rok 2009

Budúcnosť tzv. strategických podnikov je otázna
[TA3, 18:00; Správy TA3; 31/12/2009] Autor: Lukáš Zuzelka, Anna Vojteková

Martin Strižinec, moderátor TA3: „Takzvaným strategickým podnikom by malo aspoň načas odzvoniť. Štát v blízkej dobe neplánuje zasiahnuť do žiadneho podniku, ako tomu bolo v prípade Nováckych chemických závodov. Pôvodne ale mala vláda so zákonom iné plány.“

2010: menej peňazí, viac nápadov
[HN; 17/12/2009] AUTOR: Juraj Soviar

Atraktívna bude lacná pracovná sila. Stúpne dopyt po krízových manažéroch.
Bratislava – Časy takzvaných nenahraditeľných sa skončili. Potrební na trhu práce budú ľudia s novými nápadmi, ktorí sa neboja prevziať zodpovednosť. A okrem toho prijímať správne rozhodnutia, motivovať ostatných a ďalej sa vzdelávať.

Natvrdo, páni, blížia sa voľby
[Revue priemyslu; 09/2009, 01/2010; 14/12/2009] AUTOR: redakcia

Nedá mi pustiť sa koncom roka do trochy bilancovania. Predpokladám, že nie som sám, čo podobné turbulencie zažili po prvý krát v živote. Vždy som bol presvedčený o tom, že základom každej zdravej ekonomiky je výroba, hmatateľné produkty určené pre ďalšiu výrobu či spotrebu.

V obchodnom registri ešte stále prevládajú koruny
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 13/12/2009] AUTOR: Daniel Horňák

Richard Trutz, moderátor TA3: „Väčšina slovenských firiem má jednu povinnosť, o ktorej nevie, alebo si ju necháva na poslednú chvíľu. Je to prepočet základného imania z korún na eurá. Stihnúť to musia za dva týždne, inak im môže hroziť pokuta.“

Priemerný Slovák zarába 722,5 eur
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 13/12/2009] AUTOR: Lukáš Zuzelka, Lucia Havlíková

Andrea Šuvadová, moderátorka TA3: „Priemerná mzda na Slovensku vzrástla na 722 eur a 50 centov, teda asi 21 766 korún. Viac ako polovica pracujúcich však zarába menej ako je priemer. Sú to napríklad krupiéri v kasínach, čalúnnici či kuriči.“

Živnostník zarobí viac než zamestnanec
[HN; 11/12/2009] AUTOR: Zuzana Kollárová

Klasický pracovný pomer garantuje sociálne istoty, s ktorými nemôže drobný podnikateľ počítať.
Bratislava – Veľa ľudí prichádza v dôsledku hospodárskej krízy o prácu. V tejto situácii určite rozmýšľajú, ako ďalej – či si hľadať nové zamestnanie, alebo sa dať na podnikanie.

Živnosť alebo zamestnanie? Vyberte si
[hnonline.sk; 10/12/2009] AUTOR: Zuzana Kollárová

Musíte brať do úvahy podnikateľské riziko – zamestnanec má sociálne istoty, živnostník ich stráca.
Veľa ľudí prichádza v dôsledku hospodárskej krízy o prácu. V tejto situácii určite rozmýšľajú, ako ďalej – či si hľadať nové zamestnanie alebo sa dať na podnikanie.

Snahu bánk plne chápem
[HN; 08/12/2009] AUTOR: Filip Obradovič

Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.
Tvrdí, že vrátenie kontokorentného úveru alebo jeho zníženie fungovalo aj pred krízou. Len v súčasnosti je firiem, ktoré sú v problémoch a musia peniaze banke vrátiť, oveľa viac. Na druhej strane však chápe aj postoj bánk.

Podniky sú zavalené papierovaním, preto zabúdajú
[HN; 07/12/2009] AUTOR: Helena Kokolová

Rozhovor – Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, o slabej informovanosti medzi firmami pre HN

Podnikateľské prostredie sa v 3. štvrťroku tohto roka opäť výrazne zhoršilo
[Rádio Regina, 17:00; Žurnál Rádia Regina; 07/12/2009] AUTOR: Linda Nagyová

Branislav Heldes, moderátor: „Podnikateľské prostredie sa v 3. štvrťroku tohto roka opäť výrazne zhoršilo. Hodnota indexu, ktorý na základe prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, klesla už 13. krát po sebe. Najväčší prepad v hodnotení podnikateľov zaznamenala vymáhateľnosť práva. Informuje Linda Nagyová.“

Podnikateľské prostredie u nás sa v 3. štvrťroku opäť výrazne zhoršilo
[Rádio Slovensko, 18:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07/12/2009] AUTOR: Linda Nagyová

Lucia Vyrostková, moderátorka: „Podnikateľské prostredie u nás sa v 3. štvrťroku opäť výrazne zhoršilo. Hodnota indexu, ktorý na základe prieskumu medzi firmami pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, klesla už 13. krát po sebe. Najhorší prepad v hodnotení podnikateľov zaznamenala vymáhateľnosť práva. Informuje Linda Nagyová.“

Kičina pre HN: Snahu bánk chápem
[hnonline.sk; 07/12/2009] AUTOR: Filip Obradovič

Rozhovor. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina pre HN.
Tvrdí, že vrátenie kontokorentného úveru alebo jeho zníženie fungovalo aj pred krízou. Len v súčasnosti je takýchto firiem v problémoch oveľa viac.

Oživenie príde, ale bude opatrné
[hnonline.sk; 04/12/2009] AUTOR: Zuzana Vašková

Kríza si u nás pravdepodobne už siahla na svoje dno a v budúcom roku nás čaká mierne zlepšenie. Podľa OECD by mal po tohtoročnom tvrdom vyše päťpercentnom prepade nasledovať rast o dve percentá. Podobné odhady potvrdzujú aj analytici a finančné inštitúcie.

Pri Trenčíne vznikne 1300 nových pracovných miest
[Rádio Slovensko, 07:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 03/12/2009] AUTOR: Linda Nagyová

Richard Šümeghy, moderátor: „Pri Trenčíne vznikne 1300 nových pracovných miest. Vláda schválila štátnu pomoc pre výrobcu LCD monitorov, taiwanskú firmu Au Optronic a rezort hospodárstva s ňou podpísal investičnú zmluvu.

Reálne stavy
[Parlamentný Kuriér; 176, 177/2009; 30/11/2009] AUTOR: Anna Komová

Podľa informácií je tohtoročný pokles hospodárstva o 5, 7 percent menší ako sa očakávalo ešte pred niekoľkými mesiacmi. Aké sú ďalšie výsledky hospodárenia? Môžeme byť aspoň mierne optimistickí?
Aj o tom v rozhovore redaktorky Anny Komovej s členom Výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu Jozefom MIKUŠOM.

Vláda schválila štátnu pomoc pre výrobcu LCD monitorov, taiwanskú firmu Au Optronic
[Rádio Slovensko, 18:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 02/12/2009] AUTOR: Linda Nagyová

Petra Maťašovská, moderátorka: „Pri Trenčíne vznikne 1300 nových pracovných miest. Vláda schválila štátnu pomoc pre výrobcu LCD monitorov, taiwanskú firmu Au Optronic a rezort hospodárstva s ňou podpísal investičnú zmluvu.

AKO ZVÝŠIŤ ATRAKTÍVNOSŤ SLOVENSKA PRE INVESTOROV
[Pravda; 30/11/2009] AUTOR: JANA HYŽOVÁ

– Hovoríme s prezidentom Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Martinom Krekáčom
Reformu odvodového systému a procesy, ktoré naštartuje, PAS označuje ako cestu, ktorá urýchli liečenie z následkov krízy. Prečo?

OPLATÍ SA EŠTE NA SLOVENSKU PODNIKAŤ?
[Týždeň; 48/2009; 30/11/2009] AUTOR: Jozef Ryník

Opäť raz Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) zverejnila Index podnikateľského prostredia. Od júla do konca septembra index spadol na 101,4 bodu. Ide o najnižšiu hodnotu ukazovateľa od polovice roka 2001.

Podnikatelia majú dusno
[Plus jeden deň; 27/11/2009] AUTOR: tasr

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 3. štvrťroku 2009 opäť výrazne zhoršilo. „Ide o trinásty pokles hodnoty Indexu podnikateľského prostredia v poradí, “ uviedol analytik Podnikateľskej aliancie Slovenska Matej Tunega. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom to predstavuje pokles o 3, 49 percenta. Príčinou zhoršenia podmienok na podnikanie je podľa neho nielen pretrvávajúca kríza, ale najmä nedostatočné aktivity vlády

Fico vrátil podnikateľov v čase
[HN; 27/11/2009] AUTOR: Filip Obradovič

Bratislava – Byť firmou na Slovensku je čoraz ťažšie. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska im život znepríjemňuje hlavne súdnictvo, hospodárenie štátu a protekcionizmus. A to všetko za súčasnej vlády Roberta Fica, ktorá dokázala stlačiť index podnikateľského prostredia na úroveň roka 2001.

Zhoršila sa u nás klíma na biznis
[SME; 27/11/2009] AUTOR: rag

Prostredie na podnikanie je na Slovensku najhoršie za posledných osem rokov. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska.

Podmienky na podnikanie sa vrátili na úroveň roka 2001
[Pravda; 27/11/2009] AUTOR: ČTK, SITA

Podmienky na podnikanie na Slovensku sa opäť zhoršili a vrátili sa na úroveň spred približne ôsmich rokov. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska. Index podnikateľského prostredia, ktorý aliancia pravidelne zostavuje, spadol od júla do konca septembra na 101,4 bodu.

Platy zamestnancov klesajú
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 27/11/2009] AUTOR: Katarína Zollerová, Lukáš Zuzelka

Andrea Šuvadová, moderátorka TA3: „Platy niektorých zamestnancov začali klesať. Menej zarábame napríklad vo sfére obchodu alebo v automobilkách. Aj keď nejde o výrazný pokles, zamestnancom sa nižšie zárobky nepáčia.“

Podmienky na podnikanie sa znovu zhoršili
[etrend.sk; 26/11/2009] AUTOR: Redakcia

Index podnikateľského prostredia klesá od zostavenia vlády.
Podmienky pre podnikanie na Slovensku sa v treťom štvrťroku opäť zhoršili a vrátili sa na úroveň spred zhruba ôsmich rokov. Index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), spadol od júla do konca septembra na 101,4 bodu.

