2. polrok 2014

Javuló életszínvonal, silány gazdaságpolitika
[Új szó; 31.12.2014; Rubrika: Gazdaság és fogyasztók; Autor: (TASR,SITA,mi)]
Kevesebb állástalan, stagnáló árak,enyhén növekvő fizetések, aggasztóanmagaskorrupció, vállalkozóellenes kormányzati intézkedések – ezek jellemezték idén Szlovákia gazdaságát.

Egyre kevésbé érimegvállalkozni
[Új szó; 30.12.2014; Rubrika: Gazdaság és fogyasztók; Autor: (SITA, TASR, mi)]
Szlovákia egyik legnagyobb problémája továbbra is a rendkívül magas munkanélküliség, amin a vállalkozások működését meghatározó tényezők javításával lehetne segíteni. A szlovákiai vállalkozók helyzete azonban egyre kilátástalanabb, és látványosabb javulásra jövőre sem számíthatunk.

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS zhoršovalo
[podnikam.sk; 29.12.2014; Autor: SITA, Podnikam.SK]
Podľa Kičinu prevažoval pohľad, že podnikateľské prostredie sa zhoršovalo, hoci nie tak výrazne ako minulé roky, ale stále existovali negatívne vnemy. „V posledných mesiacoch sa sprísnila daňová politika a zvýšilo sa reálne daňové zaťaženie, čo podnikatelia vnímali mimoriadne negatívne,“ vysvetlil.

PAS: Podnikateľské prostredie sa zhoršilo a ešte sa zhorší
[pravda.sk; 29.12.2014; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: SITA]
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v roku 2014 podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zhoršovalo. Uviedol to výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina. „Napriek tomu, že ekonomika je relatívne stabilizovaná a má dobré rastové vyhliadky, podnikatelia v prieskumoch Podnikateľskej aliancie Slovenska boli skôr pesimistickí, čo sa týka stavu podnikateľského prostredia,“ povedal.

Výsledky Hodnotenia samosprávnych opatrení (HSO) v regiónoch SR za obdobie 3. štvrťroka 2014
[Obecné noviny; 23.12.2014; Rubrika: Samospráva]
Centrum pre hospodársky rozvoj, prináša výsledky projektu Hodnotenie samosprávnych opatrení. V rámci projektu sa štvrťročne vyjadrujú ekonomickí analytici, podnikatelia, primátori a starostovia, zástupcovia akademickej obce, stavovských a mimovládnych organizácií k navrhovaným a realizovaným opatreniam samosprávnych inštitúcií na úrovni obcí, miest i krajov.

Nových investícií je stále viac
[STV1; 22.12.2014; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Zahraniční investori postavili tento rok na Slovensku 25 nových podnikov, výrobných fabrík aj technologických centier. Investovali u nás viac ako 170 miliónov eur. Vytvorili viac ako 4400 nových pracovných miest.

CBA SLOVAKIA SA DARÍ, keďže ruší stratové predajne
[Slovenský Výber; 22.12.2014; Rubrika: Obchod]
Situácia na maloobchodnom trhu sa z roka na rok viac komplikuje a tlačí na ceny pri rastúcich celkových nákladoch predajcov, oznamuje v tlačovej správe CBA, a. s.

Dohoda EÚ – USA vyvoláva nádeje aj obavy
[STV1; 20.12.2014; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Ľubomír BAJANÍK, moderátor
Európska únia a Spojené štáty pripravujú najväčšiu zónu voľného obchodu na svete. Nákup a predaj tovaru cez Atlantik by sa mal výrazne zjednodušiť, čo by mohlo znížiť aj konečné ceny v obchodoch. Táto prevratná zmena, aj to, ako sa o nej rokuje, však vyvoláva pochybnosti.

Legislatíva a trh menia slovenský maloobchod
[Gastro; 19.12.2014; Rubrika: Gastro informuje]
Situácia na maloobchodnom trhu sa z roka na rok viac komplikuje a vyvoláva tlak na ceny pri rastúcich celkových nákladoch predajcov. Napriek tomu sú ešte slovenské spoločnosti, ktoré investujú a prinášajú do našich miest nové pracovné miesta.

Akú pozitívnu legislatívnu zmenu potrebujú slovenskí podnikatelia v budúcom roku?
[Trend; 18.12.2014; Rubrika: Slovensko a svet v roku 2015]
Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Zníženie daní z ekonomickej aktivity a odvodov zamestnancov – toto je podľa nášho prieskumu najväčšia bariéra, ktorá bráni slovenským podnikateľom zamestnávať viac ľudí.

Akú pozitívnu legislatívnu zmenu potrebujú slovenskí podnikatelia v budúcom roku?
[etrend.sk; 17.12.2014; Rubrika: Týždenník TREND]
Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov
Vo všeobecnosti je problémom zamestnávateľov neustály rast nákladov vyvolaný zmenami v legislatíve. Rast nákladov má vplyv na konkurencieschopnosť, a teda i na celkovú výkonnosť ekonomiky.

Prudký pád rubľa pokračuje
[STV1; 16.12.2014; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Robert KIČINA, Podnikateľská aliancia Slovenska
Tým, že klesá rubeľ, znamená to pre exportérov zo Slovenska, ale tiež z Európskej únie, že ich tovary a služby sú pre ruských zákazníkov čoraz drahšie, čiže pozícia na trhu sa pre týchto európskych producentov, vrátane slovenských, zhoršuje a predávajú na tento trh čoraz menej produkcie.

PREZIDENT: So zástupcami podnikateľov riešil korupciu i Zákonník práce
[Tasr; 16.12.2014; Rubrika: hos]
Vymožiteľnosť práva, korupcia a vysoké daňovo-odvodové zaťaženie sú hlavné bariéry, ktoré komplikujú život podnikateľom na Slovensku. Predstavitelia Podnikateľskej aliancie Slovenska a Združenia podnikateľov Slovenska o nich dnes diskutovali s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom.

Andrej Kiska riešil korupciu aj Zákonník práce
[24hod.sk; 16.12.2014; Rubrika: Ekonomika]
„Podporili sme ho, aby dohliadal na kvalitu legislatívy, dbal na to, aby sa legislatívne prostredie nezhoršovalo a vracal zákony, ktoré môžu zásadným spôsobom skomplikovať podnikanie,“ priblížil po stretnutí s hlavou štátu výkonný riaditeľ PAS Robert Kičina.

Fico chce pomáhať aj podnikateľom. Tí jeho sociálny balíček odmietajú
[aktuality.sk; 16.12.2014; Autor: Martin Odkladal]
Zdá sa, že vládna strana Smer nestráca kreativitu pri vytváraní sociálnych balíčkov. Ako totiž premiér Robert Fico naznačil cez víkend, v novom roku by sa mali pomoci dočkať aj podnikatelia. Aj pre túto skupinu sa údajne pripravuje sociálny balíček a jeho výška bude záležať od výberu daní v prvých mesiacoch.

Kiska so zástupcami podnikateľov riešil korupciu i Zákonník práce
[hlavnespravy.sk; 16.12.2014; Autor: TASR/HSP]
Kiska sa podľa prezidenta ZPS Jána Oravca so zástupcami podnikateľov radil, či má podpísať novelu Zákonníka práce. Tí konštatovali, že agentúry dočasného zamestnávania, ktoré právna úprava rieši, sú reakciou na nepružný zákonník.

Dane, odvody a korupcia. Biznismeni popisovali svoje problémy Kiskovi
[hnonline.sk; 16.12.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
„Podporili sme ho, aby dohliadal na kvalitu legislatívy, dbal na to, aby sa legislatívne prostredie nezhoršovalo a vracal zákony, ktoré môžu zásadným spôsobom skomplikovať podnikanie,“ priblížil po stretnutí s hlavou štátu výkonný riaditeľ PAS Robert Kičina.

Andrej Kiska riešil korupciu aj Zákonník práce
[teraz.sk; 16.12.2014; Autor: TASR]
Prezident Andrej Kiska dnes v Bratislave, spolu s predstaviteľmi Podnikateľskej aliancie a Združenia podnikateľov SR rozoberal bariéry, komplikujúce život podnikateľov na Slovensku.

Neplatiči zaplavili krajinu. Štát to chce vyriešiť
[Pravda; 12.12.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Lenka Buchláková]
Štát sa púšťa do riešenia vypuklého problému neplatenia faktúr. Platobná morálka dosiahla dno, keď Slovensko patrí v tejto oblasti k najhorším krajinám Európy. Zaplatenie každej štvrtej faktúry v krajine mešká a zo všetkých štátov práve u nás končí najviac pohľadávok na súdoch.

Šéf Inštitútu finančnej politiky: Byť nezamestnaný v Bratislave je ťažšie ako vo Svidníku
[aktualne.sk; 8.12.2014; Autor: Annamária Dömeová , Stanislava Luppová]
Od januára budúceho roka výrazne stúpne minimálna mzda. Súčasne sa tiež zavádza odvodová úľava, ktorá by mala zamestnávateľom vykompenzovať vyššie náklady súvisiace s rastom najnižších platov. No niektorí zamestnanci budú pre firmy aj tak drahší.

Šéf Inštitútu finančnej politiky: Byť nezamestnaný v Bratislave je ťažšie ako vo Svidníku
[dnes.sk; 8.12.2014; Autor: Annamária Dömeová , Stanislava Luppová]
O odvodovej úľave, ale aj príčinách privysokej nezamestnanosti na Slovensku, sme sa rozprávali so šéfom Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií Martinom Filkom.

Za zhoršením podnikateľského prostredia sú podľa PAS dane
[podnikam.sk; 6.12.2014]
Prepad kvality podnikateľského prostredia na Slovensku sa v treťom kvartáli tohto roka podľa hodnotení podnikateľov zrýchlil. Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), dosiahol hodnotu 62,2 bodu.

STRUČNE
[Šport; 4.12.2014; Rubrika: Z domova]
Index podnikateľského prostredia, ktorý pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska evidoval v treťom kvartáli tohto roka pokles na 62,2 bodu. Medzikvartálne si tak pohoršil o 2,58 %.

R. Kičina o výsledkoch prieskumu – Ako sa u nás podniká?
[ta3.com; 4.12.2014]
Pozreli sme sa na to, ako sa u nás podniká. Na názory firiem sa každý štvrťrok pýta Podnikateľská aliancia Slovenska. Aktuálny vývoj ukazuje, že situácia sa zhoršila. Firmy sa najviac sťažujú na dane ako aj na to, že pred zákonom si nie sú všetci rovní.

Firmám chce štát pomocť s DPH
[Hospodárske noviny; 3.12.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Martina Chudá]
Malé firmy by mohli v blízkej budúcnosti dostať od štátu pomocnú ruku. A to s platením daní. Ministerstvo financií prichádza s návrhom, podľa ktorého by menšie podniky mohli odvádzať DPH až po tom, čo reálne dostanú peniaze za predaný tovar či službu.

PAS: Daňové zmeny sa podpísali pod zhoršovanie podnikatelského prostredia
[Tasr; 3.12.2014; Rubrika: hos]
Prepad kvality podnikateľského prostredia na Slovensku sa v 3. štvrťroku 2014 podľa hodnotení podnikateľov zrýchlil. Informovala o tom dnes Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). Index podnikateľského prostredia, ktorý pripravuje PAS na základe vlastného prieskumu, klesol oproti predchádzajúcemu kvartálu o 2,58 % na 62,2 bodu.

Daňové zmeny sa podpísali pod zhoršovanie podnikateľského prostredia
[24hod.sk; 3.12.2014; Rubrika: Ekonomika]
Prepad kvality podnikateľského prostredia na Slovensku sa v 3. štvrťroku 2014 podľa hodnotení podnikateľov zrýchlil.

Na zvýhodnenú hypotéku treba zarábať menej
[etrend.sk; 3.12.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: TREND.sk ČTK SITA]
Miera nezamestnanosti v prvých troch kvartáloch tohto roka medziročne klesla o 0,8 percentuálneho bodu na 13,4 %. Počet nezamestnaných sa za január až jún medziročne znížil o 5,8 % na 363,3-tisíca osôb. Informoval o tom Štatistický úrad.

Biznismeni sa sťažujú: Daňové zmeny zhoršili podnikanie u nás
[hnonline.sk; 3.12.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
„Pod výraznejší prepad sa podpísala najmä nespokojnosť podnikateľov s daňovou politikou, nedôsledným uplatňovaním princípu rovnosti pred zákonom a nestabilnou legislatívou,“ informoval manažér projektu IPP Martin Hässler.

Firmám chce štát pomôcť s DPH
[hnonline.sk; 3.12.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Malé firmy by mohli v blízkej budúcnosti dostať od štátu pomocnú ruku. A to s platením daní. Ministerstvo financií prichádza s návrhom, podľa ktorého by menšie podniky mohli odvádzať DPH až po tom, čo reálne dostanú peniaze za predaný tovar či službu.

Podnikateľské prostredie sa naďalej zhoršuje: Podľa PAS dôvodom sú dane
[netky.sk; 3.12.2014]
Prepad kvality podnikateľského prostredia na Slovensku sa v treťom kvartáli tohto roka podľa hodnotení podnikateľov zrýchlil.

Ministerstvo financií pripravilo analýzu zmien platenia DPH
[webnoviny.sk; 3.12.2014; Autor: SITA]
Zavedenie režimu uplatňovania DPH na základe platieb ovplyvní príjmovú stránku štátneho rozpočtu.

MFSR: Pripravilo analýzu zmien platenia DPH, naviazať sa má na úhradu faktúr
[Tasr; 2.12.2014; Rubrika: fin]
Zavedenie možnosti pre malé a stredné podniky uhrádzať daň z pridanej hodnoty (DPH) až potom, ako prijmú od svojich odberateľov úhradu za dodané tovary a služby, hodnotí Analýza zavedenia režimu úhrady DPH po prijatí platby z dielne Ministerstva financií SR.

MFSR: Pripravilo analýzu zmien platenia DPH, naviazať sa má na úhradu faktúr
[Tasr; 2.12.2014; Rubrika: fin]
V súčasnosti totiž aj tie firmy, ktorým ich odberateľ nezaplatí za dodané tovary a služby, musia štátu priznať a uhradiť DPH. Financovanie splatnej dane z vlastných zdrojov môže predstavovať vážny problém a nedostatok týchto zdrojov potom malým a stredným podnikateľom bráni napríklad v ďalších investíciách, pripúšťa ministerstvo.

Ministerstvo financií pripravilo analýzu zmien platenia DPH
[24hod.sk; 2.12.2014; Rubrika: Ekonomika]
„Analýza, ktorú ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania, sa zaoberá možnosťami, ako vznik daňovej povinnosti malých a stredných podnikov naviazať na zaplatenie faktúry od odberateľa,“ priblížil šéf rezortu Peter Kažimír (Smer-SD).

Kažimír chce zmeniť platenie DPH. V prospech podnikateľov
[hnonline.sk; 2.12.2014; Rubrika: Servisné prílohy, Články]
Zavedenie možnosti pre malé a stredné podniky uhrádzať daň z pridanej hodnoty (DPH) až potom, ako prijmú od svojich odberateľov úhradu za dodané tovary a služby, hodnotí Analýza zavedenia režimu úhrady DPH po prijatí platby z dielne Ministerstva financií SR.

Kažimír chce zmeniť platenie DPH. V prospech podnikateľov
[hnporadna.hnonline.sk; 2.12.2014; Autor: TASR]
Rezort financií chce pre malé a stredné firmy zmierniť podmienky pre platenie DPH. Tí by mali platiť dane až po prijatí platieb za faktúry.

