 340 ohrozených miest, ešte vyššie čísla dnes hlási len samotné hlavné mesto.

Akcionári na dividendách odvedú viac
[Hospodárske noviny; 28.6.2012; Rubrika: Zmeny v príjmoch; Erik Kapsdorfer] 

Vyššie odvody. Vládny Smer-SD v rámci konsolidácie verejných financií plánuje zvýšiť zdravotné odvody z dividend z 10 na 14 percent. Zmeniť sa majú aj stropy pre platenie odvodov. Podnikatelia zaplatia o stovky až tisíce viac. Vláda plánuje výrazne zvýšiť zdravotné odvody za podiely na zisku. Dotkne sa to najmä jednoosobových eseročiek.

Čo si Fico nachystal na zamestnancov
[etrend.sk; 27.6.2012; Rubrika: Dane a odvody; Xénia Makarová] 

Štát podporia vyššími odvodmi už mzdy od 1 200 eur, výrazné zmeny čakajú aj dohodárov.

Ficova vláda spraví živnostníkom prievan v peňaženkách
[webnoviny.sk; 26.6.2012] 

Daňovo-odvodové zmeny vlády Roberta Fica sa nedotknú a naopak prilepšia tým živnostníkom, ktorých mesačný príjem sa pohybuje od 347 do 393 eur.

Časť živnostníkov si polepší
[Hospodárske noviny; 26.6.2012; Rubrika: Slovensko; TASR] 

Nové dane a odvody. Výhodné budú pre ľudí s príjmom od 347 do 393 eur. Plánované daňovo-odvodové zmeny nebudú znamenať nižší čistý príjem pre všetkých živnostníkov. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska si malá skupina živnostníkov s mesačným príjmom od 347 do 393 eur polepší mesačne o 109 eur. Stane sa tak v dôsledku zvýšenia hranice, od ktorej sa živnostník musí prihlásiť do Sociálnej poisťovne a platiť sociálne odvody.

Reálnych živnostníkov postihne súčasná vláda viac
[sme.sk; 25.6.2012] 

Živnostníci s reálnymi nákladmi na úrovni 40 % alebo 60 % hrubých príjmov podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska budú v dôsledku aktuálnej reformy odvádzať štátu viac, ako by odvádzali po zrealizovaní reformy predchádzajúcou vládou.

PAS: Reálnych živnostníkov postihnú opatrenia súčasnej vlády viac
[pravda.sk; 25.6.2012; Rubrika: Profesia – Zamestnanie; SITA] 

Zmeny v daniach a odvodoch pre skutočných živnostníkov s reálnymi nákladmi, ktoré navrhuje súčasná vláda, sú pre týchto živnostníkov viac negatívne, ako boli zámery predchádzajúcej vlády. Upozornila na to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Malá skupina živnostníkov si po zmenách v daniach a odvodoch polepší
[finance.sk; 25.6.2012; Rubrika: HOSPODÁRSTVO; TASR] 

Plánované daňovo-odvodové zmeny nebudú podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) znamenať nižší čistý príjem pre všetkých živnostníkov. Malá skupina živnostníkov s mesačným príjmom od 347 do 393 eur si po zavedení zmien polepší mesačne o 109 eur.

PAS: Malá skupina živnostníkov si po zmenách v daniach a odvodoch polepší
[TASR; 25.6.2012; Rubrika: fin] 

Plánované daňovo-odvodové zmeny nebudú podla Podnikatelskej aliancie Slovenska (PAS) znamenať nižší čistý príjem pre všetkých živnostníkov. Malá skupina živnostníkov s mesačným príjmom od 347 do 393 eur si po zavedení zmien polepší mesačne o 109 eur.

Viac na daniach a odvodoch zaplatí 12 percent zamestnancov
[pravda.sk; 24.6.2012; Rubrika: Správy – Ekonomika; Lenka Buchláková] 

Solidárnejších voči štátu bude po novom približne dvanásť percent zamestnancov. Napríklad pri zárobku 2500 eur to bude približne 21 eur.

Hranica pre daň 25 % je 3 246 eur
[Pravda; 22.6.2012; Rubrika: šetrenie] 

Solidárnejších voči štátu bude po novom približne dvanásť percent zamestnancov. Premiér Robert Fico včera po rokovaní Rady solidarity a rozvoja definitívne potvrdil, že ľudia, ktorí zarábajú nad 3 246 eur budú platiť štátu namiesto 19–percentnej dane 25–percentnú.

Štát ukrojí konateľom z dividend vyššími odvodmi
[Hospodárske noviny; 22.6.2012; Rubrika: Téma HN; Marek Poracký] 

Podmienky na biznis. Zdravotné odvody z vyplatených podielov na zisku sa zvýšia zo súčasných 10 na 14 percent.

Študentom sa vyššími odvodmi sťaží prax
[SME; 21.6.2012; Rubrika: Ekonomika] 

Firmám sa môže od januára predražiť prijatie študentov na dohodu.Napriek tomu ostanú pre podnikateľa najlacnejšou možnosťou.

Cieľ vlády
[Hospodárske noviny; 20.6.2012; Rubrika: Konsolidačný balík] 

Čo obsahuje konsolidačný balíček pripravovaný vládou?

Živnostníci odvedú štátu viac!
[Nový čas; 19.6.2012; Rubrika: Politika] 

Ste živnostník a ste zvedavý, čo vás čaká? Zmeny v daňovom a odvodom systéme sa budú týkať aj vás.

Anketa: Ktoré byrokratické opatrenie by ste nominovali na nezmysel roka?
[Hospodárske noviny; 19.6.2012; Rubrika: Byrokratický nezmysel] 

Luboš Sirota, agentúra Trenkwalder Za všetky spomeniem napríklad povinné audity, komplikovanosť a z toho plynúcu nízku využiteľnosť zaručeného elektronického podpisu či platby za úkony štátnych orgánoch kolkami.

Byrokracia zhltne dve miliardy
[Hospodárske noviny; 19.6.2012; Rubrika: Byrokratický nezmysel; Lukáš Havlík] 

Administratíva zoberie podnikateľom ročne 3 percentá HDP, čo zodpovedá priemeru OECD.

Fico ukázal celý ozdravný balíček. Tu sú hlavné zmeny
[hnonline.sk; 19.6.2012; Rubrika: Ekonomika] 

Vláda zverejnila zoznam 22 opatrení, z ktorých chce získať do štátnej kasy vyše dve miliardy.

Štát by mal tvoriť pravidlá na podnikanie
[Oravské noviny; 18.6.2012; Rubrika: Efektívne a zodpovedne] 

Viac peňazí chce vláda získať aj zvýšením ziskovosti štátnych letísk, teplární či železníc. Program Ficovej vlády počíta so „skvalitňovaním podnikateľskej funkcie štátu a zvyšovaním výnosnosti štátnych aktív“. Smer v programe nekonkretizuje, ako chce efektívnosť podnikov zvýšiť. Hovorí len o minimalizácii klientelizmu a podvodného konania.

Fico siaha šéfom na zisky
[Hospodárske noviny; 18.6.2012; Rubrika: Titulná strana] 

Konsolidácia. Z dividend majú podnikatelia platiť dane alebo odvody.

Work more, celebrate less
[The Slovak Spectator; 18.6.2012; Rubrika: News, bussness; MICHAELA TERENZANI] 

The Slovak calendar is quite generous to employees when it comes to celebrated holidays as Slovakia has 15 designated days when Slovaks are to be paid but do not need to work, among the highest number of national holidays in the European Union.

Čo robiť s úsporami
[Plus jeden deň; 18.6.2012; Rubrika: Aktuálne; Štefan Mesároš] 

Budúcnosť eura je neistá, úspešní Slováci teda prezradia, ako neprísť o peniaze Kríza v eurozóne a záchranné balíčky krajinám, ktoré sa topia v dlhoch, vyvolávajú neistotu aj na Slovensku. Od úspešných podnikateľov a ekonómov sme vyzvedali, ako a kam uložiť peniaze, aby boli naše vklady nielen bezpečné, ale sa aj zúročili.

Šetreniu sa nevyhneme
[TA3; 17.6.2012; Relácia: V politike] 

Alžbeta VLKOVÁ, moderátorka
Šetreniu sa nevyhneme. Koho sa najviac dotkne vládny ozdravný balíček? Oči Európy sa upierajú na dnešné voľby v Grécku. Rozhoduje sa o tom, či sa vráti hospodárska kríza. Aký krízový scenár má pripravený náš vládny kabinet? Sledujete V politike na TA3. A moje pozvanie dnes prijali minister financií Peter Kažimír, dobrý deň.

O koľko prídu živnostníci (kalkulačka zmeny v odvodoch)
[sme.sk; 15.6.2012] 

Podnikateľská aliancia Slovenska vypracovala kalkulačku na výpočet čistého príjmu živnostníkov a majiteľov jednoosobových s.r.o. v budúcom roku po zohľadnení aktuálne diskutovaných daňovo-odvodových zmien, ktoré pripravuje vláda.

Živnostníci si priplatia
[TV Markíza; 15.6.2012; Relácia: Televízne noviny] 

Martina ŠIMKOVIČOVÁ, moderátorka
Živnostníkov čakajú ťažšie roky. Vláda im od budúceho roka okreše paušálne výdavky a zdvihne zdravotné aj sociálne odvody. Pozrite sa, koľko navyše to vytiahne z peňaženiek ľudí, ktorí zamestnávajú samých seba.

Budúci rok nám z príjmov zostane menej
[Hospodárske noviny; 13.6.2012; Rubrika: Poradca – Zmeny v odvodoch; Andrea Medžová] 

Vláda pripravuje vyššie dane, nové vymeriavacie základy, obmedzenie paušálnych výdavkov a práce na dohodu.

Robíme o 200 hodín menej ako Maďari
[Hospodárske noviny; 13.6.2012; Rubrika: Firmy & Finance; Tomáš Ferenčák] 

Za kratším časom stojí efektivita i obchádzanie zákona. Bratislava – Mierny nadpriemer v rámci krajín OECD, no výrazný podpriemer v krajinách strednej Európy. „Slováci priemerne odpracujú 1 786 hodín za rok. O niečo viac ako väčšina zamestnancov OECD, ktorí odpracujú 1 749 hodín,“ konštatuje OECD Better Life Index, ktorý skúma sociologické aspekty života v 36 krajinách sveta. Na druhej strane z rovnakého zdroja vychádza, že sa v počte odpracovaných hodín od susedov líšime aj o dvesto hodín ročne, čím končíme na samom chvoste krajín V4.

Čo prinesú vyššie dane?
[TA3; 13.6.2012; Relácia: Správy TA3] 

Jozef DÚBRAVSKÝ, moderátor
Takmer 400 000 000 € za rok. Taká je ambícia vlády vybrať od firiem na vyššej dani. Podnikatelia však upozorňujú na riziká. Na rad môže prísť prepúšťanie, prelievanie zisku do iných krajín, či dokonca odchod do daňových rajov. A tam smeruje každý rok čoraz viac slovenských firiem. Premiér však firmám odkazuje, príde čas aj na svetlo na konci tunela.

Samé vyššie dane
[Týždeň; 11.6.2012; Rubrika: Ekonomika; LUKÁŠ KRIVOŠÍK] 

Potrebu zníženia deficitu využíva vláda na presadenie výrazného zvyšovania daní a odvodov. Hoci opatrenia vraj mieria len na bohatých, veľkých a silných, v konečnom dôsledku na ne doplatia všetci občania Slovenska. Či už priamo, alebo nepriamo.

Za daňové delikty budú nové tresty
[Hospodárske noviny; 11.6.2012; Rubrika: Príloha – Podnikanie špeciál] 

Eseročku už nebudú môcť založiť osoby, ktoré majú daňové nedoplatky. Novelou zákona o DPH sa nepriamo novelizujú aj Trestný zákon a Obchodný zákonník. V rámci trestného kódexu sa navrhujú dve nové skutkové podstaty.

