rok 2006

Nezamestnanosť môže v zime vzrásť
18. 12. 2006, SME
HENRICH OFFERMANN
BRATISLAVA – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa na konci novembra znížila oproti predošlému mesiacu o 15 desatín na 9,12 percenta, medziročne klesla o 1,74 percentuálneho bodu. Ide o najnižšiu úroveň nezamestnanosti od roku 1996, odkedy ju Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny sleduje.

Peniaze dostanú aj podnikatelia
11.12.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Slovensko sa plánuje vrátiť k dotovaniu podnikov a vybraných podnikateľských odvetví. Chce sa k tomu zaviazať v dokumente Operačný program…

Firmy nechcú zdražovanie
29. 11. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová
Prechod na euro a teda aj prepočítavanie cien tovarov na spoločnú európsku menu by nemalo priniesť ich zdraženie. To je hlavným cieľom Etického kódexu firiem, ktorý už podpísalo približne dvadsať firiem.

Podnikateľské prostredie sa mierne zhoršilo
24.11.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska v treťom štvrťroku tohto roka mierne zhoršilo. Hodnota Indexu…

Odstupné narazilo na firmy
22. 11. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová
V budúcom roku by malo ministerstvo práce predstaviť novelu Zákonníka práce a podnikatelia sa obávajú, čo v nej nájdu. Ide im predovšetkým o to, aby neprešli návrhy odborárov.

Firmy sa čoraz radšej zadlžujú
3. 11. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Tomáš Velecký
Získať úver z banky je teraz pre podnikateľov jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Výsledkom je neustále stúpajúca suma čerpaných úverov v bankách a rastúca spokojnosť podnikateľov s dostupnosťou cash-flow.

Jahnátkove výroky zamestnávateľov pobúrili
30.10.2006, SME
MARIANNA ONUFEROVÁ
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek chce, aby zamestnávateľské zväzy zastupoval iba jeden zástupca. Tie sa však nevedia dohodnúť

Viaceré samosprávne kraje uvažujú o zvýšení sadzby cestnej dane
28.10.2006, SME
TASR

Bratislava 28. októbra (TASR) – Podnikatelia, ktorí pri svojej práci využívajú autá, budú platiť vyššie cestné dane.

PAS získala vplyv na tvorbu eurolegislatívy
24.10.2006, eTREND,
Podľa tlačovej správy PAS
Členstvom v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore má Podnikateľská aliancia Slovenska zaručený prístup ku dôležitým pripravovaným európskym smerniciam s právom aktívneho vplyvu na ich obsah

Podnikateľská aliancia so starým vedením
16.10.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY

Prezidentom PAS zostáva Martin Krekáč, viceprezidentom Ladislav Mikuš
13.10.2006, SME
TASR
Bratislava 13. októbra (TASR) – Prezidentom Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zostáva Martin Krekáč, vedúci partner poradenskej skupiny Amrop Jenewein Group (AJG).

Najlepšie obstálo mýto
12.10.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY

Hodnotenie vládnych opatrení podľa PAS
11.10.2006, SME
SITA
BRATISLAVA 11. októbra (SITA) – Tabuľka uvádza výsledky hodnotenia vládnych opatrení realizovaných počas prvých 100 dní súčasnej vlády pod vedením Roberta Fica podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

PAS najviac ocenila schválenie zákona o elektronickom mýte
11.10.2006, SME
SITA
Celkové priemerné hodnotenie vlády pod vedením Roberta Fica za prvých sto dní dosiahlo mínus 79 bodov.

Pozor na reguláciu
11.10.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Róbert Kičina
V piatok uplynie termín na pripomienkovanie návrhu novely zákona o regulačnom úrade. Novela má rozšíriť právomoci úradu a zrušiť jeho nezávislosť- všetky rozhodnutia úradu by malo po novom odobriť ministerstvo hospodárstva.

Eurotripartita bez zmien v nomináciách
29.9.2006, TREND
lea
Slovensko budú naďalej zastupovať Ján Oravec, Patrik Zoltvány, Martin Krekáč a Martin Chren

Konkurencieschopnosť Slovenska klesla
28.9.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Lenka Dorčáková
Vlani sme boli úspešnejší, keď sme boli o priečku vyššie. Spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky nás predbehlo jedine Česko. Najväčšie pozitíva zaznamenalo Slovensko v kategórii efektivita trhov.

Čo očakávajú zamestnávatelia od absolventov
27.9.2006, KARIERA.HNONLINE.SK
Andrea Chalupová

SR má nedostatky vo vzdelávaní a makroekonomike
27.9.2006, SME
SITA
Cesta k zlepšovaniu konkurencieschopnosti krajiny je cez flexibilitu pracovného trhu, dôležitým faktorom je aj vzdelávanie.

Slovensko dokáže lepšie konkurovať
27.09.2006., PRAVDA
Svetové ekonomické fórum, PAS
Slovensko si za posledný rok zlepšilo schopnosť obstáť v konkurencii svetových ekonomík. Napriek tomu si v rebríčku konkurencieschopnosti, ktorý od roku 1979 zostavuje Svetové ekonomické fórum (SEF), oproti vlaňajšku pohoršilo o jednu pozíciu a skončilo na 37. mieste spomedzi 125 krajín. Z regiónu strednej a východnej Európy dokáže najlepšie konkurovať Estónsko pred Českom a Slovinskom.

Podnikanie je ako cesta po rebríku
26.9.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY

Fico nezmenil eurolobistov
22.9.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Za Slovensko už od včera lobujú v Bruseli noví ľudia. V Európskom hospodárskom a sociálnom výbore, ktorý je najvplyvnejšou lobistickou euroinštitúciou a má informácie z prvej ruky, nebudú však Bratislavu zastupovať podnikateľské združenia naklonené vláde Roberta Fica.

Smernica o službách prinesie zlepšenie podnikateľského prostredia
22.9.2006, SME
TASR
Rozhodovacie procesy v inštitúciách Európskej únie (EÚ) a voľné poskytovanie služieb, resp. vznik a význam Smernice o službách, boli dvoma ústrednými témami dnešnej panelovej diskusie na 2. spoločnom seminári Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) v bratislavskom hoteli Devín.

Meno vysokej školy nerozhoduje
21.9.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Mira Sojková
Kvalita vysokých škôl pri výbere nerozhoduje. Po historicky prvom zverejnení rebríčka kvality nedošlo k výraznejšiemu preskupovaniu záujemcov medzi fakultami.

RÚZ a PAS kritizujú zmenu nominácie do EHSV
18.9.2006, SME
SITA
Republiková únia zamestnávateľov a Podnikateľská aliancia Slovenska považujú proces zmeny nominácie do EHSV za netransparentný

Len Himaláje majú jeden Everest
14.9.2006, TREND
Martin Krekáč
Súčasnosť – veľmi úspešná kulminácia, nový východiskový bod k novým teóriám a službám

Mikloš: O zníženú DPH sa budú uchádzať ďalšie záujmové skupiny
12.9.2006, spravy.HNonline.sk
TASR
Exminister financií a poslanec SDKÚ-DS Ivan Mikloš sa domnieva, že návrhom na zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na 10 % na lieky a vybrané zdravotnícke tovary „dôjde k výpadku príjmov do štátneho rozpočtu“. O zníženú sadzbu DPH sa podľa jeho slov budú neskôr uchádzať aj ďalšie záujmové skupiny.