Rezort financií pripravil analýzu zmien platenia DPH
[netky.sk; 2.12.2014]
Ministerstvo financií (MF) SR pripravilo analýzu zavedenia režimu úhrady dane z pridanej hodnoty (DPH) po prijatí platby.

MF SR pripravilo analýzu zmien platenia DPH. Úhrada DPH až po prijatí platby
[podnikam.sk; 2.12.2014]
V súčasnosti totiž aj tie firmy, ktorým ich odberateľ nezaplatí za dodané tovary a služby, musia štátu priznať a uhradiť DPH. Financovanie splatnej dane z vlastných zdrojov môže predstavovať vážny problém a nedostatok týchto zdrojov potom malým a stredným podnikateľom napr. bráni v ďalších investíciách.

Ministerstvo financií pripravilo analýzu zmien platenia DPH
[teraz.sk; 2.12.2014; Autor: TASR]
Zavedenie možnosti pre malé a stredné podniky uhrádzať daň z pridanej hodnoty (DPH) až potom, ako prijmú od svojich odberateľov úhradu za dodané tovary a služby, hodnotí Analýza zavedenia režimu úhrady DPH po prijatí platby z dielne Ministerstva financií SR.

Rok 2015 bude lepší, myslia si naše firmy
[hnonline.sk; 28.11.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Podľa prieskumu, ktorý vypracovali HN, poradenská spoločnosť PwC spolu s Monikou Krošlákovou z Ekonomickej univerzity v Bratislave medzi desiatkami majiteľov slovenských firiem, lepší “nový rok“ vidí až 66 percent biznismenov, pričom takmer polovica plánuje prijímať nových ľudí.

Rok 2015 bude lepší, myslia si firmy
[Hospodárske noviny; 28.11.2014; Rubrika: HN plus; Autor: Tomáš Nejedlý]
Exkluzívny prieskum HN medzi slovenskými podnikateľmi odhalil zlepšenie nálady a rastových ambícií.

Európa začína zaostávať. Potrebuje reformy
[Hospodárske noviny; 24.11.2014; Rubrika: Názory a analýzy; Autor: Andy Garth]
Nedávno navštívil Slovensko britský minister zahraničia Philip Hammond. S premiérom Ficom, ministrom zahraničia Lajčákom a ďalšími tromi ministrami z V4 okrem iného diskutovali aj o našej vízii budúcnosti v Európe.

CBA Slovakia: Legislatíva a trh menia slovenský maloobchod
[24hod.sk; 24.11.2014; Rubrika: Tlačové správy]
Legislatívne prostredie podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) stále zhoršuje byrokratická a administratívna záťaž. Týka sa to i retailu. V tomto roku vstúpili alebo onedlho vstúpia do platnosti ďalšie zmeny, ktoré priamo alebo nepriamo komplikujú podnikanie v maloobchode

Európa začína zaostávať. Potrebuje reformy
[hnonline.sk; 24.11.2014; Rubrika: HNkomentáre, Komentáre]
Náš prístup k reforme musí byť jasný. Preto si britská vláda dala vypracovať správu o vzťahu Británie a EÚ s názvom Balance of Competences. Správa poskytuje množstvo údajov od obchodných spoločností, think tankov, členských štátov a poukazuje na zmeny, ktoré potrebujeme.

Európa začína zaostávať. Potrebuje reformy
[komentare.hnonline.sk; 24.11.2014; Autor: Andy Garth]
Hlavnou výzvou dneška je bezpochyby tvorba pracovných miest v rámci celej únie. Preto vítame prioritu novej komisie predsedu Junckera, ktorou je ekonomický rast a konkurencieschopnosť. Nové rýchlo sa rozvíjajúce trhy sú pre nás stále väčšou výzvou.

No major improvement for Slovakia in the rankings
[spectator.sme.sk; 24.11.2014; Autor: Michaela Terenzani – Stanková]
Judiciary, corruption, and excessive red tape remain the main hindrances for the quality of the business environment in Slovakia to flourish, observers and foreign investors operating in the country agree.

CBA Slovakia: Legislatíva a trh menia slovenský maloobchod
[webnoviny.sk; 24.11.2014; Autor: WBN/PR]
Situácia na maloobchodnom trhu sa z roka na rok viac komplikuje a vyvoláva tlak na ceny pri rastúcich celkových nákladoch predajcov. Napriek tomu sú ešte slovenské spoločnosti, ktoré investujú a prinášajú do našich miest nové pracovné miesta.

Firmy budú mať menší problém nájsť ľudí
[hnonline.sk; 21.11.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Robert Kičina, šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska, pre HN:
Presne toto je benefit pre firmy v rámci tohto opatrenia. Ponuka pracovnej sily bude zrejme širšia na základe vyššej finančnej motivácie.

Firmy budú mať menší problém nájsť ľudí
[Hospodárske noviny; 21.11.2014; Rubrika: Ekonomika/Slovensko; Autor: (MCH)]
Robert Kičina, šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska, pre HN:
Budú sa ľudia uchádzať o prácu vo väčšej miere?
Práve toto považujem za hlavný benefit opatrenia. Firmy síce neušetria, ale zamestnanci dostanú v čistom viac peňazí bez toho, aby to spoločnosti viac zaťažilo. Podľa mňa tak budú ľudia s nižšou kvalifikáciou prijímať slabšie platené miesta vo väčšej miere.

Tax changes perceived mostly negatively
[spectator.sme.sk; 17.11.2014; Autor: Jana Liptáková]
While Robert Fico’s government puts closing legal loopholes for tax avoidance and consolidation of public finances as the motivation for tax changes adopted at the end of October, business and tax experts perceive them as mostly negative and worsening the business environment in Slovakia.

Ivan: Do Banskej Bystrice potrebujeme dostať strategického ťahúňa
[hlavnespravy.sk; 12.11.2014; Autor: TASR]
Rozhovor s M. Ivanom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov na primátorov krajských miest vo voľbách do orgánov samospráv.

Kritika daňovej novely
[TA3; 10.11.2014; 12:00; Relácia: Hlavné správy o 12]
Zuzana STRAKOVÁ WENZLOVÁ, moderátorka
Podnikatelia kritizujú nový zákon o dani z príjmu. Tvrdia, že štát od nich vyberie viac peňazí bez toho, aby im poskytol kompenzácie. Ministerstvo financií upozorňuje na výhody, ktoré novela so sebou prináša.

Kritika daňovej novely
[TA3; 10.11.2014; 15:00; Relácia: Správy TA3]
Andrej HORVÁTH, redaktor
Vláda plánuje budúci rok od živnostníkov a firiem vybrať o 260 miliónov eur viac. Zabezpečiť to má novela zákona, ktorá sprísňuje daňovú optimalizáciu.

Kritika daňovej novely
[TA3; 10.11.2014; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Robert KIČINA, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Ak sa to deje bez kompenzácie, napríklad v podobe nižšej sadzby dane, alebo napríklad zrušením daňových licencií, vtedy je to škodlivé.

M. IVAN: Do Banskej Bystrice potrebujeme dostať strategického ťahúňa
[Tasr; 10.11.2014; Rubrika: pol]
Rozhovor s M. Ivanom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov na primátorov krajských miest vo voľbách do orgánov samospráv.

Tax changes perceived mostly negatively
[The Slovak Spectator; 10.11.2014; Rubrika: Business/news; Autor: BY JANA LIPTÁKOVÁ]
While Robert Fico’s government puts closing legal loopholes for tax avoidance and consolidation of public finances as the motivation for tax changes adopted at the end of October, business and tax experts perceive them as mostly negative and worsening the business environment in Slovakia. The changes are a continuation of tax-related measures the Robert Fico government has adopted since it took power in 2012.

IVAN: Do Banskej Bystrice potrebujeme dostať strategického ťahúňa
[24hod.sk; 10.11.2014; Rubrika: Komunálne voľby 2014]
Podnikateľská aliancia Slovenska každý rok vyhodnocuje poradie atraktivity miest, čo sa týka daňového zaťaženia v dani z nehnuteľnosti. Z asi 85 miest, a sú tam krajské i okresné, je Banská Bystrica niekde na 58. mieste. Vyššie daňové zaťaženie má už len Bratislava a jedno krajské mesto.

Ako ďalej v partnerstve s USA?
[Pravda; 8.11.2014; Rubrika: Názory; Autor: Brigita Schmögnerová]
Po júlovom rozhodnutí Európskeho súdneho dvora dokumenty k ďalším kolám rokovania o zmluve medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi známej ako Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) by sa už mali zverejňovať.

Daňové raje lákajú slovenské firmy menej
[STV1; 7.11.2014; 16:00; Relácia: Správy RTVS]
Simona SIMANOVÁ, moderátorka
Daňové raje lákajú slovenské firmy nemej. Ich počet po prvý raz v histórii štvrťročne klesol. Vyplýva to z údajov poradenskej spoločnosti Bisnode, ktorá trendy v podnikateľskom prostredí sleduje už 8 rokov. Analytici tvrdia, že k spomaleniu odchodov našich firiem pomohli legislatívne opatrenia.

Daňové raje lákajú slovenské firmy menej
[STV1; 7.11.2014; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Kristína HAMÁROVÁ, redaktorka
Počet spoločností, ktoré sídlia v daňových rajoch, doteraz pravidelne narastal. V polovici tohto roka to bolo až 4 166 firiem. Odvtedy ich počet klesol takmer o päťdesiat.

Víťazi volieb sa budú musieť boriť s dlhmi
[hnonline.sk; 7.11.2014; Rubrika: HNonline, Slovensko]
V tomto roku už tretie, no nemenej dôležité voľby čakajú Slovensko už o osem dní. Voliť si v nich budeme nových primátorov, starostov či miestnych poslancov. Teda predstaviteľov, ktorí ľudí na miestnej úrovni ovplyvňujú najviac a ktorí majú najväčší podiel na tom, ako sa tomu ktorému kútu krajiny darí. Hospodárske noviny prinášajú prehľad, ako hospodária krajské mestá, čo ich trápi a kam sa pohli za ostatné roky.

Ako ďalej v partnerstve s USA?
[pravda.sk; 7.11.2014; Rubrika: Názory – Analýzy a postrehy; Autor: Brigita Schmögnerová]
Až 75 percent rokovaní z celkového počtu 154 Generálne riaditeľstvo pre obchod Európskej komisie viedlo s priemyselnými lobistami a iba 13 percent s organizáciami vyjadrujúcimi verejné záujmy. Takáto diskriminácia nemôže nevzbudzovať podozrenie odborov, environmentálnych združení, organizácií na ochranu spotrebiteľa a pod., že budúca zmluva poškodí záujmy tých, ktorých ony zastupujú.

O čom rozhodujú mestá a obce
[Hospodárske noviny; 7.11.2014; Rubrika: Téma týždňa]
Do starostlivosti obcí a miest patria aj verejnoprospešné služby. Ide o udržiavanie čistoty, správu a údržbu verejnej zelene a verejného osvetlenia, zásobovanie vodou, odvádzanie odpadových vôd, nakladanie s odpadom a odpadovými vodami zo žúmp, ale aj miestnu verejnú dopravu.

Registračné pokladne
[Rádio Slovensko; 4.11.2014; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Juraj JEDINÁK, redaktor
Najväčšou novinkou sú virtuálne pokladnice. Ich výhodou má byť, že podnikateľ zákazníkovi vydá bloček doslova zo svojho tabletu a nepotrebuje iný prístroj. Stačí mať heslo od daniarov, ktorí ho budú kontrolovať. Šéf Podnikateľskej aliancie Robert Kičina to označuje za prínos pre podnikateľské prostredie.

Slovensko zaostáva v malom biznise za veľkým bratom
[Hospodárske noviny; 3.11.2014; Rubrika: HN plus; Autor: Tomáš Nejedlý]
Malému podnikaniu na Slovensku sa darí viditeľne horšie ako na západ od rieky Moravy. Vyplýva to z dát štatistikov – kým na Slovensku evidujú štátne úrady zhruba 400-tisíc mikropodnikov, v Čechách je ekonomicky aktívnych firmičiek štvornásobne viac.

Cars and IT drive investments
[spectator.sme.sk; 3.11.2014; Autor: Jana Liptáková]
SLOVAKIA is strong in the automotive and IT industries, uses the euro currency and has a qualified and still relatively cheap labour force. All these make Slovakia attractive for investors from the United States to launch or extend their business here.

Podnikaniu prekáža najmä byrokracia
[STV1; 31.10.2014; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Slovensko je podľa hodnotenia Svetovej banky 37. najlepšou krajinou sveta na podnikanie. Oproti minulému roku sme si pohoršili o dve miesta.

Dobrá správa pre našu ekonomiku. Na Slovensko smerujú stovky miliónov eur
[aktuality.sk; 31.10.2014; Autor: Martin Odkladal]
Do slovenskej ekonomiky by mali v nasledujúcom roku pritiecť investície v hodnote stoviek miliónov eur. To by malo byť pre naše hospodárstvo veľmi významným rastovým impulzom. Zodpovedný za uvedené peniaze by mal byť novovzniknutý Slovenský investičný holding (SIH).

Zmeny v odpisoch zvýšia firmám dane
[hnonline.sk; 31.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Od budúceho roka firmy nebudú mať možnosť odpismi ušetriť toľko, čo doteraz a čaká ich vyššie daňové zaťaženie. Parlament totiž včera definitívne odklepol nové znenie zákona o dani z príjmov.

Štát škrtol živnostníkom časť nemocenských dávok
[hnonline.sk; 31.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Nedostatočné nemocenské dávky či veľmi malé dôchodky. Tento problém živnostníkov chcela vláda Roberta Fica (Smer-SD) zmeniť. Preto vlani presadila vyšší vymeriavací základ. Vyšší základ zase znamená väčšie odvody do zdravotnej či Sociálnej poisťovne, a teda aj vyššie dávky.

Slovensko zaostáva v malom biznise za veľkým bratom
[hnonline.sk; 31.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
V Českej republike podniká štyrikrát viac malých firiem a živnostníkov ako na Slovensku.

Zmeny v odpisoch zvýšia firmám dane
[Hospodárske noviny; 31.10.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: Martina Chudá (MCH)]
Od budúceho roka firmy nebudú mať možnosť odpismi ušetriť toľko, čo doteraz a čaká ich vyššie daňové zaťaženie. Parlament totiž včera definitívne odklepol nové znenie zákona o dani z príjmov. Menia sa v ňom pravidlá, podľa ktorých si budú podnikatelia odpisovať firemný majetok.

Štát škrtol živnostníkom časť nemocenských dávok
[Hospodárske noviny; 31.10.2014; Rubrika: Servisná téma; Autor: Michaela Kušnírová]
Kým v minulosti išla vláda smerom zvyšovania dávok, tento rok urobila presný opak. Predtým si podnikatelia mohli počas práceneschopnosti prilepšiť. Stačilo, ak popri povinnom nemocenskom poistení platili odvody aj dobrovoľne.

Slovensko zaostáva v malom biznise za veľkým bratom
[Hospodárske noviny; 31.10.2014; Rubrika: HN plus; Autor: Tomáš Nejedlý]
Malému podnikaniu na Slovensku sa darí viditeľne horšie ako na západ od rieky Moravy. Vyplýva to z dát štatistikov – kým na Slovensku evidujú štátne úrady zhruba 400-tisíc mikropodnikov, v Čechách je ekonomicky aktívnych firmičiek štvornásobne viac.