Firmy tvrdia, že vyššie dane obmedzia prácu
[SME; 8.6.2012; Rubrika: Ekonomika] 

Dve tretiny podnikov v prieskume uviedli, že im zmeny,ktoré chystá vláda, zmenia investičné plány. Zmeny, ktoré pripravuje pre firmy vláda, sa podnikateľom nepáčia. Firmám môžu zvýšiť náklady v priemere o osem percent. Podniky znížia investície v priemere o štvrtinu a prepustia zhruba päť percent svojich zamestnancov. Vyplynulo to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska. Zapojilo sa do nich 125 podnikov, ktoré pôsobia na Slovensku.

Nitrianska firma pýta stimul
[SME; 8.6.20012; Rubrika: Ekonomika; Daniela Krajanová] 

Minister hospodárstva dopraje daňové prázdniny aj tam, kde je nízka nezamestnanosť. Nie je isté, či štát podporí modernizáciu výroby v galantskom Samsungu. O štátnu pomoc žiadajú Tatravagónka aj firma Muehlbauer.

Anketa:
[Hospodárske noviny; 8.6.2012; Rubrika: Zmeny v príjmoch] 

Budú firmy prijímať menej zamestnancov kvôli vyššiemu odvodovému zaťaženiu? Darina Mokraňová, organizačná riaditeľka personálnej agentúry Index Nosluš Určite áno, v podstate všetky pripravované reformy veľmi ovplyvňujú zamestnávateľov v ich rozhodovaní, či prijať alebo neprijať nových zamestnancov. Neistota, že nevieme presne, ako to nakoniec dopadne, či sa zrušia dohody, či sa vráti súbeh výpovednej lehoty a odstupného a tak ďalej, aj to firmy veľmi ovplyvňuje.

Zmeny v odvodoch zdražia prácu
[Hospodárske noviny; 8.6.2012; Rubrika: Zmeny v príjmoch; Erik Kapsdorfer] 

Zvyšovanie vymeriavacích základov podľa ekonómov zbrzdí investície. Hrozí aj odchod ľudí.

Firmy: Na vyššiu daň z príjmu doplatíme najviac
[Hospodárske noviny; 8.6.2012; Rubrika: Ekonomika; TASR] 

Najväčší negatívny vplyv na konkurencieschopnosť bude mať podľa podnikateľov zvýšenie sadzby dane z príjmov právnických osôb z 19 na 23 percent. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu PAS, do ktorého sa zapojilo 125 slovenských spoločností.

Hrozí prepúšťanie
[TV Markíza; 8.6.2012; Relácia: Televízne noviny] 

Marianna ĎURIANOVÁ, moderátorka
Vláda potrebuje šetriť, chce zvyšovať dane a odvody. Podnikatelia varujú, že ak sa to stane, budú musieť prepúšťať. Premiér Robert Fico im odkazuje, aby sa s tým zmierili.

Dane zvýšia nezamestnanosť
[TA3; 8.6.2012; Relácia: Žurnál] 

Katarína LENGYELOVÁ, moderátorka
Podnikatelia doplatia na úsporné opatrenia vlády, pre vyššie dane vytvoria menej pracovných miest a obmedzia investície do rozvoja. To pocítia ľudia na Slovensku väčším nedostatkom práce, vláda opatrenia obhajuje s tým, že musí znížiť zadĺženie krajiny a inak sa to nedá.

Obmedzením hotovosti proti podvodom
[STV1; 8.6.2012; Relácia: Správy STV] 

Vilo STANKAY, moderátor
Vláda chce ozdravovať ekonomiku aj bojom s daňovými podvodmi. Minister financií pripravil 50-tku opatrení. Jedno z nich je napríklad obmedzenie možnosti platieb v hotovosti.

Vyššie dane podľa prieskumu obmedzia prácu a investície
[webnoviny.sk; 7.6.2012; SITA] 

Dôsledkom vyšších daní bude zhoršenie konkurencieschopnosti slovenských podnikov. Vládou avizované daňovo-odvodové zmeny spôsobia vo firmách rast nákladov v priemere o 7,8 %, zníženie počtu zamestnancov v priemere o 4,9 % a zníženie investícií podnikov v priemere o 25,4 %. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), do ktorého sa zapojilo 125 podnikov z celého Slovenska.

Prieskum: Vyššie dane obmedzia prácu a investície
[sme.sk; 7.6.2012] 

Vládou avizované daňovo-odvodové zmeny spôsobia vo firmách rast nákladov v priemere o 7,8 %, zníženie počtu zamestnancov v priemere o 4,9 % a zníženie investícií podnikov v priemere o 25,4 %. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), do ktorého sa zapojilo 125 podnikov z celého Slovenska.

Vláda chce opäť raz znižovať byrokraciu, doteraz sa to nedarilo
[sme.sk; 7.6.2012] 

Vláda i opozícia sa v boji s byrokraciou zhodnú. Kolovať majú dokumenty, nie ľudia, tvrdia svorne.

Vyše desaťtisíc firiem skončilo
[Hospodárske noviny; 7.6.2012; Rubrika: Titulná strana; Marcela Šimková, Kristína Dojčánová] 

Prognóza HDP. Počet podnikateľov so zamestnancami sa prudko znížil.
Bratislava – Dlhová kríza naplno zasiahla slovenský biznis. V prvom štvrťroku tohto roka ubudlo oproti vlaňajšku vyše 14-tisíc podnikateľov, ktorí zároveň zamestnávali tisícky ďalších ľudí. Ako včera informoval Štatistický úrad, rady zamestnávateľov sa tak scvrkli približne o šestinu na 71-tisíc.

PAS: Vyššie dane a odvody spôsobia zníženie počtu zamestnancov o 4,9 %
[TASR; 7.6.2012; Rubrika: hos] 

Plánované zmeny v oblasti daní a odvodov spôsobia vo firmách rast nákladov v priemere o 7,8 %. Podla Podnikatelskej aliancie Slovenska (PAS) by sa mal v dôsledku týchto zmien znížiť počet zamestnancov v priemere o 4,9 % a investície podnikov o 25,4 %. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu PAS, do ktorého sa zapojilo 125 slovenských spoločností. „Vládou avizované opatrenia spôsobia zhoršenie konkurencieschopnosti slovenských podnikov,“ uviedla aliancia.

Podnikateľov zaťažujú poisťovne i daniari
[SME; 7.6.2012; Rubrika: Spravodajstvo] 

Na znížení byrokracie ušetria súkromník i štát, vraví šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska ROBERT KIČINA.

Opatrenia vlády zánik podnikov len podporia
[Hospodárske noviny; 7.6.2012; Rubrika: Téma HN] 

Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina o dôvodoch úbytku firiem pre HN: Úbytok podnikateľov spustila najmä kríza. Hoci vyše 14-tisícový úbytok vyzerá dramaticky, čiastočne sa tým trh prečistil. Na druhej strane však už čoskoro môžu skončiť aj produktívni podnikatelia. Dôvodom sú aj nové opatrenia vlády, najmä zvyšovanie daní.

Čo prinesú vyššie dane?
[TA3; 7.6.2012; Relácia: Analýzy a trendy] 

Robert ŽITŇANSKÝ, moderátor
Pekný deň. Vitajte pri sledovaní Analýz a trendov. V našom daňovom systéme sa chystá viacero zmien, ktoré okrem živnostníkov či zamestnancov pozorne sledujú aj podnikatelia a investori. Čo pre nich avizované zmeny budú znamenať? Čo je pre biznis na daňovom systéme najpodstatnejšie? A majú firmy nejakú možnosť týmto vyšším daniam, o ktorých sa hovorí v budúcnosti unikať?

Štát pritvrdí proti neplateniu daní
[Pravda.sk; 3.6.2012; Rubrika: Správy – Ekonomika; Branislav Toma] 

Okrem mimoriadnych daní pre banky či veľké firmy chce vláda získať peniaze na zníženie deficitu aj bojom proti daňovým únikom.

Boj proti daňovým únikom
[TA3; 3.6.2012; Relácia: Žurnál] 

Jozef DÚBRAVSKÝ, moderátor
A poďme na ďalšiu tému. Vláda vstúpila do boja s daňovými únikmi. Podvodníkov chce odradiť hrozbou 12 ročného väzenia, ale aj sťaženým zakladaním s.r.o., ktoré štát pripravujú o najviac peňazí. Podnikatelia však hovoria, že opatrenia vlády zvýšia byrokraciu a odradia investorov.

Na podvody zaútočí Smer byrokraciou
[SME; 1.6.2012; Rubrika: Ekonomika; Adam Valček] 

Firmy považujú opatrenia proti daňovým únikom za neštandardné. Zvyšia im administratívne náklady.

Vyššie dane Slovensku uškodia
[Hospodárske noviny; 31.5.2012; Rubrika: Názory a analýzy; Robert Kičina] 

Ohlásené zvyšovanie sadzby dane pre firmy na 23 percent nie je pre podnikateľov dobrou správou. Ukrajovanie zo ziskov môže spomaliť hospodársky rast a s ním aj zvyšovanie zamestnanosti, platov a životnej úrovne obyvateľov. Navyše sa opodstatnene vynárajú obavy, že z tejto zmeny (aj keď ju tvorcovia a mnohí ďalší vnímajú ako správny a nevyhnutný krok) nakoniec nevyjdú víťazne ani štát, ani verejné financie.

Tresty pre menšie podvody sa zmiernia, avizuje vláda
[Hospodárske noviny; 31.5.2012; Rubrika: Téma HN] 

Sankcie pre podvodníkov. Krátenie alebo neodvedenie dane a poistného už nebude trestným činom, štát sa sústredí na väčšie podvody.

Štát pôjde tvrdo po dlžníkoch
[Hospodárske noviny; 31.5.2012; Rubrika: Titulná strana] 

Daňové úniky. Ficov kabinet chce pritvrdiť a získať tak vyše miliardy eur. Bratislava – Ak budete chcieť začať podnikať a už ste skončil iný biznis s nedoplatkami na daniach, budete musieť zložiť zábezpeku od tisíc do pol milióna eur.

Business in short
[The Slovak Spectator; 28.5.2012; Rubrika: Business / News] 

Business climate worse, say firms The business environment in Slovakia deteriorated during the first quarter of 2012, as measured by the Business Environment Index prepared by the Slovak Business Alliance (PAS) from a survey of its members. It fell to 85.1 points, a drop of 2.24 percent compared with the fourth quarter of 2011, the SITA newswire reported.

Vyššie dane, menej práce
[TV Markíza; 28.5.2012; Relácia: Televízne noviny]

Miriam KALISOVÁ, moderátorka
Dve tretiny pracujúcich Slovákov robia pre s.r.o. a akciovky. A práve im chce vláda pritiahnuť opraty a zvýšiť dane. My sme medzi ekonómami a podnikateľmi zisťovali, čo firmy spravia, keď im štát zoberie viac. Pocíti to vraj celá ekonomika.

Susedia ponúknu firmám nižšie dane
[SME; 26.5.2012; Rubrika: Ekonomika; Marianna Onuferová] 

Investori sa pozerajú aj na výšku dane. Ak stúpne na 23 percent, vo výhode môžu byť Česi a Poliaci Ficova vláda chce zdaniť zisky firiem sadzbou dane 23 percent. Sľubuje si od toho, že v ďalšom roku od nich na daniach navyše vyberie 366 miliónov eur. Je to štvrtina sumy, o ktorú chce znížiť v roku 2013 deficit.