Odvody brzdia podnikanie
12.9.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY

Odvodové zaťaženie podľa PAS treba znížiť a zjednodušiť
11.9.2006, spravy.HNonline.sk
TASR
Podnikatelia označili odvodové zaťaženie za tretiu najväčšiu prekážku pre fungovanie a rast podnikania. Podnikatelia preto navrhujú odporúčania pre vládu. Tie vychádzajú z prekážok, ktoré v praxi sami identifikovali.

Zrušené súdy by sa mali vrátiť k ľuďom
11.9.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Annamária Dömeová
Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic tvrdí, že jedným z dôvodov, prečo chce Štefan Harabin obnovu malých súdov, je to, že sú ovládateľnejšie.

Slovensko vyhralo nad Českom. Lepšie sa tu podniká
7.9.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Kto bude víťazom vo futbalovom zápase Slovensko – Česko včera ešte nebolo jasné. Jasne sme však nad Prahou vyhrali iný súboj: Máme výrazne lepšie podmienky na podnikanie.

Pokuta pre bohatých. Poradí daňové priznanie
5.9.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Annamária Dömeová
Ak v Škandinávii či Holandsku policajt zastaví vodiča, ktorý prekročil maximálnu povolenú rýchlosť, nezaujíma ho len počet priestupkov, ktoré doteraz spravil, ale aj jeho plat. Od neho sa totiž odvíja výška prípadnej pokuty.

Bulharské dane nám investorov nevezmú
4.9.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Katarína Ragáčová
Bulharské dane by Slovensko nemali ohroziť. Hoci táto krajina plánuje zaviesť 12 percentnú daň z príjmu podnikateľov, ekonómovia si myslia, že pozícia Slovenska sa nezmení. Bulhari, ktorí by sa mali o štyri mesiace stať členmi EÚ, chcú znižovaním firemných daní prilákať viac zahraničných investorov

Vláda vymení bruselských lobistov
31.8.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY

Názor: Päť dôvodov na znepokojenie
24.8.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jozef Hajko
Začiatkom augusta schválila vláda materiál s názvom Návrh viazania výdavkov kapitol štátneho rozpočtu na rok 2006. Plošným, desaťpercentným znížením výdavkov 34 štátnych inštitúcií sa má ušetriť 4,3 mld. Sk.

Milionárska daň už bude milionárska
24.8.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Katarína Ragáčová
Ľudia so 62-tisícovým platom si môžu trochu vydýchnuť. O časť mzdy, ktorá nepodlieha zdaneniu, celkom neprídu, namiesto toho sa len zníži. Ministerstvo financií, ktoré pôvodne plánovalo zrušiť nezdaniteľné minimum už nad touto príjmovou hranicou, toto opatrenie posúva až k hrubému príjmu, ktorý znamená 1,062 milióna korún ročne.

Vysoký plat bude stáť 18-tisíc ročne
22.8.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Katarína Ragáčová
Podnikateľ Ján zaplatí od budúceho roka do štátnej pokladnice o 18-tisíc korún viac, než teraz. Prečo? S najväčšou pravdepodobnosťou totiž už nebude mať nárok na nezdaniteľné minimum, teda časť platu, ktorá sa nezdaňuje. Systém dnes ľuďom takto ročne pred zdanením chráni 90 816 korún ročne.

Podnikatelia: je to morálny podraz
22.8.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Katarína Ragáčová
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska:
– Jedným z hlavných prínosov daňovej reformy bola jednoduchosť daňového systému. Degresívna odpočítateľná položka výpočet dane z príjmov skomplikuje a zvýši úroveň zdanenia u ľudí, ktorí na ňu nebudú mať nárok. Najvyšší nárast pritom nezaznamenajú vysokopríjmové skupiny, ale stredná vrstva – ľudia s príjmom na úrovni sumy, od ktorej nebude nárok na nezdaniteľné minimum.

Úradník budúcnosti: Samostatný a ústretový
21.8.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Annamária Dömeová
Nevrlí úradníci. Byrokrati neschopní poskytnúť informáciu, čo všetko občan potrebuje na vybavenie svojej záležitosti. Zbytočné chodenie z úradu na úrad. Dlhé čakanie. Aj takto v praxi vyzerá šikanovanie občanov verejnou správou.

Začal sa boj o kreslá v Bruseli
17.8.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Slovensko pošle do Bruselu do konca augusta mená nových členov Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru. Malo by sa jednať o zástupcov združení, ktoré sú naklonené vláde Roberta Fica.

Klub 500 vláde bližší ako Podnikateľská aliancia
14.8.2006, TREND
kc
Vláda chce meniť reprezentantov Slovenska v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore.

Vláda môže sťažiť znižovanie nezamestnanosti
11.8.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Väčšia ochrana zamestnanca pracujúceho na kratší pracovný úväzok, ktorú vláda presadila do programového vyhlásenia, môže spôsobiť problém so znižovaním nezamestnanosti.

Vláda ohrozuje podnikateľské prostredie
10.8.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Robert Kičina
Hoci vláda SR si vo svojom programovom vyhlásení kladie za cieľ udržať stabilitu verejných financií a zlepšovať podmienky pre rozvoj všetkých druhov podnikania, vo vládnom programe možno nájsť viacero záväzkov, najmä v daňovej a sociálnej oblasti, ktoré môžu stabilitu verejných financií a kvalitu podnikateľského prostredia zhoršiť.

Podnikatelia sú znepokojení programom vlády
8.8. 2006, SME
sita

BRATISLAVA – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) po oboznámení sa s programovým vyhlásením je znepokojená viacerými záväzkami, najmä v daňovej a sociálnej oblasti, ktoré môžu stabilitu verejných financií a kvalitu podnikateľského prostredia zhoršiť.

PAS znepokojená záväzkami v daňovej a sociálnej oblasti
7.8. 2006, SME
sita
BRATISLAVA 7. augusta (SITA) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) po oboznámení sa s programovým vyhlásením vlády víta zámer nového kabinetu udržať stabilitu verejných financií a zlepšovať podmienky pre rozvoj všetkých druhov podnikania. Na druhej strane je však PAS znepokojená viacerými záväzkami, najmä v daňovej a sociálnej oblasti, ktoré môžu stabilitu verejných financií a kvalitu podnikateľského prostredia zhoršiť.

Minimálna mzda pôjde výrazne hore
26.7.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová
Radikálne zvýšenie minimálnej mzdy na 60 percent priemerného platu položí malých podnikateľov na lopatky. Tvrdia to živnostníci ale aj podnikateľské zväzy. Ministerstvo práce plánuje, že túto úroveň dosiahne do roku 2010.

Podnikateľské prostredie sa mierne zlepšilo
26.7.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY

Podnikateľské prostredie sa zlepšilo
26.7.2006, PRAVDA
sita
BRATISLAVA – V druhom štvrťroku tohto roka sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska zlepšilo podnikateľské prostredie na Slovensku iba mierne. Index podnikateľského prostredia dosiahol hodnotu 126,51 bodu, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nárast len o 0,87 percenta.

Podnikateľské prostredie v SR sa podľa PAS v 2.štvrťroku mierne zlepšilo
25.7.2006, SME
TASR
Bratislava 25. júla (TASR) – Index podnikateľského prostredia (IPP) v 2. štvrťroku 2006 dosiahol hodnotu 126,51 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom bol rast o 0,87 %. Spomalenie rastu indexu dokazuje, že podnikateľské prostredie na Slovensku sa iba mierne zlepšilo.

Minimálna mzda sa môže líšiť
21.7.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Andrea Devánová, Jana Mravcová, Katarína Ragáčová
Vyššia minimálna mzda v chudobnejších regiónoch, nižšia zase v bohatších. Takto si predstavuje vyrovnávanie regionálnych rozdielov v praxi nová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová.

Tomanovej vízia: V centre záujmu je zamestnanec
21.7.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Katarína Ragáčová
Zmeny v Zákonníku práce už naberajú reálne obrysy. Ministerka práce Viera Tomanová chce zvýšiť ochranu práv zamestnancov, hlavne tých, ktorí pracujú kratšie ako 20 hodín týždenne či lízovaných pracovníkov. Zamestnávatelia v tom vidia nebezpečenstvo rastu nezamestnanosti.

Aký kabinet by potešil lobistov? Štedrý
19.7.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Katarína Ragáčová
Podnikatelia by v programovom vyhlásení vlády radi našli prísľuby o znížení daní a odvodov, zmeny Zákonníka práce, živnostenského zákona, ale napríklad aj získavania pôdy.

Podnikatelia nemajú u Slovákov kredit
3.7.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY

Kurzové výkyvy obchodníkov nedesia
30. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jozef Brezovský
Slovenská koruna sa od parlamentných volieb oslabuje, Národná banka dokonca už dvakrát zasiahla. Tento vývoj hrá do kariet vývozcom, na druhej strane však znižuje výnosy dovozcov.

Podnikatelia: Zákonník práce nie je nutné meniť
30. 6. 2006, SME
Ivan Kahanec
BRATISLAVA – Hoci chcú nové vládne strany podľa svojich volebných programov pomôcť zamestnancom, nemusí to v konečnom dôsledku tak dopadnúť, upozorňujú zástupcovia zamestnávateľov. „Avizované zmeny Zákonníka práce, ak ich vláda zrealizuje, budú v konečnom dôsledku proti zamestnancom,“ hovorí tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Zväzovanie Zákonníka práce môže mať negatívny vplyv na trh práce a firmy budú menej zamestnávať, vysvetľuje.

Z hľadiska rozvoja podnikateľského prostredia má najslabší program SNS
28. 6. 2006, SME
TASR 

Bratislava 28. júna (TASR) – Možná koalícia politických strán SMER-SD, ĽS-HZDS a SNS by bola z hľadiska rozvoja podnikateľského prostredia najslabšia. „V našom porovnaní politických programov a ich orientácie na podnikateľské prostredie vyšli najhoršie práve tieto strany,“ uviedol TASR výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Nižšia DPH nemusí ceny znížiť. Rozhodne trh
29. 6. 2006, SME
Ľuboš Jančík, Ivan Kahanec
BRATISLAVA – Zníženie dane z pridanej hodnoty z 19 na 5 percent na potraviny a ďalšie tovary, ktoré plánuje Smer, by nemuselo priniesť zodpovedajúce zníženie ich cien. Niektorí veľkoobchodníci tvrdia, že ceny by znížili úmerne k poklesu DPH iba vtedy, ak by to urobila aj konkurencia. Iní sľubujú, že by ceny znížili aj bez toho.

Fico už chce päťpercentnú daň
27. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Lukáš Pardubský
Základné potraviny a zdravotnícke pomôcky by mali byť zdanené iba päťpercentnou sadzbou dane z pridanej hodnoty namiesto dnešných 19 percent, aby zlacneli.Tak znie posledný návrh šéfa víťaznej strany Smer Róberta Fica.

Smer neplánuje dať na znalostnú ekonomiku menej peňazí
26. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová 

Vyše jedenásť miliárd eur (približne 424 miliárd korún), ktoré Slovensko dostane v rokoch 2007 až 2013 z Európskej únie, pôjde asi inam, ako to odchádzajúca vláda naplánovala. Víťazní sociálni demokrati chcú totiž v prípade, že zostavia vládu, zmeniť znenie Národného referenčného rámca. Ten schválil súčasný vládny kabinet v máji a stihol ho už predložiť do Bruselu.

Korupcia je pre podnikateľské prostredie na Slovensku stále veľkým problémom
25. 6. 2006, SME
TASR
Bratislava 25. júna (TASR) – Medzi najväčšie bariéry podnikania na Slovensku patrí zdĺhavosť súdnych konaní, korupcia, netransparentné verejné obstarávanie, kvalita a stabilita zákonov a vysoká byrokracia. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Väčšina Slovákov vníma živnostníkov negatívne
24.06.2006, PRAVDA
Katarína Šutarová
BRATISLAVA – Tri štvrtiny Slovákov nikdy nepodnikali ani podnikať nechcú. Podnikateľov totiž vnímajú ako skupinu, ktorej ide len o rýchly zisk a využívanie zamestnancov. Vyplýva to z prieskumu Republikovej únie zamestnávateľov a Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Názor: Propodnikateľská široká koalícia
22. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jozef Hajko
Výsledky parlamentných volieb na prvý pohľad naznačujú, že Slovensko čaká v hospodárskej politike podstatná zmena. Nová vláda má priniesť zhoršenie podmienok na podnikanie, čo sa prejaví zníženou ekonomickou aktivitou a napokon pomalším rastom životnej úrovne obyvateľov. Pri hlbšom pohľade na východiskovú situáciu je však oveľa viac dôvodov na optimizmus ako na skepsu.

Anketa o absolventoch: Nízka motivácia zamestnať sa a vysoké očakávania o kariére či výške platu
21. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Hyžová
Ako by ste charakterizovali vzťah medzi ponukou a kvalitou čerstvých absolventov škôl na slovenskom trhu práce a potrebami ich potenciálnych zamestnávateľov? V čom z vášho pohľadu vidíte možnosti zlepšenia prípadnej disproporcie?

Podnikatelia dúfajú, že sa Ficovi nepodarí zrušiť reformy
21. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, TASR
Časť priorít, s ktorými vstupuje líder Smeru Róbert Fico do rokovaní o zostavení vlády, sa podnikateľom nepáči. Firmy stále dúfajú, že sa v budúcej koalícii sa objaví zástupca strán z odchádzajúcej koalície a reformy zostanú zachované.

Oddialenie eura by pocítili všetci
20. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Matej Demeš
Neskoršie vstupu do eurozóny môže znížiť dôveryhodnosť Slovenska v očiach zahraničných investorov. Po výsledkoch parlamentných volieb sa už 1. január 2009 nezdá byť až takým jasným dátumom, od ktorého by sa na Slovensku malo začať používať euro. Zatiaľ čo doteraz sa o možnom oddialení tohto termínu hovorilo iba v súvislosti s možným nesplnením podmienok pre prijatie spoločnej európskej meny, vyhliadky na zloženie novej vlády vniesli do diskusií už aj politický rozmer. Možno tak nebude najdôležitejšie, či pred rokom 2009 budeme na vstup do eurozóny pripravení, alebo nie, ale aj to, či tam v tomto čase chceme ísť.

Podnikatelia: Nová vláda by mala pokračovať v reformách
18. 6. 2006, SME
TASR
Bratislava 18. júna (TASR) – Predstavitelia podnikateľskej sféry, ktorých oslovila TASR, od novej vlády očakávajú pokračovanie v reformách, zachovanie rovnej dane a tiež dodržanie termínu prijatia eura v roku 2009. Zhodujú sa aj v tom, že budúca vláda by mala rovnako pristupovať k domácim podnikateľom ako k zahraničným investorom a zachovať tak stabilitu podnikateľského prostredia.

Podnikatelia by privítali kontinuitu v zlepšovaní prostredia
18. 6. 2006, SME
SITA
BRATISLAVA 18. júna (SITA) – Za najviac dôležitú považujú podnikatelia po parlamentných voľbách kontinuitu v doterajšom zlepšovaní podnikateľského prostredia na Slovensku. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina, výsledky volieb by mohli predstavovať napríklad riziko pre zásahy do daňovej reformy, ktorú podnikatelia hodnotili mimoriadne pozitívne. „Zrušenie rovnej dane či opätovné zavedenie rôznych výnimiek do daňového systému by bolo veľmi nesystémové,“ dodal Kičina.

PAS: Vládna koalícia sa bude zostavovať ťažko
18. 6. 2006, SME
TASR
Bratislava 18. júna (TASR) – Predbežné výsledky parlamentných volieb na Slovensku napovedajú, že „sa bude ťažko zostavovať vládna koalícia, ktorá by bola najviac naklonená k zlepšovaniu podnikateľského prostredia.“ Pre TASR to povedal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Živnostníkom sa v júli menia odvody
16.06.2006, PRAVDA
Katarína Šutarová

BRATISLAVA – Živnostníci majú ešte dva týždne na odovzdanie výpisu z daňového priznania za rok 2005 do Sociálnej poisťovne. Na základe ich hrubého príjmu poisťovňa rozhodne, či budú od júla povinne platiť poistné do sociálnych fondov. „Povinne platiť mesačne nemocenské, dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity budú musieť od začiatku júla len samostatne zarábajúce osoby, ktoré mali vlani hrubý príjem vyšší ako 82 800 korún,“ uviedla Lýdia Výborná zo Sociálnej poisťovne. Do konca júna museli odvody do Sociálnej poisťovne povinne platiť živnostníci, ktorých hrubý príjem v roku 2004 prekročil hranicu 78-tisíc korún.

Odborári chcú ľavicu, podnikatelia pravicu
14.06.2006, SME
Ľuboš Jančík
BRATISLAVA – Kým šéf Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor a niektorí ďalší odborári otvorene podporujú ľavicový Smer, zamestnávatelia sa stotožňujú s programom pravicových strán. Podnikatelia štyri dni pred voľbami nepriamo podporili pravicu. Nechcú, aby budúca vláda menila dane a volajú po reforme odvodov a zrušení minimálnej mzdy.

Podnikateľov najviac brzdia zákony a pomalé súdy
14.6.2006, PRAVDA
Katarína Šutarová
BRATISLAVA – Pomalé, niekoľkoročné rozhodovanie súdov a príliš časté zmeny zákonov sú najväčšie prekážky pre podnikanie. Zložité právne prostredie je totiž pre 95 percent firiem väčšou bariérou v podnikaní než vysoké odvody či korupcia. Vyplýva to z analýzy podnikateľského prostredia, ktorú vypracovala Republiková únia zamestnávateľov a Podnikateľská aliancia Slovenska od augusta 2005 do apríla 2006.

Firmy potrebujú rýchlejšie súdy a nižšie odvody
16. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Veronika Tencerová
Podnikatelia stále čakajú na zrýchlenie práce súdov, štátne a samosprávne úrady sa im zdajú prebyrokratizované, odvody do verejných fondov príliš vysoké a poľnohospodári žijú v neistote, či budú na jednotnom európskom trhu schopní konkurovať zahraničným farmárom s vyššími dotáciami.

Slovenský parlament očami podnikateľov
16. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ľubomír Jurina
Opozičné strany svojím hlasovaním zlepšovaniu podnikateľského prostredia skôr bránili ako napomáhali. Vyplýva to z monitoringu súladu hlasovania poslancov s názormi podnikateľov, ktorý počas uplynulých štyroch rokov robila Podnikateľská aliancia Slovenska.

Najväčšou prekážkou podnikania sú zákony a súdy
14. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Martin Kóňa, Vladimír Turanský
Najväčšou prekážkou podnikania na Slovensku sú nekvalitné, často menené zákony a ťažká vymožiteľnosť práva. Legislatívu označilo ako najvýraznejšiu bariéru podnikania v prieskume 95 percent podnikateľov.

Mikloš sa obáva rušenia reforiem Smerom, Smer hovorí o citlivom posúdení zmien
13. 6. 2006, SME
TASR
Bratislava 13. júna (TASR) – Investičné stimuly pre zahraničné podniky, ktoré investujú v SR, sú nevyhnutné, zhodli sa podpredseda vlády a minister financií SR Ivan Mikloš a minister hospodárstva Jirko Malchárek. „Ak by sme neposkytovali stimuly, mnohé investície, ktoré majú zásadný makroekonomický vplyv, by sme nezískali,“ vyhlásil Mikloš na konferencii Audit prekážok podnikania na Slovensku, ktorú organizovali Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). V súvislosti s vývojom podnikateľského prostredia v najbližších rokoch bude podľa Mikloša kľúčové, či sa uskutočnené štrukturálne reformy udržia a doladia, alebo zrušia. Mikloš vyjadril obavu najmä z plánov strany Smer – sociálna demokracia (SD) týkajúcich sa zavedenia dvoch sadzieb dane z pridanej hodnoty a zmeny Zákonníka práce do podoby z roku 2003.

RÚZ a PAS žiadajú zachovanie daňovej reformy
13. 6. 2006, SME
SITA

BRATISLAVA 13. júna (SITA) – Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) požadujú po nadchádzajúcich parlamentných voľbách zachovať daňovú reformu s postupným znižovaním daňového zaťaženia na Slovensku. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré predniesli predstavitelia RÚZ a PAS počas utorkovej odbornej konferencie venovanej výsledkom auditu prekážok podnikania na Slovensku. Obe organizácie sú tiež za udržanie súčasnej podoby Zákonníka práce, ako aj za zachovanie druhého dôchodkového piliera, založeného na sporení na dôchodok na osobných účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach.

