rok 2007

Zákonník práce zmäkol
[HN 28/12/2007] Autor: Lukáš Pardubský

Pracovné právo. Z pôvodnej revolúcie zostala iba malá drobná revolta.
Bratislava – Prvý zákon, ktorý si vyslúžil prezývku „zákon roka“, bol nie štátny rozpočet, ale atypicky sa ním stala novela Zákonníka práce. Tak ju totiž ešte v januári nazval predseda vlády Robert Fico.

Podnikateľské prostredie SR 2007
[EuroReport plus 27/12/2007] Autor: Pripravil Fridrich Hláva

Vývoj slovenskej ekonomiky si udržuje stúpajúcu tendenciu, aj keď niektoré legislatívne zásahy vlády a parlamentu nevníma podnikateľská sféra pozitívne. Ponúkame našim čitateľom názory relevantných podnikateľských združení, ktoré sa vyjadrujú k legislatívnemu prostrediu, v ktorom pôsobia, kde vidia nedostatky a čo by sa mohlo podľa ich názoru zlepšiť.

Ekonomika 2007/2008
[SME 20/12/2007] Autor: r

1. Ktorý krok vlády v tomto roku pomohol slovenskej ekonomike najviac?
2. Ktorý krok vlády v tomto roku poškodil slovenskej ekonomike najviac?
3. Čo by ste odporučili vláde na budúci rok urobiť, aby pomohla slovenskej ekonomike?
4. Získa podľa vás Slovensko na budúci rok súhlas na prijatie eura?

SAV sa už viac ako 16 rokov súdi o budovu
[TV TA3, 21:30 18/12/2007] REPORTÉR: Peter Janků

Viac ako 16 rokov sa Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied súdi o budovu, ktorá sa nachádza v centre Banskej Bystrice. Štefan Havlík, Ústav informatiky SAV: „Tá budova bola kúpená na reprezentatívne účely v roku 1983. Budovu sme odkúpili od známeho banskobystrického fotografa Benického.“

Anketa
[SME 18/12/2007] Autor: r

1. Ktorý krok vlády v tomto roku pomohol slovenskej ekonomike najviac?
2. Ktorý krok vlády v tomto roku poškodil slovenskej ekonomike najviac?
3. Čo by ste odporučili vláde na budúci rok urobiť, aby pomohla slovenskej ekonomike?
4. Získa podľa vás Slovensko na budúci rok súhlas na prijatie eura?

Nezamestnaných by do práce malo pritiahnuť zníženie dávok
[Rádio Expres, 17:00 13/12/2007]

Martin Strižinec: „Zo starnutie ľudí a kolabujúcich dôchodkových systémov majú hlavu v smútku aj ostatné európske štáty. Keďže aj na penzie sa siaha ťažko, na mušku si zobrali nezamestnaných, ktorých chcú dotiahnuť do práce znížením štátnych dávok.“

Pokles konkurencieschopnosti Slovenska
[Financie 12/12/2007] Autor: PAS/ina

Na špičke hodnotenia – USA, Švajčiarsko a Dánsko
Spojené štáty americké sú najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2007 – 2008, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum (SEF).

Živnostníci zatiaľ na euro nemyslia
[PRAVDA 11/12/2007] Autor: Katarína Šutarová

BRATISLAVA Desatina firiem, najmä malých podnikateľov, si myslí, že by sa na prechod na euro nemali vôbec pripravovať. Až 42 percent firiem sa začne prípravami na novú menu zaoberať až v budúcom roku. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska. Čím neskôr však podnikatelia s prípravami začnú, tým ich to vyjde drahšie. Softvérové firmy a predajcovia pokladníc totiž avizujú smerom k 1. januáru 2009, odkedy sa bude na Slovensku platiť eurom, zdražovanie svojich produktov.

Kvalita čaká študentov v Bratislave
[HN 06/12/2007] Autor: Tomáš Nejedlý, ml

Školstvo. Podľa aktuálneho rebríčka sú najkvalitnejšie vysoké školy v hlavnom meste a Košiciach.
Bratislava – Najkvalitnejšie vzdelanie dostane študent na univerzitách a ich fakultách v Bratislave a Košiciach. Vyplýva to z čerstvého rebríčka kvality vysokých škôl, ktorý už tretí raz zverejnila Akademická ratingová a rankingová agentúra.

Rozpočtu sa vyčíta, že nemyslí na budúcnosť krajiny
[HN 05/12/2007] Autor: gup,lp

Podľa ministra financií Jána Počiatka najlepší v histórii, podľa opozície zabúdajúci na budúcnosť. Taký je vraj nový štátny rozpočet na rok 2008. Vláda považuje za najdôležitejšie, že rozpočet spĺňa podmienky na prijatie eura v roku 2009, keďže počíta so schodkom 2,3 percenta hrubého domáceho produktu.

Ako pokračujú prípravy na euro?
[TA3, 20:45 05/12/2007] MODERÁTOR: Lucia Havlíková 

HOSTIA: Elena Kohútiková, Všeobecná úverová banka, Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska
Lucia Havlíková: „Dobrý večer. Vitajte pri obrazovkách TA3. Sledujete reláciu Peňaženka. Tak ako každú prvú stredu v mesiaci, aj tú dnešné venujeme eurotéme. Na prelome rokov 2008 a 2009 nás čaká najväčšie výmena peňazí v histórii. Ako sú banky pripravené a ako bude celý proces vyzerať. Tiež sa za vás opýtam na zvyšovanie cien a obohacovanie obchodníkov. K tejto téme má určite čo povedať Elena Kohútiková zo Všeobecnej úverovej banky a Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Dobrý večer, vitajte.“

Dôvera v ekonomiku ďalej klesá
[HN 29/11/2007] Autor: Vladislav Doktor

Napriek pozitívnemu rastu hrubého domáceho produktu spotrebitelia priemyslu neveria.
Bratislava – Indikátor ekonomického sentimentu v novembri v porovnaní s októbrom tohto roka klesol o dva body na 102,9 bodu. Najviac sa pod to podpísal negatívny vývoj indikátora dôvery v priemysle a pokles indikátora spotrebiteľskej dôvery. Medziročne sa indikátor ekonomického sentimentu znížil o 3,4 a oproti dlhodobému priemeru bol o 2,4 percentuálneho bodu vyšší.

Indexy ekonomického vývoja: čo ukazujú?
[TA3, 20:40 27/11/2007] MODERÁTOR: Robert Žitňanský
HOSTIA: Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, Dušan Zachar, analytik inštitútu INEKO
Robert Žitňanský: „Pekný večer, sledujete Analýzy a trendy. Vidieť celkový obraz o ekonomickom a spoločenskom vývoji je pri tom obrovskom zahltení rôznymi údajmi, hodnoteniami a štatistikami naozaj veľmi ťažké. Uľahčujú orientáciu rôzne indexy ekonomického vývoja? O čom vlastne tieto indexy hovoria a aká je ich výpovedná hodnota? O tom dnes budeme debatovať s Robertom Kičinom, výkonným riaditeľom Podnikateľskej aliancie Slovenska. Pekný večer.“

Podniká sa u nás stále horšie
SME 21/11/2007
SITA

Podnikateľské prostredie sa na Slovensku opäť zhoršilo. Vďaka politike vlády. Je za tým nový Zákonník práce, slabá pomoc štátu a meniace sa podmienky.
BRATISLAVA. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v treťom štvrťroku tohto roka opäť mierne zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 122 bodov. Index zaznamenal pokles už piatykrát za sebou.

Slovensko tigrom? V daniach už nie
HN 21/11/2007
Filip Obradovič

Ekonomika. Slovenský daňový zázrak stráca svoj lesk.
Systém platenia daní na Slovensku patrí k najzložitejším v Európskej únii a celosvetovo je s umiestnením na 122. mieste podpriemerný. Vyplýva to z analýzy spoločnosti PricewaterhouseCoopers a Svetovej banky. Napriek tomu, že slovenská daňová reforma je často dávaná za príklad, nevynikli sme ani v jednej z troch hlavných kategórií.

Podnikateľské prostredie sa postupne zhoršuje
HN 21/11/2007
Lukáš Pardubský

Prieskum PAS. Firmám najviac sťažil život nový Zákonník práce.
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v treťom štvrťroku 2007 opäť mierne zhoršilo. „Ide o piaty pokles hodnoty Indexu podnikateľského prostredia za sebou,“ informuje vo svojej správe Podnikateľská aliancia Slovenska, ktorá index zostavuje. Jeho aktuálna hodnota je 122 bodov, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje pokles o 1,15 percenta.

Podnikateľské prostredie sa opäť zhoršilo
www.eTrend.sk 20/11/2007
SITA

Index podnikateľského prostredia, ktorý Podnikateľská aliancia Slovenska pravidelne zostavuje na základe vlastného prieskumu, zaznamenal oproti predchádzajúcemu štvrťroku pokles o 1,15 % na 122,0 bodu

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS opäť zhoršilo
infostav.sk 20/11/2007
SITA

BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v treťom štvrťroku tohto roka podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) opäť mierne zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý aliancia pravidelne zostavuje na základe vlastného prieskumu, je 122,0 bodu, pričom tento index zaznamenal pokles už piatykrát za sebou.