PAS: Podmienky na podnikanie sa vrátili o osem rokov späť
[pravda.sk; 26/11/2009] AUTOR: ČTK

Podmienky pre podnikanie na Slovensku sa v treťom štvrťroku opäť zhoršili a vrátili sa na úroveň spred zhruba ôsmich rokov. Index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), spadol od júla do konca septembra na 101,4 bodu.

Podnikateľská klíma klesla na úroveň, aká bola za prvej Dzurindovej vlády
[ekonomika.sme.sk; 26/11/2009] AUTOR: ČTK

BRATISLAVA. Podmienky pre podnikanie na Slovensku sa v treťom štvrťroku opäť zhoršili a vrátili sa na úroveň spred zhruba ôsmich rokov. Index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), spadol od júla do konca septembra na 101,4 bodu.


Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 3. štvrťroku opäť výrazne zhoršilo
[Rádio Slovensko, 18:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 26/11/2009] AUTOR: Adela Vavrušová

Adela Vavrušová, redaktorka: „Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 3. štvrťroku opäť výrazne zhoršilo. Hodnota jeho indexu, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, dosiahla vyše 101 bodov, čo je v porovnaní s predchádzajúcom štvrťrokom pokles o takmer 3,5 %. Podľa aliancie index tak poklesol 13. krát za sebou. Tvrdí, že príčinou nie je len kríza, ale najmä nedostatočné aktivity vlády nasmerované proti nej a bariéram podnikania.“


Podnikateľské prostredie sa opäť zhoršilo
[TA3, 18:00; Správy TA3; 26/11/2009] AUTOR: Anna Petričková

Anna Petričková, moderátor TA3: „Podnikateľské prostredie sa na Slovensku opäť zhoršilo. Ukazovateľ, ktorý meria kvalitu podnikania, spadol na najnižšiu hodnotu za posledných osem rokov. Informovala o tom Podnikateľská aliancia Slovenska.“


Anketa: Prispeli by ste na zníženie štátneho dlhu?
[hnonline.sk; 25/11/2009] AUTOR: Borbora Bognárová

Juraj Miškov, riaditeľ reklamnej agentúry MUW Saatchi & Saatchi: „O tejto možnosti som doteraz nevedel. Aj tak by som tomuto štátu nedal viac, ako mi určuje zákon. Neverím, že financie by boli použité práve na zníženie dlhu.“


Ministri bojujú s nezamestnanosťou starými nápadmi
[HN; 24/11/2009] AUTOR: Linda Vaškovičová

Štátna podpora. Najväčší prínos si sľubuje ministerstvo výstavby, ktoré chce cez dotácie na zatepľovanie podporiť vyše 11-tisíc pracovných miest.


Strategickí hráči
[Týždeň; 47/2009; 23/11/2009] AUTOR: JOZEF RYNÍK

Na začiatku novembra bol prijatý zákon o strategických podnikoch. Odhliadnuc od rýchlosti, akou vznikol, a od jeho kvality, je zaujímavé sledovať, afb terajšia koalícia prvoplánovo rozmýšľa. Chce stoj čo stoj udržať zamestnanosť. Zahraniční investori však pri tom zákone zbystrili pozornosť.


Ministri bojujú s nezamestnanosťou starými nápadmi
[hnonline.sk; 23/11/2009] AUTOR: Ľubomíra Raková

Väčšina návrhov rezortov a samospráv na vytvorenie nových alebo udržanie už existujúcich pracovných miest by mohla podľa odborníkov naozaj zabrať na trhu práce. Dohromady by stáli vyše 380 miliónov eur a pomohli by minimálne 22- tisícom ľudí.


Vláda uvažuje o zvýšení daní
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 21/11/2009] AUTOR: Tomáš Halán

Marianna Ďurianová, moderátorka TV Markíza: „Vláda priznala, že rozmýšľa nad zvyšovaním daní. V štátnej kase chýbajú stovky miliónov. Podľa opozície ich môže vláda získať vlastným šetrením alebo začne dane vymáhať od tých, ktorí ich vôbec neplatia.“


Fico zjednotil firmy proti sebe
[ekonomika.sme.sk; 20/11/2009] AUTOR: Ľuboš Jančík

Firmám sa u nás podniká ťažšie ako za Dzurindu. Kritizujú to naše najväčšie zamestnávateľské organizácie, ale aj zahraničie. Firmy varujú: Ak to takto bude pokračovať, poškodí to ekonomiku, ľudí aj štát.


Korupcie na Slovensku pribúda
[SME; 19/11/2009; s.: 9] AUTOR: Ľuboš Jančík

Z okolitých krajín je v korupcii na tom horšie len Ukrajina.
Bratislava. Korupcia na Slovensku stále bujnie. V posledných rokoch sa jej darí viac ako predtým. Spomedzi krajín V 4 sme na tom najhoršie.


Pokuty za čiernu prácu majú rásť
[ekonomika.sme.sk; 18/11/2009] AUTOR: Daniela Krajanová

Dnes môžu dať úrady firme pokutu najviac 33­tisíc eur, ak zistia, že niekoho zamestnáva načierno. Podľa návrhu ministerstva práce to na budúci rok môže byť šesťkrát viac.


Vláda chce posilniť inštitút reštrukturalizácie podnikov
[Rádio Slovensko, 22:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 10/11/2009] AUTOR: Lucia Vyrostková

Andrea Kozinková, moderátorka: „Premiér Robert Fico avizoval, že v snahe podporiť zamestnanosť, chce posilniť inštitút reštrukturalizácie podnikov. Ozdravná kúra podniku môže totiž zabrániť jeho konkurzu a firmy počas nej nemôžu prepúšťať.


Vláda bude môcť zoštátňovať, ale len krachujúce podniky
[Pravda; 06/11/2009] AUTOR: Jana Hambálková, Jana Morháčová, ČTK

Štát a vláda Roberta Fica si otvorili cestu do nováckej chemičky, ale aj do leteckej spoločnosti SkyEurope či ďalších veľkých podnikov. Tieto firmy totiž mali nad 500 pracovníkov a sú v konkurze.

Podnikatelia: Jahnátkov zákon nemá v trhovej ekonomike miesto
[hnonline.sk; 05/11/2009] AUTOR: tasr

Predstavitelia Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) si aj napriek zmenám v novom zákone o strategických podnikoch myslia, že takáto právna norma nemá vo fungujúcej trhovej ekonomike opodstatnenie. „Zbytočne len zneistí investorov a poškodí podnikateľské prostredie. Úpravy počas schvaľovacieho procesu len čiastočne zmiernili negatívny dopad zákona na podnikanie.

Štát môže prednostne kupovať strategické podniky
[Aktualne.sk; 05/11/2009] AUTOR: TASR, roc

Bratislava – Parlament schválil zákon o strategických podnikoch napriek zásadnej kritike viacerých zamestnávateľských organizácií.

PAS: Prijatý zákon poškodí podnikateľské prostredie
[Rádio FM, 16:00; Správy; 05/11/2009] AUTOR: Katarína Ščepánová

Katarína Ščepánová, redaktorka Rádia FM: „Predstavitelia Podnikateľskej aliancie Slovenska si aj napriek zmenám v novom zákone o strategických podnikoch myslia, že takáto právna norma nemá vo fungujúcej trhovej ekonomike opodstatnenie. Zbytočne len podľa nej zneistí investorov a poškodí podnikateľské prostredie.“

Zákon o strategických podnikoch poškodí podnikateľské prostredie, myslia si predstavitelia Podnikateľskej aliancie
[Rádio VIVA, 15:00; Správy Rádia VIVA; 05/11/2009] AUTOR: Jana Bárdošová

Jana Bárdošová, moderátorka Rádia VIVA: „Zákon o strategických podnikoch bolo podľa Vladimíra Mečiara potrebné prijať čo najrýchlejšie, preto ho nekonzultovali ani so sociálnymi partnermi v rámci Tripartity.“

TREND BAROMETER
[Trend; 44; 05/11/2009; s.: 9] AUTOR: Redakcia

Mal by mať štát predkupné právo na firmy s viac ako päťsto zamestnancami za cenu podľa znaleckého posudku?

Zákon na mieru
[Profit; 22/2009; 04/11/2009; s.: 12] AUTOR: Eduard Žitňanský

Ak strategické podniky vláda nemá, tak si ich „vyrobí“, hoci aj právnym predpisom. Schválila návrh zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností.

Vláda na ceste do podnikov obchádza vlastné pravidlá
[HN; 03/11/2009; s.: 3] AUTOR: Vladimír Turanský

Strategické podniky. Minister Jahnátek ide opravovať svoj zákon. Nie obvyklým postupom, na vláde, ale v parlamente. Podniky v zlepšenie neveria.

Nebadať úbytok byrokracie v podnikateľskom prostredí
[STV Jednotka, 16:00; Správy STV o 16:00; 02/11/2009] AUTOR: P. Macíková

Zuzana Závodská, moderátorka STV 1: „Odbúravanie zbytočnej byrokracie na Slovensku pokročilo, tvrdí to Ministerstvo hospodárstva. Do roku 2012 pritom musíme znížiť súčasný stav o 25 percent, zaviazali sme sa Európskej komisii. Ministerstvo má už návrh, ako na to.“

Slovenská záručná banka: Rekord v úverovaní
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 02/11/2009] AUTOR: Simona Simanová

Ľubomír Bajaník, moderátor STV: „Pri podnikateľoch zostaneme. Malé a stredné firmy si berú stále viac úverov od Slovenskej záručnej banky a to aj v čase krízy. Priemerne si požičajú asi 200 tisíc eur. Štátna banka si vďaka tomu prilepšila. Na rozdiel od komerčných domov v nej majú šancu aj podnikatelia – začiatočníci.“

Vláda chce vstupovať do krachujúcich podnikov
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 31/10/2009] AUTOR: Lukáš Zuzelka, Alžbeta Vlková

Jozef Dúbravský, moderátor TA3: „Štát by chcel po novom vstupovať do niektorých podnikov. Väčšinou ide o energetické spoločnosti, ktoré majú viac ako 500 zamestnancov. Pokiaľ im bude hroziť konkurz, vláda nad nimi bude môcť prevziať kontrolu. Opozícia aj analytici jednohlasne tvrdia, zákon môže poškodiť investorov.“

Zamestnávatelia: Vzor vlády je Chávez
[SME; 31/10/2009; s.: 7] AUTOR: Veronika Folentová, Marcela Glevická, dak

Zákon o strategických podnikoch si po Nemcoch a Američanoch všimli už aj Rakúšania.
BRATISLAVA. „Nevidím dôvod, prečo by sa mal podnik v takomto prípade brániť,“ odpovedal Dárius Bošjak z komunikačného oddelenia ministerstva hospodárstva na otázku, akým spôsobom môže podnik protestovať proti zaradeniu medzi strategické podniky.