Ako sa podniká na Slovensku
[TA3; 30.10.2014; 21:30; Relácia: Analýzy a trendy]
Marek MAŠURA, moderátor
Slovensko má v oblasti podnikania ešte čo doháňať. Ukázal to rebríček Svetovej banky Doing Business, v ktorom sme skončili na tridsiatom siedmom mieste. Odborníci síce vyzdvihli to, že sme zlepšili podmienky na začatie biznisu, na druhej strane však kritizujú daňové zaťaženie, ale aj zdĺhavé získavanie stavebných povolení.

Ficov balíček zaplatia podnikatelia
[TV Markíza; 30.10.2014; 19:00; Relácia: Televízne noviny]
Mária CHRENEKOVÁ PIETROVÁ, moderátorka
Poslanci Národnej rady si dnes neodsúhlasili jazdenie na lacnejších autách, ale za to odhlasovali nové pravidlá pre podnikateľov. Na budúci rok z nich chce štát vytiahnuť 265 miliónov eur navyše. Na bezplatné vlaky, či nižšie odvody pre ľudí s nízkymi príjmami doplatia podnikatelia.

Slovensko v rebríčku podnikateľského prostredia
[Rádio Slovensko; 30.10.2014; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Peter HANÁK, redaktor
V rebríčku Doing Business sme si polepšili, no len vďaka zmene metodiky. V skutočnosti sme o dve miesta klesli, hovorí Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Tvrdí, že ak vláda chce od firiem vybrať na daniach o 265 miliónov eur viac, tak zvýši daňové zaťaženie.

Slovensko si vylepšilo biznis imidž. Len na papieri
[Hospodárske noviny; 30.10.2014; Rubrika: Téma HN; Autor: Katarína Kováčiková]
Slovensko hlási historicky najlepší pokrok v podnikaní. Má to však jeden háčik. Úspech zaznamenávame len na papieri. Nepomohli nám totiž snahy politikov ani reformy. Pomohla hlavne zmena spôsobu, akým Svetová banka hodnotí renomé krajín.

Barometer
[Trend; 30.10.2014; Rubrika: Názory]
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ, Podnikateľská aliancia Slovenska
Predpokladám, že hlavnými dôvodmi sú vysoké daňovo –odvodové zaťaženie v kombinácii s aktuálnymi daňovými zmenami a chronickými bariérami podnikateľského prostredia v SR, ktorými sú zlá vymožiteľnosť práva, korupcia, klientelizmus, administratívne zaťaženie, nestabilita legislatívy.

Slovensko si vylepšilo biznis imidž. Len na papieri
[finweb.hnonline.sk; 30.10.2014; Autor: Katarína Kováčiková]
Podľa najnovšieho rebríčka Doing Busines 2015 sme tak 37. najlepšou krajinou na svete na podnikanie, keď sme si zlepšili vlaňajšiu 49. priečku. Ak by sa vlani použila tohtoročná metodika, dnes by sme hovorili o poklese dvoch miest.

Slovensko si vylepšilo biznis imidž. Len na papieri
[hnonline.sk; 30.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Slovensko hlási historicky najlepší pokrok v podnikaní. Má to však jeden háčik. Úspech zaznamenávame len na papieri. Nepomohli nám totiž snahy politikov ani reformy. Pomohla hlavne zmena, akým Svetová banka hodnotí renomé krajín.

Ako sa podniká na Slovensku
[ta3.com; 30.10.2014]
Hosť: Róbert Kičina/ Riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska a Marián Bíž/ Riaditeľ oddelenia daňového poradenstva, Ernst & Young.

Priemysel má na dosah zľavu na elektrinu
[Hospodárske noviny; 28.10.2014; Rubrika: Ekonomika – Slovensko; Autor: Marek Poracký]
Veľkým firmám môže štát odpustiť odvody do Národného jadrového fondu. Ušetrili by tým až milióny eur.

Priemysel má na dosah zľavu na elektrinu
[hnonline.sk; 28.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Veľké priemyselné podniky by tak mohli ušetriť výrazné peniaze. “Viem si predstaviť, že by spoločnosti prestali platiť príspevok do Národného jadrového fondu, čo by ich významne oslobodilo a celú položku by prevzali Slovenské elektrárne,“ konštatoval premiér.

Cars and IT drive investments
[The Slovak Spectator; 27.10.2014; Rubrika: Business focus; Autor: JANA LIPTÁKOVÁ]
SLOVAKIA is strong in the automotive and IT industries, uses the euro currency and has a qualified and still relatively cheap labour force. All these make Slovakia attractive for investors from the United States to launch or extend their business here.

R. KIČINA: Certifikáty SHS šetria firmám náklady a čas pri obchodovaní mimo EÚ
[Tasr; 25.10.2014; Rubrika: hos]
Obchodné spoločnosti s certifikátom SHS, ktoré vydáva slovenská Colná správa, urobili v minulom roku s tretími krajinami takmer polovicu zo všetkých operácií slovenských subjektov. Zatiaľ má tento certifikát 63 firiem v SR.

Ceny elektriny sú pre priemyselných odberateľov v SR neúnosne vysoké
[netky.sk; 24.10.2014]
Konštatoval to dnes v Bratislave na tlačovej konferencii podnikateľských a zamestnávateľských združení, ako aj zástupcov zahraničných obchodných komôr v SR prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marian Jusko.

RÚZ: Ceny elektriny sú pre priemyselných odberateľov v SR neúnosne vysoké
[Tasr; 23.10.2014; Rubrika: ene]
Ceny elektrickej energie sú pre priemyselných odberateľov v SR neúnosne vysoké. V súvislosti s tým zaslali predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi (Smer-SD) otvorený list, v ktorom ho upozorňujú na pálčivosť problému vysokých cien elektriny pre priemysel.

Ceny elektriny sú pre priemyselných odberateľov v SR neúnosne vysoké
[24hod.sk; 23.10.2014; Rubrika: Ekonomika]
Ceny elektrickej energie sú pre priemyselných odberateľov v SR neúnosne vysoké. Konštatoval to dnes v Bratislave na tlačovej konferencii podnikateľských a zamestnávateľských združení, ako aj zástupcov zahraničných obchodných komôr v SR prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marian Jusko.

Ceny elektriny ničia slovenských zamestnávateľov. Píšu Ficovi
[aktualne.sk; 23.10.2014; Autor: Andrea Mačošková]
Priemysel na Slovensku má jedny z najvyšších koncových cien elektriny. Zamestnávatelia sa obrátili na premiéra v snahe upozorniť na vážnosť situácie. Vyzývajú k odbornej diskusii.

Ceny elektriny ničia slovenských zamestnávateľov. Píšu Ficovi
[dnes.sk; 23.10.2014; Autor: Andrea Mačošková]
„Spojili sme svoje sily s cieľom vyjadriť hlboké znepokojenie nad týmto stavom a zároveň vyzvať k širokej odbornej diskusii o nastavení regulačného rámca na Slovensku,“ píše sa v otvorenom liste premiérovi.

Slovenský priemysel vyzýva na zníženie cien elektriny
[euractiv.sk; 23.10.2014; Rubrika: Euractiv.fr / Sekcie / Energetika]
Zástupcovia energeticky náročného priemyslu vyzývajú slovenskú vládu na zníženie cien elektriny. Súčasné ceny znižujú konkurencieschopnosť slovenského priemyslu a odrádzajú investorov. Slovensko má jedny  z najvyšších cien elektriny v EÚ.

Ceny elektriny sú pre priemyselných odberateľov v SR neúnosne vysoké
[teraz.sk; 23.10.2014; Autor: TASR]
Ceny elektrickej energie sú pre priemyselných odberateľov v SR neúnosne vysoké. V súvislosti s tým zaslali predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi (Smer-SD) otvorený list, v ktorom ho upozorňujú na pálčivosť problému vysokých cien elektriny pre priemysel.

Štát zoseká úľavy biznisu
[Hospodárske noviny; 21.10.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: Martina Chudá]
Posledné roky štát firmám pravidelne odpúšťal najmenej 300 miliónov eur. Napríklad aj vďaka odpisovaniu áut či budov platili nižšie dane, ktoré by bez takýchto úľav museli smerovať do rozpočtu. Budúci rok sa však má situácia výrazne zmeniť.

Štát odpustí firmám rekordne málo daní
[hnonline.sk; 21.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Vláda biznisu nechá len polovičný balík peňazí ako v súčasnosti. A podnikateľom cez úľavy ostane najmenej peňazí za posledné roky. Takýto je výsledok najmä zmien v odpisoch, ktoré od budúceho roka zavádza kabinet Roberta Fica.

Rozbehli biznis vďaka Erasmu
[Hospodárske noviny; 20.10.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Martina Chudá]
Faktom však je, že takýchto mladých je na Slovensku stále menšina. Priemerne sa do programu Erasmus u nás zapojí 2 700 ľudí, čo je 3,3 percenta zo všetkých študentov.

Eseročky budú za euro. Avšak s podmienkami
[Hospodárske noviny; 20.10.2014; Rubrika: Ekonomika – Slovensko; Autor: Martina Chudá]
Ministerstvo spravodlivosti, ktoré s návrhom prišlo, tvrdí, že v čase krízy chce zjednodušiť ľuďom s inovatívnymi nápadmi začať podnikať. Analytici však k novinke pristupujú kriticky. Upozorňujú, že nové pravidlá podnikanie neuľahčia, ale skôr skomplikujú život aj súčasným podnikateľom.

V zahraničí získate skúsenosť navyše
[Hospodárske noviny; 20.10.2014; Rubrika: Ekonomika – Spravodajstvo; Autor: (MCH)]
Mladí, ktorí študujú v zahraničí, sú považovaní za snaživejších a cieľavedomejších, hovorí pre HN Kičina.

Dovolenka navyše?
[TV JOJ; 17.10.2014; 16:55; Relácia: Noviny o 17]
Róbert KIČINA, Podnikateľská aliancia Slovenska
Viem si to predstaviť vo firmách, kde sú zamestnanci maximálne orientovaní na výsledky a sú si vedomí, že zamestnávateľ nebude kontrolovať ich dochádzku a pracovný čas, ale výsledky ich práce. Nevýhodou takého modelu je, že sťažuje koordináciu tímovej práce.

Nízke mzdy doplatí štát
[hnonline.sk; 17.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Ministerstvo práce vymyslelo osobitnú dávku, ktorou chce zvýšiť motiváciu pracovať u dlhodobo nezamestnaných. Odborníci hovoria, že má svoje chyby.

Nízke mzdy doplatí štát
[Hospodárske noviny; 17.10.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: Erik Kapsdorfer]
Málo atraktívne pozície by sa po novom mali obsadzovať jednoduchšie. Štát chce motivovať dlhodobo nezamestnaných tým, že im k nízkemu platu pridá bonus. Ak je človek na úrade práce dlhšie ako rok, dostane v novom zamestnaní k normálnej mzde 126 eur počas prvých šiestich mesiacov.

Államformája: korrupció
[Új szó; 15.10.2014; Rubrika: Címlap; Autor: (SITA, mi)]
A közbeszerzés Szlovákiában és Csehországban egyaránt a korrupció melegágya, ami az egész gazdaságra negatív hatással van – ismerik el még a közbeszerzési pályázatokra leginkább rálátó hivatalnokok is. Az ezzel kapcsolatos visszaéléseket legújabb felmérésében az Otidea tanácsadó társaság szedte csokorba.

Komentár Dušana Chreneka – TTIP: Hrozba alebo príležitosť?
[aktuality.sk; 13.10.2014; Autor: Dušan Chrenek]
Európska ekonomika významne profituje zo svetového obchodu a je v jej záujme obchodnú výmenu ešte viac podporovať. Preto sa EÚ snaží aj o uľahčenie obchodu so svojím najväčším strategickým partnerom – USA . Obchodná výmena medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami pritom už teraz dosahuje 2 miliardy eur denne.

Dohoda s USA „nie je spor hodnôt“
[euractiv.sk; 13.10.2014; Rubrika: Euractiv.fr]
Návrhy únie pokiaľ ide o obsah Transatlantického investičného a obchodného partnerstva (TTIP) medzi EÚ a USA sú už dnes na stole, povedal na bratislavskej odbornej konferencii organizovanej slovenským rezortom hospodárstva hlavný negociátor EÚ pre TTIP Ignacio Garcia Bercero.

Zmeny v daňových odpisoch
[TA3; 9.10.2014; 21:30; Relácia: Analýzy a trendy]
Andrej HORVÁTH, redaktor
Pôvodný návrh ministerstva financií sprísňoval daňovú optimalizáciu. Ak si podnikateľ kúpi napríklad počítač alebo služobný telefón a používa ho aj na súkromné účely, nemal si už do výdavkov zahrnúť celú jeho sumu, ale najviac 80%.

Konferencia CETA a TTIP
[Tasr; 9.10.2014; Rubrika: hos]
Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zorganizovalo 9. októbra v hoteli Sheraton Bratislava odbornú konferenciu Nové hospodárske, obchodné a investičné dohody medzi EÚ a Kanadou, EÚ a USA – prínosy pre SR.

Náš kľúčový ťahúň sa zadrhol
[Hospodárske noviny; 8.10.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Katarína Kováčiková]
Krajina zaznamenala najväčší pád priemyslu od krízy. Cíti to aj náš biznis. „Medzikvartálne zaznamenávame prepad objednávok pre Nemecko v závislosti od sortimentu od 10 do 25 percent,“ potvrdil pre HN vedúci odboru predaja a marketingu Železiarní Podbrezová Vladimír Soták mladší.

Kažimír ustúpil podnikateľom pri odpisovaní majetku
[Pravda; 8.10.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: Lenka Buchláková]
Pravidlo odpisovania bude vo všeobecnosti platiť tak ako doteraz. Bude teda na podnikateľovi, aby zohľadnil mieru využívania firemného majetku na súkromné účely a podľa toho aj jeho započítanie do nákladov.

Náš ťahúň sa zadrhol. Najviac od krízy
[hnonline.sk; 8.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Nemecko zaznamenalo najväčšie prepady v priemysle od vypuknutia krízy. Cíti to aj náš biznis.

Kažimír ustúpil podnikateľom pri odpisovaní majetku
[pravda.sk; 8.10.2014; Rubrika: Profesia – Živnosť; Autor: Lenka Buchláková]
Pôvodne minister financií Peter Kažimír navrhoval, aby pri majetku, ktorý môžu podnikatelia využívať okrem podnikania aj na osobnú potrebu, daniari za daňový výdavok uznali od nového roka len 80 % z kúpnej ceny. Prax niekoľkých televízorov či kosačiek napísaných na firmu sa tak mala obmedziť.

Štát by mal vyžadovať isté krytie dotácie
[Hospodárske noviny; 7.10.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: (EKA)]
Stimuly vnímam ako diskriminačný prvok, hovorí pre HN Kičina.

Náš kľúčový ťahúň sa zadrhol
[hnonline.sk; 7.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Prvé problémy by firmy nemali pociťovať automaticky. “Samozrejme, ak by výpadky trvali dlhšie, môže dôjsť k prepúšťaniu, ale nemyslím si, že by to malo byť výrazne dramatické,“ vysvetľuje Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Štát by mal vyžadovať isté krytie dotácie
[hnonline.sk; 7.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
„Dôležité je, aby si štát dobre zabezpečil vymožiteľnosť poskytnutej dotácie, pokiaľ by projekt zlyhal. Napríklad cez prioritné pohľadávky v konkurze,“ tvrdí Kičina.

