Aktuality Aktuálny graf Články Superindex PAS

Kvalita podnikateľského prostredia dlhodobo stagnuje

Napísal PAS

Už niekoľko rokov po sebe sa najlepšie podniká v Singapure. Vyplýva to z výsledkov rebríčka Superindex PAS, ktorý zostavuje PAS od roku 2010. Na čele rebríčka sa Singapur umiestnil už po desiaty raz. Za ním nasleduje Hongkong a Nový Zéland, a európske krajiny Dánsko a Veľká Británia. Zo všetkých sledovaných krajín si najviac polepšil Azerbajdžan a najviac kleslo Peru.

Slovensko stále zaostáva za podnikateľsky najatraktívnejšími krajinami sveta a nedarí sa mu ich dobehnúť. Index Slovenska má tento rok hodnotu 80,9 a oproti roku 2017 kleslo o 1 pozíciu na 36. miesto . Hodnotenie sa zlepšilo v rebríčkoch Svetového ekonomického fóra a Svetovej banky a mierne sa zhoršilo v rebríčku Heritage Foundation. Bez zmeny v hodnotení sa ocitlo v rebríčku od Transparency International.

Ak sa pozrieme na vývoj za desať rokov v porovnaní s ostatnými krajinami, Slovensko prestupuje na mieste. Je možné povedať, že z hľadiska kvality podnikateľského prostredia ide o stratenú dekádu, kedy síce nedošlo k rapídnemu poklesu, ale ani k podstatnému rastu, a to aj s ohľadom na okolité krajiny, ktoré, s výnimkou Maďarska, napredujú rýchlejšie ako Slovensko.

Pozn.: Graf ukazuje vývoj hodnoty Superindexu PAS na škále od 0 (minimum) do 100 (maximum; priemer top 5 najlepších krajín)
zdroj: PAS

Z dlhodobého hľadiska je prestupovanie na mieste neúnosná stratégia a bolo by vhodné, aby súčasná vláda a vlády, ktoré prídu po nej, začali robiť razantné systematické reformy, ktoré zlepšia stav slovenského hospodárstva nie kozmeticky, ale zásadne, tak aby nedošlo k ďalšej premárnenej dekáde.

Pozn.: Graf ukazuje priblížený pohľad na vývoj SR za celé obdobie sledovania
zdroj: PAS

Z okolitých krajín si svoje pozície oproti roku 2017 zachovali Maďarsko (42. miesto) a Česko (27. miesto). Poľsko si mierne pohoršilo, keď kleslo o jednu priečku na 33. miesto. O jednu priečku sa zlepšilo Rakúsko (20. miesto) a  o tri priečky vyššie sa dostala Ukrajina (na 74. miesto).

Najviac nahor smerovali India, Omán, Azerbajdžan, Keňa a Maroko. Naopak, krajiny ktoré sa prepadli sú Kazachstan, Nórsko, Južná Afrika, Nigéria a aj Bolívia, ktorá sa s indexom 55,5 nachádza medzi poslednými krajinami v hodnotení.

Štáty, ktoré podnikateľom poskytujú najlepšie podmienky majú index okolo hodnoty 100 bodov. Aj tento rok Singapur, Hongkong a aj Nový Zéland túto hodnotu tesne prekračujú. Tradične v prvej desiatke ostali USA, Švajčiarsko, škandinávske krajiny či Veľká Británia.

Oproti minulému roku sa prvá desiatka krajín takmer nezmenila. Na svojich pozíciách ostalo prvých 9 krajín, no namiesto Nórska sa tento rok dostalo do prvej desiatky Fínsko s indexom na úrovni 95,7.

Dáta k indexu za rok 2018 si môžete stiahnuť TU.

Viac o indexe

Cieľom indexu je komplexné sledovanie a vyhodnocovanie, ako sa Slovensko kvalitou podnikateľského prostredia približuje alebo vzďaľuje od top 5 krajín s najlepším podnikateľským prostredím na svete. Referenčnou hodnotou indexu je 100 bodov a táto hodnota vyjadruje priemerné skóre 5 krajín s  najlepším podnikateľským prostredím na svete.

Superindex PAS je projekt Podnikateľskej aliancie Slovenska, prostredníctvom ktorého PAS od roku 2010 porovnáva vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku a v ďalších krajinách sveta a vyhodnocuje pohyb týchto krajín v renomovaných medzinárodných rebríčkoch.

Unikátny je tým že ide o index indexov podnikateľského prostredia, čiže kombináciou jednotlivých indexov odstraňuje ich nedostatky, čím vytvára najobjektívnejší pohľad na stav podnikateľského prostredia SR v porovnaní s inými krajinami. Stav podnikateľského prostredia
nehodnotí z pohľadu jednej inštitúcie, ale v kombinácii štyroch renomovaných nezávislých medzinárodných organizácií. Neidentifikuje konkurenčné výhody a nevýhody krajín, tie je však možné určiť z jednotlivých indexov a rebríčkov, z ktorých je Superindex vytvorený.

Hlavným výstupom projektu je virtuálny rebríček 100 krajín sveta, ktorý zoraďuje krajiny podľa ich výsledkov v uvedených štyroch svetových rebríčkoch. Superindex aktualizuje PAS raz ročne.

V prípade ak máte za to, že činnosť PAS je prospešná, podporte nás príspevkom, hoc vo výške kávy v centre Bratislavy, prostredníctvom https://pas.darujme.sk/2893/ alebo na náš účet IBAN:SK 5283 3000 0000 2201 4356 91

V prípade ak máte za to, že činnosť PAS je prospešná, podporte nás príspevkom, hoc vo výške kávy v centre Bratislavy, prostredníctvom https://pas.darujme.sk/2893/ alebo na náš účet IBAN:SK 5283 3000 0000 2201 4356 91

O autorovi

PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia sui generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti.

Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu.