2. polrok 2013

Trestanie právnických osôb
[Rádio Slovensko; 30.12.2013; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Viliam HAUSER, moderátor
Trestanie právnických osôb, teda firiem, ale aj politických strán bude zrejme v dohľadnom čase realitou. Ministerstvo spravodlivosti pripravilo návrh zákona, ktorý ich zavedie priamu transparentnú zodpovednosť právnických osôb. Podnikatelia tento krok oceňujú.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 30.12.2013; Rubrika: Téma HN; Autor: (PEJ)]
Aké sú plusy a mínusy eura pre život na Slovensku?)
Vladimír Baláž; Slovenská akadémia vied: Hlavným prínosom eura je práve cenová stabilita. Dokazuje to vývoj inflácie za posledných päť rokov. Prijatie eura na Slovensku navyše vyslalo dobrý signál pre zahraničných investorov, ktorí získali určitú istotu, že ich investície nebudú ohrozené menovými výkyvmi.

Anketa: Aké sú plusy a mínusy eura pre život na Slovensku?
[hnonline.sk; 30.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Vladimír Baláž, SAV
Hlavným prínosom eura je práve cenová stabilita. Dokazuje to vývoj inflácie za posledných päť rokov. Prijatie eura na Slovensku navyše vyslalo dobrý signál pre zahraničných investorov, ktorí získali určitú istotu, že ich investície nebudú ohrozené menovými výkyvmi.

Trestanie pochybenia firiem
[Rádio Slovensko; 29.12.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Jaroslav BARBORÁK, moderátor
Trestanie právnických osôb, teda firiem alebo aj politických strán bude zrejme v dohľadnej dobe realitou. Ministerstvo spravodlivosti pripravilo návrh zákona, ktorý zavedie priamu trestnoprávnu zodpovednosť právnických osôb. Podnikatelia tento krok oceňujú.

Čo čaká firmy v roku 2014
[TA3; 27.12.2013; 15:00; Relácia: Správy TA3]
Alfonz ŠURAN, moderátor
Politici presadili počas uplynulého roka viacero zmien, ktoré sa dotknú podnikateľov, aj samotných zamestnancov. Kým vláda a odbory hovoria o pozitívnom vplyve, pravicová opozícia a zástupcovia firiem tento optimizmus nezdieľajú.

Vláda v tomto roku riadne potrápila podnikateľov
[aktuality.sk; 27.12.2013; Autor: Martin Odkladal]
Končiaci rok 2013 bol pre podnikateľov jedným z najťažších od vypuknutia krízy. Firmy a živnostníci totiž pocítili na vlastnej koži konsolidáciu verejných výdavkov a kroky, ktoré vláda nazýva sociálnou politikou. Aj keď väčšiu časť opatrení hodnotia podnikatelia negatívne, nájdu sa aj také, ktoré považujú za dobré a prospešné.

Dohoda o voľnom obchode
[TA3; 23.12.2013; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Alfonz ŠURAN, moderátor
Spojené štáty americké a Európska únia sú o krok bližšie k vytvoreniu zóny voľného obchodu. Dohodli sa na tom lídri oboch kontinentov na spoločnom rokovaní. Zóna má odstrániť clá, poplatky a iné obmedzenia medzi oboma brehmi Atlantiku. Profitovalo by z toho aj Slovensko.

Zoznam rizikových firiem
[Rádio Slovensko; 23.12.2013; 12:00; Relácia: Rádiožurnál]
Anna ŠÍPOŠOVÁ, moderátorka
Zoznam rizikových firiem, ktorý zverejňuje finančná správa poctivých podnikateľov príliš neoslovil. Pravidelne ho navštevuje len 8 % firiem, ktoré v prieskume oslovila Podnikateľská aliancia. Zoznam firiem, ktoré opakovane porušujú daňové zákony má pritom slúžiť práve tým poctivým, aby si vopred preverili svojich obchodných partnerov.

Firmy sa boja čiernej listiny, no nesledujú ju
[Hospodárske noviny; 23.12.2013; Rubrika: Ekonomika/Slovensko; Autor: Erik Kapsdorfer]
DANE Bratislava – Vo februári tohto roka začala Finančná správa zverejňovať na svojej webovej stránke čierny zoznam neplatičov DPH. Dôvodom bolo vystríhať poctivých podnikateľov pred nezodpovednými partnermi. Počnúc týmto rokom totiž musia podnikatelia ručiť daniarom za to, že ich obchodní partneri odvedú štátu DPH.

Firmy sa boja čierneho zoznamu. No nesledujú ho
[hnonline.sk; 23.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Vo februári tohto roka začala Finančná správa zverejňovať na svojej webovej stránke čierny zoznam neplatičov DPH. Dôvod bol prozaický – vystríhať poctivých podnikateľov pred nezodpovednými obchodnými partnermi. Počnúc týmto rokom totiž musia podnikatelia ručiť daniarom za to, že ich obchodní partneri odvedú štátu DPH.

Pletú bič na pochybné firmy
[TA3; 22.12.2013; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Natália FÓNOD BABINCOVÁ, moderátorka
Nad pochybnými firmami sa opäť sťahujú mraky a tentoraz už asi naozaj. Pravá trestná zodpovednosť firiem je na svete, teda aspoň jej návrh. Ministerstvo spravodlivosti to stihlo len tak-tak. OECD nám dala ultimátum do konca tohto roka.

Použiť značku Made in Czechoslovakia je nereálne
[eprofit.sk; 22.12.2013; Rubrika: Biznis a príbehy; Autor: pripravil – Eduard Žitňanský]
5 x 24 alebo, čo sa stalo v slovenskej ekonomike v treťom decembrovom týždni

Boj proti nelegálnej práci
[TA3; 21.12.2013; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Gabriela MARCHEVSKÁ, moderátorka
Nelegálnej práci sa na Slovensku stále darí, ukázala to aj najnovšia kontrola úradov a Inšpekcie práce. Podľa jej výsledkov, každý 16.-ty zamestnávateľ zamestnáva ľudí na čierno.

Firmy trestané ako ich štatutárni zástupcovia
[STV1; 20.12.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Za porušenie zákonov už onedlho nemajú byť trestaní len podnikatelia, ale aj ich firmy. Podľa návrhu z dielne ministerstva spravodlivosti budú môcť byť za niektoré trestné činy firmy potrestané pokutou alebo dokonca zrušením.

Väčšina podnikateľov čiernu listinu neplatičov DPH nevyužíva
[banky.sk; 20.12.2013]
Čiernu listinu neplatičov dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorú štát od februára zriadil s cieľom motivovať podnikateľov k plateniu DPH a umožniť im kontrolovať daňovú disciplínu svojich obchodných partnerov, využíva len jedna tretina podnikateľov. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), do ktorého sa zapojilo 145 podnikateľov.

Google chce ututlať vyšetrovanie. Komisia jeho návrh odmietla
[etrend.sk; 20.12.2013; Rubrika: Svet; Autor: TREND.sk]
Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Reálne mzdy v Nemecku v tomto roku pravdepodobne klesnú
Európski lídri v Bruseli prijali spoločné pravidlá o bankovej únii, ktoré umožnia zatvoriť problémové banky v eurozóne.

Nestačí pomáhať len podnikateľom v problémoch
[hnonline.sk; 20.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, pre HN:
Ako hodnotíte zámer vlády pomáhať firmám v problémoch cez odvodové úvery?
Nepovažujem to za správne riešenie, pretože ide o formu pôžičiek pre vybrané skupiny. Vláda by nemala vytvárať pôžičkové schémy a mala sa zamerať napríklad na vhodnejšiu reguláciu v oblasti odvodov.

Nestačí pomáhať len podnikateľom v problémoch
[Hospodárske noviny; 20.12.2013; Rubrika: HN plus – analýza týždňa; Autor: (TPU)]
ODVODY l Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, pre HN:
Ako hodnotíte zámer vlády pomáhať firmám v problémoch cez odvodové úvery?
Nepovažujem to za správne riešenie, pretože ide o formu pôžičiek pre vybrané skupiny. Vláda by nemala vytvárať pôžičkové schémy a mala by sa zamerať napríklad na vhodnejšiu reguláciu v oblasti odvodov.

Brusel za chyby škrtal eurofondy
[STV1; 19.12.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Európska komisia zoškrtala Slovensku eurofondy za takmer 183 miliónov eur. Dôvodom sú najmä problémy s verejným obstarávaním. Bruselskí úradníci našli 326 chybných projektov a to najmä v oblasti dopravy. O peniaze by však Slovensko nemalo prísť.

Korupcia nám prekáža, ale príliš ju nehlásime
[Nitrianske ECHO; 19.12.2013; Rubrika: Slovensko – inzercia; Autor: PETER KREMSKÝ]
Národná protikorupčná jednotka vyhľadáva prípady sama. Postihovanie prípadov korupcie u nás obmedzujú zákony a prax súdov. Tento rok nedostala bratislavská expozitúra Národnej protikorupčnej jednotky ani jedno použiteľné oznámenie o korupcii.

Korupcia nám prekáža, ale príliš ju nehlásime
[Trnavské ECHO; 19.12.2013; Rubrika: Slovensko – inzercia; Autor: PETER KREMSKÝ]
Národná protikorupčná jednotka vyhľadáva prípady sama. Postihovanie prípadov korupcie u nás obmedzujú zákony a prax súdov. Tento rok nedostala bratislavská expozitúra Národnej protikorupčnej jednotky ani jedno použiteľné oznámenie o korupcii.

Milé čitateľky, milí čitatelia,
[Revue priemyslu; 17.12.2013; Rubrika: Editorial; Autor: Peter Marianyi, Florian Zangerl]
Ďalší rok je za nami a ubehol ako voda. Pre väčšinu z nás znamenal viac práce za rovnaké peniaze, ale bol to aj rok zmien a podľa názoru expertov by sme to najhoršie mali už mať za sebou. No, uvidíme…

Osobnosti
[Revue priemyslu; 17.12.2013; Rubrika: Hospodárstvo]
Spoločnosť Axis Communications menovala na pozíciu sales managera spoločnosti pre región strednej Európy Markétu Bauerovú, ktorá bude riadiť obchodné aktivity spoločnosti Axis v celom regióne strednej Európy (ČR, SR, RO, HU).

Kopeme do otvorených dverí?
[Revue priemyslu; 17.12.2013; Rubrika: Život a kariéra – zodpovednosť firiem; Autor: Marián Hudec]
Od začiatku roka 2014 má začať platiť zákon z dielne ministerstva spravodlivosti, rozširujúci trestnoprávnu zodpovednosť aj na právnické osoby, teda firmy. V podnikateľskej sfére vyvolal oprávnene živú diskusiu.

Nitra stratila najväčšiu odevnú fabriku
[Hospodárske noviny; 16.12.2013; Rubrika: Firmy & financie; Autor: Tomáš Tišťan]
Nitra – Posledná nádej na záchranu bývalej vlajkovej lode nitrianskeho odevného priemyslu definitívne padla. Po žiadostiach veriteľov totiž súd minulý týždeň spustil voči firme Cenra konkurzné konanie.

‚Bad mood‘ among SMEs
[The Slovak Spectator; 16.12.2013; Rubrika: Business/news; Autor: BY JANA LIPTÁKOVÁ]
Surveying SMEs business environment
CORRUPTION, administrative burdens, the corporate tax rate and paying tax advances weigh the heaviest on small and medium-sized (SMEs) Slovak businesses. Yet, entrepreneurs view the process of registering a business in Slovakia as efficient and say the related costs are reasonable.

Nitra stratila najväčšiu odevnú fabriku
[hnonline.sk; 16.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Posledná nádej na záchranu bývalej vlajkovej lode nitrianskeho odevného priemyslu definitívne padla. Po žiadostiach veriteľov totiž súd minulý týždeň spustil voči firme Cenra konkurzné konanie.

Daňoví podvodníci tlačia na rozpočet
[STV1; 14.12.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Daňoví podvodníci zvýšili tlak na štátny rozpočet. Od januára začnú platiť nové opatrenia proti daňovým únikom. Podvodníci to budú mať oveľa ťažšie.

Nárast daňových podvodov
[TA3; 14.12.2013; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Jozef DÚBRAVSKÝ, moderátor
Finančná správa v novembri zaevidovala až dvojnásobný nárast nadmerných odpočtov DPH v porovnaní s ostatnými mesiacmi tohto roka. Daňoví podvodníci sa tak snažia ukrátiť štátny rozpočet o miliardy eur ešte predtým, kým budú v platnosti nové pravidlá v boji proti daňovým únikom.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 12.12.2013; Rubrika: Téma HN]
Spĺňajú daňové zábezpeky svoj účel v boji proti daňovým únikom?
Róbert Kičina; Podnikateľská aliancia Slovenska Efekt je podľa mňa minimálny.
Zábezpeky môžu v malej miere pomôcť, ale pokiaľ chce niekto naozaj podvádzať, nájde si spôsob, ako ich obísť. Skôr však vnímam negatívny dosah zábezpek najmä na nové firmy bez histórie. Začínajúcich podnikateľov toto opatrenie zaťažuje.

Vládny balík má efekt
[Hospodárske noviny; 12.12.2013; Rubrika: Téma HN; Autor: Miroslav Pejko]
DAŇOVÉ ÚNIKY l Zásadné opatrenia proti podvodom ešte prídu.
Bratislava – Väčšia záťaž podnikateľov, ale aj klesajúci trend daňových únikov. Tak by sa dal zhodnotiť balík opatrení vlády, ktorého súčasťou boli aj nové zábezpeky. Štát ho predstavil ako boj proti firmám, ktoré nie sú ochotné platiť štátu, alebo ho dokonca okrádajú. Príkladom je bločková lotéria, v ktorej samotní spotrebitelia motivujú podniky, aby nepodvádzali.

Ťahúň práce sklamal. Bratislava má prepúšťať
[Hospodárske noviny; 12.12.2013; Rubrika: Ekonomika – Slovensko; Autor: Michaela Kušnírová]
Bratislava – Je regiónom s najmenším počtom ľudí bez práce. Napriek tomu bude už o pár týždňov jedným z najväčších negatívnych prekvapení Slovenska. Najlukratívnejší pracovný trh – Bratislavu, totiž chystá v prvom štvrťroku prepúšťanie. A to konkrétne vo väčšine miestnych firiem. Vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry Manpower.

Noc v hoteli môžu zdaniť rôzne
[SME; 12.12.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Adam Valček]
Smer umožnil mestám a obciam, aby daň z ubytovania odlíšili podľa atraktivity miesta
Miestni poslanci by mohli daň z ubytovania určovať nielen podľa lokalít, ale aj podľa známostí. Odborníci sa toho neboja.

Práce na trhu je stále menej. Aj napriek tomu, že sa hovorí o ekonomickom raste
[aktuality.sk; 12.12.2013]
Napriek neustálym slovám o zlepšovaní sa ekonomickej situácie, práce je stále menej a menej. Čísla o ekonomickom raste sa neodrážajú v lepšej zamestnanosti. Kým v treťom štvrťroku vlaňajška pracovalo na Slovensku 2,342 milióna ľudí, v tomto roku to bolo len 2,334 milióna. Dokonca ide o najväčší prepad v tomto roku.

Vládny balík má efekt
[hnonline.sk; 11.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Daňové úniky. Zásadné opatrenie proti podvodom ešte prídu.
Väčšia záťaž podnikateľov, ale aj klesajúci trend daňových únikov. Tak by sa dal zhodnotiť balík opatrení vlády, ktorého súčasťou boli aj nové zábezpeky. Štát ho predstavil ako boj proti firmám, ktoré nie sú ochotné platiť štátu, alebo ho dokonca okrádajú. Príkladom je bločková lotéria, v ktorej samotní spotrebitelia motivujú podniky, aby nepodvádzali.

Ťahúň práce sklamal. Bratislavu čaká prepúšťanie
[hnonline.sk; 11.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Je regiónom s najmenším počtom ľudí bez práce. Napriek tomu bude už o pár týždňov jedným z najväčších negatívnych prekvapení Slovenska. Najlukratívnejší pracovný trh – Bratislavu, totiž chystá v prvom štvrťroku prepúšťanie. A to konkrétne vo väčšine miestnych firiem. Vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry Manpower.

Anketa: Spĺňajú daňové zábezpeky svoj účel v boji proti daňovým únikom?
[hnonline.sk; 11.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska:
Efekt je podľa mňa minimálny. Zábezpeky môžu v malej miere pomôcť, ale pokiaľ chce niekto naozaj podvádzať, nájde si spôsob, ako ich obísť. Skôr však vnímam negatívny dosah zábezpek najmä na nové firmy bez histórie. Začínajúcich podnikateľov toto opatrenie zaťažuje.

Smer umožnil zdaniť noc v hoteli podľa atraktivity
[sme.sk; 11.12.2013; Rubrika: Ekonomika / Firmy; Autor: Adam Valček]
Miestni poslanci by mohli daň z ubytovania určovať nielen podľa lokalít, ale aj podľa známostí. Odborníci sa toho neboja.

Sociálna poisťovňa pritlačí na dlžníkov
[Hospodárske noviny; 10.12.2013; Rubrika: Titulná strana; Autor: Michaela Kušnírová]
ODVODY l Od nového roka bude penále za neskorú platbu na úrovni desať percent ročne.
Bratislava – Podnikatelia, ktorí majú dlhy voči štátnej Sociálnej poisťovni, budú platiť viac. Konkrétne tí, ktorí načas neodviedli povinné sociálne odvody a vznikol im dlh, ktorý poisťovňa vymáha v mesačných splátkach. K nim patria aj penále za neskorú platbu.

Spraví Európska komisia poriadok s medzibankovými poplatkami?
[Next Future; 10.12.2013; Rubrika: Banky a poisťovne; Autor: Marek Mittaš]
Bankové služby neboli, nie sú, ani nebudú zadarmo. Poplatky za platbu kartou patria do sféry, ktoré si banka dohaduje s každým klientom individuálne. Neexistujú stropy, všetko by mala určovať iba neviditeľná ruka trhu. Európska komisia však v súčasnosti naznačuje, že sa pustí do regulácie aj v tejto oblasti.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 9.12.2013; Rubrika: Téma HN]
Robert Fico predstavil priority Smeru na najbližšie roky. Sú nimi zníženie nezamestnanosti na priemer eurozóny, zvyšovanie priemernej mzdy a boj proti daňovým únikom. Ako to hodnotíte?
Ľudovít Černák, zakladateľ spoločnosti Sitno Holding: Priority nesú znak mierneho vytvárania si dobrej pozície pre prípadnú kandidatúru na prezidenta. Som za snahu podporou podnikateľského prostredia dosiahnuť rast, a tým vytvoriť pracovné príležitosti.

Tax licence passes; a tax rate cut to 22%
[The Slovak Spectator; 9.12.2013; Rubrika: Title page; Autor: BEATA BALOGOVÁ]
SHORTLY after the Smer-controlled parliament passed a tax licence law obliging limited liability or joint stock companies to pay annually into the state coffers regardless of whether or not they make a profit, some were quick to remind Prime Minister Robert Fico of his promise not to raise taxes.

Sociálna poisťovňa na dlžníkov pritlačí
[hnonline.sk; 9.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Od nového roka bude penále za neskorú platbu na úrovni desať percent ročne.
Podnikatelia, ktorí majú dlhy voči štátnej Sociálnej poisťovni, budú platiť viac. Konkrétne tí, ktorí načas neodviedli povinné sociálne odvody a vznikol im dlh, ktorý poisťovňa vymáha v mesačných splátkach. K nim patria aj penále za neskorú platbu.

Čierna listina DPH
[TA3; 8.12.2013; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Alfonz ŠURAN, moderátor
No a pokračujeme ďalej. Nepoctiví podnikatelia už nebudú na takzvanej listine hanby natrvalo. Ak si budú plniť svoje povinnosti, Finančná správa ich môže zo zoznamu neplatičov dane vyškrtnúť. Podnikatelia upozorňujú na to, že na listinu sa mnohí z nich dostali nedopatrením.

Anketa HN k Robertovi Ficovi
[hnonline.sk; 8.12.2013; Rubrika: HNonline, Slovensko]
Robert Fico určil priority Smeru na najbližšie dva roky. Sú nimi zníženie nezamestnanosti na priemer eurozóny, zvyšovanie priemernej mzdy a boj proti daňovým únikom. Ako to hodnotíte?
Ľudovít Černák, zakladateľ spoločnosti Sitno Holding: Sú to priority, ktoré nesú znak ľavicovo orientovanej strany a aj mierneho vytvárania si dobrej pozície pre prípadnú kandidatúru na prezidenta. Osobne podporujem boj proti daňovým únikom.