Zmeny v daňových odpisoch
[TA3; 6.10.2014; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Tomáš NOVOTNÝ, moderátor
Zmeny v odpisovaní majetku, ktoré avizovalo Ministerstvo financií, zatiaľ nie sú isté. Šéf rezortu Peter Kažimír pripustil, že novelu zákona o dani z príjmu upraví. Výšku uplatňovania si daňových výdavkov nechá na samotných podnikateľov.

Novelizácia Obchodného zákonníka
[Rádio Slovensko; 6.10.2014; 12:00; Relácia: Rádiožurnál]
Oto GÖRNER, moderátor
Nezaplatené faktúry subdodávateľom spôsobujú problémy v podnikaní už celé dlhé roky. Ministerstvo spravodlivosti vidí riešenie v novele Obchodného zákonníka. Rokovať o nej má parlament už na najbližšej schôdzi. Podľa opozičného KDH však treba zmeniť i spôsob, akým podnikatelia platia dane za faktúry.

Snaha o odstránenie druhotnej platobnej neschopnosti
[Rádio Slovensko; 6.10.2014; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Mário MARCINEK, redaktor
Opozičné KDH ponúka riešenie, kým doteraz musí živnostník zaplatiť štátu daň aj z neuhradenej faktúry. Podľa ich návrhu by dodávateľ musel DPH zaplatiť štátu až vtedy, keď dostane platbu od odberateľa a to aspoň vo výške fakturovanej dane.

O dotácii rozhodnú rýchlejšie
[SME; 6.10.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: (dak)]
Po schválení zmien, ktoré štát chystá, by mohlo získať daňové prázdniny viac firiem. Novela zákona o investičnej pomoci však má aj nástrahy.

Peniaze z predaja Telekomu by mali ísť na zníženie dlhu. Radia odborníci
[aktuality.sk; 6.10.2014; Autor: Martin Odkladal]
Ku konečnému predaju zvyšných akcií v spoločnosti Slovak Telekom, ktoré vlastní štát, ešte neprišlo. Napriek tomu sa už politici vyjadrujú, ako by mali byť použité tieto peniaze.

Ministry proposes virtual cash registers
[spectator.sme.sk; 6.10.2014; Autor: Radka Minarechová]
Virtual cash registers will be a virtual space administered by the Financial Administration (FA). Entrepreneurs issuing fewer than 300 receipts per month will simply download an application onto their computers, mobiles or smartphones.

Róbert Kičina o zmenách pre podnikateľov
[ta3.com; 6.10.2014]
Vláda schválila balík zmien, ktoré ovplyvnia na budúci rok podnikateľské prostredie. Okrem iného sa mení aj spôsob odpisovania nákladov či posudzovanie financovania firiem. Novela zákona o dani z príjmov smeruje teraz do parlamentu. Tam sa ale môže stať predmetom viacerých zmien.

Pomoc Babišovi mala byť tajná, iní výnimku nedostanú
[sme.sk; 5.10.2014; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Daniela Krajanová]
Na poskytnutie daňových prázdnin pre Duslo stačil podpis ministra, nemusel svoje rozhodnutie ani zverejniť. Od decembra by mali byť informácie o poskytnutí štátnej pomoci do 15 dní od ich vydania na webe.

Mŕtve firmy vďaka licenciám môžu ožívať
[Hospodárske noviny; 2.10.2014; Rubrika: Ekonomika/Slovensko; Autor: (PK)]
Kľúčovým ukazovateľom nie je počet eseročiek, ale to, ako sa bude vyvíjať daň z príjmov firiem alebo zamestnanosť v malých a stredných podnikoch, tvrdí pre HN Kičina.

Mŕtve firmy vďaka licenciám môžu ožívať
[hnonline.sk; 2.10.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Nie je pokles prírastku eseročiek pre našu ekonomiku nebezpečný?
Nemyslím si, že počet eseročiek je až taký zásadný ukazovateľ. Podstatné je, ako sa bude vyvíjať daň z príjmov firiem alebo zamestnanosť v malých a stredných podnikoch. To sú pre ekonomiku dôležitejšie čísla, ktoré hovoria, či eseročky produkujú pre ekonomiku viac alebo menej.

Ministry proposes virtual cash registers
[The Slovak Spectator; 29.9.2014; Rubrika: Business focus; Autor: RADKA MINARECHOVÁ]
Doctors, dentists and hoteliers are exempt from having touse cash registers,but the Finance Ministry is proposing to scrap this exception in an effort to curb tax evasion. The proposal has met with protest from some business owners, who point to the increased costs that come with registers.

Elektrická energia, plyn a podnikateľské prostredie
[Rádio Slovensko; 27.9.2014; 12:10; Relácia: Sobotné dialógy]
Braňo DOBŠINSKÝ, moderátor
Väčšinový vlastník Slovenských elektrární, talianska firma Enel, zvažuje ich predaj. O kúpu elektrární, ústami premiéra, ako i šéfa rezortu hospodárstva, prejavila záujem aj slovenská vláda. Podnikateľov pritom stále trápia i na európske pomery vysoké ceny elektrickej energie.

Kažimír dostane od ľudí milióny
[hnonline.sk; 26.9.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Ministerstvo financií je v procese tvorby daňovej prognózy, preto by bolo naozaj predčasné ju komentovať – odkázalo tlačové oddelenie rezortu. Podľa informácií HN však za lepším výberom stojí najmä fakt, že v budúcom roku má mierne pribudnúť zamestnaných ľudí, zároveň majú aj rásť platy. A teda viac ľudí, prípadne z vyššieho základu bude platiť dane.

Kažimír dostane od ľudí milióny
[Hospodárske noviny; 26.9.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Marek Poracký, Michaela Kušnírová]
Európske sankcie voči Rusku a jeho spätná odveta. Neistota u našich hlavných obchodných partnerov, ktorá sa má mierne podpísať aj na našich podnikoch a raste. A napriek tomu všetkému 190 miliónov eur navyše na daniach a odvodoch.

Vyššie mzdy, nižšie odvody
[TA3; 25.9.2014; 21:30; Relácia: Analýzy a trendy]
Marek MAŠURA, moderátor
380 eur, taká by mala byť výška minimálnej mzdy od budúceho roka. Minister práce Richter ju už zapracoval do návrhu, ktorý čaká len na schválenie vládou. Aj keď zamestnávatelia nie sú nadšení, za zvýšené  náklady majú dostať kompenzáciu vo forme nižších odvodov.

Poslali sa do konkurzu. Teraz pozerajú po Paname
[Hospodárske noviny; 25.9.2014; Rubrika: Firmy & financie; Autor: Tatiana Jurašková]
O konkurz požiadali sami, no šance na záchranu sa nevzdávajú. Výrobca potravín TopFood chce s tlakom na ceny v slovenských reťazcoch bojovať expanziou na nové trhy.

Poslali sa do konkurzu. Teraz pozerajú po Paname
[hnonline.sk; 25.9.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Podľa prezidenta Podnikateľskej aliancie Slovenska sa v minulosti diali prípady, keď sa majetok a ľudia presunuli z krachujúcej firmy do novej, bežná prax to však nie je.

V byrokracii porážame svet
[Hospodárske noviny; 23.9.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Michaela Kušnírová]
Platenie dane z pridanej hodnoty stálo firmy ročne až 103 hodín. Viac zaznamenalo len Čile.

Slovensko je v hre o investíciu automobilky Tesla
[aktuality.sk; 23.9.2014; Autor: Martin Odkladal]
Na Slovensku by mohol vyrásť nový závod na výrobu áut. Tentokrát by však malo ísť o produkciu elektromobilov. Investorom by mala byť americká automobilka Tesla.

Tesla chce postaviť nový závod. V hre je aj Slovensko
[hnonline.sk; 23.9.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Rokovania prebiehali medzi zástupcami americkej automobilky a agentúry SARIO. V hre o závod prestížnej americkej automobilky je však viacero štátov.

Sme na špici sveta. V byrokracii
[hnonline.sk; 23.9.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Ako ukázala najnovšia analýza Tax Foundation, viac času DPH venovali ku koncu roka 2012 len podnikatelia v Čile.

Firemné dane by sa mohli na budúci rok znížiť
[Rádio Slovensko; 22.9.2014; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Peter HANÁK, redaktor
Vzhľadom na priaznivú prognózu rastu ekonomiky v budúcom roku prichádza do úvahy zníženie dane z príjmu právnických osôb zo súčasných 22% na nižšiu sadzbu. Naznačil to v relácii RTVS Sobotné dialógy minister financií Peter Kažimír.

Čo očakávate od elektronického trhoviska štátu?
[Hospodárske noviny; 22.9.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: (MKU)]
Róbert Kičina, výkonný prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska
Zmena zefektívni verejné obstarávanie. Bude možné nájsť dodávateľa za lepšiu cenu. Pokiaľ sa aj bude dať ľahšie prihlásiť, tak to pritiahne viac potenciálnych dodávateľov, čo je rozhodne pozitívne.

Čo očakávate od elektronického trhoviska štátu?
[hnonline.sk; 22.9.2014; Rubrika: HNonline, Slovensko]
Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500
Tento projekt by mal podľa nás stransparentniť verejné obstarávanie. Každý totiž bude mať šancu zapojiť sa. Súťaže budú okrem toho teraz verejné a nebudú visieť len niekde na nástenkách na ministerstvách.

Nové dane pre podnikateľov
[Rádio Slovensko; 21.9.2014; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Elena KORIČÁNSKA, moderátorka
Firemné dane by sa mohli na budúci rok znížiť. Pre RTVS to povedal minister financií Peter Kažimír. Podnikatelia mu však pripomínajú, že to bol práve on, kto túto daň zvýšil a daňové zaťaženie ide zvyšovať opäť prísnejšími účtovnými pravidlami.

V čom lietajú ÍTEČKÁRI
[Trend; 18.9.2014; Rubrika: Téma – Informačné technológie; Autor: Jozef Andacký]
Informačné technológie patria k sektorom, ktorým sa v uplynulých dvadsiatich rokoch darilo. Aspoň v tom zmysle, že vstup do podnikania a šance na jeho úspech nezáviseli ani tak od množstva kapitálu, ako skôr od zručností, znalostí a prípadne známostí podnikateľa.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 16.9.2014; Rubrika: Téma Hn; Autor: (MKU)]
Je správne, že licencie, ktoré sú namierené na boj proti daňovým únikom, zasiahnu najmä malé podniky?
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Nemyslím si, že tento koncept je správny. Ak firmy neplatia dane, mali by sa sprísniť účtovné predpisy. To sa dnes aj deje. Štát však od licencií neupustil. V praxi akoby firmy dvakrát potrestal.

Ivan Štefanec sa stal členom europarlamentnej skupiny na podporu MSP
[Tasr; 16.9.2014; Rubrika: hos]
Štefanec, ktorý bol spoluzakladatelom a v súčasnosti je čestným prezidentom Podnikatelskej aliancie Slovenska zameranej na zlepšenie podnikatelského prostredia a zlepšovanie úrovne etiky v podnikaní, sa ako jediný z 13 slovenských europoslancov stal členom tejto skupiny v EP.

Ivan Štefanec sa stal členom europarlamentnej skupiny na podporu MSP
[24hod.sk; 16.9.2014; Rubrika: Zo zahraničia]
Na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu bola dnes znova založená skupina Európskej ľudovej strany (EĽS) zameraná na podporu malých a stredných podnikov (SME Circle).

Život podnikateľom vláda skomplikuje aj o rok
[etrend.sk; 16.9.2014; Rubrika: Firemné financie; Autor: Zuzana Kollárová]
Podľa Štatistického úradu SR za posledné dva roky pribudlo na Slovensku vyše 26-tisíc eseročiek a o 23-tisíc ubudlo živnostníkov. Počet akciových spoločností, družstiev a samostatne hospodáriacich roľníkov sa počas týchto rokov prakticky nemenil, mierne pribudlo (o 2 856) slobodných povolaní.

Anketa
[hnonline.sk; 16.9.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Je správne, že licencie, ktoré sú namierené na boj proti daňovým únikom, zasiahnu najmä malé podniky?
Rastislav Machunka, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení
Vo veľkých firmách nie je až taký priestor na optimalizáciu. Majú totiž audity, vnútorné predpisy. Menšie rodinné firmy majú väčší priestor.

Ivan Štefanec sa stal členom europarlamentnej skupiny na podporu MSP
[netky.sk; 16.9.2014; Rubrika: Domov]
BRUSEL/ŠTRASBURG – Na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu bola dnes znova založená skupina Európskej ľudovej strany (EĽS) zameraná na podporu malých a stredných podnikov (SME Circle).

Slovakia up in competitiveness
[spectator.sme.sk; 15.9.2014; Autor: Compiled by Spectator staff]
SLOVAKIA slightly improved its competitiveness ranking, up three places from last year to 75th in the Global Competitiveness Report 2014-2015, published by the World Economic Forum (WEF) on September 3.

Štát podnikateľom: Kto zarobí, Kto zaplače
[Trend; 11.9.2014; Rubrika: Téma – Čo čaká podnikateľov; Autor: Xénia Makarová, Ľuboslav Kačalka]
Nesystémovými zásahmi vláda nezachráni štátnu kasu ani podnikateľské prostredie. Tohtoročné leto bolo z pohľadu podnikateľov všelijaké, len nie nudné. Už len vďaka množstvu ohlásených zmien.

O daniach rozhodnú samosprávy
[Hospodárske noviny; 10.9.2014; Rubrika: Poradca; Autor: Zuzana Kullová]
Obce či mestá si nechcú pohnevať voličov. O zvyšovaní daní zatiaľ nehovoria.

O daniach rozhodnú samosprávy. Koncom roka
[hnporadna.hnonline.sk; 10.9.2014; Autor: Zuzana Kullova]
Samosprávy zatiaľ neplánujú meniť sadzby dane z nehnuteľností. Dôvodom sú blížiace sa jesenné voľby.

O daniach rozhodnú samosprávy. Koncom roka
[hnonline.sk; 9.9.2014; Rubrika: Servisné prílohy, Poradca]
V tomto roku menilo sadzby dane z nehnuteľností len 11 zo 79 okresných miest. Táto zmena môže podľa Róberta Kičinu, výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska, súvisieť s komunálnymi voľbami, ktoré budú na jeseň.

Tisícky fiktívnych živnostníkov sa zamestnali
[Hospodárske noviny; 8.9.2014; Rubrika: Ekonomika/Slovensko; Autor: Michaela Kušnírová]
Ľudia končia s podnikaním na živnosť najmä pre rastúce odvody. Niektorí sa zamestnali, časť si založila firmy.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 8.9.2014; Rubrika: Ekonomika/Slovensko]
Počet živnostníkov, ktorí pracujú ako zamestnanci, v druhom štvrťroku výraznejšie klesol. Bude pokles pokračovať?

Má podľa vás 1-eurová eseročka opodstatnenie? Vidíte v nej nejaké výhody?
[Hospodárske noviny; 8.9.2014; Rubrika: Podnikanie/Hlavná téma]
Robert Kičina výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Možnosť založenia takejto firmy je pozitívne opatrenie, lebo na podnikanie bude stačiť nízky štartovací kapitál. Väčšie riziká pri jednoeurových eseročkách zatiaľ nevidím napriek obmedzeniam, ktoré sa budú na takéto firmy vzťahovať.

Slovakia up in competitiveness
[The Slovak Spectator; 8.9.2014; Rubrika: Business – news]
SLOVAKIA slightly improved its competitiveness ranking, up three places from last year to 75th in the Global Competitiveness Report 2014-2015, published by the World Economic Forum (WEF) on September 3.