Podnikatelia vytvárajú čoraz viac pracovných miest, no varujú
Rádio Expres, 17:00 20/11/2007

Zostup
Profit 14/11/2007
Ivan Polakovič

Slovensko po štyroch rokoch stúpania v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (SEF) tento rok opäť kleslo.

R. Fico robí na Pakte stability pre euro
www.eTrend.sk 09/11/2007
SITA

Premiér Robert Fico navrhuje podpísať Pakt stability pre sociálnych partnerov, mimovládne organizácie, pre opozičné politické strany ako aj pre média

Premiér pripravuje Pakt stability pre obdobie zavádzania eura
Aktualne.sk 09/11/2007
SITA

Premiér Robert Fico navrhuje podpísať Pakt stability pre sociálnych partnerov, mimovládne organizácie, pre opozičné politické strany ako aj pre média.

Vysoké zaťaženie firiem Slovensku škodí
Trend 08/11/2007
pma

Slovensko si v globálnom meraní konkurencieschopnosti pohoršilo
Vysoké daňovo-odvodové zaťaženie je najväčšia konkurenčná nevýhoda Slovenska. V rebríčku konkurencieschopnosti, ktorý každoročne zostavuje Svetové ekonomické fórum, ťahá krajinu nadol aj nízka transparentnosť rozhodovania verejných činiteľov. Aj preto si minulý rok Slovensko pohoršilo z pohľadu celkovej konkurencieschopnosti ekonomiky o štyri priečky. A skončilo na 41. mieste spomedzi 131 hodnotených krajín.

Prehľad udalostí
TA3, 20:45 07/11/2007

MODERÁTOR: Lucia Havlíková
Viac ako polovica podnikateľov, miest a obcí sa už pripravuje na prijatie jednotnej európskej meny. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska. Platí pravidlo, že čím väčší podnik alebo mesto, tým pokročili prípravy na euro ďalej. Čím neskôr sa začnú podnikatelia a samosprávy chystať na jednotnú menu, tým väčšie náklady si to od nich vyžiada.

Zavedenie čiernej listiny sa zatiaľ naplánuje
PRAVDA 06/11/2007
ks

BRATISLAVA (ks) – So zavedením takzvanej čiernej listiny podnikateľov, ktorí výmenu koruny za euro zneužijú na zdražovanie, sa na Slovensku zatiaľ neráta. „Čiernu listinu by mali zaviesť mimovládne združenia na ochranu spotrebiteľov, nie štátne orgány. Združenia sa musia medzi sebou dohodnúť,“ uviedol hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.

Znenie Etického kódexu pre zavedenie eura
PRAVDA 06/11/2007
Redakcia

Stručne
PRAVDA 05/11/2007
sita, afp, ks

Začiatok úpadku ?
SME 05/11/2007
Ján Tóth

Ako to vidím ja
V posledných mesiacoch ekonomická diskusia má rovnaký priebeh. Za pozitívnu situáciu sa zväčša berie to, keď sa nič nezmení. Takmer vždy je nová zmena hodnotená nezávislými expertmi ako negatívna. Začína Slovensko zaostávať ? Podľa aktuálnych čísiel nie.

Slovensko prehráva s konkurenciou
HN 02/11/2007
Ján Kováč

Brzdí nás vysoké odvodové zaťaženie, ale aj problémy s dopravou.
Slovensko prichádza o schopnosť konkurovať svetu. Po štyroch rokoch zlepšovania svojej „trhovej hodnoty“ sme sa v rebríčku 131 posudzovaných krajín reálne prepadli o dve priečky.

Návod na euro poštou nepríde
HN 02/11/2007
Igor Barát

Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska sa už viac ako polovica – presne 52 percent – podnikov a organizácií nad 100 zamestnancov začala venovať príprave na euro. Je to uspokojivé, alebo naopak, alarmujúce číslo?

SR v globálnom rebríčku konkurencieschopnosti klesla
infostav.sk 01/11/2007
SITA

BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Slovensko po štyroch rokoch stúpania v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (SEF) tento rok opäť kleslo. Kým vlani sa krajina umiestnila spomedzi 131 ekonomík na 37. mieste, v tomto roku obsadila 41. priečku. Reálny pokles Slovenska v rebríčku je však miernejší, keďže v tomto roku SEF zvýšilo počet hodnotených krajín, z ktorých dve novozaradené sa dostali pred Slovenskú republiku.

V schopnosti ekonomiky konkurovať iným vedie USA
31.10.2007, SME

Spojené štáty americké sú najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2007-2008, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum (SEF) a ktorú prezentovala na dnešnej tlačovej konferencii Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Slovensko je menej schopné konkurencie
31.10.2007, Aktualne.sk
SITA

Slovensko po štyroch rokoch stúpania v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (SEF) tento rok opäť kleslo.

SR v globálnom rebríčku konkurencieschopnosti klesla
31.10.2007, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR

Slovensko sa nachádza na 41. mieste v rebríčku 131 najkonkurencieschopnejších štátov sveta. Po 4 rokoch zlepšovania konkurencieschopnosti sa tento rok SR prepadla o 2 priečky. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2007 až 2008, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum.

Podnikateľské prostredie na Slovensku
Rádio Slovensko, 12:30 31/10/2007

SR v globálnom rebríčku konkurencieschopnosti klesla
www.eTrend.sk 31/10/2007
SITA

Po štyroch rokoch stúpania nahor slovenská ekonomika v globálnom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra zostúpila z vlaňajšej 37. priečky na 41. miesto.

Slovensko sa nachádza na 41. mieste v rebríčku vyše 130 najviac konkurencieschopných štátov sveta
Rádio Lumen, 17:30 31/10/2007

Ekonomike sa kazí nálada
SME 30/10/2007
Tomáš Halán

Silná koruna a kroky vlády tlačia optimizmus z vývoja slovenskej ekonomiky nadol
Stavbárom sa nálada zlepšuje, priemyselníkom sa aspoň nezhoršila.Optimizmus v službách, obchode ale najmä u obyčajných spotrebiteľov sa však stráca.

Konkurenčný boj ustráži, aby ceny príliš nevzrástli
PRAVDA 30/10/2007
ert

Do výmeny korún za eurá zostáva ešte viac ako rok. Reálne však budú musieť byť podniky pripravené už v polovici budúceho roka, keď sa začne duálne zobrazovanie cien. Preto by s prípravami na zavedenie eura mali firmy začať hneď teraz, odporúča výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

Podniky a euro
PRAVDA 30/10/2007
Redakcia

Ako sa firmy na Slovensku pripravujú na euro
52% už začalo
21% začne pred definitívnym splnením maastrichtských kritérií na prijatie eura
18% začne po definitívnom splnení maastrichtských kritérií na prijatie eura
3% začne inokedy
6% nebude sa na príchod eura špeciálne pripravovať

Za straty v ekonomike môžu údajne zlé zákony
TV TA3, 17:30 28/10/2007

V posledných troch mesiacoch prijala vláda a parlament opatrenia, ktoré sú proti podnikateľom. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska. Podľa nej sú mnohé zákony protifiremné a pre ekonomiku stratové. Dospela k tomu po zhodnotení zákonov, ktoré boli prijaté v poslednom štvrťroku.

Vláda ide proti reformám
27.10.2007, SME
SITA

Minulý štvrťrok, v rámci ktorého Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) sledovala proces reforiem na Slovensku, hodnotí ako protireformný. Podľa metodiky Svetovej banky môžu reformy v kľúčových oblastiach podnikateľského prostredia priniesť dodatočný rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 1,06 percenta ročne.

Zákaz zisku zdravotníctvo nevylieči
HN 25/10/2007
Róbert Kičina

Ktorá iná krajina ako Slovensko má väčšie skúsenosti s netvorením zisku vo veľkých a z hľadiska fungovania ekonomiky strategických podnikoch? Energetika a bankový sektor v 90. rokoch fungovali pod taktovkou štátu v takmer neziskovom režime, no nedá sa povedať, že by z toho spoločnosť profitovala.

Málo reforiem za 45 miliárd
HN 25/10/2007
Filip Obradovič, red

Ekonomika. Podnikateľská loby vyšla s pochybným prieskumom.
Bratislava – Slovensko nereformuje podnikateľské prostredie, a to ho doteraz stálo 45 miliárd korún. Aspoň to vyplýva z projektu Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá v médiách často vystupuje ako kritik ekonomickej agendy vlády.

Analytici: Slovensko sa stáva protireformné
24.10.2007, Aktualne.sk
SITA

Uplynulý štvrťrok, v rámci ktorého začala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) sledovať proces reforiem na Slovensku, hodnotí aliancia ako protireformný.

Systém odvodov je bariérou podnikania
24.10.2007, HOSPODÁRSKE NOVINY
Zuzana Kollárová

PAS tvrdí, že niektoré z opatrení by sa dali uskutočniť rýchlo, väčšina z nich počas funkčného obdobia súčasnej vlády.

Slovensko prišlo nereformovaním o 45 milárd
24.10.2007, SME
SITA

Uplynulý štvrťrok, v rámci ktorého začala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) sledovať proces reforiem na Slovensku, hodnotí aliancia ako protireformý. Ako ďalej na tlačovej konferencii uviedol výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina, podľa metodiky Svetovej banky môžu reformy v kľúčových oblastiach podnikateľského prostredia na Slovensku priniesť dodatočný rast hrubého domáceho produktu (HDP) na úrovni 1,06 % ročne. „V časovom horizonte desiatich rokov by to znamenalo prírastok HDP vo výške 981,4 mld. Sk,“ povedal Kičina.

Podľa PAS prišlo Slovensko nereformovaním o 45,3 mld. korún
24.10.2007, HOSPODÁRSKE NOVINY
SITA

Ako ďalej na tlačovej konferencii uviedol výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina, podľa metodiky Svetovej banky môžu reformy v kľúčových oblastiach podnikateľského prostredia na Slovensku priniesť dodatočný rast hrubého domáceho produktu (HDP) na úrovni 1,06 % ročne.

Podľa PAS prišlo Slovensko nereformovaním o 45,3 mld. Sk
www.eTrend.sk 24/10/2007
SITA

Pokiaľ vláda nepredstaví ucelenú stratégiu rozvoja podnikateľského prostredia hrozí, že s postupom času suma 45,3 mld. Sk bude každým štvrťrokom rásť.

SR môže prísť nereformovaním o 45 mld. korún
TA3, 15:00 a 15:30 24/10/2007

Podnikateľská aliancia Slovenska začala systematicky sledovať reformný proces.
Rádio Slovensko, 12:00 24/10/2007

Ak nebudeme najbližších 10 rokov reformovať, prídeme o takmer jeden bilión korún. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska na základe vlastnej štúdie. Viac informácií má Petra Maťašovská.

V rámci Slovenska 10 opatrení prijímaných a realizovaných vládou a zákonodarným zborom v 3. štvrťroku tohto roka mali zväčša negatívny vplyv na kvalitu podnikateľského prostredia
Rádio Hey!, 18:00 24/10/2007

Analytici: Slovensko sa stáva protireformné
Aktualne.sk 24/10/2007
SITA

Bratislava – Uplynulý štvrťrok, v rámci ktorého začala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) sledovať proces reforiem na Slovensku, hodnotí aliancia ako protireformný.
Ako uviedol výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina, reformy v kľúčových oblastiach podnikania na Slovensku môžu priniesť dodatočný rast hrubého domáceho produktu (HDP) na úrovni 1,06 percenta ročne. „V časovom horizonte desiatich rokov by to znamenalo prírastok HDP vo výške 981,4 mld. Sk,“ povedal Kičina.

Necítime zhoršenie podnikateľského prostredia ani postavenia Slovenska
EuroReport plus 24/10/2007
Ivan Špáni

Podľa prieskumu, ktorý si urobila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), sa podnikateľské prostredie na Slovensku v posledných štyroch štvrťrokoch neustále zhoršuje.

Ak nebudeme najbližších 10 rokov reformovať
Rádio Slovensko, 14:00 24/10/2007

Ak nebudeme najbližších 10 rokov reformovať, prídeme o takmer bilión korún. Tvrdí to Podnikateľská Aliancia Slovenska na základe vlastnej štúdie. Za prvé 3 mesiace sa podľa riaditeľa Aliancie Róberta Kičinu ukázalo, že nereformovaním prišla naša ekonomika o viac ako 45 miliárd korún.

Do regiónov sa vráti deväť súdov
HN 24/10/2007
Annamária Dömeová

Poslanci k návrhu ministra Harabina pridali ďalšie dva súdy – v mestách, kde má vládna koalícia prevahu.

Hľadajme cestu, ako znížiť odvody
HN 24/10/2007
Zuzana Kollárová

Rozhovor – Člen Výkonnej rady Podnikateľskej aliancie Slovenska Jozef Hajko, pre HN:
Podnikateľská aliancia Slovenska zverejnila návrh 10 + 1 opatrení na zmenu systému daní a odvodov, ktoré by mali zefektívniť sociálny systém na Slovensku.

Negatívny vplyv schválených opatrení na podnikateľské prostredie
Rádio Lumen, 17:30 24/10/2007

Niektoré opatrenia, ktoré prijala a zrealizovala vláda a zákonodarný zbor v treťom štvrťroku tohto roka mali zväčša negatívny vplyv na kvalitu podnikateľského prostredia. Jednoznačne záporné dôsledky pre podnikateľov bude mať osem opatrení.

Podľa PAS prišlo Slovensko nereformovaním o 45,3 mld. korún
infostav.sk 24/10/2007
SITA

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Uplynulý štvrťrok, v rámci ktorého začala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) sledovať proces reforiem na Slovensku, hodnotí aliancia ako protireformý.

Systém odvodov je bariérou podnikania
HN 24/10/2007
Zuzana Kollárová

PAS tvrdí, že niektoré z opatrení by sa dali uskutočniť rýchlo, väčšina z nich počas funkčného obdobia súčasnej vlády.

Príprava na euro: lepší priemer
HN 22/10/2007
Radovan Žuffa

Pred prijatím jednotnej meny musia naše firmy zvládnuť najmä marketing.
V príprave na jednotnú európsku menu sú slovenské firmy priemerné. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska vo svojom prieskume medzi členskými podnikateľskými subjektmi na Slovensku.

Firmy sa na euro nenáhlia
SME 22/10/2007
Marianna Onuferová

Väčšina z firiem predpokladá, že prechod na euro ich nebude stáť viac ako pol milióna korún. Z podnikateľských subjektov, ktoré tvrdia, že sa začali pripravovať na euro, tretina zatiaľ len prijala rozhodnutie o začatí príprav.

Petržalka prerokuje dokument o zavedení eura 30. októbra
22.10.2007, SME
TASR

Dokument o zavedení eura v podmienkach mestskej časti Bratislava-Petržalka prerokujú miestni poslanci 30. októbra.

Zvýšili vám plat, ale váš rozpočet pritom klesol?
Rádio Expres, 17:00 22/10/2007

Marcela Mráziková: „Zarábate málo a zamestnávateľ má konečne pridal? Možno sa tešíte predčasne. Pri súčasnom nastavení sociálneho systému si totiž nielenže nemusíte polepšiť, ale váš rodinný rozpočet dokonca klesne.“

S prípravou na euro v roku 2008 začne viac ako 80 % firiem
infostav.sk 21/10/2007
SITA

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – S prípravou na zavedenie eura v SR ešte pred potvrdením splnenia podmienok na jeho zavedenie v marci 2008, začne viac ako 80 % spoločnosti, ktoré sa zúčastnili prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) v spolupráci s virtuálnym mesačníkom EUobserver.

Polovica firiem sa pripravuje na euro
PRAVDA 20/10/2007
ham

BRATISLAVA Vyše polovica firiem, miest a obcí už začala s prípravami na zavedenie eura, ktoré Slovensko plánuje prijať od januára 2009. Ďalšia pätina chce prípravy odštartovať ešte skôr, ako dá Brusel na výmenu korún za eurá definitívne zelenú. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) medzi 204 firmami a samosprávnymi orgánmi.

Oneskorenci zaplatia viac
Plus jeden deň 20/10/2007
šm

Čím neskôr začnú podnikatelia s prípravou na zavedenie eura, tým viac ich to bude stáť. Tvrdia to šéfovia Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Firmy sa pripravujú na euro
19.10.2007, SME, Aktualne.sk
ČTK

Viac ako polovica podnikateľov, miest a obcí sa už pripravuje na prijatie jednotnej európskej meny. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorý sa uskutočnil od júla do polovice septembra na vzorke 204 respondentov. Až štyri pätiny opýtaných chcú odštartovať prípravy na euro ešte pred tým, ako európske inštitúcie posúdia, či Slovensko splnilo kritériá na zavedenie novej meny.

Na zavedenie eura na Slovensku sa zatiaľ pripravuje 52% subjektov
Rádio Lumen, 17:30 19/10/2007

Na zavedenie eura na Slovensku sa zatiaľ pripravuje 52% subjektov oslovených Podnikateľskou alianciou Slovenska. ďalších 42% respondentov začne s prípravou v budúcom roku. Zvyšných 6% predpokladá, že sa na príchod eura nemusia pripravovať vôbec.

Príprava slovenských firiem a samosprávy na euro je oveľa slabšia ako by mohla byť
Rádio Expres, 12:00 19/10/2007

Príprava slovenských firiem a samosprávy na euro je oveľa slabšia ako by mohla byť. Vo svojom prieskume to zistila Podnikateľská aliancia Slovenska, ktorá tvrdí, že za to môžu aj úrady a ich chabé informovanie.

Prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska ukázal, že až 90% podnikateľských subjektov si uvedomuje včasnosť príprav na zavedenie eura na Slovensku
Rádio Slovensko, 12:00 19/10/2007

Včasnosť príprav na zavedenie eura od 1. januára 2009 si uvedomuje až 90% podnikateľských subjektov, ktoré sa zapojili do prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska. Z 204 respondentov tvorili tri štvrtiny súkromný sektor a zvyšok orgány samosprávy. Ďalšie informácie o prieskume zaznamenal Oto Gorner.

Povedali o rozpočte
HN 19/10/2007
Redakcia

Peter Mihók, predseda SOPK
Návrh rozpočtu je technicky dobre pripravený. Predstavuje ďalšie pokračovanie fiškálnej konsolidácie a dodržiavanie maastrichtských kritérií, ktoré sú podmienkou na vstup Slovenska do eurozóny v stanovenom termíne. Nevytvára však primerané predpoklady na rozvoj vedomostnej spoločnosti a poznatkovej ekonomiky.