Analýza Zdaniť príjem alebo zdražovať?
[Pravda ; 26.5.2012; Rubrika: Správy ekonomika; Lenka Buchláková] 

Minulá vláda zvažovala pri ďalšom znižovaní verejného defi citu zvyšovať daň z pridanej hodnoty, súčasný kabinet sa vydal cestou rastu dane z príjmu pre firmy z 19 na 23 percent. Prvé aj druhé opatrenie oberá ľudí v konečnom dôsledku o peniaze.

Podnikatelia: Fico začína trestať úspešných
[Plus jeden deň; 25.5.2012; Rubrika: Aktuálne] 

Premiér sa rozhodol naplniť svoje sľuby, uvažuje až o 23-percentnom zdanení firiem Tak to len málokto z podnikateľov čakal. Vláda Roberta Fica plánuje zvýšiť sadzbu dane z príjmov zo súčasných 19 percent až na jednotných 23 percent.

Slovensko nemá čím firmám kompenzovať zvýšenie dane
[Hospodárske noviny; 25.5.2012; Rubrika: Téma HN; Erik Kapsdorfer] 

Riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina o vyššej dani z príjmov právnických osôb pre HN

Lepšia lokalita daňovníkovi priťaží
[Trend; 24.5.2012; Rubrika: Ekonomika dane] 

Vláda naháňa peniaze do rozpočtu. Uvažuje, ako prekopať systém výberu dane zo životného priestoru.

Práca na dohodu je ohrozená
[Plus jeden deň; 24.5.2012; Rubrika: Servis] 

Takmer šesťstotisíc ľudí pracovalo u nás vlani na dohodu. Práve tieto státisíce dohodárov sú pre šéfa slovenskej vlády Roberta Fica v rámci boja s čiernou a sivou ekonomikou problém.

Diskusia o progresívnom zdanení a odvodoch
[STV2; 24.5.2012; Relácia: Komentáre] 

Miro FRINDT, moderátor
Firmy čakajú vyššie dane, slovenskú štátnu kasu šetrenie. Európa s napätím sleduje Atény, či redukujú grécky dlh. Témy komentárov, dobrý večer. Nepotešíme firmy. Od budúceho roka budú platiť o 4% vyššiu daň z príjmu. Po rokovaní Rady solidarity a rozvoja to oznámil premiér Robert Fico. Zvýšenie tejto dane pripravuje vláda aj pre ľudí. Bude sa to však týkať len tých, ktorí majú vysoké platy.

Podnikateľské prostredie sa zhoršuje
[STV1; 24.5.2012; Relácia: Správy STV] 

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Na Slovensku sa zhoršilo podnikateľské prostredie, vyplýva to z prieskumu , ktorý pravidelne pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska. Naši podnikatelia sú nespokojní najmä s fungovaním súdnictva, obavy majú z finančnej politiky novej vlády a sťažujú sa aj na funkčnosť štátnych inštitúcií.

Na prísny zákonník doplatia najmä mladí uchádzači
[Hospodárske noviny; 23.5.2012; Rubrika: Ekonomika; Matúš Kollár] 

Trh práce. Vysoká nezamestnanosť mladých neklesne ani v najbližších rokoch, tvrdí Medzinárodná organizácia práce.

Horšie podmienky pre podnikanie ešte nenamerali
[SME; 22.5.2012; Rubrika: Ekonomika; Veronika Folenová] 

Podnikateľov najviac trápi vymožiteľnosť práva a stav súdnictva. Index podnikateľského prostredia u nás stále klesá. V prvom štvrťroku sa znížil na 85,1 bodu a oproti poslednému štvrťroku 2011 klesol o 2,24 percenta. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) a odzrkadľuje názory podnikateľov.

Zamestnávatelia: Nikdy to tu nebolo také zlé ako dnes
[Hospodárske noviny; 22.5.2012; Rubrika: Ekonomika; Petra Jamrichová] 

Index podnikateľského prostredia. Firmy sa obávajú ďalších úprav zákonov z dôvodu zmeny vlády. Strach majú zo zvyšovania daní a odvodov.

Anketa: Prinesie slovenský hokejový tím zo šampionátu medailu?
[Hospodárske noviny; 18.5.2012;] 

Ivan Gašparovič, prezident SR Ihneď po zápase som volal s prezidentom SZĽH Igorom Nemečkom a kapitánom Zdenom Chárom a odovzdal som im pozdrav za celé Slovensko a za všetkých tých, ktorí im držia palce s pevnou vierou, že sa im bude dariť aj ďalej. Som presvedčený, že budú hrať finále.

Nemeckú firmu na Zemplíne stopla slovenská byrokracia
[Hospodárske noviny; 17.5.2012; Tomáš Tišťan] 

Nemecká firma Michatek chcela uľahčiť sebe aj iným investorom cestu do priemyselného parku v Michalovciach. Narazila na našich úradníkov.

Američania chcú od štátu ďalšiu pomoc
[Hospodárske noviny; 16.5.2012; Rubrika: Titulná strana] 

Schválili im vyše päť miliónov eur vlani v novembri a už opäť rokujú s vládou o ďalšom štátnom stimule. Americká firma Johnson Controls, ktorá je dodávateľom pre automobilky a vyrába autosedačky či poťahy, totiž plánuje v Lučenci rozšíriť výrobu a prijať desiatky nových ľudí.

Mladých ľudí bez práce pribúda
[SME; 15.5.2012; Rubrika: Ekonomika; Veronika Folentová] 

Za rok pribudlo na Slovensku takmer 4000 nezamestnaných ľudí vo veku od 20 do 30 rokov. Koncom marca ich už bolo takmer 115-tisíc.

Fico’s plan nears approval
[The Slovak Spectator; 14.5.2012; Rubrika: Title page] 

While the programme statement of the government of Robert Fico faces little likelihood of being voted down by MPs – the ruling Smer party controls 83 of the 150 seats in parliament – discussion of it has been lengthy, with the opposition criticising many of the ideas through which Fico aspires to bring about what he calls a “modern and thrifty state that intervenes in the economy only when reasonably necessary and avoids approaches that deform the market”.

Dokedy za nehnuteľnosti a musíte zaplatiť odpad
[Nový čas; 10/05/2012; Rubrika: Servis] 

Mestá a obce začali s výberom daní a poplatkov: Je čas platiť! V najbližších dňoch vám boli alebo budú doručené od obcí a miest platobné rozhodnutia na úhradu daní z nehnuteľností i poplatku za komunálny odpad. Mestá deklarujú, že k neplatičom budú pristupovať ráznejšie.

Firmy chcú brzdiť plány Smeru
[HN; 10/05/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Podnikateľská aliancia Slovenska sa obáva, že viaceré plánované zmeny môžu poškodiť prostredie na biznis.

Priemyseľ ťahajú automobilky
[STV1; 10/05/2012; Relácia: Správy STV] 

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Slovenský priemyseľ naberá na obrátkach. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu medziročne vzrástol o viac ako 12 percent.

Podnikateľom sa niektoré plány Roberta Fica nepáčia
[webnoviny.sk; 09/05/2012] 

Podnikatelia vítajú programové vyhlásenie vlády, majú však obavy, že viaceré zámery môžu podnikateľské prostredie na Slovensku poškodiť.

PAS: Niektoré plánované kroky novej vlády môžu poškodiť podnikatelské prostredie
[TASR; 09/05/2012; Rubrika: hos] 

Hoci Podnikatelská aliancia Slovenska (PAS) uvítala záväzok vlády SR zlepšovať podnikatelské prostredie, má aj niekolko výhrad. Zástupcovia PAS sa obávajú, že viaceré plánované zmeny môžu podnikatelské prostredie skôr poškodiť. „PAS preto vyzýva vládu, aby pri vykonávaní hospodárskej politiky vychádzala predovšetkým zo svojho záväzku vytvárať priaznivé a stabilné podnikatelské prostredie, ktoré vytvára podmienky pre hospodársky rast.“

Platby budú meškať aj v tomto roku
[HN; 09/05/2012; Rubrika: Firemné financie; Róbert Kičina] 

Až 77 percent podnikateľov na Slovensku očakáva v tomto roku ďalšie zhoršovanie platobnej disciplíny. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska, do ktorého sa zapojilo 159 spoločností z celého Slovenska.

Poskytnúť skôr nižšie stimuly viacerým podnikom, či naopak?
[HN; 07/05/2012; Rubrika: Podnikanie] 

Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Stimuly a štátnu pomoc by malo dostať viac podnikov ako teraz. Mali by prispieť k tvorbe pracovných miest, ale s podmienkou ich udržania na určitý čas aj po minutí stimulov. Veď malé podniky sú najväčšími zamestnávateľmi.

Platby v hotovosti môžu mať pre daňové úniky limit
[sme.sk; 04/05/2012; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Jozef Tvardzík] 

Aj stropom na platby v hotovosti v obchodnom styku bojujú štáty s podvodníkmi na daniach. Podnikatelia zrejme budú môcť vyššie sumy obchodným partnerom vyplácať len cez účty, aby bol záznam o transakcii.

Projekty na prácu pre mladých chýbajú
[Pravda; 04/05/2012; Rubrika: Správy ekonomika] 

Minister dopravy Ján Počiatek včera s európskym komisárom pre regionálnu politiku Johannesom Hahnom dohodol presun 220 miliónov eur na podporu zamestnávania mladých ľudí. Mladých nezamestnaných sú desaťtisíce. Kým podnikatelia takýto krok vlády podporujú, odborníci sa obávajú neefektívneho minutia európskych peňazí.

Anketa: Klesá úroveň byrokracie na Slovensku alebo, naopak, rastie?
[HN; 03/05/2012; Rubrika: Byrokratický nezmysel] 

Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska : Hoci sa zrealizovala časť opatrení z projektu Singapur, podnikatelia zatiaľ úľavu necítia. Dokonca v posledných mesiacoch pribudli nové povinnosti vo vzťahu k daňovým úradom – či už ide o nové čísla účtov alebo o mesačné zasielanie výkazov o vyplatených mzdách a zaplatených daniach.

Obťažuje vás byrokracia? Zničte ju
[HN; 03/05/2012; Rubrika: Byrokratický nezmysel; Lukáš Havlík] 

Povinná chladnička v ordinácii fyzioterapeuta, ktorá je však úplne zbytočná. Povinný výpis z obchodného registra pri kontrole poistného aj napriek tomu, že úrad má jeho aktuálne znenie dostupné na internete. Alebo povinnosť priniesť výpis z registra trestov pri zakladaní spoločnosti pred registrový súd, hoci ten ho má tiež k dispozícií on-line. Takéto byrokratické nezmysly sa už podarilo v Česku odstrániť vďaka súťaži Absurdita roka.

Prepúšťanie verných ľudí môže byť drahšie
[SME; 30/04/2012; Rubrika: Ekonomika; Daniela Krajanová] 

To, kto dostane odstupné aj výpovednú lehotu, má závisieť od rokov. Po desiatich rokoch v jednej firme by mohol byť človek viac chránený, navrhuje minister práce.

PROGRAM VLÁDY
[HN; 30/04/2012; Rubrika: Program vlády] 

Plnohodnotný bakalár
Programové vyhlásenie Predovšetkým úpravou požiadaviek na profil absolventov bakalárskeho štúdia budú vytvorené podmienky na plnohodnotné uznávanie vysokoškolského vzdelania prvého stupňa – bakalárskeho štúdia praxou. Pravdepodobný scenár Čaplovič má v pláne docieliť, aby sa aj trojročné štúdium začalo uznávať ako plnohodnotné.

Plány Smeru
[HN; 30/04/2012; Rubrika: Program vlády; Peter Goliaš] 

Smer plní hrozby: Rozpočet majú plátať bohatí ľudia a firmy Progresívne zdanenie bude, sadzby sú zatiaľ nejasné * Stimuly sa majú presunúť od veľkých zahraničných k malým slovenským firmám * Priplatia si banky, fajčiari či milovníci luxusných áut.