Živnostníci ubúdajú. Začínajú sa tváriť ako zamestnanci
[hnonline.sk; 8.9.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Ľudia končia s podnikaním na živnosť najmä pre rastúce odvody. Niektorí sa zamestnali, časť si založila firmy.

Anketa: Počet živnostníkov, ktorí pracujú ako zamestnanci, v druhom štvrťroku výraznejšie klesol. Bude pokles pokračovať?
[hnonline.sk; 8.9.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Pod tento pokles sa mohlo podpísať viacero faktorov. Podobne tak mohli títo živnostníci prejsť do klasického pracovného pomeru, ako aj na eseročku či zaniknúť.

Slovensko lepšie konkuruje
[TA3; 7.9.2014; 12:00; Relácia: Hlavné správy o 12]
Tomáš NOVOTNÝ, moderátor
Slovensko konkuruje iným krajinám lepšie ako vlani. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka Svetového ekonomického fóra, v ktorom sme si polepšili o tri pozície. Veľké spoločnosti sa nám ale stále vyhýbajú. V top desiatke firiem z regiónu strednej Európy chýbame.

Slovensko lepšie konkuruje
[TA3; 7.9.2014; 15:00; Relácia: Správy TA3]
Andrej HORVÁTH, redaktor
Rebríček ukazuje ako sú krajiny schopné zvyšovať životnú úroveň svojich obyvateľov a jej ekonomický rast. Kým pred rokom sa Slovensko so 144 štátov umiestnilo na 78 priečke, tento rok je to 75 miesto. Zmena trendu prišla po 7 rokoch zhoršovania a vlaňajšom historicky najhoršom umiestnení.

Slovensko lepšie konkuruje
[TA3; 7.9.2014; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
KIČINA Róbert, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Určite treba pochváliť znižovanie deficitu , teda respektíve Svetové ekonomické fórum si to všíma, za to nás chváli, stabilnú makroekonomickú situáciu na Slovensku, to nám veľmi pomohlo v tom postupe v rebríčku o tri priečky.

Kto najviac zbrojí? Arabi sekundujú Rusom
[sme.sk; 6.9.2014; Autor: Marianna Onuferová]
Poslanecké pozmeňovacie návrhy sa zverejňujú na poslednú chvíľu. Až 48 percent z 517 poslaneckých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov v tomto volebnom období bolo predložených priamo v deň druhého čítania alebo jeden pracovný deň pred druhým čítaním.

Kto najviac zbrojí? USA, Rusko aj Saudská Arábia
[sme.sk; 6.9.2014; Autor: Marianna Onuferová]
Čo zaujalo analytikov či obchodníkov posledný týždeň?
Priemerný čas zverejnenia pozmeňujúcich návrhov v sledovanom období od apríla 2012 do júla 2014 bola 2,02 pracovného dňa. Poslanecké pozmeňujúce a doplňujúce návrhy by sa však mali zverejňovať aspoň týždeň pred druhým čítaním v parlamente.

Podmienky pre podnikanie sa naďalej zhoršujú. Prepad sa však zmiernil
[aktuality.sk; 5.9.2014; Autor: Martin Odkladal]
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa naďalej zhoršuje. Aj v druhom štvrťroku totiž prišlo k prepadu kvality podmienok pre firmy. Jediným pozitívom je, že tempo zhoršovania sa oproti predchádzajúcim obdobiam zmiernilo.

Zlom nastal za prvej Ficovej vlády
[hnonline.sk; 5.9.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Aj miernemu napriek zlepšeniu ostávame v rebríčku konkurencieschopnosti na chvoste Európy. Dôvody vysvetľoval zástupca podnikateľov Robert Kičina.

Kto najviac zbrojí? USA, Rusko aj Saudská Arábia
[sme.sk; 5.9.2014; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Marianna Onuferová]
Čo zaujalo analytikov či obchodníkov posledný týždeň?
Jeden jednoduchý graf nemôže vysvetliť zložitosť vzťahu medzi kvalitou vzdelávania a výdavkami, odstup medzi reformou a kvalitnejším výstupom môže dosiahnuť mnoho rokov. Na druhej strane by každý návrh zmeny financovania vzdelávania mal vedieť vysvetliť, prečo sa doterajší rast zdrojov nepremieta do vyššieho hodnotenia kvality vzdelania.

ČO DNES NÁJDETE NA online.sk
[Hospodárske noviny; 5.9.2014; Rubrika: Téma HN]
Online rozhovor: Svetu nevieme konkurovať
Šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina bude diskutovať s čitateľmi o rebríčku konkurencieschopnosti.

Szlovákia lemarad a versenyben
[Új szó; 4.9.2014; Rubrika: Gazdaság és fogyasztók – hirdetés; Autor: (mi)]
Hétévnyi mélyrepülést követően idén már enyhén javult Szlovákia versenyképessége, a Fico kabinet elhibázott, vállalkozóellenes gazdaságpolitikája miatt azonban továbbra is régiónk legrosszabbul teljesítő államának számítunk. Európában csak Horvátországot és Görögországot sikerült leköröznie Szlovákiának.

Une meilleure compétitivité de l’économie slovaque
[rozhlas.sk; 4.9.2014; Rubrika: Rádio Slovakia International; Autor: Andrej Záthurecký]
Apres sept longues années, la Slovaquie marque cette année un meilleur résultat quant a la compétitivité de son économie. Sur l’échelle établie par le Forum mondial économique notre pays occupe actuellement la 75eme position ce qui est un gain de trois places comparé au résultat de l’an passé.

PAS: Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti stúplo zo 78. na 75. miesto
[Tasr; 3.9.2014; Rubrika: hos]
Oproti minulému roku si tak polepšilo o tri priečky. Informovala o tom Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na základe Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2014 – 2015, ktorú dnes fórum zverejnilo.

Postúpili sme o tri pozície
[TV JOJ; 3.9.2014; 12:00; Relácia: Noviny]
Dana STRCULOVÁ, moderátorka
V rebríčku konkurencieschopnosti sa Slovensku oproti minulému roku podarilo posunúť o tri pozície, čo je úspech, ale zase nie až taký veľký. Celkovo je naša situácia stále nepriaznivá.

Slovensko – Postúpili sme o tri pozície
[TV JOJ; 3.9.2014; 16:55; Relácia: Noviny o 17]
Ján MEČIAR, moderátor
V rebríčku konkurencieschopnosti sa Slovensku oproti minulému roku podarilo posunúť o 3 pozície. Čo je úspech, ale zasa nie veľmi veľký.

ČÍSLO DŇA
[Hospodárske noviny; 3.9.2014; Rubrika: Ekonomika – Slovensko]
75. miesto obsadilo Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Oproti vlaňajšku si polepšilo o 3 priečky. Po siedmich rokoch zhoršovania dochádza v tomto roku k obratu.

Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti stúplo zo 78. na 75. miesto
[24hod.sk; 3.9.2014; Rubrika: Ekonomika]
Slovensko sa v tohtoročnom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorý vypovedá o perspektíve krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte, umiestnilo na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšilo o tri priečky.

Slovensko si konečne po dlhom čase polepšilo v konkurencieschopnosti
[aktuality.sk; 3.9.2014; Autor: Martin Odkladal]
Slovensko si po dlhých siedmych rokoch polepšilo v konkurencieschopnosti. V rámci rebríčka Svetového ekonomického fóra sme sa za tento rok umiestnili na 75. mieste, čo znamená posun o tri priečky oproti vlaňajšku. Napriek tomu sme v tejto oblasti na samom konci európskych krajín.

Slovensko si v konkurencieschopnosti polepšilo. Pozícia je ale stále nepriaznivá
[aktualne.sk; 3.9.2014; Autor: TASR]
Slovensko sa v tohtoročnom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorý vypovedá o perspektíve krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte, umiestnilo na 75. mieste.

Slovensko si v konkurencieschopnosti mierne polepšilo
[banky.sk; 3.9.2014; Autor: SITA]
„Obrat vo vývoji hodnotenia Slovenska spôsobilo najmä zvýšenie makroekonomickej stability, klesajúci deficit a intenzívnejší boj vlády s daňovými únikmi,“ vysvetlil výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Slovensko si v konkurencieschopnosti polepšilo. Pozícia je ale stále nepriaznivá
[dnes.sk; 3.9.2014; Autor: TASR]
Slovensko sa v tohtoročnom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorý vypovedá o perspektíve krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte, umiestnilo na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšilo o tri priečky.

V konkurencieschopnosti padlo Slovensko na dno. Teraz sa odrazilo
[etrend.sk; 3.9.2014; Rubrika: Slovensko; Autor: Xénia Makarová]
Na 75. priečke zo 144 hodnotených krajín skončilo Slovensko v najnovšom hodnotení konkurencieschopnosti podľa Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2014 – 2015. Oproti vlaňajšku si tak polepšilo o tri priečky.

Slovensko už konkuruje svetu lepšie. V rebríčku dobehlo Botswanu
[finweb.hnonline.sk; 3.9.2014; Autor: peb]
Čo má Slovensko spoločné s africkou Botswanou? Obe krajiny získali rovnaké hodnotenie v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. V aktuálnej verzii si Slovensko polepšilo o tri priečky a umiestnilo sa na 75. mieste. Juhoafrický štát si udržal 74. pozíciu z minulého roka.

Slovensko už konkuruje svetu lepšie. V rebríčku dobehlo Botswanu
[hnonline.sk; 3.9.2014; Rubrika: Finweb, Správy zo sveta financií, HNonline, Ekonomika a firmy]
S Botswanou tak máme podobnú perspektívu dosahovať ekonomický rast. Celkový výsledok ovplyvnila aj kvalita verejných inštitúcií, infraštruktúra, úroveň vzdelania či zdravotnej starostlivosti hodnotených štátov.

Slovensko si v hodnotení konkurencieschopnosti krajín mierne polepšilo
[investujeme.sk; 3.9.2014; Rubrika: Ostatné správy; Autor: Peter Apolen]
Slovensko si síce v tohtoročnom rebríčku konkurencieschopnosti polepšilo o tri miesta, stále však zaujíma nelichotivé umiestnenie. Svetové ekonomické fórum (WEF) ohodnotilo perspektívu krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte na 75. miesto.

Slovensko si v rebríčku konkurencieschopnosti mierne polepšila
[netky.sk; 3.9.2014; Rubrika: Kultúra]
BRATISLAVA – Slovenská republika sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnila na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšila o tri pozície.

Rebríček konkurencieschopnosti: Polepšili sme si!
[pluska.sk; 3.9.2014; Autor: SITA]
Slovenská republika sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnila na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšila o tri pozície. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2014-2015, o ktorej informovala v stredu.

Slovensko je na úrovni Botswany a Srí Lanky, tvrdí prieskum
[pluska.sk; 3.9.2014; Autor: SITA]
Aj napriek miernemu polepšeniu je podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu pozícia krajiny v rebríčku mimoriadne nepriaznivá a na zvýšenie konkurencieschopnosti sú nevyhnutné ďalšie opatrenia

Slovensko si v rebríčku konkurencieschopnosti mierne polepšilo
[podnikam.sk; 3.9.2014]
Slovenská republika sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnila na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšila o tri pozície. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2014-2015, o ktorej informovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti posunulo vyššie
[pravda.sk; 3.9.2014; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: SITA]
Slovenská republika sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnila na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšila o tri pozície.

Schopnosť konkurovať Slovenska sa po siedmich rokoch zlepšila
[sme.sk; 3.9.2014; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Veronika Folentová]
BRATISLAVA. Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti, ktorý zostavuje Svetové ekonomické fórum, umiestnilo na 75. mieste. Prvýkrát za sedem rokov tak zlepšilo svoju pozíciu, a to o tri priečky. Vlani bolo na historicky najhoršom, teda 78. mieste. Aj napriek zlepšeniu Slovensko predbehli všetky ďalšie krajiny V4 – Česko, Poľsko aj Maďarsko.

Slovakia’s competitiveness up slightly
[spectator.sme.sk; 3.9.2014]
SLOVAKIA slightly improved its competitiveness ranking after placing 75th, up three points from last year, in the Global Competitiveness Report 2014-2015, published by the World Economic Forum (WEF) on September 3.

Slovensko si v rebríčku konkurencieschopnosti polepšilo o 3 miesta
[ta3.com; 3.9.2014]
Slovensko sa v tohtoročnom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorý vypovedá o perspektíve krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte, umiestnilo na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšilo o tri priečky.

Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti stúplo zo 78. na 75. miesto
[teraz.sk; 3.9.2014; Autor: TASR]
Zmena trendu a malá korekcia pozície SR prišla podľa výkonného riaditeľa PAS Róberta Kičinu po siedmich rokoch zhoršovania a vlaňajšom historicky najhoršom umiestnení na 78. priečke.

Dobrá správa. Slovensko si polepšilo, stúplo v rebríčku konkurencieschopnosti
[tvnoviny.sk; 3.9.2014; Autor: BRATISLAVA/TASR]
Slovensko sa v tohtoročnom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorý vypovedá o perspektíve krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte, umiestnilo na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšilo o tri priečky.

V rebríčku konkurencieschopnosti sme si mierne polepšili
[webnoviny.sk; 3.9.2014; Autor: SITA]
„Obrat vo vývoji hodnotenia Slovenska spôsobilo najmä zvýšenie makroekonomickej stability, klesajúci deficit a intenzívnejší boj vlády s daňovými únikmi,“ vysvetlil výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Konkurencieschopnosť Slovenska je mimoriadne nepriaznivá
[webnoviny.sk; 3.9.2014; Autor: SITA]
Slovenská republika sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnila na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšila o tri pozície. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2014-2015, o ktorej informovala v stredu Podnikateľská aliancia Slovenska.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 2.9.2014; Rubrika: téma HN; Autor: MKU]
Ako sa odborníci pozerajú na absolventskú prax.
Róbert Kičina, výkonný prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska
Prax nemusí byť pre firmy vždy výhodná. Majú síce pracovnú silu zadarmo, lebo ju platí štát. No na druhej strane ju musia zaúčať.

Anketa
[hnonline.sk; 2.9.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Ako sa firmy pozerajú na absolventskú prax?
Rastislav Machunka, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení
Tento nástroj je veľmi vhodný, najmä pre ľudí, ktorí majú problém dostať sa do zamestnania. Na druhej strane je pre spoločnosti pomerne administratívne náročné sa k absolventovi dostať.

Záväzné stanoviská budú možno daniari vydávať aj k ďalším zákonom
[podnikam.sk; 2.9.2014]
Rozsah zákonov, ku ktorým finančná správa vydáva záväzné stanoviská od začiatku septembra tohto roka, sa môže neskôr rozšíriť. Pripúšťa to ministerstvo financií, podľa ktorého o tom rozhodne aj záujem zo strany podnikateľského sektora.

Entrepreneurs still dissatisfied with Slovakia’s business environment
[spectator.sme.sk; 2.9.2014]
THE PACE of the downturn in the quality of the business environment in Slovakia slowed down markedly in the second quarter of this year, according to evaluations from entrepreneurs, head of the Business Alliance of Slovakia (PAS) Róbert Kičina said on August 28.

Podnikatelia poslancom: Schvaľovanie zákonov je netransparentné
[aktuality.sk; 1.9.2014; Autor: Martin Odkladal]
Schvaľovanie zákonov parlamentom v tomto volebnom období je veľmi netransparentné. Priebeh hlasovania v národnej rade tak nie je dostatočne pod verejnou kontrolou. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá si posvietila na predkladanie pozmeňovacích návrhov.

