2. polrok 2015

Opatrenia proti čiernej práci
[STV1; 29.4.2016; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Ľubomír BAJANÍK, moderátor
Firmy budú onedlho spoluzodpovedné aj za to, aby ich dodávatelia služieb či prác budú niekoho zamestnávať načierno, napríklad ak si niekto objedná stavebné či upratovacie firmy. Zamestnávatelia tvrdia, že sa štát zbavuje zodpovednosti. Ministerstvo práce oponuje, že firmy sa pokutám aj ďalšej administratíve môžu vyhnúť.

Vojna schránkovým firmám. Takto bude vyzerať kľúčový zákon Siete
[hnonline.sk; 29.4.2016; Rubrika: Ekonomika a firmy; Autor: Lucia Vanková]
Štát vyhlásil schránkovým firmám vojnu. Ak budú chcieť dostať od štátu zákazku alebo dotáciu, nebudú sa už môcť skrývať za nastrčené biele kone. Nové pravidlá ich prinútia prezradiť svoje meno. Má ich k tomu prinútiť novela protischránkového zákona, ktorá v týchto dňoch naberá reálnejšie kontúry na ministerstve spravodlivosti.

Dlhé kontroly škodia poctivým podnikateľom
[hnonline.sk; 29.4.2016; Rubrika: HNporadňa; Autor: Veronika Šoltinská]
Pri vratkách na DPH treba oddeliť čestné firmy od tých nepoctivých, tvrdia odborníci. Boj štátu s daňovými podvodníkmi niekedy postihne aj tých poctivých. O tom ako a či vôbec by mal štát odškodniť férových podnikateľov, ak u nich daňová kontrola nič nenájde, sa hovorilo na diskusnom fóre HNClubu.

Dlhé kontroly škodia poctivým podnikateľom
[hnporadna.hnonline.sk; 29.4.2016]
Firmy tvrdia, že na Slovensku je veľmi ťažké dostať vratku, hovorí Peter Kremský z Podnikateľskej aliancie Slovenska. „Prakticky, ak o ňu firma požiada, hneď sa u nej začne daňová kontrola,“ opísal. A v tom je celý problém. Ak sa totiž raz spustí kontrola, nadmerného odpočtu sa podnikateľ dočká až o desať dní po jej ukončení.

Štát odkryje skutočných vlastníkov schránok
[Hospodárske noviny; 29.4.2016; Rubrika: Titulná strana; Autor: Lucia Vanková]
Podľa informácií HN sa budú na odhalení pravých vlastníkov podieľať banky, daňoví poradcovia, právnici, ale aj audítorské spoločnosti. Novinka sa má dostať do parlamentu už počas prvých sto dní vlády. Rezort by mal skutočných vlastníkov kontrolovať cez dva registre firiem. Jeden z nich spustila už druhá vláda Roberta Fica, no schránkam dával „stopku“ iba pri verejných obstarávaniach. Preto ho kritizovala opozícia aj prezident..

Dlhé kontroly škodia poctivým podnikateľom
[Hospodárske noviny; 29.4.2016; Rubrika: HN Club; Autor: Veronika Šoltinská]
Boj štátu s daňovými podvodníkmi niekedy postihne aj tých poctivých. O tom, ako a či vôbec by mal štát odškodniť férových podnikateľov, ak u nich daňová kontrola nič nenájde, sa hovorilo na diskusnom fóre HNClubu. V niektorých prípadoch totiž úrady zadržiavajú firmám vratky nadmerných odpočtov DPH. Podnikatelia za to chcú kompenzácie.

Sehol nem lehet feketemunkás
[Új szó; 29.4.2016; Rubrika: Közélet; Autor: (SITA, mi)]
A jogszabály Peter Kremský, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) ügyvezető igazgatója szerint azokra a helyzetekre is érvényes, amikor a vállalkozó egy olyan cég számára dolgozik, amely az adott alkalmazott szolgáltatásait egy másik cégnek közvetíti. Szerinte a jogszabályt lehetetlen betartani, vagyis a cégek formális szerződésekkel próbálják majd megkerülni.

Podnikateľská aliancia kritizuje novelu zákona o nelegálnej práci
[Rádio FM; 28.4.2016; 15:00; Relácia: Správy]
Jana BELOVIČOVÁ, moderátorka
Podnikateľská aliancia Slovenska kritizuje novelu zákona o nelegálnej práci. Zmeny v nej pokladá za príklad zbytočného zvyšovania administratívnej náročnosti podnikania. Novela zavádza od 18. júna pre podnikateľov povinnosť overiť si, či pracovníci jeho dodávateľov nepracujú pre neho načierno. V opačnom prípade im hrozí pokuta až do 200 000 eur. Podľa aliancie to diskriminuje najmä malých podnikateľov.

Kritizujú novelu zákona
[Rádio Lumen; 28.4.2016; 17:30; Relácia: Infolumen]
Júlia KAVECKÁ, moderátorka
Podnikateľská aliancia Slovenska pokladá zmeny v zákone o čiernej práci za príklad zbytočného zvyšovania administratívnej náročnosti podnikania na Slovensku. Novela zákona od 18. júna zavádza pre podnikateľov povinnosť overiť si, či pracovníci jeho dodávateľov nepracujú pre neho načierno. V opačnom prípade im Národný inšpektorát práce môže udeliť pokutu od dvoch do 200 tisíc eur.

Firmy hľadajú v daňových rajoch aj ochranu
[GoodWill; 28.4.2016; Rubrika: Ekonomika a spoločnosť; Autor: TA]
Protiprávne ukladanie nezdanených ziskov a prepieranie peňazí cez daňové raje je v rozpore s podnikateľskou etikou. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) ide o porušovanie zákona a žiadny poctivý podnikateľ by sa nemal k takýmto praktikám uchýliť.

PAS kritizuje novelu zákona o nelegálnej práci
[netky.sk; 28.4.2016]
Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) pokladá zmeny ustanovení zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní za príklad zbytočného zvyšovania administratívnej náročnosti podnikania na Slovensku.

PAS kritizuje novelu zákona o nelegálnej práci
[pravda.sk; 28.4.2016; Rubrika: Profesia – Živnosť]
Novela zákona od 18. júna tohto roka zavádza pre podnikateľov povinnosť overiť si, či pracovníci jeho dodávateľov nepracujú pre neho načierno. V opačnom prípade im Národný inšpektorát práce môže udeliť pokutu od 2 tisíc do 200 tisíc eur. Pokiaľ budú osoby pracujúce nelegálne aspoň dve, pokuta môže byť od 5 tisíc eur.

PAS kritizuje novelu zákona o nelegálnej práci
[pravda.sk; 28.4.2016; Rubrika: Profesia – Živnosť]
Podľa výkonného riaditeľa PAS Petra Kremského to povedie len k rastu byrokracie a postihne najmä malé a stredné podniky. „PAS žiada ministerstvo práce o urýchlenú úpravu zákona tak, aby jeho znenie zodpovedalo reálnemu životu a nenútilo podnikateľov žiť v strachu, neistote a zamýšľať sa nad ukončením podnikania,“ uviedol Kremský.

Podnikatelia kritizujú novelu zákona o nelegálnej práci
[sme.sk; 28.4.2016; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: SITA]
Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) pokladá zmeny ustanovení zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní za príklad zbytočného zvyšovania administratívnej náročnosti podnikania na Slovensku.

Az adócsökkentés után sem lesz vonzóbb Szlovákia
[Új szó; 25.4.2016; Rubrika: Gazdaság és fogyasztók; Autor: (TASR, mi)]
A Fico-kormány a tervek szerint már a jövő évtől csökkenti a cégekre háruló adóterheket, Szlovákia azonban még így is versenyhátrányban lesz a szomszédos országokkal szemben, ezek így továbbra is vonzóbbak lesznek a külföldi beruházók számára.

Obama priletel do Nemecka, aby obhájil kritizovanú obchodnú dohodu medzi USA a EÚ
[aktuality.sk; 24.4.2016; Autor: Martin Odkladal]
O obchodnej dohode TTIP bude dnes rokovať americký prezident Barack Obama s Angelou Merkelovou. Pred jeho príchodom protestovalo proti dohode v nemeckom Hannoveri najmenej 35-tisíc ľudí.

Singapur znova najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko sa posunulo na 35. miesto
[europskenoviny.sk; 22.4.2016; Autor: dac]
Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure. Tesne za ním nasleduje Hong Kong a Nový Zéland. Titul najlepšej krajiny na podnikanie získalo ostrovné územie s vyše 5 miliónmi obyvateľov, ktoré leží na juh od Malajského polostrova v hodnotení Superindex PAS tento rok už po siedmy raz.

Firemná daň už mieri nadol
[Hospodárske noviny; 20.4.2016; Rubrika: firmy a financie; Autor: Lucia Vanková]
Zníženie daňovej sadzby o jedno percento vytvorí v štátnom rozpočte „dieru“ 120 miliónov eur. Ušetríte tisícky eur. Presne to sľubuje firmám nová vláda, ktorá plánuje znížiť firemnú daň z príjmu.

Firemná daň už mieri nadol
[finweb.hnonline.sk; 20.4.2016]
Podľa firiem je znižovanie na mieste. „Uvítali by sme pokles na úroveň, kde by bolo Slovensko konkurencieschopné s okolitými krajinami, s ktorými súperí o nové investície v priemysle, službách, bankovníctve a technológiách. Takáto úroveň by bola na 17 – 18 percent,“ povedal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.

Firemná daň už mieri nadol
[hnonline.sk; 20.4.2016; Rubrika: Správy zo sveta financií; Autor: Lucia Vanková]
Rezort financií uvádza, že znižovanie daňovej sadzby bude každoročne prehodnocovať. V závislosti od toho, ako sa bude dariť našej ekonomike. Či má však v pláne stlačiť dane pre firmy až takým radikálnym spôsobom, zatiaľ nepovedal.

Podnikatelia čakali od programového vyhlásenia väčšiu ambicióznosť
[investujeme.sk; 20.4.2016; Rubrika: Dane]
Pred nedávnom sme uverejnili prehľad najdôležitejších bodov Programového vyhlásenia Vlády týkajúcich sa financií a podnikania. Hoci je, vyhlásenie, v porovnaní s predchádzajúcimi dvomi, zamerané viac podnikateľsky, podnikatelia ho kritizujú. Uznávajú, že ide o zlepšenie ale podľa nich málo ambiciózne. Prinášame stanovisko Podnikateľskej aliancie Slovenska.

A. Leontiev o nových pravidlách obstarávania
[ta3.com; 20.4.2016]
Od tohto týždňa sa obstaráva podľa nových pravidiel. Tie by mali priniesť väčšie šance pre malých a stredných podnikateľov ale aj výhody pre dodávateľov, ktorí zamestnávajú sociálne slabších. Kritici im však vytýkajú, že zmeny nemusia urobiť efektívny škrt cez rozpočet podvodníkom. Povedali sme si o nej viac s advokátom Andrejom Leontievom.

Lepšie podmienky na biznis
[TA3; 19.4.2016; 12:30; Relácia: Ekonomika]
Marek MAŠURA, moderátor
Na Slovensku sa podniká lepšie, vyplýva to z aktuálneho hodnotenia Podnikateľskej aliancie. Aj keď sme sa v ňom posunuli bližšie k najúspešnejším krajinám sveta, stále máme čo zlepšovať, napríklad aj pri porovnaní s ostatnými členmi Vyšehradskej štvorky.

Firmy chcú viac reforiem
[TA3; 19.4.2016; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Jozef DÚBRAVSKÝ, moderátor
Očakávania firiem združených Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore sú najoptimistickejšie za posledné štyri roky. Podnikatelia novú vládu napriek tomu vyzývajú, aby prijala ešte viac ekonomických reforiem. Ich kritike sa nevyhol ani Brusel. Hospodársky rast Slovenska má byť tento rok jedným z najvyšších v Európskej únii.

Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure
[Fun Rádio; 19.4.2016; 06:00; Relácia: Správy]
Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure. Tesne za ním nasledujú Hongkong a Nový Zéland. Titul najlepšej krajiny na podnikanie získalo ostrovné územie s vyše 5 miliónmi obyvateľov v hodnotení Superindex Podnikateľskej aliancie Slovenska tento rok už po 7 raz.

Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure
[Fun Rádio; 19.4.2016; 09:00; Relácia: Správy]
Slovensko sa posunulo o 2 priečky nahor, na 35. miesto. Predbehli sme aj Maďarsko a Bulharsko, ktoré sa vlani nachádzali tesne pred nami. Ešte výraznejšie nahor sa ale posunula susedná Česká republika, ktorá sa dostala už na 29. pozíciu. Poľsko je 30. Rakúsko si udržalo 18. miesto, Nemecko sa posunulo na 11. priečku.

Nový index ukázal slabiny nášho biznisu
[Hospodárske noviny; 19.4.2016; Rubrika: Spravodajstvo]
Za krajinami s najlepším podnikateľským prostredím zaostávame. Ukázal to superindex Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorý spája rebríčky Svetového ekonomického fóra, Svetovej banky, Heritage Foundation a Transparency International. V indexe sme sa zo stovky krajín umiestnili na 35. mieste.

Rozprava o vládnom programe potrvá niekoľko dní, Beblavý založil klub
[pravda.sk; 19.4.2016; Rubrika: Správy – Domáce; Autor: SITA, ČTK, Pravda.sk]
Poslanci v Národnej rade SR počas druhého dňa druhej schôdze odštartovali diskusiu k programovému vyhláseniu vlády a žiadosti o vyslovenie dôvery kabinetu. Vládny program v pondelok v parlamente predstavil vicepremiér pre investície Peter Pellegrini.

Manifesto lacks concrete measures
[spectator.sme.sk; 19.4.2016; Autor: Jana Liptáková]
Combating unemployment, reduction of the corporate tax rate and postponement of a balanced state budget are in the economic part of the government’s programme statement which the parliament is now discussing.

P. Kremský o podnikaní na Slovensku
[ta3.com; 19.4.2016]
Kvalita podnikania na Slovensku sa zlepšila. Čo k tomu prispelo a čo by sme mohli urobiť lepšie, nám porozprával Peter Kremský, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa stále zlepšuje
[ta3.com; 19.4.2016]
Z aktuálneho hodnotenia Podnikateľskej aliancie vyplýva, že sa na Slovensku podniká lepšie. Aj keď sme sa v hodnotení posunuli bližšie k najúspešnejším krajinám sveta, stále máme čo zlepšovať.

Firmy vyzývajú na prijatie ekonomických reforiem, kritizujú aj Brusel
[ta3.com; 19.4.2016]
Očakávania firiem združených v Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore sú najoptimistickejšie za posledné štyri roky. Podnikatelia novú vládu napriek tomu vyzývajú, aby prijala viac ekonomických reforiem. Ich kritike sa nevyhol ani Brusel.

Investori dvíhajú varovný prst
[TV JOJ; 18.4.2016; 12:00; Relácia: Noviny]
Andrea PÁLFFY-BELÁNYI, moderátorka
Európski investori dvíhajú nad Slovenskom varovný prst. Ak pre nich nová vláda nedokáže zabezpečiť lepšie podnikateľské prostredie, nie je vylúčené, že sú začnú hľadať nové pôsobisko. K tradičným problém s byrokraciou, súdnictvom a častými zmenami zákonov pribudol ďalší, ktorý v zahraničí kazí imidž našej krajiny.

Investori dvíhajú varovný prst
[TV JOJ; 18.4.2016; 16:55; Relácia: Noviny o 17]
Michal RYBANSKÝ, redaktor
Zvýšiť počet zamestnancov a rozšíriť výrobné kapacity. Viacero zahraničných podnikateľov vstupovalo do tohto roku s rozvojovými cieľmi. Výsledky volieb ich však zaskočili. Prestávajú totiž veriť, že sa podarí vyliečiť chronické choroby.

Farmári dostávajú od Únie najviac, nevie sa, či oprávnene
[SME; 18.4.2016; Rubrika: Ekonomika; Autor: Annamária Ondrejková]
Európsky dvor audítorov kritizoval Brusel, že Európska komisia dotuje farmárov, hoci nevie, či dotáciu potrebujú a v akej výške. Takmer 60-tisíc eur môže dostať pestovateľ cukrovej repy ako dotáciu od Európskej únie – ak ju pestuje na sto hektároch. Je to veľa? Nevie to ani samotný Brusel.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko stúplo na 35. miesto
[Tasr; 18.4.2016; Rubrika: hos]
Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure. Tesne za ním nasleduje Hongkong a Nový Zéland. Titul najlepšej krajiny na podnikanie získalo ostrovné územie s vyše piatimi miliónmi obyvatelov v hodnotení Superindex Podnikatelskej aliancie Slovenska (PAS) tento rok už po siedmy raz. Slovensko sa posunulo o dve priečky nahor, na 35. miesto.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko si polepšilo
[24hod.sk; 18.4.2016; Rubrika: Ekonomika]
Aliancia upozornila, že SR za krajinami s najpriaznivejším podnikateľským prostredím na svete naďalej výrazne zaostáva. Tento rok sa však jej index opäť zvýšil o 0,46 na 78,3 bodu, k čomu prispel najmä posun v hodnotení Doing Business Svetovej banky. Slovensko si tak polepšilo o dve priečky a dostalo sa na 35. miesto vo svete, pričom predbehlo Maďarsko a Bulharsko, ktoré sa vlani nachádzali tesne pred ním.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko stúplo na 35. miesto
[aktuality.sk; 18.4.2016; Autor: Shutterstock.com]
Titul najlepšej krajiny na podnikanie získalo ostrovné územie s vyše piatimi miliónmi obyvateľov v hodnotení Superindex Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) tento rok už po siedmy raz. Slovensko sa posunulo o dve priečky nahor, na 35. miesto.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta: Slovensko na rebríčku stúplo!
[cas.sk; 18.4.2016]
Aliancia upozornila, že SR za krajinami s najpriaznivejším podnikateľským prostredím na svete naďalej výrazne zaostáva. Tento rok sa však jej index opäť zvýšil o 0,46 na 78,3 bodu, k čomu prispel najmä posun v hodnotení Doing Business Svetovej banky.

Toto sú najlepšie krajiny pre biznis, Slovensko výrazne zaostáva
[finweb.hnonline.sk; 18.4.2016]
Najviac si index zlepšila Uganda pred Indiou, Vietnamom a Keňou. Piatym najlepším reformátorom na svete je práve Česko.

Toto sú najlepšie krajiny pre biznis, Slovensko výrazne zaostáva
[hnonline.sk; 18.4.2016; Rubrika: Správy zo sveta financií; Autor: TASR]
Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure. Tesne za ním nasleduje Hongkong a Nový Zéland. Titul najlepšej krajiny na podnikanie získalo ostrovné územie s vyše piatimi miliónmi obyvateľov v hodnotení Superindex Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) tento rok už po siedmy raz. Slovensko sa posunulo o dve priečky nahor, na 35. miesto.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko stúplo na 35. miesto
[konzervativnyvyber.sk; 18.4.2016]
Ešte výraznejšie nahor sa posunula Česká republika, ktorá sa dostala už na 29. pozíciu, Poľsko je o priečku za ňou. Vyššie smerovali aj Slovinsko či Rumunsko.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko stúplo na 35. miesto
[netky.sk; 18.4.2016]
Aliancia upozornila, že SR za krajinami s najpriaznivejším podnikateľským prostredím na svete naďalej výrazne zaostáva. Tento rok sa však jej index opäť zvýšil o 0,46 na 78,3 bodu, k čomu prispel najmä posun v hodnotení Doing Business Svetovej banky. Slovensko si tak polepšilo o dve priečky a dostalo sa na 35. miesto vo svete, pričom predbehlo Maďarsko a Bulharsko, ktoré sa vlani nachádzali tesne pred ním.

Podnikateľské prostredie sa u nás mierne zlepšilo
[openiazoch.zoznam.sk; 18.4.2016; Autor: SITA]
Podnikateľská aliancia Slovenska na základe údajov zo štyroch najrenomovanejších rebríčkov kvality podnikateľského prostredia zostavila Superindex. Slovensko si na základe týchto údajov mierne polepšilo.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko stúplo na 35. miesto
[postoj.sk; 18.4.2016; Rubrika: Spravodajstvo; Autor: TASR]
“Podnikateľské prostredie na Slovensku sa teda podľa výsledkov štyroch renomovaných inštitúcií počas uplynulých 12 mesiacov nepatrne zlepšilo a kvalitou podmienok na podnikanie sa krajina posunula bližšie k najúspešnejším štátom sveta,” zhodnotil výkonný riaditeľ aliancie Peter Kremský.

Podnikateľské prostredie sa u nás mierne zlepšilo, predbehli sme Maďarov
[pravda.sk; 18.4.2016; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: SITA]
Najlepšou krajinou na podnikanie je Singapur. Konštatuje to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na základe Superindexu, ktorý vytvára na základe najnovších údajov štyroch prestížnych medzinárodných rebríčkov hovoriacich o kvalite podnikateľského prostredia. Ide o rebríčky Svetového ekonomického fóra, Svetovej banky, Heritage Foundation a Transparency international.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko zaostáva
[sme.sk; 18.4.2016; Rubrika: Ekonomika / Svet; Autor: TASR]
Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure. Tesne za ním nasleduje Hongkong a Nový Zéland. Titul najlepšej krajiny na podnikanie získalo ostrovné územie s vyše piatimi miliónmi obyvateľov v hodnotení Superindex Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) tento rok už po siedmy raz. Slovensko sa posunulo o dve priečky nahor, na 35. miesto.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko si polepšilo
[spravy.pozri.sk; 18.4.2016]
Aliancia upozornila, že SR za krajinami s najpriaznivejším podnikateľským prostredím na svete naďalej výrazne zaostáva. Tento rok sa však jej index opäť zvýšil o 0,46 na 78,3 bodu, k čomu prispel najmä posun v hodnotení Doing Business Svetovej banky.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko si polepšilo
[ta3.com; 18.4.2016]
Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure. Tesne za ním nasleduje Hongkong a Nový Zéland. Titul najlepšej krajiny na podnikanie získalo ostrovné územie s vyše piatimi miliónmi obyvateľov v hodnotení Superindex Podnikateľskej aliancie Slovenska tento rok už po siedmy raz.

Singapur je najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko si polepšilo
[teraz.sk; 18.4.2016; Rubrika: Ekonomika – podnikanie; Autor: Tasr]
Titul najlepšej krajiny na podnikanie získalo ostrovné územie s vyše piatimi miliónmi obyvateľov v hodnotení Superindex Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) tento rok už po siedmy raz. Slovensko sa posunulo o dve priečky nahor, na 35. miesto.

Krajiny, kde sa najlepšie podniká. Pozrite sa, ako dopadlo Slovensko
[tvnoviny.sk; 18.4.2016; Autor: BRATISLAVA/TASR]
PAS vytvára Superindex z najčerstvejších údajov štyroch medzinárodných rebríčkov, ktoré každoročne vydávajú Svetové ekonomické fórum, Svetová banka, Heritage Foundation a Transparency International.

Farmári dostávajú najviac eur z Únie. Oprávnene?
[sme.sk; 17.4.2016; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Annamária Ondrejková]
Európsky dvor audítorov podrobil Brusel kritike. Tvrdí, že Európska komisia dotuje farmárov, hoci nevie, či dotáciu potrebujú a v akej výške. Európsky dvor audítorov mu vyčíta, že neexistuje spoľahlivý systém, ktorý by jasne povedal, či príjmy poľnohospodárov sú porovnateľné s príjmami v iných odvetviach hospodárstva.

Vládna kontinuita je dôvodom na obavy
[etrend.sk; 15.4.2016; Rubrika: Podnikanie; Autor: SITA]
Programové vyhlásenie vlády je pomerne všeobecné, obsahuje veľa silných vyhlásení, no málo praktických opatrení. Podľa analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska sa nedostatočne sa venuje podnikateľskému prostrediu.

Elektromobily si zatiaľ márne hľadajú cestu
[pravda.sk; 15.4.2016; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: Martin Majerníček, Pravda]
Rozšírenie elektrických automobilov do bežných rodín je na Slovensku zatiaľ stále v nedohľadne. Napriek tomu, že minulá vláda prijala v roku 2015 stratégiu rozvoja elektromobility na Slovensku, elektrické autá sú stále slabou konkurenciou pre vozidlá so spaľovacím pohonom. Podnikatelia vidia v ponuke plusy aj mínusy. „Ak je to ekonomicky výhodné a podnikateľ je ekologicky orientovaný, môže po tom siahnuť. Veľmi však záleží na tom, ako sa to auto používa. Ak by ho mal používať na nejaké dlhšie trasy, radšej si kúpi bežné auto,“ povedal Peter Kremský, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Podnikateľská aliancia o programe vlády: Silné vyhlásenia, málo opatrení
[pravda.sk; 15.4.2016; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: SITA]
Programové vyhlásenie vlády je pomerne všeobecné, obsahuje veľa silných vyhlásení, málo praktických opatrení a tiež sa málo venuje podnikateľskému prostrediu. Konštatuje to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Elektromobily si zatiaľ márne hľadajú cestu
[Pravda; 15.4.2016; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: Martin Majerníček]
Napriek tomu, že minulá vláda prijala v roku 2015 stratégiu rozvoja elektromobility na Slovensku, elektrické autá sú stále slabou konkurenciou pre vozidlá so spaľovacím pohonom. Elektroautá sú drahé, prevádzka je pre obmedzený dojazd komplikovaná. Najnovší pokus, ako rozšíriť záujem o autá, ktoré neprodukujú emisie priamo pri svojej prevádzke, je cez podnikateľov.

Fico 3.0: Programu chýbajú ambície
[Hospodárske noviny; 14.4.2016; Rubrika: Programové vyhlásenie vlády; Autor: Lucia Vanková]
Dalo sa aj viac. Presne tak sa označujú priority novej vlády, ktoré včera predstavila vo svojom programovom vyhlásení. Či už ide o málo peňazí do školstva alebo slabé opatrenia pre podnikateľov. Odborníci a firmy sa zhodujú, že mali od vlády väčšie očakávania.

PVV je pomerne všeobecné, málo sa venuje podnikateľskému prostrediu
[Tasr; 14.4.2016; Rubrika: hos]
Programové vyhlásenie vlády (PVV) SR je pomerne všeobecné, obsahuje veľa silných vyhlásení a málo praktických opatrení. Málo sa venuje podnikateľskému prostrediu, ktoré je určujúce pre rast ekonomiky a rozvoj ekonomicky slabých regiónov. Uviedol to pre TASR výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský v reakcii na PVV, ktoré v stredu (13. 4.) schválil vládny kabinet.

Kde zlyháva právo v biznise
[Trend; 14.4.2016; Rubrika: Právo a advokácia – Právnické fórum 2016; Autor: Zuzana Petková]
Nízku vymožiteľnosť práva považujú podnikatelia za jednu z hlavných prekážok v biznise. Tá podľa nich nie je dlhodobo len problémom justície, pomalých a skorumpovaných súdov, ale vplýva na ňu aj celkový prístup predstaviteľov štátu a občanov k pravidlám v spoločnosti.

Ďalšia hra na boj s korupciou
[Trend; 14.4.2016; Rubrika: Právo a advokácia – Potláčanie korupcie; Autor: Ivan Haluza]
Aj výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský hovorí, že jeho organizácii na protikorupčných plánoch novej vlády prekáža najmä to, že sa všetko robí „iba na oko“. „Štát nemá záujem o skutočný boj proti korupcii. Panuje tu kultúra založená na korupčnej sieti,“ dopĺňa.

Na legislatívne nezmysly doplácajú najmä podnikatelia
[Trend; 14.4.2016; Rubrika: Právo a advokácia – Podnikateľská legislatíva; Autor: Zuzana Kollárová]
Podnikatelia a firmy musia ročne vyplniť pre rôzne štátne úrady desiatky tlačív. Stojí ich to nielen čas, ale často aj neefektívne vynaložené peniaze. Pritom niektoré potvrdenia a štatistiky posielajú úradom duplicitne.

Firmy a podnikatelia čakajú na systémové riešenia
[Trend; 14.4.2016; Rubrika: TREND + malé a stredné podniky – Čo pripravuje vláda; Autor: Zuzana Kollárová]
Napriek tomu, že malé a stredné podniky sú na Slovensku najväčším zamestnávateľom a tvorcom viac ako polovice HDP (64,6 %), štát nevenuje problémom podnikateľov dosť pozornosti. Druhá Ficova vláda sa zamerala v predchádzajúcich štyroch rokoch najmä na zvýšenie daňových príjmov.

Programové vyhlásenie vlády  je pomerne všeobecné, málo sa venuje podnikateľskému prostrediu
[hlavnespravy.sk; 14.4.2016; Autor: TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann]
Podľa výkonného riaditeľa aliancie Kremského posledné štyri roky podnikatelia pociťovali zhoršovanie podnikateľského prostredia, korupciu súdnictva, nárast byrokracie a štátneho aparátu.

Fico 3.0: Programu chýbajú ambície
[hnonline.sk; 14.4.2016; Rubrika: Slovensko; Autor: Lucia Vanková]
Odborníci a podnikatelia sa zhodujú, že mali od vlády väčšie očakávania. Prečítajte si, čo hovoria o najdôležitejších programových bodoch, a či ich vôbec považujú za reálne.

Program vlády sa málo venuje podnikaniu na Slovensku
[sme.sk; 14.4.2016; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: TASR]
Programové vyhlásenie vlády (PVV) SR je pomerne všeobecné, obsahuje veľa silných vyhlásení a málo praktických opatrení. Málo sa venuje podnikateľskému prostrediu, ktoré je určujúce pre rast ekonomiky a rozvoj ekonomicky slabých regiónov. Uviedol to pre TASR výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský v reakcii na PVV, ktoré v stredu (13. 4.) schválil vládny kabinet.

Veľké hodnotenie programu vlády: Experti sa pozreli na sľuby, Slováci, toto je realita!
[topky.sk; 14.4.2016; Autor: TMZ]
Vláda včera predstavila program na celé štyri roky a ukázala Slovákom svoje sľuby. Topky sa na tento program pozreli podrobnejšie spolu s expertmi a analytikmi z rôznych oblastí. Prinášame vám veľké hodnotenie programu ekonomiky, bezpečnosti, zdravotníctva či korupcie.

Firmy a podnikatelia čakajú na systémové riešenia
[etrend.sk; 13.4.2016; Rubrika: Týždenník TREND; Autor: Zuzana Kollárová]
Napriek tomu, že malé a stredné podniky sú na Slovensku najväčším zamestnávateľom a tvorcom viac ako polovice HDP (64,6 %), štát nevenuje problémom podnikateľov dosť pozornosti.

Na legislatívne nezmysly doplácajú najmä podnikatelia
[etrend.sk; 13.4.2016; Rubrika: Týždenník TREND; Autor: Zuzana Kollárová]
Podnikatelia a firmy musia ročne vyplniť pre rôzne štátne úrady desiatky tlačív. Stojí ich to nielen čas, ale často aj neefektívne vynaložené peniaze. Pritom niektoré potvrdenia a štatistiky posielajú úradom duplicitne.

Ďalšia hra na boj s korupciou
[etrend.sk; 13.4.2016; Rubrika: Týždenník TREND; Autor: Ivan Haluza]
Nedávno končiaca – druhá vláda Roberta Fica urobila v boji proti korupcii istý pokrok, ale len veľmi malý. Prijala síce voči nej niektoré nové zákony, ale nikdy naozaj neprišlo k ich striktnému plneniu priamo v praxi.

Kde zlyháva právo v biznise
[etrend.sk; 13.4.2016; Rubrika: Týždenník TREND; Autor: Zuzana Petková]
Nízku vymožiteľnosť práva považujú podnikatelia za jednu z hlavných prekážok v biznise. Tá podľa nich nie je dlhodobo len problémom justície, pomalých a skorumpovaných súdov, ale vplýva na ňu aj celkový prístup predstaviteľov štátu a občanov k pravidlám v spoločnosti.

Náplasť na slovenské školstvo: 41-tisíc eur pre 4 ľudí?
[parlamentnelisty.sk; 13.4.2016; Rubrika: Politici voličom; Autor: vef]
Čoraz viac študentov zo Slovenska odchádza, práve pre kvalitu života a pracovné podmienky, ktoré im tu nachystali posledné vlády. Potvrdzuje to aj prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska. Študenti odpovedali, že by ich k návratu naspäť motivovalo zvýšenie platov, poriadok a prosperita na Slovensku či zmena politickej situácie. Finančné stimuly sa nachádzali pri konci rebríčka a priviedli by naspäť asi len desatinu opýtaných.

Náplasť na slovenské školstvo: 41-tisíc eur pre 4 ľudí?
[blog.sme.sk; 12.4.2016; Rubrika: Blog SME / Politika; Autor: Branislav Gröhling]
Rezort školstva pokračuje v programe, ktorý zaplatí Slovákom štúdium na univerzite v zahraničí, ak sa zaviažu po skončení štúdia robiť vo verejnej správe. Ide o Grantový program pre posilnenie analýz verejnej správy.

Ak by sa teraz roztočila vrtuľa, rozvírila by šialenú infláciu
[investujeme.sk; 11.4.2016; Rubrika: Makroekonomika; Autor: Peter Furmaník st.]
Týždeň centrálnych bánk a ropných nádejí, euro, ktoré podceňuje politické riziká, pokrivené holandské nie ukrajinským túžbam, ale aj fakt, že do daňových rajov sa neuteká len pred vysokými daňami, ale i pred vydieračmi, o čom spieva aj slovenská rocková kapela. Takto v stručnosti by sa jednou dlhšou vetou dalo charakterizovať uplynulých sedem dní vo financiách.

Firmy idú podľa PAS do daňových rajov aj pre bezpečnosť
[profini.sk; 11.4.2016; Autor: Podnikateľská aliancia Slovenska]
Mnoho podnikateľov virtuálne prenieslo svoje podnikanie do daňových rajov, aby zabránilo svojej vystopovateľnosti na Slovensku a následnému vydieraniu, útokom na svoju rodinu, zdravie a život. Myslí si to výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.

Virtuálna pokladnica má rok
[STV1; 9.4.2016; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Peter KREMSKÝ, Podnikateľská aliancia Slovenska
Ak niekto má už tú elektronickú registračnú pokladnicu, tak asi hneď ju nevyhodí, ale vlastne keď skončí jej životnosť, tak začne uvažovať nad tým, že či teda si kúpi novú alebo prejde na tú virtuálnu pokladnicu. Čiže zrejme budú na to prechádzať postupne.

Slovenská stopa
[TV Markíza; 9.4.2016; 19:00; Relácia: Televízne noviny]
Peter KREMSKÝ, Podnikateľská aliancia Slovenska
Myslím si, že je dôležité nehádzať do jedného vreca poctivých podnikateľov s ľuďmi, ktorí robia daňové podvody a ktorí kryjú politikov.

Zlacnie elektrina?
[TA3; 8.4.2016; 12:30; Relácia: Ekonomika]
Marek MAŠURA, moderátor
Slovenské firmy sa dlhodobo sťažujú na vysoké účty za elektrinu. Teraz im svitla nádej, že by mohli platiť menej. Pripustil to minister hospodárstva Peter Žiga. Táto téma nás zaujala, do štúdia sme si preto pozvali Petra Kremského, výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska, aby nám povedal viac.

Slovenské firmy môžu vyhľadávať daňové raje aj pre ochranu pred mafiou
[Tasr; 8.4.2016; Rubrika: hos]
Protiprávne ukladanie nezdanených ziskov a prepieranie peňazí cez daňové raje je v rozpore s podnikateľskou etikou. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) ide o porušovanie zákona a žiadny poctivý podnikateľ by sa nemal k takýmto praktikám uchýliť.

Firmy zo SR môžu vyhľadávať daňové raje i pre ochranu pred mafiou
[24hod.sk; 8.4.2016; Rubrika: Ekonomika]
Aliancia preto oceňuje diskusiu o dokumentoch panamskej spoločnosti Mossack Fonseca, známych ako Panama Papers. “Ešte viac odsúdeniahodné je, ak takto postupujú politici, ktorí ukrývajú svoje nelegálne príjmy pred voličmi, aby si zabezpečili ich hlasy aj v budúcnosti,” dodal výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský. Tieto financie navyše, podľa jeho slov zvyčajne pochádzajú z trestnej činnosti, najmä korupcie a klientelizmu, a teda sú ukradnuté občanom a daňovým poplatníkom.

V daňových rajoch sa často ukrývajú poctiví podnikatelia pred mafiánmi
[aktuality.sk; 8.4.2016; Autor: Shutterstock.com; Martin Odkladal]
Najnovšia medzinárodná kauza Panama papers rozprúdila negatívnu debatu ohľadom daňových rajov. Tie však poctivým podnikateľom často slúžia ako útočisko pred kriminálnikmi.

Slovenské firmy môžu vyhľadávať daňové raje aj pre ochranu pred mafiou
[hlavnespravy.sk; 8.4.2016; Autor: TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Štefan Puškáš]
Sú však aj iné dôvody otvárania spoločností a ukladania financií v krajinách, ako sú Panama, Seychely alebo rôzne britské územia, myslí si výkonný riaditeľ PAS. “Je to najmä anonymné vlastníctvo spoločností, dlhoročná stabilita a spoľahlivosť právneho systému a tiež nízke, prípadne nulové majetkové dane a extrémne nízka byrokracia v týchto krajinách,” vymenoval

Žiga zníži firmám cenu elektriny
[hnonline.sk; 8.4.2016; Rubrika: Ekonomika a firmy; Autor: Lucia Vanková]
Podľa analytika je priestor na zníženie cien o 3,5 percenta, firmy si však predstavujú oveľa výraznejší pokles.

Slovenské firmy môžu vyhľadávať daňové raje aj pre ochranu pred mafiou
[netky.sk; 8.4.2016]
Protiprávne ukladanie nezdanených ziskov a prepieranie peňazí cez daňové raje je v rozpore s podnikateľskou etikou. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) ide o porušovanie zákona a žiadny poctivý podnikateľ by sa nemal k takýmto praktikám uchýliť.

V daňových rajoch sú firmy aj pre anonymitu a bezpečnosť
[pravda.sk; 8.4.2016; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: SITA]
Mnoho podnikateľov virtuálne prenieslo svoje podnikanie do daňových rajov, aby zabránilo svojej vystopovateľnosti na Slovensku a následnému vydieraniu, útokom na svoju rodinu, zdravie a život. Myslí si to výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.

Firmy môžu vyhľadávať daňové raje aj pre ochranu pred mafiou
[sme.sk; 8.4.2016; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: TASR]
Podľa podnikateľskej aliancie sú aj iné dôvody na otváranie spoločností a ukladanie financií v krajinách, ako sú Panama či Seychely.

HOSŤ V ŠTÚDIU: P. Kremský o lacnejšej elektrine
[ta3.com; 8.4.2016]
Slovenské firmy sa dlhodobo sťažujú na vysoké účty za elektrinu. Teraz im svitla nádej, že by mohli platiť menej. Minister hospodárstva Peter Žiga pripustil, že ceny by mohli ísť nadol. Viac nám povedal Peter Kremský, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Firmy zo SR môžu vyhľadávať daňové raje i pre ochranu pred mafiou
[teraz.sk; 8.4.2016; Rubrika: Ekonomika – podnikatelia; Autor: Tasr]
Protiprávne ukladanie nezdanených ziskov a prepieranie peňazí cez daňové raje je v rozpore s podnikateľskou etikou. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) ide o porušovanie zákona a žiadny poctivý podnikateľ by sa nemal k takýmto praktikám uchýliť.

Žiga zníži firmám cenu elektriny
[Hospodárske noviny; 8.4.2016; Rubrika: Spravodajstvo; Autor: Lucia Vanková]
Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Petra Kremského majú vysoké ceny energií na firmy širokosiahle dôsledky. „Znižujú ich konkurencieschopnosť, zvyšujú náklady a zamedzujú rozširovaniu výroby, novým investíciám, novým pracovným miestam a zrejme aj príchodu nových investorov,“ povedal.

Snaha ministerstva podporiť centrá zdielaných služieb je málo ambiciózna
[Tasr; 7.4.2016; Rubrika: hos]
Aj v súčasnom raste zamestnanosti služby výrazne vedú. Podľa Národnej banky Slovenska totiž najvýraznejšie rastie zamestnanosť v službách, potom v priemysle, či obchode. “Pri podrobnejšom pohľade na vývoj zamestnanosti vidno, že slovenská ekonomika zaň môže ďakovať najmä službám. Podľa údajov Štatistického úradu odvetvie trhových služieb už teraz ročne vytvára vyše 20.000 nových pracovných miest,” vyčíslil Kremský.