Korupcia nám prekáža, ale príliš ju nehlásime
[SME; 6.12.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Peter Kremský]
Národná protikorupčná jednotka vyhľadáva prípady sama
Postihovanie prípadov korupcie u nás obmedzujú zákony a prax súdov.
BRATISLAVA. Tento rok nedostala bratislavská expozitúra Národnej protikorupčnej jednotky ani jedno použiteľné oznámenie o korupcii. Povedal to včera na konferencii týždenníka Trend Právo a poriadok na Slovensku šéf expozitúry Attila Zajonc.

Podnikateľské protredie vo svete
[STV1; 5.12.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Viliam STANKAY, moderátor
Najlepšou krajinou pre podnikanie na svete je Írsko, tvrdí to ekonomický časopis Forbes v najnovšom rebríčku, v ktorom hodnotil podnikateľské prostredie v 145 krajinách sveta. V prvej päťke krajín s najlepšími podmienkami sú ďalej Nový Zéland, Hongkong, Dánsko a Švédsko. Slovensko sa umiestnilo na 48. mieste, čo je historicky najhorší výsledok, odkedy rebríček zostavujú.

Maloobchod: ŠPONGIA NASIAKNUTÁ CASHOM
[Trend; 5.12.2013; Rubrika: Téma – Nástrahy maloobchodu; Autor: Marek Legéň]
Začiatkom milénia boli investičným hitom slovenských veľkopodnikateľov minerálky.
Lenže obchodné reťazce využili silnú konkurenciu výrobcov, stlačili ceny a vidina ziskov z bublinkového biznisu sa rozplynula v záplave strát. Viacerí hráči brandžu s dlhým nosom opustili. Dnes investori cítia šancu na zaujímavé výnosy v maloobchode. No ak nedocenia nástrahy retailu, môže im aj tento nový investičný hit vyšumieť medzi prstami.

Korupcia nám prekáža, ale príliš ju nehlásime
[sme.sk; 5.12.2013; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Peter Kremský]
Národná protikorupčná jednotka vyhľadáva prípady sama. Postihovanie prípadov korupcie u nás obmedzujú zákony a prax súdov.
BRATISLAVA. Tento rok nedostala bratislavská expozitúra Národnej protikorupčnej jednotky ani jedno použiteľné oznámenie o korupcii. Povedal to včera na konferencii týždenníka Trend Právo a poriadok na Slovensku šéf expozitúry Attila Zajonc.

Ľudí bez práce je viac ako pred rokom
[STV1; 4.12.2013; 16:00; Relácia: Správy RTVS]
Miro FRINDT, moderátor
Štatistický úrad zverejnil najnovšie ukazovatele ekonomického vývoja krajiny. Nezamestnaných je viac ako pred rokom. Ekonomika rastie, avšak jej nárast sa spomalil.

Nezamestnanosť na Slovensku
[STV1; 4.12.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Nezamestnaných je viac ako pred rokom. Najnovšie čísla zverejnil Štatistický úrad. V porovnaní s tretím kvartálom minulého roka nepracuje o 11.000 ľudí viac. Bez práce zostáva 382.000 Slovákov. Najvyššia nezamestnanosť je v Košickom kraji. Dosahuje úroveň 18,9 percenta, za ním nasleduje Banskobystrický a Prešovský kraj. Viac už v reportáži Milana Janásika.

Daň za neúspech
[eprofit.sk; 4.12.2013; Rubrika: Biznis a príbehy; Autor: Eduard Žitňanský]
Tak ako niektorí obchodníci považujú zákazníka za potenciálneho zlodeja, štát považuje podnikateľov za podvodníkov. Keďže si nevie rady so skutočnými, uplatní niečo ako princíp kolektívnej viny – potrestá všetkých. Nemení na tom nič ani dobre znejúci názov – daňová licencia.

Pomôžu najmä opatrenia proti únikom
[Hospodárske noviny; 2.12.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: PEJ)]
Za hlavný nástroj proti daňovým únikom považuje Róbert Kičina kontrolný výkaz. Ten totiž prinesie daňovej správe presnejšie informácie o transakciách firiem.

Kažimír získa milióny eur navyše. Aj vďaka DPH
[Hospodárske noviny; 2.12.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Miroslav Pejko]
ROZPOČET l Na daniach môže štát v budúcom roku vyberať o stovky miliónov viac.
Bratislava – Slovenský biznis začína po rokoch štátu platiť dane. A to konkrétne tu najdôležitejšiu -daň z pridanej hodnoty. Aj vďaka tomu má štát získať v budúcom roku približne 300 miliónov eur do rozpočtu navyše. S takýmto výsledkom počítala podľa zistení HN prvá verzia daňovej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií.

Pomôžu najmä opatrenia proti únikom
[hnonline.sk; 2.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, pre HN
Podľa našich informácií by sa v budúcom roku mal zlepšiť výber daní oproti odhadu v rozpočte. Je to reálne?
Áno, pokiaľ kontrolný výkaz k DPH naplní očakávania, ktoré sa doň vkladajú. Úniky na DPH majú totiž zásadnú váhu na celkových daňových únikoch, a teda aj najväčší potenciál zvýšiť príjmy štátu, ak sa podarí úniky obmedziť.

Kažimír získa milióny eur navyše. Aj vďaka DPH
[hnonline.sk; 2.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Slovenský biznis začína po rokoch štátu platiť dane. A to konkrétne tu najdôležitejšiu – daň z pridanej hodnoty.
Aj vďaka tomu má štát získať v budúcom roku približne 300 miliónov eur do rozpočtu navyše. S takýmto výsledkom počítala podľa zistení HN prvá verzia daňovej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií.

FINANCIE: Pri vzniku firiem sa bude počiatočný vklad ukladať na samostatný účet
[Tasr; 1.12.2013; Rubrika: fin]
Bratislava 1. decembra (TASR)  Zakladatelia firiem musia peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nemôžu nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorá dnešným dňom nadobúda účinnosť.

Pri vzniku firiem sa bude počiatočný vklad ukladať na samostatný účet
[24hod.sk; 1.12.2013; Rubrika: Ekonomika]
Bratislava 1. decembra (TASR) – Zakladatelia firiem musia peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nemôžu nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorá dnešným dňom nadobúda účinnosť.

Pri vzniku firiem sa bude počiatočný vklad ukladať na samostatný účet
[finance.sk; 1.12.2013; Rubrika: INVESTOVANIE; Autor: TASR]
Bratislava 1. decembra (TASR)  Zakladatelia firiem musia peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nemôžu nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorá dnešným dňom nadobúda účinnosť.

Pri vzniku firiem sa bude počiatočný vklad ukladať na samostatný účet
[hnonline.sk; 1.12.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Zakladatelia firiem musia peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nemôžu nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorá dnešným dňom nadobúda účinnosť.

Pri vzniku firiem sa bude počiatočný vklad ukladať na samostatný účet
[teraz.sk; 1.12.2013; Téma: PAS]
Bratislava 1. decembra (TASR) – Zakladatelia firiem musia peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nemôžu nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorá dnešným dňom nadobúda účinnosť.

Elektrina pre firmy výrazne zlacnie
[Hospodárske noviny; 29.11.2013; Rubrika: Titulná strana; Autor: Miroslav Pejko, mku]
ENERGETIKA l Malé firmy ušetria od budúceho roka desiatky eur ročne. Môže za to cena elektriny na burze.

Názory politikov na zníženie cien
[Rádio Slovensko; 28.11.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Oto GÖRNER, moderátor
Od januára sa na nižšiu cenu elektriny môžu tešiť nielen domácnosti, ale aj podnikatelia. V súčasnosti sme totiž krajinou s najvyššou cenou elektrickej energie na starom kontinente. Viac prišla o tejto téme povedať do štúdia Mária Galiková.

E-občiansky je tu. Využijú ho najmä firmy
[Hospodárske noviny; 28.11.2013; Rubrika: Spravodajstvo/Slovensko; Autor: (LUK, AMA)]
Bratislava – Prihlasovanie áut, podávanie sťažností pri tendroch, komunikácia s katastrom, obchodným registrom, alebo daňovým úradom. Tieto služby má štát občanom od budúceho roka poskytovať už aj na diaľku. Využívať ich budú môcť vďaka elektronickým občianskym preukazom.

Na elektrine ušetríme budúci rok desiatky eur
[etrend.sk; 28.11.2013; Rubrika: Svet; Autor: TREND.sk]
Developer komerčných nehnuteľností v strednej a východnej Európe, spoločnosť HB Reavis, vstúpil na dlhové kapitálové trhy svojou úvodnou emisiou dlhopisov v celkovej hodnote 111 miliónov poľských zlotých, čo je zhruba 26,5 miliónov eur. Výnos z tejto emisie použije na financovanie developerských aktivít, a to predovšetkým v Poľsku.

 Elektrina pre firmy výrazne zlacnie
[hnonline.sk; 28.11.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Energetika. Malé firmy ušetria od budúceho roka desiatky eur ročne.

Skončiť môžu najmä menšie firmy
[hnonline.sk; 28.11.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, pre HN:
Skončia kvôli licenciám podnikanie len neaktívne spoločnosti, alebo aj aktívne?

E-občiansky prichádza. Využijú ho najmä firmy
[hnonline.sk; 28.11.2013; Rubrika: HNonline, Slovensko]
Prihlasovanie áut, podávanie sťažností pri verejnom obstarávaní, komunikácia s katastrom, obchodným registrom, alebo daňovým úradom. Tieto služby má štát občanom od budúceho roka poskytovať už aj na diaľku. Využívať ich budú môcť vďaka elektronickým občianskym preukazom.

Brusel rozdá firmám stopäťdesiat miliónov eur
[Hospodárske noviny; 27.11.2013; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: (MKU, POR)]
Bratislava – Podniká v priemyselnej výrobe. Preraziť sa mu podarilo v Žilinskom kraji a aj vďaka tomu dáva prácu najviac 250 zamestnancom. Tak takto vyzerá typický podnik, ktorý na Slovensku zadotuje Brusel. Práve ten rozdá približne 160 vybraným slovenským firmám spolu 150 miliónov eur.

Daň za neúspech
[Profit (SK); 27.11.2013; Rubrika: Štát a podnikatelia; Autor: Eduard Žitňanský]
Tak ako niektorí obchodníci považujú zákazníka za potenciálneho zlodeja, štát považuje podnikateľov za podvodníkov. Keďže si nevie rady so skutočnými, uplatní niečo ako princíp kolektívnej viny – potrestá všetkých. Nemení na tom nič ani dobre znejúci názov – daňová licencia.

Elhamarkodott kft.-alapítások
[Új szó; 26.11.2013; Rubrika: Gazdaság és fogyasztók – hirdetés; Autor: (mi)]
A kiszámíthatatlan törvénymódosításokkal a kormány a kisebb társaságok életét nehezíti meg

Brusel rozdá firmám stopäťdesiat miliónov eur
[hnonline.sk; 26.11.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Podniká v priemyselnej výrobe. Preraziť sa jej podarilo v Žilinskom kraji a aj vďaka tomu dáva prácu najviac 250 zamestnancom. Tak takto vyzerá typický podnik, ktorý ide na Slovensku zadotovať Brusel. Práve ten ide približne 160 vybraným slovenským firmám rozdať spolu 150 miliónov eur.

Ľudia lámu rekordy. Masovo rozbiehajú nový biznis
[Hospodárske noviny; 25.11.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Michaela Kušnírová]
PODNIKANIE l V októbri pribudlo na Slovensku štyritisíc nových s. r. o. Podnikatelia sa snažia vyhnúť prísnejším pravidlám.

President vetoes law
[The Slovak Spectator; 25.11.2013; Rubrika: Title page; Autor: BEATA BALOGOVÁ]
CRITICS of the controversial Smer-designed revision to the law on collective bargaining scored a small victory after President Ivan Gašparovič vetoed the legislation, which would empower unions and employee groups to enforce pay hikes even in firms that have not agreed to such salaries.

Hospodárske noviny: Ľudia lámu rekordy. Masovo rozbiehajú nový biznis
[24hod.sk; 25.11.2013; Rubrika: Ekonomika]
V októbri pribudlo na Slovensku štyritisíc nových s.r.o., avizuje denník HOSPODÁRSKE NOVINY na siedmej strane v článku s názvom „Ľudia lámu rekordy. Masovo rozbiehajú nový biznis“.

Zistenie HN: Ľudia lámu rekordy. Masovo rozbiehajú nový biznis
[hnonline.sk; 25.11.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
V októbri si ľudia založili vyše štyritisíc eseročiek. Rozbeh ich biznisu však môžu ohroziť licencie.

Hospodárske noviny: Ľudia lámu rekordy. Masovo rozbiehajú nový biznis
[teraz.sk; 25.11.2013]
Bratislava 25. novembra (TASR) – V októbri pribudlo na Slovensku štyritisíc nových s.r.o., avizuje denník HOSPODÁRSKE NOVINY na siedmej strane v článku s názvom „Ľudia lámu rekordy. Masovo rozbiehajú nový biznis“. Ľudia sa snažili, aby ešte stihli jednoduchšie pravidlá a jednoduchšiu administratívu – opísal dôvody októbrového nárastu nových firiem výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

Založenie firiem
[Rádio Slovensko; 22.11.2013; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Nina KRAJČOVIČOVÁ, moderátorka
Na Slovensku prudko rastie počet firiem. V októbri ich pribudlo až 4300. Za zvýšením záujmom o podnikanie však nie je nečakané oživenie ekonomiky, ale pripravované sprísnenie podmienok pre založenie spoločností s ručeným omedzením.

Bič na podvodníkov opäť sťaží biznis
[hnonline.sk; 22.11.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Vláda nerozlišuje medzi poctivými firmami a podvodníkmi
Daň zo straty. Taký je najnovší plán ministerstva financií, ako zvýšiť príjmy do štátnej kasy. V budúcom roku si od tohto opatrenia sľubujú vybrať dodatočných 112 miliónov eur.

Anketa: Ako hodnotíte novú minimálnu daň pre firmy?
[hnonline.sk; 22.11.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Peter Goliáš, riaditeľ INEKO
Zavedenie licencií potvrdzuje, že bez štrukturálnych reforiem sa ani podnikatelia vyšším daniam nevyhnú. Nastavenie poplatku má logiku, keďže ho budú platiť dlhodobí neplatiči dani. Hlavným nedostatkom je ostré nastavenie hraníc. Ak totiž niekto zarobí len o euro viac, môže mu stúpnuť poplatok za licenciu až trojnásobne.

Bič na podvodníkov opäť sťaží biznis
[Hospodárske noviny; 22.11.2013; Rubrika: HN plus; Autor: Tomáš Púchly]
DAŇOVÉ LICENCIE l Vláda nerozlišuje medzi poctivými firmami a podvodníkmi.
Bratislava – Daň zo straty. Taký je najnovší plán ministerstva financií, ako zvýšiť príjmy do štátnej kasy. V budúcom roku si od tohto opatrenia sľubujú vybrať dodatočných 112 miliónov eur.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 22.11.2013; Rubrika: HN plus; Autor: (TPU)]
Ako hodnotíte novú minimálnu daň pre firmy?
Peter Goliáš, INEKO: Ich zavedenie potvrdzuje, že bez štrukturálnych reforiem sa firmy vyšším daniam nevyhnú. Nastavenie má logiku, keďže ho budú platiť dlhodobí neplatiči. Nedostatkom je ostré stanovenie hraníc.

EÚ podporí malé a stredné podniky miliardami eur
[STV1; 21.11.2013; 16:00; Relácia: Správy RTVS]
Miro FRINDT, moderátor
Slovenským malým a stredným podnikateľom sa bude možno podnikať lepšie. Európska únia pripravila na najbližšie roky program na ich podporu. Ide o výhodné úvery či bezplatné poradenstvo. Podnikatelia zmeny vítajú.

EÚ podporí podnikanie stovkami miliónov
[STV1; 21.11.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Malým a stredným podnikateľom sa bude možno podnikať ľahšie. Európska únia na najbližšie roky pripravila program na ich podporu. Ide o výhodné úvery či bezplatné poradenstvo. Podnikatelia zmeny vítajú.

EÚ podporí ponikanie stovkami miliónov
[STV2; 21.11.2013; 21:30; Relácia: Správy a komentáre]
Marta JANČKÁROVÁ, moderátorka
Malým a stredným podnikateľom sa možno bude podnikať ľahšie. Európska únia na najbližšie roky pripravila program na ich podporu. Ide o výhodné úvery, či bezplatné poradenstvo. Podnikatelia zmeny vítajú.

Zakladanie spoločností stúpa
[Rádio Slovensko; 21.11.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Oto GORNER, moderátor
Na Slovensku prudko rastie počet firiem. V októbri ich pribudlo až 4300. Za zvýšeným záujmom o podnikanie však nie je nečakané oživenie ekonomiky, ale pripravované sprísnenie podmienok pr založenie spoločností s ručením obmedzeným.

Barometer
[Trend; 21.11.2013; Rubrika: Názory]
Jozef Špirko, predseda predstavenstva, Aspin (určite udržateľnosť): Zvyšovanie transparentnosti rozpočtu pokladám za samozrejmosť, zhoršenie udržateľnosti verejných financií je absolútne nezodpovedné z pohľadu budúcej prosperity Slovenska, je to v podstate grécka cesta.

Firmy trávia pri daniach stovky hodín
[STV1; 19.11.2013; 16:00; Relácia: Správy RTVS]
Miro FRINDT, moderátor
Nad administratívou v súvislosti s daňovými priznaniami trávia firmy stovky hodín ročne. Ukázala to štúdia Svetovej banky a poradenskej firmy. Hodnotili náročnosť platenia daní a celkové daňové zaťaženie v 189 krajinách sveta. Slovensko skončilo na 102. mieste.

Firmy trávia pri daniach stovky hodín
[STV1; 19.11.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Vypĺňanie daňových priznaní a iné daňové povinnosti zaberú firmám stovky hodín ročne. Ukázala to štúdia Svetovej banky a poradenskej firmy, ktorá hodnotila náročnosť platenia daní a celkové daňové zaťaženie v takmer 190 krajinách. Slovensko skončilo na 102. mieste.

Singapurský prezident navštívil Slovensko
[STV1; 18.11.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Naši podnikatelia môžu využívať Singapur ako vstupnú bránu do regiónu juhovýchodnej Ázie, povedal to prezident Singapuru na oficiálnej návšteve Slovenska. Prezidenti sa zhodli na tom, že obchodné vzťahy medzi krajinami by mali byť intenzívnejšie.

Slovensko pôjde kolektívne dole vodou
[Hospodárske noviny; 14.11.2013; Rubrika: Názory a analýzy; Strana: 13; Autor: Ivan Štefanec]
Slovensko sa ocitlo na historicky najhorších priečkach v rebríčkoch Svetovej banky i Svetového ekonomického fóra. O skutočnosti, že sa u nás najhoršie podniká a ide to ešte ďalej dole vodou, svedčia aj štvrťročné merania Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktoré tiež ukazujú najhoršie výsledky.

Vysoké odvody bránia prijímať nových ľudí
[Trenčianske ECHO; 14.11.2013; Rubrika: Región; Strana: 4; Autor: (maša)]
Nezamestnanosť je dlhodobo problémom v každom regióne. Podľa inštitútu INEKO chýba však samotné vysvetlenie príčin aj dlhodobej nezamestnanosti.

Firmy už poznajú daň za neúspech
[Hospodárske noviny; 12.11.2013; Rubrika: Spravodajstvo; Strana: 1; Autor: Michaela Kušnírová Marek Poracký]
PODNIKANIE l Ministerstvo financií pripravilo pre podniky tri sadzby licencie, čiže minimálnej dane.

Ako vnímate nastavenie daňových licencií?
[Hospodárske noviny; 12.11.2013; Rubrika: Ekonomika – Nová daň pre firmy; Strana: 2; Autor: (POR, MKU)]
ANKETA
Rastislav Machunka, AZZZ: Pre nás je podstatné zníženie dane z príjmu právnických osôb. To, že sa licencia môže započítať, daňové zaťaženie zásadným spôsobom nezvýši. Berieme to ako nutné zlo na zníženie dane, a to je pre nás priorita.