RÚZ nesúhlasí so zákonom o strategických podnikoch
[infostav.sk; 30/10/2009] AUTOR: SITA

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasí s návrhom zákona o strategických podnikoch a žiada jeho stiahnutie z legislatívneho procesu. Ako v stanovisku v piatok ďalej informovala agentúru SITA, zákon považuje za protiústavný, poškodzujúci podnikateľské prostredie a zneisťujúci domácich i zahraničných investorov.

PAS sa nepozdáva zákon o strategických podnikoch
[ekonomika.sme.sk; 30/10/2009] AUTOR: SITA

BRATISLAVA. Návrh zákona o strategických podnikoch, ktorý v stredu schválila vláda, bude mať podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) škodlivý vplyv na podnikateľské prostredie. „Majiteľom podnikov, ktoré vláda vyhlási za strategické, zákon obmedzí vlastnícke práva tým, že im znemožní slobodne nakladať so svojim majetkom a stanoví predkupné právo štátu v prípade predaja podniku.

Republiková únia zamestnávateľov nesúhlasí s návrhom zákona o strategických spoločnostiach
[Rádio Slovensko, 22:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 30/10/2009] AUTOR: Adela Vavrušová

Adela Vavrušová: „Republiková únia zamestnávateľov nesúhlasí s návrhom zákona o strategických spoločnostiach. Považuje ho za protiústavný, poškodzujúci podnikateľské prostredie a zneisťujúci domácich i zahraničných investorov. Tvrdí, že vstupovanie štátu do súkromných firiem predstavuje skrytú formu zoštátňovania súkromných firiem. Aj podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska bude mať návrh škodlivý vplyv na podnikateľské prostredie.“

Vláda zvyšuje svoju moc a zneisťuje investorov
[hnonline.sk; 30/10/2009 ] AUTOR: tasr

Podobný predpis za vlády Mečiara spôsobil krach mnohých firiem.
Podnikatelia združení v Podnikateľskej aliancii Slovenska (PAS) upozorňujú na škodlivý vplyv návrhu zákona o strategických spoločnostiach na podnikateľské prostredie.

Návrh zákona o vstupe štátu do strategických podnikov
[Rádio Slovensko, 12:30; Z prvej ruky; 29/10/2009] AUTOR: Juraj Hrabko

Juraj Hrabko, moderátor: „Príjemné poludnie, počúvate Rádio Slovensko, počúvate pravidelnú diskusnú reláciu Z prvej ruky. Z jej štúdia vás zdraví Juraj Hrabko. Vitajte. Vláda včera schválila návrh zákona o niektorých opatreniach, týkajúcich sa strategických spoločností, ktorý predložilo ministerstvo hospodárstva v tzv. bleskovom režime.

Vláda zakáže prepúšťať a predávať firmy
[pravda.sk; 29/10/2009] AUTOR: Martin Kováčik

Vláda ide ostro siahnuť na majetok súkromných podnikateľov. Kabinet Roberta Fica v stredu schválil zákon, podľa ktorého môže vláda každej väčšej firme zakázať hromadne prepúšťať ľudí, prerušiť prevádzku a predávať majetok pod cenu.

Vláda a „strategické podniky“
[TA3, 21:30; Analýzy a trendy; 29/10/2009] AUTOR: Robert Žitňanský

Robert Žitňanský, moderátor TA3: „Pekný večer, sledujete Analýzy a trendy. Vláda narýchlo, zrejme v snahe zabrániť problémom v Nováckych chemických závodoch prijala naozaj neobvyklý zákon. Ten jej umožní vyhlásiť spoločnosti napríklad s viac ako 500 zamestnancami, alebo firmy podnikajúce v energetike za strategické spoločnosti a spolu s tým obmedziť aj práva vlastníkov slobodne nakladať s ich majetkom.

Prichádza čas pokory a opatrnosti
[SME; 21/10/2009; s.: 7] AUTOR: Martin Krekáč

V mzdách asi viditeľnejšie prepady nenastanú. V najbližších rokoch budú reálne platy na pred krízovej úrovni. Napriek niekoľkým optimistickým signálom a mnohým radostným reakciám je koniec krízy v nedohľadne.

Zamestnanosť sa tak rýchlo nevráti
[SME; 21/10/2009; s.: 1] AUTOR: Marcela Glevická

Ekonómovia hovoria, že až vo chvíli, keď hospodárstvo vzrastie o tri percentá, možno čakať vplyv na trh práce. Mnohé firmy zistili, že dokážu fungovať aj s menším počtom zamestnancov. Aj keď firmy uvidia známky zlepšenia na trhu, nebudú chcieť hneď prijímať nových ľudí alebo bývalých zamestnancov späť.

Uľahčia to poslanci podnikateľom?
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 17/10/2009] AUTOR: Miro Frindt

Vlado Vondrák, moderátor STV: „Podnikateľom sa pravdepodobne zjednoduší administratíva. Poslankyňa Jana Vaľová chce do parlamentu predložiť návrh, aby samostatne zárobkovo činné osoby nemuseli Sociálnej poisťovni posielať výpisy z daňového priznania. Práve tento problém podnikatelia už dlhšie kritizovali a považovali ho za zbytočnú byrokraciu.“

Najviac klesli platy v priemysle
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 17/10/2009] AUTOR: Simona Simanová

Jarmila Lajčáková Hargašová, moderátorka STV: „Podľa odborárov sa platy v priemysle znížili až o 20 %. Podniky pripustili, že kríza ich túto jeseň prevalcovala. Odborári kritizujú, že zamestnancov pritlačili k múru. Firmy sa bránia. Robia všetko pre to, aby prežili.“

Ministerstvo dá príspevok všetkým
[SME; 15/10/2009] AUTOR: Marcela Glevická

Zamestnávateľ, ktorý prijme človeka z úradu práce, by mal mať podľa ministerstva práce nárok na príspevok. Stačí, ak človek, ktorý je teraz nezamestnaný, doloží, že bol prepustený z organizačných dôvodov.

Štatistiky sa mýlia, keď hovoria o vyšších platoch na Slovensku, tvrdia odborári
[STV Jednotka, 16:00; Správy STV o 16:00; 14/10/2009] AUTOR: S. Simanová

Viliam Stankay, moderátor STV 1: „Podľa odborárov sa platy znížili najviac v priemysle, a to o 20 percent, čísla zo štatistík sú podľa nich často skreslené a uvádzajú vyššie platy, než v skutočnosti na Slovensku máme. Aj podniky pripustili, že kríza ich túto jeseň pritlačila k múru.“

Foreign investors say they plan to stay
[The Slovak Spectator; 12/10/2009] AUTOR: Michaela Stanková

ONLY 1 percent of foreign investors running businesses in Slovakia are considering moving their operations out of the country. That was one of the key findings of a survey of foreign investors in Slovakia conducted earlier this year by the American Chamber of Commerce in Slovakia (AmCham) and presented to high-level business representatives, representatives of ministries, members of the Slovak parliament, ambassadors, representatives of academia, leaders of NGOs and foreign experts who attended the Foreign Investors Summit organised by the chamber on September 28.

Ako pomôcť nezamestnaným z úradov práce?
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 09/10/2009] AUTOR: Daniel Horňák

Zuzana Wenzlová, moderátorka TA3: „Uplatniť sa na trhu práce bez praxe je takmer nemožné. Zamestnávatelia sa bijú najmä o ľudí s bohatými skúsenosťami. A začať podnikať to si takisto vyžaduje praxou overené schopnosti. Mnoho ľudí však potrebné zručnosti nemá. Podnikatelia navrhli riešenie, ako im pomôcť dostať sa z úradov práce.“

Richard Sulík z SAS kritizuje reformu odvodov z dielne SDKÚ-DS
[Rádio Lumen, 17:30; Infolumen; 06/10/2009] AUTOR: Lucia Vaľová

Boris Koróni, moderátor Rádia Lumen: „Návrh SDKÚ-DS na reformu odvodov je z odborného hľadiska na úrovni návrhov strany Smer. Takto kriticky sa na adresu opozičnej strany vyjadril predseda strany Sloboda a solidarita Richard Sulík, ktorý dodal, že u Smeru je na takéto diletantské riešenia zvyknutý, no nie zo strany SDKÚ-DS.“

SDKÚ DS navrhuje zredukovať súčasných 13 odvodov na dva
[Rádio Slovensko, 18:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 05/10/2009] AUTOR: Jana Pospíšilová

Oto Gőrner, moderátor: „SDKÚ DS chce nahradiť súčasných 13 odvodov platených zamestnávateľom aj zamestnancom, dvoma odvodmi, ktoré by platil zamestnávateľ. Podľa ministerstva financií opozícia neprichádza s ničím novým a rezort pracuje na zmene systému výberu odvodov a daní. Pokračuje Jana Pospíšilová.“

SDKÚ navrhla zjednodušiť odvody
[pravda.sk; 05/10/2009] AUTOR: pi

Jednoduchosť daňovej reformy chce presadiť SDKÚ aj pri odvodoch. Namiesto 13 odvodov by mali byť dva, ale z ceny práce, nie z hrubej mzdy. Informoval o tom v pondelok poslanec strany Ivan Štefanec.

SDKÚ DS chce nahradiť súčasných 13 odvodov, platených zamestnávateľom aj zamestnancom, dvoma odvodmi, ktoré by platil zamestnávateľ
[Rádio Regina, 17:00; Žurnál Rádia Regina; 05/10/2009] AUTOR: Jana Pospíšilová

Martina Gapčová, moderátorka: „SDKÚ DS chce nahradiť súčasných 13 odvodov, platených zamestnávateľom aj zamestnancom, dvoma odvodmi, ktoré by platil zamestnávateľ. Podľa ministerstva financií opozícia neprichádza s ničím novým a rezort pracuje na zmene systému výberu odvodov a daní. Informuje Jana Pospíšilová.“

SDKÚ navrhuje zjednodušiť odvody
[etrend.sk; 05/10/2009] AUTOR: SITA

Súčasný systém odvodov na Slovensku považuje SDKÚ za veľmi komplikovaný. Strana preto prichádza s reformou odvodov, na základe ktorej by súčasných 13 odvodov mali nahradiť iba dva.