Podnikatelia o snahe ministerstva podporiť centrá zdieľaných služieb
[24hod.sk; 7.4.2016; Rubrika: Ekonomika]
Podnikateľská aliancia tvrdí, že práve centrá zdieľaných služieb vytvárajú na Slovensku najviac nových pracovných príležitostí pre mladých ľudí. “Sú motorom zamestnanosti, prijímajú najmä vzdelaných ľudí a nepriamo tvoria ďalšie pracovné miesta,” dodal výkonný riaditeľ PAS. Oproti priemyslu sú pritom podľa neho podstatne menej náchylné prepúšťať počas krízy.

Snaha ministerstva podporiť centrá zdieľaných služieb je málo ambiciózna
[konzervativnyvyber.sk; 7.4.2016]
Zámery ministerstva hospodárstva podporiť centrá zdieľaných služieb Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) víta. Ambíciu, aby v nich do roku 2020 vzniklo 20.000 pracovných miest, však považuje za príliš slabú.

Snaha ministerstva podporiť centrá zdieľaných služieb je málo ambiciózna
[openiazoch.zoznam.sk; 7.4.2016; Autor: TASR]
Ministerstvo hospodárstva zverejnilo podľa PAS Koncepciu podpory centier podnikových služieb na Slovensku. Podľa koncepcie zamestnávajú tieto centrá na Slovensku aktuálne takmer 30.000 ľudí a 90 percent z nich sú občania Slovenska. “Ich vekový priemer bol vlani 32 rokov a priemerná mzda dosahuje 1660 eur,” priblížil Kremský.

Podnikatelia o snahe ministerstva podporiť centrá zdieľaných služieb
[teraz.sk; 7.4.2016; Rubrika: Ekonomika; Autor: Tasr]
Zámery ministerstva hospodárstva podporiť centrá zdieľaných služieb Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) víta. Ambíciu, aby v nich do roku 2020 vzniklo 20.000 pracovných miest, však považuje za príliš slabú.

Plán zamestnanosti v centrách služieb je podľa PAS slabý
[openiazoch.zoznam.sk; 6.4.2016; Autor: SITA]
Zlepšením podnikateľského a právneho prostredia, vzdelávania a kvality života na Slovensku možno podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska podporiť príchod a rozširovanie centier zdieľaných služieb.

Firmy sa sťažujú na zdržovanie výplat
[STV1; 5.4.2016; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Finančná správa neprimerane dlho zdržiava vyplácanie peňazí, na ktoré majú podnikatelia nárok ide o skúsenosti mnohých z nich. Finančná správa nato zrejme doplatí, na stranu podnikateľov sa už postavil aj Súdny dvor Európskej únie. Rozhodol, že pri oneskorení výplat  musí podnikateľom zaplatiť aj úroky, ročne môže ísť o tisícky firiem.

Drahšia Bratislava kvôli predsedníctvu? Podnikaví špekulanti si prídu na svoje!
[dnes24.sk; 5.4.2016; Autor: Dnes24.sk]
„Tento dopyt je už teraz pomerne vysoký a ponuka ho ledva stihne pokrývať. V ekonomike je prirodzené, že ak stúpa dopyt po určitých službách a ponuka je rovnaká, tlačí to na rast pridanej hodnoty a tým aj vyššie ceny. Očakávame, že podnikatelia v službách sa budú zvýšiť ceny, tí špekulatívnejší aj výrazne,“ hovorí Kremský.

Investičné stimuly pre veľké podniky deformujú podnikateľské prostredie a poškodzujú podnikateľov
[profini.sk; 5.4.2016; Autor: Podnikateľská aliancia Slovenska]
Na Slovensku v posledných rokoch rastie štátna investičná pomoc pre podnikateľov, takzvané investičné stimuly. Kým v roku 2014 to bolo takmer 100 miliónov eur, vlani už za skoro 180 miliónov a tento rok sa už schválená investičná pomoc blíži k 100 miliónom eur.

Investičné stimuly skôr zhoršujú podnikateľské prostredie, ak sa udeľujú neprehľadne
[profini.sk; 5.4.2016; Autor: Podnikateľská aliancia Slovenska]
Podnikatelia by na Slovensku mali dostávať viac investičných stimulov. Ich nedostatok ich znevýhodňuje voči zahraničným konkurentom, kde sú vlády v tomto smere štedrejšie, napríklad v Českej republike.

Drahšia Bratislava kvôli predsedníctvu? Podnikaví špekulanti si prídu na svoje!
[dnes24.sk; 4.4.2016; Autor: Dnes24.sk]
O tri mesiace preberá Slovensko štafetu predsedajúcej krajiny Rady EÚ. Očakáva sa, že len v rámci pracovných ciest zavíta do Bratislavy takmer 25-tisíc delegátov. Najviac ich bude sústredených v centre metropoly. Zaujímalo nás, ako sa nával zahraničných návštevníkov a turistov prejaví v ,,podnikaní po slovensky“.

Koalícia rozšíri osobitné dane a odvody
[STV1; 1.4.2016; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Ľubomír BAJANÍK, moderátor
Obchodníkov pravdepodobne čaká nová daň. Podľa informácií RTVS štvorkoalícia zvažuje najmä zaťaženie väčších supermarketov. Obchodníci tvrdia, že výsledkom bude zdražovanie. Rozšírenie okruhu firiem s osobitnými odvodmi a daňami naznačila koalícia už v programových tézach.

Rodinné podnikanie
[TA3; 30.3.2016; 20:45; Relácia: Biznis]
Daniela PIRŠELOVÁ, moderátorka
V ekonomicky vyspelých krajinách je označenie rodinná firma synonymom akejsi kvality, prestíže a stability, ku ktorej sa s hrdosťou hlási celá rodina. Patrične sa k tomu aj prispôsobili podmienky pre začiatok a pre perspektívne fungovanie rodinného biznisu. Na Slovensku je história súkromného podnikania vôbec relatívne mladá a o rodinnom podnikaní sa napríklad v našej legislatíve stále veľa nedozviete.

 

Nová vláda by mala spustiť reformy na podporu modernej ekonomiky

[24hod.sk; 31.12.2015; Rubrika: Ekonomika]
Lepšie postavenie Slovenska v hodnotení podmienok na podnikanie by mala zabezpečiť po parlamentných voľbách nová vláda, ktorá sa opäť pustí do reforiem a podporí modernú ekonomiku 21. storočia. Zabezpečí návrat státisícov Slovákov zo zahraničia. S týmito očakávaniami vstupuje do nadchádzajúceho roka 2016 Podnikateľská aliancia Slovenska.

Nárast byrokracie: Podnikatelia vnímali prijaté zákony zväčša negatívne
[openiazoch.zoznam.sk; 31.12.2015; Autor: SITA]
Väčšinu tohtoročných prijatých legislatívnych zmien, ktoré sa týkajú podnikateľského prostredia na Slovensku, hodnotili podnikatelia negatívne.

Nová vláda by mala spustiť reformy na podporu modernej ekonomiky
[openiazoch.zoznam.sk; 31.12.2015; Autor: TASR]
Lepšie postavenie Slovenska v hodnotení podmienok na podnikanie by mala zabezpečiť po parlamentných voľbách nová vláda, ktorá sa opäť pustí do reforiem a podporí modernú ekonomiku 21. storočia.

Nová vláda by mala spustiť reformy na podporu modernej ekonomiky
[spravy.pozri.sk; 31.12.2015]
Potrebujeme vládu, ktorá sa reálne pustí do boja s korupciou. Podnikateľom v súťaži o štátne zákazky zaručí rovnosť šancí, odstráni pokrivenia trhu a podporí konkurenciu, podčiarkol pre TASR výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský.

Nová vláda by mala spustiť reformy na podporu modernej ekonomiky
[teraz.sk; 31.12.2015; Rubrika: Ekonomika – reformy; Autor: Tasr]
Lepšie postavenie Slovenska v hodnotení podmienok na podnikanie by mala zabezpečiť po parlamentných voľbách nová vláda, ktorá sa opäť pustí do reforiem a podporí modernú ekonomiku 21. storočia.

STRUČNE
[Šport; 31.12.2015; Rubrika: Z domova; Autor: PETER DODEK]
Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska polovica z 30-tisíc slovenských študentov v zahraničí tam chce ostať aj po škole.

Aki egyszer kimegy, ott is marad
[Új szó; 31.12.2015; Rubrika: Közélet; Autor: IBOS EMESE]
A külföldi egyetemeken tanuló diákok több mint a fele nem tér vissza Szlovákiába – derül ki a Szlovák Vállalkozói Szövetség felméréséből.

Javuló gazdaság, pénzszóró kormány
[Új szó; 31.12.2015; Rubrika: Gazdaság és fogyasztók; Autor: (vlv, SITA, ú) ÖSSZEFOGLALÓ]
Gyorsuló gazdasági növekedés, újabb nagyberuházások, kevesebb állástalan, alacsonyabb árak, csökkenő rezsiköltségek – a 2015-ös év a szlovák gazdaság számára nem alakult a legrosszabbul. Az elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a Ficokabinet ezt nem a szükséges reformok bevezetésére, hanem választási kampányának az áttételes finanszírozására használta fel.

Dane za firemné autá sa zjednotia
[STV1; 30.12.2015; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
Podnikateľov, ktorí platia dane z motorových vozidiel čakajú od budúceho roka viaceré zmeny. Štát im sľubuje menej byrokracie. Podnikatelia by chceli dane znížiť. Využiť budú môcť ekologické zľavy.

Odborníci vybrali najzaujímavejšie grafy roku 2015
[Denník N; 30.12.2015; Rubrika: Grafy]
Ekonomika prudko rastie, ale pracovné miesta pribúdajú pomaly. I napriek zrýchleniu tvorby pracovných miest v poslednom roku, výdatne poháňanej dočasnými eurofondmi, máme o 102-tisíc nezamestnaných viac ako v predkrízovom roku 2008.

Na Slovensko sa už nechcú vrátiť. Polovica mladých plánuje zostať v zahraničí
[aktuality.sk; 30.12.2015; Autor: Martin Odkladal]
Stále viac mladých Slovákov študuje v zahraničí. Problémom je, že takmer polovica z nich sa už nechce vrátiť naspäť. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Polovica zo študentov v zahraničí sa vrátiť nechce, ukazuje anketa
[dennikn.sk; 30.12.2015; Rubrika: Slovensko; Autor: Denník N]
Podnikateľská aliancia Slovenska sa študentov pýtala, či sa vrátia na Slovensko a čo by ich presvedčilo. Aliancia urobila anketu medzi terajšími aj bývalými slovenskými občanmi, ktorí študujú alebo pracujú v zahraničí. Anketa prebehla v októbri 2015 formou internetového formulára.

Polovica zo študentov v zahraničí tam chce ostať po škole. U nás im chýba poriadok a práca
[etrend.sk; 30.12.2015; Rubrika: Ekonomika; Autor: SITA]
Ak chce Slovensko pritiahnuť svoju mladú generáciu zo zahraničia domov, musí sa postarať o zlepšenie všeobecných podmienok života a práce v krajine, tvrdí Podnikateľská aliancia Slovenska.

Štát podľa PAS nerieši problémy podnikateľského prostredia
[openiazoch.zoznam.sk; 30.12.2015; Autor: SITA]
Štátne opatrenia, ktoré by mali riešiť problémy slovenského podnikateľského prostredia, sú podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska iba formálneho charakteru.

15 odborníkov vybralo graf roka 2015
[dennikn.sk; 29.12.2015; Rubrika: Shooty; Autor: Marianna Onuferová]
Za posledný rok vláda trikrát menila zákon, ktorý vraj schránky vyženie z biznisu so štátom. Figu borovú. Vládou preferované riešenie donútilo Váhostav povedať akurát to, čo už dávno vieme z obchodného registra – mená štatutárov, no nie skutočných vlastníkov.

Eugen Jurzyca – kandidát za poslanca do Národnej rady SR
[sulik.sk; 29.12.2015]
Ako tímlíder pre verejné financie kritizuje vládu Roberta Fica za falošnú konsolidáciu verejných financií. Skutočnosťou je, že verejný dlh sa v roku 2015 priblíži k 57 % a nie k 53 %, ako to prezentuje vláda SMER-SD. Tým zákonite znížila šancu udržať verejný dlh na kontrolovateľnej úrovni a zvýšila zadlžovanie budúcej generácie.

Zákony vždy poruke
[TA3; 23.12.2015; 12:00; Relácia: Hlavné správy o 12]
Martin LINHART, redaktor
Zmeny banského zákona cez zákon o potravinách, aj takto vyzerá tvorba práva po slovensky. Vyznať sa v tom je hotová španielska dedina. Ministerstvo spravodlivosti prichádza na pomoc s webstránkou Slov-Lex. Desať mesiacov pilotnej prevádzky ukázalo, že nie nadarmo.

Zákony vždy poruke
[TA3; 23.12.2015; 15:00; Relácia: Správy TA3]
Peter KREMSKÝ, Podnikateľská aliancia Slovenska
Každé zjednodušenie vyhľadávania, orientácie v zákonoch je veľká pomoc pre podnikateľov, lebo tých zákonov je veľmi veľa a sú často zložité. Takže môžme to dať naozaj za dobrý príklad, ako v 21. storočí by mala vyzerať štátna správa.

Zákony vždy poruke
[TA3; 23.12.2015; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Daniela PIRŠELOVÁ, moderátorka
Kde sú dvaja právnici, tam sú tri názory. Vyznať sa v pokrútených paragrafoch nie je vždy jednoduché. Aby aj bežný človek vedel, čo ho čaká, keď sa napríklad rozhodne ísť na súd, poruke má elektronickú zbierku zákonov.

Fico láka domov sedem mozgov
[hnonline.sk; 18.12.2015; Rubrika: HNonline, Slovensko]
Štát ponúka šikovným Slovákom sedem pracovných miest, ku ktorým im pribalí tisícky eur ako bonus.

Fico láka domov sedem mozgov
[Hospodárske noviny; 18.12.2015; Rubrika: Spravodajstvo/Slovensko; Autor: Martina Chudá]
Štát včera schválil a vypísal sedem pracovných miest pre šikovných Slovákov spoza našich hraníc. Ak sa pre prácu rozhodnú a so zamestnávateľom uzatvoria zmluvu do konca februára, dostanú ako bonus 10- alebo 50-tisíc eur.

Kazítkari
[SME; 15.12.2015; Rubrika: Titulná strana; Autor: Petr Schutz]
Podnikateľská aliancia Slovenska kedysi zverejnila analýzu, podľa ktorej podal Smer od začiatku volebného obdobia asi 200 poslaneckých návrhov zákonov. Polovica z nich bola zverejnená – teraz pozor – v deň druhého čítania. V tomto zrkadle netransparentnosti, šlendriánstva a služby lobistom je Madejov útok na úverový trh len epizódou.

Lobovanie za zrušenie vlastného zákona je ozaj zárukou stability
[sme.sk; 14.12.2015; Rubrika: Komentáre / Redakčné; Autor: Peter Schutz]
Lobing poslanca Madeja u prezidenta, aby nepodpísal zákon o spotrebiteľských úveroch, keďže jeho vlastný pozmeňovací návrh je hlúposť, je svieža momentka zo života strany, ktorá trvá na tom, že ju treba voliť, lebo je zárukou – okrem iného – stability.

V korupcii sme lídrami
[TV Markíza; 13.12.2015; 19:00; Relácia: Televízne noviny]
Peter KREMSKÝ, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Pokiaľ niekto ide do verejných zákaziek, do zmlúv so štátom, do verejných obstarávaní, tak tam veľa ľudí naozaj je presvedčených, že sa to nedá inak ako cez korupciu.

Investície na Slovensku
[Rádio Slovensko; 13.12.2015; 18:00; Relácia: Rádiožurnál]
Juraj JEDINÁK, moderátor
Automobilka Jaguar príde na Slovensko aj pre výborné podnikateľské prostredie. Povedal to v dnešnej diskusii RTVS splnomocnenec vlády pre strategické parky Viktor Stromček. Podľa europoslanca a predsedu SaS Richarda Sulíka si však nového investora vláda kúpila stimulmi a označenie podnikateľského prostredia za výborné odmieta.

Názory na podnikateľské prostredie na Slovensku sa rôznia
[Rádio Slovensko; 13.12.2015; 22:00; Relácia: Radiožurnál]
Marián KUKELKA, redaktor
Podľa riaditeľa podnikateľskej aliancie Petra Kremského, ak by sa prostredie na podnikanie zlepšovalo, alebo by aspoň zostalo na úrovni spred 10 rokov, prišlo by na Slovensko aj viac investorov.

Krátko
[Trend; 10.12.2015; Rubrika: Slovensko a svet]
300-tis. Slovákov pracuje podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska v cudzine. Až 69 % tam plánuje ostať natrvalo.

Únik mozgov v plnom prúde. V zahraničí pracuje a študuje vyše 300-tisíc Slovákov. Návrat domov? Na to zabudnite
[parlamentnelisty.sk; 10.12.2015; Rubrika: Monitor; Autor: Tomáš Pilz]
Takzvaný únik mozgov je na Slovensku aktuálnou témou od pádu totality, ale nič na tom nezmenil ani rok 2015. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska tento trend pokračuje rastúcim tempom a v zahraničí pracuje či študuje každým rokom stále viac Slovákov.

V zahraničí pracujú státisíce Slovákov, málo z nich sa chce vrátiť
[Trnavské ECHO; 10.12.2015; Rubrika: Slovensko – Inzercia; Autor: tasr]
Pracujúcich v zahraničí by na Slovensko pritiahli len vyššie platy, prosperita a poriadok. Nie vládne stimuly. Ukázal to najnovší prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Slovensko je v hre o ďalšie investície
[STV1; 9.12.2015; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Viliam STANKAY, moderátor
Vláda tvrdí, že zmluva s Land Roverom je na spadnutie. Okrem toho Slovensko rokuje o ďalších investíciách za minimálne 1 mld. €. Malo by ísť o firmy, ktoré podnikajú v sektore informačných technológií a v oblasti papierenského priemyslu.

Investície na Slovensku
[STV2; 9.12.2015; 22:00; Relácia: Správy a komentáre]
Peter KREMSKÝ, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Ak by to podnikateľské prostredie na Slovensku bolo lepšie ako je v súčasnosti, ak by sa nezhoršovalo, zrejme by prišlo týchto investícií ešte viac a pravdepodobne aj vláda by musela vynaložiť menej štátnych peňazí na to, aby tieto firmy prilákala.

Zo zahraničia sa nechcú vrátiť
[Denník N; 8.12.2015; Rubrika: Minúta po minúte; Autor: (tasr)]
Každý rok sa podľa PAS výrazne zvyšuje počet ľudí, ktorí krátkodobo či dlhodobo pracujú v inej krajine. Zhruba 30 000 ľudí v cudzine študuje, najviac v Česku.

Únik mozgov pokračuje
[Plus jeden deň; 8.12.2015; Rubrika: Politika; Autor: tasr]
V zahraničí pracuje vyše 300-tisíc Slovákov. Len málokto z nich sa pritom chce vrátiť domov. Späť na Slovensko by ich pritiahli len vyššie platy, prosperita a poriadok. Nie vládne stimuly. Ukázal to prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Ľudia sa zo zahraničia nechcú vracať
[SME; 8.12.2015; Rubrika: Ekonomika; Autor: (sita)]
Vyše polovica občanov Slovenska pracujúcich v zahraničí tam plánuje zostať natrvalo, ukázal prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska. V súčasnosti krátkodobo alebo dlhodobo pracuje v inej krajine 300-tisíc slovenských občanov, ďalších 30-tisíc v zahraničí študuje.

Folytatódik az agyelszívás
[Új szó; 8.12.2015; Rubrika: Gazdaság és fogyasztók; Autor: (vlv)]
A külföldön dolgozó 300 ezer szlovák állampolgárt a Ficokabinet szociális intézkedéseivel sem lehet visszacsalogatni az országba – derül ki a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) elemzéséből, eszerint valós vonzerőt egyedül a magasabb bérek jelentenének.

Slovaks abroad don’t plan on returning home
[rozhlas.sk; 8.12.2015; Rubrika: Rádio Slovakia International – English; Autor: Katarína Richterová]
More than half of the Slovak citizens who are working abroad plan to stay there permanently, shows a survey by the Business Alliance of Slovakia (PAS). The number of Slovaks who have either short-term or long-term work in another country is currently about 300,000 while a further 30,000 are studying abroad.

Brain drain of Slovakia goes on
[spectator.sme.sk; 8.12.2015]
Slovaks keep leaving their homeland to find better work and quality of life abroad. Only one quarter of Slovaks studying abroad plan to return to Slovakia. In October PAS conducted a survey Talents for Slovakia in which it asked respondents why they live abroad and what would motivate them to return. In total it surveyed 132 people working abroad and 81 people studying abroad.