Daň dobehne aj bývalých živnostníkov
[Hospodárske noviny; 12.11.2013; Rubrika: Ekonomika; Strana: 3; Autor: Marek Poracký]
ANALÝZA l Po prvýkrát štát získa peniaze od všetkých firiem.
Bratislava – Začiatkom roka zrušili živnosť a založili si firmy. Dôvod? Chceli sa vyhnúť plateniu vyšších odvodov, ktoré pre nich kabinet Roberta Fica (Smer-SD) koncom minulého roka pripravil. Dnes im podľa odborníkov štát opäť zvýši náklady na podnikanie.

Bločková lotéria je úspech. Zatiaľ
[Hospodárske noviny; 12.11.2013; Rubrika: Hn plus; Strana: 11; Autor: Tomáš Púchly; Téma: PAS] VÝBER DANÍ Počet podnetov na finančnú správu sa výrazne zvýšil, vláde však stále chýbajú presné kritériá úspešnosti.

Hlavný problém výberu DPH sú cielené podvody
[Hospodárske noviny; 12.11.2013; Rubrika: Hn plus; Strana: 12; Autor: Tomáš Púchly]
ROZHOVOR
BLOČKOVÁ LOTÉRIA l Róbert Kičina, šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska, pre HN:
* Sú nevydávané bločky najväčším zdrojom únikov na DPH na Slovensku?

Firmy už poznajú daň za neúspech
[hnonline.sk; 12.11.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Ministerstvo financií pripravilo pre podniky tri sadzby licencie, čiže minimálnej dane.

Predstavili daňové licencie
[TA3; 11.11.2013; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Alfonz ŠURAN, moderátor
Štát si nevie poradiť so stámiliónmi, ktoré mu utekajú pomedzi prsty na daňových obštrukciách. Minister financií tak dnes predstavil konkrétnu podobu daňových licencií, teda minimálnej dane. Firmy za ne zaplatia od necelých 500 do 3000 eur ročne. Poprvýkrát od roku 2015.

Založenie firmy bude jednoduchšie
[Rádio Slovensko; 11.11.2013; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Anna ŠÍPOŠOVÁ, moderátorka
Na založenie firmy by mohol v budúcom roku stačiť už len jedno euro. Po takomto zjednodušení volajú podnikatelia už dlho. Dnes zákon požaduje vložiť do novej spoločnosti 5 000 eur. Otázkou ale zostáva, čím bude jednoeurová firma ručiť, ak skrachuje.

Zakladanie spoločnosti s 1 eurom?
[Rádio Slovensko; 11.11.2013; 12:00; Relácia: Rádiožurnál]
Anna ŠÍPOŠOVÁ, moderátorka
Na založenie firmy by mohlo v budúcom roku stačiť už len 1 euro. Po takomto zjednodušení volajú podnikatelia už dlho. Dnes zákon požaduje vložiť do novej spoločnosti  5000 eur. Otázkou zostáva, čím bude 1 eurová firma ručiť, ak skrachuje.

Vydesení podnikatelia húfne zakladajú eseročky. Je najvyšší čas
[etrend.sk; 11.11.2013; Rubrika: Slovensko; Autor: Jozef Tvardzík]
Zrejme žiaden seriózny podnikateľ nemá nič proti prísnejším pravidlám, ktoré vynucujú lepší výber DPH a v konečnom dôsledku postihujú podvodníkov a firmy v karuseloch. Problém v opatreniach vlády  je ten, že pôsobia plošne a priamo či nepriamo zasiahnu aj slušných podnikateľov, ktorí platia dane aj odvody.

Vysoké odvody bránia prijímaniu zamestnancov
[Trenčianske noviny; 11.11.2013; Rubrika: Aktuality; Strana: 4; Autor: MAGDA ŠVANČARKOVÁ] PODNIKY POUKAZUJÚ NA PRÍČINY NEZAMESTNANOSTI
Nezamestnanosť je dlhodobo problémom v každom regióne. Podľa inštitútu INEKO chýba však samotné vysvetlenie príčin aj dlhodobej nezamestnanosti.

Manažér roka povedie podnikateľov
[etrend.sk; 8.11.2013; Rubrika: Nefinančný sektor; Autor: SITA]
Novým prezidentom Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) sa stal Ondrej Smolár, výkonný riaditeľ spoločnosti Soitron. Rozhodli o tom členovia PAS vo voľbách vedúcich predstaviteľov aliancie na nasledujúce funkčné obdobie. Informoval o tom výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Tresty pre firmy prídu na budúci rok
[Hospodárske noviny; 7.11.2013; Rubrika: Spravodajstvo; Strana: 8; Autor: Ľuboš Kostelanský]
Podľa plánov ministra Borca hrozia spoločnostiam pokuty, zhabanie majetku, ale aj zánik.
Bratislava – Kým u nás je trestné stíhanie firiem stále neznámym pojmom, v susednom Česku už uviazla v sieti vyšetrovateľov prvá veľká ryba. Jedného z najväčších hráčov na tamojšom stavebnom trhu – pražský Metrostav – stíha protikorupčná polícia.

Tresty pre firmy prídu na budúci rok
[hnonline.sk; 7.11.2013; Rubrika: HNonline]
Rezort spravodlivosti Tomáša Borca (nominant Smeru-SD) už tento mesiac predstaví návrh zákona o trestoch pre firmy.

Daňové licencie by odborníci nastavili aj podľa obratu firmy
[Nitrianske ECHO; 7.11.2013; Rubrika: Slovensko; Strana: 7; Autor: MARIANNA ONUFEROVÁ]
Obchodné firmy v strate zaplatia štátu na jar roku 2015 novú daň. Viacerí odborníci by jej výšku nastavili podľa obratu a majetku obchodnej firmy.

Daňové licencie by odborníci nastavili aj podľa obratu firmy
[Trenčianske ECHO; 7.11.2013; Rubrika: Slovensko – Inzercia; Strana: 5; Autor: MARIANNA ONUFEROVÁ]
Obchodné firmy v strate zaplatia štátu na jar roku 2015 novú daň. Viacerí odborníci by jej výšku nastavili podľa obratu a majetku obchodnej firmy.

Pri vzniku firiem sa bude počiatočný vklad odvádzať na samostatný účet
[24hod.sk; 31.10.2013; Rubrika: Ekonomika]
Bratislava 31. októbra (TASR) – Zakladatelia firiem budú peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

Barometer
[Trend; 31.10.2013; Rubrika: Editoriál]
Starobné dôchodky momentálne stoja ročne vyše 4,5 mld. eur a suma každoročne stúpa približne o 5 percent. Príjmy zo sociálneho poistenia sú zhruba o 400 mil. eur nižšie.

Vysoké odvody sú hlavnou prekážkou znižovania nezamestnanosti
[blog.sme.sk; 31.10.2013; Rubrika: Blog SME / Ekonomika; Autor: INEKO]
Podľa čerstvého prieskumu Eurobarometer je najväčším spoločenským problémom Slovenska vysoká miera nezamestnanosti. V EÚ je nezamestnanosť vnímaná ako druhý najväčší problém (po ekonomickej situácii).

PREZIDENT:Pri vzniku firiem sa bude počiatočný vklad odvádzať na samostatný účet
[Tasr; 31.10.2013; Rubrika: hos]
Bratislava 31. októbra (TASR)  Zakladatelia firiem budú peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

Pri vzniku firiem sa bude počiatočný vklad odvádzať na samostatný účet
[teraz.sk; 31.10.2013] Bratislava 31. októbra (TASR) – Zakladatelia firiem budú peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

Eseročku s fiktívnym majetkom už nezaložíte
[Trenčianske ECHO; 31.10.2013; Rubrika: Slovensko – inzercia; Autor: ADAM VALČEK]
Na štart podnikania bude treba aspoň päťtisíc eur. Keď toľko podnikateľ nemá, musí si požičať alebo kúpiť už založenú spoločnosť. Začínajúci podnikatelia, ktorí si plánujú založiť eseročku, budú musieť mať od decembra aspoň päťtisíc eur na naplnenie základného imania firmy.

Eseročku s fiktívnym majetkom od decembra už nezaložíte
[Trnavské ECHO; 31.10.2013; Rubrika: Slovensko – inzercia; Autor: ADAM VALČEK]
Na štart podnikania bude treba aspoň päťtisíc eur. Keď toľko podnikateľ nemá, musí si požičať alebo kúpiť už založenú spoločnosť. Začínajúci podnikatelia, ktorí si plánujú založiť eseročku, budú musieť mať od decembra aspoň päťtisíc eur na naplnenie základného imania firmy.

Historicky najhoršie
[TV JOJ; 30.10.2013; 19:00; Relácia: VEĹKÉ NOVINY TV JOJ]
Lucia BARMOŠOVÁ, moderátorka
Slovensko má alarmujúcu nezamestnanosť a zlepšeniu tohto stavu nenahráva okrem krízy ani najnovšia správa Svetovej banky.

Biznis získa tisícky lacnejších ľudí
[Hospodárske noviny; 30.10.2013; Rubrika: Titulná strana; Autor: Michaela Kušnírová]
Za časť dohodárov sa majú po novom platiť nižšie odvody. Firmy budúci rok ušetria stovky eur.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 30.10.2013; Rubrika: Téma HN; Autor: (MKU)]
* Vláda zvažuje zvýšiť sumu, do ktorej firmy za študentov neplatia odvody. Ako to hodnotíte?
Vladimír Sirotka, Slovenská asociácia malých podnikov Je to pre firmy zlepšenie podmienok. Samozrejme, že to pomôže, ale stále to je málo. Najlepšie by bolo, ak by sme sa vrátili k pôvodnému stavu. Okrem toho tieto neustále zmeny pravidiel vytvárajú v podnikoch chaos.

Slovensko padá. A stráca atraktivitu
[Hospodárske noviny; 30.10.2013; Rubrika: Firmy & finance; Autor: Tatiana Jurašková]
V rebríčku Svetovej banky sme na 49. mieste, čo je náš najhorší výsledok.
Bratislava – Najhoršie podnikateľské prostredie za posledných deväť rokov. Tak vyzerá aktuálna situácia na Slovensku podľa najnovšieho rebríčka Doing Business 2014.

Martin Krekáč: Moju misiu v PAS považujem za splnenú
[24hod.sk; 30.10.2013; Rubrika: Tlačové správy]
Od roku 2005, keď si členovia Programovej rady Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zvolili nového prezidenta, stál Martin Krekáč, Chairman & Senior Partner Jenewein Group, nepretržite na čele.

Martin Krekáč: Moju misiu v PAS považujem za splnenú
[aktuality.sk; 30.10.2013]
Od roku 2005, keď si členovia Programovej rady Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zvolili nového prezidenta, stál Martin Krekáč, Chairman & Senior Partner Jenewein Group, nepretržite na čele profesijnej asociácie združujúcej podnikateľov a zamestnávateľov pôsobiacich na Slovensku.

Martin Krekáč: Moju misiu v PAS považujem za splnenú
[finance.sk; 30.10.2013; Rubrika: HOSPODÁRSTVO; Autor: WebNoviny]
Od roku 2005, keď si členovia Programovej rady Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zvolili nového prezidenta, stál Martin Krekáč, Chairman & Senior Partner Jenewein Group, nepretržite na čele profesijnej asociácie združujúcej podnikateľov a zamestnávateľov pôsobiacich na Slovensku.

Anketa: Vláda zvažuje zvýšiť sumu, do ktorej firmy za študentov dohodárov neplatia odvody. Ako to hodnotíte?
[hnonline.sk; 30.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Vladimír Sirotka, Slovenská asociácia malých podnikov
Je to pre firmy zlepšenie podmienok. Samozrejme, že to pomôže, ale stále to je málo. Najlepšie by bolo, ak by sme sa vrátili k pôvodnému stavu. Okrem toho tieto neustále zmeny pravidiel vytvárajú v podnikoch chaos.

Slovensko padá. A stráca atraktivitu
[hnonline.sk; 30.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
V hodnotení Doing Business 2014 Svetovej banky sme sa prepadli na 49. miesto, čo je náš historicky najhorší výsledok. Najhoršie podnikateľské prostredie za posledných deväť rokov. Tak vyzerá aktuálna situácia na Slovensku podľa najnovšieho rebríčka Doing Business 2014.

Zistenie HN: Biznis získa tisícky lacnejších ľudí
[hnonline.sk; 30.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Za študentov – dohodárov budú firmy v budúcom roku platiť nižšie odvody. Ušetria stovky eur mesačne.

Martin Krekáč: Moju misiu v PAS považujem za splnenú
[webnoviny.sk; 30.10.2013; Autor: WBN/PR]
Martin Krekáč sa po ôsmich úspešných volebných obdobiach rozhodol v tohoročných jesenných voľbách na funkciu najvyššieho predstaviteľa Podnikateľskej aliancie Slovenska nekandidovať.

Daňové licencie
[Rádio Slovensko; 29.10.2013; 12:00; Relácia: Rádiožurnál]
Anna ŠÍPOŠOVÁ, moderátorka
Nové daňové licencie môžu odradiť živnostníkov od zakladania umelých eseročiek. I taký je predpoklad ministerstva práce. Počet spoločností s ručením obmedzeným totiž v poslednej dobe prudko stúpa i na úkor živnostníkov. Mnohí si zakladajú firmy, aby si tak znížili daňovo odvodové zaťaženie.

Koniec recesie firmy necítia
[Hospodárske noviny; 29.10.2013; Rubrika: Titulná strana]
PRIESKUM HN
Bratislava – Nitrianska spoločnosť Pharmos verila, že sa jej v druhej polovici tohto roka začne dariť. No nestalo sa tak. Oproti vlaňajšku sa borí s prepadom tržieb o 15 percent.

Rast neznamená automaticky koniec krízy
[Hospodárske noviny; 29.10.2013; Rubrika: Téma HN / Firmy a koniec krízy; Autor: Michaela Kušnírová]
PODNIKANIE l Očakávania biznisu sa síce zlepšujú, vládne však opatrnosť, tvrdí šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.
* Dve tretiny firiem nepocítili tento rok zatiaľ žiaden pozitívny obrat v podnikaní. Necelá polovica má dokonca menej zákaziek ako pred dvoma rokmi. Prečo?

DOTAZNÍK MANAŽÉRA
[Hospodárske noviny; 29.10.2013; Rubrika: Investor; Autor: Peter Lakata]
* Do čoho ste investovali prvé zarobené peniaze?
Prvé som zarábal počas vysokej školy, na brigádach a neskôr ako projektový koordinátor v Podnikateľskej aliancii Slovenska.

Kto je Peter Lakata:
[Hospodárske noviny; 29.10.2013; Rubrika: Investor]
Absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave (odbor bankovníctvo), odštartoval kariéru v Podnikateľskej aliancii Slovenska a pracoval aj v spoločnostiach ako Accenture či Raiffeisen Bank International. Od roku 2010 pôsobí v direct banke ZUNO.

Podniká sa u nás stále horšie. Predbehla nás aj Rwanda
[hnonline.sk; 29.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Robert Fico dostal zlú správu. Podľa rebríčka Svetovej banky Doing Business 2014 sme sa prepadli na 49. miesto. Najhoršie podnikateľské prostredie za posledných deväť rokov. Tak vyzerá aktuálna situácia na Slovensku podľa najnovšieho rebríčka Doing Business 2014.

Koniec recesie naše firmy necítia
[hnonline.sk; 29.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Nitrianska spoločnosť Pharmos verila, že sa jej v druhej polovici tohto roka začne dariť. No nestalo sa tak. Oproti vlaňajšku sa borí s prepadom tržieb o 15 percent. “Zákaziek je menej, naopak, neplatičov je čoraz viac,“ hovorí riaditeľ firmy, ktorá distribuuje liečivá, Roman Múdry.

Švajčiari dajú veľkú šancu Slovákom
[Hospodárske noviny; 28.10.2013; Rubrika: Titulná strana; Autor: Erik Kapsdorfer]
NOVÁ INVESTÍCIA V SR l Svetoznámy výrobca výťahov Schindler zamestná pri Dunajskej Strede 260 ľudí.

New law affects launching of Ltd firms
[The Slovak Spectator; 28.10.2013; Rubrika: Business/news]
DESPITE the European Union’s vision of making it easier and cheaper to launch a new company, businesses and analysts say Slovakia is going in the opposite direction.

Švajčiari dajú veľkú šancu Slovákom
[hnonline.sk; 28.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Nová investícia v SR. Svetoznámy výrobca výťahov Schindler otvára nový závod v Dunajskej Strede. Svoj biznis u nás rozbehli v roku 1993. Za tento čas zamestnali na juhu Slovenska takmer 200 ľudí. Až teraz však spúšťajú neďaleko Dunajskej Stredy najväčšiu investíciu regiónu za posledné roky.

Tvrdšie postihy pre podvody s registračnými pokladnicami
[Rádio Slovensko; 27.10.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Michal KATUŠKA, moderátor
Tvrdšie postihy pre podvody s registračnými pokladnicami. To je realita, ktorú nepoctivcom od nového roka sľubuje finančná správa. Vyše polovica prevádzok, ktoré tento rok finanční kontrolóri navštívili, totiž ulievala dane do vlastného vrecka.

Dohoda, ktorou získa EÚ aj USA
[Hospodárske noviny; 25.10.2013; Rubrika: Názory a analýzy; Autor: Theodore Sedgwick]
Obchodné vzťahy medzi USA a Európskou úniou sú najväčšie vo svete. Podieľajú sa takmer polovicou na celkovom hospodárskom výkone sveta a podporujú viac ako 13 miliónov pracovných miest na oboch stranách Atlantiku.

Nájomní manažéri Smeru
[Trend; 24.10.2013; Rubrika: Téma – Manažeři Smeru; Autor: Zuzana Petková, Xenia Makarová]
Jeden z významných slovenských manažérov prirovnal svoje krátke pôsobenie v štátnej správe k príbehu Dona Quijota. Ak sa úradník snaží robiť správne veci, po ňom príde ďalší, kto prácu pokazí.

Eseročku s fiktívnym majetkom už nezaložíte
[Žilinské ECHO; 24.10.2013; Rubrika: Slovensko; Autor: ADAM VALČEK]
Na štart podnikania bude treba aspoň päťtisíc eur. Keď toľko podnikateľ nemá, musí si požičať alebo kúpiť už založenú spoločnosť.

Vláda chce odrádzať od s. r. o.
[SME; 22.10.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: (ava)]
Zakladanie eseročiek Smer upravil aj preto, aby si túto formu vyberalomenej živnostníkov.
BRATISLAVA. Keď sťažíme zakladanie eseročiek, azda odradíme živnostníkov, čo si chcú firmu založiť len preto, aby ušetrili na daniach a odvodoch. Tak vysvetľuje ministerstvo spravodlivosti, prečo presadilo sprísnenie podmienok zakladania eseročiek.

Štát chce odrádzať od s. r. o.
[KORZÁR, košický denník; 22.10.2013; Rubrika: Slovensko; Autor: (ava)]
Zakladanie eseročiek Smer upravil aj preto, aby si túto formu vyberalo menej živnostníkov.
BRATISLAVA. Keď sťažíme zakladanie eseročiek, azda odradíme živnostníkov, čo si chcú firmu založiť len preto, aby ušetrili na daniach a odvodoch. Tak vysvetľuje ministerstvo spravodlivosti, prečo presadilo sprísnenie podmienok zakladania eseročiek.

Firemné dane môžu klesať
[Rádio Slovensko; 21.10.2013; 12:00; Relácia: Rádiožurnál]
Anna ŠÍPOŠOVÁ, moderátorka
Ak sa bude ekonomike dariť, firemné dane môžu klesať. Ďalší pokles firemných daní pre Slovenský rozhlas tento víkend avizoval priamo premiér Robert Fico. Už na budúci rok sa pritom sadzba dane pre firmy znižuje z 23 na 22 %.

Firemné dane môžu klesať ešte nižšie
[Rádio Slovensko; 21.10.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
MIchal KATUŠKA, moderátor
Firemné dane môžu klesať ešte nižšie, ak bude ekonomika ďalej silnieť. Najnovšie to avizoval premiér Róbert Fico. Vláda zrušila rovnú daň v januári a sadzbu pre firmy zvýšila z 19 na 23 percent. Už na budúci rok však má daň zo zisku opäť klesnúť o jeden percentuálny bod. Kabinet tak priznáva svoj omyl, reaguje opozícia. Zámer, vybrať cez vyššie dane od firiem viac peňazí totiž podľa nej zlyhal.