Euro – podnikatelia – nedostatok informácií
STV, 19:30 19/10/2007

Informačná kampaň o eure je podľa podnikateľov slabá. Uvítali by jednoduchú kuchárku, ktorá by odpovedala na základné otázky. Teda čo ich čaká pred a po zavedení eura. Najmä malé podniky a živnostníci majú podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska málo informácií. Splnomocnenec vlády argumentuje, že všetko ide podľa plánu.

Väčšina firiem sa čoskoro chystá prispôsobiť euru
www.eTrend.sk 19/10/2007
SITA

Vyplýva to z prieskumu realizovaného Podnikateľskou alianciou Slovenska v spolupráci s virtuálnym mesačníkom EUobserver, ktorý sa uskutočnil v júli a auguste tohto roka
BRATISLAVA 19. októbra (SITA) – S prípravou na zavedenie eura v SR ešte pred potvrdením splnenia podmienok na jeho zavedenie v marci 2008, začne viac ako 80 % spoločnosti, ktoré sa zúčastnili prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) v spolupráci s virtuálnym mesačníkom EUobserver.

Ako sú na euro pripravení podnikatelia?
TA3, 19:55 19/10/2007

Dobrý večer, vitajte pri sledovaní Témy dňa. Čas do prijatia eura na Slovensku sa kráti. Podnikateľom zostáva 439 dní na to, aby pripravili svoje obchody alebo podniky na novú menu. Nie všetci však s prípravami už aj začali. Splnomocnenec vlády pre prijatie eura, ale aj samotné podnikateľské zväzy čoraz častejšie upozorňujú – čím neskôr so zmenami firmy začnú, tým budú mať väčšie problémy.

Prieskum o eure
STV2, 21:30 19/10/2007

HOSTIA: Igor Barát, splnomocnenec vlády na zavedenie eura
Ivan Štefanec (SDKÚ-DS), poslanec NR SR

Polovica firiem a samospráv sa už pripravuje na euro
Aktualne.sk 19/10/2007
ČTK

Bratislava – Viac ako polovica podnikateľov, miest a obcí sa už pripravuje na prijatie jednotnej európskej meny. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorý sa uskutočnil od júla do polovice septembra na vzorke 204 respondentov.

S prípravou na euro pred marcom 2008 začne väčšina firiem
infostav.sk 19/10/2007
SITA

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – S prípravou na zavedenie eura v SR ešte pred potvrdením splnenia podmienok na jeho zavedenie v marci 2008, začne viac ako 80 % spoločnosti, ktoré sa zúčastnili prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) v spolupráci s virtuálnym mesačníkom EUobserver.

Včasnosť príprav na zavedenie eura od 1. januára 2009
Rádio Slovensko, 14:00 19/10/2007

Včasnosť príprav na zavedenie eura od 1. januára 2009 si uvedomuje až 90% podnikateľských subjektov, ktoré sa zapojili do prieskumu Podnikateľskej Aliancie Slovenska. Z 204 respondentov tvorilo tri štvrtiny súkromný sektor a zvyšok orgány samosprávy. Vedúci kancelárie Podnikateľskej Aliancie Slovenska v Bruseli Juraj Studený konštatoval.

Namiesto školských lavíc traktory
HN 19/10/2007
Redakcia

Štátny rozpočet. Proeurópsky, zvyšujúci pravdepodobnosť prijatia eura. Ale aj premárnená šanca využitia superdobrých čias v ekonomike na výdavkovú podporu budúcnosti cez vzdelanie a infraštruktúru.

Väčšina spoločnosti už začala s prípravou na euro
TA3, 15:00 19/10/2007

Vyhlásenie biskupov
TV Markíza, 19:00 18/10/2007

Niektorí zamestnávatelia a majitelia podnikov môžu za chudobu na Slovensku. Myslia si to slovenskí biskupi. Vo vyhlásení k Medzinárodnému dňu boja proti chudobe pripomenuli vláde a odborom, aby bedlivejšie zabezpečovali ochranu pracovníkov pred nespravodlivým vykorisťovaním.

O peniaze prichádza aj štát
HN 17/10/2007
JAV

Hospodárskou kriminalitou neprichádzajú o peniaze iba firmy, ale aj štát. Sivá ekonomika ho oberá približne o pätinu príjmov. „Výsledok poukazuje na to, že pri každej korune, ktorá smeruje do rozpočtov verejných financií, štát prichádza o 22 halierov.

Účet za zločin? Tri milióny na firmu
HN 17/10/2007
Annamária Dömeová

Ak sa odhalí trestný čin, nahlási ho iba polovica firiem, upozorňuje prieskum PwC.
Firmy a kriminalita. Podľa aktuálneho prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 78 slovenských spoločností, sa v posledných dvoch rokoch stala obeťou podvodu takmer viac ako tretina firiem. Skutočné čísla však môžu ešte vyššie.

Tretina firiem sa stala obeťou podvodu
HN 17/10/2007
Annamária Dömeová

Naše spoločnosti sa však nerady priznávajú, tvrdí prieskum.
Seriál megaprocesov s nebankármi pokračuje, tentoraz sa postaví pred Špeciálny súd jeden z ďalších dôležitých aktérov tejto éry. Svoje sľuby o rozprávkových výnosoch (40-percentnom úroku), keď vyše 600 ľudí prišlo takmer o 440 miliónov korún, bude musieť vysvetliť bývalý šéf spoločnosti Sun Jozef Šikrha.

Navrhujú, ako zjednodušiť odvody
SME 17/10/2007
sita

Ak by Podnikateľská aliancia Slovenska presadila svoje návrhy, tak by sa napríklad zmeny v platení odvodov mohli diaťiba raz za rok.

Namiesto naháňania duší do Sociálnej poisťovne by mala vláda radšej urobiť niečo pre zjednodušenie sociálneho systému
Rádio Expres, 12:00 16/10/2007

Namiesto naháňania duší do Sociálnej poisťovne by mala vláda radšej urobiť niečo pre zjednodušenie sociálneho systému. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska, ktorá navrhla riešenie na zníženie odvodového zaťaženia.

Podnikateľská aliancia Slovenska navrhuje uprednostnenie zníženia odvodov pred znižovaním daní
Rádio Regina, 18:00 16/10/2007

Uprednostnenie zníženia odvodov pred znižovaním daní je jedným z opatrení, ktoré navrhuje prijať Podnikateľská aliancia Slovenska v záujme zlepšenia fungovania sociálneho systému. Aliancia totiž považuje súčasný sociálny systém za zložitý a neefektívny. Za vhodné považuje, aby sa 2. pilier dôchodkového sporenia stal dobrovoľným pre sporiteľov s nadpriemerným príjmom.

Navrhli opatrenia na optimalizáciu sociálneho systému
16.10.2007, SME
SITA

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) navrhuje prijať opatrenia na optimalizáciu sociálneho systému na Slovensku. Ako na tlačovej besede uviedol člen výkonnej rady PAS Jozef Hajko, medzi najdôležitejšie opatrenia patrí uprednostnenie znižovania odvodového zaťaženia pred znižovaním daní, zavedenie daňovo-sociálnych účtov zameraných na spoločnú evidenciu inkasovaných daní a odvodov, ako aj vyplácaných všetkých typov sociálnych dávok a predkladanie jedného spoločného daňovo-odvodového priznania fyzických osôb.

Podnikateľská aliancia Slovenska uprednostňuje zníženie odvodov pred znižovaním daní
Rádio Slovensko, 18:00 16/10/2007

Uprednostnenie zníženia odvodov pred znižovaním daní, je jedným z opatrení, ktoré navrhuje prijať Podnikateľská aliancia Slovenska
Regina KE, 18:00 16/10/2007

Súhrn agentúrnych správ
Regina BB, 18:00 16/10/2007

Môžeme mať perfektné podmienky, avšak všetko je to nanič, ak nebudeme mať pripravenú pracovnú silu“
Parlamentný Kuriér 16/10/2007
Izabela Nagyová

„Aj keď sa v zásade slovenské podnikateľské prostredie hodnotí pozitívne, vždy je čo zlepšovať.
V tomto volebnom období sme si stanovili ako prioritu lepšiu reguláciu a znižovanie byrokracie i administratívneho zaťaženia podnikateľských subjektov. “ S ministrom hospodárstva SR Ľubomírom JAHNÁTKOM sa zhovárala Izabela Nagyová.

Zamestnávanie starších ľudí na Slovensku
Rádio Slovensko, 10:10 16/10/2007

Obyvateľstvo u nás starne a starnúť bude aj pracovná sila. Tento proces sa v ďalších rokoch bude zrýchľovať, no a práve v súvislosti so starnutím populácie sa stane prioritou zamestnávanie starších ľudí. Myslia na to zamestnávatelia a aj štát? Práve o tom sa budeme v nasledujúcich minútach rozprávať. Z rádia Slovensko želáme pekné predpoludnie.

Prezidentom PAS sa opäť stal Martin Krekáč
13.10.2007, SME
SITA

Na výročnom zasadnutí Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 11. októbra v Bratislave, jej členovia po tretí raz zvolili za prezidenta aliancie Martina Krekáča.