Legislatíva je hlavnou prekážkou podnikania v SR
13. 6. 2006, SME
TASR
Bratislava 13. júna (TASR) – Legislatívne prostredie predstavuje pre fungovanie a rast podnikania významnejšiu prekážku ako výška odvodov či korupcia. V prieskume Audit podnikateľského prostredia, ktorý uskutočnila Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) spolupráci s vládou SR, ho za prekážku podnikania označilo až 95 % respondentov.

Pre podnikanie je podstatné zachovanie daňovej reformy i zákonníka práce
13. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) považuje za vhodné zachovať daňovú reformu v súčasnej forme s postupným znižovaním dane z príjmu fyzických a právnických osôb až do 15 %, ponechať zákonník práce, druhý pilier dôchodkového sporenia a novo konštituovaný a už zabehnutý mechanizmus tripartity.

Mikloš sa obáva rušenia reforiem Smerom, Smer hovorí o citlivom posúdení zmien
13. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Investičné stimuly pre zahraničné podniky, ktoré investujú v SR, sú nevyhnutné, zhodli sa podpredseda vlády a minister financií SR Ivan Mikloš a minister hospodárstva Jirko Malchárek.

Podnikaniu bráni najmä legislatíva
13. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Legislatívne prostredie predstavuje pre fungovanie a rast podnikania významnejšiu prekážku ako výška odvodov či korupcia. V prieskume ho za prekážku podnikania označilo až 95 % respondentov.

Podnikatelia chcú pravicu
9. 6. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová
Podnikatelia si myslia, že zárukou dobrého napredovania ekonomiky po voľbách by bolo pokračovanie pravicovej vlády. Podľa analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska je z hľadiska skvalitňovania podnikateľského prostredia najústretovejšia SDKÚ-DS.

Strany sľubujú menej papierovania
31.05.2006, PRAVDA
Katarína Šutarová
BRATISLAVA – Sedem politických strán s najvyššími preferenciami sľubuje, že po voľbách znížia administratívnu záťaž podnikateľov. Väčšina z nich chce znížiť odvody, či vytvoriť centrá, kde sa bude dať naraz vybaviť viac úradných povinností.

Niektoré firmy sa na vysoký počet voľných dní sťažujú, iné zostávajú pokojné
29.5.2006, TREND
Zuzana Horníková
Majiteľ nitrianskej eseročky S.N.A.I.L. Peter Máčik nemá rád štátne sviatky ani dni pracovného pokoja. Nie a priori. Len vtedy, keď vyjdú na pracovný deň. V tom momente sa pre neho stávajú nákladovou položkou. Keďže tieto dni musí preplácať zamestnancom povinne zo zákona, hovorí im dodatočné zdanenie podnikateľskej sféry.

Daň z nehnuteľností: po boome stabilita
29.5.2006, TREND
Zuzana Horníková
Mnohých podnikateľov vlani v januári vystrašili správy, že im obecné, prípadne mestské zastupiteľstvá zvýšili miestne dane, predovšetkým daň z nehnuteľností. Vo viac ako polovici okresných miest Slovenska stúpli o vyše sto percent.

O úspechu ekonomiky SR rozhodne výber nástrojov podpory
25. 5. 2006, SME
SITA
BRATISLAVA 25. mája (SITA) – Základom úspechu pri budovaní znalostnej ekonomiky na Slovensku bude podľa ministra výstavby a regionálneho rozvoja Lászlóa Gyurovszkeho zo SMK predovšetkým zodpovedný výber nástrojov a oblastí, ktoré sa vďaka nim budú podporovať.

Splnenie cieľov Lisabonskej stratégie môže byť problematické
25. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Hoci pôvodná Lisabonská stratégia rozvoja konkurencieschopnosti v Európskej únii bola zrevidovaná, ani mnohé jej nové ciele nebudú splnené. Zhodli sa na tom účastníci konferencie Lisabonská stratégia v podmienkach Slovenska.

Podnikatelia chcú konkrétne činy, strany sú opatrné
25. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová
Podnikatelia v programoch strán nezistia konkrétne opatrenia, ktoré pre nich chystajú politici po voľbách. „Každý hovorí, že chce usporiť, zlepšiť, ale skoro nikto neuvádza, akým spôsobom,“ povedal riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren. Volebné programy totiž strany ušili viac na „univerzálneho“ voliča a na možných koaličných partnerov, ako na konkrétne opatrenia. Podnikatelia by pritom chceli hlavne pokračovanie reforiem, zníženie odvodov, daní a zlepšovanie školstva.

Pomothy: Kronospan štát nevydiera
25. 5. 2006, SME
Ľuboš Jančík
BRATISLAVA – Zatiaľ nie je iste, či cyperská firma Kronospan dostane od štátu miliardové stimuly, alebo nie. Cyperčania chcú na Slovensko priniesť 12-miliardovú investíciu a žiadajú podporu vyše tri miliardy korún. Nepýtajú peniaze, ale desaťročné daňové prázdniny. Vládu včera o tom informoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva László Pomothy. Kabinet to „vzal na vedomie“.

Najviac papierovačiek požaduje Sociálna poisťovňa
19. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová
Sociálna poisťovňa, Štatistický úrad a zdravotné poisťovne. Tieto inštitúcie najviac zavaľujú slovenské firmy papiermi. Pritom administratívne zaťaženie zvyšuje náklady podnikateľov ročne takmer o 60 miliárd korún. Sociálna poisťovňa, Štatistický úrad a zdravotné poisťovne. Tieto inštitúcie najviac zavaľujú slovenské firmy papiermi.

Európsky poradný výbor má nových členov
18. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
SITA

Na podnet Rady hospodárskeho a sociálneho partnerstva a záujmových skupín schválila vláda nomináciu nových slovenských zástupcov do Európskeho a sociálneho výboru na nasledujúce štyri roky. Zamestnávateľov budú reprezentovať Ján Oravec a Patrik Zoltvány, obaja za Republiková úniu zamestnávateľov a Martin Krekáč z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Konfederáciu odborových zväzov budú zastupovať Vladimír Mojš, Eugen Škultéty a Naile Prokešová.

Nočná mora podnikateľov? Zrušenie rovnej dane a zdanenie dividend
17. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Slávka Habrmanová, Tatiana Novotná
Vo vláde môžu byť aj strany súčasnej opozície. Iba musia pokračovať v naštartovaných reformách, skonštatovali podnikatelia v našom exkluzívnom prieskume na HNClube. Zrušenie rovnej dane, zavedenie dane z dividend, návrat k pracovnému právu spred štyroch rokov. To sú najväčšie nočné mory, ktoré trápia podnikateľov pred tohtoročnými parlamentnými voľbami.