Jednoduchšie odvody v roku 2012
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 05/10/2009] AUTOR: Patrícia Macíková

Jarmila Hargašová, moderátorka STV: „Zjednodušiť systém platenia odvodov a tým aj zvýšiť platy chce SDKÚ-DS a Podnikateľská aliancia Slovenska. Namiesto súčasných 13-tich odvodov navrhujú len dva. Ministerstvo financií zmenu súčasného systému pripúšťa, nie však v tomto volebnom období.“

Voľný pád do dlhov
[Týždeň; 40/2009; 05/10/2009] AUTOR: Robert Žitňanský

Keď je budúcnosť neistá, nikto s normálne vyvinutým pudom sebazáchovy nemíňa viac než v dobrých časoch. Teda okrem vlády, ktorá chce byť opäť zvolená.

Vláda ľuďom v malých firmách obmedzila prácu na dobu určitú
[Pravda; 01/10/2009] AUTOR: SITA

Vláda schválila zmenu častí Zákonníka práce, ktoré sa týkajú zamestnávania ľudí na dobu určitú. Od marca budúceho roka by tak malo byť možné pracovný pomer na určitý čas dohodnúť najdlhšie na dva roky s tým, že v rámci dvoch rokov možno takýto pracovný pomer predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac dvakrát.

Nemecko ide doprava, naši exportéri sa tešia
[SME; 29/09/2009] AUTOR: mim, dak

BERLÍN. Už o mesiac zrejme vznikne v Nemecku nová pravicová vláda. Kancelárkou ostane Angela Merkelová, sociálnu demokraciu (SPD) v jej vláde však vymenia liberáli.

Nemci rozhodovali aj o slovenskej ekonomike
[SME; 29/09/2009] AUTOR: dak

BRATISLAVA. Slovensko je závislé od vývozu do zahraničia a na prvom mieste v našom odberateľskom rebríčku je práve Nemecko. Minulý rok tam smerovalo 20 percent nášho vývozu. To, aké opatrenia prijme budúca nemecká vláda, ovplyvní aj našu ekonomiku.

Merkelovú a liberálov čakajú ťažké časy
[online.sme.sk; 29/09/2009] AUTOR: Miriam Zsilleová

Nová vláda konzervatívcov a liberálov by mohla nahradiť veľkú koalíciu už o mesiac. Taký je optimistický povolebný scenár. Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce po nedeľných voľbách čo najskôr vymeniť porazenú sociálnu demokraciu za liberálov. Nebude to prvýkrát.

Vláda chce zasiahnuť proti čiernej práci
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 27/09/2009] AUTOR: Rita Bočáková

Ľubomír Bajaník, moderátor STV: „Vláda chce tvrdšie bojovať proti čiernej práci. Množia sa prípady, keď firmy prepustili ľudí a potom ich načierno prijali. Rast nelegálnej práce podľa Roberta Fica skresľuje štatistiky nezamestnaných. Premiér je ochotný rokovať o predĺžení podpory v nezamestnanosti až potom, keď sa urobí poriadok s čiernou prácou.“

Etický kódex zavedený pri prechode na euro tento mesiac končí
[ekonomika.sme.sk; 22/09/2009 ] AUTOR: SITA

BRATISLAVA. Projekt Etický kódex, v rámci ktorého sa podnikatelia a samosprávy dobrovoľne zaviazali dodržiavať pravidlá férového správania voči klientom pri prechode na euro, koncom septembra končí. Vládny splnomocnenec pre zavedenie eura Igor Barát hodnotí celý projekt ako úspešnú iniciatívu a ako významný prvok v rámci širšieho systému opatrení na ochranu spotrebiteľa. Vďaka nemu podľa jeho slov v procese prechodu na euro nedošlo k žiadnemu významnejšiemu poškodeniu občanov v oblasti cien alebo ich dvojakého označovania.

Vo volebnom roku sa šetrí veľmi ťažko
[HN; 21/09/2009] AUTOR: Filip Obradovič

Šetrenie. Expert SDKÚ-DS Eugen Jurzyca pre HN:
Tvrdí, že na znižovanie odvodov teraz nie je vhodný čas. Šetriť však treba, inak nás čakajú drastické škrty v dôchodkoch, sociálnej podpore, menej môže ísť aj do zdravotníctva. Nezamestnaní by sa podľa neho mali zapojiť do verejnoprospešných prác.

Jahnátek si posvieti na firmy
[HN; 18/09/2009] AUTOR: tur, sita

Bratislava – Ministerstvo hospodárstva nedôveruje kritickým slovám Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá informuje o zhoršujúcich sa podmienkach na podnikanie. Robí si preto vlastný prieskum. Aliancia pritom len tlmočila zlé známky, ktoré nám dalo Svetové ekonomické fórum – jej partnerská organizácia -v hodnotení konkurencieschopnosti krajín.

Vláda sa chystá šetriť, podnikateľom svitá na nižšie odvody
[hnonline.sk; 17/09/2009] AUTOR: Ľubomíra Raková

Správa daní. Rezort financií odštartoval reformu. Má sa zjednotiť výber daní, ciel a odvodov.
Rezort financií urobil prvý krok smerom k nižším poistným odvodom. Naštartoval reformu správy daní. Neskôr príde na rad colná správa a zlúčenie výberu aj s odvodmi. Štát by tak ušetril a mohol by znížiť odvody.

Štátu sa nepáči hodnotenie podnikateľskej aliancie
[ekonomika.sme.sk; 17/09/2009] AUTOR: SITA

BRATISLAVA. Monitorovaciemu výboru Ministerstva hospodárstva SR (MH) sa nepáči hodnotenie stavu podnikateľského prostredia Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS). Predseda výboru Vojtech Ferencz na rokovaní upozornil na „neustále sa opakujúce a skresľujúce negatívne hodnotenie stavu podnikateľského prostredia SR zo strany aliancie“. „Pritom aliancia ani raz neoslovila ministerstvo hospodárstva,“ uviedol Ferencz.

Ministerstvu sa nepáči hodnotenie podnikateľskej aliancie
[hnonline.sk; 17/09/2009] AUTOR: SITA

Monitorovaciemu výboru Ministerstva hospodárstva SR (MH) sa nepáči hodnotenie stavu podnikateľského prostredia Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS). Predseda výboru Vojtech Ferencz na rokovaní upozornil na „neustále sa opakujúce a skresľujúce negatívne hodnotenie stavu podnikateľského prostredia SR zo strany aliancie“. „Pritom aliancia ani raz neoslovila ministerstvo hospodárstva,“ uviedol Ferencz.

Rok po kríze môže prísť ďalšia, Američania sa nepoučili
[TA3, 20:45; Peňaženka; 16/09/2009] AUTOR: Lucia Havlíková

Lucia Havlíková, moderátorka TA3: „Dobrý večer. Vitajte pri Peňaženke. Tento týždeň si pripomíname rok od vypuknutia krízy, ktorá začala v Amerike. Ako kríza zasiahla Slovensko, aká je u nás ekonomická sloboda a ako Američania opäť pokúšajú šťastie a privolávajú ďalšiu krízu, uvidíte dnes. Viac o kríze s mojimi dnešným hosťami, Ivanom Švejnom z Nadácie F. A. Hayeka a Róbertom Kičinom z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Dobrý večer, páni, vitajte.“

Zaostávanie
[SME; 14/09/2009] AUTOR: Ján Tóth

Medzinárodná súťaž o jedno voľné euro investície sa zintenzívňuje. Pre Slovensko naďalej bude platiť, že v určitých sektoroch priemyslu bude dobrou a lacnou alternatívou k starej EÚ-15. Aj keď zavedenie eura by mohlo majiteľov kapitálu zvýhodniť v dlhodobejšom horizonte, momentálne spôsobuje predraženie ceny práce v rámci nášho regiónu.

Podmienky pre podnikateľov sa v SR zhoršujú
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 14/09/2009] AUTOR: Daniel Horňák

MODERÁTOR: Ľubomír Straka, Anna Petričková
Ľubomír Straka, moderátor TA3: „Podmienky pre podnikateľov sa u nás zhoršujú. V rebríčku ekonomickej slobody za rok 2007 sme spomedzi 140 krajín skončili na 26. mieste. Umiestnenie síce nie je také zlé, no rok predtým bolo o 6 miest lepšie.“

Ako zmenia nové tváre SDKÚ-DS?
[TA3, 19:55; Téma dňa; 14/09/2009] AUTOR: Agáta Staneková

Peter Bielik, moderátor: „Americký prezident Barack Obama vyzýva svet, aby spolupracoval na odvrátení ďalšej globálnej krízy. Na svoj prejav si vybral výročie bankrotu banky Lehman Brothers, ktorý znamenal začiatok súčasnej celosvetovej hospodárskej krízy.“

O čom svedčí index ekonomickej slobody
[TA3, 19:55; Téma dňa; 14/09/2009] AUTOR: Daniel Horňák

Peter Bielik, moderátor: „Podmienky pre podnikateľov sa zhoršujú. V rebríčku ekonomickej slobody za rok 2007 sme spomedzi 140 krajín skončili na 26. mieste. Umiestnenie síce nie je také zlé, no rok predtým bolo 6 miest lepšie.“

Opozícia a jej agenda – čo teraz?
[TA3, 19:55; V politike; 13/09/2009]

Richard Dírer, moderátor: „Pán predseda, ešte než prejdeme k tým možno dôležitejším témam, predsa len neodpustím si jednu otázku. Vy ste dnes obvinili najsilnejšiu súkromnú televíziu, že ju manipuluje Smer, preto ste neboli v jej diskusnej relácii. Aj keď nechcem ísť veľmi do detailov, ale vzhľadom na to, že sa to naozaj stalo pred niekoľkými hodinami, celé to vyzerá tak, že ide o jeden veľký politický boj o mediálny priestor pred voľbami. Mýlim sa?“

Zmena banky pre štátne podniky
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 12/09/2009] AUTOR: Tomáš Halán

Marianna Ďurianová, moderátorka TV Markíza: „Vláda Roberta Fica opäť pritvrdila voči súkromným bankám. Chce z nich stiahnuť všetky voľné peniaze, ktoré patria štátnym podnikom. Spravovať ich bude vládou kontrolovaná Slovenská záručná a rozvojová banka. Za tieto peniaze chce vláda nakupovať aj vlastný dlh.“

Vízie SDKÚ-DS pre Slovensko v kríze
[TA3, 12:00; Poludňajší žurnál; 10/09/2009] AUTOR: Daniel Horňák

Andrea Šuvadová, moderátorka: „Zjednodušenie odvodov, urýchlenie čerpania eurofondov, a zastavenie plytvania verejnými financiami. To sú hlavné body, ktorými chce SDKÚ-DS vyviesť Slovensko z krízy. Najsilnejšia opozičná strana dnes predstavila svoj program pre Slovensko v kríze. Podrobnejšie v tejto chvíli kolega Daniel Horňák.“

Česko sa nám v boji o investorov začalo vzdaľovať
[Rádio Slovensko, 12:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 10/09/2009] AUTOR: Linda Nagyová

Richard Šumeghy, moderátor SRo: „Česko sa nám v boji o investorov začína vzďaľovať. Pokiaľ naši západní susedia v rámci správy o globálnej konkurencieschopnosti postúpili o dve priečky nahor, my sme klesli o priečku nadol. Umiestnili sme sa tak na 47.mieste spomedzi 133 krajín sveta. Téme sa venuje Linda Nagyová.“

Vízie SDKÚ-DS pre Slovensko v kríze
[TA3, 15:00 a 15:30; Správy; 10/09/2009] AUTOR: Daniel Horňák

Lucia Juhászová a Ján Lešundák, moderátori TA3: „Zjednodušenie odvodov, urýchlenie čerpania eurofondov a zastavenie plytvania verejnými financiami, to sú hlavné body, ktorými chce SDKÚ-DS vyviesť Slovensko z krízy. Najsilnejšia opozičná strana dnes predstavila svoj program pre Slovensko v kríze.“

SDKÚ-DS: Riziká dlhodobej sociálnej krízy na Slovensku sa zvyšujú
[aktuality.sk; 10/09/2009] AUTOR: TASR

BRATISLAVA: Hospodárska kríza, ktorá sa zo zahraničia preliala aj do slovenskej ekonomiky, hrozí prerásť do krízy sociálnej a nadobudnúť pritom dlhodobý charakter. Vláda však podľa opozičnej SDKÚ-DS namiesto prijímania riešení v čase krízy plytvá verejnými prostriedkami ešte viac ako pred ňou.