Za prezidenta PAS opäť zvolili Martina Krekáča
12.10.2007, 24hod.sk

Na výročnom zasadnutí Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktoré sa uskutočnilo 11. októbra 2007 v Bratislave, vedúci predstavitelia jej členskej základne po tretí raz za prezidenta PAS zvolili Martina Krekáča, vedúceho partnera a spoluzakladateľa JENEWEIN GROUP.

Za prezidenta PAS opäť zvolili Martina Krekáča
12.10.2007, HOSPODÁRSKE NOVINY, Aktualne.sk
SITA

Na štvrtkovom výročnom zasadnutí Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) vedúci predstavitelia jej členskej základne po tretí raz za prezidenta PAS zvolili Martina Krekáča, vedúceho partnera a spoluzakladateľa Jenewein group.

Titul je čoraz dôležitejší. Hocijaký
2.10.2007, Aktualne.sk
Katarína Ragáčová

Podnikatelia považujú za svoj najväčší problém slovenské vzdelávanie – prepojenie škôl s praxou.
Vyjadrili sa tak členovia Podnikateľskej aliancie Slovenska v minulotýždňovom prieskume, ktorý mal zistiť čo podnikateľov najviac trápi. Nedostatky slovenského školstva spôsobujú podnikateľom dokonca väčšie vrásky ako odvody, či Zákonník práce.

Žilinský kraj prijal Etický kódex pre euro
1.10.2007, SME
SITA

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) ako prvý kraj na Slovensku pristúpil k Etickému kódexu pre zavedenia eura. „Dnes nám ostáva 458 dní do zavedenia eura a preto sa zodpovedne pripravujeme na túto zmenu,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. Obyvateľov ubezpečuje, že v školách, sociálnych a zdravotníckych zariadeniach ako aj kultúrnych inštitúciách nezneužijú proces zavedenia eura na neodôvodnené cenové pohyby.

Na Slovensku sa podniká ľahšie ako v Česku
26.09.2007, PRAVDA
Katarína Šutarová

Najlepšie podmienky zo 178 krajín sveta na podnikanie sú v Singapure. Vyplýva to z rebríčka Doing Business 2008, ktorý každoročne zostavuje Svetová banka podľa rýchlosti založenia firmy, platenia daní či iných zákonov upravujúcich podnikanie. Slovensko v rebríčku oproti minulému roku poskočilo o štyri priečky hore na 32. miesto. Susedné krajiny obsadili nižšie priečky, Česko skončilo na 56. mieste, Maďarsko na 45. a Poľsko na 74. mieste.

Hazard s podnikateľmi
31.8.2007, HOSPODÁRSKE NOVINY
Jozef Mikuš

Smer-SD si zobral na mušku „neoliberálny“ Zákonník práce (ZP) ešte pred vlaňajšími parlamentnými voľbami. Po roku sa jej podarilo v parlamente presadiť jeho novelizáciu. Zmena je smerom k horšiemu, a to odhliadnuc aj od toho, že prvé zámery boli oveľa revolučnejšie.

Sociálny Zákonník práce prichádza
31.8.2007, AKTUALNE.SK
Katarína Ragáčová

Prvý september nie je tento rok len Dňom Ústavy SR, ale aj dňom Zákonníka práce. Podľa ministerky práce ústretovejšieho pre zamestnancov.

Podnikatelia: Vláda rieši problémy neudržateľným spôsobom
30.8.2007, TREND
SITA

Podnikateľská aliancia Slovenska je znepokojená tým, že vláda pristupuje k riešeniu celospoločenských problémov s výrazným vplyvom na podnikateľské prostredie nesystémovo, preferujúc dosahovanie krátkodobých výsledkov pred dlhodobou stabilitou.

PPI: Chybné predstavy o demokracii vedú k jej obmedzeniu
30.8.2007, SME
SITA

Chybné predstavy o demokracii vedú podľa Inštitútu pre verejnú politiku (PPI) paradoxne k podpore krokov vlády smerujúcich k obmedzeniu samotnej demokracie.

Pokles Indexu podnikateľského prostredia a dlhodobá neudržateľnosť navrhnutých riešení celospoločenských problémov
30.8.2007, Rádio EXPRES – správy
Róbert Kičina

PAS: Vláda rieši problémy nesystémovo, preferuje krátkodobé výsledky
30.8.2007, SME, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR

Vláda SR pristupuje podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) k riešeniu celospoločenských problémov nesystémovo a preferuje dosahovanie krátkodobých výsledkov pred dlhodobou stabilitou.

PAS: Podnikateľské prostredie sa zhošilo najmä pre novelu Zákonníka práce
28.8.2007, SME
TASR

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 2. štvrťroku 2007 opäť mierne zhoršilo najmä v dôsledku schválenej novely Zákonníka práce a pripravovanej novely zákona o sociálnom zabezpečení. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá pravidelne zverejňuje hodnotu Indexu podnikateľského prostredia (IPP).

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS mierne zhoršilo
28.8.2007, TREND
SITA

Index podnikateľského prostredia, ktorý Podnikateľská aliancia Slovenska pravidelne zostavuje na základe vlastného prieskumu, zaznamenal oproti predchádzajúcemu štvrťroku pokles o 0,77 % a dosiahol 123,4 bodu.

Priority hospodárskej politiky na podporu európskej priemyselnej stratégie
27.8.2007, HOSPODÁRSKE NOVINY
TASR

Dodržiavať pakt stability a rastu a konsolidovať jednotný trh je na jednej strane potrebné, ale rovnako treba nájsť vhodné formy koordinácie, ktoré by európskemu priemyslu umožnili zohrať ústrednú úlohu pri výzvach vyvolaných globalizáciou.

Nie sme atraktívni
26.7.2007, HOSPODÁRSKE NOVINY
Radovan Žuffa, Vladislav Doktor

Slovensko sa na rozdiel od susednej Českej republiky nedostalo ani v tomto roku do svetovej desiatky najatraktívnejších krajín pre investorov.

Generálny pardon Sociálnej povinnosti je neštandardný a neférový voči poctivým platcom
24.8.2007, Slovenská televízia – Televízne noviny
24.8.2007, TA3 – správy
Róbert Kičina

Trestná zodpovednosť právnických osôb
23.8.2007, Televízia Markíza – Televízne noviny
Róbert Kičina

Neplatiči odvodov majú ďalšiu amnestiu
23.8.2007, AKTUALNE.SK
Katarína Ragáčová

Od januára budú môcť dlžníci Sociálnej poisťovne požiadať o odpustenie časti svojich dlhov. Vláda odsúhlasila tretí generálny pardon.

Orange nebude mať s Etickým kódexom problém
22.8.2007, SME
SITA

Spoločnosť Orange Slovensko, a.s. podľa jej manažéra vzťahov s verejnosťou Petra Tótha, nebude mať problém s naplnením žiadneho z ustanovení Etického kódexu podnikateľov pre zavedenie eura, ktorý v stredu ratifikovala skupina Slovak Telekom.

Skupina ST nezneužije prechod na euro na zvyšovanie cien
22.8.2007, SME
SITA

Skupina Slovak Telekom (ST) v stredu ratifikovala Etický kódex podnikateľov pre zavedenie eura. Záväzok úspešne implementovať novú menu bez neodôvodnených pohybov cien produktov a služieb podpísali predseda predstavenstva a prezident Slovak Telekom, a.s. Miroslav Majoroš a generálny riaditeľ T-Mobile Slovensko, a.s. Milan Vašina. Ratifikácie kódexu sa zúčastnil i splnomocnenec vlády SR pre zavedenia eura Igor Barát.

PAS: Na pôde EHSV sa začalo hovoriť o flexiistote
20.8.2007, SME
TASR

Na pôde Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru sa začalo hovoriť o Flexiistote, teda o rovnováhe medzi flexibilitou a sociálnymi istotami. Cieľom by malo byť vytváranie situácií, ktoré by boli na prospech všetkých zúčastnených.

Optimistov na Slovensku pribúda
14.8.2007, SME
pst

Ekonomická nálada ľudí na Slovensku je čoraz optimistickejšia. Tvrdia to výsledky júlového prieskumu Štatistického úradu spotrebiteľský barometer, ktorý úrad organizuje od roku 1999. Ľudia očakávajú, že sa zlepší stav ich úspor aj celková finančná situácia pre domácnosti. Indikátor spotrebiteľskej dôvery sa v porovnaní s júlom minulého roka zdvihol o 10 percentuálnych bodov.

EHSV žiada Európsku radu o efektívnejšie usmernenia pre malé a stredné podniky
13.8.2007, SME
TASR

Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) žiada Európsku radu o efektívnejšie usmernenia pre malé a stredné podniky.

Prioritou EÚ by mali byť investície do vedomostí a inovácií
6.8.2007, SME
SITA

Jednou z priorít Európskej únie by malo byť podľa Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV) investovanie do vedomostí a inovácií.

Slovensko začína dotovať cudzincov
1.8.2007, SME
Ondrej Podstupka

Dotovanie nových pracovných miest, ktoré obsadzujú zahraniční pracovníci, vyvoláva otázniky. Podľa Eugena Jurzycu z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy by štát mal predovšetkým analyzovať, do akej miery je štátna pomoc výhodná v čase, keď Slovensko postúpilo v zmene od centrálne plánovanej k trhovej ekonomike.