Firmy sa učia unikať pred konkurzmi
[Hospodárske noviny; 21.10.2013; Rubrika: Titulná strana; Autor: Michaela Kušnírová]
V reštrukturalizácii a ochrane pred veriteľmi sa v lete ocitol rekordný počet podnikateľov.

Firmy sa učia unikať pred konkurzmi
[hnonline.sk; 21.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Podnikanie V reštrukturalizácii a ochrane pred veriteľmi sa v lete ocitol rekordný počet podnikateľov.

Zmeny v eseročkách majú odrádzať živnostníkov
[sme.sk; 21.10.2013; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Adam Valček]
Zakladanie eseročiek Smer upravil aj preto, aby si túto formu vyberalo menej živnostníkov.
BRATISLAVA. Keď sťažíme zakladanie eseročiek, azda odradíme živnostníkov, čo si chcú firmu založiť len preto, aby ušetrili na daniach a odvodoch. Tak vysvetľuje ministerstvo spravodlivosti, prečo presadilo sprísnenie podmienok zakladania eseročiek.

Eseročku s fiktívnym majetkom už nezaložíte
[SME; 19.10.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Adam Valček]
Na štart podnikania s minimálnym kapitálom si bude treba požičať. Veľké banky si nevedia predstaviť, že by požičiavali na základné imanie podnikateľom bez histórie. Menšie banky o tom uvažujú.

Nehezítik a kft.-alapítást
[Új szó; 19.10.2013; Rubrika: Címlap; Autor: (mi, TASR)]
Harc az adócsalók ellen
Pozsony. Decembertől az állam újabb akadályt gördít a korlátolt felelősségű társaságot (kft.) alapítók elé.

NR SR: Pri vzniku firiem sa bude počiatočný vklad odvádzať na samostatný účet
[Tasr; 18.10.2013; Rubrika: hos]
Bratislava 18. októbra (TASR)  Zakladatelia firiem budú peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

Eseročku s fiktívnym majetkom už nezaložíte
[sme.sk; 18.10.2013; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Adam Valček]
Na štart podnikania bude treba aspoň päťtisíc eur. Keď toľko podnikateľ nemá, musí si požičať alebo kúpiť už založenú spoločnosť.

Licencie by dali odborníci podľa obratu
[SME; 18.10.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Marianna Onuferová]
Obchodné firmy v strate alebo tie, ktoré majú minimálny zisk, zaplatia štátu na jar roku 2015 novú daň
Vláda zatiaľ nepovedala, koľko budú daňové licencie stáť a od čoho bude ich cena závisieť. Viacerí odborníci by ich nastavili podľa obratu a majetku obchodnej firmy.

Strmý pád konkurenčnej schopnosti Slovenska
[Magazín TRANSPORT a LOGISTIKA; 18.10.2013; Rubrika: Finančné služby; Autor: (as)]
SR je druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou Európskej únie. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2013-2014, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Oproti minulému roku si slovenská ekonomika zhoršila postavenie o sedem priečok z vlaňajšieho 71. na súčasné 78. miesto.

Licencie by dali odborníci podľa obratu
[KORZÁR, košický denník; 18.10.2013; Rubrika: slovensko; Autor: (mof)]
Obchodné firmy v strate alebo tie, ktoré majú minimálny zisk, zaplatia štátu na jar roku 2015 novú daň.

Barometer
[Trend; 17.10.2013; Rubrika: Názory]
Názory
Neplatí sa nielen preto, že niekomu naozaj nevyšlo podnikanie a nemá z čoho. V biznise je čoraz viac ľudí, ktorí platiť môžu, no nechcú.

Spoznaj a poraz svojho neplatiča
[Trend; 17.10.2013; Rubrika: Téma – neplatiči; Autor: Ivan Haluza]
Čo majú spoločné spoluvlastník Exisportu Tomáš Bel a majiteľ strojární Etop Vladimír Lukáč? Nielen to, že oboch ocenili v súťaži Podnikateľ roka. Každý z nich neskôr zažil situáciu, že jeho podnikanie vážne ohrozili neplatiči.

Daňové licencie by odborníci nastavili aj podľa obratu
[sme.sk; 17.10.2013; Rubrika: Ekonomika / Spotrebiteľ; Autor: Marianna Onuferová]
Obchodné firmy v strate alebo tie, ktoré majú minimálny zisk, zaplatia štátu na jar roku 2015 novú daň. Viacerí odborníci by jej výšku nastavili podľa obratu a majetku obchodnej firmy.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 14.10.2013; Rubrika: Podnikanie]
Nakoľko zasiahnu vyššie odvody od januára biznis živnostníka?
Bystrík Pripko, kamenár
Je to obrovská záťaž, keď štát neustále uberá z peňazí, ktoré môžete investovať na rozvoj firmy. Napríklad pri zdravotných odvodoch vôbec neviem, kam smerujú moje peniaze, lebo v zdravotníctve necítim žiadne zlepšenie.

Fico chce milióny od top firiem
[Hospodárske noviny; 11.10.2013; Rubrika: Titulná strana; Autor: Marcela Šimková, pej, por]
ROZPOČET l Kľúčoví zamestnávatelia majú problém – špeciálny superodvod.
Bratislava – Je jedným z hlavných hráčov na slovenskom energetickom trhu. A zároveň patrí medzi firmy, ktoré si vláda Roberta Fica vlani vytypovala, aby na ňu uvalila špeciálnu daň.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 11.10.2013; Rubrika: Poradca; Autor: (MKU)]
Je pre firmy odpúšťanie odvodov dostatočne motivujúce na to, aby prijali dlhodobo nepracujúcich?
Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov
Pre firmy je to určite zaujímavá ponuka. Zapojiť sa budú chcieť najmä firmy, ktoré dávajú zamestnancom nižšie mzdy.

Firmy budú mať nižšie dane
[STV1; 10.10.2013; 16:00; Relácia: Správy RTVS]
Simona SIMANOVÁ, moderátorka
Podnikateľom sa od budúceho roka znížia dane. Zo súčasnej sadzby 23% klesnú na 22. Počíta s tým vláda v návrhu nového rozpočtu. Opozícia aj podnikatelia to vítajú, nepáčia sa im však nové licencie, ktoré budú musieť platiť firmy s nízkym ziskom. Takých je až 85%.

Firmy budú mať nižšie dane
[STV1; 10.10.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Viliam STANKAY, moderátor
Podnikateľom sa od budúceho roka znížia dane zo súčasných 23 % klesnú na 22. Počíta s tým vláda v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Prekvapenie roka. Kažimír chce firmám znížiť dane
[Hospodárske noviny; 10.10.2013; Rubrika: Titulná strana; Autor: Marcela Šimková, Michaela Kušnírová]
ZISTENIE HN l Od budúceho roka má byť daň zo zisku o percentuálny bod nižšia.
Bratislava – Minister financií Peter Kažimír po roku otáča a chystá pre firmy prekvapenie – nižšie dane. Podľa zistení HN má daň z príjmu firiem klesnúť z 23 na 22 percent.

Aké dosahy bude mať zníženie daní na firmy?
[Hospodárske noviny; 10.10.2013; Rubrika: Téma HN; Autor: (MKU)]
Rastislav Machunka AZZZ
Je to správne rozhodnutie. Zníženie o jedno percento je však nedostatočné. My sme za to, aby sa dane znížili na 19 percent. Treba sa totiž pozrieť aj na okolité krajiny.

Fico chce milióny od top firiem
[hnonline.sk; 10.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Rozpočet. Kľúčové firmy majú problém, budú musieť platiť štátu špeciálny odvod. Môže ich to ohroziť.
Je jedným z hlavných hráčov na slovenskom energetickom trhu. A zároveň patrí medzi firmy, ktoré si vláda Roberta Fica vlani vytypovala, aby na ňu uvalila špeciálnu daň.

Muňko urobil obrat. Poľavil z lovu na neplatičov
[Hospodárske noviny; 9.10.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Michaela Kušnírová]
Pre neplatenie poistného bolo vyhlásených o 80-tisíc exekúcií menej.
Bratislava – Časť firiem sa už nemusí báť, že pre dlžoby voči Sociálnej poisťovni im exekútor zablokuje účty a ohrozí ich ďalšie podnikanie.

Zistenie HN: Prekvapenie roka. Kažimír chce firmám znížiť dane
[hnonline.sk; 9.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Minister financií Peter Kažimír po roku otáča a chystá pre firmy prekvapenie – nižšie dane.
Podľa zistení HN má daň z príjmu firiem klesnúť z 23 na 22 percent. S takýmto návrhom počíta najnovší návrh štátneho rozpočtu.

Anketa: Aké dosahy bude mať zníženie daní na firmy?
[hnonline.sk; 9.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Rastislav Machunka, AZZZ
Je to správne rozhodnutie. Zníženie o jedno percento je však nedostatočné. My sme za to, aby sa dane znížili na 19 percent. Treba sa totiž pozrieť aj na okolité krajiny. Zvýšenie dane v kombinácii napríklad so zvýšením odvodov z dividend bolo vážnou prekážkou v konkurencieschopnosti.

Muňko urobil obrat. Poľavil
[hnonline.sk; 9.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Štát podal na firmy pre neplatenie poistného o 80-tisíc návrhov na exekúcie menej ako vlani.
Časť firiem sa už nemusí báť, že pre dlžoby voči Sociálnej poisťovni im exekútor zablokuje účty a ohrozí ich ďalšie podnikanie.

Vláda pokračuje v zámere sťažiť zakladanie s.r.o-čiek
[Rádio Expres; 8.10.2013; 17:00; Relácia: Infoexpres]
Tomáš ŠKARBA, moderátor
Vláda pokračuje v zámere sťažiť zakladanie s.r.o-čiek. Podľa návrhu, ktorý presadzuje minister spravodlivosti Tomáš Borec, zakladatelia firiem by si mali peňažné vklady splatené pred vznikom spoločnosti dávať na samostatný bankový účet.

Štát drží v šachu tisíce firiem
[Hospodárske noviny; 8.10.2013; Rubrika: Titulná strana; Autor: Petra Jamrichová]
Na vrátenie dane z pridanej hodnoty sa čaká mesiace. Na prísnejšie kontroly dopláca biznis.
Bratislava – Štát má vrátiť firme nemalú sumu na dani z pridanej hodnoty (DPH), no v deň, keď sa tak má stať, odštartuje v nej daňovú kontrolu.

NRSR: Poslanci podporujú povinnosť samostatného účtu pri zakladaní firiem
[Tasr; 8.10.2013; Rubrika: pol]
Bratislava 8. októbra (TASR)  Zakladatelia firiem by si mali peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

NRSR: Poslanci podporujú povinnosť samostatného účtu pri zakladaní firiem
[Tasr; 8.10.2013; Rubrika: fin]
Bratislava 8. októbra (TASR)  Zakladatelia firiem by si mali peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

Poslanci podporujú povinnosť samostatného účtu pri zakladaní firiem
[24hod.sk; 8.10.2013; Rubrika: Ekonomika]
Bratislava 8. októbra (TASR) – Zakladatelia firiem by si mali peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

Poslanci podporujú povinnosť samostatného účtu pri zakladaní firiem
[finance.sk; 8.10.2013; Rubrika: HOSPODÁRSTVO; Autor: TASR]
Bratislava 8. októbra (TASR)  Zakladatelia firiem by si mali peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

Štát drží v šachu tisíce firiem
[hnonline.sk; 8.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Vratky DPH. Na prísnejšie kontroly dopláca biznis. Na vrátenie dane z pridanej hodnoty čaká mesiace. Štát má vrátiť firme nemalú sumu na dani z pridanej hodnoty (DPH), no v deň, keď sa tak má stať, odštartuje v nej daňovú kontrolu.

Poslanci podporujú povinnosť samostatného účtu pri zakladaní firiem
[teraz.sk; 8.10.2013]
Bratislava 8. októbra (TASR) – Zakladatelia firiem by si mali peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

Zvyšovanie platov v štátnej správe
[Rádio Slovensko; 7.10.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Jaroslav BARBORÁK, moderátor
O koľko si v budúcom roku prilepšia kuchárky v domovoch sociálnych služieb, či šoféri štátnych autobusov, alebo väzenskí dozorcovia. O platoch takmer 300 tisíc zamestnancov štátnej a verejnej služby dnes rokujú odborári so zástupcami štátu. Stretnutie zatiaľ konkrétny výsledok neprinieslo.

Project pushes for a boost in exports
[The Slovak Spectator; 7.10.2013; Rubrika: News / business; Autor: RADKA MINARECHOVÁ]
SMEs to get help in tapping foreign markets
SLOVAK companies do not use their full export potential, according to the Slovak Investment and Trade Development Agency (SARIO), and so the group launched the Mission 14-Made in Slovakia project aimed at changing this on September 23.

Kostra našej ekonomiky ožila
[Hospodárske noviny; 2.10.2013; Rubrika: Titulná strana; Autor: Michaela Kušnírová]
Bratislava – Poľnohospodárskej firme Sunflower sa v poslednom období začalo dariť. Oproti vlaňajšku im pribudli zákazky, stúpli im tržby, a preto sa rozhodli prijať k súčasným 11 zamestnancom ďalších.

Spojené štáty čelia stratám
[Hospodárske noviny; 2.10.2013; Rubrika: Téma HN; Autor: Jakub Mendel]
AMERICKÝ ROZPOČET l Ekonomika zažije výrazné zníženie spotreby aj investícií.
Bratislava – Ak sa politici v Spojených štátoch nedohodnú na rozpočte, americká ekonomika môže prísť o dve miliardy dolárov (1,5 miliardy eur) každý týždeň.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 2.10.2013; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: (MKU)]
Ako si vysvetľujete rast počtu malých podnikov za posledný rok?
Vladimír Sirotka, Slovenská asociácia malých podnikov
Spôsobil to najmä prechod živnostníkov na právnické osoby.A to pre zmeny v odvodoch, ktoré začali platiť od začiatku tohto roka. Pre živnostníkov to začalo byť nevýhodné a prešli napríklad na eseročky.

Anketa: Ako si vysvetľujete rast počtu malých podnikov za posledný rok?
[hnonline.sk; 2.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy] Vladimír Sirotka, Slovenská asociácia malých podnikov
Spôsobil to najmä prechod živnostníkov na právnické osoby. A to pre zmeny v odvodoch, ktoré začali platiť od začiatku tohto roka.

Kostra našej ekonomiky ožila
[hnonline.sk; 2.10.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy] Poľnohospodárskej firme Sunflower sa v poslednom období začalo dariť. Oproti vlaňajšku im pribudli zákazky, stúpli im tržby, a preto sa rozhodli prijať k súčasným 11 zamestnancom ďalších.

List targets tax dodgers
[The Slovak Spectator; 30.9.2013; Rubrika: Taxes & Audit; Autor: JANA LIPTÁKOVÁ]

VAT delinquents are named and shamed online.
TAX COLLECTING in Slovakia is far from a fine art, with some of the biggest problems occurring with the value added tax (VAT).

Mandatory audit criteria to be eased
[The Slovak Spectator; 30.9.2013; Rubrika: Taxes & Audit; Autor: JANA LIPTÁKOVÁ]

Parliament is working on a draft revision to the Act on Accounting.
MORE companies in Slovakia may be exempt from mandatory financial audits, with parliament working on a draft revision to raise audit limits.

Slovensko bude lepšie vyberať dane. Prvýkrát po desaťročí
[Hospodárske noviny; 27.9.2013; Rubrika: Ekonomika – Slovensko; Autor: Andrea Mačošková]

Štát zachytí časť únikov, na ktorých ročne prichádza o 2,77 miliardy eur. „Odrazili sme sa od dna,“ tvrdí šéf rezortu financií Peter Kažimír.

Barometer
[Trend; 26.9.2013; Rubrika: Názory]
Ivan Chodák, partner, Accuratio (rozhodne áno): V oblasti potravinárskeho priemyslu zastávam názor akceptácie určitej miery protekcionizmu. Nepriama podpora kvalitnej domácej produkcie a zároveň zvyšovanie sebestačnosti je, podľa môjho názoru, z dlhodobého hľadiska pre Slovensko prospešné.

Slovensko bude lepšie vyberať dane. Prvýkrát po desaťročí
[hnonline.sk; 26.9.2013; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Na dani z pridanej hodnoty vyberie štát o 120 miliónov eur viac. „Odrazili sme sa od dna,“ tvrdí Kažimír. Prvýkrát po desiatich rokoch sa podarilo Slovensku zlepšiť výber DPH.

Podniky našli liek na krízu
[Hospodárske noviny; 24.9.2013; Rubrika: Téma HN; Autor: Michaela Kušnírová Petra Jamrichová, por]
EXPORT l Polovica menších firiem plánuje budúci rok svoje výrobky predávať v zahraničí.

Rozšírené kolektívne zmluvy
[TA3; 20.9.2013; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Tomáš NOVOTNÝ, moderátor
Vláda chce rozšíriť platnosť kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na celé odvetvia. V takomto prípade by museli napríklad mzdové nároky pre zamestnancov plniť aj tie firmy, ktoré kolektívnu zmluvu nepodpísali. Podľa odborov to povedie k zlepšeniu pracovných podmienok.

Anketa: Vláda upravuje výpočet odvodov pre živnostníkov, ktorí podnikajú len časť roka, vďaka čomu budú platiť nižšie odvody. Je to dobrá zmena?
[hnonline.sk; 20.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Michaela Kušnírová]
Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska
Táto zmena pomôže začínajúcim podnikateľom v prípade, ak svoje podnikanie naštartujú v priebehu roka, a nie na jeho začiatku. Rovnako aj tým, ktorí na určitý čas prerušia svoje podnikanie.

Živnostníci na odvodoch ušetria
[hnonline.sk; 20.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Michaela Kušnírová] Podnikanie. Ministerstvo práce pripravilo pre živnostníkov zmeny pri výpočte odvodov.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 20.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: (MKU)]
* Vláda upravuje výpočet odvodov pre živnostníkov, ktorí podnikajú len časť roka. Je to dobrá zmena?
Róbert Kičina Podnikateľská aliancia Slovenska: Táto zmena pomôže začínajúcim podnikateľom v prípade, ak svoje podnikanie naštartujú v priebehu roka, a nie na jeho začiatku.

Živnostníci na odvodoch ušetria
[Hospodárske noviny; 20.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Michaela Kušnírová]
Ministerstvo práce pripravilo pre začínajúcich podnikateľov zmeny pri výpočte odvodov.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 17.9.2013; Rubrika: Téma HN; Autor: (MKU)]
Ako hodnotíte návrhy vlády na odpúšťanie odvodov a výhodnejšie úvery pre firmy?
Martin Hošták Republiková únia zamestnávateľov: Čo sa týka úverov, malé podniky môžu mať nepochybne záujem. Objem peňazí však nie je taký veľký, aby sme mohli očakávať zásadný obrat na trhu práce.

Anketa: Čo hovoríte na návrhy vlády na odpúšťanie odvodov a výhodnejšie úvery pre firmy?
[hnonline.sk; 17.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Michaela Kušnírová]
Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov: Čo sa týka úverov, malé podniky môžu mať nepochybne záujem. Objem peňazí však nie je taký veľký, aby sme mohli očakávať zásadný obrat na trhu práce.

Bude register exekúcií
[TA3; 15.9.2013; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Martin STRIŽINEC, moderátor
Ďalší malý krok k vymožiteľnosti práva je na Slovensku. Budeme mať register exekúcií. Pomôcť by mal podnikateľom, ale aj bežným ľuďom, ktorí si chcú preklepnúť s kým majú dočinenia. Exekútori po niečom takom volajú už roky.

TTIP – Jedinečná príležitosť na rast firiem na Slovensku (?)
[profini.sk; 15.9.2013; Rubrika: Úvodná stránka; Autor: Podnikateľská aliancia Slovenska]
Dňa 14. júna 2013 dali členské krajiny EÚ mandát Európskej komisii, aby začala rokovania s USA o vytvorení zóny voľného obchodu. Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií (TTIP) môže priniesť obom ekonomickým veľmociam nový rozvojový impulz, posilniť hospodársky rast a zamestnanosť.

Dohoda EÚ a USA môže zrýchliť rast slovenskej ekonomiky
[Pravda; 13.9.2013; Rubrika: Správy; Autor: (sita)]
Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií, o ktorom začali zástupcovia USA a EÚ prvé kolo rokovaní ešte v júli tohto roka, by malo priniesť Slovensku zvýšenie hospodárskeho rastu a milión nových pracovných miest v EÚ.

