2. polrok 2010

Obmedzenia práce sa končia
[SME; 29/12/2010; Veronika Folentová]

Po otvorení pracovného trhu sa Rakúšania a Nemci obávajú najmä dumpingu platov
Od mája budú môcť naši stavbári či zdravotné sestry pracovať v Rakúsku a Nemecku bez obmedzení. Dramatický vplyv to vraj mať pre nás nebude.

Bol to rok prekvapení
[Plus jeden deň; 28/12/2010; ib]

Rok 2010 bol rokom volieb, naštartovania ekonomiky, ale aj majstrovstiev sveta vo futbale
Napriek tomu, že o roku 2010 sa v médiách často hovorilo a písalo ako o krízovom, pre väčšinu ľudí sa nevymykal z normálu. Podľa sociológa Pavla Haulíka ho možno dokonca označiť za úspešnejší než tie, ktoré sme doteraz prežili. „Štvrtina našej populácie ho považuje za dobrý, úspešný rok. Jedna tretina občanov si práve o prežitom roku myslí, že bol pre ňu neúspešný. Z toho vyplýva, že až 55 percent ľudí považuje rok 2010 za normálny,“ prezradil nám Haulík.

Firmy veria hotovosti, konkurzov je o polovicu viac
[Pravda; 27/12/2010; Branislav Toma]

Firmy pri predaji tovaru začínajú čoraz viac žiadať výlučne hotovosť, kedže platby na faktúry sa im nevyplácajú. Jeden z dôsledkov krízy totiž je, že za faktúru neprídu žiadne peniaze, dlžník skrachuje a veriteľ pri pomalej práci súdov nedostane za svoj tovar ani cent. Nedôvera firiem rastie so zvyšujúcim sa počtom konkurzov.

Elektrina mala zlacnieť
[SME; 27/12/2010; Daniela Krajanová]

Zle nastavené podmienky vraj stoja za rastom cien
V čase, keď všetko nasvedčuje tomu, že elektrina by mala zlacnieť, tá naopak zdražie. O tento paradox sa postarala legislatíva a vlády.

Podnikatelia sú veľmi opatrní
[HN; 27/12/2010; tasr]

Bratislava – Rok 2010 sa podľa podnikateľov na Slovensku niesol v znamení veľmi opatrného optimizmu. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska kvalitu podnikateľského prostredia v tomto roku ovplyvňovali dve zásadné udalosti – vytvorenie pravicovej koalície a opatrné pokrízové zotavovanie svetovej ekonomiky, ktoré podmieňuje aj ekonomickú aktivitu na Slovensku.

Miškov chce firmy iba za jedno euro
[HN; 21/12/2010; Ján Kováč, Vladimír Turanský]

Rezort hospodárstva chce, aby mal na „eseročku“ každý.
Bratislava – Rozbehnúť biznis by sa malo dať aj bez tučného bankového konta. Namiesto päťtisíc eur, ktoré dnes potrebuje zakladateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, by si mal vystačiť aj s jedným eurom. Od roku 2012 by to chcel umožniť minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). „Som presvedčený, že znížením základného imania na jediné euro sa podnikateľské prostredie výrazne zlepší.“

Rezort hospodárstva pripravil 25 krokov, ktorými by chcel oslobodiť podnikanie na Slovensku
[Rádio Slovensko, 18:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18/12/2010;  Linda Nagyová]

Jaroslav Barborák, moderátor: „Úrady pre podnikateľov otvorené už pred 8. ráno a nielen do  4-tej, či odklad sankcií pri novelizovaných ustanoveniach až po druhom porušení. Aj takto by mali vyzerať niektoré z 25 krokov, ktorými by chcel rezort hospodárstva oslobodiť podnikanie na Slovensku. Ak sa ich podarí naplniť, krajina by sa podľa ministerstva mohla stať skokanom roka vo svetových rebríčkoch hodnotiacich podnikanie. Podrobnosti má Linda Nagyová.“

Analytici: Návrat? Bolo by to zlé
[Plus jeden deň; 14/12/2010; s.: 3; šm ; Zaradenie: AKTUÁLNE]

Ľubomír Drahovský, analytik agentúry pre prieskum trhu Terno:
„Nie je to podľa mňa reálne. Ak by k tomu došlo, malo by to negatívny dosah na celý trh. Stálo by nás to veľa peňazí a zneistilo by obyvateľov krajiny v obavách o svoje vklady. V akom pomere by sa napríklad menilo euro za korunu?“

Osobnosti
[Revue priemyslu; 09/12/2010; Redakcia]

Na novembrovom výročnom zasadnutí Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) vedúci predstavitelia jej členskej základne po šiesty raz zvolili za prezidenta PAS Martina Krekáča, predsedu Správnej rady Jenewein Group.

Odvody vezmú akcionárom stovky eur
[hnonline.sk; 09/12/2010; Filip Obradovič]

Zdravotné poistenie z podielov na zisku budú platiť fyzické osoby. Sadzba bude desať percent.
Domáci akcionári prídu o časť svojich príjmov. Z dividend budú totiž musieť od nového roka platiť zdravotné odvody. Poslanci minulý týždeň schválili úpravu z pera ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH).

Návrat Smeru? Odvody pre banky, pomoc farmárom
[hnonline.sk; 07/12/2010; Vladimír Turanský]

Analytici: Ak sa ľavica dostane do vlády, razantnosť reforiem sa zmierni a hrozí zvýšenie deficitu
Zhoršenie flexibility trhu práce a tým aj podnikateľského prostredia, ale aj problémy na finančných trhoch.

Podnikateľov najviac šikanuje papierovanie pri daniach a odvodoch
[hnonline.sk; 02/12/2010; Jozef Ryník]

Evidencia dĺžky káblov v kancelárii? Najdrahšie informačné povinnosti čakajú ľudí z biznisu v enviro rezorte.
Podnikatelia nemajú ľahký život. Ani 20 rokov po ich zlegalizovaní sa nemôžu venovať iba predmetu podnikania, ale musia riešiť veľa byrokratických záležitostí.

Anketa:
[HN; 02/12/2010]

Aké byrokratické opatrenie našich úradov v poslednom čase najviac zaťažuje vašu firmu?

Nestačí vám bakalár? Spojte prácu a školu
[HN; 01/12/2010; Tomáš Nejedlý]

Ak túžite po inžinierskom titule, no potrebujete zároveň zarábať, vyberte si z ponuky externého štúdia.
Bratislava – Som bakalár, čo ďalej? Hoci vo Veľkej Británii považujú titul bakalára za ukončené vysokoškolské vzdelanie a v USA je pravidlom, že bakalári po získaní titulu odchádzajú do praxe, na Slovensku sa za vysokoškoláka považuje až inžinier či magister. Tri roky štúdia na vysokej škole nemajú pre firmy dostatočný „cveng“.

Odmeny upravili gumári a stavbári
[Pravda; 01/12/2010; Branislav Toma]

Dosahy krízy pocítia zamestnanci firiem aj na predvianočných odmenách. Pohľad na odmeny prehodnotila oproti vlaňajšku napríklad stavebná firma Doprastav, na ktorú kríza dopadla až tento rok a prémie tak na rozdiel od vlaňajška nevyplatí. Naopak, výrobca pneumatík Continental Matador Rubber vlani odmeny pre krízu nevyplácal, ale tento rok sa mu darilo a pracovníci si prilepšia.

Názor analytika
[TA3, 12:00; Poludňajší žurnál; 01/12/2010]

Alfonz Šuran, moderátor: „No a o daniach sa budeme rozprávať aj ďalej. Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska je na telefónnej linke. Dobrý deň.“

Spor o žilinskú diaľnicu narastá
[SME; 29/11/2010; Daniela Krajanová]

Na čo použiť eurofondy a na čo sa hodia menej. Diskusia o tom sa týka aj tretieho balíka
Sulík a Figeľ opäť predebatujú sporný tretí balík súkromných diaľnic. Možno nepôjde len o technické detaily, ako avizovali.

Ktorá stredná škola má perspektívu a na čo treba pri výbere prihliadať?
[Trnavské noviny; 29/11/2010]

Po predošlých krokoch by ste si mali vedieť zostaviť predbežný okruh škôl, na ktorých by malo vaše dieťa záujem študovať. Ktorú z nich však vybrať? Pomôcť vám môžu odpovede na tieto otázky.

Rezort financií chce firmám zdaniť predaj emisných povoleniek
[Rádio Slovensko, 18:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 26/11/2010]

Jana Pospíšilová, moderátorka: „Ministerstvo financií sa rozhodlo siahnuť na obchod s emisnými povolenkami firiem. Výnosy z predaja alebo držby nadlimitných emisných kvót pre jednotlivé firmy chce rezort zdaniť až 80 % daňou.

Novela znižuje administratívu a zjednocuje dane
[EuroReport plus; 19/11/2010; Dagmar Krištofičová]

„Novela zákona o sociálnom poistení nebola šitá rýchlou ihlou,“ tvrdí Simona Rudavská, riaditeľka sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia MPSVR SR, v rozhovore s našou spolupracovníčkou Dagmar Krištofičovou.

Kandidáti sľubujú lacnejší život v mestách
[HN; 23/11/2010; s.: 10 ; Zaradenie: Dane v mestách]

Autor: Filip Obradovič
Väčšina uchádzačov o post primátorov krajských miest chce v najbližšom období znižovať dane a poplatky.

Ako hospodária mestá na Orave
[Oravské noviny; 46/2010; 22/11/2010]

Samosprávy odhalili, ako hospodária s verejnými financiami.
DOLNÝ KUBÍN. S deficitom v hospodárení skončilo vlani Námestovo, najvyššiu mieru zadĺženia má Dolný Kubín, vo výške dlhu na obyvateľa vedie Trstená. Správu o hospodárení a finančnej stabilite slovenských miest a obcí zverejnil inštitút Ineko v spolupráci s Podnikateľskou alianciou Slovenska.

Materská má byt dlhšia o 6 týždňov
[SME; 19/11/2010; vfo ; Zaradenie: Ekonomika]

Na materskej dovolenke by mohli rodičia ostať až 34 týždňov. Návrh však ešte musia schváliť poslanci na decembrovej schôdzi.

Poslanci neustúpili, valorizáciu penzií nezmenili
[sme.sk; 19/11/2010 ; Zaradenie: Ekonomika – Slovensko] Autor: Veronika Folentová

Zákon o sociálnom poistení spôsobil vo výbore pre sociálne veci nezhody. Poslanci Smeru odišli.
BRATISLAVA. Opozícii ani seniorom sa nový spôsob valorizácie dôchodkov nepáči. Výbor pre sociálne veci ho aj tak schválil.
Penzie sa tak budú od roku 2012 valorizovať o pevnú sumu, ktorá sa bude počítať len na základe inflácie, a nie rastu priemernej mzdy. Tak si to želá vláda.

Čo manažéri naučili vládu
[etrend.sk; 18/11/2010] Autor: Martin Jesný

Takmer dva roky po firmách reagujú na krízové zmeny aj politiciAk by sa všetky europrojekty informatizácie spoločnosti dokončili podľa zmlúv, bežní úradníci by mali na stole aj po päť počítačov. O agende, ktorú by na nich riešili, by paralelne zapisovali záznamy do papierových hárkov. Keď minister financií Ivan Mikloš na minulotýždňovej konferencii Trend Top Manažment popisoval pred manažérskym auditóriom zistenia o IT projektoch, pripomínal nového šéfa firemných financií, ako hodnotí veľmi zlé investície.

Podľa samospráv by boli nové pravidlá nesystémové
[HN; 15/11/2010] Autor: Martina Magicová

Miestne dane. Navrhnutou úpravou by sme sa podľa Združenia miest a obcí Slovenska vrátili do minulosti – k regulácii.
Bratislava – Finančná situácia v obecných a mestských samosprávach je mimoriadne napätá, čo by mohlo mať nepriamy dosah aj na podnikateľov.