V zahraničí pracuje vyše 300.000 Slovákov, málo z nich sa chce vrátiť
[Tasr; 7.12.2015; Rubrika: soc]
Ako skonštatovala PAS, únik mozgov zo Slovenska do zahraničia pokračuje. Každý rok výrazne sa zvyšuje počet občanov, ktorí krátkodobo alebo dlhodobo pracujú v inej krajine. Okrem 300.000 pracujúcich v zahraničí ďalších zhruba 30.000 ľudí študuje.

V zahraničí pracuje vyše 300.000 Slovákov, málo z nich sa chce vrátiť
[24hod.sk; 7.12.2015; Rubrika: Ekonomika]
V zahraničí pracuje vyše 300.000 Slovákov. Len málokto z nich sa pritom chce vrátiť domov. Pracujúcich v zahraničí by na Slovensko pritiahli len vyššie platy, prosperita a poriadok. Nie vládne stimuly. Ukázal to najnovší prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Počet pracujúcich v zahraničí narastá: Väčšina sa domov vrátiť nechce!
[cas.sk; 7.12.2015; Autor: TASR]
Ako skonštatovala PAS, únik mozgov zo Slovenska do zahraničia pokračuje a každý rok sa zvyšuje. Okrem 300.000 pracujúcich v zahraničí ďalších zhruba 30.000 ľudí študuje. Najviac v Česku, v posledných rokoch však oveľa viac aj v Nemecku či Rakúsku.

Väčšina Slovákov pracujúcich v zahraničí by sa nevrátila
[etrend.sk; 7.12.2015; Rubrika: Ekonomika; Autor: SITA]
Zo Slovákov pracujúcich v zahraničí sa podľa prieskumu len sedem percent chystá vrátiť na Slovensko, tretina plánuje ostať v zahraničí niekoľko rokov a vyše polovica tam chce ostať natrvalo. Až 91 percent respondentov odpovedalo negatívne na priamu otázku, či sa v dohľadnom čase plánujú vrátiť na Slovensko.

V zahraničí pracuje vyše 300.000 Slovákov
[konzervativnyvyber.sk; 7.12.2015]
Zo Slovenska ročne odchádza takmer tretina mladej populácie. Len máloktorí z nich sa pritom chcú vrátiť domov.

V zahraničí pracuje vyše 300-tisíc Slovákov, málo z nich sa chce vrátiť
[netky.sk; 7.12.2015]
Pracujúcich v zahraničí by na Slovensko pritiahli len vyššie platy, prosperita a poriadok. Nie vládne stimuly. Ukázal to najnovší prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

V zahraničí pracuje vyše 300-tisíc Slovákov. Domov sa vrátiť nechcú!
[pluska.sk; 7.12.2015; Autor: Pluska.sk/aj, TASR]
Slováci, ktorí pracujú v zahraničí svoj návrat domov neplánujú. Neprilákajú ich ani vládne stimuly.

Väčšina Slovákov pracujúcich v zahraničí by sa nevrátila
[pravda.sk; 7.12.2015; Rubrika: Profesia – Ľudské zdroje; Autor: SITA]
Vyše polovica občanov Slovenska pracujúcich v zahraničí tam plánuje ostať natrvalo. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

V zahraničí pracuje vyše 300.000 Slovákov, málo z nich sa chce vrátiť
[spravy.pozri.sk; 7.12.2015]
V zahraničí pracuje vyše 300.000 Slovákov. Len málokto z nich sa pritom chce vrátiť domov. Pracujúcich v zahraničí by na Slovensko pritiahli len vyššie platy, prosperita a poriadok. Nie vládne stimuly. Ukázal to najnovší prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska.

V zahraničí pracuje vyše 300.000 Slovákov, málo z nich sa chce vrátiť
[teraz.sk; 7.12.2015; Rubrika: Ekonomika – prieskum; Autor: Tasr]
Podnikateľská aliancia Slovenska sa ich v prieskume Talenty pre Slovensko pýtala, prečo žijú za hranicami a čo by ich motivovalo vrátiť sa domov. Alarmujúce je, že na Slovensku plánuje žiť iba necelá štvrtina študujúcich v zahraničí. V prípade pracujúcich je to dokonca iba 9 %. Takmer 70 % opýtaných sa chystá ostať za hranicami natrvalo.

Zo Slovenska ročne odchádza za prácou tretina mladých: Len málo z nich sa plánuje vrátiť
[topky.sk; 7.12.2015; Autor: TASR]
Ako skonštatovala PAS, únik mozgov zo Slovenska do zahraničia pokračuje. Každý rok výrazne sa zvyšuje počet občanov, ktorí krátkodobo alebo dlhodobo pracujú v inej krajine. Okrem 300.000 pracujúcich v zahraničí ďalších zhruba 30.000 ľudí študuje. Najviac v Česku, v posledných rokoch však oveľa viac aj v Nemecku či Rakúsku.

Obrovský únik mozgov. Pozrite sa, koľko ľudí nechce žiť na Slovensku
[tvnoviny.sk; 7.12.2015; Autor: BRATISLAVA/TASR]
V zahraničí pracuje vyše 300.000 Slovákov. Len málokto z nich sa pritom chce vrátiť domov. Pracujúcich v zahraničí by na Slovensko pritiahli len vyššie platy, prosperita a poriadok. Nie vládne stimuly. Ukázal to najnovší prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Rakovina spoločnosti: Korupcia brzdí vývoj ekonomiky, zahraniční investori idú radšej inde
[topky.sk; 4.12.2015; Autor: SITA, ČTK, TI]
Deviateho decembra si pripomíname Medzinárodný deň boja proti korupcii. Zaraďujeme sa tak k tej časti sveta, ktorá si uvedomuje ničivý vplyv korupcie na životy ďalších miliónov ľudí a súčasne oceňuje odvahu tých jednotlivcov, ktorí sa odhodlajú na konkrétne kroky s cieľom dosiahnuť zmeny v oblasti boja proti korupcii. Hoci na Slovensku tieto kroky laická verejnosť vôbec nevníma.

Platenie faktúr na Slovensku sa zlepšilo
[GoodWill; 2.12.2015; Rubrika: Podnikanie; Autor: TA]
V termíne splatnosti nie je na Slovensku uhradených 25 % vystavených faktúr. Oproti roku 2014 ide o zlepšenie, vtedy to bolo až 29 % vystavených faktúr. Tri percentá vystavených faktúr však nezaplatia odberatelia vôbec. Vyplýva to z prieskumu European Payment Practices 2015, ktorý v rámci Európy uskutočnila spoločnosť EOS Group.

Motorom zamestnanosti v SR sú služby
[GoodWill; 2.12.2015; Rubrika: Podnikanie; Autor: TA]
Nové pracovné príležitosti pre mladých vytvárajú na Slovensku najmä centrá zdieľaných služieb v administratíve, vo financiách a v podpore. Upozornila na to Podnikateľská aliancia Slovenska, podľa ktorej sú motorom zamestnanosti, pretože zamestnávajú vzdelaných ľudí a nepriamo tvoria ďalšie pracovné miesta.

Budúcnosť úspešného predaja je v ľuďoch
[IN STORE Slovakia; 1.12.2015; Rubrika: Place; Autor: Juraj Púchlo]
Aká bude budúcnosť úspešného predaja? Má budúcnosť len úspešný predaj a ten neúspešný je tým pádom bez budúcnosti? Kde hľadať trendy a smerovanie obchodu k úspechu? Aj na tieto otázky sa pokúšali nájsť odpovede prednášajúci počas konferencie Intraco Special 2015.

EÚ produkuje len 8 % celosvetových emisií CO2
[enviroportal.sk; 30.11.2015]
Poplatky za znečisťovanie pôdy a ovzdušia sú pochopiteľné a firmy pôsobiace na Slovensku sa im nevyhýbajú. Netvoria významnú časť ich nákladov, skonštatoval výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.

Terajšia hystéria je do kurzu EURUSD už zarátaná!
[investujeme.sk; 30.11.2015; Rubrika: Investície; Autor: Peter Furmaník st.]
Uplynulé dni nastolili otázku: Je kráľovský menový pár v rukách Všemohúceho? Problém možno formulovať aj tak, či testovanie trpezlivosti NATO má vplyv na cenu čierneho zlata a či slovenskí podnikatelia vedia svoje: čaká ich síce nekonečný lesk hodvábu, no sužuje nefunkčnosť súdnictva.

Hodnotenie podnikateľského prostredia opäť kleslo
[profini.sk; 30.11.2015; Autor: SITA]
Podnikatelia zhodnotili vývoj podnikateľského prostredia v treťom štvrťroku tohto roku negatívne. Index podnikateľského prostredia bol na hodnote 57,4 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom predstavuje zhoršenie o 1,75 percentuálneho bodu. Hodnotenie tak potvrdilo už päťročný klesajúci trend.

Európska únia produkuje len 8 % celosvetových emisií CO2
[Tasr; 29.11.2015; Rubrika: env]
Poplatky za znečisťovanie pôdy a ovzdušia sú pochopiteľné a firmy pôsobiace na Slovensku sa im nevyhýbajú. Netvoria významnú časť ich nákladov, skonštatoval výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský. Horšie je to podľa neho s poplatkami za emisie CO2, ktoré vlastne nie sú znečisťovaním ovzdušia, pretože CO2 je stálou zložkou vzduchu.

Európska únia produkuje len 8 % celosvetových emisií CO2
[24hod.sk; 29.11.2015; Rubrika: Ekonomika]
„CO2 je všade v prírode. Ľudia a zvieratá ho vylučujú pri dýchaní a je potravou zelených rastlín pri fotosyntéze, takže život na Zemi by bez neho neexistoval. Určité tovary sa jednoducho nedajú vyrábať bez tvorby CO2 z dôvodu zákonov fyziky, takže postihovať za to výrobcov v jednej časti sveta je nelogické,“ myslí si Kremský.

Európska únia produkuje len 8 % celosvetových emisií CO2
[spravy.pozri.sk; 29.11.2015]
Firmy odpadovú politiku prenášajú na externých likvidátorov odpadu. To však podľa Kremského vytvára pomerne vysoké náklady, takže sa najmä usilujú zamedziť jeho vzniku.

Európska únia produkuje len 8 % celosvetových emisií CO2
[teraz.sk; 29.11.2015; Rubrika: Ekonomika – temaklima; Autor: Tasr]
Reguláciu PAS pripúšťa a dokonca je aj potrebná. „Životné prostredie treba chrániť a jeho poškodzovanie postihovať. Získané zdroje využívať na regeneráciu prírody. Problémom je, že európske firmy trpia privysokou mierou regulácie najmä v oblasti emisií CO2, je to vlastne dodatočné zdanenie európskeho priemyslu,“ myslí si Kremský a ako podčiarkol, takýto zodpovedný prístup k životnému prostrediu existuje iba v Európskej únii.

Firmám prekážajú sociálne balíčky
[Hospodárske noviny; 27.11.2015; Rubrika: Spravodajstvo]
Podnikatelia na Slovensku hodnotili vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku v treťom štvrťroku 2015 opäť negatívne. Vyplýva to z Indexu podnikateľského prostredia, ktorý realizuje Podnikateľská aliancia Slovenska. Index klesá už päť rokov.

Podnikatelia štátu zazlievajú aj Jaguar
[Hospodárske noviny; 27.11.2015; Rubrika: Firmy & financie; Autor: (TASR)]
Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia 57,4 bodu klesla oproti predchádzajúcemu kvartálu o 1,75 percenta. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska sa pod to podpísali najmä problémy v súdnictve či neefektívne vynakladanie štátnych financií.

Slovenským firmám pomôže tréner. Zaplatí im ho štát
[Hospodárske noviny; 26.11.2015; Rubrika: Titulná strana; Autor: SKY]
Založíte si biznis, no neviete, ako si vybudovať značku alebo zapracovať na dobrom marketingu. Po novom vám s ťažkými podnikateľskými začiatkami pomôže nový mentor pre malé a stredné firmy.

Malé firmy dostanú kouča
[Hospodárske noviny; 26.11.2015; Rubrika: Firmy a financie; Autor: Michal Skýpala]
Vláda pred voľbami zavádza pre podniky nové dotácie i mentoring.

Podnikatelia štátu zazlievajú neefektívny OPIS, sociálne balíčky aj Jaguar
[Tasr; 26.11.2015; Rubrika: hos]
Podnikatelia hodnotili vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku v 3. štvrťroku 2015 opäť negatívne. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia 57,4 bodu klesla oproti predchádzajúcemu kvartálu o 1,75 %.

Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvílu majú skončiť
[Tasr; 26.11.2015; Rubrika: pol]
Prax predkladania pozmeňujúcich návrhov k zákonom aj krátko pred samotným hlasovaním by mala byť v novom volebnom období minulosťou. Novú minimálne 48-hodinovú lehotu prináša novela rokovacieho poriadku, ktorú dnes schválili poslanci NR SR.

Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvíľu majú skončiť
[24hod.sk; 26.11.2015; Rubrika: Z domova]
„Hlasovanie o návrhoch zo spoločnej správy výborov a o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch podaných na schôdzi národnej rady sa koná najskôr po uplynutí 48 hodín od ich podania v rozprave,“ uvádza sa v texte.

Podnikatelia štátu zazlievajú OPIS, sociálne balíčky aj Jaguar
[24hod.sk; 26.11.2015; Rubrika: Ekonomika]
Podnikatelia hodnotili vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku v 3. štvrťroku 2015 opäť negatívne. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia 57,4 bodu klesla oproti predchádzajúcemu kvartálu o 1,75 %. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) sa pod to podpísali najmä problémy v súdnictve či neefektívne vynakladanie štátnych financií. Index klesá už päť rokov.

Biznismeni kritizujú vládu. Vadia im sociálne balíčky aj Jaguar
[finweb.hnonline.sk; 26.11.2015]
Najväčší pokles si pripísala vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. K dlhodobým problémom v súdnictve, najmä prieťahom, nejednotným rozsudkom a procesným chybám, sa pridal stále sa nekončiaci problém nevymenovaných kandidátov na sudcov Najvyššieho súdu SR.

Podniká sa u nás znova horšie. Biznismeni kritizujú sociálne balíčky aj Jaguar
[finweb.hnonline.sk; 26.11.2015]
Druhou najnegatívnejšie hodnotenou bola efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej pomoci. „Pod nelichotivé hodnotenie sa podpísalo poukázanie odborníkov na veľmi chabé výsledky štátu v oblasti informatizácie spoločnosti napriek obrovskému množstvu preinvestovaných prostriedkov z Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS). Mnohí vidia za týmito výsledkami znaky korupcie a klientelizmu,“ priblížil Kremský.

Podniká sa u nás znova horšie. Biznismeni kritizujú sociálne balíčky aj Jaguar
[hnonline.sk; 26.11.2015; Rubrika: Finweb, Správy zo sveta financií]
Na problémy s funkčnosťou súdnictva podľa výkonného riaditeľa PAS Petra Kremského poukázali aj prípady, keď senát vedený Štefanom Harabinom oslobodil viacerých policajtov obvinených z korupcie. “Hoci Harabin prišiel o všetky funkcie na Najvyššom súde SR a stal sa radovým sudcom, obraz justície zostal vplyvom jeho rozhodnutí nadlho poškodený,“ zdôvodnil.

Slovenským firmám pomôže tréner. Zaplatí im ho štát
[hnonline.sk; 26.11.2015; Rubrika: Finweb, Správy zo sveta financií]
Založíte si biznis, no neviete, ako si vybudovať značku alebo zapracovať na dobrom marketingu. Po novom vám s ťažkými podnikateľskými začiatkami pomôže nový mentor pre malé a stredné firmy. Ten príde priamo z ministerstva hospodárstva.

Malé firmy dostanú kouča
[hnonline.sk; 26.11.2015; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Rezort hospodárstva pred voľbami zavádza pre podniky nové dotácie i mentoring.

Podnikatelia štátu zazlievajú neefektívny OPIS, sociálne balíčky aj Jaguar
[netky.sk; 26.11.2015]
Podnikatelia hodnotili vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku v 3. štvrťroku 2015 opäť negatívne. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia 57,4 bodu klesla oproti predchádzajúcemu kvartálu o 1,75 %.

Podnikatelia štátu zazlievajú OPIS, sociálne balíčky aj Jaguar
[spravy.pozri.sk; 26.11.2015]
Najväčší pokles si pripísala vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. K dlhodobým problémom v súdnictve, najmä prieťahom, nejednotným rozsudkom a procesným chybám, sa pridal stále sa nekončiaci problém nevymenovaných kandidátov na sudcov Najvyššieho súdu SR.

Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvíľu majú skončiť
[teraz.sk; 26.11.2015; Rubrika: Slovensko – poriadok; Autor: Tasr]
Prax predkladania pozmeňujúcich návrhov k zákonom aj krátko pred samotným hlasovaním by mala byť v novom volebnom období minulosťou. Novú minimálne 48-hodinovú lehotu prináša novela rokovacieho poriadku, ktorú dnes schválili poslanci NR SR.

Podnikatelia štátu zazlievajú OPIS, sociálne balíčky aj Jaguar
[teraz.sk; 26.11.2015; Rubrika: Ekonomika – hodnotenie; Autor: Tasr]
Podnikatelia hodnotili vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku v 3. štvrťroku 2015 opäť negatívne.

Penzisti, ušetrite svoje peniaze. Veľký prehľad zliav a výhod pre vás
[Hospodárske noviny; 25.11.2015; Rubrika: Veľká poradňa]
Ako penzistovi sa vám určite nežije ľahko. Často si musíte vystačiť s 300 až 400 eurami na mesiac, ktoré dostávate ako penziu od štátu. Máte tiež nárok na rôzne výhody či zľavy. Prinášame prehľad tých najdôležitejších, aby ste mohli čo-to ušetriť.

Slovenským firmám pomôže tréner. Zaplatí im ho štát
[finweb.hnonline.sk; 25.11.2015]
Firmy štátnych mentorov vítajú. „Firmy, ktoré chcú exportovať do zahraničia, potrebujú know-how a odbornejšie prostredie,“ hovorí projektový manažér Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský. No podnikatelia zároveň upozorňujú, že viac než mentor by im pomohlo, keby ich štát v ťažkých začiatkoch skôr odbremenil od byrokracie.

Penzisti, ušetrite na zľavách. Veľký prehľad zliav a výhod
[hnonline.sk; 25.11.2015; Rubrika: Servisné prílohy, Osobné financie, Články]
Najväčší hit medzi penzistami v tomto roku? Jednoznačne, bezplatné cestovanie vlakom. Potvrdzuje to Ján Lipiansky, predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku.

Budúcnosťou Slovenska sú služby, priťahujú mladých a tisíce nových pracovných miest
[investujeme.sk; 24.11.2015; Autor: Peter Apolen]
Nové pracovné príležitosti pre mladých vytvárajú na Slovensku najmä centrá zdieľaných služieb v administratíve, financiách a podpore. Sú motorom zamestnanosti, pretože zamestnávajú vzdelaných ľudí a nepriamo tvoria ďalšie pracovné miesta.

Služby priťahujú mladých a tisíce nových miest
[MY Trnavské noviny; 23.11.2015; Rubrika: Firmy v regióne; Autor: (TASR)]
Slovenská ekonomika môže podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska za vývoj zamestnanosti ďakovať najmä službám a priemyslu.

Práce je dosť, ale nezamestnaní si nevedia nájsť uplatnenie
[Tasr; 21.11.2015; Rubrika: soc]
Úrady práce nedokážu nájsť nezamestnaným ľuďom pracovné miesta. A to aj napriek tomu, že je niekoľkotisíc voľných pracovných pozícií. Poukázala na to Podnikateľská aliancia Slovenska.

Práce je dosť, ale nezamestnaní si nevedia nájsť uplatnenie
[24hod.sk; 21.11.2015; Rubrika: Ekonomika]
Miera evidovanej nezamestnanosti v auguste tohto roka dosahovala úroveň 11,32 percenta, v septembri 11,38 % a v októbri 2015 klesla na 10,98 %.

Práce je dosť, ale nezamestnaní si nevedia nájsť uplatnenie
[netky.sk; 21.11.2015]
„Na Slovensku nezamestnanosť klesá oveľa pomalšie ako v iných krajinách Európskej únie. Kým napríklad v Poľsku sa znížila od roku 2012 o 19 %, v Českej republike o 16 % a v Maďarsku o 34 %, tak na Slovensku len o 10 %,“ konštatuje tiež personálna spoločnosť Adecco Slovakia.