Premiérove zlé a dobré čísla
[blog.sme.sk; 12.9.2013; Rubrika: Blog SME / Politika; Autor: Miroslav Mikolášik]
Keď premiér Róbert Fico preberal v Poľsku cenu Človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu tváril sa ako sa patrí – najskôr sa zdvorilo okúňal, že to nemuseli, ale potom sebavedomo pripustil, že keď už dali, tak sa vôbec nepomýlili, veď všetci vidia, že Slovensko pod jeho vedením je stabilná krajina a „že sme dokázali veľmi veľa, ak sa pozrieme na čísla, na fakty, tak si naozaj nevedieme zle.

Dohoda medzi EÚ a USA môže zrýchliť rast ekonomiky Slovenska
[finance.sk; 12.9.2013; Rubrika: HOSPODÁRSTVO; Autor: WebNoviny]
Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií (TTIP), o ktorom začali zástupcovia USA a Európskej únie (EÚ) prvé kolo rokovaní ešte v júli tohto roka, by malo priniesť Slovensku zvýšenie hospodárskeho rastu a milión nových pracovných miest v EÚ.

Dohoda medzi EÚ a USA môže zrýchliť rast slovenskej ekonomiky
[openiazoch.zoznam.sk; 12.9.2013; Autor: SITA]
Predpokladaný slovenský vývoz do USA by aj vďaka novému transatlantickému partnerstvu mohol do roku 2027 vzrásť o vyše 50 %.

Dohoda medzi EÚ a USA môže zrýchliť rast ekonomiky Slovenska
[webnoviny.sk; 12.9.2013]
Predpokladaný slovenský vývoz do USA by aj vďaka novému transatlantickému partnerstvu mohol do roku 2027 vzrásť o vyše 50 percent.

Elektronika rekordne rástla
[Hospodárske noviny; 11.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Marek Poracký]
PRIEMYSELNÁ PRODUKCIA – Výrobcom k výraznému rastu dopomohli aj štátne stimuly.
Bratislava – Krízu pocítili, no nezložila ich. Reč je o elektrotechnických výrobcoch, ktorí počas tohtoročného júla dokonca zažiarili.

TTIP pomáha oživiť hospodársky rast na Slovensku
[24hod.sk; 11.9.2013; Rubrika: Tlačové správy]
BRATISLAVA 11. septembra (WBN/PR) – Dňa 8. júla 2013 začali zástupcovia Spojených štátov amerických a Európskej únie prvé kolo rokovaní o vytvorení zóny voľného obchodu s názvom Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií (TTIP).

TTIP pomáha oživiť hospodársky rast na Slovensku
[aktuality.sk; 11.9.2013]
Dňa 8. júla 2013 začali zástupcovia Spojených štátov amerických a Európskej únie prvé kolo rokovaní o vytvorení zóny voľného obchodu s názvom Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií (TTIP).

TTIP pomáha oživiť hospodársky rast na Slovensku
[finance.sk; 11.9.2013; Rubrika: HOSPODÁRSTVO; Autor: WebNoviny]
Dňa 8. júla 2013 začali zástupcovia Spojených štátov amerických a Európskej únie prvé kolo rokovaní o vytvorení zóny voľného obchodu s názvom Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií (TTIP).

Elektronika rekordne rástla
[hnonline.sk; 11.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Marek Poracký]
Priemyselná produkcia. Výrobcom k výraznému rastu dopomohli aj štátne stimuly.
Krízu pocítili, no nezložila ich. Reč je o elektrotechnických výrobcoch, ktorý počas tohtoročného júla dokonca zažiarili.

TTIP pomáha oživiť hospodársky rast na Slovensku
[webnoviny.sk; 11.9.2013]
S cieľom maximalizovať prínos TTIP pre Slovensko a jeho podnikateľský sektor začína Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s Veľvyslanectvom USA v Bratislave realizovať osobitný projekt.

Slovakia slides in competitiveness
[The Slovak Spectator; 9.9.2013; Rubrika: Title page; Autor: JANA LIPTÁKOVÁ]
SLOVAKIA’S competitiveness rating has slipped for the seventh consecutive year. The latest Global Competitiveness Report, issued on September 4, ranked the country 78th, a seven point decline compared to the previous year, and Slovakia’s lowest position thus far.

Týždeň vo financiách: Zašlá francúzska sláva a slovenské polená
[investujeme.sk; 9.9.2013; Rubrika: Makroekonomika; Autor: Peter Furmaník st.]
Nákaza dlhých rokov úspešného budovania šťastných socialistických zajtrajškov sa z Európy pomaly prenáša aj do Spojených štátov. Položili sme si otázku, či za úspešnosťou Židov je Boh alebo len veľký nos, ktorý im umožní vyňuchať ziskové príležitosti. Podnikateľov ďalej ničí prebujnelá byrokracia a korupcia.

Podnikatelia sa sťažujú na byrokraciu
[Rádio Slovensko; 8.9.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Oto GÖRNER, moderátor
Podnikatelia sa sťažujú na byrokraciu, či hrozbu pokút, ktoré im prinesie takzvaný kontrolný výkaz DPH. Od januára budú musieť predkladať všetky faktúry výlučne elektronicky. Finančná správa tak bude môcť kontrolovať, kto oberá štát na daniach.

Podnikatelia sa sporili o dlh 16 rokov. Vinou súdu
[hnonline.sk; 6.9.2013; Rubrika: Slovensko; Autor: Ľuboš Kostelanský]
Prieťahy . Súdne spory sa opäť predlžujú. minister spravodlivosti hľadá recept.
Ani šestnásť rokov nestačilo tretiemu bratislavskému okresnému súdu na to, aby vyriešil spor štyroch podnikateľov o výmahaní dlhu od piateho.

Podnikatelia sa sporili o dlh 16 rokov. Vinou súdu
[Hospodárske noviny; 6.9.2013; Rubrika: Spravodajstvo – Slovensko; Autor: Ľuboš Kostelanský]
PRIEŤAHY l Súdne spory sa opäť predlžujú. Minister Borec zvyšuje počet sudcov.
Bratislava – Ani šestnásť rokov nestačilo tretiemu bratislavskému okresnému súdu na to, aby vyriešil spor štyroch podnikateľov o vymáhaní dlhu od piateho

Lépre csalt vészmadarak
[Új szó; 6.9.2013; Rubrika: Vélemény és háttér; Autor: MOLNÁR IVÁN]
Robert Fico első és a jelenlegi második kormánya sem nevezhető vállalkozóbarátnak. Épp ellenkezőleg, a baloldali kabinet az elmúlt időszakban egy sor olyan döntést hozott, amelyek drasztikus mértékben rontották a vállalkozói környezetet.

Rast a schopnosť konkurovať
[TA3; 5.9.2013; 21:30; Relácia: Analýzy a trendy]
Marek MAŠURA, moderátor
Prajem príjemný dobrý večer. Sledujete Analýzy a trendy. Dnes sa bližšie pozrieme na náš ekonomický rast a tak isto na našu schopnosť konkurovať. Načneme hospodárskym rastom. Ten sa na jar podľa štatistického úradu mierne zrýchlil.

Konkurencieschopnosť Slovenska stále klesá Správa dňa
[Šport; 5.9.2013; Rubrika: Ofsajd]
Slovensko je druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou Európskej únie. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2013-2014, ktorú včera zverejnilo Svetové ekonomické fórum.

Prepad Slovenska spochybnil po Ficovi už aj Richter
[24hod.sk; 5.9.2013; Rubrika: Ekonomika]
Prepad Slovenska v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (SEF) už okrem premiéra Roberta Fica spochybnil aj šéf rezortu práce Ján Richter.

Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti opäť prepadlo
[euractiv.sk; 5.9.2013; Rubrika: Euractiv.fr / Sekcie / Podnikanie a práca]
V rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra si Slovensko v porovnaní s minulým rokom pohoršilo o sedem miest. Momentálne je na 78. priečke.

Prepad Slovenska spochybnil po Ficovi už aj Richter
[finance.sk; 5.9.2013; Rubrika: HOSPODÁRSTVO; Autor: WebNoviny]
Prepad Slovenska v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (SEF) už okrem premiéra Roberta Fica spochybnil aj šéf rezortu práce Ján Richter.

 Zhoršovanie podnikateľského prostredia naďalej pokračuje
[profini.sk; 5.9.2013; Rubrika: Úvodná stránka; Autor: Podnikateľská aliancia Slovenska]
Podnikateľské prostredie sa na Slovensku zhoršovalo aj v druhom štvrťroku 2013. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 70,1 bodu, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 3,5 %.

11. ročník konferencie Finančné riadenie podnikov
[profini.sk; 5.9.2013; Rubrika: Úvodná stránka; Autor: Slovenská asociácia podnikových finančníkov]
Konferencia Finančné riadenie podnikov sa koná v dňoch 8. 10. 2013 (slávnostné zahájenie) a 9.10.2013 (rokovací deň) v hoteli Carlton v Bratislave.

Prepad Slovenska spochybnil po Ficovi už aj Richter
[webnoviny.sk; 5.9.2013]
Slovensko je podľa Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2013 – 2014 druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ.

Slovensko je v konkurencieschopnosti historicky najhoršie
[STV1; 4.9.2013; 16:00; Relácia: Správy RTVS]
Simona SIMANOVÁ, moderátorka
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti krajín opäť prepadlo. Podľa údajov Svetového ekonomického fóra sme v Európskej únii druhou najslabšou krajinou, horšie je na tom už iba Grécko. Vláda údaje odmieta ako nedôveryhodné.

Slovensko je pre podnikateľov stále menej atraktívnou krajinou
[STV1; 4.9.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Slovensko je pre podnikateľov stále menej atraktívnou krajinou. Ukazuje to rebríček konkurencieschopnosti. Za rok sme sa prepadli o 7 miest. Pred nami je aj Rumunsko.

Konkurenčná schopnosť sa zhoršuje
[STV2; 4.9.2013; 21:30; Relácia: Správy a komentáre]
Miro FRINDT, moderátor
Slovensko je pre podnikateľov stále menej atraktívnou krajinou. Ukazuje to rebríček konkurencieschopnosti. Za rok sme sa prepadli o sedem miest. Pred nami je aj Rumunsko. Podľa údajov Svetového ekonomického fóra v Európskej únii je na tom horšie už len Grécko. Premiér Robert Fico považuje tieto údajne za nedôveryhodné.

Svet – Slovensko nie je konkurencieschopné
[TV JOJ; 4.9.2013; 17:00; Relácia: Noviny o 17]
Aneta SEDLMAIR PARIŠKOVÁ, moderátorka
Hoci od vlády počúvame opak, Slovensko zrejme až taký ekonomický zázrak nie je. Podľa správy o globálnej konkurencieschopnosti, ktoré hodnotilo Svetové ekonomické fórum 148 krajín celého sveta, sme kdesi v polovici rebríčka.

(Ne)schopnosť konkurencie?
[TV JOJ; 4.9.2013; 19:00; Relácia: VEĹKÉ NOVINY TV JOJ]
Lucia BARMOŠOVÁ, moderátorka
Konkurencieschopnosť Slovenka je na mizernej úrovni. Tak zle ako teraz na tom ešte nikdy nebola.
Ján MEČIAR, moderátor
To nie je náš pocit, to vyplýva zo správy Svetového ekonomického fóra. Podľa nej v celej Európe sú na tom horšie už iba Gréci.

Rebríček ukazuje smerovanie krajiny
[Hospodárske noviny; 4.9.2013; Rubrika: Ekonomika/Slovensko; Autor: (MKU)]
Róbert Kičina, šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska, pre HN:
* Slovensko kleslo v rebríčku Svetového ekonomického fóra o sedem miest. Prečo?
Pokles Slovenska v rebríčku je dôsledkom frustrácie podnikateľov zo stavu podnikateľského prostredia a jeho chronických problémov – vymožiteľnosť práva, korupcia, klientelizmus. K tomu sa pridal prísnejší Zákonník práce a vyššie odvody a dane.

Krízy a straty zákaziek sa najviac boja elektrikári
[Hospodárske noviny; 4.9.2013; Rubrika: Firmy & financie; Autor: Jana Trebulová]
Bratislava – Peniaze vždy poruke. Takýto recept si zvolili malí slovenskí podnikatelia, aby sa poistili pred krízou a nedostatkom práce. Na svojich účtoch hromadia čoraz väčšiu hotovosť, v priemere takmer desaťtisíc eur.

V rebríčku konkurencieschopnosti WEF skončilo Slovensko na 78. mieste
[Tasr; 4.9.2013; Rubrika: hos]
Bratislava 4. septembra (TASR)  Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) umiestnilo v tomto roku na 78. mieste. Oproti vlaňajšku si tak pohoršilo o sedem priečok. Ukázala to najnovšia Správa o globálnej konkurencieschopnosti.

NRSR: Pri vzniku firiem by sa mal počiatočný vklad odvádzať na samostatný účet
[Tasr; 4.9.2013; Rubrika: hos]
Bratislava 4. septembra (TASR)  Zakladatelia firiem by si mali peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

PREMIÉR: Výsledky konkurencieschopnosti Slovenska nie sú dôveryhodné
[Tasr; 4.9.2013; Rubrika: hos]
Bratislava 4. septembra (TASR) – Výsledky aktuálneho rebríčka konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) pre Slovensko nie sú dôveryhodné.

Lemaradunk a versenyben
[Új szó; 4.9.2013; Rubrika: Gazdaság és fogyasztók; Autor: (mi)]
Szlovákiát idén már Románia is megelőzte
ÚJ SZÓ-HÍR Pozsony/Genf. Szlovákia az Európai Unió második legkevésbé versenyképes országa, rosszabb helyzetben már csak a görögök vannak – derül ki a Világgazdasági Fórum (WEF) ma hajnalban közzétett jelentéséből.

 Fico spochybnil správu o historickom poklese našej ekonomiky
[24hod.sk; 4.9.2013; Rubrika: Ekonomika]
V konkurencieschopnosti v rámci EÚ sú od nás horší iba Gréci Opozičné strany pripisujú prepad Slovenska v rebríčku konkurencieschopnosti obom vládam Roberta Fica.

 Podnikateľom by sa mala znížiť administratívna záťaž
[24hod.sk; 4.9.2013; Rubrika: Ekonomika]
Obchodníci, ktorí predávajú tovar, budú mať pravdepodobne menej povinností.

V rebríčku konkurencieschopnosti WEF skončilo Slovensko na 78. mieste
[24hod.sk; 4.9.2013; Rubrika: Ekonomika]
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) umiestnilo v tomto roku na 78. mieste. Oproti vlaňajšku si tak pohoršilo.

Slovensko je v konkurencieschopnosti historicky najhoršie
[aktuality.sk; 4.9.2013]
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) umiestnilo v tomto roku na 78. mieste. Oproti vlaňajšku si tak pohoršilo o sedem priečok. Ukázala to najnovšia Správa o globálnej konkurencieschopnosti.

Predbehla nás Rwanda a sme na chvoste EÚ
[aktuality.sk; 4.9.2013]
Slovensko, považované ešte donedávna za ekonomického tigra Európskej únie, stráca svoju atraktivitu pre podnikateľov. V rebríčku konkurencieschopnosti krajín sme až na 78. mieste. Z krajín EÚ je na tom horšie už len zdecimované Grécko (91.).

Výsledky konkurencieschopnosti Slovenska sú podľa premiéra nedôveryhodné
[aktuality.sk; 4.9.2013] Výsledky aktuálneho rebríčka konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) pre Slovensko nie sú dôveryhodné. Príslušný prieskum u nás totiž organizovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), ktorej výkonný riaditeľ Róbert Kičina je dlhodobo politicky zameraný proti sociálno-demokratickej vláde.

Komentár: Ako Slovensko prestáva konkurovať
[aktuality.sk; 4.9.2013]
Od posledných volieb prišlo Slovensko o 24 tisíc pracovných miest. K tomu treba prirátať pokračujúci prepad našej medzinárodnej konkurencieschopnosti.

Slovensko je druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ
[banky.sk; 4.9.2013]
SR je druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2013 – 2014, ktorú v stredu zverejnilo Svetové ekonomické fórum (SEF).

Slovensko nie je schopné konkurovať, horší sú už len Gréci
[etrend.sk; 4.9.2013; Rubrika: Slovensko; Autor: SITA]
Slovensko klesá už siedmy rok v rade, aktuálny výsledok je historicky najhorším
Slovensko je druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2013 – 2014, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum (SEF).

V konkurencieschopnosti vrámci EÚ sú od nás horší iba Gréci
[finance.sk; 4.9.2013; Rubrika: HOSPODÁRSTVO; Autor: WebNoviny]
SR je druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2013 – 2014, ktorú v stredu zverejnilo Svetové ekonomické fórum (SEF).

Fico spochybnil správu o historickom poklese našej ekonomiky
[finance.sk; 4.9.2013; Rubrika: HOSPODÁRSTVO; Autor: WebNoviny]
V konkurencieschopnosti v rámci EÚ sú od nás horší iba Gréci Opozičné strany pripisujú prepad Slovenska v rebríčku konkurencieschopnosti obom vládam Roberta Fica.

Fico spochybnil človeka, ktorý radí jeho ministrovi
[hnonline.sk; 4.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: peb, TASR]
Premiér neverí výsledkom rebríčku podnikateľskej aliancie. Tvrdí, že jej šéf len búši do vlády.
Premiér Robert Fico spochybnil rebríček konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra, ktorý organizovala Podnikateľská aliancia Slovenska. Ficovi je tŕňom v oku šéf aliancie Robert Kičina.

Krízy a straty zákaziek sa najviac boja elektrikári
[hnonline.sk; 4.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Jana Trebulová]
Peniaze vždy poruke. Takýto recept si zvolili malí slovenskí podnikatelia, aby sa poistili pred krízou a nedostatkom práce. Na svojich účtoch hromadia čoraz väčšiu hotovosť, v priemere takmer desaťtisíc eur.

Za prepad Slovenska v konkurencieschopnosti viní opozícia Fica
[pravda.sk; 4.9.2013; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: SITA]
Opozičné strany pripisujú prepad Slovenska v rebríčku konkurencieschopnosti obom vládam Roberta Fica. Zároveň ho obviňujú z klamstva, keď vyhlásil, že Slovensku sa podarilo ustáť ekonomickú krízu bez väčších problémov. Správa Svetového ekonomického fóra (SEF) má byť podľa nich toho jasným dôkazom.

Atraktivita Slovenska pre firmy je s Gréckom najhoršia v únii. Fico to spochybňuje
[sme.sk; 4.9.2013; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Veronika Folentová]
Už siedmy rok po sebe klesá schopnosť Slovenska konkurovať iným krajinám. Tempo prepadu sa zrýchľuje.

V rebríčku konkurencieschopnosti WEF skončilo Slovensko na 78. mieste
[teraz.sk; 4.9.2013]
Bratislava 4. septembra (TASR) – Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) umiestnilo v tomto roku na 78. mieste. Oproti vlaňajšku si tak pohoršilo o sedem priečok. Ukázala to najnovšia Správa o globálnej konkurencieschopnosti.

Podnikateľom by sa mala znížiť administratívna záťaž
[teraz.sk; 4.9.2013]
Bratislava 4. septembra (TASR) – Obchodníci, ktorí predávajú tovar, budú mať pravdepodobne menej povinností. Ministerstvo financií SR totiž v novele zákona o cenách navrhuje, aby podnikateľom, ktorí predávajú tovar, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien, sa zrušila povinnosť viesť a uchovávať cenovú evidenciu.

Slovensko je vraj druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ
[tvnoviny.sk; 4.9.2013]
Slovensko je druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ.Pozícia SR klesá už siedmy rok a tohtoročný výsledok je historicky najhorším umiestnením.

V konkurencieschopnosti v rámci EÚ sú od nás horší iba Gréci
[webnoviny.sk; 4.9.2013]
V konkurencieschopnosti vrámci EÚ sú od nás horší iba Gréci
Oproti minulému roku si slovenská ekonomika zhoršila pozíciu o sedem priečok a dosiahla historicky najhoršie umiestnenie.

Fico spochybnil správu o historickom poklese našej ekonomiky
[webnoviny.sk; 4.9.2013]
Slovensko je druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou Únie. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Opozícia obvinila predsedu vlády z klamstva.