Miestne dane zatočia s biznisom
[HN; 15/11/2010] Autor: Martina Magicová

Rezort financií chce limity najvyšších sadzieb zjednotiť. Poplatky by tak mohli aj klesnúť.
Bratislava – Chystaná novela zákona o miestnych daniach a poplatkoch môže urobiť škrty v príjmoch miest a obcí. Pre podnikateľov to môže znamenať zásadné zmeny v poplatkoch.

Business index points upwards
[The Slovak Spectator; 45/2010; 15/11/2010] Autor: Redakcia

UP: Business leaders expect improvements
THERE might be some better times dawning over Slovakia’s business environment, as judged by the „cautious optimism“ that business leaders in Slovakia expressed in the third quarter of the year.

Prezidentom PAS aj naďalej Martin Krekáč
[webnoviny.sk; 12/11/2010] Autor: WBN/PR

V rámci výročného zasadnutia diskutovali členovia PAS s Jozefom Mihálom o pripravovaných zmenách v pracovnoprávnej a sociálnej oblasti.
BRATISLAVA 12. novembra (WBN/PR) – Na výročnom zasadnutí Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktoré sa uskutočnilo 11. novembra 2010 v Bratislave, vedúci predstavitelia jej členskej základne po šiesty raz zvolili za prezidenta PAS Martina Krekáča, predsedu Správnej rady JENEWEIN GROUP.

Firmám sa vracia chuť investovať
[HN; 09/11/2010] Autor: Barbora Bognárová

Objem investičných úverov stúpa tri mesiace za sebou.
Bratislava – Slovenským firmám sa vracia chuť investovať do svojho rozvoja. Objem investičných úverov stúpa tri mesiace za sebou a podľa analytikov sa dá očakávať aj ďalší rast.

Na zmeny doplatia zamestnanci a spoločníci v jednej osob
[Pravda; 08/11/2010] Autor: Vladimíra Kucejová

Spoločníci či akcionári firiem by mali od budúceho roka začať platiť zdravotné odvody aj z podielov na zisku či z dividend. Podľa podnikateľov sa však pri návrhu zákona vynára viacero otázok. Odvody budú musieť totiž zaplatiť aj tichí spoločníci, čím by sa mohli do istej miery prezradiť.

Business environment ticks up slightly
[The Slovak Spectator; 44/2010; 08/11/2010] Autor: Spectator staff

ENTREPRENEURS believe the business environment in Slovakia improved slightly in the third quarter of 2010. The current Business Environment Index, calculated by the Slovak Business Alliance (PAS), reached 91.9 points, which represented an increase of 0.39 percent from the previous quarter.

Týždeň vo financiách: Oživenie sa spomaľuje, potraviny dražejú a krachujú aj kostoly
[investujeme.sk; 08/11/2010] Autor: Peter Furmaník st.

Oživenie svetového hospodárstva sa spomaľuje a hoci zotavovanie eurozóny pokračuje, výhľad je naďalej neistý. Kroky, ktoré na podporu ekonomiky prijal americký Fed, zdvihli zo stoličky Čínu i Nemecko. Katolícka cirkev musí predať svätostánky aj so sochami Panny Márie a veselo je i na Slovensku – Ficovi nevyšiel ani opakovaný pokus o zdanenie bánk.

Na zmeny doplatia zamestnanci a spoločníci v jednej osobe
[pravda.sk; 08/11/2010] Autor: Vladimíra Kucejová

Spoločníci či akcionári firiem by mali od budúceho roka začať platiť zdravotné odvody aj z podielov na zisku či z dividend.
Podľa podnikateľov sa však pri návrhu zákona vynára viacero otázok. Odvody budú musieť totiž zaplatiť aj tichí spoločníci, čím by sa mohli do istej miery prezradiť.

Zradnosť rebríka
[etrend.sk; 08/11/2010] Autor: Eduard Žitňanský

Rebríčky čohokoľvek bývajú súčasne spochybňované i uznávané, aj podľa toho, kto je pri moci
Akékoľvek rebríčky majú aj jednu spoločnú vlastnosť, sú zneužívané. Znamená to, že sú v nebezpečenstve ak sa dostanú do rúk interpretátorov.

PAS: Podnikateľské prostredie sa po štyroch rokoch zlepšilo
[topky.sk; 04/11/2010] Autor: ČTK

BRATISLAVA – Podmienky pre podnikanie na Slovensku sa v treťom štvrťroku po štyroch rokoch poklesu mierne zlepšili.
Index podnikateľského prostredia, ktorý zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), vzrástol v prvých mesiacoch po nástupe novej vlády premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) od júla do konca septembra na 91,9 z pôvodných 91,5 bodu.

Slovenskí podnikatelia sú optimistickejší, no veľmi opatrní
[euractiv.sk; 04/11/2010] Autor: redakcia

Podnikateľské prostredie sa v treťom štvrťroku mierne zlepšilo. Index podnikateľského prostredia Podnikateľskej aliancie Slovenska po dlhom období poklesov mierne narástol.
Index podnikateľského prostredia, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska v treťom štvrťroku dosiahol 91,9 bodu, čo je v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom skromný nárast o 0,39 %.

Odbory požadujú zmeny v tom, čo je riadna práca
[SME; 03/11/2010] Autor: Veronika Folentová

Firmy nesúhlasia so zmenou závislej práce. Išlo vraj o dohodu s odbormi
Novela Zákonníka práce by mohla zmeniť aj to, ako bude definovaná práca na riadny pracovný pomer. Zamestnávateľom sato nepáči.

Odbory požadujú zmeny v tom, čo je riadna práca
[sme.sk; 03/11/2010] Autor: Veronika Folentová

Novela Zákonníka práce by mohla zmeniť aj to, ako bude definovaná práca na riadny pracovný pomer. Zamestnávateľom sa to nepáči.

PAS: Podnikateľské prostredie sa zlepšilo
[webnoviny.sk; 03/11/2010] Autor: SITA

Index podnikateľského prostredia, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, po dlhom období poklesov v treťom štvrťroku mierne vzrástol.

Podnikateľské prostredie sa prvýkrát od júla 2006 zlepšilo, tvrdí PAS
[pravda.sk; 03/11/2010] Autor: TASR

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska v 3. štvrťroku 2010 mierne zlepšilo.
„Vnímané mierne zlepšenie je prejavom ich opatrného optimizmu, ktorý vyplýva z prevažne pozitívne vnímaného programového vyhlásenia vlády a niektorých jej doterajších opatrení.

Podnikateľské prostredie sa u nás zlepšilo
[hnonline.sk; 03/11/2010] Autor: tasr

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa podnikateľov v 3. štvrťroku 2010 mierne zlepšilo.
Vnímané mierne zlepšenie je prejavom ich opatrného optimizmu, ktorý vyplýva z prevažne pozitívne vnímaného programového vyhlásenia vlády a niektorých jej doterajších opatrení.

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa podnikateľov v 3. štvrťroku 2010 mierne lepšilo
[Rádio Beta, 17:00; Spravodajstvo Rádia Beta; 03/11/2010] Autor: Denisa

Denisa, redaktorka: „Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa podnikateľov v 3. štvrťroku 2010 mierne zlepšilo. Vnímané mierne zlepšenie je prejavom ich opatrného optimizmu, ktorý vyplýva z prevažne pozitívne vnímaného programového vyhlásenia vlády a niektorých jej doterajších opatrení.

Menej bariér pre podnikanie
[TA3, 18:00; Správy TA3; 03/11/2010]

Andrea Šuvadová, moderátorka TA3: „Podnikateľské prostredie sa u nás zlepšilo prvýkrát za posledné štyri roky. Môže za to programové vyhlásenie vlády, ktoré podnikatelia vnímajú prevažne pozitívne. Naopak priestor na zlepšovanie je podľa nich v oblasti odvodov. Rebríček podnikateľského prostredia uverejňuje Podnikateľská aliancia Slovenska.“

PAS: Podnikateľské prostredie sa po štyroch rokoch zlepšilo
[etrend.sk; 03/11/2010] Autor: ČTK

Podnikatelia ocenili zlepšenie hospodárskej politiky a dostupnosti informácií
Podmienky pre podnikanie na Slovensku sa v treťom štvrťroku po štyroch rokoch poklesu mierne zlepšili. Index podnikateľského prostredia, ktorý zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), vzrástol v prvých mesiacoch po nástupe novej vlády premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) od júla do konca septembra na 91,9 z pôvodných 91,5 bodu.

Ako ušetríte, ak prijmete živnostníka
[HN; 02/11/2010] Autor: Martina Magicová

Pri zamestnávaní živnostníkov sa nemusíte starať o zabezpečenie ich stravy, dovolenku ani o platené voľno.
Bratislava – Zamestnať živnostníka bude pre firmy od nového roka ešte výhodnejšie ako teraz. Oproti zamestnancovi na pracovný pomer na ňom môže ešte viac ušetriť.

Výpoveď má pre firmy zlacnieť
[SME; 02/11/2010] Autor: Veronika Folentová

Súbeh výpovednej lehoty a odstupného sa asi zruší. Prepustení zamestnanci by si mali vybrať
Ľudia, ktorí prídu o prácu, by už nemali mať dvojmesačnú výpovednú lehotu aj odstupné. Ministerstvo práce s tým súhlasí.

Podnikatelia si bezplatné parkovanie vybojovali. Dočasne
[Turčianske noviny; 43/2010; 02/11/2010] Autor: JANA KOVALČÍKOVÁ

Rokovanie medzi podnikateľmi a primátorom týkajúce sa petície za bezplatné parkovanie má výsledok. Radnica spustila skúšobnú prevádzku parkovacieho systému bez poplatkov.

Odborári v ministrovi oporu nevidia
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 31/10/2010] Autor: Silvia Pňačková

Miriam Kalisová, moderátorka TV Markíza: „Podnikatelia tvrdia, že nový zákonník práce treba spružniť. Zmeny, ktoré navrhujú majú viesť k zlepšeniu situácie na trhu práce. Odborári neveria, že sú v prospech zamestnancov a nedôverujú ani vláde. Tá chce podľa nich potlačiť práva odborov.“

Anketa – Mala by sa skúšobná lehota predĺžiť?
[SME; 29/10/2010] Autor: vfo

Róbert Kičina výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
„Záleží aj od toho, ako budú upravené výpovede. Ak sa skráti výpovedná lehota a zruší sa jej súbeh s odchodným, nevidím dôvod, aby sa predlžovala skúšobná lehota. Lebo už nebude také nákladné zamestnanca prepustiť.

V Martine skúšobne zavedú bezplatné parkovné
[sme.sk; 29/10/2010] Autor: Jana Kovalčíková

Rokovanie medzi podnikateľmi a primátorom ohľadom petície za bezplatné  parkovanie má výsledok. Radnica spustí v budúcom týždni skúšobnú prevádzku parkovacieho  systému bez poplatkov.

Minister Mihál a spol. môžu vrátiť biznisu milióny eur
[HN; 26/10/2010 roc] Autor: roc

Obrat v zákone. Novela Zákonníka práce, ktorú urobila bývalá vláda, zvýšila firmám náklady. Podľa Podnikateľskej aliancie ide o vysoké sumy
Bratislava – Desiatky miliónov eur – o toľko viac by mohlo ostať v peňaženkách podnikateľov, ak by prešli niektoré z návrhov zamestnávateľov na spružnenie Zákonníka práce.

Máme čo dobiehať
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 26/10/2010] Autor: Michal Čierny

MODERÁTOR: Martina Šimkovičová
Martina Šimkovičová, moderátorka TV Markíza: „Poznáme najlepšie aj najhoršie miesta na Slovensku. Mimovládna organizácia Transparency International hodnotila sto najväčších miest a obcí.