SDKÚ navrhuje protikrízový balíček, vláda hovorí nie
[TA3, 18:00; Správy TA3; 10/09/2009] AUTOR: Lucia Juhászová

Lucia Juhászová, moderátorka TA3: „Zjednodušenie odvodov, urýchlenie čerpania eurofondov a zastavenie plytvania verejnými financiami. To sú hlavné body, ktorými chce SDKÚ-DS vyviesť Slovensko z krízy. Minister financií však tvrdí, že vládne protikrízové opatrenia sú dostatočné a o znižovaní odvodov neuvažuje.“

Slovensko brzdí podnikateľov
[hnonline.sk; 09/09/2009] AUTOR: Slávka Boldocká

Nielen nižšia konkurencieschopnosť, ale aj horšie podmienky pre podnikanie. Taký je ortieľ Slovenska z pohľadu svetových renomovaných inštitúcií.

Slovensko je jedinou krajinou v rámci V4, ktorá v rebríčku konkurencieschopnosti poklesla
[Rádio Regina, 17:00; Žurnál Rádia Regina; 09/09/2009] AUTOR: Pavol Šrámek

Pavol Šrámek, redaktor: „Slovensko je jedinou krajinou v rámci V4, ktorá v rebríčku konkurencieschopnosti zverejňovaného Svetovým ekonomický fórom, poklesla. Dve krajiny, Poľsko a Česko sa umiestnili dokonca pred nami. Za najväčšiu nevýhodu Slovenska považujú investori vysokú mieru klientelizmu.

Investorov od nás odháňa klientelizmus
[HN; 09/09/2009] AUTOR: Ľubomíra Raková

Bratislava – Klientelizmus, nízka vymožiteľnosť práva či netransparentnosť pri verejnom obstarávaní -to všetko znížilo našu schopnosť bojovať o zahraničné investície. Kým okolité štáty V4 rástli, Slovensko ako jediné oproti minulému roku kleslo. V rebríčku Svetového ekonomického fóra sme obsadili spomedzi 133 krajín 47. miesto.

Slovensko prestalo reformami podporovať podnikateľov
[pravda.sk; 09/09/2009] AUTOR: Miroslav Vajs

Slovensko si v kvalite podnikateľského prostredia oproti minulým rokom pohoršilo. V rebríčku ekonomických reforiem, ktorý pravidelne zverejňuje Svetová banka, si pohoršilo o sedem miest a kleslo na 42. miesto. Prišlo tak o časť náskoku, ktorý si vytvorilo pred susednými krajinami. Zároveň sa pred nás v reformnom úsilí zameranom na zlepšenie podmienok pre podnikateľov dostalo aj Kirgizsko či Azerbajdžan.

Slovensko si v rebríčku konkurencieschopnosti pohoršilo
[TA3, 12:00; Poludňajší žurnál; 08/09/2009] MODERATOR: Ján Lešundák Anna Petričková

Anna Petričková, moderátorka: „Slovensko si v tohtoročnom hodnotení konkurencieschopnosti mierne pohoršilo. V rebríčku 133 krajín kleslo o jednu priečku, na 47. miesto. Vyplýva to zo správy o globálnej konkurencieschopnosti, ktorú zverejnilo svetové ekonomické fórum.“

Konkurencieschopnosť Slovenska sa zhoršila
[etrend.sk; 08/09/2009] AUTOR: SITA

Konkurencieschopnosť Slovenska sa v tomto roku zhoršila. Slovensko v aktuálnom hodnotení konkurencieschopnosti 133 krajín obsadilo 47. miesto. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2009 – 2010, ktorú v utorok zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Oproti minulému roku si tak Slovensko v tomto rebríčku pohoršilo o jednu priečku.

Náš náskok pred susedmi sa stráca
[hnonline.sk; 08/09/2009] AUTOR: čtk, mj

Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2009-2010, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Ďalšie štáty Vyšehradskej štvorky si naopak oproti vlaňajšku polepšili, pred Slovenskom skončili Česko a Poľsko.

V rebríčku schopnosti konkurovať sme si opäť pohoršili
[ekonomika.sme.sk; 08/09/2009] AUTOR: ČTK

BRATISLAVA. Slovensko si v tohtoročnom hodnotení konkurencieschopnosti mierne pohoršilo a v rebríčku 133 krajín kleslo o jednu priečku na 47. miesto. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2009-2010, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Ďalšie štáty Vyšehradskej štvorky si naopak oproti vlaňajšku polepšili, pred Slovenskom skončili Česko a Poľsko.

Slovensko si v rebríčku konkurencieschopnosti mierne pohoršilo
[pravda.sk; 08/09/2009] AUTOR: ČTK

Slovensko si v tohtoročnom hodnotení konkurencieschopnosti mierne pohoršilo a v rebríčku 133 krajín kleslo o jednu priečku na 47. miesto. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2009-2010, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Ďalšie štáty Vyšehradskej štvorky si naopak oproti vlaňajšku polepšili, pred Slovenskom skončili Česko a Poľsko.

Malé firmy už nebudú predlžovať „dobu určitú“ donekonečna
[PRAVDA 28/08/2009] Autor: Pavol Baboš

Majitelia malých firiem na budúci rok už nebudú môcť predlžovať s pracovníkmi zmluvy na dobu určitú viac ako raz. V súčasnosti mohol napríklad majiteľ obchodu najať predavačku na pol roka a stále jej len predlžovať dohodu. Takáto dohoda znamenala, že po vypršaní zmluvy mohol majiteľ predavačku odmietnuť ďalej zamestnávať.

Mladí chcú najradšej pracovať v bankách
[SME 24/08/2009] Autor: Marcela Glevická

BRATISLAVA. Tohtoroční absolventi ekonómie hovoria, že keby si mali vybrať, najradšej by pracovali v Slovenskej sporiteľni. Najviac z mladých ľudí, ktorí tento rok skončili technický smer na univerzite, chce pracovať pre firmu Siemens.

Podnikateľské prostredie sa u nás v 2. štvrťroku opäť výrazne zhoršilo
[Rádio Slovensko, 18:00 24/08/2009]

Jaroslav Barborák, moderátor: „Podnikateľské prostredie sa u nás v 2. štvrťroku opäť výrazne zhoršilo. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie, podľa ktorej ide tentokrát o vôbec najväčší pokles v histórii prieskumu. Súkromný sektor pritom najhoršie ohodnotil hospodárenie štátu. Z výsledkov tiež vyplýva, že podniky zatiaľ koniec krízy neočakávajú. Informuje Linda Nagyová.“

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 2. kvartáli tohto roka opäť výrazne zhoršilo
[Rádio Slovensko, 08:00 24/08/2009]

Ondrej Holič, redaktor: „Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 2. kvartáli tohto roka opäť výrazne zhoršilo. Ide o najväčší pokles v histórii indexu. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska. Podnikatelia najhoršie hodnotili hospodárenie štátu.“

Kvalita podnikateľského prostredia do konca júna opäť klesla
[PRAVDA 21/08/2009] Autor: ČTK

Podmienky na podnikanie sa v druhom štvrťroku tohto roka oproti predchádzajúcemu kvartálu opäť zhoršili. Index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska, klesol od apríla do konca júna na hodnotu 105 bodov. Oproti prvému štvrťroku poklesol najviac od roku 2001.

Podmienky na podnikanie sa opäť zhoršili
[HN 21/08/2009] Autor: čtk

Bratislava – Index podnikateľského prostredia zažil najhlbší prepad od roku 2001. V druhom štvrťroku sa dostal na 105 bodov, čo je medzikvartálny pokles o 4,1 percenta. Oznámila to Podnikateľská aliancia Slovenska.

Kvalita podnikateľského prostredia sa zhoršila
[SME 21/08/2009] Autor: čtk

BRATISLAVA. Podmienky na podnikanie na Slovensku sa v druhom štvrťroku oproti predchádzajúcemu kvartálu opäť zhoršili. Index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska, klesol od apríla do konca júna na hodnotu 105 bodu.

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa zhoršuje
[TA3, 15:00 a 15:30 21/08/2009]

Ján Lešundák a Lucia Juhászová, moderátori TA3: „Podnikateľské prostredie na Slovensku sa zhoršuje už tri roky za sebou. Vychádza to z merania Podnikateľskej aliancie Slovenska.“

Podnikateľské prostredie sa opäť zhoršilo
[www.eTrend.sk 20/08/2009] Autor: SITA

Firmy kritizujú vládu za nedostatočnú aktivitu v boji s krízou
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v druhom štvrťroku opäť výrazne zhoršilo. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska. Aktuálna hodnota indexu podnikateľského prostredia dosiahla 105 bodov, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znamená pokles o 4,1 percenta.

Podnikatelia sa obávajú zvýšenia daní
[pravda.sk 20/08/2009] Autor: ČTK

Podmienky pre podnikanie sa v druhom štvrťroku tohto roka oproti predchádzajúcemu kvartálu opäť zhoršili. Index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), klesol od apríla do konca júna na hodnotu 105 bodu.