BMW zvažuje fabriku na Slovensku
[STV1; 30/04/2012; Relácia: Správy STV] 

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Na Slovensku by mohla svoju fabriku postaviť ďalšia automobilka. Kontakt s firmou BMW potvrdil televízii Markíza minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Slovensko by mohlo byť v užšom výbere troch krajín, ktoré prichádzajú do úvahy. Ak by zvíťazilo, automobilka by mohla vytvoriť na východe krajiny viac ako desaťtisíc pracovných miest.

PAS: Podnikatelia chcú stabilnejšiu legislatívu a jej lepšiu vymožitelnosť
[TASR; 29/04/2012; Rubrika: hos] 

Nová vláda by sa v nasledujúcom období mala podla podnikatelov venovať najmä zlepšeniu vymožitelnosti práva, zníženiu administratívneho zaťaženia a stabilizácii legislatívy. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Podnikatelskej aliancie Slovenska (PAS).

Štát má podľa Smeru lepšie podnikať
[SME; 28/04/2012; Rubrika: Program vlády; Adam Valček] 

Ako chce Smer zvýšiť efektívnosť štátnych firiem,program Ficovej vlády nehovorí. Viac peňazí chce vláda získať aj zvýšením ziskovosti štátnych letísk, teplární či železníc. Program Ficovej vlády počíta so „skvalitňovaním podnikateľskej funkcie štátu a zvyšovaním výnosnosti štátnych aktív“.

Čo vám chýba v programovom vyhlásení vlády?
[SME; 28/04/2012; Rubrika: Program vlády] 

Anketa
Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko
V oblasti boja s korupciou je to program na trojku, výrazne ambicióznejší ako bol predvolebný program Smeru či vyhlásenie prvej Ficovej vlády. Kvalitu programu Radičovej vlády nedosahuje. Chýba prísľub k odpolitizovaniu verejného sektora. Nevidím ani náznak o regulácii lobingu a zvýšení transparentnosti v zdravotníctve zverejňovaním dát o cenách a kvalite lekárov.

Smer navrhuje minimálny dôchodok a menej voľna
[SME; 27/04/2012; Rubrika: Program vlády] 

Seniori by mali mať nárok na minimálny dôchodok, hovorí Smer v návrhu programového vyhlásenia. Chce ho zaviesť zákonom, rovnako ako je to už dnes pri minimálnej mzde.

Smer zvažuje zrušenie dvoch sviatkov
[sme.sk; 26/04/2012; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Daniela Krajanová] 

S požiadavkou nižšieho počtu voľných dní prišli zamestnávatelia a vláda zvažuje, že dva dni pracovného pokoja naozaj ubudnú.

Nálada v eurozóne sa výrazne zhoršila
[hnonline.sk; 26/04/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Hospodárska klíma v krajinách eurozóny sa v apríli zhoršila výraznejšie, než sa predpokladalo, a pesimizmus sa prehĺbil v sektoroch priemyslu a služieb. Vyplýva to z dnešných údajov Európskej komisie.

Podnikatelia chcú od Ficovej vlády boj proti podvodom
[webnoviny.sk; 25/04/2012; SITA] 

Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska podnikatelia od novej vlády očakávajú zlepšenie vymožiteľnosti práva, zníženie administratívneho zaťaženia a stabilizáciu legislatívy.

Podnikatelia očakávajú zlepšenie vymožiteľnosti práva
[openiazoch.zoznam.sk; 25/04/2012; SITA] 

Zlepšenie vymožiteľnosti práva, zníženie administratívneho zaťaženia a stabilizácia legislatívy sú tri najdôležitejšie priority, ktorým by sa mala nová vláda podľa podnikateľov venovať v nasledujúcom období. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), o ktorom informoval výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Podnikatelia chcú od Ficovej vlády boj proti podvodom
[24hod.sk; 25/04/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Zlepšenie vymožiteľnosti práva, zníženie administratívneho zaťaženia a stabilizácia legislatívy sú tri najdôležitejšie priority, ktorým by sa mala nová vláda podľa podnikateľov venovať v nasledujúcom období.

O firmách máme na webe viac informácií ako Švédi či Dáni
[SME; 25/04/2012; Rubrika: Ekonomika; Adam Valček] 

Údaje o podnikateľoch sú cez internet najdostupnejšie v Česku a na Slovensku, no máme čo zlepšovať. Chýbajú nám možnosti, cez ktoré by mimovládky čerpali dáta do svojich vlastných projektov.

Utekajú do daňových rajov
[Plus jeden deň; 25/04/2012; Rubrika: Aktuálne] 

Až 77 slovenských firiem sa za prvé tri mesiace tohto roka presunulo do daňových rajov. Dovedna sú ich tam tisíce. Ich počet bude podľa odborníkov stúpať. Slováci si najviac obľúbili Holandsko.

Cena práce ostáva nízka
[STV1; 24/04/2012; Relácia: Správy STV] 

Vilo STANKAY, moderátor
Hodina práce priemerného Slováka má hodnotu 8 eur a 40 centov, v Rakúsku je odpracovaná hodina ocenená 29 eurami. Najnovšie čísla Eurostatu ukazujú, že firmy na Slovensku majú približne tretinové náklady na zamestnancov, oproti priemeru únie.

Slovenskí podnikatelia sú skeptickí
[Magazín TRANSPORT a LOGISTIKA; 17/04/2012; Rubrika: Finančné služby] 

Až 77 % podnikateľov na Slovensku očakáva v tomto roku ďalšie zhoršovanie platobnej disciplíny. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), do ktorého sa zapojilo 159 spoločností z celého Slovenska. Len dve percentá respondentov veria v zlepšenie a 21 % neočakáva žiadne zmeny v platobnej disciplíne obchodných partnerov.

Anketa: Čo očakávate od novej vlády? Čo by malo mať z vášho pohľadu prioritu?
[HN; 16/04/2012; Rubrika: Podnikanie] 

Andrej Chudoba, poradca v Autoklastri – západné Slovensko
Myslím si, že treba predovšetkým urobiť veľa opatrení vo vzdelávaní. Aké konkrétne? Je dôležité správne nastaviť tie odbory, čo náš živia, to znamená na univerzite, technike aj na stredných školách. Ďalšou prioritou sú inovácie, konkrétne mám na mysli aplikovaný vývoj, aby nastalo procesné zlepšovanie vo firmách.

Bude sa u nás lepšie podnikať? Mapujeme 10 dôležitých oblastí
[HN; 16/04/2012; Rubrika: Podnikanie – Špeciál] 

Hlavný cieľ: dosiahnuť transparentnejšie podnikanie. Zaviesť čiernu listinu pochybných firiem, pokračovať v búraní byrokracie v biznise, sprehľadniť verejné obstarávania. Bohatým podnikom zvýšiť dane, ale pri predaji farmárskych výrobkov z dvora výrazne znížiť DPH. A držať „bič“ nad ministrami, ktorí zaspia v rýchlejšom čerpaní eurofondov. To všetko chce vláda urobiť pre lepšie podnikateľské prostredie.

Malatinský podrží Miškovov Singapur
[HN; 16/04/2012; Rubrika: Ekonomika; Erik Kapsdorfer] 

Minister hospodárstva aj podnikatelia chcú pokračovať v projekte, ktorý má zjednodušiť povinnosti firiem.

Majú v rukách osud Slovenska. Vyberte naj ministra
[hnonline.sk; 12/04/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Ako sa bude dariť slovenskej ekonomike v ďalších rokoch, budú mať v rukách dvaja Ficovi kľúčoví ministri. Dnes sa oficiálne ujali svojich funkcií minister financií Peter Kažimír a minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Anketa: Ako by ste zmenili Zákonník práce?
[hnonline.sk; 11/04/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Peter Goliaš, šéf inštitútu INEKO
Novela Zákonníka práce z dielne Jozefa Mihála nás v rámci krajín OECD posunula medzi flexibilnejšie krajiny, čo je dobré z pohľadu tvorby nových pracovných miest. Určite by som ho neposúval k rigidite. Z hľadiska tvorby pracovných miest by sme mali minimálne zachovať status quo. Optimálne by bolo sflexibilnenie. Viem si to predstaviť napríklad v otázkach minimálne mzdových nárokov.

Business in short
[The Slovak Spectator; 10/04/2012; Rubrika: Business – news] 

TIS reports on electronic auctions. ONE IN five tenders carried out in Slovakia during the past 12 months was made via an electronic auction, according to findings published by watchdog group Transparency International Slovensko (TIS). In terms of their financial value, e-auctions accounted for 12 percent of the total, the TASR newswire reported.

Konsolidácia verejných financií
[STV1; 10/04/2012; Relácia: Správy STV] 

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Pri konsolidácii verejných financií chce Robert Fico dosiahnuť s bankami a veľkými firmami kompromis. Konkrétne čísla o tom, kto zapláta dieru v rozpočte, budú známe po zverejnení programového vyhlásenia vlády.

Slovensko má novú vládu. Očakávaní je mnoho
[euractiv.sk; 05/04/2012; Rubrika: Euractiv.fr / Sekcie / Budúcnosť EÚ] 

EurActiv.sk sa pýtal svojich čitateľov na preferovaný postup vlády v európskych otázkach. Väčšina respondentov si želá udržiavať krajinu v jadre európskych procesov a podporuje s tým súvisiace rozhodnutia.

Biznis posiela vláde prvé návrhy. S niektorými nepochodí
[Hospodárske noviny; 05/04/2012; Rubrika: Nová vláda; Marcela Šimková] 

Očakávania firiem. Zástupcovia zamestnávateľov majú pomôcť zostaviť novej vláde programové vyhlásenie. Už zaslali svoje požiadavky.

Podnikatelská aliancia Slovenska víta ponuku novej vlády na dialóg
[TASR; 04/04/2012; Rubrika: hos] 

Podnikatelská aliancia Slovenska (PAS) očakáva od novej vlády prijímanie krokov na ďalšie skvalitňovanie podnikatelského prostredia. Zároveň víta ponuku víťaza parlamentných volieb strany Smer-SD na konštruktívny dialóg s podnikatelmi.

Nový minister hospodárstva
[Rádio Slovensko; 04/04/2012; Relácia: Ranný rádiožurnál] 

Anna ŠÍPOŠOVÁ, redaktorka
Ani nie mesiac po predčasných parlamentných voľbách dnes bude ustanovujúca schôdza NR a aj prvé riadne zasadanie novej. Vlády. Ešte predtým prezident ivan Gašparovič vymenuje Roberta Fica za jej predsedu. Na jediný bod večera neobsadený post nominoval Robert Fico nestranníka Tomáša Malatinského. Doterajší prezident asociácie zametnávateľských zväzov a združení bude v novej vláde ministrom hospodárstva. Informuje Linda Nagyová.

Neplatičov pribudne. Firmy sú pesimistické
[Hospodárske noviny; 03/04/2012; Rubrika: Firmy & Finance; Tomáš Ferenčák] 

Kým minulý rok sa zdalo, že dôvera v podnikateľskom sektore je na „bode mrazu“, tento rok to vyzerá na dobu ľadovú. Takmer štyri pätiny podnikateľov na Slovensku totiž predpokladajú, že platobná disciplína sa ešte zhorší. „Len dve percentá veria v zlepšenie,“ deklaruje pesimizmus správa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Gymnáziá padnú za obeť odborným školám
[Hospodárske noviny; 03/04/2012; Rubrika: Titulná strana; Tomáš Nejedlý] 

Desiatky gymnázií môžu doplatiť na zámer budúceho ministra Dušana Čaploviča (SmerSD) zaviesť prospechový limit pri prijímaní nových študentov. „Zaniknúť by mohla pokojne aj polovica z gymnázií,“ hovorí riaditeľ Cirkevného gymnázia sv. J. Bosca František Gerčak.