Podnikatelia dostanú z únie menej
16. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová
Doprava, životné prostredie, regionálna infraštruktúra a znalostná ekonomika. To sú štyri rozhodujúce operačné programy, cez ktoré by malo Slovensko od roku 2007 čerpať väčšinu zo 11,2 miliardy eur (približne 424 miliárd korún) z európskych fondov. Cez tieto programy by malo na projekty plynúť vyše 76 percent peňazí z EÚ, zvyšné pôjdu do menších programov. Práve na ich zložení sa koaličné strany nevedeli dohodnúť. Súčasná podoba prerozdelenia je podľa ministra výstavby a regionálneho rozvoja Lászlóa Gyurovszkého konečná a predpokladá, že vláda ho schváli už na svojom zajtrajšom zasadnutí.

Reformy podnietili vysoký ekonomický rast
15.5.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Ivan Podstupka
Témou druhého májového HNClubu bolo daňové a odvodové zaťaženie na Slovensku. Hlavnými hosťami boli podpredseda vlády SR a minister financií Ivan Mikloš, ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Iveta Radičová a prezident Republikovej únie zamestnávateľov Anton Jura.

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa aj v 1. štvrťroku 2006 mierne zlepšilo
10. 5. 2006, SME
TASR
Bratislava 10. mája (TASR) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa aj v 1. štvrťroku 2006 mierne zlepšilo. Potvrdzuje to hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pravidelne, na základe vlastného prieskumu, pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska stála konferencia CPHR o zlepšovaní podnikateľského prostredia (PAS). V 1. štvrťroku dosiahol IPP hodnotu 125,41 bodu, čo je v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nárast o 1,35 %.

Slovensko bude mať od októbra nových zástupcov v EHSV
10. 5. 2006, SME
SITA
BRATISLAVA 10. mája (SITA) – Vláda v stredu s pripomienkami vzala na vedomie Informáciu o nominácii členov a náhradníkov slovenskej delegácie do Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV) na obdobie rokov 2006 až 2010. Keďže mandát doterajších členov výboru sa končí v septembri, vláda na podnet Rady hospodárskeho a sociálneho partnerstva a záujmových skupín schválila nomináciu nových slovenských zástupcov do EHSV na nasledujúce štyri roky. Výbor v novom zložení začne pracovať v októbri 2006.

Rast Indexu podnikateľského prostredia je najmenší za posledné 2 roky
10. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa aj v 1. štvrťroku 2006 mierne zlepšilo. Potvrdzuje to hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pravidelne, na základe vlastného prieskumu, pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska stála konferencia CPHR o zlepšovaní podnikateľského prostredia (PAS). V 1. štvrťroku dosiahol IPP hodnotu 125,41 bodu, čo je v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nárast o 1,35 %.

Výdavky na zmenu meny budú jednorazové
9. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Matej Demeš
Po prijatí eura k 1. januáru 2009 nebude na Slovensku podnik, ktorého by sa jeho zavedenie nedotklo. Pocítia ho malé, stredné aj veľké firmy pri nákupe materiálu, vývoze či dovoze. Zmeny sa dotknú účtovania, infosystémov, výplatných pások, ale aj výpočtu daňových povinností a tarifných platov. Čím skôr sa firmy začnú pripravovať na euro, tým bude pre ne prechod menej bolestivý.

Euro zaťaží najmä malé firmy
9. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Matej Demeš 

Kto pocíti vplyvy eura ešte pred jeho zavedením plánovaným na začiatok roka 2009? Podnikatelia. Pri prípravách na novú menu im totiž vznikne celý rad výdavkov. Bude to však jednorazová záležitosť, „investície“ do novej meny by sa im podľa odhadov mali vrátiť do roka.

Odvody by potrebovali výrazné zjednodušenie
4. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Lukáš Pardubský
Predstaviteľov podnikateľských združení a odborárov sme sa pýtali: aké zmeny potrebuje po voľbách daňový a odvodový systém? Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska „Na Slovensku sa už tradične berie daňový a odvodový systém samostatne, a tak sa aj k nemu pristupuje. Potrebné však je, aby sa tieto systémy integrovali.

Sadzby daní z nehnuteľností v krajských mestách (v Sk za m2)
3. 5. 2006, SME
SITA

Slovnaft do volieb o cenách pomlčí
3. 5. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Martin Kóňa
Slovnaft už nebude dopredu oznamovať zmeny cien benzínu a nafty na svojich čerpacích staniciach. Vodiči sa tak ceny dozvedia až priamo na pumpe a nebudú vedieť, či sa im oplatí ísť tankovať inde alebo sa zdražovalo celoplošne.

Zdražovanie má stlmiť etický kódex
2.5.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Matej Demeš, Vladimír Turanský
Spoločná európska mena sa má zaviesť spôsobom, ktorý by nepoškodil občanov, na tejto zásade je postavené celé jej prijímanie. Chceme podporovať zdravé konkurenčné prostredie, ale sústrediť sa aj na ďalšie aktivity,“ povedal HN splnomocnenec pre prijatie eura Ivan Štefanec s tým, že k nim má patriť etický kódex, pravidlá dvojitého oceňovania a cenový monitoring.

Podpísali znenie etického kódexu podnikateľov
29. 4. 2006, SME
SITA
BRATISLAVA – Splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Ivan Štefanec a viceprezident Podnikateľskej aliancie Slovenska Ladislav Mikuš podpísali včera znenie etického kódexu podnikateľov pre zavádzanie eura.

Softvérové pirátstvo stále prekvitá
27. 4. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Annamária Dömeová, Slavomír Šikuda
Boj proti softvérovému pirátstvu na Slovensku zatiaľ nie je veľmi úspešný. Podiel nelegálneho softvéru klesol za minulý rok napriek vysokým sankciám len o jedno percento – na 47 percent, čo je o dvanásť viac ako je priemer EÚ. Ešte stále platí, že je ním vybavený takmer každý druhý počítač.

Ivan Mikloš zmenil názor, chce znížiť rovnú daň
26. 4. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová
S návrhom znížiť rovnú daň zo súčasných 19 na 15 percent dokonca včera vyšiel aj podpredseda SDKÚ-DS a minister financií Ivan Mikloš. Rovná daň by sa podľa návrhu mala znižovať najbližšie štyri roky, a to o jedno percento ročne.

Prístup k finančným zdrojom sa zlepšuje najdynamickejšie
19. 4. 2006, SME
Róbert Kičina
Podnikateľská aliancia Slovenska už takmer päť rokov monitoruje vývoj podnikateľského prostredia prostredníctvom vlastného Indexu podnikateľského prostredia. Index postupne rástol z referenčnej hodnoty 100 stanovenej k 1. júlu 2001 na 123,74 bodu ku koncu roka 2005. Najdynamickejšie vyvíjajúcou sa položkou indexu je prístup k finančným zdrojom, keď z referenčnej hodnoty narástla na 203,24 bodu.

Firmy strávia na súdoch v priemere dva roky
18.4.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Annamária Dömeová
Na súdoch strávia najviac času firmy a podnikatelia. Aj ministerstvo spravodlivosti pripúšťa, že práve obchodné spory patria medzi najzdĺhavejšie. „Ide napríklad o spory kvôli kúpnym zmluvám, predaju podniku, zmluvám o dielo, obchodnému menu, nekalej súťaže alebo sporom týkajúcim sa zániku spoločností,“ vysvetlila Ľubomíra Miklovičová z ministerstva spravodlivosti.