Podnikatelia sú nespokojní s politikou štátu v kríze
[ekonomika.sme.sk 20/08/2009] Autor: ČTK

BRATISLAVA. Podmienky pre podnikanie sa v druhom štvrťroku tohto roka oproti predchádzajúcemu kvartálu opäť zhoršili. Index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), klesol od apríla do konca júna na hodnotu 105 bodu.

Podnikateľom je ťažko. Situácia sa zhoršuje
[hnonline.sk 20/08/2009] Autor: čtk

Podmienky pre podnikanie sa v druhom štvrťroku tohto roka oproti predchádzajúcemu kvartálu opäť zhoršili.
Index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), klesol od apríla do konca júna na hodnotu 105 bodu. Oproti prvému štvrťroku sa znížil o 4,1 percenta, čo je najväčší pokles od roku 2001, kedy začala aliancia index zostavovať. Ukazovateľ klesá nepretržite od leta 2006.

Zvýšenie minimálnej mzdy treba odložiť
[SME 19/08/2009] Autor: tasr

BRATISLAVA. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) žiada členov tripartity, aby odložili zvýšenie minimálnej mzdy na obdobie, keď podniky a zamestnanosť opäť porastú. „V ostatných mesiacoch došlo v súkromnej sfére k poklesu reálnych miezd a administratívne zvýšenie minimálnej mzdy by išlo do protipohybu tohto trendu,“ povedal výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina. Nezvyšovať minimálnu mzdu odporúča v čase krízy aj OECD, dodal.

Podnikatelia: Odložte zvyšovanie minimálnej mzdy
[www.eTrend.sk 18/08/2009] Autor: SITA

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) žiada členov Hospodárskej a sociálnej rady, aby odložili diskusiu o valorizácii minimálnej mzdy na obdobie, v ktorom sa produktivita podnikov a zamestnanosť opäť dostanú do rastovej fázy. „V čase, keď pre krízu klesá produkcia firiem a rastie nezamestnanosť, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) odporúča nezvyšovať minimálnu mzdu, aby mali zamestnanci väčšiu šancu udržať si pracovné miesto, prípadne nájsť si inú prácu,“ upozorňuje aliancia.

PAS žiada zvyšovanie minimálnej mzdy odložiť
[ekonomika.sme.sk 18/08/2009] Autor: SITA

BRATISLAVA. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) žiada členov Hospodárskej a sociálnej rady SR, aby odložili diskusiu o valorizácii minimálnej mzdy na obdobie, v ktorom sa produktivita podnikov a zamestnanosť opäť dostanú do rastovej fázy. „V čase, keď pre krízu klesá produkcia firiem a rastie nezamestnanosť, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) odporúča nezvyšovať minimálnu mzdu, aby mali zamestnanci väčšiu šancu udržať si pracovné miesto, prípadne nájsť si inú prácu,“ upozorňuje aliancia.

Podnikateľská aliancia Slovenska žiada Hospodársku a sociálnu radu, aby odložila diskusiu o zvýšení minimálnej mzdy
[Rádio Slovensko, 18:00 18/08/2009]

Andrea Kozinková, redaktorka: „Podnikateľská aliancia Slovenska žiada Hospodársku a sociálnu radu, aby odložila diskusiu o zvýšení minimálnej mzdy na obdobie, v ktorom bude produktivita podnikov opäť rásť. Proti zvyšovaniu minimálnej mzdy je aj Slovenská obchodná a priemyselná komora, ako aj Slovenský živnostenský zväz.“

Titul neznamená kvalitu
[HN 06/08/2009] Autor: Martin Krekáč

Disponovať vzdelaním vo viacerých odboroch môže byť pre mladého človeka dobrou devízou do života. Samotný titul, za ktorým sa mnoho študentov „naháňa“, však ešte po skončení vysokej školy nezaručuje získanie dobrého zamestnania. Vysokoškolský titul ešte nemusí znamenať odbornosť ani kvalitu.

Zamestnanec je pre zamestnávateľa drahší
[HN 05/08/2009] Autor: Zuzana Kollárová

Bratislava – Zamestnanci budú stáť zamestnávateľa viac peňazí. Mzdové náklady im vzrastú kvôli júlovému zvyšovaniu maximálnych vymeriavacích základov. Tie sú nastavené na rast priemernej mzdy za uplynulý rok. Zvýšenie ceny práce pocítia najmä tie firmy, ktoré vyplácajú zamestnancom mesačne viac ako 1 003,09 eura.

Problém odvodov – výnimky a iné pravidlá
[HN 05/08/2009] Autor: Zuzana Kollárová

Bratislava – Odvodový systém podnikatelia v prieskumoch pravidelne označujú ako jednu z najväčších bariér podnikateľského prostredia. Popri výške odvodových sadzieb rovnakou mierou kritizujú komplikovanosť a administratívnu náročnosť výpočtu a platenia odvodov.

Máme vysoké odvody, ale slabý výber poistného
[HN 05/08/2009] Autor: Zuzana Kollárová

Bratislava – Inštitút finančnej politiky očakáva v tomto roku nižšie odvody na sociálne poistenie a dôchodkové sporenie o 533 miliónov eur. Ministerstvo práce potvrdilo, že spoločne s ministerstvom financií hľadajú financie do rozpočtu Sociálnej poisťovne.

Kniha pre podnikateľov
[HN 03/08/2009] Autor: kok

Bratislava – Politici a podnikateľské prostredie 2008 je projekt Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorý predstavuje vo svojej najnovšej publikácii.
Ponúka prehľad diania na slovenskej politickej scéne v roku 2008, ktoré priamo alebo nepriamo vplývalo na podnikateľské prostredie.

Prepad sa zastavuje, nezamestnanosť ešte nie
[Plus jeden deň 30/07/2009] Autor: MARTIN MITOŠINKA

KONEČNE dobrá správa! Naša ekonomika sa dostáva na dno, z ktorého sa čoskoro začne opatrne odrážať. Myslia si to ekonomickí odborníci, ktorí vítajú prvé pozitívne signsály zo zahraničia. V roku 2010 by slovenská ekonomika mohla byť na tom podstatne lepšie, čo potvrdzuje aj odhad Národnej banky Slovenska.

Firmy nerady škrtajú výhody pre zamestnancov
[SME 29/07/2009] Autor: Filip Struhárik

Radšej prispejú zamestnancom do tretieho piliera ako na vzdelanie. Medzi zamestnávateľmi aj napriek kríze ešte vládne mierny optimizmus. Pri úsporách nákladov nechcú veľmi siahať na výhody pre svojich zamestnancov.

WEF: Conditions for Trade
[GoodWill 24/07/2009] Autor: TASR

Slovakia is in 46th place among 121 countries when it comes to trading conditions, reads a report on global trading conditions in 2009 by the World Economic Forum (WEF). The report looked at countries, examining their openness towards international trade and identifying any barriers that have been placed on the crossborder movement of goods and services.

Jahnátek vyhlasuje boj byrokracii
[HN 22/07/2009] Autor: Ján Kováč

Štát sa pýta firiem na problémy s úradníckou mašinériou. Plánuje ju obmedziť. Administratívna záťaž. Rezort hospodárstva chce znížiť náklady firiem na komunikáciu so štátom o 15 až 20 percent. Tí najviac kritizujú, že tie isté doklady od nich chcú viacerí úradníci namiesto toho, aby si ich posunuli.

Podniky volajú po väčšej podpore
[HN 20/07/2009] Autor: Helena Kokolová

Bratislava – Počet nezamestnaných rastie. V januári sa na úradoch práce zaregistrovalo 260-tisíc ľudí, koncom mája ich bolo už 340-tisíc. Prepúšťajú najmä súkromné firmy a tvrdia, že svoj dieľ viny nesie aj štát.

Väčšina opatrení vlády s krízou nesúvisí
[HN 20/07/2009] Autor: Helena Kokolová

Rozhovor – Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, pre Hospodárske noviny:
Kríza sa zneužíva ako argument na presadenie niektorých opatrení, ktoré s dnešným ťažkým obdobím v ekonomike vôbec nesúvisia. Naopak, pretrvávajú výrazné bariéry v prostredí biznisu. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska.

Firmy: Z výhod zástupcov odborov treba ukrojiť
[HN 20/07/2009] Autor: kok

Bratislava – Podnikatelia požadujú, aby sa znížili právomoci zástupcov zamestnancov pri riadení firiem. Podľa Republikovej únie zamestnávateľov majú odborárski funkcionári v porovnaní so zamestnancami neprimerané výhody.

Firmy: Z výhod odborárov treba ukrojiť
[hnonline.sk 19/07/2009] Autor: redakcia

Podnikatelia požadujú, aby sa znížili právomoci zástupcov zamestnancov pri riadení firiem. Podľa Republikovej únie zamestnávateľov majú odborárski funkcionári v porovnaní so zamestnancami neprimerané výhody.

Výroba nového modelu automobilu
[STV Jednotka, 19:30 10/07/2009]

Jarmila Hargašová, moderátorka STV: „Slovensko, Česko a Turecko zabojujú o výrobu malého mestského vozidla automobilky Hyundai. Tá plánuje presun časti produkcie z Indie, aby sa priblížila západoeurópskemu trhu. Firma už u nás pôsobí cez partnerskú automobilku KIA. Práve v jej priestoroch by sa mohol vyrábať aj spomínaný model.“

Dane, práca, dôchodky
[STV Dvojka, 21:30 09/07/2009] MODERATOR: Radovan Slobodník

Radovan Slobodník, moderátor STV 2: „Teraz už na inú tému. Vyššie dane a odvody, uvažuje o nich minister financií Ján Počiatek. Súčasný daňový systém podľa neho nie je nastavený na obdobie krízy. Štát tento rok vyberie na daniach o vyše 1 a pol miliardy menej než pôvodne očakával.“

Nezamestnaní sú ochotní robiť aj za menej
[STV Jednotka, 19:30 09/07/2009]

Jarmila Hargašová, moderátorka STV: „Ľudia sú počas krízy ochotní pracovať za menej peňazí. Zistil to najväčší slovenský internetový pracovný portál. Podľa prieskumu mzdové nároky za posledné tri roky výrazne rástli, pokles prvýkrát zaznamenali až v týchto dňoch. Ekonómovia hovoria, že je to prirodzený dôsledok krízy.“

Pre biznis máme priemerné podmienky
[HN 08/07/2009] Autor: Vladimír Turanský

Bratislava – Vo vytváraní vhodných podmienok pre medzinárodný obchod nie je na tom Slovensko najlepšie. Spomedzi 121 hodnotených krajín skončilo v tomto roku na 46. mieste. Horšie v rámci krajín V4 je na tom iba Poľsko, na 57. mieste. Na prvom mieste je Singapur.