Práce je dosť, ale nezamestnaní si nevedia nájsť uplatnenie
[spravy.pozri.sk; 21.11.2015]
Nárast dopytu po pracovnej sile je pritom v rôznych profesiách. Najvyšší je v spracovateľskom priemysle, kam patrí aj automobilová výroba a pridružení dodávatelia, ale aj v oblasti logistiky a skladovania.

Práce je dosť, ale nezamestnaní si nevedia nájsť uplatnenie
[ta3.com; 21.11.2015]
Úrady práce nedokážu nájsť nezamestnaným ľuďom pracovné miesta. A to aj napriek tomu, že je niekoľko tisíc voľných pracovných pozícií. Poukázala na to Podnikateľská aliancia Slovenska.

Najmladší primátori na Slovensku vedia šetriť
[eprofit.sk; 20.11.2015; Rubrika: Denník; Autor: Klaudia Lászlóová, Štefánia Kačalková]
Piati najmladší primátori, ktorých oslovil Profit, nemajú ani 35 rokov. Okrem nápadov však svojim mestám priniesli už aj prvé výsledky. Nového investora, lepšie podmienky pre úvery či efektívnejšiu organizačnú štruktúru. Väčšina začala auditom a prepúšťaním.

Výkonným riaditeľom PAS sa stal Peter Kremský
[openiazoch.zoznam.sk; 20.11.2015; Autor: SITA]
Peter Kremský nahradí Róberta Kičinu, ktorý bol na pozícii výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska dvanásť rokov. Novým výkonným riaditeľom sa po voľbách vedúcich predstaviteľov na nasledujúce funkčné obdobie stal Peter Kremský.

Priemyselné parky potrebujú odborníkov stredoškolákov
[Pravda; 19.11.2015; Rubrika: Vzdelávanie; Autor: Jana Véghová]
Po roku 2000 vznikli priemyselné parky na mnohých miestach Slovenska. Pre zvýšenie zamestnanosti v celoštátnom rozsahu majú význam hlavne projekty v regiónoch mimo hlavného mesta.

Práce je dosť, ale nezamestnanosť klesá pomaly
[touchit.sk; 18.11.2015]
Úrady práce nedokážu nájsť nezamestnaným pracovné miesta, hoci v ponuke sú ich tisíce. Poukázala na to Podnikateľská aliancia Slovenska.

Sektor služieb sa výrazne podieľa na raste zamestnanosti
[openiazoch.zoznam.sk; 15.11.2015; Autor: SITA]
Sektor služieb stimuluje rast zamestnanosti na Slovensku a vytvára najviac pracovných miest prevažne pre mladých ľudí.

Budúcnosťou Slovenska sú služby, priťahujú mladých a tisíce nových miest
[Tasr; 13.11.2015; Rubrika: hos]
Nové pracovné príležitosti pre mladých vytvárajú na Slovensku najmä centrá zdieľaných služieb v administratíve, financiách a podpore. Upozornila na to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), podľa ktorej sú motorom zamestnanosti, pretože zamestnávajú vzdelaných ľudí a nepriamo tvoria ďalšie pracovné miesta.

Budúcnosťou Slovenska sú služby, priťahujú mladých
[24hod.sk; 13.11.2015; Rubrika: Ekonomika]
Ako uviedla vo svojej analýze, na Slovensku sa v posledných rokoch zvyšuje zamestnanosť a ku koncu septembra vzrástla vo vybraných odvetviach medziročne o 1,6 %. Najvýraznejšie rastie v službách, potom v priemysle, v posledných mesiacoch sa k tvorbe nových pracovných miest silnejšie pridal aj obchod.

Veľké zdražovanie. Firmy za odpad zaplatia aj 10-krát viac
[hnonline.sk; 13.11.2015; Rubrika: HNonline, Slovensko]
Už nie tisícka, ale desaťtisíc eur. Až tak môžu niektorým firmám stúpnuť náklady za odpad, tvrdí odborník na túto oblasť Radovan Kazda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Mastný účet pre firmy. Za odpad
[hnonline.sk; 13.11.2015; Rubrika: HNonline, Slovensko]
Nový zákon o odpadoch prenáša plnú zodpovednosť za separovanie na výrobcov. Doposiaľ znášali firmy iba čiastočnú zodpovednosť za separovaný zber odpadov, väčšinu nákladov platili samosprávy. Zmena zákona uľaví samosprávam a prenesie bremeno na firmy.

Budúcnosťou Slovenska sú služby, priťahujú mladých a tisíce nových miest
[konzervativnyvyber.sk; 13.11.2015]
Nové pracovné príležitosti pre mladých vytvárajú na Slovensku najmä centrá zdieľaných služieb v administratíve, financiách a podpore. Upozornila na to Podnikateľská aliancia Slovenska, podľa ktorej sú motorom zamestnanosti, pretože zamestnávajú vzdelaných ľudí a nepriamo tvoria ďalšie pracovné miesta.

Budúcnosťou Slovenska sú služby, priťahujú mladých a tisíce nových miest
[netky.sk; 13.11.2015]
Ako uviedla vo svojej analýze, na Slovensku sa v posledných rokoch zvyšuje zamestnanosť a ku koncu septembra vzrástla vo vybraných odvetviach medziročne o 1,6 %. Najvýraznejšie rastie v službách, potom v priemysle, v posledných mesiacoch sa k tvorbe nových pracovných miest silnejšie pridal aj obchod.

Budúcnosťou Slovenska sú služby, priťahujú mladých a tisíce nových miest
[openiazoch.zoznam.sk; 13.11.2015; Autor: TASR]
Nové pracovné príležitosti pre mladých vytvárajú na Slovensku najmä centrá zdieľaných služieb v administratíve, financiách a podpore.

Budúcnosťou Slovenska sú služby, priťahujú mladých
[spravy.pozri.sk; 13.11.2015]
Slovenská ekonomika môže podľa PAS za vývoj zamestnanosti ďakovať najmä službám. Podľa údajov Štatistického úradu SR z podnikov s viac ako 20 zamestnancami ku koncu júna počet pracovných miest najviac narástol práve v odvetví trhových služieb.

Budúcnosťou Slovenska sú služby, priťahujú mladých
[teraz.sk; 13.11.2015; Rubrika: Ekonomika – zamestnanosť; Autor: Tasr]
Aliancia ďalej konštatovala, že priemysel na Slovensku živí s náskokom najviac pracovných miest, a to takmer 350.000, spolu s malými podnikmi a živnostníkmi by to malo byť dokonca až 650.000 pracovných miest.

Veľké zdražovanie. Firmy za odpad zaplatia aj 10-krát viac
[Hospodárske noviny; 13.11.2015; Rubrika: Titulná strana; Autor: (VAN)]
To, či si vyššie náklady premietnu výrobcovia do cien, zatiaľ nie je jasné. Podľa projektového manažéra Podnikateľskej aliancie Slovenska Petra Kremského môžu firmy nakúpiť obaly, ktoré sú jednoduchšie na recykláciu. Tak, aby to nezvýšilo cenu ich výrobkov.

Mastný účet pre firmy. Za odpad
[Hospodárske noviny; 13.11.2015; Rubrika: Spravodajstvo/Slovensko; Autor: Lucia Vanková]
Nový zákon o odpadoch prenáša plnú zodpovednosť za separovanie zo samospráv na výrobcov.

MLADÍ, NEZÁVISLÍ PRIMÁTORI
[Profit (SK); 11.11.2015; Rubrika: Mladé mestá; Autor: ŠTEFÁNIA KAČALKOVÁ A KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ]
Je to práve rok, čo sme v komunálnych voľbách zabudli na tradičné partajné preferencie a vyberali si za primátorov a starostov mladých kandidátov bez straníckeho trička. Odborníkov, aktivistov, jednoducho osobnosti. Ako si viedla mladá krv v prvom roku v úrade? Piati najmladší primátori, ktorých oslovil Profit, nemajú ani 35 rokov. Okrem nápadov však svojim mestám priniesli už aj prvé výsledky.

Slovensko je jednou z krajín s najvyšším podielom faktúr po splatnosti v Európe
[investujeme.sk; 5.11.2015; Rubrika: Ostatné správy; Autor: Peter Apolen]
Tri percentá faktúr odberatelia nikdy nezaplatia, ich doba splatnosti je na Slovensku jedna z najdlhších v Európe. Vyplýva to z prieskumu European Payment Practices 2015, ktorý tento rok v mnohých európskych krajinách vykonala poradenská spoločnosť EOS Group.

V SR klienti nezaplatia 3 % vystavených faktúr vôbec, zvyšok s oneskorením
[Tasr; 4.11.2015; Rubrika: hos]
V termíne splatnosti nie je na Slovensku uhradených 25 % vystavených faktúr. Ide pritom oproti vlaňajšku o zlepšenie, v minulom roku to bolo až 29 % vystavených faktúr.

Klienti nezaplatia 3 % vystavených faktúr vôbec, zvyšok s oneskorením
[24hod.sk; 4.11.2015; Rubrika: Ekonomika]
Rovnaký ako na Slovensku je podiel meškajúcich platieb faktúr aj v Rumunsku, ešte o 1 % vyšší v Grécku, Bulharsku alebo v Rusku. V Maďarsku je to 23 % a v Poľsku iba 22 %. Západoeurópske krajiny sú na tom ešte lepšie, v Rakúsku je to 19 % a v Nemecku iba 17 %.

V SR klienti nezaplatia 3 % vystavených faktúr vôbec, zvyšok s oneskorením
[openiazoch.zoznam.sk; 4.11.2015; Autor: TASR]
Platobná disciplína na Slovensku sa tak podľa prieskumu v tomto roku zlepšila, stále je však dosť odvetví, kde sa podnikatelia sťažujú na dlhé čakanie na úhrady svojich faktúr. Príkladom môže byť stavebníctvo, doprava a rôzne služby.

Klienti nezaplatia 3 % vystavených faktúr vôbec, zvyšok s oneskorením
[teraz.sk; 4.11.2015; Rubrika: Ekonomika – faktúry; Autor: Tasr]
PAS očakáva, že Slovensko obdobie silného hospodárskeho rastu a exportu využije na zlepšenie činnosti súdov. „Očakávame tiež prijatie legislatívy, ktorá by podnikateľov chránila pred neplatičmi a umožnila im efektívne vymáhanie svojich pohľadávok.“

Kto zastaví tunelovanie
[eprofit.sk; 30.10.2015; Rubrika: Denník; Autor: red]
Príkladom je riešenie kauzy Váhostav, uvádza Podnikateľská aliancia Slovenska. Vysporiadanie dlžôb jednej z najväčších slovenských stavebných firiem Váhostav-SK opäť prinieslo pochybnosti nad nestrannosťou a spravodlivosťou súdov a štátnych orgánov na Slovensku.

Kto zastaví tunelovanie
[etrend.sk; 30.10.2015; Rubrika: Denník; Autor: red]
Štátna spoločnosť Slovenská reštrukturalizačná vyzvala na predkladanie žiadostí o odkupovanie pohľadávok veriteľov voči Váhostavu.

Papierová šikana firiem ustúpi, úradníci zapnú web
[hnonline.sk; 30.10.2015; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Ak si chcete firmu založiť dnes, musíte navštíviť živnostenský úrad, Sociálnu poisťovňu a mnohé ďalšie inštitúcie. Dokladová turistika sa však končí. Aspoň taká je vízia štatistického úradu, ktorý má od roku 2017 spustiť spoločný register právnických osôb.

Byrokracie bude menej. Úrad spúšťa jednotný register
[hnonline.sk; 30.10.2015; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Zmena adresy dnes pre podnikateľa znamená, že musí navštíviť okrem živnostenského úradu aj zopár ďalších inštitúcií. A práve tento administratívny beh na dlhú trať by sa vďaka registru právnických osôb mal o dva roky o niečo skrátiť.

Papierová šikana firiem ustúpi, úradníci zapnú web
[Hospodárske noviny; 30.10.2015; Rubrika: Titulná strana; Autor: SLM]
Projekt za 10,6 milióna eur zbaví podnikateľov papierovej turistiky. Na zmenu údajov vo všetkých inštitúciách má stačiť navštíviť jeden úrad, ktorého sa zmena týka. Ten automaticky rozpošle nové údaje všetkým ostatným.

Byrokracie bude menej. Úrad spúšťa jednotný register
[Hospodárske noviny; 30.10.2015; Rubrika: Spravodajstvo; Autor: Martin Sliz]
Dvojročná testovacia prevádzka Štatistického úradu by mala vychytať všetky chyby.

Firmám sa podniká ľahšie
[Hospodárske noviny; 29.10.2015; Rubrika: Spravodajstvo/Slovensko; Autor: (RED, TASR)]
Slovenskí podnikatelia patria medzi tých šťastnejších. Aspoň keď ich porovnáme so zvyšným svetom. Podnikateľské prostredie na Slovensku totiž skončilo vo svete v prvej tridsiatke.

Škoda, že korupciu do úvahy nebrali
[Plus jeden deň; 29.10.2015; Rubrika: Politika; Autor: zak]
Singapur, Nový Zéland a Dánsko. Podľa rebríčka „Doing Business 2016“ Svetovej banky je toto pre podnikateľov najlepšia trojica zo všetkých 189 krajín sveta. Slovensko sa umiestnilo na 29. mieste. Spomedzi krajín V4 nás predbehlo iba Poľsko. Slovenskí podnikatelia sa z výsledkov nijako extrémne netešia, vidia mnohé nedostatky.

Firmám sa podniká ľahšie
[hnonline.sk; 29.10.2015; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
V rebríčku Svetovej banky Doing Business 2016 sme sa umiestnili zo 189 krajín sveta na 29. mieste. Oproti minuloročnému hodnoteniu sme však zostali na rovnakom mieste.

Hodnotili podnikateľské prostredie: Na ktorom mieste sme sa ocitli?
[pluska.sk; 29.10.2015; Autor: Plus JEDEN DEŇ/zak]
V rebríčku Svetovej banky sme sa ocitli medzi TOP 30 krajinami s najlepším podnikateľským prostredím.

Šokujúce odhalenie v kauze Váhostav: Peniaze na záchranu dostanú aj schránkové firmy
[topky.sk; 28.10.2015; Autor: TASR, TMZ]
Medzi veriteľmi, ktorí sú oprávnení podať žiadosť, je aj niekoľko schránkových firiem so sídlom na Cypre či v Belize. Dá sa predpokladať, že ich pohľadávky voči Váhostavu vznikli účelovo, aby cez ne mohli ovplyvňovať reštrukturalizáciu firmy a ťažiť z nej.

Štát zachraňuje aj špekulantov, slušným podnikateľom hádže polená pod nohy
[konzervativnyvyber.sk; 27.10.2015]
Podnikatelia opäť vnímajú zhoršenie ekonomického prostredia na Slovensku pre beztrestné neplatenie faktúr, byrokraciu, korupciu a kriminalitu. Dobrým príkladom je riešenie kauzy Váhostav.

Pokles cien firmám znižuje náklady, narastá tlak na zvýšenie platov
[netky.sk; 20.10.2015]
Pokračujúci pokles cien prináša zníženie nákladov firiem a taktiež tlaku na rast miezd. Konštatuje to Podnikateľská aliancia Slovenska. Citeľný pokles je možné vnímať hlavne v cenách dopravy, ktoré sa znížili vďaka lacnejšej rope a väčšej konkurencii v autobusovej a vlakovej doprave.

Pokles cien znižuje firmám náklady a kompenzuje administratívu
[openiazoch.zoznam.sk; 20.10.2015; Autor: SITA]
Spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne rástli naposledy koncom roka 2013. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska takýto vývoj zlacňuje mnohé vstupy do výroby a znižuje taktiež tlak na rast miezd.

Významné investície oslobodia od platieb
[STV1; 19.10.2015; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Ľubomír BAJANÍK, moderátor
Štát mení pravidlá pre významné investície. Oslobodia ich od poplatkov, ktoré inak musia platiť podnikatelia, ak plánujú stavať na poľnohospodárskej pôde.

Významní investori nebudú platiť odvod
[STV2; 19.10.2015; 22:00; Relácia: Správy a komentáre]
Peter KREMSKÝ, Podnikateľská aliancia Slovenska
Určite treba vládu pochváliť za to, že sa snaží získať túto investíciu. Na druhej strane, zrejme to slovenské podnikateľské prostredie nie je až v takom dobrom stave, ak treba robiť až toľko opatrení a sú to opatrenia iba pre túto firmu.

Česi majú bohatšie prázdniny
[Hospodárske noviny; 12.10.2015; Rubrika: spravodajstvo; Autor: Lucia Vanková]
Praha v uplynulom roku rozdala na stimuloch takmer desaťnásobne viac ako Bratislava.

USA A EÚ PRIPRAVUJÚ TTIP, ROZPORUPLNÉ OBCHODNÉ PARTNERSTVO
[Next Future; 12.10.2015; Rubrika: Téma mesiaca; Autor: Ján Beracka]
Odstránia sa bariéry, podporí sa medzinárodný obchod, na oboch stranách Atlantiku sa otvoria nové možnosti, ktoré podporia ekonomiky USA aj EÚ. Také sú ambície Transatlantického partnerstva v oblasti obchodu a investícií (TTIP), ktoré má vzniknúť práve medzi USA a EÚ.

USA SÚ KONKURENCIESCHOPNEJŠIE AKO EÚ
[Next Future; 12.10.2015; Rubrika: Téma mesiaca; Autor: Ján Beracka]
EÚ v súčasnosti, zdá sa, za USA zaostáva. Ekonomika USA je konkurencieschopnejšia ako ktorákoľvek ekonomika EÚ. Rovnako bariéry pre podnikateľov sú v USA menšie ako vo väčšine krajín EÚ. Napriek tomu patrí viacero európskych ekonomík k špičke a EÚ má ambíciu americkej ekonomike konkurovať.

Česi majú bohatšie prázdniny
[hnonline.sk; 12.10.2015; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Vláda odklepla od začiatku roka investičnú pomoc pre sedem firiem, dokopy v hodnote viac ako 17 miliónov eur. A to či už vo forme daňových úľav alebo priamych dotácií.

Kávy bude málo. Jej cena vyletí hore
[aktuality.sk; 10.10.2015; Autor: Martin Odkladal]
Na svetovom trhu je nedostatok kávy. Problémy pripúšťajú aj slovenskí spracovatelia.

PAS: Slovensko sa v konkurencieschopnosti za uplynulú dekádu výrazne zhoršilo
[Tasr; 8.10.2015; Rubrika: hos]
Slovensko sa za posledných desať rokov v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti výrazne zhoršilo. Upozornil na to projektový manažér Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský v súvislosti s nedávno zverejnenou správou o globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF).

V konkurencieschopnosti sme sa za uplynulú dekádu výrazne zhoršili
[24hod.sk; 8.10.2015; Rubrika: Ekonomika]
SR sa v rokoch 2006 až 2007 podľa neho pohybovala okolo 40. priečky spolu s Maďarskom, len o pár miest za Českom. Poľsko za Slovenskom v tom čase výrazne zaostávalo na 45. mieste. V tom čase sa darilo priťahovať veľa zahraničných investícií a Slovensko sa nazývalo stredoeurópskym tigrom.

Slovensko sa v konkurencieschopnosti za uplynulú dekádu výrazne zhoršilo
[hlavnespravy.sk; 8.10.2015; Autor: TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Štefan Puškáš]
Slovenský sused, Maďarsko, sa podľa neho z najúspešnejšej krajiny strednej Európy v 90. rokoch postupne dostalo takmer na jej chvost, v siedmej desiatke globálneho poradia. Podnikatelia sa sťažujú najmä na politickú nestabilitu, korupciu a štátnu byrokraciu

Konkurencieschopnosť Slovenska je zhoršená
[konzervativnyvyber.sk; 8.10.2015]
Slovensko sa za posledných desať rokov v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti výrazne zhoršilo. Upozornil na to projektový manažér Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský v súvislosti s nedávno zverejnenou správou o globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra.

Slovensko sa v konkurencieschopnosti za uplynulú dekádu výrazne zhoršilo
[netky.sk; 8.10.2015]
Na Slovensku medzi najväčšími problémami, ktoré podnikatelia vnímajú oproti minulému roku, prekvapujúco vzrástlo pociťovanie korupcie. Považuje ju za najväčšiu ťažkosť vyše 18 % opýtaných.

Slovensko sa v konkurencieschopnosti za uplynulú dekádu výrazne zhoršilo
[sme.sk; 8.10.2015; Autor: tasr]
Slovensko sa za posledných desať rokov v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti výrazne zhoršilo. Upozornil na to projektový manažér Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský v súvislosti s nedávno zverejnenou správou o globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra.