Aj firmy sa boja zjednotenia daňových základov v únii
15. 4. 2006, SME
Daniel Cvečák

BRATISLAVA – Harmonizáciu daňových základov, ktorú minulý týždeň navrhol európsky komisár pre daňové záležitosti László Kovács, odmietli po ministerstve financií i zástupcovia podnikateľov. Ministerstvo tvrdí, že Slovensko by jednotné pravidlá v únii pripravili o konkurenčnú výhodu, ktorú dosiahlo daňovou reformou, hoci sadzbu dane by si každá krajina mohla i naďalej určiť sama. Podnikatelia sa tiež obávajú, že by zjednotenie zhoršilo dobre nastavený daňový systém.

Politici sľubujú nízke dane
7.4.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová
Zníženie odvodov, lepšia vymožiteľnosť práva či skvalitnenie vzdelania a pracovnej sily patria medzi hlavné požiadavky podnikateľov pre parlamentnými voľbami. Politické strany sľubujú zmeny, niektoré z nich by však mohli ísť aj proti záujmov podnikateľskej vrstvy.

Podniky sa zlepšili, bankám splácajú úvery načas
5. 4. 2006, SME
Marianna Onuferová
BRATISLAVA – Platobná disciplína podnikov sa zlepšuje. Kým v roku 2002 podnikatelia zo sto korún úveru nesplatili dvanásť, vlani to podľa údajov Národnej banky Slovenska bolo zhruba šesť korún. „Zlepšenie v oblasti úverovej disciplíny platí vo všeobecnosti pre všetky podnikateľské subjekty, bez ohľadu na veľkosť firmy,“ povedala hovorkyňa HVB Bank Andrea Kollárová. Situácia by sa mohla zmeniť, len keby slovenská ekonomika začala významnejšie klesať. „V najbližších rokoch to nepredpokladáme,“ povedal hlavný analytik UniBanky Viliam Pätoprstý.

Euro pomôže rozvoju firiem
20. 3. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Matej Demeš
Prijatie eura sa dotkne prakticky každej firmy. Mnohé spoločnosti už majú vypracované plány, aby boli pripravené. Uvedomujú si, že ak sa začnú pripravovať už dnes, náklady budú omnoho nižšie, ako keby s tým začali pol roka pred vstupom do menovej únie.

Štát testuje služby na internete
13. 3. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Lukáš Pardubský
Na Úrade vlády sa začal testovať ústredný portál verejnej správy, prostredníctvom ktorého by sa od júla mali občania a podnikatelia dostať k elektronickým službám jednotlivých rezortov.

V SR sa pripravuje veľká informačná kampaň o eure
12. 3. 2006, SME
SITA
BRATISLAVA 12. marca (SITA) – Slovensko čaká v ďalších mesiacoch zvýšený prísun informácií o eure a procese jeho zavádzania v krajine. Informačné aktivity by sa mali začať už v tomto roku, veľká kampaň je však naplánovaná na roky 2007 a 2008.

Štefanec: Euro prinesie viaceré výhody
10. 3. 2006, SME
TASR
Bratislava 10. marca (TASR) – Zavedenie jednotnej európskej meny by malo Slovensku priniesť viaceré výhody. Podľa nezávislých analýz zavedením eura stúpa obchodná výmena s ostatnými krajinami, ktoré používajú spoločnú menu. Zároveň však neklesá obchodná výmena s inými krajinami. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol splnomocnenec vlády SR pre zavedenie eura Ivan Štefanec.

Rezorty neplnia rozvojovú stratégiu
8. 3. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Martin Odkladal
Z viac ako 60 úloh, ktoré majú prebudovať naše hospodárstvo na vedomostnú ekonomiku, jednotlivé ministerstvá splnili iba jedenásť. Ďalších 22 je rozpracovaných a zvyšných 29 úloh je v časovom sklze alebo sa na nich vôbec nezačalo pracovať.

Z globalizačného fondu môžu ťažiť aj Slováci
3. 3. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová, Katarína Ragáčová
Finančnú podporu z Európskeho globalizačného fondu pravdepodobne v budúcnosti využije aj Slovensko. Jeho úlohou je finančne kompenzovať prípadný odlev veľkých zamestnávateľov z krajín EÚ. Dá sa totiž očakávať, že aj zo Slovenska začnú v blízkej budúcnosti odchádzať investori, ktorých produkty sú založené na masovej výrobe.

Novela zákona o sociálnom poistení zvýši podľa PAS odvodové zaťaženie
2. 3. 2006, SME
TASR
Bratislava 2. marca (TASR) – Novela zákona o sociálnom poistení zvýši podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) odvodové zaťaženie.

Novela zákona o sociálnom poistení podľa PAS zvýši odvody
2. 3. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
SITA
Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) vníma pripravovanú novelu zákona o sociálnom poistení ako rozporuplnú. „Nesúhlasíme so zmenami, ktoré by v budúcnosti viedli k zvyšovaniu odvodového zaťaženia a k zhoršeniu podnikateľského prostredia,“ informoval výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina. Aliancia pritom podľa neho rešpektuje potrebu legislatívnych zmien, ktoré vyplývajú z nutnosti úprav reformovaného dôchodkového systému.

Dane z nehnuteľností sa stabilizovali
27. 2. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Gabriel Machlica
Podnikateľská aliancia Slovenska už druhý rok monitorovala úroveň daní z nehnuteľností v okresných mestách SR po tom, ako právomoc stanovovať ich výšku prešla v rámci fiškálnej decentralizácie zo štátu na samosprávu.

Najhoršie miesto na podnikanie
22.2.2006, TREND
Branislav Sobinkovič
Pár metrov od autobusovej stanice bude od júna pripravených tristo postelí pre väzňov prvej nápravnovýchovnej skupiny. Otvorenie novej basy je jedna z najočakávanejších udalostí roka. Príde zamestnávateľ, ktorý vytvorí viac pracovných miest. Za väzňami bude chodiť kopa ľudí na návštevy, minú peniaze v reštauráciách a pomôžu zvýšiť kúpyschopnosť regiónu. Tieto vety nepatria miestnemu recesistovi, ale primátorovi Sabinova Petrovi Molčanovi.

Klamať v podnikaní je čoraz riskantnejšie
20. 2. 2006, SME
Pavol Remiaš
Slovenské podnikateľské prostredie od začiatku trpelo najmä veľkými podlžnosťami, ktoré vznikali medzi podnikateľmi samotnými, ale aj vo vzťahu k štátu. „Na začiatku deväťdesiatych rokov bola druhotná platobná neschopnosť v hodnote 500 miliárd korún, každý bol každému niečo dlžný,“ povedal tajomník Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Ján Vlčko.

Slovenský podnikateľ sa v Česku správal neeticky
20. 2. 2006, SME
Pavol Remiaš
BRATISLAVA – V indexe Svetového ekonomického fóra, ktorý každoročne meria aj dodržiavanie podnikateľskej etiky vo vyše sto najvyspelejších štátoch sveta, sa Slovensko umiestnilo o dva stupienky pred Českom na 43. mieste. Napriek tomu práve z Česka prišlo do redakcie SME upozornenie, že etiku podnikania tam porušuje práve slovenský podnikateľ.