S platením meškáme
[Plus jeden deň; 03/04/2012; Rubrika: Aktuálne; TASR] 

Až 77 percent podnikateľov očakáva ďalšie zhoršovanie platobnej disciplíny. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska, do ktorého sa zapojilo 159 spoločností z celého Slovenska. Podľa podnikateľov sa platobná disciplína zhoršuje od prepuknutia krízy v roku 2008.

Vláda je už celá
[Rádio Slovensko; 03/04/2012; Relácia: Rádiožurnál] 

Zuzana GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka
Ministerská kandidátka budúcej vlády je skompletizovaná. Posledný neobsadený post ministra hospodárstva by mal zaujať prezident asociácie zamestnávateľských zväzova združení Tomáš Malatinský. Malo by tak ísť o 4.ministerský post, ktorý obsadí nestranník. Informuje Linda Nagyová.

Platobná disciplína sa zhorší, myslí si 77% podnikateľov
[webnoviny.sk; 02/04/2012; SITA] 

Podnikatelia očakávajú zhoršenie platobnej disciplíny. Ako vyplýva z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), zhoršenie platobnej disciplíny očakáva až 77 % podnikateľov.

Prudký pád! Iba štvrtina Slovákov uhrádza faktúry načas
[tvnoviny.sk; 02/04/2012; SITA] 

Podnikatelia očakávajú zhoršenie platobnej disciplíny. Očakáva to až 77 % podnikateľov. “Len dve percentá respondentov veria v zlepšenie a 21 % neočakáva žiadne zmeny,“ povedal Róbert Kičina z asociácie podnikateľov.

PAS: Až 77 % podnikatelov v SR očakáva tento rok zhoršenie platobnej disciplíny
[TASR; 02/04/2012] 

Až 77 % podnikatelov na Slovensku očakáva v tomto roku ďalšie zhoršovanie platobnej disciplíny. Vyplýva to z prieskumu Podnikatelskej aliancie Slovenska (PAS), do ktorého sa zapojilo 159 spoločností z celého Slovenska.

Podnikatelia očakávajú zhoršenie platobnej disciplíny
[etrend.sk; 02/04/2012; Rubrika: Firemné právo; SITA] 

Každá desiata faktúra má splatnosť dlhšiu ako tri mesiace. Ako vyplýva z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), zhoršenie platobnej disciplíny očakáva až 77 percent podnikateľov.

Faktúry sa platia neskoro, podľa podnikateľov bude horšie
[Pravda.sk; 02/04/2012; Rubrika: Profesia – Zamestnanie; SITA] 

Podnikatelia očakávajú zhoršenie platobnej disciplíny. Ako vyplýva z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), zhoršenie platobnej disciplíny očakáva až 77 % podnikateľov.

Firmy očakávajú zhoršenie platobnej disciplíny
[sme.sk; 02/04/2012] 

Podnikatelia očakávajú zhoršenie platobnej disciplíny. Ako vyplýva z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), zhoršenie platobnej disciplíny očakáva až 77 % podnikateľov. “Len dve percentá respondentov veria v zlepšenie a 21 % neočakáva žiadne zmeny v platobnej disciplíne obchodných partnerov,“ dodal výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Navrhnuté sadzby dane sa môžu zmeniť
[Pravda; 29/03/20012; Rubrika: Správy – Slovensko; Lenka Buchláková] 

Aké dane budú od roka 2013 platiť bohatší ľudia a firmy, nie je ešte úplne jasné. Smer navrhol zmeniť rovnú 19–percentnú daň tak, aby asi 28–tisíc ľudí s mesačným príjmom nad 2 750 eur platilo 25–percentnú daň a asi tridsať firiem s ročným základom dane nad 33 miliónov eur daň 22 až 23 percent.

Investori by k nám mali chodiť bez stimulov
[hnonline.sk; 29/03/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Ako môže vláda pomôcť biznisu? Odpovedal Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie.

Minister práce prekvapil
[hnonline.sk; 29/03/2012; Rubrika: Ekonomika; Marek Poracký] 

Na stoličku ministerstva práce mieri poslanec strany Smer-SD Ján Richter, jej politický tajomník. Za najvhodnejšieho adepta na tento post ho považuje jeho stranícky šéf Robert Fico.

Americkí investori objavujú Slovensko
[HN; 26/03/2012; Rubrika: Titulná strana; Petra Jamrichová] 

Štyri tisícky nových pracovných miest a investície za 350 miliónov eur. Toto môže na Slovensku vytvoriť 15 amerických spoločností, s ktorými dnes nezáväzne rokuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu.

Cementári majú body do vládneho programu
[trendreality.sk; 22/03/2012; Rubrika: Biznis; Katarína Šebejová] 

Podľa februárového prieskumu spoločnosti CEEC Research očakávajú riaditelia stovky oslovených stavebných firiem tohtoročný prepad produkcie až na úrovni 6,9 percenta. Predseda Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč tvrdí, že obmena politických elít môže ešte viac oddialiť bod zvratu klesajúceho ekonomického trendu v odvetví.

Padne DPH na 15 percent?
[Plus jeden deň; 20/03/2012; Rubrika: Aktuálne; Štefan Mesároš] 

Dobrá správa. Dane netreba zvyšovať! Stačí, keď začneme lepšie vyberať DPH a 2,3 miliardy eur nám natečie do štátnej pokladnice. Aspoň to tvrdia finančníci. Pravdepodobne budúci minister financií Peter Kažimír však avizuje, že ráta skôr s inými zdrojmi. Rásť by už tento rok mohli napríklad spotrebné dane na alkohol či cigarety.

Budúca vláda chce obmedziť prácu na dohodu
[STV1; 19/03/2012; Relácia: Správy STV] Ľubomír BAJANÍK, moderátor 

Prichádzajúca vláda chce obmedziť prácu na dohodu, viacerí politici dohody považujú za čiernu dieru, pretože sa s nimi spájajú finančné úniky pre štát. Zaviesť platenie odvodov z dohôd plánovala aj končiaca vláda, no nestihla to uskutočniť.

Podnikateľské prostredie na Slovensku
[Rádio Slovensko; 18/03/2012; Relácia: Rádiožurnál] 

Filip DOMOVEC, moderátor
Problémy v súdnictve, vysoká korupcia či podnikateľské prostredie, ktoré sa údajne posledných 6 rokov zhoršovalo. Aj toto sú boľačky slovenských podnikateľov. Tí očakávajú od nastupujúcej vlády najmä lepšiu komunikáciu. Podrobnosti má Linda Nagyová.

Krachujúce firmy zlomili rekord
[STV1; 17/03/2012; Relácia: Správy STV] 

Viliam STANKAY, moderátor
Slovenský podnikatelia majú za sebou ťažký rok. V konkurze skončilo takmer 500 spoločností. Vlna krachujúcich firiem sa rozšírila po celej Európe.

Rebríčky verzus realita biznisu
[Trend; 15/03/2012; Rubrika: Ekonomika – Podnikateľské prostredie; Michal Lehuta] 

Slovenskí podnikatelia nepocítili počas vládnutia Ivety Radičovej výraznejšie zlepšenie svojho prostredia

Štátu sa ročne stratí tretina DPH
[HN; 15/03/2012; Rubrika: Téma HN; Marcela Šimková] 

Úniky na daniach. Napriek plánom odchádzajúcej vlády sa zvyšuje objem peňazí, ktorý štát stráca na daňových únikoch. Smer-SD chce proti nim pritvrdiť, napríklad obmedziť biznis podnikateľom, ktorí v minulosti neplatili DPH.

Štátu unikajú miliardy eur
[HN; 15/03/2012; Rubrika: Titulná strana] 

Štát ročne prichádza na dani z pridanej hodnoty o vyše dve miliardy eur a toto číslo každý rok rastie. Vypočítali to analytici Inštitútu finančnej politiky pri rezorte financií. Vo výbere tejto dane čoraz viac zaostávame za priemerom Európskej únie. Ak by sme sa mu aspoň vyrovnali, do štátnej kasy by natieklo o 1,1 miliardy viac ako dnes.

Fico: 25-percentná daň pre bohatých!
[Plus jeden deň; 14/03/2012; Rubrika: Aktuálne; Iveta Gombošová] 

Šéf Smeru už naplánoval, ako navýšiť chýbajúce financie v štátnom rozpočte. Trest za úspech? Víťazi parlamentných volieb plánujú od nového roka zaviesť vyššie daňové zaťaženie pre bohatých.

Uľahčia firmám život?
[TA3; 14/03/2012; Relácia: Hlavné správy] 

Martin STRIŽINEC, moderátor
Zlepšiť podmienky na podnikanie, tejto výzve čelí nová vláda pod taktovkou Roberta Fica. Firmy sa sťažujú, že sa im u nás darí najhoršie za posledných 10 rokov, ak sa podmienky budú ďalej zhoršovať hrozí, že pribudnú nezamestnaní.

Desatoro pre novú vládu
[HN; 13/03/2012; Rubrika: Názory a analýzy] 

S kvalitou podnikateľského prostredia súvisí oživenie hospodárskeho rastu a tvorba nových pracovných miest. A s nimi očakávané zlepšovanie životnej úrovne obyvateľov Slovenska.

Zisk chcú zdaniť dvakrát
[HN; 13/03/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Od budúceho roka môžu kvôli vládnym opatreniam klesnúť aj čisté príjmy vlastníkov firiem. Z dividend či podielov na zisku majú po novom platiť päťpercentné dane. Ide o súčasť balíka daňových opatrení, ktoré Smer-SD plánuje zaviesť od začiatku roka 2012.

Identifying firms with solvency issues
[The Slovak Spectator; 12/03/2012; Rubrika: Business focus – private & corporate finance; Jana Liptáková] 

The current, less-than-ideal economic situation is making companies in Slovakia more cautious. As a result, they are looking more carefully than in the past at their trading and business partners. Some of them are calling for an official insolvency register that would allow anyone to trace the payment habits of existing or potential commercial partners.

Late payments still pose a threat to businesses
[The Slovak Spectator; 12/03/2012; Rubrika: Business focus – private & corporate finance; Jana Liptáková] 

Secondery insolvency is a well-known phenomenon in Slovakia: its effects can bring even otherwise healthy companies to their knees. Businesses report worsening payment discipline, but some have learned a lesson from the crisis-hit year of 2009 and adopted precautionary measures. Nevertheless, there is still room for improvement – or at least for more caution.

Smer nemá dostatočné riešenia, tvrdia odborníci
[HN; 12/03/2012; Rubrika: Slovensko po voľbách; Lukáš Havlík] 

Volebný program. Odborníci kritizujú zámery, s ktorými ľavicová strana vyhrala voľby. Podľa nich môžu uškodiť ekonomike.

Anketa: Čo očakávate od novej vlády?
[HN; 12/03/2012; Rubrika: Slovensko po voľbách] 

Matúš Pošvanc, šéf Nadácie F. A. Hayeka
Neočakával som také víťazstvo ľavice. Zrejme preto budeme svedkami zvyšovania rôznych daní. Napriek tomu, nová vláda by sa mala snažiť šetriť a zrejme siahnuť aj na sociálny systém. Nemala by zvyšovať administratívu, či robiť zásadné zmeny v Zákonníku práce. A mala by tiež predávať nepotrebný majetok, ktorý zbytočne zaťažuje verejné peniaze.