Odvody sú vysoké. Znižovať sa nebudú
26.7.2007, AKTUALNE.SK
Katarína Ragáčová

Ďalšie znižovanie nákladov práce nie je potrebné. Tvrdí to ministerstvo práce. Slovensko je totiž daňovým a odvodovým zaťažením na špici výhodnosti Európskej únie.

Zvyšovanie minimálnej mzdy zníži šancu zamestnať sa pre marginalizované skupiny
25.7.2007, SME
TASR

Prílišné zvyšovanie minimálnej mzdy zníži šancu zamestnať sa pre marginalizované skupiny. Myslí si to výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina. Reagoval tak na návrh novely zákona z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, podľa ktorého by sa mala minimálna mzda zvýšiť zo 7 600 Sk na 8 100 Sk.

Nekonečný príbeh
19.07.2007, TREND
Jana Karlubíková

Korupcia v podnikaní sa dá prirovnať k dopingu v športe. Ak je skupina atlétov výkonnostne na podobnej úrovni a odrazu jeden z nich začne dopovať, získa nedovoleným spôsobom prevahu, neférovú konkurenčnú výhodu. V ideálnom svete by takýto postup neprešiel, lebo v ňom perfektne fungujú kontrolné mechanizmy.

Dôverujeme ekonomike viac ako únia
14.7.2007, SME
Ľuboš Jančík

Na Slovensku je dvojnásobne viac optimistov ako pred troma rokmi. Sú za tým Dzurindove reformy, Ficova rétorika, odbúranie obchodných bariér a eurofondy.

Reformy môžu priniesť miliardy korún
5.7.2007, www.tvojepeniaze.sk
prebrané z denníka PRAVDA

Jednoduché reformy zlepšujúce podnikateľské prostredie môžu priniesť štátu miliardy korún. Podľa prepočtov Podnikateľskej aliancie Slovenska a inštitútu INEKO by tiež ročne mohli zvýšiť rast ekonomiky o viac ako percento.

Bohatí aj zamestnávatelia schudobnejú
4.7.2007, www.aktualne.sk
Katarína Ragáčová

Bratislava – Vyše 250-tisíc ľudí môže mať od januára mesačne v peňaženke menej peňazí. Ministerstvo práce chce totiž zrušiť strop vymeriavacích základov platených do Sociálnej poisťovne.
„Odstránili sme maximálnu hranicu vymeriavacích základov. A poistenec bude platiť z plnej výšky príjmu,“ vysvetľuje ministerka práce Viera Tomanová.

PAS: reformy by nám priniesli miliardy
4.7.2007, SME
Tomáš Halan

Rozbehnutím reforiem za milióny môže ekonomika za desať rokov získať miliardy do verejných rozpočtov. Realizáciou niekoľkých opatrení by nezískal len štát. Každý obyvateľ by mal viac o 21-tisíc

Reformy môžu priniesť miliardy korún
04.07.2007, PRAVDA
PAS, INEKO

BRATISLAVA – Jednoduché reformy zlepšujúce podnikateľské prostredie môžu priniesť štátu miliardy korún. Podľa prepočtov Podnikateľskej aliancie Slovenska a inštitútu INEKO by tiež ročne mohli zvýšiť rast ekonomiky o viac ako percento.
„Ak by vláda uvoľnila na reformy sto miliónov korún, hneď ďalší rok by získala do rozpočtov verejných financií o 3,5 miliardy korún viac,“ uviedol Róbert Kičina, výkonný riaditeľ aliancie.

Jednoduché reformy môžu podľa PAS priniesť miliardy
3. 7. 2007, SME
SITA

BRATISLAVA 3. júla (SITA) – Štát by mohol relatívne jednoduchými a lacnými reformami v desiatich oblastiach podnikateľského prostredia získať desiatky miliárd korún. Vypočítala to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s inštitútom Ineko. Použili metodiku Svetovej banky, pričom podľa výsledkov by opatrenia ako zvýšenie ochrany investorov, zlepšenie systému platenia daní a odvodov, zjednodušenie podmienok v zahraničnom obchode a ďalšie priniesli dodatočný hospodársky rast na úrovni 1,19 % ročne.

Zamestnávatelia na križovatke
02.07.07, Revue priemyslu
Jozef Hübel

Roztrieštenosť zamestnávateľských organizácií na Slovensku spôsobuje, že vláda a odbory nemajú rovnocenného partnera na sociálny dialóg, čo škodí celej slovenskej ekonomike. Zamestnávatelia ale zatiaľ stále čakajú.

Účet za novelu je v miliardách
29. 6. 2007, HN.HNONLINE.SK
Peter Apolen, Radko Kuruc

Novelu zákonníka práce, ktorú včera odobril parlament, pocítia firmy vo zvýšených výdavkoch na pracovnú silu. Celkovo by malo ísť o desiatky miliárd korún.

Kritika vlády
18.06.2007, STV: Správy STV
Róbert Kičina – vyjadrenie k vývoju Indexu podnikateľského prostredia

Chvália SDKÚ
15. 6. 2007, HN.HNONLINE.SK
TASR

Spomedzi šiestich poslaneckých klubov Národnej rady SR vykázal za ostatné tri štvrťroky klub SDKÚ-DS najvyšší súlad hlasovania s názormi podnikateľov. Súlad klubu predstavoval 66,86 percenta. Rebríček uzatvára klub ĽS-HZDS, ktorého súlad bol 47,73 percenta. Vyplýva to zo sledovania hlasovania zo strany Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorého výsledky poskytol projektový manažér Daniel König.

Vysvedčenie vlády
15. 6. 2007, HN.HNONLINE.SK
Lukáš Pardubský

Makroekonomický rámec, verejné financie, hospodárska politika, dane…Vytvoriť podmienky pre tempo hospodárskeho rastu nad 5 % hrubého domáceho produktu ročne. Parametre hospodárskej politiky štátu nastaviť tak, aby dosahovaný hospodársky rast bol sprevádzaný rastom reálnych miezd.

Vývoj Indexu podnikateľského prostredia
07.06.2007, Slovenský rozhlas – diskusná relácia
Róbert Kičina

Podniká sa horšie
30. 5. 2007, HN.HNONLINE.SK
SITA

Podnikateľské prostredie u nás sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska v prvom štvrťroku toho roka opäť mierne zhoršilo. Hodnota Indexu podnikateľského prostredia, ktorý aliancia pravidelne zostavuje na základe vlastného prieskumu, sa oproti poslednému kvartálu minulého roka znížila o 0,56 percenta na 124,4 bodu. „Ide o tretí pokles hodnoty indexu za sebou,“ konštatuje aliancia.

Kontrolu ŠR sťažujú zle definované ciele a kritériá
25. 5. 2007, spravy.HNonline.sk
TASR

Štátny rozpočet v podobe, v akej je momentálne zostavovaný, neumožňuje transparentnú kontrolu prerozdeľovaných peňazí. Dôvodom je skutočnosť, že nemá dobre definované ciele ani ich hodnotiace kritériá.

Trenčianske Teplice podpísali etický kódex pre zavedenie eura
22. 5. 2007, SME
SITA

TRENČÍN 22. mája (SITA) -Trenčianske Teplice ako prvé mesto na Slovensku pristúpili k Etickému kódexu pre zavedenie eura. Primátor Štefan Škultéty dnes na mestskom úrade v spoločnosti splnomocnenca vlády pre zavedenia eura Igora Baráta a výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róberta Kičinu podpísal dokument, ktorý mesto napríklad zaväzuje, že nezneužije proces pri zavedení eura na neodôvodnené zvýšenie miestnych daní a poplatkov.

Ceny v eurách porastú rýchlejšie
21. 5. 2007, HN.HNONLINE.SK
Matej Kubinec

Deň, kedy sa na Slovensku bude platiť už iba eurom, príde skôr, ako sa nazdáme. Popri množstve výhod, ktoré nám spoločná mena prinesie, sú v hre aj možné negatíva.

Jozef Špirko: Boj s triednym nepriateľom
21. 5. 2007, HN.HNONLINE.SK
Peter Zeman, Vladimír Turanský

Zákonník práce. „Rokovania o zákonníku boli ako boj s triednym nepriateľom,“ hovorí viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Jozef Špirko v rozhovore pre HN.

Ďalšia kritika Zákonníka
5. 5. 2007, SME
TASR

Najnovšie zmeny, ktoré vláda presadzuje, môžu podľa agentúry Reuters ohroziť investície aj rast.

Reuters: Zmeny v SR môžu ohroziť investície i rast
4. 5. 2007, SME
TASR

Posilňovanie práv zamestnancov, ktoré v najnovšej legislatíve presadzuje slovenská vláda, môže ohroziť pozíciu krajiny ako investorského favorita ako i ekonomický rast Slovenskej republiky.

Porota hn
2. 5. 2007, HN.HNONLINE.SK
Ján Borčin

Má význam oslavovať 1. máj?
Na Slovensku sa vedie polemika na tému 1. máj. Jedni tvrdia, že ide o prežitok, druhí trvajú na oslavách práce a ďalší dávajú akcent na vstup SR do EÚ. HN v tejto súvislosti oslovili osobnosti spoločenského života.