Zmeny v Zákonníku práce
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 26/10/2010] Autor: Marek Mašura

Alfonz Šuran, moderátor TA3: „Ako oheň a voda sú predstavy firiem a odborárov o novom Zákonníku práce. Pružnejší Zákonník práce by podľa firiem pomohol znížiť zástupy nezamestnaných. Odborári však hovoria o pravom opaku. Liekom na zamestnanosť je podľa nich väčšia ochrana zamestnanca.“

Bremeno odvodov ponesie zamestnanec
[HN; 20/10/2010] Autor: Zuzana Kollárová

V priemere do Sociálnej poisťovne doplatíme 1, 40 eura. Na zmeny spolu prispejeme 7 a viac eurami mesačne.
Bratislava – Napriek tomu, že základná sadzba dane z príjmu sa od nového roku nemení, v čistej mzde dostane zamestnanec na výplatu menej.

Ľudia vo firmách budú drahší
[HN; 18/10/2010] Autor: Martina Magicová

Zamestnávateľom stúpnu mzdové náklady. Zmeny v odvodoch ešte musí schváliť parlament.
Bratislava – Zamestnávať ľudí vyjde firmy, úrady či organizácie od budúceho roka drahšie. Zvýšenie mzdových nákladov spôsobí novelizovaný zákon o sociálnom poistení, ktorý má začať platiť od januára.

O 20 rokov zhltnú penzie skoro dvojnásobok peňazí
[tvnoviny.sk; 14/10/2010] Autor : Miro Grman

Politikom sa do sprísňovania pravidiel poberania penzií veľmi nechce.
Penzie si v nasledujúcich rokoch vyžiadajú čoraz viac peňazí a v roku 2030 budú náklady na ne takmer dvojnásobne vyššie, ako v súčasnosti. Kým v tomto roku by na všetky dôchodky vrátane invalidných či vdovských malo smerovať zhruba päť miliárd eur, o dvadsať rokov to bude v dnešných cenách takmer 9,2 miliardy eur.

MF SR: Návrh opatrení na zvýšenie efektívnosti fungovania verejného sektora a zlepšenie stavu verejných financií
[investujeme.sk; 07/10/2010] Autor: redakcia

Súčasná vláda nastúpila do funkcie v júli 2010. V tom čase nebola pripravená ani základná kostra rozpočtu na rok 2011. Predchádzajúca vláda dokonca nepripravila ani východiská rozpočtu, ktoré sa pravidelne schvaľujú už na jar.

Slovensko potrebuje podľa IFP štrukturálne reformy
[webnoviny.sk; 06/10/2010] Autor: SITA

Slovensko musí podľa Inštitútu finančnej politiky aj napriek zavedeniu eura realizovať štrukturálne reformy.
BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Zavedenie eura slovenskej ekonomike nestačí a Slovensko musí napriek prijatiu spoločnej európskej meny realizovať štrukturálne reformy.

Metropolis môže skončiť v Maďarsku
[hnonline.sk; 05/10/2010] Autor: Petra Jamrichová

Ak investor nezíska odvodový strop pre platby do štátnej kasy, projekt presunie.
Slovensko už nie je jedinou krajinou, ktorá môže získať investíciu Metropolis developera TriGranit a najväčšieho prevádzkovateľa kasín na svete – firmy Harrah’s Entertainment. „Pokiaľ sa zásadne zmení legislatíva, zvážime presun projektu za 1,5 miliardy eur do Maďarska,“ vyhlásil predseda Predstavenstva TriGranitu Gábor Zászlos.

Anketa
[SME; 01/10/2010] Autor: vfo

Je tento rozpočet medzníkom, ktorý zvráti vývoj verejných financií?
Juraj Valachy, analytik Tatra banky
Rozpočet prináša zníženie deficitu z 7,8 percenta na 4,9 percenta HDP.

Na rodinu a invalidov chce dať vláda viac ako Fico
[sme.sk; 01/10/2010] Autor: Veronika Folentová

Podpora rodiny je jednou z priorít vlády. Odrazilo sa to aj v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.
BRATISLAVA. Rodičia aj ľudia v hmotnej núdzi dostanú na budúci rok viac. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na rok 2011. Ministerstvo práce má podľa neho dostať 2,01 miliardy eur. To je oproti rozpočtu na tento rok nárast o 2,2 percenta.

Vláda chce osekať deficit. Zatiaľ opatrne
[sme.sk; 01/10/2010] Autor: Marianna Onuferová

Ministerstvo financií pripúšťa, že rozpočtový plán má viacero rizík. Okrem vývoja svetovej ekonomiky aj to, ako budú na tom samosprávy.
BRATISLAVA. Prvý štátny rozpočet Radičovej vlády je na svete. Má prívlastok konsolidačný, lebo má spomaliť zadlžovanie krajiny.

Rožňavskému priemyselnému parku hrozí, že príde o jedného z dvoch investorov
[Rádio Regina, 12:00; Žurnál Rádia Regina; 01/10/2010] Autor: Boris Urbančík

Martina Gapčová, moderátorka: „Rožňavskému priemyselnému parku hrozí, že príde o jedného z dvoch investorov. Nitrianska firma Ekoplastika požaduje rovnaké podmienky ako má bratislavská spoločnosť Celtex. Niektorí mestskí poslanci však uzatvorenú zmluvu o nájme meniť nechcú. Ak nedôjde k dohode, nitrianska firma je rozhodnutá, že z Rožňavy odíde. Viac už Boris Urbančík.“

Situácia v stavebníctve je zložitá
[Parlamentný Kuriér; 185,186/2010; 27/09/2010] Autor: redakcia

Aké sú stratégie v stavebníctve na Slovensku, ktoré reagujú na aktuálnu situáciu na trhu?
Treba ich prispôsobovať zhoršeným podmienkam? Aj o tom v rozhovore s poslancom NR SR za SDKÚ-DS a členom Výboru pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu poslancom Jozefom MIKUŠOM, ktorý prináša redaktorka Anna Komová.

Pracujúcich čakajú menšie benefity
[HN; 30/09/2010] Autor: Ondrej Lehocký

Zavedenie odvodov na príspevky zo sociálneho fondu od budúceho roka pocítia zamestnanci na výplatnej páske.
Bratislava – Zahrať si po práci s kolegami squash alebo ísť do divadla „za firemné“ padne dobre každému.
Rôzne benefity svojim zamestnancom zo sociálneho fondu poskytujú najmä väčšie spoločnosti.

Vo Veľkom Krtíši ubúdajú neplatiči daní
[Rádio Regina, 12:00; Žurnál Rádia Regina; 29/09/2010] Autor: Klaudia Karáseková

Martina Bodnárová, moderátorka: „Zverejňovať neplatičov daní sa oplatilo. Aspoň vo Veľkom Krtíši. Tam majú so zverejnením zoznamu dlžníkov na internete dobré skúsenosti, pretože im pomohlo znížiť počet neplatičov. Kým začiatkom roku 2008 bolo na zozname zverejnených 7 právnických osôb a takmer 150 fyzických osôb, po dvoch rokoch počet firiem, ktoré nezaplatili komunálne dane klesol a znížil sa aj počet neplatičov fyzických osôb. Pokračuje Klaudia Karáseková.“

Kičina pre HN: DPH sa mohla zvýšiť aj výraznejšie
[hnonline.sk; 27/09/2010] Autor: Redakcia

Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, v rozhovore pre HN:
Ak sa dnes vracajú dane na predkrízovú úroveň, mala vláda stopnúť aj protikrízové príspevky pre firmy na udržanie zamestnanosti.

The high administrative demands of the Slovak tax system
[The Slovak Spectator; 38/2010; 27/09/2010] Autor: JANA LIPTÁKOVÁ

WHILE its flat tax is positively perceived by private individuals as well as corporate entities, the tax system as a whole in Slovakia is seen as complicated and burdensome. Even after extensive tax system reform it is administratively demanding and usage of electronic means in processing tax forms remains at a low level in Slovakia.

Cabinet raises tax rates to generate additional funds
[The Slovak Spectator; 38/2010; 27/09/2010] Autor: JANA LIPTÁKOVÁ

TO CONSOLIDATE the state’s finances the government of Iveta Radičová adopted a number of changes on September 22 which will now be subject to approval by parliament. An increase in value added tax as well as higher excise taxes and the cancellation of many tax exemptions should, along with other moves, bring an additional EUR770 million into the state’s coffers next year.

Mediálne kotrmelce…
[Literárny týždenník; 31,32/2010; 22/09/2010] Autor: PAVOL DINKA

Na objednávku (hádajte koho?) „vyrábajú“ niektoré inštitúcie, organizácie, nadácie, združenia atď. argumentačné náboje pre tých, čo svojimi špecifickými prostriedkami ovplyvňujú myslenie ľudí. Z toho sa potom vytvára známy kolobeh: vznikne kváziargument, chopia sa ho politici či masmédiá, tí ho ďalej nafúknu a v takej podobe sa opätovne vráti „výrobcovi“ argumentu, ktorý ho pretvorí na náboj ešte väčšieho kalibru (zavádzajúceho a manipulátorskeho).

Nejasné pravidlá
[hnonline.sk; 20/09/2010] Autor: Róbert Kičina

Keď sa pred necelým rokom prijímal zákon o strategických podnikoch, vyslúžili si jeho tvorcovia tvrdú kritiku za zmätočnosť prípravy a schvaľovania tohto predpisu. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že dnes Slovensko zažíva to isté v súvislosti s daňovo-odvodovými zmenami.

Ad.: Máme najnižšiu… (SME 10. 9. 2010)
[SME; 20/09/2010] Autor: Róbert Kičina

Slovensko sa v tohtoročnom rebríčku konkurencieschopnosti prepadlo o 13 priečok a skončilo na 60. mieste, ďaleko za Českou republikou či Poľskom. Dalo sa očakávať, že ľudia, ktorí sú za tento stav zodpovední, sa pokúsia výsledky zdiskreditovať.

Competitiveness has fallen, says WEF
[The Slovak Spectator; 37/2010; 20/09/2010] Autor: BEATA BALOGOVÁ

THE LATEST global competitiveness ranking for Slovakia is unlikely to make it onto the front page of the country’s public relations portfolio for attracting foreign investors for a very simple reason: Slovakia recorded its worst ranking ever. Slovakia fell 13 places to the 60th position in the 139-country global competitiveness chart released by the World Economic Forum.

Hayekovcom to išlo aj cez nástenku
[SME; 18/09/2010] Autor: Matúš Burčík

Firma súčasných štátnych tajomníkov vyhrala v roku 2008 nástenkovýtenderza milióny korún.
BRATISLAVA. Zákazku za vyše dva milióny korún (vyše 66-tisíc eur) získala firma Hayek Consulting v roku 2008 v nástenkovom tendri agentúry Ministerstva hospodárstva. Ide o ďalšiu pochybnú súťaž, v ktorej hayekovci uspeli.

Zamestnanci môžu prísť od januára o vreckové
[Pravda; 18/09/2010] Autor: Vladimíra Kucejová

Pracovníci firiem budú musieť zrejme od januára pri zahraničných služobných cestách častejšie siahať na vlastné úspory. Môže sa im totiž stať, že od podniku nedostanú žiadne vreckové. Podľa noviniek, ktoré zaradilo ministerstvo financií do zákona o dani z príjmov, už nebude vreckové pre majiteľov firiem povinné. Budú sa môcť rozhodnúť, či ho vôbec zamestnancom vyplatia.

SaS našla nového šéfa Sociálnej poisťovne
[HN; 17/09/2010] Autor: Martina Ruttkayová

Post riaditeľa. Miesto po Muňkovi má obsadiť manažér Ľuboš Lopatka, meno HN potvrdil Sulík.
Bratislava – Novým šéfom Sociálnej poisťovne má byť manažér Ľuboš Lopatka. Jeho nomináciu do funkcie riaditeľa HN potvrdil šéf SaS Richard Sulík. Nastúpiť na tento post by mal Lopatka už 1. októbra.

Práca s pohľadávkou začína jej vznikom
[InStore; 09/2010; 17/09/2010] Autor: Juraj Púchlo

Na našich stránkach sme sa už niekoľkokrát zaoberali problematikou pohľadávok, ich správy a manažovania.
Aj podľa najnovších zistení a prieskumov stále platí, že prevencia a včasný kontakt s dlžníkom sú lepšie, ako represia a zdĺhavé vymáhanie.