Prácu môžu dať malé podniky
[Pravda; 10/03/2012; Rubrika: Správy – ekonomika; Lenka Buchálková] 

Slovensko sa pri boji proti vysokej nezamestnanosti stále spolieha na veľké zahraničné firmy. Domácim malým podnikateľom vlády nevytvárajú podmienky, aby mohli zamestnať viac ľudí. Aj preto patrí krajine posledná priečka v podiele ľudí zamestnaných v malých podnikoch v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Minister pri zákazkách u daniarov zavádza
[Pravda; 08/03/2012; Rubrika: Správy ekonomika; Branislav Toma] 

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) tvrdí, že štát kolaps daňového informačného systému rieši cez IBM a je na tejto firme, akých má subdodávateľov. Nie je to však celkom pravda. Ako subdodávatelia pracujú firmy s väzbami na bývalého šéfa daniarov Miroslava Mikulčíka, ktorý je dlhoročný známy Mikloša. Ukazuje sa, že to nemusí byť náhoda a zákazky sa mohli prideľovať po známosti.

Z problémov ťaháme mužské odvetvia
[euractiv.sk; 08/03/2012; Rubrika: Euractiv.fr / Sekcie / Sociálna politika] 

Rozdiely v odmeňovaní žien a mužov narastajú paradoxne s vekom, vzdelaním a dĺžkou praxe. Vzhľadom na komplexnú antidriskriminačnú legislatívu je podľa zainteresovaných strán podstatné posilniť jej vynútiteľnosť.

Paragrafy mätú podnikateľov
[TA3; 08/03/2012; Relácia: Hlavné správy] 

Jozef DÚBRAVSKÝ, moderátor
Je alebo nie je elektronická komunikácia s daniarmi od apríla povinná? Z novely zákona aj oznamu daniarov na webovej stránke totiž nie je jasné koho sa posun povinnosti naozaj týka. Podnikatelia tvrdia, že s podobnými nejasnosťami sa stretávajú pravidelne.

Požiadavky firiem na novú vládu majú opodstatnenie
[HN; 07/03/2012; Rubrika: Špeciál Voľby 2012] 

Analýza. Podnikateľské združenia tvrdia, že bez ohľadu na zafarbenie kabinetu po marcových voľbách sa bude musieť v reformách pokračovať.

Kauzy a kríza menia priority biznisu
[HN; 07/03/2012; Rubrika: Špeciál Voľby 2012; Slávka Boldocká] 

Anketa HN ukázala, že podnikatelia čoraz viac tlačia na zlepšenie prostredia pre domáce firmy.

V roku 2010 triumfovala SDKÚ-DS. Smer prepadol
[HN; 07/03/2012; Rubrika: Špeciál Voľby 2012] 

Pravica triumfovala v predvolebnom prieskume HN aj pred necelými dvoma rokmi. Viac ako polovica zo 40 oslovených podnikateľov vtedy prezradila, že hlas dajú SDKÚ-DS.

Sklamaní podnikatelia volia pravicu
[HN; 07/03/2012; Rubrika: Špeciál Voľby 2012; Tomáš Vašuta] 

V prieskume HN medzi podnikateľmi zvíťazila SaS. Väčšina z nich je však z aktuálnej situácie rozčarovaná.

Slovensko v EÚ: Ako vzdelávať ľudí pre ekonomiku
[euractiv.sk; 06/03/2012; Rubrika: Euractiv.fr / Sekcie / Vzdelávanie] 

Väčšia spolupráca medzi firmami a školami, motivovanie škôl do takejto spolupráce a odklon od financovania škôl od počtu študentov s cieľom obmedziť neperspektívne odbory – sú niektoré z odporúčaní, ktoré zazneli na druhom podujatí zo série „Fórum Slovensko v EÚ“.

Stimuly zabrali viac, ako sa čakalo
[HN; 06/03/2012; Rubrika: Firmy & financie; Tomáš Vašuta] 

Firmy, ktoré sme na Slovensko prilákali na stimuly, priniesli viac práce ako sľubovali. Podľa analýzy HN medzi 75 firmami vzniklo na Slovensku aj vďaka stimulom vyše 48-tisíc nových miest.

Creditors get new legal weapons
[The Slovak Spectator; 05/03/2012; Rubrika: Business focus –legislation; Jana Liptáková] 

Amended bankruptcy law takes effect WHEN parliament adopted an amendment to the Act on Bankruptcy and Restructuring last fall it raised hopes that the business environment in Slovakia would improve. The revised law became effective on January 1 and while it is too early to assess its overall impact, businesspeople and lawyers say it has put some new weapons in the hands of creditors.

Jednotku nedostal nikto
[TA3; 04/03/2012; Relácia: Správy TA3] 

Katarína LENGYELOVÁ, moderátorka
Politické strany tvrdia, že podnikateľom chcú pomáhať, ale urobiť sú pre to ochotné minimum. Niektoré chcú po voľbách dokonca prijať opatrenia, ktoré podnikateľov poškodia. Práve oni pritom môžu znížiť nezamestnanosť, ktorú vo svojich volebných programoch skloňujú všetci.

Kontrola daní zlyháva. Pôjde niekto za mreže?
[Pravda; 03/03/2012; Rubrika: Titulná strana; Branislav Toma] 

Kolaps, ktorý už dva mesiace otriasa daňovými úradmi, obmedzuje aj daňové kontroly. Situácia tak môže vyústiť do veľkých škôd.

Môžu ovplyvňovať zákony
[TA3; 03/03/2012; Relácia: Hlavné správy] 

Jozef DÚBRAVSKÝ, moderátor
Od prvého marca sú nové zákony bližšie k podnikateľom. Ministerstvo hospodárstva spustilo novinku, na základe ktorej môžu ovplyvniť vznik každej legislatívy. Či budú mať podnikatelia o takúto službu záujem je zatiaľ otázne.

Podnikateľom sa najviac pozdáva program pravicových strán
[webnoviny.sk; 01/03/2012; sita] 

Strana Smer-SD skončila na štvrtom mieste zo siedmich posudzovaných strán, vyplýva z hodnotenia Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). Podnikateľom sa najviac pozdávajú volebné programy pravicových strán SDKÚ-DS, KDH a SaS. „Naopak, hlasom podnikateľov najmenej načúvajú SNS, Most-Híd a Obyčajní ľudia-nezávislé osobnosti,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Hodnotenie politických strán Podnikateľskou alianciou Slovenska
[Rádio Viva; 01/03/2012; Relácia: Veľké správy] 

Miro ŠKRHA, moderátor
Podnikateľská aliancia Slovenska vytvorila rebríček strán, ktoré najviac vyhovujú podnikateľom, hodnotili sedem najsilnejších strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu. Výkonný riaditeľ aliancie Róbert Kičina.

VOLBY12: Volebné programy SDKÚ-DS, KDH a SaS sledujú záujmy podnikatelov najviac
[TASR; 01/03/2012; Rubrika: hos] 

Požiadavkám podnikatelov vyhovujú najviac volebné programy strán SDKÚ-DS, KDH a SaS. Tvrdí to vo svojom hodnotení Podnikatelská aliancia Slovenska (PAS). „Hodnotili sme 7 najsilnejších strán, ktoré majú šancu dostať sa do Národnej rady,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave výkonný riaditel PAS Róbert Kičina.

Voľby 2012: Podnikateľom sa najviac pozdáva program pravicových strán
[24hod.sk; 01/03/2012; Rubrika: Voľby 2012] 

Podnikateľom sa najviac pozdávajú volebné programy pravicových strán SDKÚ-DS, KDH a SaS. „Naopak, hlasom podnikateľov najmenej načúvajú SNS, Most-Híd a Obyčajní ľudia-nezávislé osobnosti,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Podnikatelia hodnotili: Najviac na nich myslia programy SDKÚ, KDH a SaS
[cas.sk; 01/03/2012; Rubrika: Domáce správy; tasr] 

Požiadavkám podnikateľov vyhovujú najviac volebné programy strán SDKÚ-DS, KDH a SaS. Tvrdí to vo svojom hodnotení Podnikateľská aliancia Slovenska. „Hodnotili sme 7 najsilnejších strán, ktoré majú šancu dostať sa do Národnej rady,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave výkonný riaditeľ aliancie podnikateľov Róbert Kičina.

Podnikateľom sa najviac pozdáva program pravicových strán
[sme.sk; 01/03/2012] 

Ako vyplýva z hodnotenia Podnikateľskej aliancie, v súčasnosti najsilnejšia politická strana Smer SD, skončila na štvrtom mieste zo siedmich posudzovaných strán. Podnikateľom sa najviac pozdávajú volebné programy pravicových strán SDKÚ-DS, KDH a SaS. „Naopak, hlasom podnikateľov najmenej načúvajú SNS, Most-Híd a Obyčajní ľudia-nezávislé osobnosti,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Podnikateľom sedia programy pravicových strán
[Pravda.sk; 01/03/2012; Rubrika: Správy – Ekonomika; sita] 

Podnikateľom sa najviac pozdávajú volebné programy pravicových strán SDKÚ-DS, KDH a SaS, tvrdí Podnikateľska aliancia Slovenska (PAS). „Naopak, hlasom podnikateľov najmenej načúvajú SNS, Most-Híd a Obyčajní ľudia-nezávislé osobnosti,“ uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Ako vyplýva z hodnotenia aliancie, v súčasnosti najsilnejšia politická strana Smer-SD, skončila na štvrtom mieste zo siedmich posudzovaných strán.

Posun termínu podania elektronických daňových priznaní
[Rádio Slovensko; 01/03/2012; Relácia: Rádiožurnál] 

Filip DOMOVEC, moderátor
Termín, od ktorého mali napr. firmy povinne podávať daňové priznania elektronicky, sa posúva. Napriek nesúhlasu ministra financií odklad schválili poslanci NR SR. Dôvodom tohto kroku boli obavy z úplného kolapsu daňového systému. Nový dátum, odkedy sa budú podávať elektronické daňové priznania, stanovili na 1. januára budúceho roku.

Ideologické riešenia prácu nepridajú
[HN; 29/02/2012; Rubrika: Volebný duel v HN; Braňo Ondruš] 

Rozhodujúcou oblasťou, na ktorú sa strana Smer-SD zameriava dlhodobo, je podpora zamestnanosti. Práca musí ľuďom prinášať primeraný plat, ktorým môžu dôstojne uživiť seba a svoje rodiny.

Pokrok raz za štyri roky nestačí
[HN; 28/02/2012; Rubrika: Špeciál – Voľby 2012; Tomáš Ferenčák] 

Podnikateľom prekáža neschopnosť našich politikov dlhohodobo garantovať priority.

Property taxes rise across Slovakia
[The Slovak Spectator; 27/02/2012; Rubrika: Business focus] 

Local real estate tax rates increased by 13.5 percent on average across Slovakia in 2012. Out of 79 districts, 41 increased their rates and four decreased them, the TASR newswire reported in late January.

Vlani bolo najmizernejšie za posledných päť rokov
[SME; 24/02/2012; Rubrika: Ekonomika; Veronika Folentová] 

Ak sa cítite mizerne, môže vaše pocity podporiť aj štatistika. Vlaňajšok bol „najmizernejší“ za posledných päť rokov. Vyplýva to z indexu hospodárskej mizérie, ktorý zohľadňuje infláciu a nezamestnanosť.

Slovensko bude lídrom eurozóny: Ekonomika bude v pluse, ale ….
[TV JOJ; 24/02/2012; Relácia: Prvé noviny]

Aneta SEDLMAIR-PARIŠKOVÁ, moderátorka
Naša ekonomika bude rásť najrýchlejšie v celej eurozóne, Európska komisia nám dokonca ako jedinej krajine 17-ky zvýšila pôvodný odhad. Naša ekonomika by v tomto roku mala rásť najrýchlejšie v celej eurozóne, Európska komisia nám dokonca ako jedinej krajine 17-ky zvýšila pôvodný odhad. Nie je to však jediné prvenstvo, ktorým sa môže Slovensko v rámci eurozóny pýšiť, no žiaľ nie na všetky môžeme byť hrdí.

Samsung sa vyhrážal, vláda mu brzdí pomoc
[SME; 23/02/2012; Rubrika: Ekonomika; Daniela Krajanová] 

Investičná pomoc v podobe 28-miliónovej daňovej úľavy, ktorú žiada galantský Samsung, je v nedohľadne. Jej schvaľovanie vo vláde totiž pozastavila premiérka Iveta Radičová. Samsung podľa nej nespĺňa kritériá, aby takúto pomoc dostal.

Slovensko môže prísť o veľkých investorov
[HN; 23/02/2012; Rubrika: Titulná strana; Tomáš Vašuta, Petra Jamrichová] 

V Galante sú ohrozené stovky pracovných miest, ďalšie na východe Slovenska čakajú na svoju príležitosť. Tak výrobca televízorov Samsung, ako aj oceliari z ThyssenKruppu totiž čakajú na kroky vlády. Ide najmä o to, či im dá investičné stimuly.

Anketa
[SME; 21/02/2012; Rubrika: Spravodajstvo] 

Aké kroky by mala nová vláda prijať, aby sa znížilo riziko korupcie a ktorá strana to dokáže najlepšie zabezpečiť?

Brusel nám dá miliardy na jeden z najväčších problémov
[HN; 20/02/2012; Titulná strana; Marcela Šimková] 

K mladým Slovákom, z ktorých je každý tretí bez práce, mieri obria suma peňazí. HN sa podarilo zistiť, že Európska komisia vyčlenila až 2,3 miliardy eur. Slovenská vláda má nimi znížiť nezamestnanosť absolventov, ktorá je druhá najvyššia v EÚ.

Biznismeni vláde: Začnite už šetriť
[HN; 17/02/2012; Rubrika: HN+; Marta Hilkovičová] 

Päť úloh pre novú koalíciu podľa podnikateľov * Štát by mal prestať žiť na dlh * Korupcia prekročila hranice

Hladné mestá pýtajú viac
[Trend; 16/02/2012; Rubrika: financie – dane z nehnuteľností] 

Majitelia nehnuteľností majú zalátať staré dlhy aj menej príjmov od štátu

Dôchodky sa majú vyplácať elektronicky
[Pravda; 16/02/2012; Rubrika: Správy – ekonomika; Eva Bullová] 

Slovenská pošta by cez novú dcérsku firmu chcela od júna tohto roka začať s vyplácaním dôchodkov v elektronickej forme.

Chaos u daniarov sťažuje podnikanie
[Pravda; 16/02/2012; Rubrika: Správy – ekonomika; Branislav Toma] 

Odložiť plány na rozbehnutie alebo rozšírenie podnikania môžu prinútiť ľudí nečakané problémy štátnych úradov.

Zákonníku práce sa po voľbách nevyhnú zmeny
[Pravda.sk; 14/02/2012; Rubrika: Profesia – zamestnanie] 

V minulom roku zmenený Zákonník práce sa po voľbách zrejme dočká ďalších zmien.

Mihál, toto urob!
[Plus jeden deň; 14/02/2012; Rubrika: Slovensko a svet] 

Nemeckí politici žiadajú firmy, aby zvýšili platy zamestnancom

Čo by mala urobiť nová vláda, aby znížila vysoký počet ľudí bez práce?
[HN; 14/02/2012; Rubrika: Voľby 2012] 

Anketa: Marek Gábriš, analytik ČSOB
Udržať alebo zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia, stabilizovať verejné financie, zlepšiť vymáhateľnosť práva a znížiť korupciu.

Naše firmy platia drahú elektrinu
[HN; 13/02/2012; Rubrika: Firmy & financie; Tomáš Ferenčák] 

Slovenskí podnikatelia platia za elektrinu takmer najviac v rámci Európskej únie. Podľa údajov z Eurostatu nás od povestného chvosta Európy delia len tri krajiny.

Investície? Sme na chvoste únie
[HN; 09/02/2012; Titulná strana; Tomáš Vašuta] 

Prieskum. Slovensko vyzerá ako montážna hala Európy, zanedbáva výskum. Európska komisia zaradila slovenské podniky medzi najslabšie na kontinente. Pri pohľade na investície naše firmy za sebou nechali len grécke a skončili na predposlednom mieste.

Nebezpečná kreativita zamestnávateľov
[Trend; 09/02/2012; Rubrika: Podnikanie – Právo; Pavol Kubík] 

Nahradiť zamestnancov živnostníkmi je stále daňovo výhodné, no úrady majú nástroje, ako to postihovať.

Podnikanie zneistilo zastavenie reforiem
[SME; 09/02/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Za pociťovaným zhoršením prostredia pre podnikateľov je pád vlády a ťažko odhadnuteľný vývoj.

Podnikateľské prostredie sa podľa podnikateľov zhoršuje
[webnoviny.sk; 08/02/2012] 

Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, klesol na novú historicky najnižšiu hodnotu.

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS naďalej zhoršuje
[topky.sk; 08/02/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa samotných podnikateľov naďalej zhoršuje. Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, totiž vo štvrtom štvrťroku 2011 klesol o 2,4 % na 87 bodov.

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS naďalej zhoršuje
[sme.sk; 08/02/2012] 

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa samotných podnikateľov naďalej zhoršuje. Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, totiž vo štvrtom štvrťroku 2011 klesol o 2,4 % na 87 bodov.

PAS: Podnikateľské prostredie sa naďalej zhoršuje
[Pravda.sk; 08/02/2012; Rubrika: Správy – Ekonomika] 

Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), klesol v poslednom kvartáli minulého roka na novú historicky najnižšiu hodnotu.

Po páde vlády sa zhoršilo podnikateľské protredie
[hnonline.sk; 08/02/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa aj v štvrtom štvrťroku minulého roka zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), je 87 bodov, čo v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom predstavuje pokles o 2,43 %.

Podnikateľské prostredie sa podľa podnikateľov zhoršuje
[finance.sk; 08/02/2012; Rubrika: Hospodárstvo] 

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa samotných podnikateľov naďalej zhoršuje.

PAS: Zhoršovanie podnikatelského prostredia pokračovalo aj v závere vlaňajška
[TASR; 08/02/2012; Rubrika: hos] 

Podnikatelské prostredie na Slovensku sa aj v štvrtom štvrťroku minulého roka zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikatelského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikatelská aliancia Slovenska (PAS), je 87 bodov, čo v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom predstavuje pokles o 2,43 %.

Prácu vzala kríza, nie vláda
[SME; 07/02/2012; Rubrika: Ekonomika/Slovensko; Marianna Onuferová/Veronika Folentová] 

Nezamestnanosť znížili vstup do únie a reformy, hore ju ťahala kríza. Odborníci sa zhodujú, že ju viac ovplyvňuje vývoj vo svete ako kroky vlády.

Stovky firiem v ohrození
[TA3; 08/02/2012; Relácia: Hlavné správy] 

Katarína LENGYEOVÁ, moderátorka
Tento rok môže u nás zbankrotovať 850 firiem, dôvod je jasný oslabujúca európska ekonomika a klesajúce objednávky zo zahraničia. Problémy prehlbuje aj to, že spoločnosti si navzájom neplatia faktúry a firmám sa u nás podniká čoraz horšie.

Strany chcú najmä zlacniť prácu
[HN; 07/02/2012; Rubrika: Špeciál – Voľby 2012; Marek Ročkár] 

Politici chcú kompenzovať nižšie odvody vyššími daňami alebo škrtmi v dávkach.

Podnikatelia predstavili 10 úloh pre novú vládu
[HN; 06/02/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Od budúcej vlády žiadajú slovenskí podnikatelia makroekonomickú stabilitu, dôsledný boj proti korupcii, zvýšenie vymožiteľnosti práva, zefektívnenie sociálneho systému a skvalitnenie vzdelávacieho systému.

Singapur? Very poor!
[HN; 06/02/2012; Rubrika: Názory a analýzy; Ivan Mikloš] 

Dnes píše Ivan Mikloš
V stredu 1. februára 2012 sme vo vláde prerokúvali správu o stave podnikateľského prostredia v Slovenskej republike z dielne ministerstva hospodárstva.

PAS presents its wish list
[The Slovak Spectator; 06/02/2012; Rubrika: Business/news] 

The Business Alliance of Slovakia (PAS), a lobbying group for employers, has published a list of its members‘ priorities that it wants the the next government to adopt.

HOSPODÁRSTVO: Podnikatelia predstavili 10 požiadaviek na budúcu vládu
[TASR; 05/02/2012; Rubrika: hospodárstvo] 

Od budúcej vlády žiadajú slovenskí podnikatelia makroekonomickú stabilitu, dôsledný boj proti korupcii, zvýšenie vymožitelnosti práva, zefektívnenie sociálneho systému a skvalitnenie vzdelávacieho systému.

Predvolebné požiadavky podnikateľov
[profini.sk; 02/02/2012; Rubrika: Úvodná stránka; PAS] 

Makroekonomická stabilita, dôsledný boj proti korupcii, zvýšenie vymožiteľnosti práva, zefektívnenie sociálneho systému a skvalitnenie vzdelávacieho systému by mali byť podľa podnikateľov združených v Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) hlavnými prioritami budúcej vlády.

Zadlžovanie ubralo z plynu
[Trend; 02/02/2012; Rubrika: Ekonomika – Verejné financie; Michal Lehuta] 

Verejná správa znížila svoj deficit o viac ako tretinu na 4,6 percenta HDP, aj tak však zostáva vysoký

Slováci podniajú lepšie ako Američania
[STV1; 02/02/2012; Relácia: Správy STV] 

Ľubomír BAJANÍK, moderátor
Vlani začalo podnikať viac ako 65 tisíc Slovákov, asi šesť percent z nich však neprežilo ani prvých 12 mesiacov. Väzy podnikateľom stále láme najmä zlá platobná disciplína. Nezaplatená faktúra je ako domino, do úzkych môže priviesť viacero živnostníkov naraz.

Podnikateľská aliancia má pre novú vládu desať priorít
[Pravda.sk; 01/02/2012; Rubrika: Správy – Ekonomika] 

Makroekonomická stabilita, dôsledný boj proti korupcii, zvýšenie vymožiteľnosti práva, zefektívnenie sociálneho systému a skvalitnenie vzdelávacieho systému by mali byť podľa podnikateľov združených v Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) hlavnými prioritami budúcej vlády.

Aliancia zverejnila desať priorít pre novú vládu
[sme.sk; 01/02/2012] 

Makroekonomická stabilita, dôsledný boj proti korupcii, zvýšenie vymožiteľnosti práva, zefektívnenie sociálneho systému a skvalitnenie vzdelávacieho systému by mali byť podľa podnikateľov združených v Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) hlavnými prioritami budúcej vlády.

Maďari hrozbou nebudú
[HN; 01/02/2012; Rubrika: HN+; Peter Podstupka] 

O nové investície v regióne budeme súťažiť hlavne s Poľskom.

Top 5 krajín, ktoré by nám mohli vziať investorov
[HN; 01/02/2012; Rubrika: HN+]

Ako išli hore dane?
[Plus jeden deň; 31/01/2012; Rubrika: Servis; Štefan Mesároš] 

Vlastníte byt, pozemok, garáž či záhradu? Tak tento rok čakajú na väčšinu z nás zmeny pri platení daní. V niektorých mestách ich zvýšili, v niektorých, naopak, znížili. V priemere si však na Slovensku na daniach priplatíme takmer o 14 percent viac.

Dane „last minute“: Pripravte si viac peňazí ako vlani!
[topky.sk; 29/01/2012; Rubrika: Domáce] 

Do konca januára to musíte stihnúť, inak vás čaká pokuta. Vo väčšina miest na Slovensku v tomto roku zvyšovali dane z nehnuteľností, priemerná sadzba vzrástla v porovnaní s vlaňajškom o 13,7 %.