V konkurencieschopnosti sme sa za uplynulú dekádu výrazne zhoršili
[spravy.pozri.sk; 8.10.2015]
SR sa v rokoch 2006 až 2007 podľa neho pohybovala okolo 40. priečky spolu s Maďarskom, len o pár miest za Českom. Poľsko za Slovenskom v tom čase výrazne zaostávalo na 45. mieste. V tom čase sa darilo priťahovať veľa zahraničných investícií a Slovensko sa nazývalo stredoeurópskym tigrom.

V konkurencieschopnosti sme sa za uplynulú dekádu výrazne zhoršili
[teraz.sk; 8.10.2015; Rubrika: Ekonomika – rebríček; Autor: Tasr]
Slovensko sa za posledných desať rokov v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti výrazne zhoršilo.

Top problémom slovenskej ekonomiky je korupcia
[Oravské ECHO; 8.10.2015; Rubrika: Spektrum – inzercia; Autor: SITA]
Celkovo si Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra polepšilo. Podľa Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015 – 2016 je najväčším problémom slovenskej ekonomiky korupcia.

Nezamestnanosť podľa PAS klesá aj administratívne
[profini.sk; 7.10.2015; Autor: SITA]
Štatistiky o nezamestnanosti sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska ešte stále zlepšujú výrazne za cenu administratívnych krokov, teda vyraďovania uchádzačov o zamestnanie z evidencie úradov práce.

Prieskum ukázal, v čom patríme medzi najhoršie krajiny sveta
[24hod.sk; 5.10.2015; Rubrika: Ekonomika]
Slovensko patrí podľa účastníkov prieskumu na dno rebríčka aj pri vládnych reguláciách, či zneužívaní a mrhaní verejnými zdrojmi.

Prieskum ukázal, v čom patríme medzi najhoršie krajiny sveta
[finance.sk; 5.10.2015; Autor: WebNoviny]
Podľa Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016 je najväčším problémom slovenskej ekonomiky korupcia. Tú označilo za problém až 18 percent opýtaných. Korupcia v rebríčku problémových faktorov tak predbehla štátnu byrokraciu a výšku daní spolu s obmedzeniami pracovného trhu.

Ešte raz o nedopitej fľaši vína
[investujeme.sk; 5.10.2015; Rubrika: Investície; Autor: Peter Furmaník st.]
Čínska neistota sa v posledných mesiacoch preliala do celého sveta. Americká centrálna banka (Fed) sa rozhodla podporiť trhy a v závese za čínskymi akciami nezvýšila základné úrokové sadzby – tento jej neočakávaný krok trhy prečítali takto: Keby Fed sadzby podľa očakávaní zvýšil, bola by to dobrá správa, že sa nedeje nič mimoriadne, keď ale sadzby ponechal na nulovej úrovni, musí byť svetová ekonomika vo veľkých problémoch.

Prieskum ukázal, v čom patríme medzi najhoršie krajiny sveta
[webnoviny.sk; 5.10.2015; Autor: SITA]
Slovensko patrí podľa účastníkov prieskumu na dno rebríčka aj pri vládnych reguláciách, či zneužívaní a mrhaní verejnými zdrojmi. Na Slovensko za posledných sedem rokov neprišiel okrem automobilky Jaguar Land Rover nový zahraničný investor s veľkým projektom.

Slovenskú ekonomiku najviac trápi korupcia
[dnes.sk; 4.10.2015; Autor: SITA]
Podľa Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016 je najväčším problémom slovenskej ekonomiky korupcia. Tú označilo za problém až 18 percent opýtaných.

Pre pätinu je najväčším problémom slovenskej ekonomiky korupcia
[pravda.sk; 4.10.2015; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: SITA]
Podľa Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016 je najväčším problémom slovenskej ekonomiky korupcia. Tú označilo za problém až 18 % opýtaných.

Najväčším problémom slovenskej ekonomiky je korupcia
[sme.sk; 4.10.2015; Autor: sita]
Korupcia v rebríčku problémových faktorov tak predbehla štátnu byrokraciu a výšku daní spolu s obmedzeniami pracovného trhu.

V SKRATKE
[Hospodárske noviny; 1.10.2015; Rubrika: Spravodajstvo/Slovensko]
Slovensko a Poľsko spolu zakladajú Centrum pre kontrarozviedne činnosti pod hlavičkou NATO. Takéto centrum doteraz v rámci Severoatlantickej aliancie nebolo a ide o prelomový krok v oblasti spravodajských služieb členských krajín NATO. Hlavnou úlohou centra bude vzdelávanie a tréning v oblasti kontrarozviedky.

Slovensko si polepšilo
[Pravda; 1.10.2015; Rubrika: Správy – ekonomika; Autor: (sita)]
Slovenská republika si polepšila v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra, keď sa oproti minulému roku posunula o osem priečok vyššie na 67. miesto. Vyplýva to z prieskumu medzi 14–tisíc riadiacimi pracovníkmi v 140 krajinách sveta.

Síce posun, ale sme nízko
[Šport; 1.10.2015; Rubrika: Z domova; Autor: PETER DODEK]
Slovensko je aj napriek pozitívnej zmene naďalej treťou najhoršie hodnotenou krajinou v skupine krajín EÚ. Za Slovenskom sú len Chorvátsko (77. miesto) a Grécko (81. miesto), tesne nad Slovenskom je Cyprus (65. miesto) a Maďarsko (63. miesto). Česká republika pokračuje v raste a tento rok sa umiestnila na 31. mieste.

Slovensko si v konkurencieschopnosti polepšilo o osem miest
[finance.sk; 1.10.2015; Autor: WebNoviny]
Slovenská republika si polepšila v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Oproti minulému roku sa posunula o osem priečok vyššie, zo 75. pozície na 67. miesto.

Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti stúplo zo 75. na 67. miesto
[tvnoviny.sk; 1.10.2015; Autor: BRATISLAVA/TASR]
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnilo na 67. mieste spomedzi 140 štátov. Oproti minulému roku tak stúplo o osem priečok.

Slovensko si v konkurencieschopnosti polepšilo o osem miest
[webnoviny.sk; 1.10.2015; Autor: SITA]
Slovensko je aj napriek pozitívnej zmene naďalej treťou najhoršie hodnotenou krajinou v skupine krajín EÚ.

Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti stúplo zo 75. na 67. miesto
[Tasr; 30.9.2015; Rubrika: hos]
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnilo na 67. mieste spomedzi 140 štátov. Oproti minulému roku tak stúplo o osem priečok.

Slovensko postúpilo v rebríčku konkurencieschopnosti
[24hod.sk; 30.9.2015; Rubrika: Z domova]
Informovala o tom Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na základe Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015 – 2016, ktorú dnes fórum zverejnilo. K malému zlepšeniu hodnotenia došlo už vlani, kedy sa SR posunula zo 78. miesta na 75.

Slovensko si výrazne polepšilo v konkurencieschopnosti. Aj tak sme na chvoste EÚ
[aktuality.sk; 30.9.2015; Autor: Martin Odkladal]
Najkonkurenčnejšou ekonomikou na svete zostáva Švajčiarsko. Pred Slovenskom sú aj naši susedia.

V schopnosti konkurovať sme tretí najhorší v Únii
[dennikn.sk; 30.9.2015; Rubrika: Shooty; Autor: Veronika Folentová]
Slovensko si v globálnom hodnotení konkurencieschopnosti polepšilo. Aj napriek tomu obsadilo najhoršie miesto spomedzi krajín V4.

Slovensko je v konkurencieschopnosti tretie najhoršie, Česi sú úplne inde
[etrend.sk; 30.9.2015; Rubrika: Ekonomika; Autor: SITA]
Slovenská republika si polepšila v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Oproti minulému roku sa posunula o osem priečok vyššie, zo 75. pozície na 67. miesto.

Na Slovensku sa podniká lepšie, patríme však medzi najhorších v Európe
[finweb.hnonline.sk; 30.9.2015]
Informovala o tom Podnikateľská aliancia Slovenska na základe Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015 – 2016, ktorú dnes fórum zverejnilo. K malému zlepšeniu hodnotenia došlo už vlani, kedy sa SR posunula zo 78. miesta na 75.

Na Slovensku sa podniká lepšie, patríme však medzi najhorších v Európe
[finweb.hnonline.sk; 30.9.2015]
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnilo na 67. mieste spomedzi 140 štátov. Oproti minulému roku tak stúplo o osem priečok.

Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti stúplo zo 75. na 67. miesto
[hlavnespravy.sk; 30.9.2015; Autor: TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Baumann]
Respondenti prieskumu pozitívne hodnotili aj posun v budovaní infraštruktúry, jej stav pokladá za problém už len 4,6 % opýtaných. Naopak, zhoršilo sa vnímanie korupcie, ktorá sa dokonca za posledný rok dostala na prvé miesto medzi problematickými faktormi podnikania na Slovensku.

Na Slovensku sa podniká lepšie, patríme však medzi najhorších v Európe
[hnonline.sk; 30.9.2015; Rubrika: Finweb, Správy zo sveta financií]
Informovala o tom Podnikateľská aliancia Slovenska na základe Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015 – 2016, ktorú dnes fórum zverejnilo. K malému zlepšeniu hodnotenia došlo už vlani, kedy sa SR posunula zo 78. miesta na 75.

Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti stúplo zo 75. na 67. miesto
[netky.sk; 30.9.2015]
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnilo na 67. mieste spomedzi 140 štátov.

Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti stúplo zo 75. na 67. miesto
[openiazoch.zoznam.sk; 30.9.2015; Autor: TASR]
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnilo na 67. mieste spomedzi 140 štátov. Oproti minulému roku tak stúplo o osem priečok.

Slovensko si polepšilo v rebríčku konkurencieschopnosti
[podnikam.sk; 30.9.2015; Autor: Podnikam.SK]
Slovenská republika si polepšila v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Oproti minulému roku sa posunula o osem priečok vyššie, zo 75. pozície na 67. miesto.

Slovensko si polepšilo v rebríčku konkurencieschopnosti
[pravda.sk; 30.9.2015; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: SITA]
Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschop­nosti 2015–2016, zverejnenej Svetovým ekonomickým fórom, ktorá vychádza z prieskumu medzi 14 tis. riadiacimi pracovníkmi v 140 krajinách sveta.

V rebríčku konkurencieschopnosti sme si polepšili
[rozhlas.sk; 30.9.2015; Rubrika: Rádio Slovakia International – Slovensky]
Aktuálne výsledky potvrdili pozitívny trend a Slovensko sa po dvoch rokoch opäť dostáva do prvej polovice rebríčka konkurencieschopnosti. Napriek tomu je naďalej treťou najhoršie hodnotenou krajinou v skupine štátov Európskej únie.

Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti poskočilo
[sme.sk; 30.9.2015; Autor: sita]
Slovensko dosiahlo 67. miesto v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Oproti minulému roku sa tak posunulo o osem priečok vyššie.

Slovensko postúpilo v rebríčku konkurencieschopnosti
[spravy.pozri.sk; 30.9.2015]
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnilo na 67. mieste spomedzi 140 štátov. Oproti minulému roku tak stúplo o osem priečok.

Rebríček konkurencieschopnosti: Slovensko postúpilo
[teraz.sk; 30.9.2015; Rubrika: Slovensko – Ekonomika; Autor: Tasr]
„Celkové hodnotenie Slovenska sa čiastočne zlepšilo vďaka niektorým pozitívne vnímaným zmenám a čiastočne preto, že iné krajiny sa v konkurencieschopnosti zhoršili,“ konštatoval projektový manažér PAS Peter Kremský.

Dobrá a zlá správa pre Slovensko: Dokážeme lepšie konkurovať, ale sme prežratí korupciou
[topky.sk; 30.9.2015; Rubrika: Domáce; Autor: Zoznam.sk]
Nastúpený trend je dobrý, chybičkou krásy na dosiahnutom výsledku ale zostáva, že sme naďalej treťou najhoršie hodnotenou krajinou v EÚ. A klientelizmom sme už preslávení.

Dobrá a zlá správa pre Slovensko: Dokážeme lepšie konkurovať, ale sme prežratí korupciou
[topky.sk; 30.9.2015; Rubrika: Domáce; Autor: Zoznam.sk]
Hoci nie všetky správy o Slovensku bývajú pozitívne, tentokrát máme aspoň malý dôvod na radosť. Podľa Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016 sme sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnili na 67. mieste a oproti minulému roku sa posunuli o osem priečok vyššie.

Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti stúplo zo 75. na 67. miesto
[trnavadnes.com; 30.9.2015]
Aktuálne výsledky podľa PAS potvrdili pozitívny trend a Slovensko sa po dvoch rokoch opäť dostáva do prvej polovice rebríčka konkurencieschopnosti. Napriek tomu je naďalej treťou najhoršie hodnotenou krajinou v skupine štátov Európskej únie.

Rebríček konkurencieschopnosti. Ako dopadlo Slovensko?
[tvnoviny.sk; 30.9.2015; Autor: BRATISLAVA/TASR]
Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti stúplo zo 75. na 67. Miesto. Oproti minulému roku tak stúplo o osem priečok.

NRSR: Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvílu majú skončiť
[Tasr; 29.9.2015; Rubrika: pol]
Prax predkladania pozmeňujúcich návrhov k zákonom aj krátko pred samotným hlasovaním sa má od januára skončiť.

Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvíľu majú skončiť
[24hod.sk; 29.9.2015; Rubrika: Z domova]
Novú minimálne 48-hodinovú lehotu prináša návrh novely rokovacieho poriadku, ktorú dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania.

Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvíľu majú skončiť
[teraz.sk; 29.9.2015; Rubrika: Slovensko – NRSR; Autor: Tasr]
Prax predkladania pozmeňujúcich návrhov k zákonom aj krátko pred samotným hlasovaním sa má od januára skončiť. Aj tu však bude platiť výnimka. Ak o kratšiu lehotu požiada gestorský výbor alebo spoločný spravodajca, plénum mu to hlasovaním môže odobriť.

Investori: Raz to musí prísť, ale kedy…?!
[investujeme.sk; 28.9.2015; Rubrika: Investície; Autor: Peter Furmaník st.]
Najvyššia predstaviteľka Fedu naznačila, že k prvému zvýšeniu úrokových sadzieb príde ešte v tomto roku, ak… Slovom, trhy budú v najbližších týždňoch šalieť a reagovať hystericky, ale myslím si, že by reagovali rovnako aj keby pani Janet vo štvrtok nič nenaznačila alebo by celý deň vôbec nič nepovedala.

Počet pracovných miest pribúda, úrady ich však nevedia obsadiť
[Tasr; 26.9.2015; Rubrika: soc]
Oficiálna nezamestnanosť na Slovensku klesá a pribúda počet voľných pracovných ponúk. Úrady práce však nevedia nájsť nezamestnaným reálne pracovné miesta, hoci voľných sú tisíce. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska.

Počet pracovných miest pribúda, úrady ich však nevedia obsadiť
[24hod.sk; 26.9.2015; Rubrika: Z domova]
Miera evidovanej nezamestnanosti v auguste tohto roka klesla na úroveň 11,32 %. „Pokračoval tak doterajší trend, pričom počet uchádzačov stláča nadol pokračujúci rast ekonomiky a dopĺňanie stavov zamestnancov z dôvodu odznievania pokrízovej neistoty,“ skonštatovali analytici Národnej banky Slovenska.

Počet pracovných miest pribúda, úrady ich však nevedia obsadiť
[aktuality.sk; 26.9.2015]
Počet voľných pracovných miest tak už aj podľa analytikov Národnej banky Slovenska atakuje predkrízové úrovne a priaznivý trend klesajúcej nezamestnanosti by mohol v najbližšom období pokračovať.

Počet pracovných miest pribúda, úrady ich nevedia obsadiť
[konzervativnyvyber.sk; 26.9.2015]
Podľa analytikov Národnej banky Slovenska ich počet atakuje predkrízové úrovne a priaznivý trend klesajúcej nezamestnanosti by mohol v najbližšom období pokračovať.

Počet pracovných miest na Slovensku pribúda, úrady ich však nevedia obsadiť
[netky.sk; 26.9.2015]
V treťom štvrťroku však podľa nich možno pozorovať slabší pokles počtu nezamestnaných ako počas silného druhého štvrťroka tohto roka. „Dôvodom je zmiernenie odlivu uchádzačov na trh práce a zároveň aj nízke vyraďovanie uchádzačov z administratívnych dôvodov,“ priblížili analytici NBS.

Počet pracovných miest pribúda, úrady ich však nevedia obsadiť
[sme.sk; 26.9.2015; Autor: tasr]
Oficiálna nezamestnanosť na Slovensku klesá a pribúda počet voľných pracovných ponúk. Úrady práce však nevedia nájsť nezamestnaným reálne pracovné miesta, hoci voľných sú tisíce. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska.

Počet pracovných miest pribúda, úrady ich však nevedia obsadiť
[spravy.pozri.sk; 26.9.2015]
Ako pripomenula PAS, takéto očakávania sú približne v súlade s predpokladmi medzištvrťročného vývoja zamestnanosti na tretí štvrťrok v predikcii NBS. Začína sa tak vytvárať nedostatok vhodných uchádzačov a voľné pracovné miesta sa vo väčšej miere koncentrujú v ekonomicky vyspelejších regiónoch.

Počet pracovných miest pribúda, úrady ich však nevedia obsadiť
[teraz.sk; 26.9.2015; Rubrika: Slovensko – SR; Autor: Tasr]
Oficiálna nezamestnanosť na Slovensku klesá a pribúda počet voľných pracovných ponúk. Úrady práce však nevedia nájsť nezamestnaným reálne pracovné miesta, hoci voľných sú tisíce. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska.

Nezamestnanosť podľa PAS klesá aj administratívne
[openiazoch.zoznam.sk; 24.9.2015; Autor: SITA]
Na druhej strane podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska prudko rastie počet pracovných miest, ktoré spoločnosti ponúkajú.

Nezamestnanosť klesá aj administratívne
[sme.sk; 24.9.2015; Autor: sita]
Štatistiky o nezamestnanosti sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) ešte stále zlepšujú výrazne za cenu administratívnych krokov, teda vyraďovania uchádzačov o zamestnanie z evidencie úradov práce.

Regionálne rozdiely
[Rádio Slovensko; 22.9.2015; 12:27; Relácia: Z prvej ruky]
Lucia VIROSTKOVÁ, moderátorka
V parlamente je návrh o pomoci najmenej rozvinutým okresom. Predpoludním ho poslanci posunuli do druhého čítania. Navrhuje 5-ročné akčné plány pre okresy s nezamestnanosťou zhruba nad 20%.

Nočná mora firiem na Slovensku sa skončí. Pozrite sa, čoho sa zbavia
[hnonline.sk; 18.9.2015; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
“Podnikatelia sa roky sťažujú na obrovskú administratívnu záťaž, ktorú sa vláde nedarí znižovať. V mnohých prípadoch sa, naopak, s novými zákonmi ešte zvýšila,“ priblížil projektový manažér Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.

Dnes konečne spustili, dlho avizovaný štart online denníka Postoj
[masmedialne.info; 18.9.2015]
Medzi členmi novej redakcie bol pôvodne aj Peter Kremský , ktorý odišiel z denníka SME a nastúpil do Postoja, no v súčasnosti už medzi členmi redakcie vznikajúceho Konzervatívneho denníka nefiguruje, odišiel do Podnikateľskej aliancie Slovenska na pozíciu projektového manažéra, ako pre masmedialne.info potvrdil výkonný riaditeľ Aliancie Róbert Kičina.

Stop byrokracii: len jeden register
[Hospodárske noviny; 18.9.2015; Rubrika: Spravodajstvo; Autor: Michal Skýpala]
Slovenskí podnikatelia na odľahčenie administratívy čakali dlhé roky. Počkať si budú musieť ešte ďalšie dva.

Podnikatelia sa sťažujú na súdnictvo a zvýhodňovanie Váhostavu
[profini.sk; 17.9.2015; Autor: Podnikateľská aliancia Slovenska]
Hodnotenie podnikateľského prostredia sa aj v druhom štvrťroku 2015 vyvíjalo negatívne. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia je 58,5 bodu, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu ďalší pokles o 2,24 percenta.

Zhoršuje sa podnikateľské prostredie?
[Rádio Slovensko; 16.9.2015; 09:38; Relácia: Poradíme vám]
moderátorka
Keby sme to veľmi zjednodušili, podnikatelia vidia vývoj svojho pracovného prostredia negatívne. Najväčšie prekážky vnímajú už tradične, pri vymožiteľnosti práva, nerovnosti pred zákonom, alebo v prílišnej byrokracii.