Podpora malého a stredného podnikania
[InStore; 09/2010; 17/09/2010] Autor: Juraj Púchlo

Malé a stredné podniky tvoria podstatnú časť ekonomiky a vytvárajú takmer tri štvrtiny pracovných miest. Napriek tomu sa im nedostáva adekvátna pozornosť, ktorú si zaslúžia.

Ako zamiesť s korupciou?
[TA3, 21:30; Analýzy a trendy; 16/09/2010] Autor: Robert Žitňanský

Robert Žitňanský, redaktor TA3:  „Pekný večer, sledujete Analýzy a trendy.  Korupcia je jedným najväčších ekonomických a spoločenských problémov Slovenska. Ako sa úroveň korupcie vyvíja a ako s ňou bojovať. Budú nástroje, ktoré stanovila vláda naozaj účinné?

Referendum? Už mám iný program
[HN; 13/09/2010; Monika Laciková]

Bratislava – „Referendum? A to je už tento víkend? “ Tak s takouto reakciou sa možno stretnúť v uliciach Bratislavy. Týždeň pred konaním plebiscitu, ktorý má ukázať okrem iného aj na to, koľko poslaneckej imunity dokážu ľudia poslancom tolerovať.

Slovakia’s competitiveness worsens
[The Slovak Spectator; 13/09/2010; redakcia]

SLOVAKIA fell 13 places to 60th position in the overall rankings in The Global Competitiveness Report 2010-2011, released on September 9 by the World Economic Forum ahead of its Annual Meeting of the New Champions 2010 in Tianjin. It is Slovakia’s worst recorded performance since it started to be considered in this index, said the Slovak Business Alliance (PAS).

V januári vzrastú dôchodky o necelé dve percentá
[pravda.sk; 13/09/2010; Dorota Hudecová ]

Od januára sa opäť zvýšia dôchodky, ale dôchodcovia si príliš nepolepšia. Kým v tomto roku sa im penzie zvyšovali o 3,05 percenta, na budúci rok by to malo byť zvýšenie len o 1,8 percenta.
Kým dôchodca s priemerným dôchodkom si prilepší o približne šesť eur, taký, čo poberá viac ako tisíc eur, dostane viac o osemnásť eur. Štatistický úrad SR totiž zverejnil údaj, z ktorého vyplýva, že priemerná mzda v prvom polroku tohto roka medziročne vzrástla o 2,8 % a spotrebiteľské ceny sa za prvých šesť mesiacov zvýšili o 0,8 %.

Úspory: Koho sa dotknú?
[TA3, 19:55; V politike; 12/09/2010]

Ľuba Oravová, moderátorka: „Páni, skôr ako sa dostaneme k tej ekonomickej téme, ktorá bude tou dominantnou, ak dovolíte, obaja ste politici, je to prvá politická diskusia, sme svedkami už aj tých prvých politických rozhodnutí, sme svedkami aj v parlamente tých rôznych osobných urážok, dokonca niekedy aj nie najšťastnejších výrokov, padla prvá facka, hrozil tu prvý incident. Pán podpredseda, v tomto prípade SDKÚ-DS, ako teda hodnotíte tento stav, je v poriadku?“

Konsolidačný balíček
[Rádio Slovensko, 12:10; Sobotné dialógy; 11/09/2010]

Braňo Dobšinský, moderátor: „Slovensko sa vydalo na cestu ozdravenia verejných financií. Kvôli zníženiu rozpočtového deficitu si tak bude uťahovať opasky štát, ale i jeho občania. Štát plánuje sporiť na verejnom obstarávaní, no chystá aj škrty v počtoch a v platoch verejných úradníkov i verejných funkcionárov. Občanov čaká zasa zvýšenie DPH, spotrebných daní ale aj rozšírenie odvodových povinností. Opozícia je ostro proti. Hovorí o zdražovaní a rozvrat verejných financií odmieta.

Máme najnižšiu schopnosť konkurovať
[SME; 10/09/2010; Veronika Folentová]

V svetovom rebríčku konkurencieschopnosti nás predbehol aj Azerbajdžan. Najhorší sme aj spomedzi štátov V4. Slovensko tento rok obsadilo najhoršiu priečku v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra, odkedy je súčasťou hodnotenia. Predbehol nás aj Vietnam.

Slovensko doplatilo na ničnerobenie a nepružnosť
[HN; 10/09/2010; sb]

Rozhovor – Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina o hlavných príčinách prepadu v rebríčku pre Hospodárske noviny

Predbehol nás aj Vietnam
[Plus jeden deň; 10/09/2010; sita]

V rebríčku krajín podľa konkurencieschopnosti sme na tom horšie ešte neboli
V aktuálnom hodnotení konkurencieschopnosti sme dosiahli historicky najhoršie umiestnenie. Prepadli sme sa o 13 miest a z krajín EÚ sme na chvoste.

Klientelizmus ťahá Slovensko ku dnu
[HN; 10/09/2010; Redakcia]

V rebríčku konkurencieschopnosti sme sa prepadli na 60. miesto, predbehol nás celý región.
Bratislava – Slovensko dopadlo v očiach podnikateľov, ale aj ekonómov historicky najhoršie. V rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra sme padli o trinásť priečok na 60. miesto. Medzi najväčšie problémy sa opäť zaradili klientelizmus a netransparentnosť, vysoká vládna byrokracia, spochybnenie nezávislosti súdnictva, vysoké administratívne zaťaženie podnikania a nepružný Zákonník práce, no tiež nepostačujúca infraštruktúra, a to hlavne letecká.

Jahnátek: Ĺudia z SDKÚ špinia Slovensko
[SME; 10/09/2010; vfo]

Výsledky rebríčka mapovali obdobie, keď bol ministrom hospodárstva ĽUBOMÍR JAHNÁTEK (Smer). Ten ho spochybňuje.

Profesor Indigo
[SME; 10/09/2010; Ivan Štulajter]

Profesor Jahnátek výsledky prieskumu Svetového ekonomického fóra neberie. Podnikateľská aliancia, ktorá koordinovala tunajší zber údajov z podnikov, je podľa neho pionierskou organizáciou SDKÚ, čo špiní meno Slovenska v zahraničí. Déja vu. Toto tu už bolo v 90. rokoch. Zlé správy z vonka boli pre pánov Mečiara, Slobodníka, Húsku či Hofbauera výsledkom sprisahania protislovenských síl vo vesmíre.

Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti prepadlo medziročne o 13 pozícií
[Rádio Slovensko, 07:00; Rádiožurnál; 10/09/2010; Linda Nagyová]

Jana Pospíšilová, moderátorka: „Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti prepadlo medziročne o 13 pozícií. Zo 139 krajín skončilo na 60. mieste. Údaje zverejnilo Svetové ekonomické fórum na základe prieskumu, do ktorého sa zapojilo 13 500 manažérov z celého sveta. Podrobnosti má Linda Nagyová.“

Slovensko nedokáže konkurovať iným krajinám, predbehol nás aj Vietnam
[cas.sk; 09/09/2010; ČTK]

Schopnosť Slovenska konkurovať iným krajinám výrazne klela. Vyplýva to z celosvetového prieskumu, podľa ktorého sa naša krajine prepadla o 13 priečok.
V tohtoročnom rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra spadlo na 60. miesto, čo je nižšie než úroveň Vietnamu alebo Azerbajdžanu. Vlani bolo Slovensko ešte na 47. priečke. Autori poukazujú okrem iného na vysokú mieru klientelizmu – v tomto ohľade je Slovensko spomedzi 139 hodnotených krajín druhé najhoršie.

Konkurencieschopnosť Slovenska je historicky najnižšia
[aktuality.sk; 09/09/2010; SITA]

Slovensko dosiahlo v aktuálnom hodnotení konkurencieschopnosti historicky najhoršie umiestnenie. Oproti minulému roku sa Slovensko v hodnotení konkurencieschopnosti prepadlo o 13 miest a skončilo na 60. priečke v rebríčku 139 krajín. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2010 – 2011, ktorú vo štvrtok zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Slovensko v rebríčku susedí s Vietnamom a Tureckom a dostalo sa do pozície piatej najmenej konkurencieschopnej krajiny Európskej únie, keď nižšie v rebríčku sa nachádzajú už len Rumunsko na 67., Lotyšsko na 70., Bulharsko na 71. a Grécko na 83. mieste.

Slovensko v hodnotení konkurencieschopnosti kleslo o 13 priečok na 60. miesto
[motornews.sk; 09/09/2010; TASR]

BRATISLAVA – Slovensko sa v hodnotení konkurencieschopnosti prepadlo oproti minulému roku o 13 miest a skončilo v poradí 60. zo 139 krajín. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2010-2011, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Ide o historicky najhoršie umiestnenie Slovenska od jeho zaradenia do tohto prestížneho medzinárodného porovnania.

Slovensko sa prepadlo. V schopnosti konkurovať
[Aktualne.sk; 09/09/2010; Stanislava Luppová]

Bratislava – Slovensko sa vo svetovom rebríčku konkurencieschopnosti v tomto roku oproti vlaňajšku prepadlo až o trinásť priečok. Skončilo tak na 60. priečke spomedzi 139 krajín. Lepšie skončili všetky zvyšné krajiny V4. V rebríčku Slovensko kleslo už štvrtý rok po sebe.
Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2010 2011, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum.

Slovensko v hodnotení konkurencieschopnosti kleslo na 60.miesto
[tvnoviny.sk; 09/09/2010; TASR]

Slovensko v rebríčku susedí s Vietnamom a Tureckom a dostalo sa do pozície najmenej konkurencieschopnej krajiny Európskej únie. Slovensko sa v hodnotení konkurencieschopnosti prepadlo oproti minulému roku o 13 miest a skončilo v poradí 60. zo 139 krajín. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2010-2011, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Ide o historicky najhoršie umiestnenie Slovenska od jeho zaradenia do tohto prestížneho medzinárodného porovnania.

Naša ekonomika sa nevie presadiť. Lepší je aj Vietnam
[hnonline.sk; 09/09/2010; ČTK, TASR]

Schopnosť Slovenska konkurovať iným krajinám sa výrazne prepadla. V tohtoročnom rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra spadlo na 60. miesto, čo je nižšie než úroveň Vietnamu alebo Azerbajdžanu.

Schopnosť Slovenska konkurovať iným krajinám je historicky najnižšia
[sme.sk; 09/09/2010; ČTK]
BRATISLAVA. Schopnosť Slovenska konkurovať iným krajinám sa výrazne prepadla. V tohtoročnom rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra spadlo na 60. miesto, čo je nižšie než úroveň Vietnamu alebo Azerbajdžanu. Vlani bolo Slovensko ešte na 47. priečke.

Slovensko obstojí v konkurencii menej ako Azerbajdžan
[etrend.sk; 09/09/2010; ČTK, SITA]

Krajina sa v pravidelnom rebríčku prepadla o 13 miest na 60. priečku
Schopnosť Slovenska konkurovať iným krajinám sa výrazne prepadla. V tohtoročnom rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra spadlo na 60. miesto, čo je nižšie než úroveň Vietnamu alebo Azerbajdžanu. Vlani bolo Slovensko ešte na 47. priečke. Autori poukazujú okrem iného na vysokú mieru klientelizmu – v tomto ohľade je Slovensko spomedzi 139 hodnotených krajín druhé najhoršie.

Slovensko v konkurencieschopnosti na 60. mieste, lepší aj Vietnam
[topky.sk; 09/09/2010; ČTK]
BRATISLAVA – Schopnosť Slovenska konkurovať iným krajinám sa výrazne prepadla. V tohtoročnom rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra spadlo na 60. miesto, čo je nižšie než úroveň Vietnamu alebo Azerbajdžanu. Vlani bolo Slovensko ešte na 47. priečke. Autori poukazujú okrem iného na vysokú mieru klientelizmu – v tomto ohľade je Slovensko spomedzi 139 hodnotených krajín druhé najhoršie.