Udržali sa pracovné miesta, ktoré vláda vytvorila cez projekty zamestnávania mladých?
[Hospodárske noviny; 3.9.2013; Rubrika: Téma HN; Autor: (EKA)]
Róbert Kičina Podnikateľská aliancia Slovenska: Je prirodzené, že ak je niečo dotované, tak zamestnávatelia majú o to väčší záujem. Nemyslím si však, že zamestnanosť mladých je až taký veľký problém. Výhodou je, že mladí môžu získať pracovné návyky.

Firmy štát prekvapili. Zaplatili viac, ako vlani
[Hospodárske noviny; 3.9.2013; Rubrika: Firmy & financie; Autor: Andrea Mačošková]
Bratislava – Firmy prekvapili ministra financií Petra Kažimíra. Tentoraz pozitívne. Augustový prehľad plnenia štátneho rozpočtu totiž ukázal, že napriek januárovemu zvyšovaniu daní ich firmy platia. A to dokonca viac, ako v predchádzajúcich rokoch.

Anketa: Udržali sa pracovné miesta, ktoré vláda vytvorí cez projekty zamestnávania mladých?
[hnonline.sk; 3.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Michaela Kušnírová]
Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska: Je prirodzené, že ak je niečo dotované, tak zamestnávatelia majú o to väčší záujem. Nemyslím si však, že zamestnanosť mladých je až taký veľký problém. Výhodou je, že mladí môžu získať pracovné návyky.

Firmy štát prekvapili. Zaplatili viac, ako vlani
[hnonline.sk; 3.9.2013; Rubrika: Ekonomika; Autor: Andrea Mačošková]
Firmy prekvapili ministra financií Petra Kažimíra. Tentoraz pozitívne. Augustový prehľad plnenia štátneho rozpočtu totiž priniesol zmenu, ktorú nikto neočakával.

Firma, ktorá pustí špinu do rieky, bude čeliť trestu
[Pravda; 2.9.2013; Rubrika: Správy Slovensko; Autor: Lucia Krbatová]
Bratislava Vyčistiť trh od nepoctivých firiem by mal nový zákon, ktorý zavedie ich trestnoprávnu zodpovednosť. Zatiaľ sa počíta s tým, že firmy by mali byť trestané za daňové úniky, korupciu alebo pranie špinavých peňazí vysokými pokutami alebo aj zlikvidovaním spoločnosti.

Pravda: Firma, ktorá pustí špinu do rieky, bude čeliť trestu
[24hod.sk; 2.9.2013; Rubrika: Ekonomika] Bratislava 2. septembra (TASR) – Ministerstvo spravodlivosti pripravuje zákon o trestnoprávnej zodpovednosti firiem. Na prijatie zákona tlačí organizácia OECD, ktorá hrozí, že ak sa tak nestane, čaká Slovensko vylúčenie z medzinárodnej komisie OECD pre úplatkárstvo.

Firma, ktorá pustí špinu do rieky, bude čeliť trestu
[pravda.sk; 2.9.2013; Rubrika: Správy – Domáce; Autor: Lucia Krbatová, Pravda] Vyčistiť trh od nepoctivých firiem by mal nový zákon, ktorý zavedie ich trestnoprávnu zodpovednosť.
Zatiaľ sa počíta s tým, že firmy by mali byť trestané za daňové úniky, korupciu alebo pranie špinavých peňazí vysokými pokutami alebo aj zlikvidovaním spoločnosti.

Bločková lotéria odštartovala
[eprofit.sk; 1.9.2013; Rubrika: Biznis a príbehy; Autor: pripravil – Eduard Žitňanský]
4 x 24 alebo čo sa stalo v slovenskej ekonomike v poslednom augustovom týždni

Štát dotoval Američanov. Už štvrtýkrát
[Hospodárske noviny; 30.8.2013; Rubrika: Titulná strana; Erik Kapsdorfer]

Spoločnosti Johnson Controls odobrila vláda stimul za 4,1 milióna eur. Bratislava – Jeden z najúspešnejších žiadateľov o slovenské štátne dotácie. Takýto prívlastok si môže pripísať americká spoločnosť Johnson Controls na Slovensku.

Žiadna nová práca, žiadne peniaze
[Hospodárske noviny; 30.8.2013; Rubrika: téma HN]

Bratislava – Ešte vlani na jeseň kabinet Roberta Fica (Smer-SD) schválil pomoc pre dve firmy, ktoré vyvolali v biznise nevôľu. Stimul pre Samsung a Mondi SCP mal spoločného menovateľa – milióny dostali firmy za to, že udržali pracovné miesta. Teda žiadne prijímanie, nové pracovné miesta a kratšie rady na úradoch práce.

Riskantná európska hra s platobnými kartami
[Trend; 29.8.2013; Rubrika: Financie; Martina Kláseková]

Návrh Európskej komisie na nastavenie maximálnych medzibankových poplatkov za kartové transakcie môže rozbiť rovnováhu na poli bezhotovostných platieb.

Mám rád ľudí, ktorí sa nevzdávajú
[Trend; 29.8.2013; Rubrika: Manažér roka; Jozef Andacký]
Stál pri zrode IT spoločnosti Soitron aj pri jej ďalších kľúčových okamihoch, ktoré ju vytiahli medzi lídrov slovenského itečkového biznisu. Či už šlo o outsourcingový kontrakt s nadnárodným gigantom Hewlett-Packard alebo o zahraničné akvizície. Prakticky celá profesijná kariéra Ondreja Smolára je spätá s jednou značkou a zdá sa, že inak to už ani nebude.

Vládazadotuje pracovné miesta v regiónoch
[STV1; 28.8.2013; 16:30; Relácia: Správy RTVS]
Jana MAJESKÁ, moderátorka
700 nových pracovných miest vytvorí na Slovensku 5 investorov, ktorým dnes vláda odklepla investičnú pomoc. Spolu dostanú 15 miliónov eur. Hlavne vo forme daňovej úľavy. Za to u nás preinvestujú viac ako 40 miliónov eur. Podnikateľské združenia dotovanie vybraných firiem dlhodobo kritizujú ako diskrimináciu všetkých ostatných.

Vláda zadotuje pracovné miesta v regiónoch
[STV1; 28.8.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Vláda dnes schválila investičné stimuly pre 5 firiem. Vytvoria takmer 700 pracovných miest. Spolu dostanú 15 miliónov eur najmä vo forme daňový úľav.

Vláda opäť stimulovala
[TV JOJ; 28.8.2013; 19:30; Relácia: NOVINY TV JOJ]
Ľuboš SARNOVSKÝ, moderátor
Slovenská vláda opäť zachraňuje súkromné firmy. Až 5 z nich poskytne úľavy na daniach.
Lucia BARMOŠOVÁ, moderátorka
Tieto stimuly vláda udelila iba deň po tom, čo mnohé domáce subjekty opätovne kritizovali podnikateľské prostredie na Slovensku .

Bol Podnikateľ roka 2007. Dnes bojuje o záchranu
[Hospodárske noviny; 28.8.2013; Rubrika: Titulná strana; Tomáš Tišťan]
Púchov – Do podnikania sa pustil krátko po revolúcii, keď v garáži začal vyrábať protišmykové podrážky. V roku 2007 Vladimíra Lukáča agentúra Ernst & Young už ako riaditeľa spoločnosti s 200 zamestnancami Etop-Trading vyhlásila za podnikateľa roka v oblasti inovácií.

Podnikatelia chcú tvrdšie postihovať podvodníkov
[SME; 28.8.2013; Rubrika: Ekonomika; (sita)]
Okremsúdov si podnikatelia čoraz viac sťažujúnaštátnu pomocvybraným firmám. BRATISLAVA. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa naďalej zhoršuje. Konštatuje to Podnikateľská aliancia Slovenska. V druhom štvrťroku sa hodnota indexu podnikateľského prostredia znížila o ďalších 3,5%na úroveň 70,1 bodu.

PAS: Podnikateľské prostredie na Slovensku sa ďalej zhoršuje
[euractiv.sk; 28.8.2013; Rubrika: Euractiv.fr / Sekcie / Podnikanie a práca]
Podnikateľské prostredie sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska zhoršilo aj v druhom štvrťroku 2013. Podnikatelia v tomto období najhoršie hodnotili vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. Index podnikateľského prostredia, ktorý meria Podnikateľská aliancia Slovenska v druhom štvrťroku dosiahol 70,1 bodu, čo je medzikvartálny pokles o 3,5 %.

Podnikateľské prostredie sa naďalej zhoršuje, tvrdia firmy
[finance.sk; 28.8.2013; Rubrika: HOSPODÁRSTVO; WebNoviny]
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa naďalej zhoršuje. Konštatuje to na základe vlastného pravidelného prieskumu Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). V druhom štvrťroku tohto roka sa totiž hodnota indexu podnikateľského prostredia znížila o ďalších 3,5 % na úroveň 70,1 bodu.

Bol Podnikateľ roka 2007. Dnes bojuje o záchranu
[hnonline.sk; 28.8.2013; Rubrika: Titulka; Tomáš Tišťan]
Do podnikania sa pustil krátko po revolúcii, keď v garáži začal vyrábať protišmykové podrážky. V roku 2007 Vladimíra Lukáča agentúra Ernst & Young už ako riaditeľa spoločnosti s 200 zamestnancami Etop-Trading vyhlásila za podnikateľa roka v oblasti inovácií.

Podnikateľské prostredie sa naďalej zhoršuje, tvrdia firmy
[webnoviny.sk; 28.8.2013]
Podnikateľom sa stále nepáči predovšetkým slovenská justícia a vymožiteľnosť práva. BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa naďalej zhoršuje. Konštatuje to na základe vlastného pravidelného prieskumu Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Spustenie bločkovej lotérie
[Rádio Slovensko; 27.8.2013; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Nina KRAJČOVIČOVÁ, redaktorka
Od 1. septembra sa na Slovensku spúšťa bločková lotéria. Občania jej prostredníctvom mali pomôcť vláde v boji proti daňovým únikom. Motivovať ich bude 28 výhier mesačne v celkovej hodnote 120 000 eur. Pri drahších nákupoch však ľudia stále uprednostnia obchádzanie daní. Upozorňujú podnikatelia.

Živnostníci sa ukryli pred štátom
[Hospodárske noviny; 27.8.2013; Rubrika: Titulná strana; Michaela Kušnírová]
Kvôli vyšším odvodom od júla si tisíc živnostníkov zvolilo lacnejšie riešenie – eseročky.

PAS: Podnikatelské prostredie sa na Slovensku zhoršovalo aj v 2. štvrťroku 2013
[Tasr; 27.8.2013; Rubrika: hos]
Bratislava 27. augusta (TASR) – Podnikatelské prostredie sa na Slovensku podla Podnikatelskej aliancie Slovenska (PAS) zhoršovalo aj v 2. štvrťroku 2013. Aktuálna hodnota Indexu podnikatelského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje PAS, bola 70,1 bodu, čo je oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 3,5 %.

Podnikateľské prostredie sa v SR zhoršovalo aj v 2. štvrťroku 2013
[24hod.sk; 27.8.2013; Rubrika: Ekonomika]
Bratislava 27. augusta (TASR) – Podnikateľské prostredie sa na Slovensku podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zhoršovalo aj v 2. štvrťroku 2013. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje PAS, bola 70,1 bodu, čo je oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 3,5 %.

Podnikateľské prostredie sa na Slovensku naďalej zhoršuje
[banky.sk; 27.8.2013]
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa naďalej zhoršuje. Konštatuje to na základe vlastného pravidelného prieskumu Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). V druhom štvrťroku tohto roka sa totiž hodnota indexu podnikateľského prostredia znížila o ďalších 3,5 % na úroveň 70,1 bodu.

Podnikateľské prostredie sa opäť zhoršilo
[hnonline.sk; 27.8.2013; Rubrika: Ekonomika; TASR]
Podnikateľské prostredie sa na Slovensku podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zhoršovalo aj v 2. štvrťroku 2013. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje PAS, bola 70,1 bodu, čo je oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 3,5 %.

Podnikateľské prostredie sa v SR zhoršovalo aj v 2. štvrťroku 2013
[teraz.sk; 27.8.2013]
Bratislava 27. augusta (TASR) – Podnikateľské prostredie sa na Slovensku podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zhoršovalo aj v 2. štvrťroku 2013. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje PAS, bola 70,1 bodu, čo je oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 3,5 %.

Bločková lotéria
[Rádio Slovensko; 26.8.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Juraj JEDINÁK, moderátor
Od prvého septembra na Slovensku štartuje bločková lotéria. Ide o pilotný projekt v rámci celej Európskej únie. Vláda očakáva, že občania jej takto pomôžu v boji proti daňovým únikom. Ich motiváciou má byť to, že 28 z nich môže každý mesiac vyhrať ceny v celkovej hodnote 120 tisíc eur.

cena? 10 000 eur!
[Plus jeden deň; 26.8.2013; Rubrika: Aktuálne; (las)]
Vieme, čo vás čaká v bločkovej lotérii! Do spustenia štátnej lotérie pokladničných blokov by malo ostávať už iba pár týždňov a ministerstvo financií stále tají podrobnosti, ako bude nová hra vyzerať. Podľa zdroja denníka Plus JEDEN DEŇ však na tých, ktorí si budú poctivo odkladať bločky, čakajú štedré výhry.

Práca pre nezamestnaných?
[Rádio Slovensko; 22.8.2013; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Oľga BAKOVÁ, moderátorka
10 tisíce nezamestnaných by mohli nájsť prácu vďaka odvodovým výhodám. Vláda avizuje úľavu pre firmy, ktoré dajú takýmto ľuďom prácu. Pomôcť majú najmä tým s nízkou kvalifikáciou. Zamestnávatelia sa s nápadom stotožňujú. Opozícia a odborníci ale upozorňujú na úskalia.

Minimálna mzda zamestnanosti nepomáha
[Hospodárske noviny; 22.8.2013; Rubrika: Téma HN – Znižovanie odvodov; Andrea Mačošková]
Vláda Roberta Fica plánuje zvýšiť príjem ľudom, ktorí zarábajú najmenej, a na druhej strane chce znížiť odvody.

Prešovská Hlava XXII
[Trend; 22.8.2013; Rubrika: Ekonomika – Súdy; Dušan Karolyi]
Súd tak dlho ignoroval nezákonné nasadenie kukláčov na prešovského podnikateľa, až sa dopracoval k premlčaniu.

Minimálna mzda zamestnanosti nepomáha
[hnonline.sk; 22.8.2013; Rubrika: Ekonomika]
Minimálna mzda by mala vzrásť viac, ako pred časom avizoval minister práce Ján Richter (Smer-SD). Premiér Robert Fico (Smer-SD) totiž včera vyhlásil, že najnižšie zarábajúci by si mali polepšiť o viac ako 2,5 percenta.

Vláda chce zaviesť odvodové výhody
[Rádio Slovensko; 21.8.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Filip DOMOVEC, moderátor
Desaťtisíce dlhodobo nezamestnaných by mohli nájsť prácu vďaka odvodovým výhodám. Vláda avizovala zníženie odvodov pre firmy, ktoré takýchto kandidátov zamestnajú. Pomôcť majú najmä ľuďom s nízkou kvalifikáciou. Zamestnávatelia sa s nápadom stotožňujú. Opozícia a analytik upozorňujú na jeho úskalia.

Korupcia v podnikaní
[TA3; 20.8.2013; 12:45; Relácia: Peňaženka]
Daniela Piršelová, moderátorka
Mojim hosťom je dnes Róbert Kičina s podnikateľskej aliancie Slovenská. Pekný večer.
Róbert KIČINA, Podnikateľská aliancia Slovenska
Dobrý večer.

Nižšie odvody môžu naraziť na nezáujem
[Hospodárske noviny; 19.8.2013; Rubrika: Ekonomika – Slovensko; (MKU)]
Bratislava – Pomoc mladým a nezamestnaným dlhšie ako rok. To sú skupiny, na ktoré sa zameriava vo svojich najnovších plánoch ministerstvo práce. Ak firma takýchto ľudí zamestná, štát jej na rok odpustí odvody za zamestnanca. Podľa odborníkov však projekt, ktorý im má pomôcť pri hľadaní zamestnania, stojí na vratkých nohách.

Slovensko má šancu na papieri. Ale nevyužíva ju
[Hospodárske noviny; 19.8.2013; Rubrika: Ekonomika – Slovensko; Andrea Mačošková]
Bratislava – Firmy vyrábajú naplno, ľudia majú prácu a svoje peniaze míňajú. A to dáva prácu ďalším podnikom. Presne k takému scenáru má Slovensko najďalej od krízového roku 2009. Ako totiž ukázala najnovšia správa Medzinárodného menového fondu, naša ekonomika vo veľkom zaostáva za svojimi možnosťami.

Úspech? Pokles o polovicu
[Hospodárske noviny; 19.8.2013; Rubrika: Podnikanie – Hlavné téma/Projekt HN; (TUR)]
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
* Drobní podnikatelia sa obávajú, že kontrolný výkaz zvýši administratívu. Je to opodstatnené?

Slovensko má šancu na papieri. Ale nevyužíva ju
[hnonline.sk; 19.8.2013; Rubrika: Ekonomika]
Firmy vyrábajú naplno, ľudia majú prácu a svoje peniaze míňajú. A to dáva prácu ďalším podnikom. Presne k takému scenáru má Slovensko najďalej od krízového roku 2009. Ako totiž ukázala najnovšia správa Medzinárodného menového fondu, naša ekonomika vo veľkom zaostáva za svojimi možnosťami.

Nižšie odvody môžu naraziť na nezáujem
[hnonline.sk; 19.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Michaela Kušnírová]
Pomoc mladým a nezamestnaným dlhšie ako rok. To sú skupiny, na ktoré sa zameriava vo svojich najnovších plánoch ministerstvo práce. Ak firma zamestná mladých či dlhodobo nezamestnaných, štát jej na rok odpustí odvody za zamestnanca.

Úspech? Pokles o polovicu
[hnonline.sk; 19.8.2013]
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ PAS verí, že kontrolný výkaz zníži daňové podvody. Úspechom by podľa neho bolo zníženie daňových únikov o polovicu.

Malatinský zarobil. Od Kažimíra dostane najviac
[hnonline.sk; 16.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Andrea Mačošková]
Štátny rozpočet na nasledujúci rok má svojho víťaza. Kým niektoré rezorty musia počítať v roku 2014 s menším balíkom financií, minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smer-SD) môže byť spokojný. Jeho rezort si totiž polepší najviac zo všetkých ministerstiev.

Malatinský zarobil. Od Kažimíra dostane najviac
[Hospodárske noviny; 16.8.2013; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Andrea Mačošková]
Bratislava – Štátny rozpočet na nasledujúci rok má svojho víťaza. Kým niektoré rezorty musia počítať v roku 2014 s menším balíkom financií, minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD) môže byť spokojný.

Vláda zvoľní tempo šetrenia
[STV1; 15.8.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Vláda chce na budúci rok pomalšie šetriť. Naštartovať to má hospodársky rast a znížiť nezamestnanosť. Stovky miliónov eur, ktoré sa mali pôvodne ušetriť, pôjdu na veľké projekty. Napríklad na stavbu diaľnic a modernizáciu železníc.

Návrh štátneho rozpočtu – Vyššie výdavky ako príjmy
[TV JOJ; 15.8.2013; 17:00; Relácia: Noviny o 17]
Ľuboš SARNOVSKÝ, moderátor
Predseda vlády Robert Fico s ministrom financií Petrom Kažimírom predstavili návrh štátneho rozpočtu na budúci rok.
Hana ZAVŘELOVÁ GALLOVÁ, moderátorka
A ako to už tradične býva, niektoré ministerstvá už naznačili nespokojnosť s tým, že dostanú málo peňazí. Nič nové nie je ani to, že opozícia návrh ostro kritizuje.

Slovensko ukončilo éru tvrdých škrtov
[Hospodárske noviny; 15.8.2013; Rubrika: Téma HN Ekonomický rast v EÚ a na Slovensku; Marcela Šimková, Michaela Kušnírová, (mac)]
V budúcom roku bude vláda škrtať miernejšie. Zameria sa na podporu rastu. Bratislava – Rok 2011: dvíhanie DPH a spotrebných daní. Rok 2013: vyššie dane zo ziskov firiem, vysokopríjmových zamestnancov či dvíhanie odvodov pre živnostníkov.