Už nie sme rajom pre investorov
27. 4. 2007, HN.HNONLINE.SK
Norbert Vrabec, Tomáš Velecký, Ján Kováč 

Draví nováčikovia
V roku 2004, po zavedení rovnej dane a zrušení dane z dividend, sa na Slovensko investície doslova hrnuli. Oproti predchádzajúcemu roku ich vtedy v hodnote 70 miliárd korún pritiekol dvojnásobok. Reputáciu investičného raja vzápätí Slovensku priklepol prestížny ekonomický magazín Forbes.

To najhoršie na vašom bývaní
25. 4. 2007, HN.HNONLINE.SK
Zuzana Kollárová

Daň z nehnuteľnosti. Od roku 2004 rástli najpomalšie dane za domy a byty.

Slovensko má nový zákonník
19.4.2007, HN.HNONLINE.SK
Vladimír Turanský, Peter Apolén

Vláda môže mať pocit víťazstva. Včera jednomyseľne schválila novelu Zákonníka práce, o ktorej niekoľko mesiacov rokovala so zamestnávateľmi a s odbormi.

Jednoduchší prístup k financovaniu
18.4.2007, SME
Róbert Kičina, Viktória Vargová

Podnikateľská aliancia Slovenska už šiesty rok kontinuálne monitoruje vývoj podnikateľského prostredia prostredníctvom vlastného Indexu podnikateľského prostredia (IPP). Index v druhom polroku 2006 zaznamenal dva poklesy, čo naznačuje mierne zhoršenie podmienok na podnikanie.

Rast lízingu pokračuje
18.4.2007, SME

Podnikatelia objavujú, a stále vo väčšej miere aj využívajú, špeciálne finančné služby. Asociácia leasingových spoločností SR aj Asociácia faktoringových spoločností sa pri hodnotení minulého roku pochválili s výrazným rastom objemu svojich služieb. Rast objemu lízingu z roku 2006 dokonca prekonal rast z roku 2005, čo je pre niektorých odborníkov prekvapením.

Krok dopredu a dva dozadu
18.04.2007, Pravda
Martin Krekáč

Stagnovanie a následný pokles Indexu podnikateľského prostredia, prostredníctvom ktorého Podnikateľská aliancia Slovenska štvrťročne monitoruje rozhodujúce prvky ovplyvňujúce podnikanie v krajine, sú zrkadlom nedotiahnutia a spochybňovania reforiem predchádzajúcej vlády a neriešenia ďalších problémov najmä v oblasti zdravotníctva a školstva.

Súkromný sektor a zisk patria do zdravotníctva
3.4.2007, HN.HNONLINE.SK
Róbert Kičina

Zámery ministerstva zdravotníctva o prepoistenie poistencov štátu a zabránenie tvorby a distribúcie zisku akcionárom zdravotných poisťovní nepoškodia len úzku skupinu podnikateľov, ale budú mať vplyv na všetkých poistencov a celé podnikateľské prostredie na Slovensku.

Populárne „naj“
30.3.2007, SME
Gabriela Fialová

Najznámejšie svetové realitné konzultačné spoločnosti pravidelne zverejňujú realitné rebríčky hodnotiace trhy nehnuteľností v konkrétnej oblasti alebo celosvetovo. Tak ako všetky rebríčky sú mimoriadne obľúbené. Prečo? Dávajú jednoduché odpovede. Hľadať v nich Slovensko je však niekedy sizyfovská práca.

Pracovná skupina EHSV bude rokovať o daňových stimuloch pre výskum a vývoj
22.3.2007, SME
TASR

Bratislava 22. marca (TASR) – Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV), poradný orgán európskych inštitúcií, sa na zasadaní pracovnej skupiny 29. marca bude zaoberať otázkou daňových stimulov v prospech výskumu a vývoja. Medzi navrhnutými účastníkmi pracovnej skupiny, ktorú tvorí 11 členov EHSV, je aj prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS)

Pracovná skupina EHSV bude rokovať o daňových stimuloch pre výskum a vývoj
22.3.2007, www.oPeniazoch.sk
TASR

Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV), poradný orgán európskych inštitúcií, sa na zasadaní pracovnej skupiny 29. marca bude zaoberať otázkou daňových stimulov v prospech výskumu a vývoja. Medzi navrhnutými účastníkmi pracovnej skupiny, ktorú tvorí 11 členov EHSV, je aj prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Martin Krekáč.

Pracovná skupina EHSV bude rokovať o daňových stimuloch
22.3.2007, www.webnoviny.sk
WN/PR

Členské štáty EÚ sa v rámci implementácie Lisabonskej stratégie zaviazali spolu s realizáciou štrukturálnych reforiem vlastných ekonomík zvýšiť aj podiel výdavkov na výskum a vývoj na 3 % HDP do konca roku 2010. Tieto by mali tvoriť výdavky privátneho sektora vo výške 2 % a verejného sektora vo výške 1 %.

Podľa PAS plány ministerstva môžu poškodiť poistencov
20.3.2007, HOSPODÁRSKE NOVINY
SITA

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) vníma snahy ministerstva zdravotníctva o prepoistenie poistencov štátu a zabránenie tvorby a distribúcie zisku akcionárom zdravotných poisťovní ako škodlivé pre poistencov i pre podnikateľské prostredie na Slovensku.

Živnostníci mimo zákona
Zákaz obchodných zmlúv medzi firmami a pracovníkmi je kontraproduktívny
19.3.2007, TREND
Lea Krčmáriková, Ivan Haluza

Novela Zákonníka práce nemá mať podľa predkladacej správy vplyv na zamestnanosť ani tvorbu pracovných miest. Zmeny, ktoré odborári, a teda ministerstvo pripravili, budú mať v praxi podľa zamestnávateľov opačný účinok – nie tvorbu, ale zánik pracovných príležitostí.

Koruna má voči euru nový stredový kurz
17.3.2007, SME
tasr, sita

Brusel 17. marca (TASR) – Ministri financií krajín eurozóny, Európska centrálna banka a ministri a guvernéri národných bánk Dánska, Cypru, Estónska, Litvy, Lotyšska, Malty a Slovenska dnes na základe žiadosti slovenských úradov schválili úpravu stredového kurzu slovenskej koruny voči euru v mechanizme výmenných kurzov (ERM II).

Firmy sa eura neboja, problémom môžu byť bankomaty
15.3.2007, SME
igr fab

Košice 15. marca (ČTK) – Firmy pred prechodom na euro myslia najmä na zmenu účtovných a informačných systémov. Vyplýva to z ankety ČTK. Ich náklady by mali dosiahnuť len niekoľko desatín percenta ročného obratu. Problémy spoločnosti väčšinou neočakávajú, Železničná spoločnosť Slovensko ale priznala, že nedostatky by mohli nastať pri kupovaní lístka v automatoch. Slovensko plánuje zaviesť euro od roku 2009.

Na euro sa musia pripraviť aj malí podnikatelia
7.3.2007, TA3 – Peňaženka
Ladislav Mikuš

Ekonomika: Samé dobré správy?
6.3.2007, TA3 – Analýzy a trendy
Róbert Kičina

Stámilionový účet za zákonník
5.3.2007, HN.HNONLINE.SK
Peter Apolen

Novela Zákonníka práce bude stáť firmy stovky miliónov korún. Tvrdia to predstavitelia zamestnávateľských zväzov. Napríklad, len povinnosť podnikov nad 250 zamestnancov preplácať mzdu odborovému funkcionárovi zvýši podľa Republikovej únie zamestnávateľov ich náklady o 400 miliónov korún.

Firmám nový zákonník zvýši náklady o miliardy
03.03.2007, Pravda
Katarína Šutarová

BRATISLAVA – Podnikom sa pre zmeny v Zákonníku práce zvýšia ročné náklady približne o 2,75 percenta a klesne počet pracovníkov. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska medzi 46 spoločnosťami, ktoré zamestnávajú dokopy 23-tisíc ľudí. Pre oslovené firmy rast nákladov predstavuje takmer 3,8 miliardy korún.

Ochrana kontra voľnosť
Vyspelé štáty prijímajú flexibilnejšie pracovné normy. Slovenská vláda chce trh práce znefunkčniť.
3.3.2007, SME
(th)

BRATISLAVA. Zákonník práce bude mať podľa analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) negatívny vplyv aj na prílev zahraničných investorov. „Najviac dotknuté budú pravdepodobne automobilky, ktoré majú agentúrnych zamestnancov. Ich obmedzenie im zvýši náklady,“ odhaduje jeden z respondentov výskumu. Celkovo sa to prejaví na znížení konkurencieschopnosti našej ekonomiky a Slovensko si pohorší aj pri porovnaní s okolitými krajinami, tvrdí expertná komisia podnikateľskej aliancie.