Slovenská konkurencieschopnosť klesla. Je 60. zo 139 krajín
[pravda.sk; 09/09/2010; TASR]
Slovensko sa v hodnotení konkurencieschopnosti prepadlo oproti minulému roku o 13 miest a skončilo v poradí 60. zo 139 krajín. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2010-2011, ktorú vo štvrtok zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Ide o historicky najhoršie umiestnenie Slovenska od jeho zaradenia do tohto prestížneho medzinárodného porovnania.

Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti prepadlo medziročne o 13 pozícií. Zo 139 krajín skončilo na 60. mieste
[Rádio Slovensko, 12:00; Rádiožurnál; 09/09/2010; Linda Nagyová]

Oto Gorner, moderátor SRo: „Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti prepadlo medziročne o 13 pozícií. Zo 139 krajín skončilo na 60. mieste. Údaje zverejnilo Svetové ekonomické fórum na základe prieskumu, do ktorého sa zapojilo 13.500 manažérov z celého sveta. Podrobnosti má Linda Nagyová.“

Zlé vysvedčenie pre Slovensko
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 09/09/2010; Tomáš Velecký] MODERÁTOR: Marianna Ďurianová
Marianna Ďurianová, moderátorka TV Markíza: „Vyhliadky, že raz nebudeme patriť k najchudobnejším Európanom, sú viac než hmlisté. So slovenskou ekonomikou to ide v poslednom čase dolu vodou. Tvrdí to Svetové ekonomické fórum. V jeho rebríčku konkurencieschopnosti sme sa prepadli tak hlboko, že spoločnosť nám robia Vietnam a Turecko.“

Nízka konkurencieschopnosť
[TA3, 12:00; Poludňajší žurnál; 09/09/2010]

Martin Strižinec, moderátor: „Konkurencieschopnosť našej ekonomiky sa výrazne prepadá. V najnovšom rebríčku Svetového ekonomického fóra sme poklesli o trinásť priečok. To nás radí medzi najmenej konkurencieschopné krajiny v rámci Európskej únie. Lepšie ako my skončil aj Azerbajdžan. Za výrazný prepad môže nárast klientelizmu.“

Slovensko kleslo v konkurencieschopnosti o 13 miest
[Rádio Slovensko, 14:00; Správy; 09/09/2010; Peter Kollárik]

Peter Kollárik, redaktor: „Podľa najnovšieho prieskumu, ktoré zverejnilo Svetové ekonomické fórum, Slovensko kleslo v konkurencieschopnosti o 13 miest a skončilo zo 139 krajín na 60. mieste. Česko zostalo na rovnakej pozícii, 36-tej. Konkurencieschopnosť Poľska či Maďarska rastie. Za najväčšiu nevýhodu Slovenska považuje Svetové ekonomické fórum vysokú mieru klientelizmu, nízku vymožiteľnosť práva, ale aj nízku dôveru verejnosti vo finančnú bezúhonnosť politikov. Pokračuje Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie, ktorá do rebríčka oslovila podnikateľov, pôsobiacich na Slovensku.“

Odvody zaplatia domáci
[HN; 09/09/2010] Filip Obradovič

Radičovej balíček. Hoci sa koalícia len tento týždeň dohodla na úspornom balíčku, už sa ozývajú niektorí ministri a chcú opatrenia zmierniť. Podľa odborníkov sa obávajú, že negatívne dosahy by prevýšili pozitívne.

Analytici: Zmeny nemusia byť konečné
[Plus jeden deň; 08/09/2010] šm

Odborníci považujú zvýšenie DPH za kozmetickú úpravu
Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska: Dohodnuté zvýšenie nepriamych daní považujem za najmenej bolestivé a dostatočne účinné riešenie deficitu verejných financií. Súčasný návrh je teda diametrálne odlišný od pôvodných predstáv, ktoré počítali so zvyšovaním priamych daní. Som rád, že politici zdôraznili dočasnosť zvýšenia DPH a je teda pravdepodobné, že pri dobrom vývoji verejných financií sa Slovensko vráti k pôvodným úrovniam.

Podnikatelia predsa len prídu o časť peňazí
[Pravda; 08/09/2010] Vladimíra Kucejová

Majitelia či konatelia firiem by sa mali od budúceho roka začať viac skladať na slovenské zdravotníctvo. Nová vládna koalícia rozhodla, že podnikatelia budú predsa platiť zdravotné odvody aj z dividend v akciovkách či z podielov na zisku v spoločnostiach s ručením obmedzeným.

Nový príspevok prinesie viac práce
[HN; 08/09/2010] Zuzana Kollárová

Bratislava – Potreba riešiť nielen následky povodní, ale aj prijať opatrenia, vďaka ktorým sa bude takýmto mimoriadnym situáciám predchádzať a pritom bude možné vytvoriť pracovné miesta pre nezamestnaných. Toto sú hlavné dôvody, pre ktoré sa ministerstvo práce rozhodlo pripraviť návrh zákona o službách zamestnanosti (číslo 5/2004 Z. z.). Parlament sa ním bude zaoberať na svojej septembrovej schôdzi.

Tupá sekera na firmy
[Profit; 18/2010; 08/09/2010] Eduard Žitňanský

Začal platiť zákon, podľa ktorého možno trestať aj firmy. Podobu úpravy ovplyvnil najmä fakt, že vznikla pod tlakom. Slovensko muselo už splniť záväzky, ku ktorým sa prihlásilo pred viac ako desiatimi rokmi. Spokojný nie je vlastne nikto.

Slováci stále vnímajú euro pozitívne
[GoodWill; 07/09/2010; TA]

Napriek problémom v eurozóne by sa na Slovensku len malá časť podnikateľov chcela vrátiť ku korune.
To isté platí aj o politických činiteľoch a vari aj o bežných občanoch. Niekoľko osobností ekonomického a politického života reagovalo na otázku, či by sa nechceli vrátiť späť k slovenskej korune.

Mikloš-Mihál tax hikes on hold
[The Slovak Spectator; 06/09/2010] BEATA BALOGOVÁ

THE GOVERNMENT of Iveta Radičová has widely proclaimed its ambition to save EUR900 million through wide-ranging public spending cuts. However, it has not yet set out in detail how the state administration will be forced to diet, or how much of the government’s entire consolidation package, worth EUR1.7 billion and intended to address the budget deficit, will come out of taxpayers‘ pockets.

Menej výhodný lízing
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 28/08/2010] Autor: Lukáš Zuzelka

Martin Strižinec, moderátor TA3: „Zobrať si auto na lízing už nebude pre podnikateľov také výhodné. Ministerstvo financií chystá prísnejšie podmienky odpisovania majetku cez finančný lízing. Doteraz mohli podnikatelia vymeniť staré auto za nové po troch rokoch. Po novom to budú najmenej štyri.“

Zdražie všetko
[Plus jeden deň; 26/08/2010] Autor: ŠTEFAN MESÁROŠ, IVAN ŠUPLATA

Na znižovaní štátneho deficitu sa budeme podieľať všeti pri každom nákupe, vláda zvažuje zvýšenie DPH
Je to na spadnutie. To, čo sme avizovali už pred niekoľkými dňami, sa pomaly stáva realitou. Vláda čoraz intenzívnejšie uvažuje o zvýšení dane z pridanej hodnoty – DPH.

Obísť sa dá každý zákon
[HN; 25/08/2010] Autor: Zuzana Kollárová

Odborníci odhadujú, že plánované úspory sa nepodarí dosiahnuť.
Bratislava – Vláda tvrdé daňové a odvodové opatrenia zdôvodňuje nevyhnutnosťou zvýšenia príjmov štátneho rozpočtu. Zmeny majú priniesť 440 miliónov eur. Podľa Jarmily Lukačovičovej, poradkyne Združenia podnikateľov Slovenska, sú to príliš optimistické odhady.

Štát nám z vrecka vytiahne viac peňazí
[HN; 25/08/2010] Autor: Zuzana Kollárová

Navrhované opatrenia ministerstiev práce a financií postihujú dohodárov a živnostníkov. Budú sa však meniť.
Bratislava – Zmeny daní a odvodov, ktoré chystá vláda od januára, by sa nemali dotknúť bežných občanov. Takú podmienku si dala premiérka Iveta Radičová.

Koalícia ustupuje lobistom
[Pravda; 25/08/2010] Autor: Michal Holeš

S vlastnými predstavami, ale aj s fasciklami dokumentov od lobistov išli včera podvečer rokovať koaličné strany o prijatí nepopulárnych opatrení v oblasti daní a odvodov.
Záujmové skupiny sa snažia vládou plánované uťahovanie opaskov presmerovať na iné odvetvia.

Registračné pokladnice rozhádali politikov
[SME; 25/08/2010] Autor: Katarína Ragáčová

Odloženie zavedenia fiškálnych registračiek zneistilo podnikateľov
Obchodníci si vylobovali odklad zavedenia fiškálnych pamätí do registračných pokladníc. Teraz sa ozývajú poškodené firmy.

Mikloš je za pokladnice aj proti nim
[sme.sk; 25/08/2010] Autor: Katarína Ragáčová

Od januára mala byť väčšina registračných pokladníc chránená pred zneužitím. Plánovaný odklad sa nepáči firmám, čo sa na prechod chystali.
Výrobcovia, dovozcovia a servisy registračných pokladníc sa búria proti rozhodnutiu ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ).

Ministerstvo hospodárstva plánuje zrušiť zákon, ktorým stoplo zvyšovanie cien plynu
[Rádio Slovensko, 07:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 25/08/2010] Autor: Braňo Dobšinský

Viliam Hauzer, moderátor: „Vládna koalícia stopla snahu zvýšiť ceny plynu na základe zákona, ktorý ešte ako opozícia označila za vládnu propagandu. Potom, ako zákon iniciovaný vtedajším premiérom Ficom využila, sa ho však sama chystá zrušiť. Ministerstvo hospodárstva tak využilo zákon, ktorý považuje za zlý a nesystémový.

Firmy nechcú vyššie odvody
[HN; 24/08/2010] Autor: tur

Biznis. Zamestnávatelia tvrdia, že vláda by mala najmä šetriť.
Bratislava – Zamestnávatelia odmietajú zvyšovanie odvodov, ktorými chce vláda prispieť ku konsolidácii verejných financií.

Štát na zavedení licencií zrejme krátkodobo prerobí
[HN; 24/08/2010] Autor: jak

Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina o úmysloch vlády pri zdaňovaní živnostníkov pre HN:
Licencie podľa neho podporia vytváranie nových živností. No krátkodobo štát kvôli tomu zrejme vyberie na daniach menej. Malým podnikateľom licencie pomôžu vyrovnať sa s nárastom odvodov.

Remeselníkov vyššie dane a odvody obídu
[hnonline.sk; 24/08/2010] Autor: Miroslav Pejko

Paušálne výdavky budú zrejme len dočasné, nahradia ich licencie.
Po hrozbách vyšších daní a odvodov sa remeselníci, ktorí sú živnostníkmi, dozvedajú dobré správy.
Ich paušálne výdavky, vďaka ktorým platia nižšie dane, by napriek pôvodným zámerom ministra financií Ivana Mikloša nemali klesnúť a už od roku 2012 by ich mohli nahradiť licencie.

Balíček príde zrejme aj do obchodov, cez alkohol
[Pravda; 24/08/2010] Autor: sd, vlk, mar

Na budúcoročný vládny balíček ozdravenia verejných financií sa zrejme poskladajú ľudia aj pri nákupoch v obchodoch. Ministerstvo financií totiž uvažuje o zvýšení spotrebných daní z alkoholu a cigariet. Výrobcovia sú proti.