Nespokojnosť s podnikaním na Slovensku pretrváva
[podnikam.sk; 1.9.2014]
Prepad kvality podnikateľského prostredia na Slovensku sa v druhom štvrťroku podľa hodnotení podnikateľov výraznejšie spomalil. Hodnota indexu podnikateľského prostredia, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, bola 63,9 bodu. To predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 1,07 percenta.

Eurofondy chcú známosti alebo úplatok, hovoria podnikatelia
[etrend.sk; 29.8.2014; Rubrika: Slovensko; Autor: TREND.sk]
Európska komisia Slovensku nepreplatí z eurofondov projekty za vyše sto miliónov eur. Ďalšie milióny sú zablokované a Brusel ich uvoľní, až keď Slovensko odstráni vážne nedostatky v riadení a kontrole.

PAS: Nespokojnosť podnikateľov sa v 2. kvartáli zmiernila, naďalej ale pretrváva
[Tasr; 28.8.2014; Rubrika: hos]
Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje PAS, je 63,9 bodu, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 1,07 %. Podnikatelia sú naďalej najviac nespokojní hlavne s vymožiteľnosťou práva, s uplatňovaním princípu rovnosti pred zákonom a mierou administratívneho zaťaženia.

Nespokojnosť podnikateľov na Slovensku napriek zmierneniu pretrváva
[banky.sk; 28.8.2014; Autor: SITA]
Prepad kvality podnikateľského prostredia na Slovensku sa v druhom štvrťroku podľa hodnotení podnikateľov výraznejšie spomalil. Hodnota indexu podnikateľského prostredia, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, bola 63,9 bodu. To predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 1,07 percenta.

Nespokojnosť podnikateľov napriek zmierneniu pretrváva
[sme.sk; 28.8.2014; Autor: sita]
Podnikatelia sú naďalej najviac nespokojní hlavne s vymožiteľnosťou práva, s uplatňovaním princípu rovnosti pred zákonom a s mierou administratívneho zaťaženia. Prepad kvality podnikateľského prostredia na Slovensku sa v druhom štvrťroku podľa hodnotení podnikateľov výraznejšie spomalil.

Podnikatelia žiadajú dlhšiu lehotu na zverejňovanie poslaneckých návrhov
[podnikam.sk; 28.8.2014]
Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy poslancov k prerokúvaným zákonom by mali byť zverejnené minimálne týždeň pred druhým čítaním v parlamente. Navrhuje to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), podľa ktorej by sa tak zvýšila verejná kontrola.

Licencie by platili tisícky firiem
[SME; 27.8.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: (of)]
Keby sa daňové licencie platili už vlani, zaplatilo by ich asi 82 percent zo 131-tisíc firiem, ktorých výsledky analyzoval Finstat. Ide o spoločnosti, ktoré buď nezaplatili žiadnu daň, alebo im vyšla nižšia daň, ako je výška licencie, ktorú štát pre firmy nastavil.

Chcú návrhy zverejňovať týždeň pred rokovaním
[Pravda; 26.8.2014; Rubrika: Správy Slovensko; Autor: (sita)]
Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy poslancov k prerokúvaným zákonom by mali byť zverejnené minimálne týždeň pred druhým čítaním v parlamente.

Firmy prídu o možnosť voľby
[Hospodárske noviny; 26.8.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Michaela Kušnírová, (ZLO)]
611-tisíc. Približne toľko áut majú slovenskí podnikatelia napísaných na svoje firmy. A pre nich všetkých štát už od budúceho roka prichystal zmenu. Prídu o možnosť vybrať si, ako si náklady na benzín a naftu započítajú do nákladov.

Poslanci by mali podávať návrhy skôr
[SME; 26.8.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: (sita)]
Podnikateľská aliancia Slovenska chce, aby bola aspoň týždňová lehota na poslanecké návrhy. Jej analýza ukázala, že priemerný čas zverejnenia pozmeňujúcich návrhov vo volebnom období, od apríla 2012 do júla 2014, bol len 2,02 pracovného dňa.

Firmy prídu o možnosť voľby
[hnonline.sk; 26.8.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Zmena pri započítavaní pohonných látok do nákladov zvýši firmám administratívnu záťaž. Zároveň im však môže pomôcť platiť nižšie dane.

Licencie by platili tisícky firiem
[sme.sk; 26.8.2014; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Marianna Onuferová]
Analyzované firmy by vlani do rozpočtu zaplatili na daňových licenciách dodatočných 75 miliónov eur.

PAS proposes longer term for submitting amending proposals in parliament
[spectator.sme.sk; 26.8.2014]
PARLIAMENTARY DEPUTIES see up to 48 percent of amending proposals on the same day or one day before the corresponding legislation is passed, the analysis by the Business Alliance of Slovakia (PAS) showed.

Skoro polovica pozmeňujúcich návrhov prichádza tesne pred schválením zákona
[Tasr; 25.8.2014; Rubrika: pol]
Kičina by privítal minimálne týždňovú lehotu na zverejnenie pozmeňujúcich návrhov. „Rozširuje to priestor na presadzovanie záujmov jednotlivcov alebo vybraných skupín,“ vysvetlil. Iba deväť percent pozmeňujúcich návrhov bolo podla neho zverejnených šesť a viac pracovných dní pred druhým čítaním.

Skoro polovica pozmeňujúcich návrhov prichádza tesne pred schválením zákona
[hlavnespravy.sk; 25.8.2014; Autor: TASR/HSP]
Takmer polovica pozmeňujúcich návrhov k zákonom (48 percent) prichádza k poslancom v deň alebo deň pred schválením zákona. Upozorňuje na to vo svojej analýze Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska, podľa ktorého to znemožňuje verejnú kontrolu.

PAS chce aspoň týždňovú lehotu pre poslanecké návrhy
[netky.sk; 25.8.2014]
Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy poslancov k prerokúvaným zákonom by mali byť zverejnené minimálne týždeň pred druhým čítaním v parlamente.

Firmy chcú aspoň týždňovú lehotu pre poslanecké návrhy
[sme.sk; 25.8.2014; Autor: sita]
Podľa analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska je priemerný čas zverejnenia pozmeňujúcich návrhov poslancov 2,02 pracovného dňa, čo nedáva dostatočný priestor na to, aby sa verejnosť mohla s nimi oboznámiť.

New investments target disadvantaged regions
[spectator.sme.sk; 25.8.2014]
FOREIGN investments keep flowing into Slovakia. During the first half of 2014 the Slovak Investment and Trade Development Agency (SARIO) in cooperation with the Economy Ministry mediated 15 investment projects, mostly creating job opportunities in regions suffering from high unemployment.

Na založenie biznisu postačí aj jedno euro
[Hospodárske noviny; 21.8.2014; Rubrika: Ekonomika – Slovensko; Autor: Mária Hunková]
Od nového roka sa zníži minimálne základné imanie eseročiek. Má to uľahčiť podnikateľské začiatky.

Na založenie biznisu postačí aj jedno euro
[hnonline.sk; 21.8.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Na založenie eseročky bude začínajúcim podnikateľom stačiť len jedno jediné euro. Túto zmenu, ktorú zavádza rezort spravodlivosti Tomáša Boreca, už včera schválila vláda.

Priemysel môže ušetriť na daniach tisíce eur
[Hospodárske noviny; 20.8.2014; Rubrika: Téma HN; Autor: Michaela Kušnírová, (zlo)]
Vláda prichystala zmeny v odpisoch. V prípade áut či budov si časť firiem pohorší. Ušetriť však môžu na výrobných technológiách.

HOSŤ V ŠTÚDIU: R. Kičina o zmenách pre podnikateľov
[ta3.com; 21.8.2014]
Vláda pripravila pre podnikateľov a firmy viaceré novinky v oblastí daní. Kým ministerstvo financií si od nich sľubuje najmä efektívnejší výber peňazí do štátneho rozpočtu, podnikateľom sa všetky zmeny až tak veľmi nepáčia.

Priemysel môže ušetriť na daniach tisíce eur
[hnonline.sk; 20.8.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Rezort financií skracuje obdobie odpisovania výrobných technológií z 12 na 8 rokov. Novinka sa však nedotkne každého.

Kažimír dá firmám zľavu za milióny. Na cestnej dani
[Hospodárske noviny; 19.8.2014; Rubrika: Téma HN; Autor: Mária Hunková]
Bratislava – 20,5 milióna eur. Toľko by mali slovenskí podnikatelia od budúceho roka ušetriť na cestnej dani. Podľa návrhu ministerstva financií totiž firmy okrem iného dostanú zľavy za to, že využívajú nové a ekologickejšie vozidlá. Najvyššiu úľavu, 25 percent, si budú môcť uplatniť na autá, ktoré sú registrované najviac tri roky.

Kažimír dá firmám zľavu za milióny. Na cestnej dani
[hnonline.sk; 19.8.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Novinkou má byť aj jednotná daň z motorových vozidiel v rámci celého Slovenska.

Protimonopolný úrad kritizuje notárov
[STV1; 17.8.2014; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Notárska komora chce byť pri všetkých kľúčových rozhodnutiach firiem s jedným spoločníkom. Tvrdí, že by to zabránilo podvodom. Povinné notárske zápisnice navrhla komora v rámci pripomienkovania novely Obchodného zákonníka.

V Bruseli po prázdninách opäť otvoria tému rovnakých daní
[pravda.sk; 16.8.2014; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: Lenka Buchláková]
Francúzi chcú po prázdninách opäť otvoriť na pôde europarlamentu tému harmonizácie daní v únii.

V Bruseli po prázdninách opäť otvoria tému rovnakých daní pre firmy
[Pravda; 14.8.2014; Rubrika: Správy – ekonomika; Autor: Lenka Buchláková]
Francúzi chcú po prázdninách opäť otvoriť na pôde europarlamentu tému harmonizácie daní v únii. Francúzsky prezident Francois Hollande nedávno vyhlásil, že by chcel rovnakú výšku dane z príjmov právnických osôb vo všetkých európskych krajinách do roku 2020.

Viac investorov? Vďačíme za to trhu
[Hospodárske noviny; 11.8.2014; Rubrika: téma HN; Autor: Petra Jamrichová]
ROZHOVOR
Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina o vplyve vládnych opatrení i o tom, ako sa firmám u nás vlastne podniká, pre HN.

Viac investorov? Vďačíme za to trhu
[hnonline.sk; 11.8.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina o vplyve vládnych opatrení pre HN:
Na Slovensko sme v prvom polroku prilákali podstatne viac investorov v porovnaní s tým istým obdobím vlaňajška. Zrejme to bol efekt zlepšujúcej sa situácie v európskej ekonomike.

Legálne obchádzanie zákona
[STV1; 9.8.2014; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Niektoré firmy obchádzajú zákony a platia najnižšie zdravotné odvody ako sa dá. Zdravotné poisťovne za posledný rok zaregistrovali najvyšší počet odvodov skresaných na minimum. Iba poisťovňa Dôvera prišla o 16 miliónov eur. Podnikatelia totiž za seba a zamestnancov vykazujú platy hlboko pod hranicou minimálnej mzdy.

Borec hrozí časti firiem stopnutím eurofondov
[hnonline.sk; 8.8.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Firmy, ktoré pri čerpaní peňazí z Bruselu podvádzajú, má čakať nový trest. O granty sa už nebudú môcť uchádzať.

Borec hrozí časti firiem stopnutím eurofondov
[Hospodárske noviny; 8.8.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: Peter Kováč hn]
Firmy, ktoré pri čerpaní peňazí z Bruselu podvádzajú, má čakať nový trest. O granty sa už nebudú môcť uchádzať.

Čo vyháňa firmy do daňových rajov? Zlé podmienky na podnikanie, či boj štátu s daňovými únikmi?
[investujeme.sk; 6.8.2014; Rubrika: Ostatné správy; Autor: Peter Apolen]
Podnikatelia a Ministerstvo financií SR sa nezhodujú vo vysvetlení rastúcej popularity daňových rajov. Zatiaľ, čo zástupcovia biznisu to vysvetľujú zhoršujúcim sa podnikateľským prostredím, ministerstvo financií tvrdí, že je to dôsledok tvrdšieho boja proti daňovým únikom, ktorý štát vedie v ostatnom roku.

Čo vyháňa firmy do daňových rajov? Zlé podmienky na podnikanie, či boj štátu s daňovými únikmi?
[investujeme.sk; 6.8.2014; Rubrika: Dane; Autor: Peter Apolen]
Počet firiem, ktoré zakotvili v daňových rajoch, totiž už za prvý polrok prekročil úroveň celého minulého roka. Zatiaľ, čo za rok 2013 to bolo 207 nových firiem, za prvých šesť mesiacov tohto roka to sú už viac ako tri stovky spoločností. Celkovo tak ich počet dosiahol 4166.

S výkladom pomôžu iba minimu firiem
[STV1; 2.8.2014; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Štát od septembra pomôže firmám s výkladom daňových pravidiel. Má to však háčik. Daniari pomôžu, podľa vyhlášky, iba pri niektorých transakciách, za poplatok minimálne štyritisíc eur.

Firmy si balia kufre
[TA3; 1.8.2014; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Róbert KIČINA, Podnikateľská aliancia Slovenska
Unikajú nám najmä firmy, ktoré obchodujú vo veľkom, veľké firmy, veľkí obchodníci, čiže z tohto pohľadu je dôležité skúmať, prečo odchádzajú a je dôležité zlepšovať podmienky na podnikanie, aby neodchádzali.

Správnym výberom podnikania môžete získať mnoho výhod, poradíme ako
[aktuality.sk; 1.8.2014]
Súčasná vysoká nezamestnanosť núti mnohých ľudí k tomu, aby pristúpili k radikálnym riešeniam. Mnohí, ktorí sa nemôžu zamestnať, skúšajú svoje šťastie v podnikaní. Nádejní podnikatelia to však nemajú jednoduché. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska najväčšie výhrady podnikateľov sú voči vymožiteľnosti práva, nedostatku uplatňovania princípu rovnosti pred zákonom a taktiež nestálej a neprehľadnej legislatíve.

Slovensko zažíva exodus firiem. Lákajú ich daňové raje
[hnonline.sk; 1.8.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Nižšia daň z príjmu pre firmy o jedno percento nepomohla. Už po šiestich mesiacoch tohto roka je jasné, že odchod slovenských firiem do daňových rajov dosiahne rekord.

Firmy od nás rekordne utekajú
[Hospodárske noviny; 1.8.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Lukáš Havlík]
Nižšia daň z príjmu pre firmy o jedno percento nepomohla. Už po šiestich mesiacoch tohto roka je jasné, že odchod slovenských firiem do daňových rajov dosiahne rekord. Počas prvého polroka totiž odišlo do týchto krajín už 313 spoločností.

Dobré časy neprišli. A živnosti padli
[Hospodárske noviny; 28.7.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: Marcela Šimková]
V máji padol počet živnostníkov oproti aprílu o vyše 4800. To je najviac za posledné roky.

Dobré časy neprišli. A živnosti padli
[hnonline.sk; 28.7.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Päť rokov čakali na lepšie časy. Teda viac práce, a tým pádom konečne aj vyššie zisky. Teraz, keď sa mali konečne dočkať zvratu, urobili razantné rozhodnutie. Tisícky živnostníkov so svojím biznisom skončili. A to dokonca najmasovejšie za posledné roky.

Nové registračné pokladnice
[TA3; 27.7.2014; 12:00; Relácia: Hlavné správy o 12]
Daniela PIRŠELOVÁ, moderátorka
Obchodníkov čakajú od januára zmeny. Všetky nové registračné pokladnice budú musieť mať možnosť online prepojenia na Finančnú správu. Opatrenie má znížiť počet daňových podvodov. Podnikatelia sú však skeptickí.