V dopravnej infraštruktúre je Slovensko podpriemerné
[ekonomika.sme.sk 07/07/2009] Autor: TASR

BRATISLAVA. V medzinárodnom rebríčku hodnotenia podmienok na obchodovanie sa Slovensko dostalo na 46. miesto spomedzi 121 krajín. Vyplýva to zo správy o globálnych podmienkach na obchodovanie 2009, ktorú dnes zverejnilo Svetové ekonomické fórum (WEF).

Slovensko má ešte stále čo ponúknuť
[hnonline.sk 07/07/2009] Autor: TASR, md

Aktualizované 13.06 | V medzinárodnom rebríčku hodnotenia podmienok na obchodovanie sme sa dostali na 46. miesto. Mimoriadne priaznivo sme hodnotení pre nízku úroveň colných sadzieb. Naopak, kritizovaní sme za veľký počet položiek colného sadzobníka. Oproti jednej sadzbe v Hongkongu ich používame takmer tisícpäťsto.

Podmienky na obchodovanie sú na Slovensku priemerné
[www.eTrend.sk 07/07/2009] Autor: SITA

BRATISLAVA 7. júla (SITA) – Slovensko patrí z hľadiska podmienok na medzinárodné obchodovanie medzi lepší svetový priemer. Vyplýva to zo správy Svetového ekonomického fóra o globálnych podmienkach na obchodovanie v roku 2009, podľa ktorej Slovensko obsadilo v rebríčku podmienok na obchodovanie spomedzi 121 krajín 46. priečku.

Vyššie dane z nehnuteľnosti v Považskej Bystrici
[TA3, 12:00 06/07/2009] MODERATOR: Alfonz Šuran, Andrea Šuvadová

Andrea Šuvadová, moderátorka: „Obyvatelia Považskej Bystrice si tento rok priplatia za dane. Mesto ich totiž v niektorých prípadoch zvýšilo takmer o 100 percent. Niektorí obyvatelia to najmä teraz v čase krízy nepovažujú zo strany mesta za správny krok. Mesto tvrdí ,že dane sú nastavené sociálne a stále patria k tým najnižším na Slovensku.“

V kríze sú firmy opatrnejšie, hľadajú ľudí na živnosť
[Nitrianske noviny 06/07/2009] Autor: MG

Ak by sme sa pozreli iba na štatistiku s ponukou práce za posledné mesiace, vláda boj za Zákonník práce počas krízy prehráva. Keď sa pred dvoma rokmi prijímala novela Zákonníka práce, premiér Robert Fico povedal, že novela by mala zabrániť živnostiam z donútenia a nemalo by sa stať, že napríklad práca predavačky sa bude vykonávať na základe živnostenského oprávnenia.

Analytici hodnotia Ficovu vládu: Veľké gestá, ale pre občana nič poriadne
[online.sme.sk 02/07/2009] Autor: ČTK

BRATISLAVA. Slovenská vláda si počas troch rokov v úrade nedokázala podľa analytikov poradiť s klientelizmom a korupciou, zhoršilo sa aj postavenie národnostných menšín. Odborníci oslovení ČTK tiež upozornili, že kabinet premiéra Roberta Fica (Smer) porušil predvolebné sľuby, keď ustúpil od ohlasovaného rušenia reforiem predchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ). Orientácia politických špičiek na Rusko či návštevy problémových krajín zas údajne poškodili Slovensko v zahraničí.

Analytici vyčítajú vláde, že počas krízy nešetrí. Euro ocenili
[pravda.sk 02/07/2009] Autor: ČTK

Za tri roky od nástupu do úradu sa vláde premiéra Roberta Fica (Smer-SD) podľa analytikov napriek sľubom nepodarilo vyriešiť problém s vysokou nezamestnanosťou, zlepšiť podnikateľské prostredie ani zefektívniť štátne inštitúcie. V čase silného hospodárskeho rastu tiež neušetrila peniaze, ktoré by jej pomohli zvládnuť dopady súčasnej svetovej hospodárskej krízy. Vyplýva to z ankety.

S krízou živnostníkov pribúda
[SME 30/06/2009] Autor: Marcela Glevická

Živnostníci zarobia v čistom viac ako zamestnanci. Ich ochrana pred výpoveďou je nižšia.
V povolaniach, ktoré sú ohrozené krízou a citlivo reagujú na výkyvy trhu, zamestnávatelia preferujú živnostníkov.

Šrotovné ekonomika takmer nezbadala
[HN 26/06/2009] Autor: Ľubomíra Raková

Bratislava – Pochybnosti analytikov a opozície o účinnosti šrotovného na výkon našej ekonomiky sa potvrdili. Centrálna banka odhaduje, že štátny príspevok pri kúpe nového auta po zošrotovanl starého mohol v tomto roku prispieť k dynamike hrubého domáceho produktu asi 0,05 percenta.

Fico chce opäť trestať banky
[HN 22/06/2009] Autor: Ľubomíra Raková

Bratislava – Vojna, ktorú vyhlásil premiér Robert Fico bankám za nedostatočnú podporu pripravovaných mladomanželských pôžičiek, pravdepodobne nebude taká horúca, ako sa na prvý pohľad zdalo. Nie je celkom jasné, aký objem štátnych peňazí mal na mysli, keď hovoril o ich stiahnutí zo súkromných bánk.

PAS: Business climate deteriorates
[The Slovak Spectator 22/06/2009] Autor: Redakcia

THE BUSINESS environment in Slovakia deteriorated significantly in the first quarter of 2009 according to the Business Environment Index, calculated quarterly by the Slovak Business Alliance (PAS). The index fell by 3.33 percent on a quarterly basis to 109.5 points, the SITA newswire reported.

Skrachuje viac firiem
[Markíza, 19:00 20/06/2009] MODERÁTOR: Jaroslav Zápala 

Jaroslav Zápala, moderátor TV Markíza: „Čoraz viac firiem nie je schopných splácať svoje dlhy. Ak sa nestihli poistiť, znamená to koniec ich podnikania a prepustenie všetkých zamestnancov. Odborníci tvrdia, že počty krachujúcich firiem sa bude naďalej zvyšovať.“

České firmy môžu ísť k nám
[HN 18/06/2009] Autor: np

Boj proti kríze. U susedov schválili ďalší balík na podporu firiem.
Praha, Bratislava – Českí podnikatelia si môžu vydýchnuť. Senát im dal včera darček, na aký dlho čakali – balíček protikrízových opatrení, ktorý im podstatne uľahčí život v ťažkých časoch. Už od konca tohto roka budú môcť bez zbytočnej byrokracie poskytovať služby v ostatných krajinách Európskej únie a výrazne sa im zrýchlia aj odpisy.

Firmy sa sťažujú na čoraz horšie podmienky na podnikanie
[PRAVDA 18/06/2009] Autor: ČTK. SITA

Na Slovensku sa podľa firiem podniká čoraz ťažšie. Podmienky sa zhoršujú od leta 2006, pričom v prvom štvrťroku tohto roka sa dostali pod úroveň roku 2004. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorý zostavuje pravidelne od roku 2001.

Českému biznisu sa otvorila cesta k nám
[HN 18/06/2009] Autor: Pavel Novotný

Praha, Bratislava – Podnikateľom u našich západných susedov sa bude dýchať podstatne ľahšie. Český Senát včera odklepol balíček protikrízových opatrení, ktoré by im mali pomôcť lepšie zvládať ťažké krízové časy. Podnikatelia tak budú môcť už od konca tohto roka bez zbytočnej byrokracie poskytovať služby v krajinách Európskej únie a výrazne sa im zrýchlia aj odpisy.

Podmienky na podnikanie sa zhoršujú
[SME 17/06/2009] Autor: čtk

BRATISLAVA. Podmienky na podnikanie na Slovensku sa v prvom štvrťroku tohto roku opäť zhoršili. Index podnikateľského prostredia, ktorý od roku 2001 pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska, klesol oproti predchádzajúcemu štvrťroku približne o 3,3 percenta na 109,5 bodu, čo je najnižšia hodnota za posledných päť rokov. Ukazateľsa znižuje nepretržite od leta 2006. Najväčší prepad v uplynulých mesiacoch podľa aliancie zaznamenali názory podnikateľov na hospodárenie štátu.

PAS: Podnikateľské prostredie sa výrazne zhoršilo
[pravda.sk 16/06/2009] Autor: SITA

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v prvom štvrťroku tohto roka výrazne zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), totiž poklesla na úroveň 109,5 bodu. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom tak index poklesol o 3,33 %.

Podnikateľské prostredie sa výrazne zhoršilo
[www.eTrend.sk 16/06/2009] Autor: SITA

Indexu podnikateľského prostredia, ktorý aliancia pravidelne zverejňuje, poklesol počas prvého tohtoročného štvrťroku o rekordných 3,3 % na 109,5 bodu, čím sa dostal pod úroveň roku 2004.

Podnikateľské prostredie sa rýchlo zhoršuje
[ekonomika.sme.sk 16/06/2009] Autor: TASR

BRATISLAVA. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 1. štvrťroku tohto roka výrazne zhoršilo. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), pričom vychádza z aktuálnej hodnoty Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje.

Komentár: Ekonomika upadá, Fico je pokojný
[aktuality.sk 16/06/2009] Autor: Lukáš Krivošík

Hovorí sa, že hospodárska recesia je, keď príde o prácu váš sused a hospodárska kríza nastane, keď prídete o prácu vy. Slovenská ekonomika sa tento rok prepadne o 6,2% (prípadne 4,2% podľa centrálnej banky). Avšak predseda vlády spolu s ministrom financií sa naďalej tvária bezstarostne.

Kríza nemusí vždy znamenať pád!
[EuroBiznis 10/06/2009] Autor: redakcia

Plamennú diskusiu o dopadoch a riešeniach inančnej krízy rozpútali prednášky špičkových slovenských i zahraničných odborníkov. Búrlivý potlesk si vyslúžili Ivan Mikloš, Martin Barto, Richard Sulík a ďalší, a to na konferencii Management Live 2009, ktorá sa konala dňa 13. mája 2009 v Penati Clube v Bratislave.

Kríza sa už niekde zahryzla aj do platov
[SME 10/06/2009] Autor: Ľuboš Jančík

BRATISLAVA, Kríza nahlodáva platy. Zatiaľ nie všade, no zasiahla už územie, kde pracuje vyše milióna ľudí. Podľa Štatistického úradu sa v prvom štvrťroku reálne znížila priemerná mzda v Banskobystrickom, Žilinskom, Trenčianskom a Košickom kraji.