Podnikatelia chcú kompenzácie
[Plus jeden deň; 24/08/2010] Autor: sita

NÁVRHY zmien v daňovom a odvodovom systéme, ako s nimi prišli ministri financií a práce, sa podnikateľom nepozdávajú. Naprávanie deformácií v odvodovom systéme by podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska mali byť kompenzované nižšími sadzbami. Podľa aliancie by sa tým vytvoril spravodlivý systém, v ktorom by odvody platili všetci zarábajúci zo všetkých príjmov, ale pri nižších sadzbách. (sita)

Ma döntenek a csomagról
[Új Szó; 24/08/2010] Autor: lpj, SITA

A koalíciós politikusok hallgatásba burkolóztak a mai ülés előtt
Pozsony. Ma egyeztetnek a koalíciós pártok képviselői Ivan Mikloš (SDKÚ) és Jozef Mihál (SaS) szociális ügyi miniszter adó- és járulékcsomagjáról.

Zvyšovanie stropov odvodov asi neprejde
[sme.sk; 24/08/2010] Autor: Marianna Onuferová

Koaličná rada dnes zodpovie otázku, či napríklad 180 miliónov eur, ktoré by podľa balíčka opatrení malo priniesť platenie odvodov z dohôd a zvýšenie odvodových stropov, nebude vláda hľadať inde. Napríklad cez vyššie nepriame dane.

Vládna koalícia stopla snahu zvýšiť ceny plynu
[Rádio Slovensko, 12:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 24/08/2010] Autor: Branislav Dobšinský

Rádiožurnál Slovenského rozhlasu. Zo spravodajského štúdia dobrý deň želá Viliam Hauzer.
Viliam Hauzer, moderátor SRo: „Vládna koalícia stopla snahu zvýšiť ceny plynu. Stalo sa tak na základe zákona, ktorý v čase jeho prijímania označila za propagandu a poškodzovanie investičného prostredia.

Koalícia rozhoduje o odvodoch
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 24/08/2010] Autor: Tomáš Velecký

Patrik Švajda, moderátor TV Markíza: „Koalícia hľadá peniaze na naplnenie štátnej pokladnice. Už dnes je zrejmé, že štát si bude musieť viac vypýtať od občanov. Horúca je najmä otázka zvyšovania odvodov. V centrále KDH od piatej rokujú lídri koaličných strán. My sa v tejto chvíli spájame s Tomášom Velecký.

Tomáš, je už rozhodnuté, budeme platiť viac?“
Dobrý večer
[TA3; 24/08/2010]

Nora Gubková, moderátorka: „Dobrý večer. Dane a odvody, snáď najcitlivejšia agenda každej vládnej garnitúry. Práve o ich nastavenia totiž závisí životná úroveň, ale aj obľúbenosť vládnych politikov medzi ľuďmi. Ministri financií a sociálnych vecí takpovediac rúbu vysoko.

Business conditions are below average
[The Slovak Spectator; 33,34/2010; 23/08/2010] Autor: BEATA BALOGOVÁ

THE BIGGEST obstacles to running a business in Slovakia are still bribery, bad execution of laws, legislative instability and high taxes. General satisfaction with business conditions in the country shifted from slightly above-average in 2006 to below-average over the last four years.

Podnikatelia chcú nižšie sadzby, zamestnávatelia súhlasia
[tvnoviny.sk; 23/08/2010] Autor: TASR, eko. red. / SITA

Podľa podnikateľov hlavným zdrojom pri ozdravovaní verejných financií by mali byť nepriame dane.
Rušenie daňových výnimiek podnikatelia privítali, verejné financie by však mala vláda konsolidovať aj zvýšením spotrebných daní.

Podnikatelia vítajú rušenie daňových výnimiek
[sme.sk; 23/08/2010] Autor: TASR

BRATISLAVA. Rušenie daňových výnimiek podnikatelia privítali, verejné financie by však mala vláda konsolidovať aj zvýšením spotrebných daní. „Plne podporujeme nápravu deformácií v daňovo-odvodovom systéme, ktorý má dnes množstvo výnimiek a tým ponúka platiteľom viaceré možnosti, ako sa plateniu daní a odvodov úplne alebo čiastočne vyhnúť,“ konštatoval v stanovisku šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Biznismeni chcú zdražovanie. Nie vyššie odvody
[hnonline.sk; 23/08/2010] Autor: TASR

Zamestnávatelia nesúhlasia s plánom vládnej štvorky konsolidovať verejné financie aj prostredníctvom zvyšovania odvodov.
„Dodatočné zaťaženie práce by skomplikovalo riešenie akútneho celospoločenského problému nezamestnanosti,“ uviedol v stanovisku, ktoré dnes poskytol médiám tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.

Mikloš ustupuje, remeselníci si nepriplatia
[hnonline.sk; 23/08/2010] Autor: Miroslav Pejko

Paušálne výdavky budú zrejme len dočasné, nahradia ich licencie.
Po hrozbách vyšších daní a odvodov sa remeselníci, ktorí sú živnostníkmi, dozvedajú dobré správy.
Ich paušálne výdavky, vďaka ktorým platia nižšie dane, by napriek pôvodným zámerom ministra financií Ivana Mikloša nemali klesnúť a už od roku 2012 by ich mohli nahradiť licencie.

Za daňové výnimky chcú podnikatelia kompenzáciu
[webnoviny.sk; 23/08/2010] Autor: SITA

Rušenie výnimiek v daňovo-odvodovom systéme by podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska nemalo byť hlavným zdrojom príjmov na konsolidáciu verejných financií. Potrebné zdroje je podľa podnikateľov možné získať zvýšením nepriamych daní.

Zmeny v daniach a odvodoch
[STV Jednotka, 21:50; Správy a komentáre; 23/08/2010] Autor: M. Zgalinovič

Maroš Stano, moderátor: „Dieru v štátnom rozpočte by mal zaplniť aj drahší alkohol a tabak. Zvýšenie spotrebných daní už na budúci rok avizuje minister financií Ivan Mikloš. O podrobnostiach chce hovoriť až po koaličných rokovaniach. Vyšších daní sa obávajú najmä výrobcovia tvrdého alkoholu.

Zmena zdravotných odvodov
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 22/08/2010] Autor: Lukáš Havlík

Richard Trutz, moderátor TA3: „Živnostníkom hrozia vyššie zdravotné odvody. Pre niektorých až dvojnásobne vyššie. Zmeniť sa má totiž spôsob výpočtu vymeriavacieho základu. Návrh novely zákona je teraz v pripomienkovom konaní.

Obavy podnikateľov
[TA3, 21:30; Týždeň; 22/08/2010] Autor: Anna Vojteková

Anna Vojteková, moderátorka TA3: „Ako sme počuli, ministerstvo financií chce znížiť paušálne výdavky, ministerstvo práce zasa zamýšľa rozšíriť vymeriavací základ, teda sumu, z ktorej platíme povinné odvody do Sociálnej poisťovne. Odborári aj podnikatelia vraštia čelo.

Živnostníkom skočia odvody
[SME; 20/08/2010] Autor: Ľuboš Jančík, Marianna Onuferová

Vláda chce podnikateľom výrazne zvýšiť sumu, z ktorej platia povinné odvody
Návrhy zákonov, ktoré včera zverejnili ekonomickí ministri, odhalili, že živnostníci zaplatia na odvodoch aj 1, 5-krát viac ako doteraz.

Podnikatelia vs. korupcia
[TA3, 12:00; Poludňajší žurnál; 19/08/2010]

Alfonz Šuran, moderátor: „Podnikateľské prostredie u nás ide stále dolu vodou. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska, podľa ktorej sú najväčšími prekážkami v podnikaní korupcia, zlá vymožiteľnosť práva a vysoké odvodové zaťaženie.“

Podmienky na biznis sú podpriemerné
[HN; 19/08/2010] Autor: tasr

Podnikateľské prostredie. Firmám prekáža najmä korupcia, zlá vymožiteľnosť práva či vysoké odvody.
Bratislava – Najväčšími prekážkami v podnikaní na Slovensku naďalej zostávajú korupcia, zlá vymožiteľnosť práva, nestabilita zákonov a vysoké odvodové zaťaženie.

Sekeru majú platiť bežní ľudia
[HN; 19/08/2010] Autor: Miroslav Pejko

Plány ministra financií Ivana Mikloša môže zrušiť premiérka Iveta Radičová.
Bratislava – Na dieru v rozpočte sa poskladajú státisíce ľudí. Podľa rebríčka, ktorý z predbežných prepočtov zostavili HN, by sa štátu najviac mali oplatiť opatrenia namierené na živnostníkov, ľudí pracujúcich na dohodu a tých, ktorí prenajímajú byty.

Najviac doplatia dohodárom a manažérom
[Plus jeden deň; 18/08/2010] Autor: ŠTEFAN MESÁROŠ, MARTIN MITOŠINKA

Koľko zaplatí zamestnávateľ za manažéra (mesačný plat 3 500 eur)
Pracujete na dohodu alebo ako manažér zarábate tisíce eur? Tak na budúci rok môžete prísť o miesto.
Nový daňový a odvodový systém totiž donúti zamestnávateľov dať štátu za takto zamestnávaných ľudí oveľa viac peňazí ako doteraz. Budú preto prepúšťať.

Vyššie dane ešte nie sú isté
[SME; 18/08/2010] Autor: knm, ľja, of, vfo

Bugár chce k zmene daní a odvodov kompenzácie. Sulík sa pýta: Aké kompenzácie?
Šetrenie cez väčší výber daní a odvodov ešte môže vyzerať inak, ako si ho predstavujú Mikloš s Mihálom. KDH a Most-Híd chcú rokovať v koalícii.

Proti záchrannému balíčku rastie odpor
[sme.sk; 18/08/2010] Autor: Ľuboš Jančík, Marianna Onuferová, Veronika Folentová

Daňovo-odvodový balík za 440 miliónov eur ministra financií Ivana Mikloša a ministra práce Jozefa Mihála má s pribúdajúcim časom čoraz viac kritikov.

PAS: Podmienky pre podnikanie sú podpriemerné
[tvnoviny.sk; 18/08/2010] Autor: TASR

Rovnako sa za posledné štyri roky zhoršili aj podmienky na začatie podnikania.
Najväčšími prekážkami v podnikaní na Slovensku naďalej zostávajú korupcia, zlá vymožiteľnosť práva, nestabilita zákonov a vysoké odvodové zaťaženie.

Ako sa u nás podniká?
[TA3, 20:45; Peňaženka; 18/08/2010] MODERÁTOR: Lucia Havlíková

HOSTIA: Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska, Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov
Lucia Havlíková, moderátorka TA3: „Dobrý večer, vitajte pri Peňaženke a pri aktuálnej téme, ktorou je podnikanie na Slovensku. Podľa rebríčka podnikateľského prostredia sme sa oproti minulému roku pohoršili.

Bezdôvodne dať nižšiu mzdu, ako je dohodnuté, je trestný čin
[Pravda; 17/08/2010] Autor: Jana Véghová

Pracovnoprávny vzťah formou pracovnej zmluvy v podstate špecifikuje podmienky, za ktorých bude zamestnanec vykonávať prácu pre svojho zamestnávateľa. Povinnou súčasťou pracovnej zmluvy je aj spresnenie mzdových podmienok.

PAS odporúča 180 riešení problémov pre podnikanie
[sme.sk; 17/08/2010] Autor: SITA

BRATISLAVA. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s deviatimi nezávislými autormi a spoluautormi pod vedením Trend Analyses dokončila Správu o stave podnikateľského prostredia v SR 2010. Správa opisuje aktuálne najväčšie bariéry podnikania na Slovensku a obsahuje 180 konkrétnych odporúčaní na zlepšenie podmienok na podnikanie.

PAS: Najväčšou prekážkou za vlády Fica sa stala korupcia
[topky.sk; 17/08/2010] Autor: ČTK

BRATISLAVA – Najväčšou prekážkou pre podnikanie na Slovensku sa počas pôsobenia predchádzajúcej vlády Roberta Fica (Smer-SD) stala vraj korupcia. Vyplýva to zo štúdie Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). Tá patrila už dlhšie medzi kritikov predošlého kabinetu.