Nové registračné pokladnice
[TA3; 27.7.2014; 15:00; Relácia: Správy TA3]
Jozef DÚBRAVSKÝ, moderátor
Obchodníkov čakajú od januára zmeny. Všetky nové registračné pokladnice budú musieť mať možnosť online prepojenia na finančnú správu. Opatrenie má znížiť počet daňových podvodov. Podnikatelia sú však skeptickí.

Nové registračné pokladnice
[TA3; 27.7.2014; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
KIČINA Róbert, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Obávam sa, že toto opatrenie nebude mať až taký veľký vplyv na boj proti únikom a tie úniky skôr vznikajú v dôsledku vratiek a transakcií s DPH-čkou. Tam sa už nejaká robota spravila a tam treba pokračovať, nie pýtať od podnikateľov ďalšie investície do pokladníc.

Budeme mať minimálnu mzdu 400 eur?
[TV JOJ; 27.7.2014; 19:30; Relácia: VEĽKÉ NOVINY TV JOJ]
Róbert KIČINA, Podnikateľská aliancia Slovenska
476 eur je suma, ktorá zamestnávateľa zaujíma v prípade, že chce vyplatiť mzdu zamestnancovi s minimálnou mzdou. Pretože to je suma celkových nákladov práce. Čiže to je suma, ktorá mu odíde z účtu.

Zóna voľného obchodu by pomohla Slovákom
[pravda.sk; 24.7.2014; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: Lenka Buchláková]
K dohode sú oba kontinenty bližšie po nedávnom zvolení nového predsedu Európskej komisie Jeana–Clauda Junckera. Ten si to dal ako jednu z hlavných priorít novej komisie. Rokovania by sa podľa jeho posledných vyhlásení mali ukončiť do konca tohto roka.

Zóna voľného obchodu by pomohla Slovákom
[Pravda; 23.7.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: Lenka Buchláková]
Politici na oboch brehoch Atlantiku si v súčasnosti nemôžu želať nič viac ako oživenie stagnujúcej ekonomiky a vytváranie nových pracovných miest, ktoré by znížilo znepokojujúco vysokú nezamestnanosť. Zlepšiť tento stav by mala aj zóna voľného obchodu medzi USA a EÚ, ktorú sa európski, ale aj americkí lídri snažia vytvoriť už niekoľko rokov.

Agrofert chystá svoju najväčšiu investíciu
[Rádio Lumen; 22.7.2014; 17:30; Relácia: Infolumen]
Kristína HATAROVÁ, moderátorka
Monika MAJEROVÁ, moderátorka
Český holding Agrofert chystá svoju zatiaľ najväčšiu investíciu. Skupina českého ministra financií Andreja Babiša získala na Slovensku daňové úľavy. Môže tak začať s výstavbou závodu na výrobu amoniaku v Dusle Šaľa. S jeho otvorením sa počíta v roku 2017.

Úľavy pre firmy sú len krátkodobou pomocou
[Hospodárske noviny; 22.7.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: Zdenka Loučková]
Z dlhodobého hľadiska je potrebná zmena podnikateľského prostredia a prilákanie nových investorov, tvrdí pre HN Kičina.

Úľavy pre firmy sú len krátkodobou pomocou
[hnonline.sk; 22.7.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Z dlhodobého hľadiska je potrebná zmena podnikateľského prostredia a prilákanie nových investorov, tvrdí pre HN Kičina.

Po facke sa pracovný trh spamätal. Firmy si pýtajú do roboty nových ľudí
[aktualne.sk; 21.7.2014; Autor: Andrea Mačošková]
BRATISLAVA – Aj keď stále balansujeme na hrane a hovorí sa o oslabení Nemecka či geopolitických konfliktoch, pracovný trh hlási obrat. Firmy hľadajú ľudí do výroby, strojárstva aj automobiliek.

Po facke sa pracovný trh spamätal. Firmy si pýtajú do roboty nových ľudí
[dnes.sk; 21.7.2014; Autor: Andrea Mačošková]
BRATISLAVA – Od roku 2009, keď hospodárska kríza stiahla k zemi európske krajiny, aj Slovensko lapá po dychu. Pre vládne škrty začali firmy prepúšťať, prepadali sa do bankrotov a viacerí ľudia na to doplatili až na úradoch práce. Aj keď stále balansujeme na hrane a hovorí sa o oslabení Nemecka či geopolitických konfliktoch, pracovný trh hlási obrat. Firmy hľadajú ľudí do výroby, strojárstva aj automobiliek.

Desať najväčších právnych a ekonomických reforiem od roku 2004
[sme.sk; 19.7.2014; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Adam Valček]
Súdy kedysi nemali termín, dokedy musia zaregistrovať firmu. Dnes to musia stihnúť za dva dni.

Založenie firmy trvalo kedysi mesiace. Čo sa zmenilo od roku 2004?
[sme.sk; 19.7.2014; Autor: Adam Valček]
Súdy kedysi nemali termín, dokedy musia zaregistrovať firmu. Dnes to musia stihnúť za dva dni. Pozrite si desať najväčších právnych reforiem od roku 2004. Rebríček zostavila advokátska kancelárie TaylorWessing a Podnikateľská aliancia Slovenska. Ide o desať najväčších ekonomicko-právnych reforiem u nás za poslednú dekádu.

Stret záujmov
[Rádio Lumen; 18.7.2014; 17:30; Relácia: Infolumen]
Jana HORNIAKOVÁ, moderátorka
Zámer ministra hospodárstva Pavla Pavlisa poskytnúť daňovú úľavu vo výške 58 miliónov eur a 10 ročné daňové prázdniny firme podnikateľa Andreja Babiša preveruje už Európska komisia. Informoval o tom podpredseda SDKÚ-DS a europoslanec Ivan Štefanec.

Newton-Export
[medan.sk; 18.7.2014; Rubrika: Analýzy; Autor: Martin GAJARSKÝ]
Analýza vybranej spoločnosti alebo značky, ktorá v tomto týždni zaznamenala zvýšenú medializáciu. Je vypracovaná na základe mediálneho archívu spoločnosti NEWTON Media.
Firmou 29. týždňa sa stala spoločnosť Duslo, a.s. Tá sa do médií v uplynulých dňoch dostala v súvislosti s daňovou úľavou 58 miliónov Eur, ktorú schválilo Ministerstvo hospodárstva SR. Prvý krát sa informácia objavila 9.7.2014, od vtedy zaznamenalo Duslo Šaľa 75 príspevkov.

Porušenie zákona pri pomoci Duslu Šaľa?
[Rádio Lumen; 17.7.2014; 17:30; Relácia: Infolumen]
Jana HORNIAKOVÁ, moderátorka
Kristína HATAROVÁ, moderátorka
Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Viliam Novotný sa dnes obrátil listom na ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Upozornil ho, že v prípade schválenia investičnej pomoci pre spoločnosť Duslo Šaľa by mohlo dôjsť k podozreniu z porušenia zákona o Ochrane verejného záujmu.

Firmy si na odvody požiačali 10 mil. eur
[STV1; 16.7.2014; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka
Firmy, ktoré sa krátkodobo dostali do finančných problémov, môžu od februára požiadať štát o odvodový úver. Zatiaľ sa pre to rozhodlo takmer 140 firiem. Požičali si takmer 10 miliónov eur.

Navrhnúť bankrot budú môcť zamestnanci zadarmo
[SME; 16.7.2014; Rubrika: Ekonomika; Autor: Adam Valček]
Nato, aby nevyplatení zamestnanci poslali firmu do krachu, už nebudú musieť platiť 1660 eur.

Navrhnúť bankrot budú môcť zamestnanci zadarmo
[KORZÁR, košický denník; 16.7.2014; Rubrika: Slovensko; Autor: ADAM VALČEK]
Po novom by už zamestnanci zálohu na výdavky správcu platiť nemali. Stačí, keď im bude firma dlhovať výplatu viac ako tridsať dní, môžu súdu navrhnúť, aby ju poslal do konkurzu.

Navrhnúť bankrot budú môcť zamestnanci zadarmo
[sme.sk; 15.7.2014; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Adam Valček]
Na to, aby nevyplatení zamestnanci poslali firmu do krachu, už nebudú musieť platiť 1660 eur. Navrhuje to ministerstvo práce.

Som presvedčený, že Mochovce sa oplatia
[Hospodárske noviny; 14.7.2014; Rubrika: HN plus; Autor: Miroslav Pejko, Lukáš Havlík]
Nový minister hospodárstva Pavol Pavlis v prvom veľkom rozhovore pre Hospodárske noviny:

Unified road tax on the table
[The Slovak Spectator; 14.7.2014; Rubrika: Title page; Autor: JANA LIPTÁKOVÁ]
Ministry is proposing to unify motor vehicle tax rates in 2015, a break from the current policy, whereby regional self-governments set rates, and an attempt to level the playing field for businesses.

Čo čaká nového ministra na čele rezortu hospodárstva
[hnonline.sk; 14.7.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
„Nový minister by mal v rámci pripomienkového konania zmierniť plánované zmeny agentúrneho zamestnávania, aby sa zachovala flexibilita zamestnávania, aby pre zopár nepoctivých agentúr netrpel celý priemysel,“ hovorí prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov Rastislav Machunka.

Unified road tax on the table
[spectator.sme.sk; 14.7.2014]
Ministry is proposing to unify motor vehicle tax rates in 2015, a break from the current policy, whereby regional self-governments set rates, and an attempt to level the playing field for businesses.

Štát chce viac od gigantov. Okreše pôžičky zo zahraničia
[hnonline.sk; 11.7.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Pôžičky od zahraničných matiek dostanú strop, rozpočet chce takto získať okolo 60 miliónov eur.

Štát chce viac od gigantov. Okreše pôžičky zo zahraničia
[Hospodárske noviny; 11.7.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Miroslav Pejko]
Pôžičky od zahraničných matiek dostanú strop, rozpočet chce takto získať 60 miliónov eur.

Prísnejšie pravidlá pre odpisy z daní
[Rádio Regina; 10.7.2014; 14:00; Relácia: Správy]
Matej BARÁNEK, moderátor
Podnikatelia si už nebudú môcť odpisovať z dani luxusné autá, ak žiadne dane neplatia. Ministerstvo financií totiž zavádza prísnejšie pravidlá pre odpisy z daní. Vozové parky podnikateľov však nový zákon neohrozí. Hovorí Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Duslo Šaľa má dostať investičný stimul
[Rádio Slovensko; 10.7.2014; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Anna ŠÍPOŠOVÁ, moderátorka
Duslo Šaľa má dostať od štátu investičný stimul 58 miliónov eur. Pre RTVS to exkluzívne potvrdil Agrofert. Fabriku na výrobu čpavku vlastní skupina miliardára Andreja Babiša. Na výmenu sľubuje investíciu za 300 miliónov eur a udržanie pracovných miest. Len pred niekoľkými mesiacmi hrozili, že ak nedostanú finančnú pomoc od štátu, prepustia 800 ľudí. Argumentovali vysokými cenami energií.

Využitie virtuálnych pokladníc
[Rádio Slovensko; 10.7.2014; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Anna ŠÍPOŠOVÁ, moderátorka
Od lekárov či notárov budeme čoskoro dostávať bločky, tak ako z obchodu. Vláda tak bojuje proti daňovým únikom v týchto profesiách. Zavádza pre nich aj zjednodušenie, bezplatnú virtuálnu pokladnicu.

Podnikatelia si už nebudú môcť odpisovať z daní
[Rádio Slovensko; 10.7.2014; 12:00; Relácia: Rádiožurnál]
Anna ŠÍPOŠOVÁ, moderátorka
Podnikatelia si už nebudú môcť odpisovať z daní luxusné autá, ak žiadne dane neplatia. Ministerstvo financií totiž zavádza prísnejšie pravidla pre odpisy z daní.

PREMIÉR: Duslo Šala žiadalo daňovú úlavu skôr, ako sa P. Pavlis stal ministrom
[Tasr; 10.7.2014; Rubrika: hos]
Bratislava 10. júla (TASR) – Duslo Šala, ktoré patrí skupine Agrofert českého miliardára Andreja Babiša, žiadala daňovú úlavu skôr, ako sa stal Pavol Pavlis (Smer-SD) ministrom hospodárstva, dokonca skôr ako sa uvažovalo o výmenách vo vláde. Uviedol to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD). Reagoval tak na otázky novinárov ohladom spoločného podnikania Pavlisa s Babišom v minulosti.

Barometer
[Trend; 10.7.2014; Rubrika: Názory – Barometer]
Aké hodnotenie by ste dali balíčku Smeru, ktorý premiér Robert Fico zverejnil na smene Smeru-SD?
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ, Podnikateľská aliancia Slovenska (nedostatočný): Hoci balíček obsahuje aj užitočné opatrenia (napr. súbeh sociálnej dávky a mzdy, zvýhodnená prax stredoškolákov, úhrada DPH po zaplatení), väčšina návrhov bude s najväčšou pravdepodobnosťou viesť k prežieraniu budúcnosti. A pritom ani nevieme, koľko budú jednotlivé opatrenia stáť.

Duslo Šaľa žiadalo daňovú úľavu skôr, ako sa P. Pavlis stal ministrom
[24hod.sk; 10.7.2014; Rubrika: Ekonomika]
Bratislava 10. júla (TASR) – Duslo Šaľa, ktoré patrí skupine Agrofert českého miliardára Andreja Babiša, žiadala daňovú úľavu skôr, ako sa stal Pavol Pavlis (Smer-SD) ministrom hospodárstva, dokonca skôr ako sa uvažovalo o výmenách vo vláde.

Fico: Duslo Šaľa žiadalo daňovú úľavu skôr, ako sa Pavlis stal ministrom
[aktualne.sk; 10.7.2014]
Chemička by mala podľa medializovaných informácií dostať od štátu desaťročné daňové prázdniny v celkovom objeme 58 miliónov eur. Duslo Šaľa má za to preinvestovať 300 miliónov eur a udržať zamestnanosť v podniku. Fico zdôraznil, že ho v tejto chvíli zaujíma to, či je žiadosť kvalifikovaná a tiež 800 pracovných miest v spoločnosti.

Fico: Duslo Šaľa žiadalo daňovú úľavu skôr, ako sa Pavlis stal ministrom
[dnes.sk; 10.7.2014]
BRATISLAVA – Duslo Šaľa, ktoré patrí skupine Agrofert českého miliardára Andreja Babiša, žiadala daňovú úľavu skôr, ako sa stal Pavol Pavlis ministrom hospodárstva, dokonca skôr ako sa uvažovalo o výmenách vo vláde. Uviedol to dnes premiér Robert Fico.

Fico: Duslo Šaľa žiadalo daňovú úľavu skôr, ako sa Pavlis stal ministrom
[netky.sk; 10.7.2014; Rubrika: Ekonomika]
BRATISLAVA – Duslo Šaľa, ktoré patrí skupine Agrofert českého miliardára Andreja Babiša, žiadala daňovú úľavu skôr, ako sa stal Pavol Pavlis (Smer-SD) ministrom hospodárstva, dokonca skôr ako sa uvažovalo o výmenách vo vláde.

Fico: Úľava pre Babiša prišla skôr, ako sa Pavlis stal ministrom
[sme.sk; 10.7.2014]
Premiér tvrdí, že prioritou je udržanie pracovných miest v regióne.