Zvýšenie dane z nehnuteľnosti?
[Rádio Regina; 14.9.2015; 12:00; Relácia: Žurnál Rádia Regina]
Peter BÉREŠ, moderátor
Dane z nehnuteľností v Bratislave zrejme od budúceho roka porastú. RTVS potvrdili túto informáciu viacerí mestskí poslanci. Podľa nich uvažuje mesto až nad 100% zvýšením pri domoch a bytoch. Mesto rapídne zvýšenie nateraz komentovať odmietlo, priznalo však, že navrhlo pre rok 2016 daň z nehnuteľnosti upraviť.

Prekážky v podnikaní
[Rádio Expres; 11.9.2015; 12:00; Relácia: Infoexpres]
Tomáš ŠKARBA, moderátor
Prekážkou pre malé a stredné podnikanie sú aj nejasne špecifikované verejné zákazky. Uviedla to Podnikateľská aliancia Slovenska, podľa ktorej voči okolitým krajinám strácame konkurencieschopnosti.

Firmy potrebujú nové reformy a impulzy pre podnikanie
[Tasr; 11.9.2015; Rubrika: hos]
V posledných rokoch Slovensko v medzinárodných rebríčkoch mierne klesá, čo podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska znamená, že postupne voči okolitým krajinám strácame konkurenčné výhody. Pod zhoršujúce sa podnikateľské prostredie na Slovensku sa podpísala silná regulácia trhu práce, korupcia, klientelizmus a byrokracia.

Firmy potrebujú nové reformy a impulzy pre podnikanie
[aktuality.sk; 11.9.2015]
Prekážkou malého a stredného podnikania sú aj nejasne špecifikované verejné zákazky.

Firmy potrebujú nové reformy a impulzy pre podnikanie
[openiazoch.zoznam.sk; 11.9.2015; Autor: TASR]
„Firmy nás upozorňujú na to, že pri ich udeľovaní vládne napriek elektronickému systému stále vysoká miera korupcie a klientelizmu, čo ich odrádza od účasti v súťažiach,“ povedal TASR projektový manažér PAS Peter Kremský.

Firmy potrebujú nové reformy a impulzy pre podnikanie
[sme.sk; 11.9.2015; Autor: tasr]
Pod zhoršujúce sa podnikateľské prostredie na Slovensku sa podpísala silná regulácia trhu práce, korupcia, klientelizmus a byrokracia.

Vláda rozdávala daňové prázdniny
[Hospodárske noviny; 10.9.2015; Rubrika: Spravodajstvo; Autor: Lucia Vanková]
Na Slovensku pribudne viac ako štyristo nových pracovných miest. Postarajú sa o to štyri firmy, ktorým vláda včera odklepla investičné stimuly vo výške viac ako 9,3 milióna eur. Najvyššiu sumu, až 5,75 milióna eur, odpustí vláda na daniach spoločnosti CCN GROUP Slovakia.

Slovensko vie, koľko stojí Mexiko: 5,75 milióna
[finweb.hnonline.sk; 10.9.2015; Autor: van]
Spoločnosti so sídlom v Považskej Bystrici schválila vláda v stredu miliónovú daňovú úľavu. Veľmi však na výber nemala. Buď by firme odpustila milióny na daniach, alebo by nové pracovné miesta nevznikli u nás, ale v ďalekej Číne či v Mexiku.

Slovensko vie, koľko stojí Mexiko: 5,75 milióna
[hnonline.sk; 10.9.2015; Rubrika: Finweb, Správy zo sveta financií]
Na Slovensku pribudne viac ako štyristo nových pracovných miest. Postarajú sa o to štyri firmy, ktorým vláda včera odklepla investičné stimuly vo výške viac ako 9,3 milióna eur. Najvyššiu sumu, až 5,75 milióna eur, odpustí vláda na daniach francúzskej spoločnosti CCN GROUP Slovakia.

Problémy podnikateľov
[TA3; 9.9.2015; 20:45; Relácia: Biznis]
Daniela PIRŠELOVÁ, moderátorka
Podľa posledných informácií za rok 2014 a 2015 sa v slovenskom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnil na 75. mieste. Oproti minulému roku, čo si polepšilo o tri priečky.

NR SR: Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvílu majú byť minulosťou
[Tasr; 8.9.2015; Rubrika: pol]
Prax predkladania pozmeňujúcich návrhov k zákonom aj krátko pred samotným hlasovaním sa má od januára skončiť. Novú minimálne 48-hodinovú lehotu prináša návrh novely rokovacieho poriadku od Petra Pellegriniho, Miroslava Číža a Jany Laššákovej a týkať sa má aj pozmeňujúcich návrhov obsiahnutých v spoločnej správe gestorského výboru.

Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvíľu majú byť minulosťou
[24hod.sk; 8.9.2015; Rubrika: Z domova]
Prax predkladania pozmeňujúcich návrhov k zákonom aj krátko pred samotným hlasovaním sa má od januára skončiť.

Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvíľu majú byť minulosťou
[hlavnespravy.sk; 8.9.2015; Autor: TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš]
Novú minimálne 48-hodinovú lehotu prináša návrh novely rokovacieho poriadku od Petra Pellegriniho, Miroslava Číža a Jany Laššákovej.

Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvíľu majú byť minulosťou
[netky.sk; 8.9.2015]
Samotné zavedenie 48-hodinovej lehoty podľa Pellegriniho, Číža a Laššákovej vytvorí časový priestor na oboznámenie sa a posúdenie podaných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov z hľadiska ich obsahu. Ich novela zároveň prikazuje, že podané pozmeňujúce a doplňujúce návrhy sa zverejňujú na webovej stránke NR SR.

Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvíľu majú byť minulosťou
[sme.sk; 8.9.2015; Autor: tasr]
Novela tiež navrhuje, aby sa podané pozmeňujúce a doplňujúce návrhy zverejnili na webovej stránke Národnej rady.

Novela má v parlamente zastaviť pozmeňujúce návrhy na poslednú chvíľu
[ta3.com; 8.9.2015]
Pozmeňujúcim návrhom zákonov predkladaným tesne pred hlasovaním by malo odzvoniť. Zabezpečiť to má novela rokovacieho poriadku poslancov za Smer, ktorou sa bude parlament zoberať na septembrovej schôdzi.

Pozmeňujúce návrhy na poslednú chvíľu majú byť minulosťou
[teraz.sk; 8.9.2015; Rubrika: Slovensko – NRSR; Autor: Tasr]
„Hlasovanie o návrhoch zo spoločnej správy výborov a o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch podaných na schôdzi národnej rady sa koná najskôr po uplynutí 48 hodín od ich podania v rozprave,“ uvádza sa v texte, ktorý sa má dostať do vynoveného rokovacieho poriadku.

Podnikatelia sa pustili do analýzy poslaneckej roboty. Výsledky sú zaujímavé
[dnes.sk; 6.9.2015; Autor: Veronika Cosculluela]
Takmer polovica zo 713 poslaneckých návrhov, ktoré v parlamente predložili v súčasnom volebnom období, zverejnili v deň druhého čítania alebo jeden pracovný deň pred ním. V polovici prípadov teda verejnosť prakticky nedokáže skontrolovať a pripomienkovať poslanecké pozmeňujúce návrhy. Zistila to analýza práce slovenských zákonodarcov, ktorú urobila Podnikateľská aliancia Slovenska.

Pribúda počet pozmeňovacích návrhov, najviac ich podal Smer
[webnoviny.sk; 6.9.2015; Autor: SITA]
Poslaneckých pozmeňovacích návrhov je stále veľa, za posledný rok ich najviac podal Smer-SD. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorú agentúre SITA poskytol programový manažér Peter Kremský.

Analýza Podnikateľskej aliancie o návrhoch zákonov
[Rádio FM; 3.9.2015; 15:00; Relácia: Správy]
Jana BELOVIČOVÁ, moderátorka
Takmer polovica zo 713 poslaneckých pozmeňujúcich návrhov v parlamente bola zverejnená priamo v deň druhého čítania alebo pracovný deň pred ním. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie.

PAS: Pozmeňujúcich návrhov je privela, najviac ich predložili Smer-SD a OLaNO
[Tasr; 3.9.2015; Rubrika: pol]
Takmer polovica (48 percent) zo 713 poslaneckých pozmeňujúcich návrhov, ktoré poslanci predložili v súčasnom volebnom období, bola zverejnená priamo v deň druhého čítania alebo jeden pracovný deň pred ním. Vyplýva to z augustovej analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Najviac pozmeňujúcich návrhov predložili Smer-SD a OĽaNO
[24hod.sk; 3.9.2015; Rubrika: Z domova]
Podľa aliancie práve korupcia a neprehľadné zmeny zákonov sú problémy, na ktoré sa podnikatelia často sťažujú. „Jedným z najdôležitejších návrhov PAS ako znížiť korupciu bolo obmedziť voľnosť rozhodovania a zintenzívniť verejnú kontrolu politikov vo forme povinného zverejňovania poslaneckých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov k zákonom v druhom čítaní,“ uviedol projektový manažér PAS Peter Kremský.

Podnikateľská aliancia Slovenska: Pozmeňujúcich návrhov je priveľa, najviac ich predložili Smer-SD a OĽaNO
[hlavnespravy.sk; 3.9.2015]
Zároveň si myslí, že súčasná prax v predkladaní a prijímaní pozmeňujúcich návrhov prirodzene rozširuje potenciálny priestor na presadzovanie záujmov jednotlivcov alebo vybraných skupín. Z analýzy PAS totiž vyplýva, že len 15 percent pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov bolo zverejnených šesť a viac pracovných dní pred druhým čítaním.

Najviac pozmeňovacích návrhov podal za posledný rok Smer
[netky.sk; 3.9.2015]
Poslaneckých pozmeňovacích návrhov je stále veľa, za posledný rok ich najviac podal Smer-SD. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorú agentúre SITA poskytol programový manažér Peter Kremský.

Najviac pozmeňujúcich návrhov predložili Smer-SD a OĽaNO
[teraz.sk; 3.9.2015; Rubrika: Slovensko – štatistika; Autor: Tasr]
Priemerný čas zverejnenia pozmeňujúcich návrhov v sledovanom období od apríla 2012 do júla 2015 bol 2,27 pracovného dňa. Za posledný rok sa toto číslo zvýšilo o zhruba desať percent. Relatívne najdisciplinovanejší boli poslanci, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke strany SaS.

Podnikanie v negatívnom trende
[Profit (SK); 2.9.2015; Rubrika: Ľudia a biznis]
Hodnotenie podnikateľského prostredia sa aj v druhom štvrťroku 2015 vyvíjalo negatívne. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia je 58,5 bodu, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu ďalší pokles o 2,24 percenta.

10 % DPH na potraviny od januára 2016
[STV1; 31.8.2015; 19:00; Relácia: Správy RTVS]
Zníženie DPH na základné potraviny na 10 % presadí Smer bez toho, aby zámer pripomienkovali dotknuté organizácie. Návrh prvýkrát zverejnia až počas rokovania Národnej rady, teda krátko pred jeho definitívnym schvaľovaním, potvrdil to premiér Robert Fico. Opozícii ani profesným združeniam sa tento model schvaľovania nepáči.

Podnikanie v negatívnom trende
[eprofit.sk; 31.8.2015; Rubrika: Magazín PROFIT; Autor: Eduard Žitňanský]
Hodnotenie podnikateľského prostredia sa aj v druhom štvrťroku 2015 vyvíjalo negatívne.

Bič na firmy
[TA3; 30.8.2015; 12:00; Relácia: Hlavné správy o 12]
Nad pochybnými firmami sa zmráka. Vláda konečne prešla od slov k činom a dala zelenú trestnej zodpovednosti firiem. Prešla iba v minimálnej verzii, ale mala by stačiť, aby sme sa vyhli ďalšej kritike OECD.

Bič na firmy
[TA3; 30.8.2015; 15:00; Relácia: Správy TA3]
Nad pochybnými firmami sa zmráka. Vláda konečne prešla od slov k činom a dala zelenú trestnej zodpovednosti firiem. Schválila ju iba v minimálnej verzii, ale malo by to stačiť, aby sme sa vyhli ďalšej kritike OECD.

Bič na firmy
[TA3; 30.8.2015; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Nad pochybnými firmami sa zmráka. Vláda konečne prešla od slov k činom a dala zelenú trestnej zodpovednosti firiem. Schválila ju iba v minimálnej verzii, ale malo by to stačiť, aby sme sa vyhli ďalšie kritike OECD.

Biznisu s Čínou sa Slováci neobávajú
[SME; 28.8.2015; Rubrika: Ekonomika; Autor: Jana Trebulová]
Ani masívny prepad čínskych trhov neodradil naše firmy, ktoré do Ázie vyvážajú svoje výrobky. S Čínou obchodujú najmä automobilové a strojárske spoločnosti. Dianie natrhocha hrozbu ďalšej krízy sledujú.

Návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb
[Rádio Regina; 27.8.2015; 12:00; Relácia: Žurnál Rádia Regina]
Firme, ktorá sa zapojí do trestnej činnosti, bude hroziť zánik. Vláda schválila návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Ak ho odobrí parlament, firmy bude možné stíhať za viac ako 50 skutkov. Opozícia tvrdí, že to nestačí. Podľa Lucie Žitňanskej v zákone chýbajú niektoré ekonomické trestné činy.

Trestne zodpovedné budú aj firmy
[Rádio Slovensko; 27.8.2015; 12:00; Relácia: Rádiožurnál]
Firme, ktorá sa zapojí do trestnej činnosti, bude hroziť zánik. Vláda schválila návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Ak ho odobrí aj parlament, firmy bude možné stíhať za viac ako 50 skutkov. Opozícia tvrdí, že to nestačí, podľa Lucie Žitňanskej, v zákone chýbajú niektoré ekonomické trestné činy.

Akciovky výrazne zlacnejú, založíte ich aj za euro
[SME; 27.8.2015; Rubrika: Ekonomika; Autor: Marek Poracký]
Firmy nemusia mať dostatočný majetok, čo môže spôsobiť ich dodávateľom platobnú neschopnosť.

Akciovky výrazne zlacnejú, založíte ich aj za euro
[sme.sk; 27.8.2015; Rubrika: Ekonomika / Firmy; Autor: Marek Poracký]
Firmy nemusia mať dostatočný majetok, čo môže spôsobiť ich dodávateľom platobnú neschopnosť.

Čína padla, ale slovenskí exportéri sršia optimizmom
[sme.sk; 27.8.2015; Rubrika: Ekonomika / Slovensko; Autor: Jana Trebulová]
Ani masívny prepad čínskych trhov neodradil naše firmy, ktoré do Ázie vyvážajú svoje výrobky.

Prieskum: S podnikaním to na Slovensku ide dolu vodou
[Hospodárske noviny; 26.8.2015; Rubrika: Spravodajstvo; Autor: (RED)]
Slovenské firmy nie sú spokojné s vývojom podnikateľského prostredia na Slovensku. Ukazujú to výsledky Indexu podnikateľského prostredia, ktorý zverejnila Podnikateľská aliancia Slovenska. Hodnota indexu klesla v druhom štvrťroku na 58,5 bodu, čo znamená, že sa oproti prvým trom mesiacom tohto roka posunula nadol o viac ako dve percentá.

Kauza Váhostav zhoršila podnikateľské prostredie
[Plus jeden deň; 26.8.2015; Rubrika: Politika; Autor: sita]
Slovenské podnikateľské prostredie sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska vyvíjalo v druhom štvrťroku tohto roka negatívne. Index podnikateľského prostredia klesol o 2,24 % na súčasných 58,5 bodu.
Negatívny vývoj pripisujú podnikatelia aj reštrukturalizácii Váhostavu. Odrazila sa najmä v položkách „uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom“ a „vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva“.

S podnikaním to na Slovensku ide dolu vodou
[hnonline.sk; 26.8.2015; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Slovenské firmy nie sú spokojné s vývojom podnikateľského prostredia na Slovensku. Ukazujú to výsledky Indexu podnikateľského prostredia, ktorý zverejnila Podnikateľská aliancia Slovenska. Hodnota indexu klesla v druhom štvrťroku na 58,5 bodu, čo znamená, že sa oproti prvým trom mesiacom tohto roka posunula nadol o viac ako dve percentá.

Podnikateľské prostredie sa stále vyvíja negatívne
[podnikam.sk; 26.8.2015; Autor: SITA, Podnikam.SK]
Už tradične prekáža slovenským podnikateľom administrívne zaťaženie

PAS: Podnikatelia v SR nie sú spokojní s vymožitelnosťou práva a súdnictvom
[Tasr; 25.8.2015; Rubrika: hos]
Podnikatelia vnímali kvalitu podnikatelského prostredia na Slovensku v 2. štvrťroku 2015 opäť horšie. Aktuálna hodnota Indexu podnikatelského prostredia (IPP) 58,5 bodu klesla oproti predchádzajúcemu kvartálu o 2,24 %. Spokojnosť podnikatelov s vývojom tentoraz podla prieskumu Podnikatelskej aliancie Slovenska (PAS) výrazne ovplyvnila reštrukturalizácia spoločnosti Váhostav.

Podnikatelia v SR nie sú spokojní s vymožiteľnosťou práva a súdnictvom
[aktuality.sk; 25.8.2015]
Podnikatelia vnímali kvalitu podnikateľského prostredia na Slovensku v 2. štvrťroku 2015 opäť horšie. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP) 58,5 bodu klesla oproti predchádzajúcemu kvartálu o 2,24 %.

Najviac prekáža nerovnosť pred zákonom
[eprofit.sk; 25.8.2015; Rubrika: Denník; Autor: red, ez]
Hodnotenie podnikateľského prostredia sa aj v druhom štvrťroku 2015 vyvíjalo negatívne. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia je 58,5 bodu, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu ďalší pokles o 2,24 percenta. Index pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na základe vlastného prieskumu medzi oslovenými podnikateľmi.

Najviac prekáža nerovnosť pred zákonom
[etrend.sk; 25.8.2015; Rubrika: Denník; Autor: red, ez]
Hodnotenie podnikateľského prostredia sa aj v druhom štvrťroku 2015 vyvíjalo negatívne. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia je 58,5 bodu, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu ďalší pokles o 2,24 percenta. Index pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na základe vlastného prieskumu medzi oslovenými podnikateľmi.

PAS: Podnikateľské prostredie je horšie, aj pre Váhostav a Harabina
[pravda.sk; 25.8.2015; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: SITA]
Slovenské podnikateľské prostredie sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) vyvíjalo v druhom štvrťroku tohto roka negatívne.

Podnikateľské prostredie sa nevyvíja dobre, tvrdia firmy
[sme.sk; 25.8.2015; Autor: sita]
Negatívny vývoj podnikateľského prostredia v sledovanom období pripisujú podnikatelia aj reštrukturalizácii spoločnosti Váhostav.

Truban: Vláda vníma biznis ako nepriateľa
[Hospodárske noviny; 19.8.2015; Rubrika: Spravodajstvo/Slovensko; Autor: Petra Jamrichová]
„Vláda Roberta Fica (Smer-SD) vníma podnikateľov ako triednych nepriateľov. Vôbec sa nám nesnaží pomáhať. Aj preto nielen WebSupport, ale množstvo ďalších firiem rozmýšľa nad tým, že zo Slovenska odíde.“

Štefanec: Študenti budú môcť začať po škole podnikať veľmi jednoducho
[europskenoviny.sk; 19.8.2015; Autor: ram]
Čaká nás prelom v podnikaní. V celej Európskej únii si budete môcť založiť svoju vlastnú firmu a okamžite začať podnikať. Bude vás to stáť jedno euro. Zakladanie jednoeurovej alebo jednoosobovej sročky bude znamenať koniec nekonečnej byrokracie a navštevovania úradov. Všetko vybavíte cez internet a z pohodlia vášho domova. Celé to bude trvať iba niekoľko minút

Šéf WebSupportu: Ficova vláda vníma podnikateľov ako triednych nepriateľov. Zvažujeme, že odídeme
[hnonline.sk; 19.8.2015; Rubrika: HNTV, Ekonomika, HNonline, Ekonomika a firmy]
Podľa Trubana štát podnikateľom vyslovene nepomáha. „Slovensko nikdy nebolo najlepšou krajinou pre biznis, no neustále sa to zhoršuje,“ hovorí.

Študenti budú môcť začať po škole podnikať veľmi jednoducho
[europskenoviny.sk; 18.8.2015; Autor: ram]
Čaká nás prelom v podnikaní. V celej Európskej únii si budete môcť založiť svoju vlastnú firmu a okamžite začať podnikať. Bude vás to stáť jedno euro. Zakladanie jednoeurovej alebo jednoosobovej sročky bude znamenať koniec nekonečnej byrokracie a navštevovania úradov. Všetko vybavíte cez internet a z pohodlia vášho domova. Celé to bude trvať iba niekoľko minút

Zlé výsledky kontrol
[TA3; 16.8.2015; 12:00; Relácia: Hlavné správy o 12]
Tomáš NOVOTNÝ, moderátor
Kontrola registračných pokladníc skončila katastrofálne. Finančná správa si posvietila na podnikateľov, ktorí majú od apríla povinnosť vydávať klientom bločky. V Košiciach našla z 20 kontrol 17 porušení zákona. Objavila aj rôzne podvody, napríklad upravovanie pamäte v pokladniciach.

Zlé výsledky kontrol
[TA3; 16.8.2015; 15:00; Relácia: Správy TA3]
Kontrola registračných pokladníc sa skončila katastrofálne. Finančná správa si posvietila na podnikateľov, ktorí majú od apríla povinnosť vydávať klientom bločky. V Košiciach našla z 20 kontrol 17 porušení zákona. Objavila aj rôzne podvody, napríklad upravovanie pamäte v pokladniciach.

Zlé výsledky kontrol
[TA3; 16.8.2015; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Kontrola registračných pokladníc na Slovensku sa skončila katastrofálne. Finančná správa si posvietila na podnikateľov, ktorí majú od apríla povinnosť vydávať klientom bločky. V Košiciach našla z 20 kontrol 17 porušení zákona. Objavila aj rôzne podvody, napríklad upravovanie pamäte v pokladniciach.

Začať podnikať bude oveľa ľahšie
[TV JOJ; 16.8.2015; 19:30; Relácia: Noviny TV JOJ]
Čaká nás prelom v podnikaní. V celej Európskej únii si totiž budete môcť založiť svoju vlastnú firmu a okamžite začať podnikať prakticky kdekoľvek na starom kontinente. A to najlepšie a dosť podstatné, celé vás to vyjde jedno euro.

So súhlasom Bruselu dáme firme čokoľvek
[Denník N; 14.8.2015; Rubrika: Ekonomika; Autor: DANIELA KRAJANOVÁ]
Ak by štát siahol po tradičných stimuloch, ktorými zvykne odmeniť vybraných investorov, mohol by podľa našich zákonov Jaguaru dopriať spolu 146 miliónov eur. Tento výpočet KPMG však platí, ak by u nás automobilka preinvestovala aj 1,5 miliardy eur.

Čo môžeme ponúknuť Jaguaru? Čokoľvek, len to musí schváliť Brusel
[dennikn.sk; 13.8.2015; Rubrika: Svet; Autor: Daniela Krajanová]
Dvetisíc až štyritisíc nových miest môže priniesť investícia automobilky Jaguar Land Rover, ktorú v Nitre sľubuje premiér Robert Fico. Eufóriu z práce pre toľko ľudí a pre možné ďalšie tisíce v dodávateľských firmách, kazí jediné: Stále nikto nepovedal, koľko to vlastne bude stáť.

Koľko stojí automobilka?
[TV JOJ; 12.8.2015; 19:30; Relácia: Noviny TV JOJ]
Viete koľko nás bude stáť pritiahnutie novej luxusnej automobilky na Slovensko? Dostane viac ako firmy pred ňou?

Automobilky si budú kradnúť ľudí
[Hospodárske noviny; 12.8.2015; Rubrika: téma hn; Autor: Peter Kapitán]
Britská ikona Jaguar Land Rover bude pre slovenský priemysel veľkým pozitívom. Má však aj svoje mínusy.

Automobilky si budú kradnúť ľudí
[hnonline.sk; 12.8.2015; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Britská automobilka Jaguar Land Rover bude pre slovenský priemysel veľkým pozitívom.

Investícia roka: do Nitry ide JLR
[TV JOJ; 11.8.2015; 16:55; Relácia: Noviny o 17]
Nie, Poľsko to nebude. Nová automobilka príde na Slovensko, už je to definitívne.

Vláda chce zvýšiť minimálnu mzdu z 380 na 400 eur
[noviny.sk; 7.8.2015; Rubrika: Slovensko; Autor: Richard Juriš]
Minimálna mzda cez 400 eur je jeden zo sociálnych cieľov vlády Roberta Fica. Zvýšiť by sa mala zo súčasných 380 eur. Podľa zamestnávateľov ide o nekoncepčné riešenie.

Bratislava, Slovensko: Minimálna mzda hnevá aj teší
[TV JOJ; 6.8.2015; 19:30; Relácia: Noviny TV JOJ]
Minimálna mzda cez 400 eur je jeden zo sociálnych cieľov vlády Roberta Fica, zvýšiť by sa mala zo súčasných 380 eur. Keď to rozpočítame na mesiac vychádza to o približne 65 centov viac na deň, podľa zamestnávateľov ide o nekoncepčné riešenie. Pýtali sme sa ľudí, či by im to pomohlo.

Konzervatívny denník sa rozlúčil s Petrom Kremským
[omediach.com; 5.8.2015; Autor: mk]
Bývalý redaktor Sme a hovorca Aliancie za rodinu má novú prácu. Kremský sa na jar vzdal pozície hovorcu Aliancie a odišiel aj z denníka SME , kde bol ekonomickým redaktorom.

Rizikové podnikanie
[HoReCa magazine; 31.7.2015; Rubrika: Horeca – správy; Autor: DaH]
V gastronómii a ubytovaní končí zhruba každá piata spoločnosť. Vyplýva to z prieskumu poradenskej spoločnosti Bisnode.

Ekonomické úspechy a omyly jednofarebnej vlády SMERu
[Next Future; 31.7.2015; Rubrika: Ekonomika; Autor: Ján Beracka]
Od roku 2012 je na Slovensku ľavicová vláda Smeru. Premiér Robert Fico hovorí o tom, že o ekonomické úspechy Slovenska sa krajina musí podeliť s občanmi. Je však minimálne otázkou do diskusie, aké veľké tie úspechy sú. Vláda navyše prijíma viacero opatrení, na ktoré sa podnikatelia, teda chrbtica ekonomiky dívajú skepticky.

Dátové schránky pre podnikateľov
[Rádio Slovensko; 22.7.2015; 09:38; Relácia: Poradíme vám]
Niektoré papierovačky s úradmi sa dajú vybaviť aj na diaľku, cez web. Potrebujete na to občiansky preukaz s čipom, k nemu čítačku a programy v počítači. Odpoveď od kompetentných vám príde do dátovej schránky. U občanov, čiže u nás, je ich aktivácia dobrovoľná. Podnikateľom, ich mal štát plošne zapnúť už o pár dní, 1. augusta. Termín sa ale posúva, o rok. Dôvodom je novela zákona o e-Governmente. O tom že v budúcnosti nemusia prísť úradné rozhodnutia poštou, ale elektronicky, však stále väčšina konateľov firiem ani netuší. Viac nám povie Michal Čabák.

Slovensko je vo finále boja o Land Rover
[Pravda; 22.7.2015; Rubrika: Správy ekonomika; Autor: Linda Nagyová]
Už nasledujúce týždne by mali dať odpoveď na otázku, či Slovensko získa v medzinárodnej konkurencii investíciu v hodnote 1,85 miliardy dolárov, alebo nie. V závode na výrobu luxusných terénnych vozidiel Land Rover a v subdodávateľských spoločnostiach by prácu mohlo nájsť až osemtisíc ľudí. Okrem Slovenska a Poľska sú podľa ministra hospodárstva Vazila Hudáka v hre stále napríklad aj Spojené štáty americké, ktoré však pre investora nemusia byť výhodné pre vyššiu cenu práce.

Slovensko je vo finále boja o Land Rover
[pravda.sk; 22.7.2015; Rubrika: Správy – Ekonomika; Autor: Linda Nagyová, Pravda]
Už nasledujúce týždne by mali dať odpoveď na otázku, či Slovensko získa v medzinárodnej konkurencii investíciu v hodnote 1,85 miliardy dolárov, alebo nie. V závode na výrobu luxusných terénnych vozidiel Land Rover a v subdodávateľských spoločnostiach by prácu mohlo nájsť až osemtisíc ľudí. Okrem Slovenska a Poľska sú podľa ministra hospodárstva Vazila Hudáka v hre stále napríklad aj Spojené štáty americké, ktoré však pre investora nemusia byť výhodné pre vyššiu cenu práce.

Biznis na Slovensku sa zhoršuje
[hnonline.sk; 17.7.2015; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Podnikateľské prostredie sa na Slovensku podľa odborníkov zhoršuje.

Biznis na Slovensku sa zhoršuje
[Hospodárske noviny; 17.7.2015; Rubrika: Rebríček HN; Autor: Martina Chudá]
Medzi hlavné problémy malých podnikateľov patrí nestabilita legislatívneho prostredia.

Nová posila KDH Štefanec je za registrované partnerstvá
[dennikn.sk; 10.7.2015; Rubrika: Kultúra; Autor: Miro Kern]
Koľko rokov ste boli v SDKÚ a ako ste sa k nej dostali?

Štát ťahá mozgy späť. Peniazmi
[Hospodárske noviny; 9.7.2015; Rubrika: Spravodajstvo; Autor: Martina Chudá]
Milión eur ročne vyčlenila vláda na to, aby vyplatila odborníkom zo zahraničia jednorazové príspevky, ak sa vrátia domov.

Schmögnerová: Dohoda s USA je len pre veľkých hráčov
[Pravda; 9.7.2015; Rubrika: Správy – Slovensko; Autor: su]
Pozitívny efekt dohody EÚ o voľnom obchode s USA pre malé a stredné podniky na Slovensku bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová neočakáva. Podľa nej je americký trh pre tieto podniky aj geograficky vzdialený a budú vystavené väčšej konkurencii doma.

Štát ťahá mozgy späť. Peniazmi
[hnonline.sk; 9.7.2015; Rubrika: HNonline, Slovensko]
Milión eur ročne vyčlenila vláda na to, aby vyplatila odborníkom zo zahraničia jednorazové príspevky. Dostanú ich, ak sa vrátia domov a budú pracovať

Schmögnerová: Dohoda s USA je len pre veľkých hráčov
[pravda.sk; 9.7.2015; Rubrika: Správy – Domáce; Autor: su, Pravda]
Pozitívny efekt dohody EÚ o voľnom obchode s USA pre malé a stredné podniky na Slovensku bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová neočakáva. Podľa nej je americký trh pre tieto podniky aj geograficky vzdialený a budú vystavené väčšej konkurencii doma.

Prijali ančný plán
[TA3; 8.7.2015; 18:30; Relácia: Hlavné správy]
Vláda a jej sociálni partneri sa dohodli so 14-timi podnikateľskými združeniami a obchodnými komorami na desiatkach opatrení, ktoré majú zmeniť pomery na Slovensku. Podľa mnohých ide zatiaľ o najväčšiu spoločnú iniciatívu, ktorá vznikla na tejto úrovni. Zamerať sa má najmä na oblasť legislatívy, korupcia a súdnictva.

PAS: Slovenské firmy by mali realizovať dodávky do Grécka len po ich uhradení
[Tasr; 8.7.2015; Rubrika: hos]
Vývoz do Grécka sa stal vysoko rizikovým a môže viesť k neuhradeniu faktúr a k nedobytným pohladávkam aj v prípade, že za platby ručia grécke banky.

Slovenské firmy by mali realizovať dodávky do Grécka len po uhradení
[24hod.sk; 8.7.2015; Rubrika: Ekonomika]
Vývoz do Grécka sa stal vysoko rizikovým a môže viesť k neuhradeniu faktúr a k nedobytným pohľadávkam aj v prípade, že za platby ručia grécke banky. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) preto odporúča firmám dodávať do Grécka, prípadne do inej krajiny cez grécke firmy len v prípade platby vopred v plnom rozsahu.

Experti predpovedajú grexit, Nemec Weber sa zastal Slovenska
[aktuality.sk; 8.7.2015; Autor: Aktuality.sk, TASR]
Grécko dnes podalo formálnu žiadosť o nový záchranný úver. Podľa MMF má ísť až o 51 miliárd!

Čo prekáža podnikateľom
[eprofit.sk; 8.7.2015; Rubrika: Magazín PROFIT; Autor: Eduard Žitňanský]
Podnikateľom prekáža predovšetkým nedôsledné uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom a zlá vymožiteľnosť práva.

Čo prekáža podnikateľom
[etrend.sk; 8.7.2015; Rubrika: Magazín PROFIT; Autor: Eduard Žitňanský]
Podnikateľom prekáža predovšetkým nedôsledné uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom a zlá vymožiteľnosť práva.

Slovenské firmy by mali realizovať dodávky do Grécka len po ich uhradení
[hlavnespravy.sk; 8.7.2015; Autor: TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Ochoa de Olza]
Ekonomická situácia Grécka podľa PAS aj naďalej povedie k útlmu vzájomného zahraničného obchodu

Slovenské firmy by mali realizovať dodávky do Grécka len po ich uhradení
[netky.sk; 8.7.2015]
Vývoz do Grécka sa stal vysoko rizikovým a môže viesť k neuhradeniu faktúr a k nedobytným pohľadávkam aj v prípade, že za platby ručia grécke banky.

Slovenské firmy by mali realizovať dodávky do Grécka len po uhradení
[spravy.pozri.sk; 8.7.2015]
Vývoz do Grécka sa stal vysoko rizikovým a môže viesť k neuhradeniu faktúr a k nedobytným pohľadávkam aj v prípade, že za platby ručia grécke banky. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) preto odporúča firmám dodávať do Grécka, prípadne do inej krajiny cez grécke firmy len v prípade platby vopred v plnom rozsahu.

Slovenské firmy by mali realizovať dodávky do Grécka len po uhradení
[teraz.sk; 8.7.2015; Rubrika: Ekonomika – export; Autor: Tasr]
Vývoz do Grécka sa stal vysoko rizikovým a môže viesť k neuhradeniu faktúr a k nedobytným pohľadávkam aj v prípade, že za platby ručia grécke banky. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) preto odporúča firmám dodávať do Grécka, prípadne do inej krajiny cez grécke firmy len v prípade platby vopred v plnom rozsahu.

Slovenskí podnikatelia sťahujú svoje firmy do Česka
[Rádio Slovensko; 7.7.2015; 07:00; Relácia: Ranný rádiožurnál]
Slovenskí podnikatelia sťahujú svoje firmy do Česka. V roku 2013 bolo založených u našich susedov niečo vyše 380 eseročiek so slovenským konateľom. Vlani ich pribudlo takmer 1 100. Odborníci za tým vidia zhoršujúce sa podnikateľské prostredie. Ministerstvo financií však žiadne problémy nevidí.

Slováci odchádzajú podnikať do ČR
[Rádio Slovensko; 7.7.2015; 12:00; Relácia: Rádiožurnál]
Čoraz viac Slovákov odchádza podnikať do Českej republiky. Vyplýva to zo štatistík českého ministerstva spravodlivosti. Kým v roku 2013 založili u našich susedov ani nie 400 eseročiek so slovenským konateľom, vlani ich pribudlo takmer 1 100. Celkový počet nemusí byť konečný, keďže uvedenie štátnej príslušnosti pri zakladaní firmy, nie je povinné. Odborníci varujú pred nepriaznivým podnikateľským prostredím na Slovensku. Ministerstvo financií žiadne problémy nevidí.

Súboj o Land Rover sa rozhodne do mesiaca
[Hospodárske noviny; 7.7.2015; Rubrika: Spravodajstvo; Autor: Martina Chudá]
Slovensko bojuje o investíciu desaťročia už len s jedným konkurentom – Poľskom. Ostatní kandidáti strednej Európy, napríklad aj naši západní susedia Česi, mali totiž už podľa dostupných informácií z hry vypadnúť. O tom, či výrobca športových a športovo-úžitkových vozidiel Jaguar Land Rover postaví nový závod v Nitre alebo v Krakove, by sa malo rozhodnúť tento mesiac.

Nový balíček opatrení proti daňovým podvodom
[etrend.sk; 7.7.2015; Rubrika: Podnikanie; Autor: Zuzana Kollárová]
Na budúci rok sa chce vláda zamerať najmä na daňové úniky fyzických osôb a podvody pri spotrebných daniach. V roku 2012 sme podľa ministerstva financií dosiahli dno pri výbere daní. Preto vláda pripravila 50 opatrení, ktoré mali situáciu zlepšiť. Frontálny útok smeroval najmä na odhaľovanie podvodov pri nadmerných odpočtoch DPH a zaviedol sa kontrolný výkaz.

Nitra alebo Krakov. Súboj o investíciu desaťročia sa rozhodne už čoskoro
[hnonline.sk; 7.7.2015; Rubrika: HNonline, Ekonomika a firmy]
Rozhodnutie o tom, kde by mal závod automobilky vyrásť, má padnúť tento mesiac.

Boj o štvrtú automobilku
[TV Markíza; 6.7.2015; 17:00; Relácia: Prvé televízne noviny]
Príde k nám štvrtá veľká automobilka, alebo nemáme žiadnu šancu? Na Slovensku by sa mohli vyrábať luxusné vozidlá. O miliardovú investíciu majú ale záujem aj Poliaci.

Tri kódexy urobia prievan na súdoch
[etrend.sk; 6.7.2015; Rubrika: Týždenník TREND; Autor: Zuzana Devera]
Civilné súdne konania sa po prvom júli budúceho roka už nebudú môcť naťahovať donekonečna. Rekodifikácia Občianskeho súdneho poriadku dáva justícii do rúk nástroje, ktorými bude môcť docieliť očakávané zmeny vo výkone spravodlivosti.

Budeme vyrábať luxusné vozy? Slovensko v boji o ďalšiu automobilku
[tvnoviny.sk; 6.7.2015; Autor: BRATISLAVA/TV Markíza]
O automobilku majú záujem aj Poliaci. Rozhodovať budú detaily. Príde k nám štvrtá veľká automobilka, alebo nemáme žiadnu šancu? Na Slovensku by sa mohli vyrábať luxusné vozidlá. O miliardovú investíciu majú ale záujem aj Poliaci, ktorí sa už vidia ako víťazi.

Tri kódexy urobia prievan na súdoch
[Trend; 2.7.2015; Rubrika: Ekonomika – Justícia; Autor: Zuzana Devera]
Štartuje príprava na nové pravidlá v súdnictve, ktoré začnú v civilných sporoch platiť o rok. Advokáti budú mať viac povinností, súdy väčšiu zodpovednosť za hospodárnosť konania

Naša bezpečnosť je prvoradá
[Hospodárske noviny; 1.7.2015; Rubrika: Názory a analýzy; Autor: Anton Marcinčin]
Z času na čas prepukne u nás doma na Slovensku panika, že podnikateľské prostredie dospelo k úplnému koncu, firmy sa húfne odhlasujú z registra a ak to takto pôjde do nedele, tak čoskoro nebude čo do úst vložiť. Niežeby som mal veľké predstavy o tom, ako sa u nás podniká, ale rebríčky štýlom čím horšie, tým lepšie, nie sú, slušne povedané, príliš užitočné.

Tri kódexy urobia prievan na súdoch
[etrend.sk; 1.7.2015; Rubrika: Týždenník TREND; Autor: Zuzana Devera]
Civilné súdne konania sa po prvom júli budúceho roka už nebudú môcť naťahovať donekonečna. Rekodifikácia Občianskeho súdneho poriadku dáva justícii do rúk nástroje, ktorými bude môcť docieliť očakávané zmeny vo výkone spravodlivosti.

PAS: Punk is not dead
[hnonline.sk; 1.7.2015; Rubrika: HNkomentáre, Komentáre]
Z času na čas prepukne u nás doma na Slovensku panika, že podnikateľské prostredie dospelo k úplnému koncu, firmy sa húfne odhlasujú z registra a ak to takto pôjde do nedele, tak čoskoro nebude čo do úst vložiť. Niežeby som mal veľké predstavy o tom, ako sa u nás podniká, ale rebríčky štýlom čím horšie, tým lepšie, nie sú, slušne povedané, príliš užitočné.

PAS: Punk is not dead
[komentare.hnonline.sk; 1.7.2015; Autor: Anton Marcinčin]
Z času na čas prepukne u nás doma na Slovensku panika, že podnikateľské prostredie dospelo k úplnému koncu, firmy sa húfne odhlasujú z registra a ak to takto pôjde do nedele, tak čoskoro nebude čo do úst vložiť. Niežeby som mal veľké predstavy o tom, ako sa u nás podniká, ale rebríčky štýlom čím horšie, tým lepšie, nie sú, slušne povedané, príliš užitočné.