Nebáť sa zníženia sadzieb odvodov
[HN; 16/08/2010] Autor: Róbert Kičina

Odvodové zaťaženie je štvrtou najväčšou prekážkou pre fungovanie a rast podnikania. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorý bol zrealizovaný v súvislosti s prípravou Správy o stave podnikateľského prostredia na Slovensku v roku 2010.

Dohodárom hrozí strata tretiny zárobku
[Plus jeden deň; 13/08/2010] Autor: ŠTEFAN MESÁROŠ

Kto pracuje na dohodu, môže prísť mesačne o desiatky eur
Státisíce ľudí na Slovensku, ktorí pracujú na dohodu, zrejme zažijú zmenu. Štátu už nebudú platiť len dane, ale aj odvody. Zarobia teda menej.

Firmy sa do pôžičiek príliš nehrnú
[HN; 13/08/2010] Autor: Barbora Bognárová

Úverovanie firiem stagnuje. Situácia sa zlepší až po výraznejšom oživení ekonomiky.
Bratislava – Slovenskí podnikatelia zatiaľ nemajú veľkú chuť sa zadlžovať.
Objem schválených firemných úverov od začiatku tohto roka viac-menej stagnuje.

Miškov zvoľní bezpečnosť práce
[pravda.sk; 10/08/2010] Autor: Michal Holeš

Ministerstvo hospodárstva pripravuje veľké zmeny v predpisoch o podnikaní. V pripravovanom balíčku chce prijať sto opatrení a zmierniť nimi predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Ministerstvo chce predísť tomu, aby boli podnikatelia pokutovaní za malichernosti.

Radicalism takes a back seat to deficit reduction
[The Slovak Spectator; 31,32/2010; 09/08/2010] Autor: BEATA BALOGOVÁ

THE GOVERNMENT of Prime Minister Iveta Radičová is not likely to go down as a radical reformer if its programme statement for the next four years is anything to go by. Some previously heralded changes such as unification of value added tax rates, an increase in the retirement age and the sale of some strategic enterprises to foreign investors will remain only visions if the new centre-right government moves strictly in line with the programme it presented to parliament in early August.

Nové pokladnice zrejme až o 2 roky
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 08/08/2010] Autor: Simona Simanová

Natália Žembová, moderátorka STV: „Nové registračné pokladnice, ktoré by sa mali používať od nového roku obchodníci zrejme nebudú potrebovať ešte ďalšie dva roky. Aspoň tak to chce presadiť minister financií. Podnikatelia sa sťažovali, že za novú elektronickú pokladnicu by mohli zaplatiť až 700 eur.“

Minister chce zaviesť minimálnu penziu
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 08/08/2010] Autor: Rita Fleischmanová

Vlado Vondrák, moderátor STV: „Ľudia, ktorí celý život málo zarábali by už nemali dostávať penziu menšiu ako životné minimum. Minister práce Jozef Mihál plánuje zaviesť takzvaný minimálny dôchodok. Niektorým penzistom tak odpadne náročné chodenie po úradoch, aby si k dôchodku vybavili ešte dávku v hmotnej núdzi. Minister sa však obáva aj problémov.“

Za poriadok si zaplatíme
[TA3, 12:00; Poludňajší žurnál; 05/08/2010] Autor: Daniel Horňák

MODERATOR: Zuzana Wenzlová
Zuzana Wenzlová, moderátorka: „Minister práce Jozef Mihál chce upratať komplikovaný a neprehľadný systém odvodov. Cesta k nižším a prehľadnejším odvodom ale nebude ľahká. Najprv budeme musieť platiť štátu viac. A to aj tí, ktorí doteraz zo svojich platov neodvádzali štátu nič.“

Desaťtisíce ľudí zarobí po zmene odvodov menej
[Pravda; 05/08/2010] Autor: Michal Holeš

Brigádnici, zamestnanci pracujúci na dohody a spoločníci firiem budú musieť od januára budúceho roka začať platiť okrem súčasných daní aj odvody do Sociálnej i zdravotnej poisťovne. Zmenu avizuje minister práce Jozef Mihál (SaS).

Podnikatelia kritizujú zmluvy na poslednú chvíľu
[HN; 05/08/2010] Autor: tasr

Bratislava – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka opäť zhoršilo.
Vnímané zhoršenie podnikania sa podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róberta Kičinu viaže k obdobiu posledných mesiacov predchádzajúcej vlády.

Rušenie výnimiek sa začína
[SME; 04/08/2010] Autor: Marianna Onuferová

Odvody sa majú platiť z jubilejných odmien či z odstupného
Minister práce Jozef Mihál sa od začiatku netajil, že chce najprv zaplátať najväčšie diery v sociálnom systéme. Od januára chce zrušiť odvodové výnimky.

Počiatek sa pohádal s Miklošom. Ani jeden nehovorí, kde škrtať
[sme.sk; 04/08/2010] Autor: Ľuboš Jančík

Ivan Mikloš stále tají opatrenia, ktoré majú ozdraviť štátnu pokladnicu. Exminister Ján Počiatek o tých svojich tiež mlčí.
BRATISLAVA. Napätie okolo šetrenia v rozbitom rozpočte stúpa.

Podnikateľské prostredie je opäť horšie, tvrdí PAS
[pravda.sk; 04/08/2010] Autor: TASR

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 2. štvrťroku tohto roka opäť zhoršilo. Vnímané zhoršenie podnikania sa podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róberta Kičinu viaže k obdobiu posledných mesiacov predchádzajúcej vlády.

Radičová prevzala podnikateľov v najhoršej nálade
[hnonline.sk; 04/08/2010] Autor: ČTK

Aktualizované | Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 2. štvrťroku tohto roka opäť zhoršilo.
PAS: Podnikateľské prostredie sa štyri roky nepretržite zhoršuje Bratislava 4. augusta (ČTK) – Podmienky pre podnikanie na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka opäť zhoršili a dostali sa na novú najnižšiu úroveň od začiatku ich sledovania v roku 2001.

PAS: Podnikateľské prostredie sa štyri roky zhoršuje
[etrend.sk; 04/08/2010] Autor: ČTK

Podmienky pre podnikanie na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka opäť zhoršili a dostali sa na novú najnižšiu úroveň od začiatku ich sledovania v roku 2001. Index podnikateľského prostredia, ktorý zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), spadol od apríla do konca júna šestnásty štvrťrok po sebe, a to na 91,5 bodu.

Jahnátek: Dobré riešenia koalícia od Fica
[hnonline.sk; 04/08/2010] Autor: TASR

Programové vyhlásenie vlády SR obsahuje aj dobré časti, tie však koalícia odkopírovala z koncepčných materiálov bývalej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Počas dnešnej rozpravy v parlamente k programovému dokumentu to zdôraznil poslanec NR SR a bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD).

Podnikateľské prostredie sa ďalej zhoršovalo
[webnoviny.sk; 04/08/2010] Autor: SITA

Index podnikateľského prostredia, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, dosiahol v druhom kvartáli 91,5 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje pokles o 2,61 %.

Prostredie na podnikanie sa opäť zhoršilo
[sme.sk; 04/08/2010] Autor: tasr

BRATISLAVA. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 2. štvrťroku tohto roka opäť zhoršilo. Vnímané zhoršenie podnikania sa podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu viaže k obdobiu posledných mesiacov predchádzajúcej vlády.

Jahnátek: Dobré riešenia odkopírovala koalícia od Fica
[sme.sk; 04/08/2010] Autor: TASR

BRATISLAVA. Programové vyhlásenie vlády obsahuje aj dobré časti, tie však koalícia odkopírovala z koncepčných materiálov bývalej vlády Roberta Fica. Počas dnešnej rozpravy v parlamente k programovému dokumentu to zdôraznil poslanec a bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Podnikatelia chcú od vlády úsporné opatrenia
[Pravda; 03/08/2010] Autor: SITA, šim

Podnikateľom v programovom vyhlásení chýbajú konkrétne opatrenia, ktorými chce vláda zlepšiť ich situáciu. Uvítali by najmä úsporné opatrenia a reformy, ktorým sa kabinet vo vyhlásení vyhol. Podľa zástupcov podnikateľov sú však na Slovensku nevyhnutné.

V šetrení má byť vláda príkladom
[SME; 03/08/2010] Autor: Ľuboš Jančík

Zdanenie paušálnych náhrad poslancov je len časť z toho, čo je možné získať do rozpočtu
Pre rozbitý rozpočet nás čaká uťahovanie opaskov. Odborníci hovoria, že ľudia by nevyhnutnosť úsporných opatrení pochopili, ak by politici začali šetriť aj na sebe.

Neplatičom odvodov dá Mihál po prstoch
[HN; 03/08/2010] Autor: František Kvarda

Minister práce plánuje stopnúť vyplácanie podnikateľských odmien, z ktorých nebolo treba odvádzať odvody.
Bratislava – Podnikáte a nechávate si vyplácať odmeny? V takom prípade sa pripravte na to, že po novom dostanete o čosi menej peňazí.

PAS vyzýva vládu na prijatie úsporných opatrení
[webnoviny.sk; 02/08/2010] Autor: SITA

Nedôsledný prístup vlády pri riešení naliehavých problémov vo verejných financiách môže mať podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska negatívny dopad na podnikateľské prostredie, vytváranie nových pracovných miest a kvalitu života obyvateľov.

Ako sa u nás podniká?
[TA3, 20:45; Peňaženka; 28/07/2010] Autor: Lucia Havlíková

MODERÁTOR: Lucia Havlíková
HOSTIA: Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska, Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov
Lucia Havlíková, moderátorka TA3: „Dobrý večer, vitajte pri Peňaženke a pri aktuálnej téme, ktorou je podnikanie na Slovensku.

Najviac kontrol býva od daňovákov
[HN; 26/07/2010] Autor: Katarína Šimurková

Daňové úrady. Preveria pokladnice, ale aj správne účtovníctvo. Tam idú pokuty do miliónov.
Bratislava – Najviac kontrol v podnikateľských subjektoch vykonávajú daňové úrady. Potvrdzuje to aj najnovší prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Čierna práca vyjde na 200-tisíc
[HN; 26/07/2010] Autor: Katarína Šimurková

Príčinou pokút je nedodržiavanie zákonov. Podnikatelia sa však bránia, že sú nejasné.
Bratislava – Pán Matúš kúpil v internetovom obchode kuchynský robot za 48 eur. Predajca mu na rovnakú sumu vystavil aj formálnu faktúru.

Prichádza superhrubá mzda
[TA3, 18:00; Správy TA3; 25/07/2010] Autor: Lukáš Zuzelka

Zuzana Wenzlová, moderátorka TA3: „Od januára 2012 zrejme budeme mať superhrubú mzdu. Neznamená to, že nám v práci zvýšia plat, ale budú prehľadnejšie odvody. Na výplatnej páske uvidíme presnú sumu, koľko zarobíme v čistom a koľko z toho prenecháme štátu na odvodoch.“

Podnikatelia sú spokojní s eurom, korunu späť nechcú
[pravda.sk; 25/07/2010] Autor: TASR

Väčšina slovenských podnikateľov a poslancov by sa k slovenskej korune vrátiť nechcela. A to aj napriek problémom, ktoré v poslednom čase zažíva spoločná európska mena eura. Vyplýva to z ankety.

Ostrá kritika kolektívnych zmlúv zjemnela
[SME; 23/07/2010] Autor: Katarína Ragáčová

Hoci sa vláda v pracovnej verzii svojho programového vyhlásenia zamerala aj na podporu podnikania, nie všetko, čo v nej navrhla, sa bude podnikateľom páčiť.

Ako neprejesť sedem miliárd z eurofondov
[etrend.sk; 22/07/2010] Autor: Pavel Sibyla

Čerpanie peňazí z fondov EÚ bude koordinovať KDH. Zmeny zatiaľ nie sú známe
Súčasná vládna koalícia ešte formálne neexistovala, keď Iveta Radičová (SDKÚ-DS) musela riešiť prvý konflikt. Ten sa týkal eurofondov.

