rok 2005

Podnikatelia chcú jasné pravidlá pre dane
21. 12. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Výdavky na reklamu sú častou príčinou sporov medzi podnikateľmi a daňovými úradmi. Podnikatelia si ich zaúčtovaním znižujú daňový základ. Daňové úrady ale náklady na reklamu za daňovo uznateľný výdavok nepovažujú a firmy pokutujú za to, že odviedol nižšiu daň ako mal.

Daňováci chcú začať odpúšťať dlhy
19. 12. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Odpúšťanie dlhov voči štátnym inštitúciám je v kurze. Po tom, čo pred mesiacom vyhlásila generálny pardon Sociálna poisťovňa, navrhuje podobné riešenie aj šéfka Daňového riaditeľstva Mária Machová. Išlo by o vôbec prvý generálny pardon v histórii daňovej správy samostatného Slovenska. Machovej návrh sa týka zrušených daní z dedičstva, darovania, prevodu a prechodu majetku.

Daňové úrady nemajú problém odpúšťať
16. 12. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Juraj Javorský, Katarína Ragáčová, Ľuboš Jančík
„Považujem za absurdné, aby som musel platiť dane, ktoré mi štát napokon vráti. Komplikuje mi to život, prácu a mám pocit, že úplne zbytočne,“ hovorí istý podnikateľ. Podľa hovorcu Daňovej správy Roberta Mervu sa daňové úrady snažia vychádzať podnikateľom v ústrety. Odmieta tvrdenie, že by v súčasnosti paušálne zamietali žiadosti o úpravu v platení preddavkov.

Najlepšie sa podniká na západe Slovenska
16. 12. 2005, SME
TASR
BRATISLAVA – Najlepšie podmienky na podnikanie na Slovensku sú v okresoch Bratislavského kraja, teda v Bratislave, Malackách, Senci a Pezinku. Vyplýva to z indexu regionálneho podnikateľského prostredia zostaveného Podnikateľskou alianciou Slovenska.

Najlepšie sa podniká v Bratislave
16.12.2005, PRAVDA
SITA
BRATISLAVA – Najlepšie podmienky na podnikanie sú v Bratislave a okolí. Najhoršie sa podľa analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) podniká v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Výsledkom analýzy, ktorá hodnotila ekonomickú aktivitu, infraštruktúru, ľudské zdroje a kvalitu verejnej správy v regiónoch, je rebríček okresov podľa indexu regionálneho podnikateľského prostredia.

PAS: Ekonomická aktivita prevalcovala verejnú správu
15.12.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Najlepšie podmienky na podnikanie v rámci SR sú v Bratislave a ostatných okresoch Bratislavského kraja, teda v Malackách, Senci a Pezinku. Vyplýva to z indexu regionálneho podnikateľského prostredia (IRPP) zostaveného Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS), v ktorom uvedené oblasti obsadili prvých osem priečok.

Postoj Slovenska k harmonizácii daní sa nemení
15. 12. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľuboš Jančík, Martin Odkladal
Návrh harmonizácie základov korporátnych daní, ktorú tento týždeň odsúhlasil Európsky parlament sa, na Slovensku nestretol s pochopením. Okrem vlády so zjednotením daňových základov nesúhlasí ani väčšina podnikateľov, hoci niektorí ekonómovia tvrdia, že z dlhodobého hľadiska je to nevyhnutný krok. Musí však ísť o postupný proces.

PAS: Najlepšie podmienky v SR na podnikanie majú okresy Bratislavského kraja
15. 12. 2005, SME
TASR
Bratislava 15. decembra (TASR) – Najlepšie podmienky na podnikanie v rámci SR sú v Bratislave a ostatných okresoch Bratislavského kraja, teda v Malackách, Senci a Pezinku. Vyplýva to z indexu regionálneho podnikateľského prostredia (IRPP) zostaveného Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS), v ktorom uvedené oblasti obsadili prvých osem priečok.

Súdne spory aj vydávanie preukazov budú drahšie
13. 12. 2005, SME
Roman Pataj
BRATISLAVA – Od budúceho roka bude drahší rozvod, návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo žaloba za náhradu škody, ktorú spôsobil štát. Drahšie budú aj obchodné spory. Poslanci parlamentu totiž odsúhlasili zvýšenie súdnych poplatkov.

Ľudia prišli o súdy, nie o náklady a prieťahy
9. 12. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Annamária Dömeová, Ján Borčin
Drahšie a dlhšie cestovanie za súdmi. Neúčasť ľudí na pojednávaniach. Prieťahy v súdnych konaniach. To všetko podľa časti sudcov a advokátov priniesla tzv. optimalizácia súdnej sústavy, v rámci ktorej od januára zaniklo desať okresných súdov.

Spolupráca škôl a investorov je nedostačujúca, firmy neplatia
8. 12. 2005, SME
Slovenský vzdelávací systém podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska slabo reaguje na skutočné potreby trhu práce. Potvrdili to mnohí zamestnávatelia.

Vláda chce zlepšiť podmienky podnikateľom
1.12. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová, Martin Odkladal

Centrum pre vybavovanie náležitostí pre začínajúcich podnikateľov (one stop office), dostupnosť poradenských služieb, urýchlené dokončenie eGovernmentu, rozšírenie mobility pracovnej sily a v neposlednom rade nižšie odvodové zaťaženie. To sú základné opatrenia ministerstva hospodárstva na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré včera vláda schválila. Spolu s opatreniami by sa mal urobiť aj nezávislý audit, ktorý by mal odhaliť prekážky v podnikaní. Sústredí sa nielen na centrálnu štátnu správu, ale aj na miestnu a regionálnu samosprávu.

Spoločné tendre majú ušetriť miliardy
30. 11. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Annamária Dömeová, Marek Tettinger
„Nižšie náklady. Vyššia transparentnosť a efektivita. Také sú ciele zavedenia centrálneho verejného obstarávania. „Krajiny, ktoré zaviedli elektronické verejné obstarávanie cez portál verejnej správy, ušetrili od 25 až 40 percent nákladov.“ Centrálne verejné obstarávanie má podľa odborníkov zabezpečiť nielen vyššiu efektivitu nákupov, ale aj lepšiu kontrolu a prehľadnosť využívania štátnych peňazí.

Advokáti: Štát sa nás snaží korumpovať
30. 11. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Ak by súd schválil dohodu o vine a treste (ak obžalovaný spáchal trestný čin a priznal sa k nemu) pred podaním obžaloby, mal by advokát od januára dostať okrem základnej odmeny aj odmenu navyše, až desaťnásobok základnej sadzby tarifnej odmeny..

Koruna sa ocitla v čakárni na euro
28. 11. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľuboš Jančík
Slovensko vykročilo za eurom. Razantne a nečakane. Tak, aby špekulanti na devízových trhoch nemali čas na prípravu. O polnoci z piatka na sobotu, po ukončení obchodov na všetkých svetových devízových trhoch, Slovensko vstúpilo do európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II..

Archivácia dokumentov
26.11.2005, PRAVDA
Katarína Šutarová
Všetci podnikatelia by mali dokumenty uchovávať nielen podľa zákona o účtovníctve, ale aj podľa zákona o archívoch a registratúre. Podnikateľ by si mal vypracovať registratúrny plán a poriadok na narábanie s dokumentmi. Plán a poriadok musí ešte schváliť aj štátny archív.

Daňoví dlžníci opäť na internete
24. 11. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Už siedmykrát sa môžu všetci daňoví dlžníci nájsť na internete. Daňové riaditeľstvo tento týždeň, tak ako každý rok v novembri, zverejnilo zoznam podnikateľov, živnostníkov a iných fyzických osôb, ktoré do decembra minulého roka nezaplatili dane.

Dať grafom a číslam aj ľudský rozmer – rozhovor s prezidentom PAS
24. 11. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Andrea Chalupová

Čo bolo hlavným dôvodom, že ste prikývli na návrh Programovej rady Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá vás nedávno zvolila za svojho nového prezidenta?
– Veľmi dobre si uvedomujem, že zmeny plodia zmeny, a preto sa snažím byť čoraz aktívnejší, robím viac a vymýšľam a hľadám ďalšie možnosti a spôsoby, ako pomôcť nielen vlastnému biznisu a biznisu našich klientov, ale aj životu v tejto krajine.

MF SR je proti revízii daňovej reformy podľa scenára B. Schmögnerovej
23. 11. 2005, SME
TASR

Ministerstvo financií (MF) SR je jednoznačne proti rušeniu reforiem, alebo ich zásadnej revízii, ako to navrhujú predseda strany SMER sociálna demokracia (SD) Robert Fico a viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Brigita Schmögnerová.

PAS a RÚZ sú proti daňovým výnimkám na Slovensku
22. 11. 2005, SME
SITA

Daňové výnimky v slovenskom daňovom systéme by boli podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) a Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) nesprávne. „Zvýhodnené sadzby pre vybrané skupiny daňovníkov, resp. tovary a služby zneprehľadňujú daňový systém a vytvárajú priestor na špekulácie, nakoľko sa ťažko kontrolujú a tým negatívne vplývajú na morálku spoločnosti,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku oboch združení.

Zlepšenie vymáhateľnosti práva pre podnikateľov prioritou
15. 11. 2005, SME
SITA
Členovia Americkej obchodnej komory v SR považujú nastavenie dobrých podmienok pre efektívnejšie vymáhanie práva za kľúčový krok v zlepšovaní podnikateľského prostredia na Slovensku. K podobným záverom dospela na základe svojho pravidelne aktualizovaného indexu podnikateľského prostredia aj Podnikateľská aliancia Slovenska, ktorú na dnešnom podujatí Americkej obchodnej komory reprezentoval Ladislav Mikuš.

Výnimky by mohli zneprehľadniť daňový systém
22.11.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Podnikateľská aliancia Slovenska a Republiková únia zamestnávateľov vyjadrili názor, že zavedenie výnimiek do daňového systému by negatívne ovplyvnilo podnikateľské prostredie na Slovensku. Varujú pred zavádzaním výnimiek do daňového systému SR.

Prečo východ stráca na eurofondoch
16. 11. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Daniela Zverková, Katarína Ragáčová
Slovensko malo v tomto roku čerpať z eurofondov približne 36 miliárd korún, realitou je necelá polovica. Najmenej európskych peňazí čerpajú regióny na východe krajiny. Zatiaľ čo západné Slovensko má od roku 2004 schválené projekty za 27,5 miliardy korún, na východe je to o desať miliárd menej..

Európa pomôže pri hľadaní absolventov
15.11.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Anna Mária Dömeová, Slávka Habrmanová
Absolvent strednej odbornej školy či učilišťa, ktorý sa skutočne dokáže uplatniť na trhu práce doma i v zahraničí. To je cieľom projektu skvalitnenia odborného vzdelávania na Slovensku, ktorý práve rozbieha Štátny inštitút odborného vzdelávania.

Obidva pardony boli posledné
15.11.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Sociálna poisťovňa vyhlásila doteraz dva generálne pardony. Podmienkou bolo, aby dlžník zaplatil istinu dlhu. Poisťovňa mu potom odpustila penále..

MS SR: Súd nemôže garantovať dĺžku procesu
14.11.2005, SME
SITA

Súd nemôže dopredu vedieť, ako dlho bude súdny spor trvať a teda nemôže garantovať, dokedy bude vynesené rozhodnutie. Rezort spravodlivosti preto nepovažuje za možné, aby súd vracal časť, prípadne celú výšku poplatku v závislosti od dĺžky procesu.

Podnikatelia nesúhlasia so zvýšením súdnych poplatkov
11.11.2005, SME
SITA
Podľa Republikovej únie zamestnávateľov, Klubu 500 a Podnikateľskej aliancia Slovenska je nemysliteľné, aby sa neefektívnosť slovenského súdnictva riešila prostredníctvom zvýšenia súdnych poplatkov.

Podnikateľské prostredie sa vraj zlepšuje
9.11.2005, SME
SITA

BRATISLAVA – Kvalita podnikateľského prostredia sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska v treťom štvrťroku opäť zvýšila. Index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne na základe prieskumu medzi samotnými podnikateľmi aliancia pripravuje, totiž v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástol o 1,56 percenta a dosiahol 121,41 bodu.

Opravovanie reforiem. Radičová ruší sociálne dávky
9. 11. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Andrea Devánová
Nová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová mení stratégiu rezortu. Jej predchodca Ľudovít Kaník problémy každej z cieľových skupín riešil dávkou či príspevkom „šitým na mieru“ – Radičová to považuje za nesystémové. „Riešiť čiastkové problémy prostredníctvom stále nových dávok je nesprávne a v sociálnej politike neštandardné.“ Ministerka sa preto rozhodla zrušiť príspevok na sťahovanie za prácou, o ktorý bol nízky záujem, ako aj ešte v praxi nezavedený príspevok na zdravotnú starostlivosť.

Podnikatelia v 3. štvrťroku najlepšie hodnotili prístup k finančným zdrojom
8.11.2005, SME
TASR
V priebehu 3. štvrťroka 2005 sa kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku opäť zvýšila. Vyplýva to z Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pravidelne, na základe vlastného prieskumu, pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Podnikatelia chvália za dostupnosť zdrojov, kritizujú za súdy, úrady a korupciu
8.11.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
V priebehu 3. štvrťroka 2005 sa podľa Indexu podnikateľského prostredia kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku opäť zvýšila. Zostavovateľ zaznamenal zlepšenie v prístupe k finančným zdrojom, legislatíve upravujúcej dane, odvody, poplatky a investície, no zhoršenie vo vymáhateľnosti práva, funkčnosti súdnictva, úrovni byrokracie a korupcie na úradoch..

Zakladanie firiem sa zrejme zjednoduší
8.11.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Vytvoriť jednotné kontaktné miesto – one stop office – na vybavenie všetkých náležitostí pre začínajúcich podnikateľov. Aj to jedno z vládnych odporúčaní na zlepšenie podnikateľského prostredia. Včera sa na tom dohodli ekonomickí ministri..

Radičová dá na nové miesta 300 miliónov
4.11.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Andrea Devánová, Katarína Ragáčová
Približne 10- tisíc pracovných miest chce ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová vytvoriť ešte do konca tohto roka. Použije na to 300 miliónov korún. Dá ich malým a stredným podnikateľom, samosprávam, neziskovým a mimovládnym organizáciám, ktorí do konca decembra dokážu vytvoriť nové pracovné miesto.

Noví investori zatiaľ peniaze nedostanú
20.10.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Martin Odkladal

Ministerstvo hospodárstva chce v budúcom roku vynaložiť na investičné stimuly 700 miliónov korún. Podpora, ku ktorej treba prirátať zhruba 4,5 miliardy na investície Kie a Gertrag Ford, sa týka len rozpracovaných projektov. Štát tak v roku 2006 na lákanie investorov vynaloží v podstate rovnakú sumu ako tento rok. Pre firmy, ktoré investície ohlásia na budúci rok, rezort žiadne peniaze nemá. Minister hospodárstva Jirko Malchárek to zdôvodňuje tým, že ministerstvo budúcoročnú podporu stanovilo podľa už ohlásených projektov..

Archiváciu dokumentov firiem zruší parlament už tento rok
17.10.2005, PRAVDA

BRATISLAVA – Povinnosť firiem vypracovať registratúrny plán a poriadok na uchovávanie dokumentov by mal parlament zrušiť do konca roka. Návrh na zrušenie povinnosti chcú predložiť poslanci strany ANO. „Novela zákona o archívoch a registratúre by mala ísť do parlamentu na novembrovej schôdzi. Ide totiž o zbytočnú administratívnu záťaž pre podnikateľov,“ povedal Maroš Havran, poradca šéfa strany ANO Pavla Ruska.

Manažéri v pohybe
13.10.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY

Novým prezidentom Podnikateľskej aliancie Slovenska sa stal Martin Krekáč (43), spoluzakladateľ a vedúci partner poradenskej skupiny Amrop Jenewein Group. Na tomto poste vystriedal Ivana Štefanca (ten za svoju doterajšiu činnosť v aliancii získal funkciu čestného prezidenta).

Limity na obecné dane: istota pre podnikateľov
11.10.2005, TREND
Zuzana Horníková

Vláda chce samosprávam vziať voľnosť pri určovaní výšky dane z nehnuteľností. Po doterajších skúsenostiach so zvyšovaním sadzieb už mestám a obciam neverí.Absolútnu slobodu v tomto smere získala pritom samospráva len tento rok. Návrat k starým pravidlám, hoci voľnejším ako v minulosti, obhajuje ministerstvo financií potrebou bdieť nad podnikateľským prostredím.

Malchárkov nástup – veľa očakávaní, málo času 
05.10.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jozef Majchrák, Peter Matula

Zlepšenie podnikateľského prostredia. Prílev zahraničných investícií do regiónov s vysokou nezamestnanosťou. Boj proti hospodárskej korupcii. Transparentnosť pri rozhodovaní o podpore zo štrukturálnych fondov EÚ. To sú len niektoré z priorít, ktoré si stanovil nový minister hospodárstva Jirko Malchárek..

Nový minister práce by sa mal sústrediť najmä na riešenie problému odvodov
5.10.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR

Podľa predsedu správnej rady nadácie F. A. Hayeka Ivana Švejnu by sa Kaníkov nástupca mal zamerať v prvom rade na odstránenie najviditeľnejších chýb v rezorte. Za jednu z nich považuje napríklad súčasný spôsob priznávania dôchodkov. „Druhým krokom by mala byť reforma reformy dôchodkového systému, ale na to rok, ktorý zostáva do volieb, nestačí,“ povedal Švejna..

Naša konkurencieschopnosť rastie, ale pomaly
30.09.2005, SME
TASR
BRATISLAVA – Slovensko má 41. najschopnejšiu ekonomiku sveta. Vyplýva to zo správy o globálnej konkurencieschopnosti, ktorú vydalo Svetové ekonomické fórum. Analyzoval sa v nej potenciál ekonomík dosahovať trvalo hospodársky rast. Správa hodnotí odpovede 11-tisíc podnikov, z toho dvesto slovenských. Na prvých miestach sa už tradične umiestnili škandinávske krajiny na čele s Fínskom, ako aj USA, Singapur či Taiwan. Tesne pred nami skončili Česi a Maďari, Poliaci sú na 51. mieste.

Kľúčom k zvýšeniu konkurencieschopnosti SR by mohli byť IT technológie
29.09.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Potenciál SR dosahovať v nasledujúcich rokoch trvaloudržateľný hospodársky rast sa podľa aktuálnej Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2005-2006 zvýšil. Medzi 117 hodnotenými krajinami SR obsadila 41. pozíciu. Pozíciu lídra si z vlaňajška udržalo Fínsko nasledované USA a susedným Švédskom a Dánskom..

PAS: Konkurencieschopnosť SR je v IT technológiách
29.09.2005, SME
TASR

Bratislava 29. septembra (TASR) – Postup Slovenska medzi elitu v rebríčku konkurencieschopnosti krajín, ktorý každoročne zostavuje Svetové ekonomické fórum (SEF), je a bude čoraz ťažší. Najvyspelejšie krajiny totiž nespia a svoju konkurencieschopnosť neustále rozvíjajú. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Rastová konkurencieschopnosť Slovenska sa zvyšuje
29.09.2005, SME
SITA
BRATISLAVA 29. septembra (SITA) – V hodnotení rastovej konkurencieschopnosti, ktorá analyzuje potenciál ekonomík dosahovať trvalo udržateľný ekonomický rast v nasledujúcich rokoch, sa Slovensko spomedzi posudzovaných 117 krajín sveta umiestnilo v tomto roku na 41. mieste. „Ako ďalej vyplýva zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti, ktorú vydalo Svetové ekonomické fórum (SEF), v minulom roku SR obsadila v tomto rebríčku 43. miesto,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Ekonomika bude potrebovať aj starších
29.09.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová

Najneskôr o desať rokov budú musieť podnikatelia na Slovensku akceptovať aj starších pracovníkov. Iba tak bude možné udržať rast ekonomiky. „Spôsobuje to zhoršujúca sa demografia.

Vyšší výnos dane z príjmov FO by mal samosprávam priniesť o 2 miliardy Sk viac
27.09.2005, SME
TASR

Bratislava 27. septembra (TASR) – Výnos z dane z príjmov fyzických osôb (FO) pre územnú samosprávu je podstatne vyšší ako Ministerstvo financií (MF) SR predpokladalo. Účastníkov dnešnej konferencie Komunálny manažment 2005, ktorú organizuje týždenník Trend, o tom informoval štátny tajomník MF SR Vladimír Tvaroška.

Celospoločenské záujmy má podľa PAS financovať štát
25.09.2005, SME
SITA

BRATISLAVA 25. septembra (SITA) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) upozorňuje na hrozbu vyplývajúcu z návrhu Rady Európskej únie (EÚ), aby telekomunikační operátori v EÚ povinne uchovávali údaje o telekomunikačných spojeniach počas 12 mesiacov.

Uchovávanie údajov o telekomunikačných spojeniach by nemali financovať operátori
23.09.2005, SME
TASR

Bratislava 23. septembra (TASR) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) upozorňuje na hrozbu vyplývajúcu z návrhu Rady Európskej únie (EÚ), aby telekomunikační operátori v EÚ povinne uchovávali údaje o telekomunikačných spojeniach po dobu 3 rokov, pričom náklady s tým spojené by znášali telekomunikační operátori.

ČSSD sa chce zapáčiť odborom
23.09.2005, SME
ČTK

BRATISLAVA – Česká vláda v stredu schválila návrh nového zákonníka práce, ktorý presadila vládnuca ČSSD bez podpory koaličných partnerov. Navrhuje v ňom posilniť niektoré právomoci odborov, komplikuje prepúšťanie zamestnancov a obmedzuje niektoré ustanovenie o pracovnom čase. Okrem reprezentantov podnikového sektora takýto zákonník odmieta vládna KDU-ČSL, ale aj opozičná ODS. Vládnuci sociálni demokrati sa pri jeho podpore v parlamente musia spoliehať na komunistov.

Slovensko povolilo v reformách
22.09.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Henrieta Kiššová

Slovensko stratilo prvú priečku najreformnejšej krajiny na svete. Muselo ju prenechať Srbsku a Čiernej hore. Podľa Svetovej banky obsadilo Slovensko v tomto rebríčku štvrtú priečku pred Nemeckom, reformnejšie aktivity ale vykonali Gruzínsko a Vietnam..

Miklošov návrh stimulov sa ešte môže zmeniť
22.09.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Martin Odkladal 

Nové pravidlá na poskytovanie investičných stimulov, ktoré minulý týždeň predstavil dočasný minister hospodárstva Ivan Mikloš, hodnotia ekonómovia v niektorých bodoch dosť kriticky..

Podporovať export? Názory sa rôznia
21.09.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľuboš Jančík

Slovensko v podpore exportu stále zaostáva za niektorými štátmi, s ktorými vlani vstupovalo do EÚ. Kým na Slovensku štát cez Eximbanku minulý rok podporil zhruba 7,5 percenta z celkového exportu, v susednom Česku to bolo vyše desať a v Slovinsku cez podobnú inštitúciu takmer 15 percent. Napriek tomu Slovensko nepatrí podľa generálneho riaditeľa Eximbanky SR Ladislava Vaškoviča v medzinárodnom porovnaní medzi najhorších. „Celosvetový priemer sú necelé dve percentá,“ povedal včera na odbornom seminári HNClubu Vaškovič..

Svetová banka: Slovensko je najrýchlejším reformátorom
21.09.2005, SME
TASR
Bratislava 21. septembra (TASR) – Svetová banka (SB) hodnotí Slovensko už tretí rok po sebe ako krajinu, ktorá patrí k špičkovým reformátorom v oblasti zlepšovania podnikateľského prostredia. Za jednu z najvýraznejších reforiem za posledný rok SB považuje skrátenie času potrebného na založenie spoločnosti z 80 dní v roku 2003 na súčasných 25 dní.

Reformy by mali začať prinášať viac pracovných miest
21.09.2005, SME
SITA

BRATISLAVA 21. septembra (SITA) – Reformy, ktoré majú za cieľ uľahčiť podnikanie na Slovensku, môžu priniesť výraznejší pokles nezamestnanosti už o dva roky. Uviedol to na konferencii Svetovej banky (SB) o záveroch globálnej štúdie „Doing Business in 2006: Creating Jobs“ jeho spoluautor a manažér SB Simeon Djankov. Zlepšovanie vo vývoji zamestnanosti možno pozorovať už v súčasnosti, výraznejší dopad reforiem v oblasti podnikania by sa však podľa neho mal odzrkadliť až s odstupom niekoľkých rokov.

Bratislava a tí ostatní 
20.09.2005, TREND
Zuzana Horníková

Ak sa k subjektívnym názorom podnikateľov priradia „tvrdé“ dáta o regiónoch, predpoklad o najlepších podmienkach podnikania v Bratislavskom kraji a zaostalom zvyšku Slovenska sa potvrdzuje. Najpriaznivejší index regionálneho podnikateľského prostredia má totiž práve hlavné mesto a okolie, s výrazným odstupom nasleduje druhá najlepšia Trnava.

Odoberanie licencií SBS-kám môže mať dohru na súde
7.9.2005,  HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Už stretávanie prevádzkovateľa súkromnej bezpečnostnej služby s problematickými ľuďmi, napríklad členmi podsvetia, môže od budúceho roka pre firmu znamenať koniec podnikania…

Tresty pre firmy: Lipšic prichádza s ďalším návrhom
5.9.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa stále nevzdáva myšlienky trestného postihu firiem. Necelé štyri mesiace po tom, ako neuspel s novelou Trestného zákona, dáva návrh nového, samostatného zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Ak presvedčí poslancov, mal by byť účinný od júla budúceho roka…

Obce už nemôžu prestreliť daň z nehnuteľností
2.9.2005, PRAVDA
BRATISLAVA – Až niekoľkonásobne viac museli v tomto roku oproti vlaňajšku platiť ľudia a firmy na daniach za pozemky, domy, byty, kancelárie či výrobné haly niektorým mestám a obciam. Dane si totiž prvý rok určovali obce samy. „Prehľad ministerstva potvrdil, že v niektorých prípadoch chýbajúca regulácia sadzieb spôsobila neprimerané zvýšenie zaťaženia v niektorých skupinách, najmä u podnikateľov. Medzi extrémne prípady patria Jaslovské Bohunice,“ uviedol minister financií Ivan Mikloš…

Ľahšie zamestnávanie znamená ľahšie podnikanie
19.8.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Sprísnenie podmienok pre začatie podnikania zavedením povinnosti zložiť majstrovské skúšky. Zadefinovanie rodinného podnikania. Povinnosť poisťovní poskytnúť v predstihu informácie o legislatívnych zmenách…

Slovenské firmy odmeny pre šéfov skrývajú
12.8.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Juraj Vechter
Spoločnosti nechcú zverejňovať objem miezd, odmien a výhod svojich manažérov, hoci im to káže zákon. Podľa predpisu ministerstva financií ešte z roku 2003 je jednou z povinne zverejňovaných poznámok k účtovnej závierke suma peňažných príjmov a hodnota nepeňažných príjmov členov orgánov firiem…

Zakladanie firiem by malo byť ľahšie
10.8.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Na úradoch práce by mali byť pracovníci, ktorí by založili firmu namiesto začínajúcich podnikateľov či živnostníkov. Aj takýto návrh padol včera na pracovnom stretnutí ľudí z ministerstva práce a zástupcov podnikateľov…

Platobná disciplína sa nezlepšuje všade rovnako
9.8.2005,  HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Platobná disciplína slovenských podnikov sa postupne zlepšuje. Tvrdia to dve nezávislé analýzy, index podnikateľského prostredia Podnikateľskej aliancie Slovenska aj index platobnej disciplíny firiem spoločnosti Coface Intercredit Slovakia. „Trend je výrazne lepší ako pred dvomi – tromi rokmi,“ konštatuje šéf Coface Peter Meier…

PAS sa najviac stotožňuje s hlasovaním poslancov SDKÚ
5.8.2005, SME
SITA
Podľa hlasovania poslancov a poslaneckých klubov v NR SR o opatreniach, ktoré majú vplyv na podnikateľské prostredie, je súlad medzi názormi PAS a SDKÚ na úrovni 83,66 %…

Mladí bez práce: Príčinou školy a silné ročníky
4.8.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Silné populačné ročníky 1981 až 1984 a školy, ktoré nereagujú na požiadavky trhu práce. Toto sú najzávažnejšie dôvody, prečo sa mladí Slováci stále stretávajú s problémom vysokej nezamestnanosti…

Trestný poriadok: Pykať budú nakoniec aj firmy
2.8.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ján Borčin
Hoci trestnoprávna zodpovednosť pre právnické osoby napokon v parlamente neprešla, aj tak môžu firmy doplatiť na trestné stíhanie. Nový Trestný poriadok totiž rozšíril rozsah majetku, ktorý je možné zablokovať pre potreby odškodnenia obete trestného činu…

Kvalita podnikateľského prostredia v SR sa mierne zlepšila
21.7.2005, TREND
SITA

Potvrdzuje to hodnota indexu podnikateľského prostredia (IPP) Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá v druhom štvrťroku dosiahla 119,54 bodu, čo predstavuje nárast o 1,57 %…

Kontroverzný konkurzný zákon opäť na pranieri
20.7.2005,  HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Staré konkurzy by mali dostať nové pravidlá. Napríklad od prvého novembra vyhlási súd konkurz na návrh veriteľa iba ak bude vedieť preukázať svoju pohľadávku voči dlžníkovi…

Firmy žiadajú mená tvorcov zákonov
15.7.2005, PRAVDA
TASR 

BRATISLAVA – Podnikateľská aliancia Slovenska vyzýva vládu a Národnú radu, aby odstránili anonymitu osôb, ktoré sa podieľajú na tvorbe zákonov. Podľa podnikateľov by odstránenie anonymity viedlo k zodpovednejšej práci legislatívcov…

PAS chce zlepšiť legislatívu prostredníctvom súťaže Podnikateľský maják
14.7.2005  16:51, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) chce prostredníctvom súťaže s názvom Podnikateľský maják odhaliť v pripravovanej legislatíve najväčšie riziká pre podnikateľské prostredie v SR. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina…

Hľadá sa podnikateľské riziko
14.7.2005, TREND
Zuzana Horianová 

Aliancia chce do monitoringu legislatívy v pripomienkovom konaní zapojiť odbornú i laickú verejnosť…

PAS vyhlasuje súťaž Podnikateľský maják
14.7.2005, SME
SITA

14. júla (SITA) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) chce zefektívniť proces monitorovania legislatívy v pripomienkovom konaní prostredníctvom vyhlásenia súťaže Podnikateľský maják. „PAS chce formou súťaže zapojiť do tohto monitoringu širokú verejnosť a týmto spôsobom zintenzívniť a zefektívniť proces vyhľadávania potenciálnych bariér pre podnikateľské prostredie,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede výkonný riaditeľ (PAS) Róbert Kičina. Ako pokračoval, v rámci spomínanej súťaže aliancia odmení fyzické a právnické osoby, ktoré ju upozornia na najväčšie hrozby vyplývajúce z pripravovanej legislatívy…

Názory podnikateľov na miestne dane sa líšia
29.6.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľuboš Jančík

Niektoré mestá a obce zvýšili tento rok sadzby miestnych daní o viac ako sto percent. Časť podnikateľov žiada, aby parlament zaviedol hornú hranicu sadzieb. Tá totiž v zákone, ktorý dal samosprávam od januára právomoc zvyšovať dane, chýba…

Štát samosprávam slobodu v sadzbách daní nevezme
29.6.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľuboš Jančík
Štát naďalej ponechá obciam a mestám voľnosť pri určovaní sadzieb dane z nehnuteľností. Najnovšie informácie z ministerstva financií a podnikateľských kruhov naznačujú, že januárový nárast sadzieb nezvýšil celkové daňové zaťaženie ľudí a nespôsobil finančné problémy podnikateľom a firmám…

Exekúcie: prehľadnejšie a rýchlejšie
27.6.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Exekútori budú oznamovať predaj majetku v Obchodnom vestníku. Od septembra sa to dotkne všetkých predajov v hodnote vyššej ako stonásobok priemernej mzdy, čo je teraz 1,5 milióna korún. V rámci novely Občianskeho súdneho poriadku, ktorá sa dotkne aj Exekučného poriadku, o tom v piatok rozhodol parlament…

Kaník navrhuje znížiť odvody
24.6.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Odvodové zaťaženie by malo klesnúť. Minister práce Ľudovít Kaník navrhuje znížiť odvody na nemocenské poistenie. Zamestnávatelia by mali platiť menej o 0,4 percenta a živnostníci o dve percentá…

Reforma daňovej správy: Mikloš ustúpil
24.6.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová

Daňové úrady tak, ako ich poznáme dnes, sa zatiaľ nezmenia. Rovnaká ostane aj ich adresa. „Do volieb už územnú reorganizáciu daňovej správy robiť nebudeme,“ povedal minister financií Ivan Mikloš…

Trh práce: Ubúdajú úradníci, ale nie podnikatelia
7.6.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Andrea Devánová

Kaník spája nárast zamestnanosti so sociálnou reformou, analytik s akciou Vietor, ktorá bude mať podľa neho iba dočasný účinok. Zamestnanosť a produktivita práce rastú. Nezamestnanosť klesá. Znižuje sa počet pracovníkov vo verejnom sektore a – naopak – stúpa počet podnikateľov…

MS SR súhlasí s potrebou rekodifikácie občianskeho súdneho poriadku
2.6.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR súhlasí s potrebou rekodifikácie občianskeho súdneho poriadku. Je to však dlhodobý proces, ktorý sa nedá urobiť zo dna na deň, povedala dnes novinárom štátna tajomníčka MS Lucia Žitňanská…

Podnikatelia vedia, ako zlepšiť súdy
2.6.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová

PAS: Pomalosť súdnych konaní je jedným z najväčších problémov slovenských podnikateľov. Odbremeniť sudcov od administratívy. Vypracovať model hodnotenia efektivity práce sudcov a skrátiť lehoty na vytýčenie pojednávania. Toto sú v skratke odporúčania Podnikateľskej aliancie Slovenska na zlepšenie funkčnosti súdnictva a vymáhateľnosti práva, ktoré minulý týždeň predložila ministrovi spravodlivosti Danielovi Lipšicovi…

Funkčnosť súdnictva a vymáhateľnosť práva
2.6.2005
Informácie z tlačovej konferencie odvysielali nasledovné elektronické médiá:
STV – Televízne noviny
STV – Správy a komentáre
TA3 – Správy
Rádio Okey – Správy
Slovenský rozhlas – Rádiožurnál

Spor o pracovný čas sa presúva do Rady EÚ 
2. 6. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Radko Kuruc   

Európska komisia ustúpila parlamentu a súhlasila so zrušením výnimky umožňujúcej pracovať dlhšie ako 48 hodín týždenne Rada Európskej únie bude dnes rokovať o osude výnimky umožňujúcej pracovať dlhšie ako 48 hodín týždenne…

Podnikatelia chcú nový Občiansky súdny poriadok, čo by zrýchlil súdne konania
2. 6. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS)považuje za potrebné schváliť nový Občiansky súdny poriadok, ktorý by zefektívnil prácu sudcov a zlepšil slabú vymáhateľnosť práva. Za jeden z najvážnejších problémov považujú podnikatelia dlhé časové lehoty medzi podaním žaloby a vynesením a doručením rozsudku, ktorý je exekučným titulom pre vymáhanie pohľadávky…

Podľa PAS je veľkou prekážkou v podnikaní pomalé súdnictvo
2. 6.2005, SME
SITA

Podnikatelia považujú za jeden z najvážnejších problémov dlhé časové lehoty medzi podaním žaloby a vynesením rozsudku a potom medzi jeho expedovaním a doručením stranám sporu…

MS sa s odporúčaniami PAS na zefektívnenie súdnictva zhoduje
2. 6. 2005, SME
SITA

Ministerstvo spravodlivosti (MS) v zásadných bodoch súhlasí s odporúčaniami, ktoré Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) vypracovala na zefektívnenie súdneho konania a zlepšenie vymožiteľnosti práva. Uviedla to na tlačovej besede štátna tajomníčka MS SR Lucia Žitňanská…

MS v zásadných bodoch súhlasí s odporúčaniami podnikateľov
2. 6. 2005, SME
SITA

Rezort spravodlivosti však považuje z nereálny návrh Podnikateľskej aliancie Slovenska, aby sa lehoty na vytýčenie prvého pojednávania skrátili z deviatich mesiacov na šesť alebo tri mesiace…

Povinné archivovanie sa asi odloží
27.05.2005, PRAVDA
SITA

BRATISLAVA – Podnikatelia by mali mať na vypracovanie a schválenie registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky. Ministerstvo vnútra totiž v najbližších dňoch predloží novelu vyhlášky, ktorou sa termín presunie na 30. jún 2007…

Podnikatelia žiadajú odloženie archivácie
25.05.2005, PRAVDA
Katarína Šutarová
BRATISLAVA – Podnikatelia žiadajú na vypracovanie registratúrnych poriadkov a plánov na evidenciu firemných dokumentov viac času. Podľa zákona by ich právnické osoby aj fyzické osoby mali vyhotoviť do 30. júna tohto roku, zástupcovia podnikateľov však chcú posunutie tohto termínu aspoň na 1. januára 2006. Podľa nich ide o zbytočné zvýšenie administratívnej a finančnej záťaže pre podnikateľov…

Registratúry – byrokratický čin roka
23.5.2005, TREND
Zuzana Fričová, Konštantín Čikovský

Každý zákon obsahuje aj takzvanú doložku vplyvov. Tá by mala napríklad členom vlády či poslancom povedať, či sa majú vecou zaoberať podrobne alebo sa iba spoľahnúť na kolegov špecialistov. Keď pred vyše tromi rokmi schvaľovala vláda zákon o archívoch a registratúrach, v doložke vplyvov okrem iného stálo: Návrh zákona nemá vplyv na životnú úroveň obyvateľstva, svojím obsahom nesúvisí s utváraním podmienok na rozvoj podnikateľských aktivít a nepatrí do oblasti hospodárskej politiky. Kto túto informáciu do dôvodovej správy napísal, alebo klamal, alebo nevedel, čo robí…

Firmy sa neposadia na lavicu obžalovaných
23.5.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Minister Lipšic už rozmýšľa nad návrhom osobitného zákona, ktorý by trestnoprávnu zodpovednosť právnických osôb predsa len zaviedol.Trestnoprávna zodpovednosť firiem parlamentom neprešla. Minister Lipšic už rozmýšľa nad návrhom osobitného zákona, ktorý by trestnoprávnu zodpovednosť právnických osôb predsa len zaviedol…

Nezdaniteľné minimum od januára opäť porastie
20.5.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová

Nezdaniteľné minimum, teda suma, z ktorej štátu nemusíme zaplatiť daň, bude opäť vyššie. Počítať s vyššou sumou – predbežne 90 816 korún ročne – však budeme môcť až od januára budúceho roka a v daňovom priznaní si ju budeme uplatňovať v marci 2007…

Dzurinda pripustil zníženie odvodov
20.5.2005, NÁRODNÁ OBRODA
TASR

Otázku znižovania odvodového zaťaženia, ktoré patrí k jednému z najvyšších v rámci krajín OECD, chce súčasná vláda podľa Mikuláša Dzurindu riešiť ešte v tomto volebnom období…

Úschova dokumentov je ľahšia aj pre malé firmy
19.5.2005, PRAVDA
Katarína Šutarová

BRATISLAVA – Právnické osoby a fyzické osoby majú ešte šesť týždňov na vypracovanie registratúrneho plánu a poriadku na úschovu dokumentov. Právnické osoby však musia tieto dokumenty do 1. júla 2005 odovzdať aj na schválenie štátnemu archívu. „Ak právnické osoby či fyzické osoby nebudú takýto poriadok a plán mať, môžu dostať pokuty až do 100-tisíc korún…

Podnikatelia nevedia o rizikovom kapitáli
19.5.2005, NÁRODNÁ OBRODA
Slavomír Šikuda
Európa opäť „zaspala dobu“ v porovnaní s USA a ukážkovým príkladom sa stalo práve Slovensko. Týka sa to oblasti venture, alebo tiež rizikového kapitálu. Ten slúži najmä na naštartovanie podnikateľských projektov, ktoré sa vzhľadom na relatívne vysoké riziko ich neúspechu ťažko financujú pomocou klasických bankových úverov…

Spoluautor daňovej reformy chce zmeniť odvody
18.5.2005, NÁRODNÁ OBRODA
Lukáš Pardubský, Slavomír Šikuda

Štát by mal podľa Richarda Sulíka garantovať príjem iba na úrovni životného minima a základnú zdravotnú starostlivosť. Radikálnu zmenu v celom systéme sociálneho zabezpečenia na Slovensku, ktorá by mala priniesť výrazné zníženie odvodov, navrhuje spoluautor daňovej reformy Richard Sulík…

Podnikatelia brzdia zasielanie peňazí na dôchodkové účty
18.5.2005, NÁRODNÁ OBRODA
Jozef Servanský
Vyše 470-tisíc sporiteľom zatiaľ Sociálna poisťovňa doteraz preposlala viac ako 550 miliónov korún.Asi stotisíc ľudí, ktorí sa do druhého dôchodkového  piliera zapojili vo februári, ešte nemá peniaze na svojom účte v dôchodkovej spoločnosti (DSS)…

S názormi podnikateľov sa hlasovaním najviac zhodol poslanecký klub SDKÚ
16.5.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR 

V súlade s názormi podnikateľov hlasuje v Národnej rade (NR) SR od začiatku súčasného volebného obdobia najmä SDKÚ. Nasledujú ANO a SMK. V prípade poslancov sa s podnikateľmi stotožnili hlavne František Tóth z ANO a Jaroslav Ivančo z SDKÚ…

Slovenské podniky začínajú obchodovať s emisiami
16.5.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Vladimír Turanský

Hoci priemyselné zväzy a podniky kritizujú ministra životného prostredia, že nedokázal obhájiť, aby Slovensko mohlo vypustiť do ovzdušia viac emisií CO2, niektoré firmy sa už rozhodli predať časť svojich limitov. Pre HN to potvrdil Ivan Mojík zo spoločnosti Evolution Menert, ktorá sprostredkováva obchody s emisiami…

PAS sa najviac stotožnila s hlasovaním SDKÚ
16.5.2005, SME
SITA
BRATISLAVA 16. mája (SITA) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) sa za posledných desať štvrťrokov najviac stotožnila s parlamentným hlasovaním poslancov SDKÚ. Podľa hlasovania poslancov a poslaneckých klubov v Národnej rade SR o opatreniach, ktoré majú vplyv na podnikateľské prostredie, je súlad medzi názormi PAS a SDKÚ na úrovni 82,9 %…

Zlepšovanie sa vlani spomalilo
13.5.2005, SME
Tomáš Velecký

BRATISLAVA – Zlepšovanie schopnosti slovenskej ekonomiky konkurovať iným krajinám sa spomaľuje. V rebríčku zostavenom švajčiarskym Inštitútom pre rozvoj manažmentu patrí tento rok Slovensku 40. priečka, rovnako ako minulý rok. Pred nás sa však dostali Maďarsko aj Česká republika…

Paradox: Veľa exekútorov, málo výsledkov
6.5.2005, HOSPÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová

Vyše milióna prijatých exekučných návrhov od roku 1995. Ich počet sa bude pravdepodobne ešte zvyšovať. Podľa prezidenta Slovenskej komory exekútorov Ladislava Ágha sme príliš zadlženým národom: „Nie je reálne možné, aby všetci splatili záväzky, na ktoré sa zaviazali, takže počet dlžníkov narastie.“…

Pre Smer je trh práce príliš trhový
5.5.2005, TREND
Rado Baťo, Zuzana Horníková

K slovenským podriadeným si dovolíte aj to, čo by ste si doma netrúfli. Takýto dôvod iniciatívy na zmenu Zákonníka práce si na seminári v Bratislave mohli vypočuť minulý týždeň manažéri zastupujúci zahraničných investorov na Slovensku od tieňovej ministerky práce opozičného Smeru Viery Tomanovej…

Nižšia flexibilita, vyššie náklady
5.5.2005, TREND
Zuzana Horníková

Ak by parlament návrh Smeru na zmenu Zákonníka práce schválil, od júla tohto roka by podnikatelia stratili časť možností flexibilne reagovať na svoje potreby týkajúce sa pracovnej sily. Týka sa to napríklad využívania zamestnancov v pracovnom pomere na kratší čas ako dvadsať hodín týždenne…

Podnikateľom sa darí mierne lepšie
5.5.2005, NÁRODNÁ OBRODA
TASR
V 1. štvrťroku 2005 sa kvalita podnikateľského prostredia opäť zvýšila, aj keď miernejšie ako v posledných dvoch kvartáloch. Oproti minulému štvrťroku sa Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pravidelne, na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), zlepšil o 1,47 % a dosiahol úroveň 117,70 bodu…

Podnikatelia
30.4.2005, PRAVDA
TASR

Podnikatelia získali vstupom Slovenska do Európskej únie hneď niekoľko výhod. Zjednodušilo sa papierovanie pri dovoze a vývoze tovaru na územie členských štátov, zanikla tiež povinnosť platiť v zahraničí daň z pridanej hodnoty. Plným členstvom v EÚ sa navyše podnikateľom otvorili možnosti financovania z eurofondov…

Slovenky patria k najpracovitejším v Európe
26.4.2005, HOSPÁRSKE NOVINY
Andrea Devánová, Katarína Ragáčová

Matky s malými deťmi sú v porovnaní s bezdetnými ženami na trhu práce diskriminované. Slovenky – bezdetné, prípadne s deťmi staršími ako 12 rokov – patria medzi najpracovitejšie ženy v Európskej únii…

Dražby majú byť transparentnejšie
22.4.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová

Úmysel predať vec – hnuteľnú či nehnuteľnú – drahšiu ako stonásobok priemernej mzdy bude musieť exekútor oznámiť v Obchodnom vestníku. Termín dražby môže dať záujemcom vedieť aj v tlači s celoslovenskou pôsobnosťou…

Dzurinda: Socialistická Európa nikomu nepomôže
20.4.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľuboš Jančík
Európska únia potrebuje, aby sa jej členovia razantnejšie pustili do reforiem. Odkladanie potrebných zmien, napríklad v penzijnom systéme, daniach, zdravotníctve či školstve môže ohroziť nielen štáty, ktoré reformy nerobia, ale aj ostatných členov únie. „Socialistická Európa nikomu nepomôže,“ povedal na včerajšom HNClube premiér Mikuláš Dzurinda…

Vietor privial takmer 40-tisíc nových miest
20.4.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Andrea Devánová

Podnikatelia obchádzajú zákon najmä pri nárazových, sezónnych a nekvalifikovaných prácach. „Nekvalifikovaná pracovná sila je u nás veľmi drahá, preto je potrebné radikálne ju zlacniť. Odporúča nám to nielen Svetová banka, ale aj OECD,“ prízvukuje Švejna…

Prečo je pracovná sila vo východnej Európe lacnejšia?
11.4.2005, TA3: Financie a ekonomiky
Zoltán Demján

Národohodpodárska stratégia a problémy podnikateľského prostredia
6.4.2005, TV Markíza: Televízne noviny
Róbert Kičina

Životnú úroveň Čechov dostihneme o desať rokov
8. 4. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľuboš Jančík

Nižšie platy, vyššie ceny. Dlhodobé zaostávanie v životnej úrovni. Taká je bilancia Slovákov oproti Čechom. Napríklad na farebný televízor musí priemerný český zamestnanec pracovať minimálne 79 hodín. Jeho slovenský kolega vzhľadom na menší plat zhruba o dve tretiny dlhšie…

Odloženie liberalizácie služieb podľa podnikateľov brzdí hospodársky rast EÚ
7. 4. 2005, SME
TASR
Bratislava 7. apríla (TASR) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) nesúhlasí s odložením liberalizácie služieb v Európskej únii, ktorú zakotvovala navrhovaná smernica. V tejto súvislosti oceňuje kritický postoj slovenskej vlády a vyzýva ju, aby hľadala spojencov pri presadzovaní krokov, ktoré budú viesť k otvoreniu trhu so službami v EÚ…

Kaník: Odvody chceme znižovať každý rok
7. 4. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľuboš Jančík
Hoci šéf rezortu financií Ivan Mikloš začiatkom marca pohrozil, že prípadné znižovanie odvodov je kvôli hospodáreniu Sociálnej poisťovne ohrozené, jeho kolega – minister práce Ľudovít Kaník verí, že odvodové percentá napokon predsa len klesnú. Aká jeho predstava? Zníženie odvodov od roku 2006 o dva až štyri percentuálne body…

Obchodné registre začali honbu na mŕtve firmy
5. 4. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Asi šesťtisíc mŕtvych firiem, a to len v bratislavskom obchodnom registri. Je to takmer dvadsať percent všetkých spoločností zapísaných do registra v tomto kraji. Už 4 500 z nich dostalo výzvu, aby si dali všetky svoje veci do poriadku, inak budú vymazané…

Funkčnosť súdnictva na Slovensku podľa informácií Svetovej banky
27.3.2005, TV Markíza – Televízne noviny
Róbert Kičina

Nie je problém zamestnať ani prepustiť
23. 3. 2005, SME
Tomáš Velecký

BRATISLAVA – Pracovný trh na Slovensku je najpružnejší v Európe. V celosvetovom rebríčku nám patrí štrnáste miesto. Tvrdí to Svetová banka, ktorá v štúdii Doing business in 2005 skúmala pracovnoprávne podmienky zamestnávania, prepúšťania, flexibilitu pracovnej doby a porovnávala výšku odstupného…

Na Slovensku sa prepúšťa ľahko
23. 3. 2005, SME
Tomáš Velecký
BRATISLAVA – Slovenskí podnikatelia môžu zamestnancov prijímať a prepúšťať v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami najľahšie. Index nepružnosti zamestnávania vypočítaný Svetovou bankou je u nás rovnako nízky ako v Spojených štátoch, za ktorými Európa v liberalizácii pracovnoprávnych vzťahov výrazne zaostáva…

Málo informácií o mediácii
23.3.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Gabriel Machlica
Funkčnosť súdnictva a vymožiteľnosť práva patria podľa vyjadrení podnikateľov k najväčším bariéram v podnikateľskom prostredí na Slovensku. Neefektívnosť a preplnenosť súdov súdnou a administratívnou agendou spôsobujú, že riešenie súdnych sporov často prekračuje časový horizont jedného roka.Hoci podnikatelia majú možnosť využívať aj rôzne formy mimosúdneho riešenia sporov, prax ukazuje, že tieto spôsoby sú využívané len v malej miere. Jednou z možností mimosúdneho riešenia sporu je mediácia…

Vymáhanie dlhov je práca pre expertov
23. 3. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová,  Ľuboš Jančík, Monika Ščevovichova 

Za vymáhanie inkasujú firmy provízie približne 40 percent zo zinkasovanej sumy, môže to byť menej ale aj viac. Sociálna poisťovňa chce vypísať tender na firmu, ktorá by jej mala poradiť ako ďalej s vyše 70-miliardovými pohľadávkami, ktoré jej vznikli nedoplatkami od rôznych firiem a fyzických osôb…

Bankroty čistia podnikateľské prostredie
22. 3. 2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Pomohli reformy slovenskému podnikateľskému prostrediu? Odborníci trvajú na tom, že áno. Štatistiky sú však rozporné. Extrémne viac firiem, prípadne ich veriteľov, totiž v minulom roku podalo návrh na konkurz. Oproti roku 2003 vyhlásilo bankrot až o 926 podnikov viac, čo je nárast o vyše 70 percent…

Študijné programy? Riziko budúcnosti
18.3.2005, Hospodárske noviny
Mira Sojková
Slovenské vysoké školy ponúkajú niekoľko tisíc študijných programov. To sa však môže negatívne prejaviť tak na kvalite štúdia, ako aj na prílišnej špecializácii absolventov. Tvrdí to Lev Bukovský z Akreditačnej komisie, pričom nepriamo to potvrdzuje aj prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS)…

Implementácia cieľov Lisabonskej stratégie je kľúčom k úspechu Slovenska
17.3.2005, SME
TASR
Kľúčom k úspešnému napredovaniu a približovaniu sa Slovenska k ekonomikám vyspelých krajín je implementácia cieľov Lisabonskej stratégie pre Slovensko. Na tomto tvrdení sa zhodli účastníci dnešného seminára o možnostiach a výzvach členstva SR v Európskej únii, ktorý dnes v Bratislave zorganizovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) a Združenie na podporu podnikania (ZPP) SME Union Slovakia…

Vymáhateľnosť práva na Slovensku
16.2.2005, STV- Reportéri
Róbert Kičina

Výnimky v daniach z nehnuteľností
16.2.2005, TV Markíza – Televízne noviny
Ivan Štefanec

Mestá sa nerozpakovali zvýšiť dane aj o sto percent
15.3.2005, NÁRODNÁ OBRODA
Slavomír Šikuda
Podnikateľ vlastniaci tú istú nehnuteľnosť v centre Bratislavy zaplatí o 217 820 korún viac ako v Trebišove.Za tú istú nehnuteľnosť zaplatil podnikateľ v Bratislave-Starom Meste daň 253 240 korún, zatiaľ čo v Trebišove len 35 420 Sk. Kým východoslovenské mesto zvýšilo jej sadzbu o 0 %, v Starom Meste stúpla presne o 454 percent. Táto lokalita je najdrahšia aj čo sa týka dane z nehnuteľnosti pri vlastníctve bytu…

Firmám chýbajú absolventi technických smerov
10.3.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Mira Sojková
K najžiadanejším profesiám budú vzhľadom na príchod automobiliek patriť špecialisti z oblasti elektrotechniky, strojárstva, ekonomiky a personalistiky. Bezpečnostné služby. Marketingová komunikácia. Právo. Medzinárodný obchod. Výtvarné a divadelné umenie. Priemyselný dizajn. Sociálna práca. Záujem o tieto študijné odbory patrí vzhľadom na počet skutočne prijatých uchádzačov podľa Ústavu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) k najvyšším…

Daň do 500 Sk za zdaňovacie obdobie sa neplatí 
3.3.2005, Národná obroda
Iris Kopcsayová
Priznanie podávajú aj zamestnanci, ktorí nepožiadali svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie. Kto by nefrlal na dane? Napriek tomu zákon z roku 2003, ktorý zaviedol jednotnú 19-percentnú sadzbu dane príjmov, podnikatelia hodnotia veľmi pozitívne. Dokazuje to aspoň prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska – stálej konferencie CPHR o zlepšovaní podnikateľského prostredia (PAS)…

Výnimočná bilancia obchodu s USA vďaka Volkswagenu 
24.2.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ivan Špáni
Možnosti amerických investorov na Slovensku a slovenských vývozcov v USA zostali nevyužité. „Slovensko je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá má pozitívnu obchodnú bilanciu s USA,“ konštatoval včera pre HN prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska Ivan Štefanec. Na druhej strane nie je výnimočné v tom, že ako členská krajina EÚ podlieha všetkým dohodám únie s USA a všetkým prípadným obchodným bariéram, kvótam. Vzťahy EÚ s USA nie sú bezproblémové…

Vklad majetku by mohol byť lacnejší
23.2.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Európska únia plánuje prijať ďalšie zmeny na zlepšenie podnikateľského prostredia. Tentoraz ide o novelu smernice o zakladaní akciových spoločností. Mala by uľahčiť a zjednodušiť tvorbu a udržiavanie základného imania akcioviek…

Lipšic sa asi vzdá trestania firiem
22.2.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Dva týždne po stiahnutí Trestného zákona z parlamentu sa opäť otvára diskusia o jeho sporných otázkach. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic predloží zajtra vláde dve alternatívy trestnoprávnej zodpovednosti firiem. Prvá – zúžená verzia s rozšíreným okruhom o obce a vyššie územné celky…

Podnikatelia chcú prezentovať krajinu
22.2.2005, SME
SITA
Skupina tridsiatich slovenských spoločností využije bratislavský summit prezidentov USA Georgea Busha a Ruskej federácie Vladimíra Putina na prezentáciu krajiny. Hostiteľský výbor, ktorý založili, pripravil pre zahraničných novinárov a členov zahraničných delegácií sprievodné aktivity v podobe diskusných fór a prehliadok úspešných spoločností…

Pre firmy sú stredoškoláci lacnejší aj praktickejší než absolventi s titulom
22.2.2005, NÁRODNÁ OBRODA
Štefan Podolinský
Zamestnávatelia a vysoké školy sa stále nevedia zhodnúť na tom, čo všetko by mali vedieť a ovládať absolventi…

Kaviarne budú otvorené, mesto bude žiť
21.2.2005, PRAVDA
SITA
BRATISLAVA – Na stožiaroch a budovách v centre mesta už od minulého týždňa vlaje 50 novučičkých amerických a rovnaký počet ruských zástav. Včera večer pribudli na Novom moste a Mostovej ulici aj vlajky s novým logom Bratislavy, ktoré dal magistrát ušiť k summitu prezidentov Busha a Putina v hlavnom meste Slovenska…

Hostiteľský výbor pripravil päť diskusných fór pre novinárov
20.2.2005, SME
SITA
Bratislavský summit amerického a ruského prezidenta využije niekoľko slovenských spoločností na prezentáciu krajiny. Pre tento účel pripravuje nedávno zriadený Hostiteľský výbor päť diskusných fór, ktoré sa uskutočnia počas stredy a štvrtka vo vybraných reštauráciách v centre mesta…

Firmy neplatia faktúry, lebo nechcú
18.2.2005, PRAVDA
Katarína Šutarová
Aj keď platobná morálka firiem na Slovensku je lepšia ako svetový priemer, v posledných deviatich mesiacoch sa zhoršila. Slovenské podniky vlani splácali svoje faktúry v priemere 39 dní po lehote splatnosti, kým v roku 2003 to bolo 34 dní po splatnosti…

Podnikatelia sa sťažujú na dane
17.2.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľuboš Jančík
Miestne dane sú vysoké, firmám a živnostníkom sa podniká ťažšie. Napríklad dane zo stavieb (patrí pod daň z nehnuteľností) na ostatnú podnikateľskú činnosť stúpli oproti vlaňajšku viac ako dvojnásobne približne v polovici z 50 najväčších miest na Slovensku…

Mestá využili nové práva a výrazne zvýšili miestne dane
17.2.2005, NÁRODNÁ OBRODA
Lukáš Pardubský
Porovnanie sadzieb v jednotlivých mestách ponúka na svojej internetovej stránke Podnikateľská aliancia Slovenska. Mestské a obecné zastupiteľstvá využili svoje nové právomoci a zvýšili s platnosťou od začiatku tohto roka sadzby dane z nehnuteľností. Vyplýva to z rebríčkov a daňovej kalkulačky, ktoré vypracovala a zverejnila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS)…

Len aby králik nezdochol
17.2.2005, NÁRODNÁ OBRODA
Lukáš Pardubský

Obavy podnikateľov z výrazného nárastu regionálnych daní sa potvrdili. Z údajov Podnikateľskej aliancie Slovenska je jasné, že predovšetkým veľké mestá sa rozhodli, že šetriť nebudú a dane z nehnuteľností zvýšili skutočne výrazne…

Daň z budov vzrástla pre firmy najviac v Bratislave
17.2.2005, PRAVDA
Katarína Šutarová
BRATISLAVA – Investor, ktorý na svoje podnikanie potrebuje halu a pozemok s rozlohou 1 500 štvorcových metrov, by za tieto nehnuteľnosti zaplatil najnižšiu daň v Trebišove vo výške 35 420 korún…

PAS: Zvýšenie daňovej konkurencie môže viesť k zníženiu miestnych daní
16.2.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) chce prispieť k zvýšeniu daňovej konkurencie medzi jednotlivými obcami, čo môže viesť k zníženiu daní na miestnej úrovni…

Vyrovnanie exekúciou bude rýchlejšie
16.2.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Rýchlejšie exekúcie a to už od septembra. Aj toto je cieľom novely exekučného poriadku, ktorú pripravilo ministerstvom spravodlivosti…

PAS zostavila kalkulačku pre výpočet daní z nehnuteľností
16.2.2005, SME
SITA
Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) zostavila kalkulačku pre výpočet a porovnávanie daní z nehnuteľností v mestách a obciach SR. „V prípade stavieb slúžiacich na podnikanie vzrástli od začiatku roka 2005 dane u približne polovice sledovaných miest o viac ako 100 %…

PAS sa najviac stotožnila s hlasovaním ANO
15.2.2005, SME
SITA
Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) sa za posledných deväť štvrťrokov najviac stotožnila s parlamentným hlasovaním poslancov Aliancie nového občana (ANO)…

Na summit prezidentov USA a Ruska sa už akreditovalo 500 novinárov
8.2.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Na summit amerického a ruského prezidenta Georgea Busha a Vladimira Putina, ktorý sa bude konať 24. februára v Bratislave, sa dosiaľ akreditovalo približne 500 novinárov…

Podnikatelia môžu na byrokracii ušetriť
8.2.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Už mesiac funguje Centrálny archív listín, ktorý prevádzkuje Notárska komora ako – v poradí už siedmy – register, ktorý zjednodušuje podnikateľom (aj ostatným ľuďom) komunikáciu s úradmi, inými inštitúciami, či podnikateľmi…

Vymáhateľnosť práva zostáva našou slabinou
3.2.2005, NÁRODNÁ OBRODA
Slavomír Šikuda
Podnikateľské prostredie sa zlepšuje, prispievajú k tomu hlavne dostupnejšie finančné zdroje…

Podnikateľské prostredie sa zlepšilo
3.2.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR

Slovenské podnikateľské prostredie sa zlepšilo
3.2.2005, SME
SITA
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v závere uplynulého roka podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska opäť mierne zlepšilo.

PAS: Podnikateľské prostredie sa zlepšuje
2.2.2005, SME
SITA
Najvýraznejší nárast, až o 5,11 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku, zaznamenala v indexe IPP položka prístup k finančným zdrojom, ktorá je dlhodobo najlepšie hodnotenou položkou…

Východná Európa: Daňová konkurencia sa priostruje
27.1.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľuboš Jančík
Daňové „útoky“ okolitých štátov na Slovensko pokračujú. Po Rumunsku, ktoré tento rok zaviedlo rovnú 16-percentnú daň, uvažujú o zmenách v daniach aj v Česku a Maďarsku…

Davos bez oficiálnej účasti Slovenska
27.1.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Elena Molnárová, Martin Odkladal
Slovensko na Svetovom ekonomickom fóre, ktoré sa včera začalo vo švajčiarskom Davose, nemá žiadne oficiálne zastúpenie. HN o tom informoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga…

Práca na živnosť sa vo firmách rýchlo udomácňuje
22.01.2005, PRAVDA
Uprednostňovať zamestnávanie živnostníkov pred riadnymi kmeňovými zamestnancami začali vlani mnohé firmy. „Tento trend sa nám potvrdzuje v priamom styku so živnostníkmi, rovnaké skúsenosti hlásia aj členovia našej asociácie…

Daňové zmeny zasiahnu najmä lízing
22.01.2005, PRAVDA
Zmeny v zákone o dani z príjmov presnejšie definujú finančný prenájom. Nájomca si pri lízingu hmotného majetku uplatňuje dva druhy výdavkov – odpisy a nájomné…

Dostupnosť úverov sa zlepšuje
22.01.2005, PRAVDA
Záujem malých a stredných podnikateľov o úvery z komerčných bánk stále rastie. Ich dostupnosť je však podľa odborníkov stále obmedzená. Najväčšie problémy získať úver v banke majú začínajúci podnikatelia, od ktorých banky žiadajú vysoké záruky a históriu podnikania…

Exekúcie sa zmenia, obchodný register začnú sudcovia čistiť
22.01.2005, PRAVDA
Podnikatelia vidia najväčšie prekážky na svoju činnosť v činnosti štátneho aparátu. Podľa indexu podnikateľského prostredia, ktorý pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska dlhodobá nespokojnosť je najmä so slabou vymáhateľnosťou práva, nízkou funkčnosťou súdnictva, nezrozumiteľnosťou a nízkou použiteľnosťou zákonov…

Susedia nám môžu výšku daní závidieť
21.1.2005, NÁRODNÁ OBRODA
Slavomír Šikuda
Odvody na Slovensku síce patria k najvyšším v Európskej únii, spolu s daňami však zo svojej hrubej mzdy odvedieme štátu menej ako zamestnanci v drvivej väčšine štátov. Napriek tomu podľa podnikateľov zostáva odvodové zaťaženie jednou z hlavných prekážok ich činnosti u nás…

Záujem o elektronické daňové priznania
20.1.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Marian Driensky

Firmy nechcú trestnú zodpovednosť
19.1.2005, PRAVDA
Katarína Šutarová
BRATISLAVA – Firmy majú podľa návrhu nového Trestného zákona niesť zodpovednosť za konanie svojich predstaviteľov, čo dosiaľ nebolo. Táto snaha rezortu spravodlivosti sa pred prerokovaním návrhu v parlamente stretáva s ostrými protestami podnikateľov…

Tresty pre firmy? Zrejme zvíťazí kompromis
19.1.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová, Monika Ščevovichova
Hlava päť nového Trestného zákona – Trestnoprávna zodpovednosť právnických osôb – vzbudila vlnu nevôle medzi podnikateľmi. Znamenala by totiž, že za trestný čin by mohli byť súdené aj firmy. Diskusia o nej stále neutícha. Trestanie firiem úplne odmietajú poslanci v spoločnej správe parlamentných výborov. Za podnikateľov sa vyjadruje hlavne Republiková únia zamestnávateľov…

Znižovanie zdravotných odvodov sa neplánuje
19.1.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Andrea Devánová
O znižovaní zdravotných odvodov sa – na rozdiel od sociálnych – v tomto roku neuvažuje. „Rezort tvorí stále dlhy,“ zdôraznil včera minister zdravotníctva Rudolf Zajac…

Trvá na trestnej zodpovednosti právnických osôb
18.1.2005, SME
SITA
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic je prekvapený, že podnikatelia, zamestnávatelia a advokáti neustále otvárajú tú istú tému – trestnú zodpovednosť právnických osôb…

S trestnou zodpovednosťou právnických osôb nesúhlasia advokáti a zamestnávatelia
18.1.2005, SME
TASR
So zavedením trestnej zodpovednosti právnických osôb (TZPO) nesúhlasí Slovenská advokátska komora (SAK), Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) ako aj Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS)…

Práve o najperspektívnejšie vysoké školy je malý záujem
10.1.2005, NÁRODNÁ OBRODA
Slavomír Šikuda
Mladí ľudia nemajú záujem študovať tie smery, ktoré majú u nás najlepšiu budúcnosť. Dôvodom môžu byť aj chýbajúce informácie o úspešnosti absolventov jednotlivých škol pri uplatnení po skončení štúdia…

Rok nových péeniek: Podnikatelia neprerobili
14.1.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Skoro štyridsať percent opýtaných podnikateľov skonštatovalo, že sa im znížili náklady. Čo ukázali ročné skúsenosti so zmeneným preplácaním péeniek? Že zmena systému vyplácania „náhrady pri dočasnej pracovnej neschopnosti (PN)“ sa slovenským podnikateľom vyplatila. Komplexné štatistiky „ziskovosti“ podnikov však neexistujú. Nemá ich ani rezort práce ani Sociálna poisťovňa..

Odvody asi zníži najskôr volebný rok
13.1.2004, SME
Tomáš Velecký
BRATISLAVA – Na zníženie odvodov si budú musieť Slováci počkať až na budúci rok. Vtedy sa naň vytvoria podmienky v ekonomike a podľa niektorých hlasov zohrá dôležitú úlohu aj predvolebná agenda súčasnej vládnej koalície…

Podnikatelia: prostredie sa zlepšuje, ale…
12.1.2005, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ivan Špáni
Problémami zostávajú odvody, slabé súdnictvo, nízka vymáhateľnosť práva a korupcia…