Duslo Šaľa žiadalo daňovú úľavu skôr, ako sa P. Pavlis stal ministrom
[teraz.sk; 10.7.2014]
Bratislava 10. júla (TASR) – Duslo Šaľa, ktoré patrí skupine Agrofert českého miliardára Andreja Babiša, žiadala daňovú úľavu skôr, ako sa stal Pavol Pavlis (Smer-SD) ministrom hospodárstva, dokonca skôr ako sa uvažovalo o výmenách vo vláde.

Vláda bude dotovať výrobu čpavku
[STV1; 9.7.2014; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Ľubomír BAJANÍK, moderátor
Duslo Šaľa dostane od štátu investičný stimul 58 miliónov eur. Pre RTVS to exkluzívne potvrdil Agrofert.

Registračnú pokladnicu budú mať aj lekári, zubári, notári, či sektor ubytovacích služieb
[Rádio Slovensko; 9.7.2014; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Michal KATUŠKA, moderátor
Vláda zavádza ďalšie opatrenia v boji proti daňovým únikom, najmä v zdravotníctve, či medzi notármi. Zaviesť chce virtuálne pokladnice, ktoré môžu nahradiť tie registračné. Pomôcť má aj obmedzenie byrokracie pre malé firmy.

Duslo Šala zo skupiny A. Babiša dostane na 10 rokov daňové prázdniny
[Tasr; 9.7.2014; Rubrika: hos]
Bratislava 9. júla (TASR) – Duslo Šala, ktoré patrí skupine Agrofert českého miliardára Andreja Babiša, zrejme dostane od štátu na 10 rokov daňové prázdniny. Má ísť o sumu takmer 60 miliónov eur. V dnešných správach o tom informoval RTVS.

Duslo Šaľa zo skupiny A. Babiša dostane na 10 rokov daňové prázdniny
[24hod.sk; 9.7.2014; Rubrika: Ekonomika]
Bratislava 9. júla (TASR) – Duslo Šaľa, ktoré patrí skupine Agrofert českého miliardára Andreja Babiša, zrejme dostane od štátu na 10 rokov daňové prázdniny. Má ísť o sumu takmer 60 miliónov eur. V dnešných správach o tom informoval RTVS.

Platíte lekárovi za prednostné vyšetrenie? Daniari si posvietia na ich skutočné príjmy
[aktualne.sk; 9.7.2014]
BRATISLAVA – Idete k lekárovi a potrebujete urgentne vyšetriť? Buď si vystojíte radu, alebo zaplatíte. Bloček za poplatok čakáte ale márne. Nie všetci musia z vašich peňazí odvádzať dane. Štát takto prichádza o milióny eur. Ministerstvo financií pokračuje ale v boji proti daňovým únikom a pre podnikateľov chystá virtuálne registračné pokladnice.

Duslo Šaľa zo skupiny Babiša dostane na desať rokov daňové prázdniny
[aktualne.sk; 9.7.2014]
BRATISLAVA (TASR) – Duslo Šaľa, ktoré patrí skupine Agrofert českého miliardára Andreja Babiša, zrejme dostane od štátu na 10 rokov daňové prázdniny. Má ísť o sumu takmer 60 miliónov eur. V dnešných správach o tom informoval RTVS.

Platíte lekárovi za prednostné vyšetrenie? Daniari si posvietia na ich skutočné príjmy
[dnes.sk; 9.7.2014]
BRATISLAVA – Idete k lekárovi a potrebujete urgentne vyšetriť? Buď si vystojíte radu, alebo zaplatíte. Bloček za poplatok čakáte ale márne. Nie všetci musia z vašich peňazí odvádzať dane. Štát takto prichádza o milióny eur. Ministerstvo financií pokračuje ale v boji proti daňovým únikom a pre podnikateľov chystá virtuálne registračné pokladnice.

Duslo Šaľa zo skupiny Babiša dostane na desať rokov daňové prázdniny
[dnes.sk; 9.7.2014]
BRATISLAVA – Duslo Šaľa, ktoré patrí skupine Agrofert českého miliardára Andreja Babiša, zrejme dostane od štátu na 10 rokov daňové prázdniny. Má ísť o sumu takmer 60 miliónov eur. V dnešných správach o tom informoval RTVS.

Duslo Šaľa zo skupiny A. Babiša dostane na 10 rokov daňové prázdniny
[teraz.sk; 9.7.2014]
Bratislava (TASR) – Duslo Šaľa, ktoré patrí skupine Agrofert českého miliardára Andreja Babiša, zrejme dostane od štátu na 10 rokov daňové prázdniny. Má ísť o sumu takmer 60 miliónov eur. V dnešných správach o tom informoval RTVS. Daňová úľava sa bude podľa televízie týkať investície do výroby čpavku a schváliť ju musí Európska komisia.

Firmám klesne daň za autá
[Pravda; 8.7.2014; Rubrika: Správy / ekonomika; Autor: Eva Žgravčáková, Branislav Toma]
Od začiatku budúceho roka by mala väčšina podnikateľov platiť nižšiu daň z motorových vozidiel. Podľa návrhu ministerstva financií štát zároveň plánuje daňovo zvýhodňovať podnikateľov jazdiacich na nových a ekologických automobiloch. Naopak, výrazne si priplatia firmy za používanie vyše 10–ročných vozidiel.

ANKETA
[Hospodárske noviny; 7.7.2014; Rubrika: Téma HN; Autor: (MKU)]
Pomôže kontrolný výkaz pri odhaľovaní podvodov na DPH?
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Od výkazu máme celkom veľké očakávania. Dúfame totiž, že vďaka nemu by mohla byť Finančná správa pri kontrolách flexibilnejšia. Daniari by sa teda mali zamerať len na tie firmy či podnikateľov, kde skutočne vidno nejaký problém. Na rizikový kapitál a pochybné transakcie.

Anketa
[hnonline.sk; 7.7.2014; Rubrika: HNonline]
Pomôže kontrolný výkaz pri odhaľovaní podvodov na DPH?
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Od výkazu máme celkom veľké očakávania. Dúfame totiž, že vďaka nemu by mohla byť Finančná správa pri kontrolách flexibilnejšia. Daniari by sa teda mali zamerať len na tie firmy či podnikateľov, kde skutočne vidno nejaký problém. Na rizikový kapitál a pochybné transakcie.

Expectations high as new economy minister assumes post
[spectator.sme.sk; 7.7.2014]
NEW Economy Minister Pavol Pavlis should improve the business environment in Slovakia through reforms reducing administrative burdens, employers believe.

Štát chce podporovať vedu a výskum daňovými úľavami
[Rádio Regina; 6.7.2014; 12:00; Relácia: Žurnál Rádia Regina]
Kata MARTINKOVÁ, moderátorka
Štát bude podporovať vedu a výskum firiem daňovými úľavami, budú si môcť z daní odpočítať časť výdavkov na výskumné projekty.

Daňové zvýhodnenie pre vedu a výskum
[Rádio Slovensko; 6.7.2014; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Miloš KANIAK, redaktor, moderátor
Štát bude podporovať vedu a výskum firiem daňovými úľavami.

Keď všetci dlhujú
[TV Markíza; 5.7.2014; 19:00; Relácia: Televízne noviny]
Róbert KIČINA, Podnikateľská aliancia Slovenska
Samotní podnikatelia viacerí priznávajú, že radšej sa nepôjdu súdiť a dokonca keď sú to menšie peniaze, radšej na ne zabudnú, čo je veľmi zlý signál.

Podpora vedy a výskumu vo firmách
[Rádio Slovensko; 5.7.2014; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Michal KATUŠKA, moderátor
Štát bude podporovať vedu a výskum firiem daňovými úľavami. Budú si môcť z daní odpočítať časť výdavkov na výskumné projekty. Pôjde o takzvaný super odpočet. Teda skutočné výdavky na výskum si budú môcť firmy navýšiť o 25%.

Nový minister hospodárstva SR by mal zlepšovať podnikateľské prostredie
[Tasr; 4.7.2014; Rubrika: hos]
Bratislava 4. júla (TASR) – Nový minister hospodárstva SR Pavol Pavlis (Smer-SD) by mal svojimi reformami zlepšovať podnikateľské prostredie, napríklad znížením administratívnej záťaže. Uviedol to dnes pre TASR generálny sekretár Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Oto Nevický.

Slováci majú veľký problém s dlhmi. Nestíhame platiť, počet bankrotov naberá na sile
[aktualne.sk; 4.7.2014]
BRATISLAVA – Dlhy nám stále prerastajú cez hlavu. Keď si potrebujeme požičať peniaze, najčastejšie vbehneme do banky a berieme si úver. Nie sme naučení kontrolovať si výdavky a na strane druhej nás k múru tlačí aj samotná situácia na trhu práce. Výrazne rastie počet firiem, ktoré volajú po záchrane a tiež žiadosti o osobný bankrot.

Nový minister hospodárstva SR by mal zlepšovať podnikateľské prostredie
[hlavnespravy.sk; 4.7.2014]
Nový minister hospodárstva SR Pavol Pavlis (Smer-SD) by mal svojimi reformami zlepšovať podnikateľské prostredie, napríklad znížením administratívnej záťaže. Uviedol to dnes pre TASR generálny sekretár Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Oto Nevický.

Biznismeni čakajú od nového ministra prílev zahraničných investícii
[hnonline.sk; 4.7.2014]
Nový minister hospodárstva SR Pavol Pavlis (Smer-SD) by mal svojimi reformami zlepšovať podnikateľské prostredie, napríklad znížením administratívnej záťaže. Uviedol to dnes pre TASR generálny sekretár Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Oto Nevický.

Biznismeni čakajú od nového ministra prílev zahraničných investícii
[hnonline.sk; 4.7.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Nový minister hospodárstva SR Pavol Pavlis (Smer-SD) by mal svojimi reformami zlepšovať podnikateľské prostredie, napríklad znížením administratívnej záťaže. Uviedol to dnes pre TASR generálny sekretár Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Oto Nevický.

Smer nezníži DPH. Definitívne
[hnonline.sk; 4.7.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Budúcoročné znižovanie DPH sa nekoná. Vláda vďaka tomu získa takmer 240 miliónov eur.

Smer nezníži DPH. Definitívne
[Hospodárske noviny; 4.7.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Michaela Kušnírová, por]
Vláda chce zmeniť zákon už na súčasnej schôdzi parlamentu. Vďaka tomu získa 240 miliónov.

Pavlis a Pellegrini tvrdia, že budú iní
[Pravda; 4.7.2014; Rubrika: Správy Slovensko; Autor: su, db, lb]
V stopách svojich predchodcov sa noví ministri priveľmi ísť nechystajú. Šéfovia rezortov hospodárstva Pavol Pavlis a školstva Peter Pellegrini tvrdia, že v dobrých veciach budú pokračovať, ale naznačili, že budú iní.

Podmienky pre biznis nezhoršoval Malatinský
[hnonline.sk; 3.7.2014; Rubrika: HNonline, Slovensko]
Podnikatelia sú pesimistickí. Ide však o dosahy opatrení iných rezortov, na ktoré nemal minister hospodárstva dosah, tvrdí Kičina.

Skeptický biznis a strata investorov
[Hospodárske noviny; 3.7.2014; Rubrika: Téma týždňa]
Slovensko za ministrovania Tomáša Malatinského prišlo o veľké investície. A chýbali mu veľké reformy.

Podmienky pre biznis nezhoršoval Malatinský
[Hospodárske noviny; 3.7.2014; Rubrika: Téma týždňa; Autor: Mária Hunková]
Podnikatelia sú pesimistickí. Ide však o dosahy opatrení iných rezortov, na ktoré nemal minister hospodárstva vplyv, tvrdí Kičina.

Ochrancu firiem za Smer viacerí ani nepoznajú
[SME; 3.7.2014; Rubrika: Spravodajstvo; Autor: Daniela Krajanová, den, of]
BRATISLAVA. Pavol Pavlis bol už pred vstupom do vysokej politiky úspešným podnikateľom. V minulosti podnikal s Andrejom Babišom pri vývoze priemyselného hnojiva. Do Smeru prišiel ako zakladajúci člen s Robertom Ficomz SDĽ.

Na odpis
[Plus 7 dní; 3.7.2014; Rubrika: Zaujalo nás]
Ktoré povolania v blízkej budúcnosti zaniknú a aké sú profesie budúcnosti?
Kotlári, drotári, kočiši či vartáši. Mnoho povolaní a remesiel zmizlo v dávnejšej, ale aj celkom nedávnej minulosti. Podobný scenár čaká v budúcnosti viaceré dnešné profesie.

Pomoc malým podnikateľom
[TA3; 2.7.2014; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Natália FÓNOD BABINCOVÁ, moderátorka
Neplatenie faktúr načas je chorobou podnikateľského prostredia. Ročne na ňu doplácajú desiatky živnostníkov a firiem, ktorí musia ukončiť činnosť aj preto, že za svoje služby jednoducho nedostali riadne zaplatené. Štát im chce pomôcť a navrhuje, aby podnikatelia už nemuseli platiť DPH z nezaplatených faktúr.

Szakközépből kerül ki a legtöbb állástalan
[Új szó; 2.7.2014; Rubrika: Közélet; Autor: LAJOS P. JÁNOS]
Az oktatási minisztérium a szakképzési rendszer átalakítását tervezi, elkészítenék a hiányszakmák jegyzékét is.

V odhadoch prínosov TTIP sú značné rozdiely
[euractiv.sk; 2.7.2014; Rubrika: Euractiv.fr / Sekcie / Potravinárstvo]
Projekcie dopadov ministerstva a podnikateľov sa rádovo líšia, u oboch ale prevažujú pozitíva. Obavy majú najmä potravinári a poľnohospodári.

Budúci minister hospodárstva bol vo firme s Andrejom Babišom
[sme.sk; 2.7.2014; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Daniela Krajanová, Denisa Čimová, Marianna Onuferová]
BRATISLAVA. Pavol Pavlis bol už pred vstupom do vysokej politiky úspešným podnikateľom. V minulosti podnikal s Andrejom Babišom pri vývoze priemyselného hnojiva. Do Smeru prišiel ako zakladajúci člen s Robertom Ficom z SDĽ.

Štát odpustí firmám odvody
[Hospodárske noviny; 1.7.2014; Rubrika: Titulná strana; Autor: Michaela Kušnírová, (zlo)]
Vláda plánuje ľuďom, ktorí zarábajú do 565 eur mesačne, odpustiť poistné do zdravotnej poisťovne.

Lacných ľudí chce len zlomok firiem
[Hospodárske noviny; 1.7.2014; Rubrika: téma HN; Autor: Zdenka Loučková]
Deväť mesiacov a štyritisíc pracovných miest. Taký je výsledok odpúšťania odvodov, ktoré zaviedol kabinet Roberta Fica. Posledné čísla tak výrazne zaostávajú za očakávaniami štátu. Ten sa pôvodne domnieval, že prácu si takto nájde približne 15-tisíc ľudí a pôjde o jedno z kľúčových opatrení v boji s nezamestnanosťou.

Štát odpustí firmám odvody
[hnonline.sk; 1.7.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Vláda plánuje ľuďom do príjmu 565 eur odpúšťať poistné do zdravotnej poisťovne.

Lacných ľudí chce len zlomok firiem
[hnonline.sk; 1.7.2014; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Deväť mesiacov a štyritisíc pracovných miest. Takýto je výsledok odpúšťania odvodov, ktoré zaviedol kabinet Roberta Fica. Posledné čísla tak výrazne zaostávajú za očakávaniami štátu. Ten sa pôvodne domnieval, že prácu si takto nájde približne 15-tisíc nezamestnaných a pôjde tak o jedno z kľúčových opatrení v boji s nezamestnanosťou.