Firmy môžu získať úvery jednoduchšie
13.2.2006, SME
Peter Csernák
BRATISLAVA – Podnikatelia môžu v súčasnosti získať úver jednoduchšie ako pred niekoľkými rokmi. Tvrdia to banky, ale aj samotné firmy.Kým v roku 1999 si súkromné firmy na Slovensku požičiavali peniaze od bánk za takmer 21-percentný úrok, vlani už len za 6,48 percenta. „Na základe našich prieskumov podnikatelia poukazujú na to, že dostupnosť úverov, ale aj celkového financovania sa oproti minulým rokom stále zlepšuje,“ hovorí výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Za hlavnú príčinu dostupnejších a lacnejších úverov označuje zostrujúcu sa konkurenciu medzi bankami a lízingovými spoločnosťami.

Nie všetky reformy sa dotiahli
10. 2. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Katarína Ragáčová, Jozef Majchrák, Ján Borčin, Andrea Devánová, Annamária Dömeová
Analytici a ekonómovia sa zhodujú aj na nedostatkoch vlády. Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu sa ani napriek zmenám v súdnictve nepodarila zlepšiť vymáhateľnosť práva. Reforma súdnictva bola podľa neho nesystémová a zatiaľ neviedla k zefektívneniu a zrýchleniu súdneho konania.

Mestá okrem Nitry nesiahli po najvyššej dani
31.1.2006, PRAVDA
Daniel Suchý

BRATISLAVA – Prudké zvýšenie zdanenia nehnuteľností z vlaňajška sa nezopakovalo. Po zavedení hornej hranice sadzby z dane vo výške 40-násobku najnižšej sadzby až 80 percent krajských a okresných miest dane nezmenilo. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) dane zvýšila iba šestina a znížili štyri percentá najväčších miest.

Po vlaňajších sporoch miestne dane takmer nerastú
31. 1. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jana Mravcová

Minuloročné spory podnikateľov a samospráv o výške daní sa podľa všetkého nezopakujú. Obce a mestá tentoraz zvyšovali sadzby len minimálne. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Index podnikateľského prostredia zrýchlil tempo rastu
30. 1. 2006, SME
TASR

Bratislava 30. januára (TASR) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa vo 4. štvrťroku 2005 opäť zlepšilo. Potvrdzuje to hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pravidelne, na základe vlastného prieskumu podnikateľského prostredia, pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) stála konferencia Centra pre hospodársky rozvoj.

Samosprávy pristupovali k podnikateľom pri stanovení výšky daní s obozretnosťou
30. 1. 2006, SME
TASR

Bratislava 30. januára (TASR) – Situácia v oblasti daní z nehnuteľností, ktoré spravuje miestna samospráva, nie je z hľadiska ich zvyšovania až taká dramatická, ako sa niekedy vykresľuje v médiách.

Index podnikateľského prostredia zrýchlil tempo rastu
30.1.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa vo 4. štvrťroku 2005 opäť zlepšilo. Potvrdzuje to hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pravidelne, na základe vlastného prieskumu podnikateľského prostredia, pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) stála konferencia Centra pre hospodársky rozvoj.

Samosprávy zdaňovali podnikateľov s obozretnosťou
30.1.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR
Situácia v oblasti daní z nehnuteľností, ktoré spravuje miestna samospráva, nie je z hľadiska ich zvyšovania až taká dramatická, ako sa niekedy vykresľuje v médiách. „Samosprávy pristupovali k podnikateľom pri stanovovaní výšky daní z nehnuteľnosti s určitou obozretnosťou,“ uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

„Čierni“ zamestnanci zatvoria dvere k tendrom
27. 1. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Andrea Devánová, Katarína Ragáčová

Od začiatku februára by sa mali mať zamestnávatelia na pozore. Tí, ktorí budú chcieť vybabrať so štátom, ušetriť na odvodoch a rozhodnú sa zamestnávať ľudí načierno, môžu na to doplatiť.

Jednotný výber daní a odvodov by znížil byrokraciu, tvrdia podnikatelia
26. 1. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR

Centralizácia výberu prostriedkov vedie k ich vyššiemu výberu vďaka zlepšeniu platobnej disciplíny. Potvrdzujú to skúsenosti Švédska, Veľkej Británie, Slovinska, Rumunska a iných krajín, v ktorých výber odvodov a daní zabezpečuje jedna inštitúcia, uvádza Podnikateľská aliancia Slovenska. Aliancia podporuje združenie výberu sociálneho poistenia a daní do jedinej inštitúcie – daňových úradov.

PAS podporuje presun výberu odvodov na daňové úrady
26. 1. 2006, SME
SITA 

BRATISLAVA 26. januára (SITA) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) podporuje myšlienku presunu výberu odvodov na daňové úrady. Ako ďalej uviedol jej výkonný riaditeľ Róbert Kičina, PAS dlhodobo upozorňuje na administratívnu a finančnú náročnosť odvodového systému na Slovensku. „Už vo svojej Správe o stave podnikateľského prostredia z roku 2002 označila aliancia vtedajší odvodový systém za bariéru podnikania a vláde navrhovala jeho úpravu,“ povedal. Po štyroch rokoch ekonomických reforiem sa však podľa neho systém odvodov stále zásadne nezmenil a bráni ďalšiemu skvalitňovaniu podnikateľského prostredia.

Pokoj okolo dane z nehnuteľností
13.1.2006, TREND
Zuzana Horníková
Podnikatelia budú tento rok odvádzať daň z nehnuteľností podľa pozmenených pravidiel, od januára totiž platí novela zákona o miestnych daniach. Podnikateľská aliancia Slovenska ani Republiková únia zamestnávateľov zatiaľ nezisťovali, ako sa sadzby v jednotlivých samosprávach od Nového roka menili.

Problém majú súdy vo veľkých mestách 
10. 1. 2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Annamária Dömeová, Ján Borčin

Firmy považujú súdnictvo za jeden z hlavných problémov podnikateľského prostredia. Tvrdia, že justičnej reforme chýbajú systémové kroky.

Firmy platia z roka na rok poctivejšie
9.1.2006, HOSPODÁRSKE NOVINY
Tomáš Velecký

Platobná disciplína slovenských firiem sa zlepšuje. Tvrdia to banky a inštitúcie s firemnými klientmi. Každým rokom tak ubúda počet vyhlásených konkurzov ako aj bankrotov, ktorým pre nedostatok majetku nemohol byť pripísaný štatút konkurzu.

Povedali o znížení daní
7. 1. 2006, SME
Jančík Ľuboš

Milan Cagala, poslanec NR za HZDS: „Mala by klesnúť DPH, aby sa zmiernili daňové úniky. Ja by som ju znížil na desať percent. A dole by mohlo ísť aj odvodové zaťaženie. Je to jedno kedy, no pred voľbami by to bol dobrý ťah. Myslím, že takéto opatrenia by po voľbách nová vláda nezrušila.“