Barometer
[Trend; 15.8.2013; Rubrika: Názory]
Martin Melišek, riaditeľ, Softec (rozhodne nie): Výsledky hovoria za všetko. Niet čo dodať.
Ivan Hronec, výkonný riaditeľ, Film Europe Media Company (skôr nie): To by boli najlepší na svete. S daňovými únikmi majú problémy aj superveľmoci.

Slovensko ukončilo éru tvrdých škrtov
[hnonline.sk; 15.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Marcela Šimková]
Rok 2011: dvíhanie DPH a spotrebných daní. Rok 2013: vyššie dane zo ziskov firiem, vysokopríjmových zamestnancov či dvíhanie odvodov pre živnostníkov. Rok 2014: už žiadne veľké škrty. Takto bude vyzerať realita na Slovensku už v budúcom roku.

Motor Európy sa znova naštartoval
[Hospodárske noviny; 14.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Andrea Mačošková]
Výroba v eurozóne sa vrátila po takmer dvoch rokoch k rastu. Pomohlo aj dočasné upokojenie dlhovej krízy.Bratislava – Je jedným z najdôležitejších pilierov Európy. Zároveň aj kľúčový ťahúň slovenského biznisu. A teraz, takmer po dvoch rokoch prepadu, sa znova vracia k rastu.

Motor Európy sa znova naštartoval
[hnonline.sk; 14.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Andrea Mačošková]
Priemysel. Výroba v eurozóne sa vrátila po takmer dvoch rokoch k rastu. Je jedným z najdôležitejších pilierov Európy. Zároveň aj kľúčový ťahúň slovenského biznisu. A teraz, takmer po dvoch rokoch prepadu, sa znova vracia k rastu.

Dohodári a zamestnanie
[Rádio Slovensko; 13.8.2013; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Nina KRAJČOVIČOVÁ, moderátorka
Firmy sa pri zamestnávaní dohodárov sťažujú na extrémne množstvo byrokracie. Ide najme o ich prihlasovanie a odhlasovanie do poisťovní. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že sa snaží o zjednodušenie, zákon ale nie je podľa zamestnávateľov dotiahnutý do konca a od zamestnávania dohodárov skôr odrádza.

Zvýšená byrokratická záťaž
[Rádio Slovensko; 12.8.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Jaroslav BARBORÁK, moderátor
Firmy sa pri zamestnávaní dohodárov sťažujú na extrémne množstvo byrokracie. Ide najmä o prihlasovanie a odhlasovanie do poisťovní. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že sa snaží o zjednodušenie. Zákon ale nie je podľa zamestnávateľov dotiahnutý do konca. Od zamestnávania dohodárov skôr odrádza.

Zistenie HN: Projekt Zafír na východe padol. A štátu chýbajú peniaze
[hnonline.sk; 12.8.2013; Rubrika: Titulka; red]
Žilinská eseročka Monocrystalex predložila štátu v roku 2010 ambiciózny plán. Do unikátnej výroby umelého drahokamu zafír chcela investovať sedem miliónov eur a v novom závode vo východniarskych Medzilaborciach mienila dať prácu 150 ľuďom.

Firmy menia dohodárov za agentúrnych ľudí
[hnonline.sk; 12.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Michaeala Kušnírová, run]
Po zavedení odvodov pre dohodárov firmy našli riešenie na zbytočné papierovačky. Ešte vlani firma Poľnohospodár Nové Zámky zamestnávala desiatky dohodárov. Dnes to však už neplatí. Gro ľudí pracujúcich na dohodu nahradili zamestnancami personálnych agentúr.

Regulácia poplatkov obmedzí podľa PAS platby kartou v SR
[openiazoch.zoznam.sk; 12.8.2013; SITA]
Regulácia by podľa aliancie spôsobila pokles počtu platobných kariet, ako aj zníženie objemu transakcií.

Zakázané poplatky si banky vyberú inde
[pravda.sk; 12.8.2013; Rubrika: Peniaze – Účty a karty; SITA]
Regulácia medzibankových výmenných poplatkov za platby kartou, ktorú pripravuje Európska komisia, môže poškodiť rozvoj bezhotovostných kartových platieb na Slovensku.

PRAVDA: Železnice kúpili diáre za desaťtisíce eur
[teraz.sk; 12.8.2013]
Bratislava 12. augusta (TASR) – Štátne Železnice SR (ŽSR), ktoré sa počas minulej vlády dostali do ozdravného režimu, investujú do kúpy propagačných materiálov toľko ako predtým, píše dnešná PRAVDA v článku s názvom „Železnice kúpili diáre za desaťtisíce eur“.

PAS: Regulácia poplatkov za platbu kartou zvýši ceny bankových služieb
[teraz.sk; 12.8.2013]
Bratislava 12. augusta (TASR) – Regulácia medzibankových výmenných poplatkov za platby kartou, ktorú pripravuje Európska komisia, môže poškodiť rozvoj bezhotovostných kartových platieb na Slovensku, ale aj zvýšiť ceny bankových služieb. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Na daniach by sme mali stratiť menej
[hnonline.sk; 9.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Andrea Mačošková]
V rámci strednej Európy si má Slovensko udržať najnižší podiel sivej ekonomiky na HDP. Historicky najmenej. Napriek tomu, že štátna pokladnica zíva prázdnotou, Slovensko si má v rámci východnej Európy v tomto roku udržať najmenší podiel sivej ekonomiky.

Na daniach by sme mali stratiť menej
[Hospodárske noviny; 9.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Andrea Mačošková]
Bratislava – Historicky najmenej. Napriek tomu, že Štátna pokladnica zíva prázdnotou, Slovensko si má v rámci východnej Európy v tomto roku udržať najmenší podiel sivej ekonomiky. Ako totiž vyplýva z prieskumu spoločnosti Visa Electron, daňové úniky by v tomto roku mali dosiahnuť len 15 percent z celkového hrubého domáceho produktu.

Šéf podnikateľov: Nech štát pokutuje zákazníka bez bločku
[Pravda; 8.8.2013; Rubrika: Správy ekonomika; Lenka Buchláková]
Daniari dávajú sankcie obchodníkom, ktorí nevydávajú pokladničné bločky. Podnikatelia zase tvrdia, že pokutovaní majú byť aj zákazníci, ktorí si blok od obchodníka nezobrali. S takýmto návrhom riešenia daňových únikov prišiel šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

SDKÚ-DS: Strana si primárky ponechá, nové stanovy definitívne posúdi v septembri
[Tasr; 8.8.2013; Rubrika: pol]
Bratislava 8. augusta (TASR) – Opozičná SDKÚ-DS bude mať naďalej ako jediná politická strana vo svojich stanovách primárne volby. Napriek pôvodne rôznym názorom na zachovanie tohto inštitútu prejdú primárky len čiastkovými zmenami, v stanovách však ostanú.

SDKÚ-DS si primárky ponechá, nové stanovy posúdi v septembri
[24hod.sk; 8.8.2013; Rubrika: Z domova]
Bratislava 8. augusta (TASR) – Opozičná SDKÚ-DS bude mať naďalej ako jediná politická strana vo svojich stanovách primárne voľby. Napriek pôvodne rôznym názorom na zachovanie tohto inštitútu prejdú primárky len čiastkovými zmenami, v stanovách však ostanú.

Šéf podnikateľov: Nech štát pokutuje zákazníka bez bločku
[pravda.sk; 8.8.2013; Rubrika: Správy – Ekonomika; Lenka Buchláková]
Daniari dávajú sankcie obchodníkom, ktorí nevydávajú pokladničné bločky. Podnikatelia zase tvrdia, že pokutovaní majú byť aj zákazníci, ktorí si blok od obchodníka nezobrali. S takýmto návrhom riešenia daňových únikov prišiel šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

SDKÚ-DS si primárky ponechá, nové stanovy posúdi v septembri
[teraz.sk; 8.8.2013]
Bratislava 8. augusta (TASR) – Opozičná SDKÚ-DS bude mať naďalej ako jediná politická strana vo svojich stanovách primárne voľby. Napriek pôvodne rôznym názorom na zachovanie tohto inštitútu prejdú primárky len čiastkovými zmenami, v stanovách však ostanú.

Mladých už nechcú. Ani zadarmo
[Hospodárske noviny; 7.8.2013; Rubrika: Titulná strana; Michaela Kušnírová, Andrea Mačošková]
Firmy strácajú záujem zamestnať absolventov na prax dotovanú štátom. Pre málo zákaziek. Bratislava – Geodetická firma GIS z Bardejova ešte vlani prijala mladého nezamestnaného na absolventskú prax. Keďže s ním boli v podniku spokojní, dostal miesto nastálo.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 7.8.2013; Rubrika: téma HN; (MAC)]
Aké opatrenia pomôžu zvýšiť zamestnanosť absolventov?
Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia zamestnávateľov: Nutné je skvalitnenie vzdelávacieho systému. A to natoľko, aby nebolo potrebné ďalšie zaškolovanie. Je dôležité, aby študenti už počas strednej a vysokej školy získali dostatok skúseností, aby boli zamestnateľní.

Anketa: Aké opatrenia pomôžu zvýšiť zamestnanosť absolventov?
[hnonline.sk; 7.8.2013; Rubrika: Ekonomika]
Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia zamestnávateľov
Nemyslím si, že je potrebné venovať nadmernú pozornosť absolventskej praxi a prípadnému zlepšovaniu tohto režimu. Nutné je skvalitnenie vzdelávacieho systému. A to natoľko, aby nebolo potrebné ďalšie zaškoľovanie. Je dôležité, aby študenti už počas strednej a vysokej školy získali dostatok skúseností, aby boli zamestnateľní.

Mladých už nechcú. Ani zadarmo
[hnonline.sk; 7.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Michaela Kušnírová]
Trh práce. Firmy strácajú záujem zamestnať mladých na absolventskú prax. Geodetická firma GIS z Bardejova ešte vlani prijala mladého nezamestnaného na absolventskú prax. Keďže s ním boli v podniku spokojní, dostal miesto nastálo.

Mimovládky dostali peniaze z daní
[STV1; 6.8.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Mimovládne organizácie dostanú v týchto dňoch 2 % z daní, ktoré im poukázali FO aj firmy. Daňové úrady ich začali posielať na účty minulý týždeň. Celkovo ide o takmer 40 miliónov eur.

Prešov zachraňuje top investíciu
[Hospodárske noviny; 5.8.2013; Rubrika: Titulná strana; Petra Jamrichová]
HUTNÍCTVO – Mesto tvrdí, že už nič nebráni príchodu španielskej hutníckej firme Funderia Condals. Bratislava – Prešovčania odvracajú hrozbu, že prídu o 450 nových pracovných miest. Tie tu chcela ešte pred vyše rokom vytvoriť španielska hutnícka spoločnosť Funderia Condals.

Firmy opäť nesplácajú úvery
[Hospodárske noviny; 5.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Andrea Mačošková]
Miera zlyhaných pôžičiek sa v júni priblížila ku krízovému maximu. Bratislava – Upokojovanie hospodárskej krízy v eurozóne sa zatiaľ neukazuje v plnej miere ani na finančnej kondícii slovenských firiem.

Prešov zachraňuje top investíciu
[hnonline.sk; 5.8.2013; Rubrika: Titulka; Petra Jamrichová]
Hutníctvo. Mesto je blízko k dohode so španielskou hutníckou firmou Funderia Condals. Prešovčania odvracajú hrozbu, že prídu o 450 nových pracovných miest. Tie tu chcela ešte pred vyše rokom vytvoriť španielska hutnícka spoločnosť Funderia Condals.

Firmy opäť nesplácajú úvery
[hnonline.sk; 5.8.2013; Rubrika: Slovensko; Andrea Mačošková]
Bankové úvery. Miera zlyhaných pôžičiek sa v júni priblížila ku krízovému maximu. Upokojovanie hospodárskej krízy v eurozóne sa zatiaľ neukazuje v plnej miere ani na finančnej kondícii slovenských firiem.

V SDKÚ pripravujú pre členov etický kódex
[pravda.sk; 5.8.2013; Rubrika: Správy – Domáce; SITA]
SDKÚ chce prijať etický kódex strany. Ako povedal v pondelok podpredseda strany Ivan Štefanec, prijatie etického kódexu je silný signál pre verejnosť, ako sa chce strana správať.

SDKÚ-DS pripravuje etický kódex pre členov strany
[webnoviny.sk; 5.8.2013; SITA]
Poslanec Ivan Štefanec je presvedčený, že ľudia, ktorí vstupujú do politiky a majú záujem o veci verejné, by mali ísť príkladom.

Bič na pochybné firmy
[TA3; 2.8.2013; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Natália FÓNOD BABINCOVÁ, moderátorka
Nad pochybnými firmami plieska bič. Po kritike OECD ministerstvo spravodlivosti pridalo a trestná zodpovednosť právnických osôb ide do finále. Inšpiráciou je Česko, kde už majú aj prvé výsledky.

SNS: SR je atraktívna pre zahraničných investorov, lebo znevýhodňuje domácich
[Tasr; 2.8.2013; Rubrika: hos] Bratislava 2. augusta (TASR) – Fakt, že podnikatelia zo zahraničia považujú Slovensko za najatraktívnejšie z regiónu strednej Európy, znamená na druhej strane znevýhodňovanie vlastných podnikatelov.

SNS žiada pre domácich podnikateľov podmienky aké majú aj zahraniční
[24hod.sk; 2.8.2013; Rubrika: Ekonomika]
Bratislava 2. augusta (TASR) – Fakt, že podnikatelia zo zahraničia považujú Slovensko za najatraktívnejšie z regiónu strednej Európy, znamená na druhej strane znevýhodňovanie vlastných podnikateľov.

SNS žiada pre domácich podnikateľov podmienky aké majú aj zahraniční
[teraz.sk; 2.8.2013]
Bratislava 2. augusta (TASR) – Fakt, že podnikatelia zo zahraničia považujú Slovensko za najatraktívnejšie z regiónu strednej Európy, znamená na druhej strane znevýhodňovanie vlastných podnikateľov.

Pilier Slovenska sa nadychuje k rastu
[hnonline.sk; 2.8.2013; Rubrika: Ekonomika; Marcela Šimková]
Ekonomický rast. Očakávania výrobcov eurozóny ukazujú, že recesia sa končí. Celý rok a pol bojovala neúspešne s recesiou. A teraz, po dlhých mesiacoch, dostala znova šancu nadýchnuť sa. Eurozóna, kľúčový pilier slovenskej ekonomiky, smeruje k rastu.

Pilier Slovenska sa nadychuje k rastu
[Hospodárske noviny; 2.8.2013; Rubrika: Titulná strana; Marcela Šimková]
Očakávania výrobcov eurozóny ukazujú, že recesia sa končí. Bratislava – Celý rok a pol bojovala neúspešne s recesiou. A teraz, po dlhých mesiacoch, dostala znova šancu nadýchnuť sa. Eurozóna, kľúčový pilier slovenskej ekonomiky, smeruje k rastu.

Eurofondy pomohli vytvoriť 6 – tisíc pracovných miest
[STV1; 1.8.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Peniaze určené na operačný program konkurencieschopnosť a hospodársky rast pomohli vytvoriť od roku 2007 viac ako 6 000 pracovných miest. Mohlo by ich byť ešte viac.

Ďalšia štátna pomoc smeruje do Lučenca
[Žilinské ECHO; 25.7.2013; Rubrika: Slovensko; (dak)]

Výroba komponentov do opierok v autách zamestná vyše sto ľudí. Môže za to od štátu získať daňové prázdniny aj dotáciu v hotovosti. Johnson Controls Innotec Technologies plánuje v Lučenci vyrábať kovové komponenty na opierky hláv v autách. Ministerstvo hospodárstva mu navrhuje investičnú pomoc vo výške 4,1 milióna eur.

Poplatky za platbu kartou
[STV1; 24.7.2013; 16:30; Relácia: Správy RTVS]

Jana MAJESKÁ, moderátorka
Európska komisia navrhla výrazne znížiť poplatky za platbu kartou. Chce tak motivovať obchodníkov a zákazníkov, aby menej platili v hotovosti. Skúsenosti zo Španielska však ukazujú, že zníženie poplatkov zákazníci nepocítili. Spokojné nie sú ani spoločnosti, ktoré karty vydávajú.

Pocítia zníženie poplatkov zákazníci?
[STV1; 24.7.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]

Ľubomír BAJANÍK, moderátor
Už sme v našich správach hovorili o tom, že Eurokomisia chce dosiahnuť zníženie poplatkov za platbu kartou. Úsporu na poplatkoch odhaduje Brusel na 6 miliárd eur ročne. Skúsenosti zo Španielska však ukazujú, že zníženie poplatkov zákazníci nepocítili. Proti sú aj spoločnosti, ktoré karty vydávajú.

Obmedzené poplatky za platby kartou zvýšia ceny služieb
[finance.sk; 24.7.2013; Rubrika: HOSPODÁRSTVO; WebNoviny]
Európska komisia (EK) v stredu navrhla obmedziť poplatky, ktoré si medzi sebou účtujú banky pri transakciách prostredníctvom kreditných a debetných kariet.

Obmedzené poplatky za platby kartou zvýšia ceny služieb
[webnoviny.sk; 24.7.2013]
Maximálna výška poplatkov by nemala prekročiť 0,2 % hodnoty transakcie pri debetných kartách a 0,3 % v prípade kreditných kariet.

Ďalšia štátna pomoc smeruje do Lučenca
[SME; 23.7.2013; Rubrika: Ekonomika; (dak)]
Výroba komponentov do opierok v autách zamestná vyše sto ľudí. Môže za to od štátu získať daňové prázdniny aj dotáciu v hotovosti.

Biznis zasiahla vlna bankrotov
[Hospodárske noviny; 22.7.2013; Rubrika: Titulná strana; Andrea Mačošková, Michaela Kušnírová]
Pre problémy so zákazkami muselo za prvý polrok na Slovensku skončiť 231 firiem.

Biznis zasiahla vlna bankrotov
[hnonline.sk; 22.7.2013; Rubrika: Ekonomika; Andrea Mačošková, Michaela Kušnírová]
Pre problémy so zákazkami muselo za prvý polrok skončiť 239 firiem.

Anketa: Čo spôsobuje nárast bankrotujúcich firiem?
[hnonline.sk; 22.7.2013; Rubrika: Ekonomika]
Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska
Za tým, že krachujú spoločnosti, vidím tri dôvody. Pretrvávajúcu hospodársku krízu, ktorú neovplyvníme. Negatívne zásahy vlády do podnikateľského prostredia, čo sa odráža na vyšších daniach, odvodoch a všeobecne zlých podmienkach na podnikanie.

Štátna pomoc smeruje aj do Lučenca, 4 milióny pre Johnson Controls
[sme.sk; 22.7.2013; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Daniela Krajanová]
Výroba komponentov do opierok v autách zamestná vyše sto ľudí. Môže za to od štátu získať daňové prázdniny aj dotáciu v hotovosti.

Účtovať alebo ísť na “ paušál“? Zvoľte to jednoduchšie
[etrend.sk; 19.7.2013; Rubrika: Firemné financie; Zuzana Kollárová]
Nový seriál: Účtovanie v podnikaní. Rozhoduje najmä skutočná výška nákladov. Stačí prísť na živnostenský úrad, zaplatiť pár eur a do niekoľkých dní máte živnosť v rukách. A môžete začať podnikať. Je to jednoduché. Ako vám však pribúdajú bločky, objaví sa otázka – čo s nimi? Ako ich zaúčtovať?

Ryžovanie na kartách sa má skončiť
[hnonline.sk; 19.7.2013; Rubrika: Ekonomika; Jana Trebulová]
Lacnejšie tovary a služby vo všetkých obchodoch, v ktorých sa dá platiť kartou. Presne to môže priniesť zníženie medzibankového poplatku na 0,2 percenta, ku ktorému sa zaviazala spoločnosť Visa pod tlakom Európskej komisie. Najväčší konkurent – MasterCard už pritom k zníženiu pristúpil.

Kontrolné výkazy pomôžu odhaľovať daňové podvody
[profini.sk; 19.7.2013; Rubrika: Úvodná stránka; Inštitút finančnej politiky MF SR]
Odborníci v daňovej oblasti a zástupcovia zamestnávateľov vítajú pripravované zavedenie elektronického kontrolného výkazu DPH a v rámci boja proti daňovým únikom považujú toto opatrenie za kľúčové. Uviedli to počas dnešného stretnutia s predstaviteľmi rezortu financií a finančnej správy.