Euroval? Je to prehra pre Slovensko, tvrdí Kičina (video)
[hnonline.sk; 15/07/2010] Autor: Michal Skalník

Výhra s výkričníkom pre Európu, malá prehra pre Slovensko. To si myslí o schválení európskeho ochranného valu riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Pozrite si jeho videokomentár pre hntv.

Priority pre lepšie podnikateľské prostredie
[Revue priemyslu; 07, 08/2010; 15/07/2010] Autor: Martin Krekáč

Očakávania kladené podnikateľmi na vládu premiérky Ivety Radičovej sú vyššie ako obyčajne nielen pre vrcholiacu krízu, ale aj pre trvalo klesajúcu kvalitu podnikateľského prostredia.
Hodnota indexu IPP, ktorý pravidelne vyhodnocuje PAS ako spoľahlivý barometer sledujúci podnikateľské prostredie na Slovensku, klesol v prvom štvrťroku tohto roka už pätnásty raz v rade.

Z rezortu hospodárstva bude rezort biznisu
[HN; 12/07/2010] Autor: Zaradenie

Minister hospodárstva Juraj Miškov
Bratislava – Nie ministerstvo energetiky, ako to plánoval jeho predchodca Ľubomír Jahnátek, ale ministerstvo podnikateľského prostredia chce mať z rezortu hospodárstva nový minister Juraj Miškov z SaS.

Business lays out its gripes
[The Slovak Spectator; 27, 28/2010; 12/07/2010] Autor: Beata Balogová
PLEASE refrain from adopting legislation with haste and without thorough review; start publishing court decisions on the internet, while eliminating the factors that lead to lengthy trials; identify unproductive activities by the state and scrap them – this would greatly benefit the health of the public finances; freezing the salaries of bureaucrats until their departments and offices undergo at least a basic financial trim will also help.

Nová vláda by sa mala prioritne zamerať na boj proti korupcii, zvýšiť vymáhateľnosť práva, reformovať odvodový systém a skvalitniť právne prostredie
[Rádio Beta, 17:00; Spravodajstvo Rádia Beta; 12/07/2010] Autor: Denisa

Denisa, redaktorka: „Nová vláda by sa mala prioritne zamerať na boj proti korupcii, zvýšiť vymáhateľnosť práva, reformovať odvodový systém a skvalitniť právne prostredie. Súbor odporúčaní, ktoré majú viesť k zlepšeniu podnikateľského prostredia, vypracovala Podnikateľská aliancia Slovenska. Formujúca sa vláda pod vedením Ivety Radičovej zrejme vystrieda dosluhujúci kabinet premiéra Roberta Fica na budúci týždeň.“

Namiesto penzie roky práce
[pravda.sk; 08/07/2010] Autor: Soňa Pacherová, Jana Morháčová
Čo sa dnes zdá ako zlý sen, teda pracovať do sedemdesiatky, sa v budúcnosti môže stať skutočnosťou. Európska komisia totiž v stredajšej správe odporučila posunúť penzijný vek až na 70 rokov.

Kvalita podnikateľského prostredia ďalej klesá
[EuroReport plus; 06/2010; 06/07/2010] Autor: Redakcia

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) pripravila koncom mája 2010 správu o stave podnikateľského prostredia v Slovenskej republike na základe vlastného prieskumu.
Publikujeme jej podstatnú časť.

Štát musí začať hospodáriť transparentne a prehľadne
[hnonline.sk; 06/07/2010] Autor: Redakcia

Hmla v ekonomike. Firmy ju žiadajú odstrániť, prichádzajúca stredopravá koalícia súhlasí.
Slovenské podniky čakajú, že nová vláda bude hospodáriť transparentnejšie než Ficov kabinet. V súčasnosti totiž vôbec nie je jasné, koľko míňajú jednotlivé rezorty v priebehu roka.

Súdnictvo je najhoršie v podnikateľskom prostredí
[HN; 06/07/2010] Autor: Beáta Skyvová

Riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina pre Hospodárske noviny:
Chýba mu možnosť ohodnotiť efektívnosť sudcov. Verí, že elektronická komunikácia súdov ušetrí čas aj peniaze podnikateľov.

Kríza núti štát zmeniť Zákonník práce
[Pravda; 06/07/2010] Autor: Jana Véghová

Situácia na trhu práce zostáva najvážnejším dôvodom obáv Európanov. V porovnaní s predošlým rokom sa miera problémov, ktoré pociťujú Európania, dokonca ešte zvýšila. „V ôsmich z jedenástich skúmaných krajín bola nezamestnanosť najčastejšie spomínaným problémom,“ uvádza výsledky svojho prieskumu agentúra GfK.

Otázka
[Pravda; 06/07/2010] Autor: VEC

Ktoré ustanovenia súčasného Zákonníka práce sú najkontroverznejšie a prečo?
Most – Híd: Je to súbeh zamestnania a starobného dôchodku v čase vysokej nezamestnanosti spôsobenej krízou a otázka minimálnej mzdy, ktorej zvyšovanie prináša problémy v menej vyspelých regiónoch s nízkymi mzdami.

Baj van az adórendszerrel
[Új Szó; 06/07/2010] Autor: (mi, sita)

Komoly gondot okoznak a gyakran változó törvények
Pozsony. A korrupció felszámolása, a bíróságok hatékonyságának a növelése és a hivatali ügyintézés egyszerűsítése – a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) szerint ezekkel lehetne javítani a vállalkozói környezeten.

Korupcia je najpálčivejším problémom, ktorý by podľa podnikateľov mala riešiť nová vláda
[Rádio Lumen, 06/07/2010] Autor: Kristína Hatarová

Kristína Hatarová, moderátorka Rádia Lumen: „Korupcia je najpálčivejším problémom, ktorý by podľa podnikateľov mala riešiť nová vláda. Za nemenej dôležité však považujú aj opatrenie nevyhnutné v oblasti vymáhateľnosti práva, zjednodušenie odvodového systému a celkové zjednodušenie legislatívy.

Podnikatelia vláde: Riešte najprv korupciu!
[aktuality.sk; 05/07/2010] Autor: SITA

Najpálčivejším problémom, ktorý by podľa podnikateľov mala nová vláda riešiť, je korupcia. Za nemenej dôležité však považujú aj opatrenia nevyhnutné v oblasti vymáhateľnosti práva, zjednodušenie odvodového systému a celkové zjednodušenie legislatívy.

Čo očakávajú podnikatelia?
[TA3, 18:00; Správy TA3; 05/07/2010] Autor: Lukáš Zuzelka

MODERÁTOR: Zuzana Wenzlová
Zuzana Wenzlová, moderátorka TA3: „Problémy podnikateľov sú všeobecne známe. Za všetko hovoria prázdne priemyselné parky a desaťtisíce nezamestnaných. Očakávania investorov od novej vlády sú preto veľké.“

Dlhodobo nezamestnaným pomôže vzdelávanie
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 05/07/2010] Autor: Miro Frindt

Jarmila Hargašová, moderátorka STV: „Takmer polovica nezamestnaných je bez práce dlhodobo. Znamená to, že sú na Úrade práce dlhšie ako jeden rok. Práve títo ľudia majú najväčší problém nájsť si uplatnenie. Mnohým totiž chýba vzdelanie a pracovné návyky.“

Podnikateľov trápi korupcia
[Plus jeden deň; 03/07/2010] Autor: sita

Najpálčivejším problémom, ktorý by podľa podnikateľov mala nová vláda riešiť, je korupcia.
Za dôležité považujú aj lepšiu vymožiteľnosť práva a zjednodušenie odvodového systému. Podnikateľská aliancia Slovenska preto pripravila vláde zoznam priorít na skvalitnenie podnikateľského prostredia.
„Očakávame, že opatrenia padnú na úrodnú pôdu, “ povedal výkonný riaditeľ aliancie Róbert Kičina.

Biznismeni hodili Radičovej rukavicu
[hnonline.sk; 02/07/2010] Autor: TASR

Absolútnou prioritou Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) pri zlepšovaní podnikateľského prostredia v SR je podľa slov jej výkonného riaditeľa Róberta Kičinu predovšetkým odstránenie korupcie.

Riešte najskôr korupciu, odporúčajú podnikatelia novej vláde
[pravda.sk; 02/07/2010] Autor: SITA

Najpálčivejším problémom, ktorý by podľa podnikateľov mala nová vláda riešiť, je korupcia.
Za nemenej dôležité však považujú aj opatrenia nevyhnutné v oblasti vymáhateľnosti práva, zjednodušenie odvodového systému a celkové zjednodušenie legislatívy.

Podnikatelia novej vláde: Riešte najprv korupciu
[tvnoviny.sk; 02/07/2010] Autor: SITA

Zlepšiť by sa mali uzatváranie štátnych zmlúv, zadávanie zákaziek a prideľovanie eurofondov.
Najpálčivejším problémom, ktorý by podľa podnikateľov mala nová vláda riešiť, je korupcia. Za nemenej dôležité však považujú aj opatrenia nevyhnutné v oblasti vymáhateľnosti práva, zjednodušenie odvodového systému a celkové zjednodušenie legislatívy.

Podnikatelia odporúčajú novej vláde riešiť najprv korupciu
[Aktualne.sk; 02/07/2010] Autor: SITA

Bratislava – Najpálčivejším problémom, ktorý by podľa podnikateľov mala nová vláda riešiť, je korupcia. Za nemenej dôležité však považujú aj opatrenia nevyhnutné v oblasti vymáhateľnosti práva, zjednodušenie odvodového systému a celkové zjednodušenie legislatívy.

Podnikateľská aliancia predloží návrhy na zlepšenie
[Rádio VIVA; 02/07/2010] Autor: Andrea Kozinková

Andrea Kozinková, moderátorka Rádia VIVA: „Prioritou Podnikateľskej aliancie Slovenska pri zlepšovaní podnikateľského prostredia je odstránenie korupcie. Riešením by bolo napríklad zavedenie elektronických aukcií pri verejných obstarávaniach či zverejňovanie dôležitých zmlúv. O ďalších problémoch, ktoré je potrebné odstrániť, hovorí:“

Ak sa má skvalitňovať podnikateľské prostredie, musí sa jednoznačne odstrániť korupcia
[Rádio Lumen; 02/07/2010] Autor: Kristína Hatarová

Kristína Hatarová, moderátorka Rádia Lumen: „Ak sa má na Slovensku skvalitňovať podnikateľské prostredie, musí sa jednoznačne odstrániť korupcia. V opačnom prípade sa nič nezmení. Myslí si to výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Okrem toho priblížil aj ďalšie prioritné oblasti.“

Podnikateľská aliancia Slovenska na základe výsledkov prieskumu medzi podnikateľmi pripravila zoznam priorít pre skvalitnenie podnikateľského prostredia
[Rádio HEY!; 02/07/2010]

Dana Sýkorová, redaktorka: „Podnikateľská aliancia Slovenska na základe výsledkov prieskumu medzi podnikateľmi pripravila zoznam priorít pre skvalitnenie podnikateľského prostredia. Najpálčivejším problémom, ktorý by podľa nich mala nová vláda riešiť, je korupcia. Za nemenej dôležité však považujú aj opatrenia nevyhnutné v oblasti vymáhateľnosti práva a zjednodušenie odvodového systému.“

Podnikatelia hodnotili zákony
[Truck Business; 02/2010; 24/06/2010] Autor: Redakcia

Podnikatelia hodnotili zákony, o ktorých od 4. júla 2006 rokovali poslanci parlamentu. Z hľadiska vplyvu na podnikateľské prostredie vybrala z nich Podnikateľská aliancia Slovenska 61 zákonov. Podľa hodnotenia podnikateľov na podnikanie malo pozitívny vplyv 29 zákonov, negatívny 31 a jeden hodnotili neutrálne.

Na zvýšenie zamestnanosti netreba miliardové stimuly
[Trend; 26; 01/07/2010] Autor: Ján Kovalčík

Podnikatelia volajú po férovom verejnom obstarávaní, potláčaní korupcie, zlepšení vymáhateľnosti práva, stabilizácii zákonov a znížení administratívnej záťaže.