REALITY: V rámci SR sa najviac zvýšila daň z ostatných nebytových priestorov
[TASR; 29/01/2012] 

V rámci tohto roku zaznamenala najvýraznejší medziročný nárast daň z ostatných nebytových priestorov. Jej priemerná výška dosiahla podla Podnikatelskej aliancie Slovenska (PAS) 0,7786 eura na m2, čo je oproti vlaňajšku viac o 29,5 %.

Dane z nehnuteľností prudko vzrástli, môžu ešte viac
[HN; 27/01/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Sadzby daní z nehnuteľností vzrástli v tomto roku v slovenských okresoch priemere o 13,5 percenta oproti vlaňajšku.

Dane z domov a bytov stúpli, môžu ešte viac
[SME; 27/01/2012; Rubrika: Ekonomika: Marianna Onuferová] 

Budúca vláda by mala orok znížiť deficit pod tri percentá a potom ešte nižšie. Podľa ekonómov jej môžu pritom pomôcť aj majetkové dane.

Dane nám nezvyšuje len štát, ale aj mestá
[tvnoviny.sk; 26/01/2012] 

Sadzby daní z nehnuteľností vzrástli v priemere o 13,5 %. Väčšina miest na Slovensku v tomto roku zvyšovala dane z nehnuteľností. Sadzby daní pritom podľa analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) vzrástli v 79 okresných mestách a mestských častiach Bratislavy oproti predchádzajúcemu roku v priemere o 13,5 %.

Väčšina miest zvýšila dane z nehnuteľností
[trendreality.sk; 26/01/2012; Rubrika: Biznis] 

Sadzby v mestách analyzovaných Podnikateľskou alianciou Slovenska stúpli v priemere o 13,5 percenta

Väčšina miest na Slovensku zvýšila dane z nehnuteľností
[topky.sk; 26/01/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Väčšina miest na Slovensku v tomto roku zvyšovala dane z nehnuteľností. Sadzby daní pritom podľa analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) vzrástli v 79 okresných mestách a mestských častiach Bratislavy oproti predchádzajúcemu roku v priemere o 13,5 %.

Samosprávy SR zvýšili daň z nehnuteľností v priemere o 13,5 %
[finance.sk; 26/01/2012; Rubrika: Investovanie] 

Sadzby daní z nehnuteľností vzrástli v tomto roku v slovenských okresoch v priemere o 13,5 % oproti vlaňajšku. Ku zvýšeniu sadzieb došlo v 41 mestách, pričom v 4 mestách klesli.

Prišli o autopoťahy, stavili na vývoj
[Trend; 26/01/2012; Rubrika: Biznis – Odevný priemysel; Martin Jesný] 

Púchovský odevný podnik si chce udržať priazeň svetových módnych domov kvalitou a vlastným návrhárskym ateliérom

FINANCIE: Samosprávy SR zvýšili daň z nehnutelností v priemere o 13,5 %
[TASR; 26/01/2012; Rubrika: fin] 

Sadzby daní z nehnutelností vzrástli v tomto roku v slovenských okresoch v priemere o 13,5 % oproti vlaňajšku. Ku zvýšeniu sadzieb došlo v 41 mestách, pričom v 4 mestách klesli.

Slovensko z eura profitovalo, teraz platí za záchranu
[aktualne.sk; 25/01/2012; Rubrika: Slovensko a ekonomika] 

Európa sa už nejaký čas snaží spraviť všetko preto, aby zachránila jednotnú menu. Dlhovú krízu chce stopnúť záchrannými sieťami, do ktorých prispieva aj Slovensko.

Tisíc ľudí má vyrábať posilňovače do áut
[Pravda; 25/01/2012; Rubrika: správy – ekonomika; Michal Holeš] 

Veľká investícia hutníckeho gigantu ThyssenKrupp na východe Slovenska rozšíri závislosť Slovenska od automobilového priemyslu. Asi 1 200 ľudí má v novej fabrike pri Prešove alebo neďaleko Košíc vyrábať posilňovače riadenia do automobilov.

Noví investori majú prácu pre Slovákov
[HN; 25/01/2012; Rubrika: Titulná strana; Petra Jamrichová] 

O Slovensko sa zaujímajú noví zahraniční investori. V problémových oblastiach s vyššou nezamestnanosťou by mohli dať prácu spolu skoro deväťsto Slovákom.

Rekordná nezamestnanosť
[TA3; 25/01/2012; Relácia: Téma dňa] 

Peter BIELIK, moderátor
No a v štúdium TA3 vítam Ľudovíta Kaníka a Branislava Ondruša, dobrý večer. Páni tá nezamestnanosť nepatrí ani SDKÚ, nepatrí Smeru, tá patrí nám všetkým, to znamená nikto z nás nemôže byť nadšený z toho akú mieru dosiahla. Súhlasili by ste s tvrdením, že na tomto stave sa podpísala každá z doterajších vlád, pán Kaník?

Finančníci z Penty chcú tento týždeň vyvrátiť podozrenia z Gorily
[tvnoviny.sk; 23/01/2012;] 

Finančníci zo skupiny Penta chcú tento týždeň vyvrátiť kľúčové podozrenia z údajného spisu Gorila, ktorý hovorí o prepojení Penty na politické strany.

Prieskum zaradil Slovákov medzi straky
[HN; 23/01/2012; Rubrika: Firmy & financie; Tomáš Vašuta] 

Krádeže, sprenevera či korupcia. Aj taká je realita v slovenských podnikoch. A že prehreškov nie je málo, potvrdzuje aj prieskum spoločnosti Surveilligence a TPA Horwath, podľa ktorého sa s porušovaním zákonov či predpisov stretol každý druhý podnikateľ.

Výpovede ohrozujú už aj západ
[HN; 23/01/2012; Rubrika: Téma HN; Marcela Šimková] 

Pracovné možnosti. Nezamestnanosť dosiahla 13,6 percenta, čo je najviac od roku 2004. V kríze sú stavbári, fabriky na textil a elektrotechniku. Darí sa automobilkám a IT firmám. Ľudí bez práce tento rok ešte pribudne.

Penta chystá útok na Gorilu
[HN; 23/01/2012; Titulná strana; Zuzana Petková] 

Finančníci zo skupiny Penta chcú tento týždeň vyvrátiť kľúčové podozrenia z údajného spisu SIS Gorila, ktorý hovorí o prepojení Penty na politické strany, o úplatkoch a ovplyvňovaní privatizácie.

Podnikatelia nezvládajú splácať úvery
[STV1; 21/01/2012; Relácia: Správy STV] 

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Počet firiem, ktoré nesplácajú úôžičky bankám stúpa. Suma zlyhaných úverov od finančných inštitúcií dosiahla ku koncu minulého roka vyše miliardy eur. Problémový klienti často so sebou stiahnu aj svojich partnerov.

Náš biznis už platí za krízu krutú daň
[HN; 20/01/2012; Marcela Šimková] 

Vlani skončil najväčší počet firiem za posledné roky. Štát dostal od podnikateľov jeden z najvarovnejších signálov v posledných rokoch. Vlani u nás skončilo podľa Štatistického úradu SR viac ako 7-tisíc malých a stredných firiem. Na porovnanie: v čase vrcholiacej hospodárskej krízy v roku 2009 postihol rovnaký osud iba tisícku takýchto spoločností.

Firma na čele so Simonovým známym má drevo na 4 roky
[pravda.sk; 18/01/2012; Rubrika: Správy – Ekonomika; Michal Holeš] 

Kým sa niektorí spracovatelia dreva boja o svoju existenciu, firma Rettenmeier Tatra Timber vedená Karlom Vinšom, známym ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most), má zabezpečenú dodávku suroviny zo štátnych Lesov na štyri roky.

Ďalší sporný predaj dreva u Simona
[Pravda; 18/01/2012; Rubrika: Správy – Ekonomika; Michal Holeš] 

Kým sa niektorí spracovatelia dreva boja o existenciu, firma Rettenmeier Tatra Timber vedená Karolom Vinšom, známym ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most), má zabezpečenú dodávku suroviny zo štátnych Lesov na štyri roky.

Rýchlejší obchodný register
[TA3; 15/01/2012; Relácia: Hlavné správy] 

Katarína LENGYELOVÁ, moderátorka
Život podnikateľov bude o niečo jednoduchší. Ministerstvo spravodlivosti chce efektívnejší obchodný register. Informácie, ktoré si nájdu na jeho webstránke by mali byť po novom právne záväzné. Podnikatelia to vítajú a tvrdia, už bolo na čase.

Ekonomická sloboda na Slovensku
[Rádio Slovensko; 13/01/2012; Relácia: Rádiožurnál] 

Jaroslav BARBORÁK, moderátor
Slovensko zaznamenalo výrazný pokles ekonomickej slobody. Vyplýva to z hodnotenia americkej nadácie Heritage a denníka Wall Street Journal. Ak bolo ešte pred rokom Slovensko na 37. mieste zo 180 krajín, najnovšie sme klesli o 14 miest na 51. priečku. Predbehli nás krajiny ako Arménsko, Gruzínsko či africká Botswana.

2012: Rok krízy či nádeje?
[TA3; 12/01/2012; Relácia: Analýzy a trendy] 

Robert ŽITŇANSKÝ, moderátor
Pekný večer, sledujete Analýzy a trendy. Podľa niektorých ekonómov prichádza pre vyspelé ekonomiky rok krízy. Podľa pesimistov dokonca rok akejsi tajomnej bezútešnej temnoty. Podľa iných však situácia vôbec nie je taká dramatická a celá kríza sa možno prejaví len ako obdobie pomalšieho, ale stále ešte rastu. Čo nás teda v tomto roku čaká, kde sú hlavné riziká a ktoré výzvy by nemali zostať nepovšimuté?

Prezident neuspel. Vláda dala rakúskej firme milióny
[HN; 09/01/2012; Rubrika: Ekonomika] 

Prezident Ivan Gašparovič milióny pre rakúsku firmu nezastavil. Napriek tomu, že ešte v novembri odporučil vláde zrušiť podporu pre rakúsku spoločnosť Gallai&Wolff, vo výške takmer 3,5milióna eur, investičnému stimulu nezabránil.

Návrh zákona o konkurze a reštrukturalizácii
[Rádio Slovensko; 07/01/2012; Relácia: Rádiožurnál] 

Filip DOMOVEC, moderátor
V novom roku nadobudla účinnosť Novela Zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Má posilniť vymožiteľnosť poľadávok a zjednodušiť spustenie konkurzného konania voči platobne neschopným subjektom. Novela Zákona môže znamenať aj zvýšenie počtu konkurzov. Viac Michaela Makousová.

Konkurzov má pribúdať
[TA3; 04/01/2012; Relácia: Hlavné správy] 

Anna ŠOŠOVCOVÁ, moderátorka
Dobrá správa pre poctivých podnikateľov. Od nového roka sa ľahšie dostanú k peniazom od dlžníkov. Do krachu ich totiž môžu poslať ľahšie. Zároveň sa s ťaží život špekulantom, ktorí sa cez konkurzy snažia dostať k peniazom krachujúcich podnikov.

Čiernu listinu už máme pripravenú
[HN; 02/01/2012; Rubrika: Firmy & financie] 

Pod narastajúce čísla konkurzov sa mohla podpísať aj súčasná ekonomická situácia, myslí si ministerka spravodlivosti. Podľa jej slov bude počet skrachovaných firiem ešte narastať.

Dane cez internet
[TV Markíza; 02/01/2012; Relácia: Televízne noviny] 

Miriam KALISOVÁ, moderátorka
Hoci sa nový rok ešte len začal, ani sa nenazdáme a bude tu čas platenia daní. V tomto roku by nás mohlo potešiť aspoň to, že to pôjde aj bez stresu a vystavania v radoch. Daňové riaditeľstvo sľubuje nový systém, ktorý nám umožní komunikovať elektronicky aj bez plateného zaručeného podpisu.