PAS: Novela ZP zníži zamestnanosť o 0,16 %
2.3.2007, SME
TASR

Bratislava 2. marca (TASR) – Novelizácia Zákonníka práce (ZP) zvýši náklady podnikov v priemere o 2,75 % ročne a spôsobí zníženie zamestnanosti o 0,16 %. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) medzi 46 slovenskými podnikmi z polovice februára tohto roka, ktoré na dnešnej tlačovej konferencii prezentoval výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Navrhovaná novela ZP podľa PAS zhorší fungovanie podnikov
2.3.2007, SME
SITA

BRATISLAVA 2. marca (SITA) – Navrhovaná novela Zákonníka práce (ZP) podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zhorší efektívnosť fungovania podnikov. PAS pritom vychádza z prieskumu, do ktorého sa zapojilo 46 spoločností. „Oslovení podnikatelia sa vyjadrili, že zmeny v Zákonníku práce im prinesú zvýšenie nákladov v priemere o 2,75 % a zníženie zamestnanosti v priemere o 0,16 %, “ informoval na tlačovej besede výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Podnikatelia očakávali viac
26.2.2007, SME
TASR

Bratislava. Najväčšie sklamanie oproti očakávaniam v závere roka 2006 pripísali podnikatelia zmenám, ktoré boli vykonané v daňovom systéme. Konštatovala to Podnikateľská aliancia Slovenska na základe hodnotenia Svetovej banky a Svetového ekonomického fóra.

Vláda nezlepšuje podnikanie
26.2.2007, Hospodárske noviny
SITA

Navrhovanou novelou Zákonníka práce by sa pracovná legislatíva podľa PAS opäť dostala do obdobia pred začiatkom postupného znižovania vysokej nezamestnanosti. Podnikateľské prostredie na Slovensku podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska stále výrazne zaostáva za vyspelými krajinami. Napriek tomu vláda pol roka od schválenia svojho programového vyhlásenia podľa aliancie nerieši problémy podnikateľského prostredia, naopak, tie sa prehlbujú.

Zmena daňového systému priniesla najväčšie sklamanie
26.2.2007, SME
TASR

Bratislava 25. februára (TASR) – Najväčšie sklamanie v závere roka 2006 pripísali podnikatelia zmenám, ktoré boli vykonané v slovenskom daňovom systéme. Konštatovala to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na základe hodnotenia Svetovej banky a Svetového ekonomického fóra.

Podnikateľská aliancia Slovenska: Zmena daňového systému bola pre podnikateľov najväčším sklamaním roka 2006
25.2.2007, Hospodárske noviny
TASR

Najväčšie sklamanie v závere roka 2006 pripísali podnikatelia zmenám, ktoré boli vykonané v slovenskom daňovom systéme. Konštatovala to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na základe hodnotenia Svetovej banky a Svetového ekonomického fóra.

Premiér chce stav ako pred Kaníkom
24.2.2007, www.aktualne.sk
Katarína Ragáčová, ČTK

Bratislava – Zmeny, ktoré v súčasnosti chystá vláda Roberta Fica v Zákonníku práce, nenarušia vysoký hospodársky rast Slovenska. Premiér to dnes povedal v Slovenskom rozhlase.
Novelou chce kabinet posilniť postavenie zamestnancov. Pripravované zmeny privítali odborári, podľa zástupcov zamestnávateľov však povedú k rastu nezamestnanosti a zníženiu príjmov firiem.

Ekonomika krátko
24.2.2007, SME
Zamestnávatelia stupňujú tlak 

BRATISLAVA. Navrhované zmeny v Zákonníku práce negatívne ovplyvnia podnikateľské prostredie na Slovensku. „Novela ovplyvní potenciál slovenskej ekonomiky zvyšovať zamestnanosť a flexibilitu trhu práce tým najhorším spôsobom,“ povedal včera viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Jozef Špirko na spoločnej tlačovke s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení.

Podnikateľské prostredie sa v SR prvýkrát po 8 rokoch zhoršilo
23.2.2007, SME
TASR

Bratislava 23. februára (TASR) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) vyzýva vládu, aby začala prijímať opatrenia na razantné zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku, nie na jeho postupné zhoršovanie.

Novela Zákonníka práce môže zvýšiť nezamestnanosť
23.2.2007, SME
ČTK

Bratislava 23. februára (ČTK) – Schválenie novely Zákonníka práce, ktorý pripravilo ministerstvo práce, zvýši nezamestnanosť a zníži príjmy mnohých zamestnancov. Tvrdia to zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), ktorá podľa vlastných údajov zastupuje dve tretiny zamestnávateľov na Slovensku. Ministerstvo práce už skôr uviedlo, že chce viac chrániť práva zamestnancov a upraviť zákonník podľa pravidiel platných v Európskej únii.

PAS: Vláda podnikateľské prostredie nezlepšuje
Navrhovanou novelou Zákonníka práce by sa pracovná legislatíva podľa PAS opäť dostala do obdobia pred začiatkom postupného znižovania vysokej nezamestnanosti
23.2.2007, eTrend

BRATISLAVA 23. februára (SITA) – Podnikateľské prostredie na Slovensku podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) stále výrazne zaostáva za vyspelými krajinami. Napriek tomu vláda pol roka od schválenia svojho programového vyhlásenia podľa aliancie nerieši problémy podnikateľského prostredia, naopak sa prehlbujú.

Zákonník práce – pre koho je výhodný?
23.2.2007, TA3

Zhodnotenie stavu podnikateľského prostredia po polroku od schválenia programového vyhlásenia vlády SR
23.2.2007 , Slovensky rozhlas – Rádiožurnál, Rádio Okey – Správy

Podnikateľom sa priťaží
22.2.2007, Hospodárske noviny
Jozef Mikuš

Predseda vlády Robert Fico nedávno ohlásil, že chce dosiahnuť dohodu so zamestnávateľmi a odbormi o miernejšom zvyšovaní miezd a tlmiť tak infláciu pred zavedením eura. V tom istom čase jeho stranícki kolegovia v Národnej rade SR iniciovali schválenie rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa aj na zamestnávateľov, ktorí takúto zmluvu s odbormi neuzavreli.

Mikolaj chce nižšie dane pre investorov do vedy
13.2.2007, KARIERA.HNONLINE.SK
Tomáš Nejedlý

Súboj o podobu zákona o vysokých školách pokračuje. Hoci minister školstva Ján Mikolaj zatiaľ uverejnil len niekoľko pripravovaných zmien, jeho predchodca Martin Fronc včera prišiel s tvrdou kritikou.

Ekonomická sloboda je horšia
12.2.2007, HN.HNONLINE.SK

Slovensko si v tohtoročnom hodnotení ekonomickej slobody pohoršilo a spomedzi 157 krajín sme skončili na 40. mieste. Minulý rok sme sa umiestnili o.

Vyvolení dostanú viac
7.2.2007, HN.HNONLINE.SK
Tomáš Nejedlý

Študenti technických, zdravotníckych či pedagogických smerov by mali už v budúcom akademickom roku dostať viac peňazí ako ostatní. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) chce vyššími motivačnými štipendiami nalákať stredoškolákov na štúdium povolaní, ktorých je na Slovensku nedostatok.

Otvorili vlastné zastupiteľstvo v Bruseli 
6.2.2007, HN.HNONLINE.SK

Podnikateľská aliancia Slovenska ako prvá a zatiaľ jediná slovenská podnikateľská asociácia spustila činnosť vlastného EÚ zastúpenia v Bruseli.

PAS spustila činnosť vlastného EÚ zastúpenia v Bruseli
5.2.2007, SME
TASR

Bratislava/Brusel 5. februára (TASR) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) ako prvá a zatiaľ jediná slovenská podnikateľská asociácia spustila činnosť vlastného EÚ zastúpenia v Bruseli. Bude slúžiť členom PAS a pomáhať im pri spoznávaní a využívaní výhod, ktoré vyplývajú z členstva SR v Európskej únii (EÚ), a pri identifikácii pozitív, resp. prekážok vyplývajúcich zo zmien legislatívy či z priorít formovaných európskymi inštitúciami.

Kedy do práce? Rozhodnú odbory
29.1.2007, HN.HNONLINE.SK
Peter Apolen

Predvolebná podpora, ktorú dali odbory strane Smer, sa oplatila. Návrh nového Zákonníka práce im totiž vychádza maximálne v ústrety.

Zamestnávatelia chcú postupovať jednotne
27.1.2007, SME
TASR

BRATISLAVA. Parlamentný výbor pre hospodársku politiku odporučil poslancom národnej rady schváliť novelu regulačného zákona spolu s prijatými pozmeňovacími návrhmi výborov, v ktorých bol prerokovaný. Parlament by sa mal touto novelou zaoberať na svojej najbližšej schôdzi.(tasr)

Zamestnávateľom sa nepáči návrh Zákonníka práce
26.01.2007, Pravda
SAMP, RÚZ, PAS, AZZZ

BRATISLAVA – Novela Zákonníka práce je na stole. Má viac chrániť zamestnancov, zamestnávatelia však tvrdia, že na úkor tvorby nových pracovných miest.

Ľahší život podnikateľov
5.1.2007, HN.HNONLINE.SK

Vláda sa s plnením programového vyhlásenia v časti podnikateľské prostredie neponáhľa. Firmy sa tak v prvom polroku 2007 nedočkajú žiadneho opatrenia, ktoré by im malo zjednodušiť život.

Pomalé súdy stoja stále viac
3. 1. 2007, HN.HNONLINE.SK
Annamária Dömeová

Odškodné 650-tisíc korún za tridsaťročné čakanie na spravodlivosť. Toľko museli súdy vyplatiť vlani matke študentky Ľudmily Cevanovej, ktorú zavraždili v roku 1976. Ide o najvyššiu čiastku, ktorú Ústavný súd SR priznal minulý rok za súdne prieťahy. Pomalosť súdov stojí slovenskú justíciu čoraz viac peňazí.