Ryžovanie na kartách sa má skončiť
[Hospodárske noviny; 19.7.2013; Rubrika: Firmy & financie; Jana Trebulová]
Bratislava – Lacnejšie tovary a služby v obchodoch, v ktorých sa dá platiť kartou. To môže priniesť zníženie medzibankového poplatku na 0,2 percenta, ku ktorému sa zaviazala spoločnosť Visa pod tlakom Európskej komisie. Najväčší konkurent – MasterCard už pritom k zníženiu pristúpil.

Pomoc pre podnikateľov
[TA3; 18.7.2013; 21:30; Relácia: Analýzy a trendy]
Marek MAŠURA, moderátor
Prajem príjemný dobrý večer. Vítam vás pri sledovaní relácie Analýzy a trendy. Dnes sa pozrieme na zmeny, ktoré pre podnikateľov chystá vláda. Výrazne by im malo ubudnúť papierovačiek. Reč je napríklad o skrátených účtovných závierkach, či verejnom registri pre tieto dokumenty. Ministerstvo financií chce poriadne klepnúť po prstoch aj daňovým podvodníkom.

Slováci patria medzi najpracovitejších
[Hospodárske noviny; 18.7.2013; Rubrika: Titulná strana; Tatiana Jurašková, sl]
Podľa rebríčka OECD je Slovensko v desiatke štátov sveta, kde sa najdlhšie pracuje. Bratislava – Desiaty najpracovitejší národ sveta. Tak ohodnotila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Slovensko v rebríčku, ktorý sa pozerá na počet hodín strávený v práci.

Dlhé nadčasy musia vyhovovať obom
[Hospodárske noviny; 18.7.2013; Rubrika: Téma HN; (TJ)]
Ročne až 400 hodín nadčasov. Práve toto číslo povoľuje Zákonník práce. „Základný rozsah nadčasov je 150 hodín a nevybočuje z európskych štandardov. Možné dobrovoľné zvýšenie nadčasov o ďalších 250 hodín si zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú len vtedy, ak to obom vyhovuje,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

EÚ chce znížiť poplatky za platbu kartou
[Pravda; 18.7.2013; Rubrika: Správy ekonomika; Miroslav Vajs]
Bratislava Poplatky, ktoré ľudia platia pri každom nákupe platobnou kartou, by sa mali znížiť. Európska komisia totiž chce firmám ako Visa Europe alebo MasterCard stanoviť hornú hranicu sadzby, ktorú si za túto službu môžu účtovať. Komisia navrhuje, aby poplatok za platbu debetnou alebo kreditnou kartou bol maximálne 0,2 percenta vo všetkých krajinách Európskej únie.

Kontrolné výkazy pomôžu odhaľovať daňové podvody
[aktuality.sk; 18.7.2013]
Odborníci v daňovej oblasti a zástupcovia zamestnávateľov vítajú pripravované zavedenie elektronického kontrolného výkazu DPH a v rámci boja proti daňovým únikom považujú toto opatrenie za kľúčové. Uviedli to počas dnešného stretnutia s predstaviteľmi rezortu financií a finančnej správy.

Prieskum: Slováci patria medzi najpracovitejších
[hnonline.sk; 18.7.2013; Rubrika: Ekonomika; Tatiana Jurašková]
Desiaty najpracovitejší národ sveta. Tak ohodnotila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Slovensko v rebríčku, ktorý sa pozerá na počet hodín strávený v práci.

Štát má problém. Neplatičov daní
[Hospodárske noviny; 17.7.2013; Rubrika: Téma HN; Andrea Mačošková]
Kríza zvýšila počty daňových dlžníkov. Bratislava – Stavebná firma dodáva materiál svojmu odberateľovi. Ten jej však zaň nezaplatí. Napriek tomu majú stavbári povinnosť odviesť štátu dane. V praxi však často nemajú z čoho a u daniarov sa im hromadia dlhy.

Koniec bubliny
[Plus 7 dní; 17.7.2013; Rubrika: Rozhovor]
Kríza má tvar písmena L, to znamená, že sme sa niekam prepadli a už nikdy sa nevrátime na predkrízovú úroveň, hovorí podnikateľ roka 2012. Nenadáva na zvýšené dane a odvody, nikdy by firmu nepreniesol do daňového raja a keď mu chýbajú kvalitní experti, založí si vlastnú univerzitu.

Štát má problém. Neplatičov daní
[hnonline.sk; 17.7.2013; Rubrika: Ekonomika]
Stavebná firma dodáva materiál svojmu odberateľovi. Ten jej však zaň nezaplatí. Napriek tomu majú stavbári povinnosť odviesť štátu dane. V praxi však často nemajú z čoho a u daniarov sa im hromadia dlhy. Tak v takejto situácii sa vlani ocitlo viac než päťtisíc firiem a ľudí. Podľa údajov Finančnej správy tak vlani na daniach a clách dlhovali štátu 2,16 miliardy.

Luxusný život na úkor daňových poplatníkov
[STV1; 16.7.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Luxusné autá, dovolenky či byty. Aj to si niektorí podnikatelia odpisujú z nákladov. Podnikateľská aliancia Slovenska o tom vie a tvrdí, že nie všetci sú rovnakí. Finančná správa sa rozhodla sprísniť kontroly. Rezort financií odhaduje daňové úniky na Slovensku na 2,5 miliardy eur ročne.

Slovensko je lídrom regiónu
[Hospodárske noviny; 15.7.2013; Rubrika: Ekonomika/Slovensko; Andrea Mačošková]
Zahraniční investori kladne hodnotia hlavne zavedenie eura. Bratislava – Nielen pre firmy ako IBM, Mobis alebo Dometic, ktoré sa len nedávno rozhodli investovať na Slovensku, je naša krajina najideálnejšou destináciou v regióne.

Krok vpred, dva vzad
[Hospodárske noviny; 15.7.2013; Rubrika: Podnikanie; Vladimír Turanský]
KOMENTÁR
Kvalita podnikateľského prostredia u nás klesá. Dokazujú to nielen prieskumy Podnikateľskej aliancie Slovenska, ale hovoria to aj samotné firmy a živnostníci. Napriek tomu to ministerstvá nepripúšťajú a zdôrazňujú kroky, ktoré ho, naopak, zlepšujú.

Slovensko je lídrom regiónu
[hnonline.sk; 15.7.2013; Rubrika: Ekonomika; Andrea Mačošková]
Investície. Zahraniční investori kladne hodnotia hlavne zavedenie eura. Nielen pre firmy ako IBM, Mobis alebo Dometic, ktoré sa len nedávno rozhodli investovať na Slovensku, je naša krajina najideálnejšou destináciou v regióne.

Biznis po slovensky: Krok vpred, dva vzad
[hnonline.sk; 15.7.2013; Rubrika: Podnikanie]
Na jednej strane vláda pripravuje „jednoeurové“ eseročky, na druhej strane im chce prikázať, aby pri založení vydokladovali na účte sumu 5 000 eur. Kvalita podnikateľského prostredia u nás klesá. Dokazujú to nielen prieskumy Podnikateľskej aliancie Slovenska, ale hovoria to aj samotné firmy a živnostníci.

Pribudnú kontrolné výkazy
[TA3; 13.7.2013; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Jozef DÚBRAVSKÝ, moderátor
Daňové úniky na Slovensku sa znížia a firmám ubudne aj administratívy, firmy elimináciu podvodov oceňujú. Na druhej strane hovoria o ďalších papierovačkách, kameňom úrazu má byť tzv.kontrolný výkaz DPH.

Predkladanie údajov elektronicky
[Rádio Slovensko; 11.7.2013; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Nina KRAJČOVIČOVÁ, moderátorka
Od nového roka by mali podnikatelia predkladať údaje o prijatých a vystavených faktúrach výlučne elektronicky. Takzvaným kontrolným výkazom DPH vyhlasuje vláda vojnu daňovým podvodníkom. Podnikatelia v zásade nie sú proti. Otvorenou je len otázka či finančná správa stihne zaviesť nový systém bez problémov.

Medzi rajmi bodujú Seychely
[Hospodárske noviny; 11.7.2013; Rubrika: Titulná strana; Tatiana Jurašková]
TÉMA HN
Bratislava – Z východného Slovenska priamo na Seychely. Po dvadsiatich rokoch si výrobca tradičných cestovín Kuk&Fuk z Malej Idy našiel nového investora z exotických ostrovov.

Obchod s rajom príde draho
[Hospodárske noviny; 11.7.2013; Rubrika: Téma HN – daňové raje; (tj, pej)]
Bratislava – Minimalizácia daňového zaťaženia, stabilita právneho systému, ale aj anonymita vlastníctva a s ňou spojená ochrana. Dôvody, ktoré lákajú firmy do daňových rajov, robia vrásky na čele nejednej vláde. Odlev firiem totiž môže mať značný vplyv na rozpočet.

Medzi daňovými rajmi bodujú Seychely
[hnonline.sk; 11.7.2013; Rubrika: Titulka; Tatiana Jurašková]
Z východného Slovenska priamo na Seychely. Po dvadsiatich rokoch si výrobca tradičných cestovín Kuk&Fuk z Malej Idy našiel nového investora z exotických ostrovov.

Obchod s daňovým rajom príde draho
[hnonline.sk; 11.7.2013; Rubrika: Ekonomika; Tatiana Jurašková]
Dôvody, ktoré lákajú firmy do daňových rajov, robia vrásky na čele nejednej vláde. Minimalizácia daňového zaťaženia, stabilita právneho systému, ale aj anonymita vlastníctva a s ňou spojená ochrana. Dôvody, ktoré lákajú firmy do daňových rajov, robia vrásky na čele nejednej vláde. Odlev firiem totiž môže mať značný vplyv na rozpočet.

Vláda si posvietila na živnostníkov
[STV1; 10.7.2013; 16:30; Relácia: Správy RTVS]
Jana MAJESKÁ, moderátorka
Nepoctiví podnikatelia budú môcť ľahšie prísť o svoju živnosť. Vláda dnes totiž schválila zákon, podľa ktorého môže finančná správa odobrať podnikateľom živnostenský list už aj vtedy, ak napríklad zákazníkovi dvakrát nevydajú pokladničný blok. Živnostníci by radšej videli trestanie podnikateľov, ktorí neplatia faktúry.

Vláda si posvietila na živnostníkov
[STV1; 10.7.2013; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Nepoctiví podnikatelia budú môcť ľahšie prísť o svoju živnosť.
Viliam STANKAY, moderátor
A to vtedy, ak zákazníkovi dva razy nevydajú pokladničný blok. Návrh zákona schválila vláda.

Výkazy o DPH len elektronicky
[Rádio Slovensko; 10.7.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Oto GÖRNER, moderátor
Od nového roka by mali podnikatelia predkladať údaje o prijatých a vystavených faktúrach výlučne elektronicky. Takzvaným kontrolným výkazom DPH vyhlasuje vláda vojnu daňovým podvodníkom. Podnikatelia v zásade nie sú proti. Otvorenou je len otázka, či Finančná správa stihne zaviesť nový systém bez problémov.

Firmy pribrzdili investície
[Hospodárske noviny; 10.7.2013; Rubrika: Titulná strana]
Bratislava – „Budeme nútení prepúšťať. Malo by ísť asi o desatinu zamestnancov,“ priznáva pre HN šéf siete Pizza Mizza Jozef Šétaffy. Jeho firma už počíta s tým, že zatvorí prevádzku v Piešťanoch. Tú otvoril v lete 2010 v novom Auparku. Dnes Šétaffy hovorí, že táto investícia bola chyba.

Firmy miesta netvoria, idú po tržbách
[Hospodárske noviny; 10.7.2013; Rubrika: HN plus; Ján Kuciak]
Dve tretiny firiem, ktoré tento rok investovali, nevytvorili tri a viac miest. Bratislava – Firmy škrtajú investície a ak investujú, väčšinou netvoria nové pracovné miesta. Podľa prieskumu HN medzi 205 slovenskými manažérmi, ktorý realizovala agentúra Gfk, investovalo tento rok do rozvoja biznisu 60 percent slovenských firiem.

Prečo objem investícií i nových pracovných miest na Slovensku klesá?
[Hospodárske noviny; 10.7.2013; Rubrika: HN plus]
ANKETA
Vladimír Sirotka prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Ak z prieskumu vychádza, že firmy investujú do rastu tržieb, tak zrejme hovoria o „krátkych“ peniazoch. Ich vplyv sa rýchlo vyčerpá, majú krátkodobý efekt. Napríklad podnikateľ so zmrzlinou si na leto prenajme bufet, prijme doň brigádničku. Po sezóne už investícia neexistuje.

Firmy pribrzdili investície
[hnonline.sk; 10.7.2013; Rubrika: Ekonomika]
“Budeme nútení prepúšťať. Malo by ísť asi o desatinu zamestnancov,“ priznáva pre HN šéf siete Pizza Mizza Jozef Šétaffy. Jeho firma už počíta s tým, že zatvorí prevádzku v Piešťanoch. Tú otvoril v lete 2010 v novom Auparku. Dnes Šétaffy hovorí, že táto investícia bola chyba.

Firmy nové miesta netvoria, naháňajú tržby
[hnonline.sk; 10.7.2013; Rubrika: Slovensko]
Firmy škrtajú investície a ak aj investujú, väčšinou s tým nie je spojená tvorba nových pracovných miest. Podľa prieskumu HN medzi 205 slovenskými manažérmi, ktorý pre denník realizovala agentúra GFK, v tomto roku investovalo do rozvoja biznisu 60 percent slovenských firiem.

Anketa: Prečo objem investícií i nových pracovných miest na Slovensku klesá?
[hnonline.sk; 10.7.2013; Rubrika: Slovensko]
Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied
Slovensko má stále rovnako ako iné krajiny nadbytok kapacít. Preto tradičné fixné investície ani nie sú namieste a boli skôr typické pre menej rozvážne správanie pred rokom 2007. Teraz prichádza skôr zreálnenie. K miernemu rastu môže dôjsť, keď sa nadbytočné kapacity vyčerpajú, ale nebude to nič výrazné.

Počet dohodárov klesol medziročne o viac ako 200 000
[Rádio Slovensko; 8.7.2013; 12:00; Relácia: Rádiožurnál]
Viliam HAUSER, moderátor RTVS
Počet dohodárov klesol medziročne o viac ako 200 000, najčastejšie pritom išlo o ľudí, ktorí si privyrábali popri hlavnom zamestnaní. Po zmene legislatívy sa mnohé firmy rozhodli dohodárov prepustiť, už totiž nie sú lacnejší a predstavujú byrokratickú záťaž.

Počet dohodárov klesol
[Rádio Slovensko; 8.7.2013; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Juraj JEDINÁK, moderátor
Počet dohodárov klesol medziročne o viac ako 210 tisíc. Najčastejšie pritom išlo o ľudí, ktorí si privyrábali popri hlavnom zamestnaní. Po zmene legislatívy sa mnohé firmy rozhodli dohodárov prepustiť. Už totiž nie sú lacnejší a predstavujú byrokratickú záťaž.

Plánuje priniesť prácu pre špičku. Za stimul
[Hospodárske noviny; 8.7.2013; Rubrika: Titulná strana; Michaela Kušnírová]
Bratislava – Má v pláne zamestnať desiatky ľudí v laboratóriách a preinvestovať 2,5 milióna eur. Nebude to však zadarmo. Reč je o najväčšom zamestnávateľovi na Spiši, firme Embraco, ktorá žiada od štátu na revanš pomoc vo forme daňových úľav vo výške 1,2 milióna eur.

Chcú priniesť prácu pre špičku. Za stimul
[hnonline.sk; 8.7.2013; Rubrika: Ekonomika; Michaela Kušnírová]
Najväčšia firma na Spiši žiada od štátu na revanš pomoc vo forme daňových úľav. Má v pláne zamestnať desiatky ľudí v laboratóriách a preinvestovať 2,5 milióna eur. Nebude to však zadarmo. Reč je o najväčšom zamestnávateľovi na Spiši, firme Embraco, ktorá žiada od štátu na revanš pomoc vo forme daňových úľav vo výške 1,2 milióna eur.

Dohody prekvapujúco padli
[Hospodárske noviny; 4.7.2013; Rubrika: Ekonomika; Andrea Mačošková Michaela Kušnírová]
Ľudí pracujúcich na dohodu ubudlo napriek sezónnym prácam. Bratislava – Ešte vlani sa nitrianska poľnohospodárska firma Lúčnica mohla počas sezónnych prác spoľahnúť dokopy na desiatky dohodárov. Tento rok však narazila -zistila, že si ich už nemôže dovoliť.

V SKRATKE
[Hospodárske noviny; 4.7.2013; Rubrika: Ekonomika]
Vláda chce účty pre nové firmy. Bratislava – Noví podnikatelia budú počiatočný vklad odvádzať na samostatný účet. A peniaze z neho budú môcť používať až po tom, ako ich spoločnosť reálne vznikne.

Korupcia v podnikaní
[TA3; 3.7.2013; 20:45; Relácia: Biznis]
Daniela PIRŠELOVÁ, moderátorka
Mojim hosťom je dnes Róbert Kičina s podnikateľskej aliancie Slovenská. Pekný večer.
Róbert KIČINA, Podnikateľská aliancia Slovenska
Dobrý večer.

Juh Slovenska má na dosah stovky miest
[Hospodárske noviny; 3.7.2013; Rubrika: Ekonomika/Slovensko; (POR, PEJ)]
Bratislava – Región s jednou z najvyšších nezamestnaností má na dosah investíciu so stovkami pracovných miest. Tie by mala vytvoriť už etablovaná firma Dometic Slovakia vo svojom fiľakovskom závode. Ministerstvo hospodárstva tejto firme navrhuje štátnu pomoc vo výške viac ako tri milióny eur, a to počas ôsmich rokov.

VLÁDA: Pri vzniku firiem by sa mal počiatočný vklad odvádzať na samostatný účet
[Tasr; 3.7.2013; Rubrika: hos]
Bratislava 3. júla (TASR) Zakladatelia firiem by si mali peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. Zároveň s týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne.

Juh Slovenska má na dosah stovky miest
[hnonline.sk; 3.7.2013; Rubrika: Ekonomika; Marek Poracký, Miroslav Pejko]
Ministerstvo hospodárstva na čele s Malatinským navrhuje pomoc pre Dometic Slovakia. Región s jednou z najvyšších nezamestnaností, má na dosah investíciu so stovkami pracovných miest. Tie by mala vytvoriť už etablovaná firma Dometic Slovakia vo svojom fiľakovskom závode.

Chcú mladých. Za tritisíc mesačne
[Hospodárske noviny; 2.7.2013; Rubrika: Titulná strana; Marek Poracký]
Americká IT firma v najbližších troch rokoch zamestná 150 nových ľudí. V Košiciach. Bratislava – IBM pripravuje na Slovensku malý paradox. Už o pár mesiacov ponúkne svojim ľuďom vyše trojtisícové platy, no nie v Bratislave, kde sú tradične najvyššie zárobky, ale východu Slovenska.

Aj nemeckí investori hodnotia Slovensko horšie
[aktuality.sk; 2.7.2013]
Slovensko z pohľadu nemeckých investorov sa v tomto roku prepadlo v rebríčku atraktivity. Potvrdzuje sa tým, že podnikateľské prostredie sa v poslednom období neustále zhoršuje nielen pre domáce firmy, ale aj pre zahraničné spoločnosti.

Chcú mladých. Za tritisíc mesačne
[hnonline.sk; 2.7.2013; Rubrika: Ekonomika; Marek Poracký]
Investície. Americká IT firma v najbližších troch rokoch zamestná 150 nových ľudí. IBM pripravuje na Slovensku malý paradox. Už o pár mesiacov ponúkne svojim ľuďom vyše trojtisícové platy, no nie v Bratislave, kde sú tradične najvyššie zárobky, ale východu Slovenska.

Každý jeden obchod si už musím poistiť
[hnonline.sk; 1.7.2013; Rubrika: Podnikanie]
Prieskum spoločnosti Atradius. Na Slovensku prudko stúpol podiel neplatičov faktúr. Firmy tak majú nedostatok peňazí. Hoci je výška nedobytných pohľadávok na Slovensku výrazne menšia než inde v Európe, alarmujúci je rast hodnoty nevymožiteľných dlhov. Od júna 2012 do júna 2013 stúpli o 37 percent.