Podnikateľom sa nepáči rast miezd v štátnej správe
[HN 09/06/2009] Autor: sita

Bratislava – Podnikateľom sa nepozdáva tempo rastu miezd vo verejnej správe. Tie totiž podľa údajov Štatistického úradu SR rastú oveľa rýchlejšie ako v súkromnej sfére a vôbec nezohľadňujú aktuálny hospodársky vývoj, tvrdí Podnikateľská aliancia Slovenska.

Verejné platy rastú rýchlo
[SME 09/06/2009] Autor: sita

Podnikateľom sa nepozdáva tempo rastu miezd vo verejnej správe. Tie totiž podľa údajov Štatistického úradu rastú oveľa rýchlejšie, ako v súkromnej sfére a vôbec nezohľadňujú aktuálny hospodársky vývoj, tvrdí Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Podnikatelia kritizujú rast platov vo verejnej správe
[PRAVDA 09/06/2009] Autor: SITA

Podnikateľom sa nepozdáva tempo rastu miezd vo verejnej správe. Tie totiž podľa údajov Štatistického úradu rastú oveľa rýchlejšie ako v súkromnej sfére a vôbec nezohľadňujú aktuálny hospodársky vývoj, tvrdí Podnikateľská aliancia Slovenska. V prvom štvrťroku relatívne najrýchlejšie rástla priemerná nominálna mzda vo verejnej správe a obrane, o 11 percent. Nominálne mzdy v podnikoch s 20 a viac zamestnancami pritom vzrástli priemerne len o 3 oercentá.

Podnikatelia: Mzdy vo verejnej správe rastú príliš rýchlo
[www.eTrend.sk 08/06/2009] Autor: SITA

BRATISLAVA 8. júna (SITA) – Podnikateľom sa nepozdáva tempo rastu miezd vo verejnej správe. Tie totiž podľa údajov Štatistického úradu SR rastú oveľa rýchlejšie, ako v súkromnej sfére a vôbec nezohľadňujú aktuálny hospodársky vývoj, tvrdí Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Slovensko musíme pre investorov udržať sexi“ príťažlivé
[Revue priemyslu 08/06/2009] Autor: Peter Marianyi

Slovensko musíme pre investorov udržať sexi“ príťažlivé
Profilový rozhovor. Jedna z ciest, ako udržať Slovensko atraktívne pre zahraničných i domácich investorov, vedie cez reformu odvodového systému, tvrdí v rozhovore prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska Martin Krekáč.

Úradníkom rastú platy oveľa rýchlejšie ako vo firmách
[ekonomika.sme.sk 08/06/2009] Autor: SITA

BRATISLAVA. Podnikateľom sa nepozdáva tempo rastu miezd vo verejnej správe. Tie totiž podľa údajov Štatistického úradu SR rastú oveľa rýchlejšie, ako v súkromnej sfére a vôbec nezohľadňujú aktuálny hospodársky vývoj, tvrdí Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Fabrikanti bez tovární
[www.eTrend.sk 03/06/2009] [Profit 03/06/2009]

Autor: Eduard Žitňanský, Pavel Kováč
Živnostník môže byť v očiach okolia „fabrikant“, ale aj človek, ktorý sa ledva uživí. Živnosť funguje raz ako východisko a inokedy ako dôvod núdze. Armáda živnostníkov má dnes okolo 380-tisíc mužov a žien. Na porovnanie, dvesto najväčších slovenských firiem vrátane automobiliek, výrobcov elektroniky aj štátnych monopolov zamestnávalo pred krízou len 270-tisíc ľudí.

Pre štát robíme viac
[Markíza, 19:00 02/06/2009]

Jaroslav Zápala, moderátor TV Markíza: „Tento rok pracujeme pre štát o 11 dní dlhšie ako v minulom roku. Z výplaty dávame do štátnej kasy viac ako polovice. Za horšie výsledky môže podľa ekonómov nielen celosvetová kríza a slabé šetrenie zo strany vlády.“

Deň daňovej slobody sa oneskoril
[STV Jednotka, 19:30 02/06/2009]

Vlado Vondrák, moderátor STV: „Dodnes sme pracovali pre štát, od zajtra začíname pracovať pre seba a svoje rodiny. Symbolický Deň daňovej slobody totiž pripadne práve na 3. júna. Je to o 11 dní neskôr ako minulý rok. Hlavnými dôvodmi sú podľa nadácie F. A. Hayeka kríza a neochota vlády šetriť s verejnými financiami.“

Na akademickej pôde
[Stratégie 29/05/2009] Autor: Renata Môciková

Cieľom , prednáškovej‘ tour bolo zaujať mladých ľudí v období finančnej krízy a ukázať im možné riešenia v najdôležitejších oblastiach, ktoré ich hneď po škole čakajú.

Firmy podplácajú. Aby prežili
[HN 26/05/2009] Autor: sb

Prieskum. Až tretina zamestnancov očakáva neetické praktiky vedenia.
Bratislava – Až tretina Slovákov očakáva, že kríza prinesie do ich firiem nekalé praktiky, ako úplatky za získanie zákazky či skresľovanie hospodárskych výsledkov. Dôvod je jasný – prežitie firmy. „Až 38 percent slovenských respondentov očakáva, že sa počet prípadov hospodárskej kriminality v budúcich rokoch zvýši,“ tvrdí spoločnosť Ernst & Young na základe prieskumu medzi viac ako 2 200 zamestnancami firiem v Európe.

Tretina firiem chce podvádzať
[HN 26/05/2009] Autor: Slávka Boldocká

Bratislava – Slovenské firmy sa podplácaniu ani ďalším podvodným praktikám v čase krízy zrejme vyhýbať nebudú. Naopak, aby dostali zákazku, manažmenty mnohých vraj prižmúria nad takýmito praktikami oči. „Až 38 percent slovenských respondentov očakáva, že sa počet prípadov hospodárskej kriminality v budúcich rokoch zvýši,“ tvrdí spoločnosť Ernst & Young na základe prieskumu medzi viac ako 2 200 zamestnancami firiem v Európe.

Nechceme podnikom „prikrútiť krk“
[HN 25/05/2009] Autor: Vladimír Turanský

Slovenská ekonomika v kríze. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek pre Hospodárske noviny:
Na rozdiel od predsedu vlády a ministra financií nerátal s väčším prepadom ekonomiky v prvom štvrťroku ako je potvrdených 5,4 percenta. Počas krízy stratila podľa neho prácu len polovica ľudí z počtu, ktorý vykazuje štatistika.

Menej papierovania? Skôr naopak
[HN 25/05/2009] Autor: Táňa Rundesová

Praha, Bratislava – Na znižovaní administratívnej záťaže v podnikaní síce pracuje naša vláda pol druha roka, podnikatelia však kladné dosaliy zatiaľ necítia. Ide pritom o iniciatívu Európskej komisie, ktorá už pred pár rokmi vyrukovala s návrhom znížiť papierovanie do roku 2012 o 25 percent. Niektoré štáty, ako Holandsko či škandinávske krajiny, túto hranicu už dosiahli a niekde si ju ešte zvyšujú.

Návrh na nižšie odvody
[Farmár 21/05/2009] Autor: tasr

Podnikateľská aliancia Slovenska navrhuje zjednodušiť odvodový systém. Väčšina podnikateľov ho totiž označuje za bariéru rozvoja podnikateľského prostredia na Slovensku. Podľa prezidenta Podnikateľskej aliancie Slovenska Martina Krekáča je popri výške odvodov problémom aj komplikovanosť celého systému.

Slovensko nevie bojovať proti kríze
[HN 21/05/2009] Autor: Slávka Boldocká

Bratislava – Slovensko by v budúcnosti v boji proti kríze pohorelo. V rebríčku takzvaného stress testu švajčiarskeho Inštitútu pre rozvoj manažmentu, ktorý sa inšpiroval podobnými testmi bánk v Spojených štátoch, no krajiny hodnotil aj na základe ďalších dvadsiatich kritérií, skončilo Slovensko až na 36. mieste z 57 najkonkurencieschopnejších krajín vo svete. Rebríčku dominuje Dánsko pred Singapurom a Katarom, na chvoste sú Ukrajina, Argentína a Venezuela.

mínus 7 DNÍ
[Zdravotnícke noviny 21/05/2009] Autor: Dr. Ľudovít Zárecký

Predsa prvoradým zmyslom činnosti odborov je bojovať za lepší sociálny status svojich členov!
Všeobecní lekári budú musieť podpísať zmluvu so zdravotnou poisťovňou. A exekútori nesmú do konca roka siahnuť na majetok zdravotníckych zariadení.

Slovensko trápi boj s krízou
[HN 21/05/2009] Autor: sb

Prieskum. Vláda by si mala postrážiť výdavky a nezvyšovať príliš deficit.
Bratislava – Slovensko môže mať problém s tým, ako sa efektívne vyrovnať s prebiehajúcou hospodárskou krízou. Vyplýva to z výsledkov stress testu švajčiarskeho Inštitútu pre rozvoj manažmentu. Slovensko podľa neho skončilo na 36. mieste z 57 hodnotených krajín.

PAS suggests simplification of health and social insurance payments
[The Slovak Spectator 18/05/2009] Autor: Compiled by Spectator staff

THE BUSINESS Alliance of Slovakia (PAS), which represents businessmen and entrepreneurs, has proposed simplifying the system of paying compulsory health and social insurance contributions, arguing that the present system is a barrier to the development of Slovakia’s business sector.

číslo týždňa
[Týždeň 18/05/2009] Autor: rži

100 krát sa môže opakovať fakt, že vysoké a zložité odvody nesmierne komplikujú podnikanie a tým brzdia ekonomiku, neadekvátne ľuďom znižujú mzdy a nenápadne zvyšujú počet ľudí bez práce nestane sa nič, kým niekto nepríde s realistickou a zrozumiteľnou reformou. Pokusov bolo niekoľko, zatiaľ sa nepresadil ani jeden.

Podnikatelia navrhujú jednoduchší systém odvodov
[Rádio Slovensko, 18:00 17/05/2009]

Petra Maťašovská, moderátorka: „Podnikatelia navrhujú jednoduchší systém odvodov. Keďže ich zníženie je politicky nepriechodné, práve zjednodušenie má byť prvým krokom. Podnikateľská aliancia Slovenska chce o zmene odvodového systému rokovať s vládou aj s odbormi. Informuje Jaroslav Barborák.“

Maďarsko: Koniec nákupnej turistiky?
[STV Jednotka, 19:30 13/05/2009]

Jarmila Hargašová, moderátorka STV: „Maďarský parlament definitívne schválil rozsiahly balíček opatrení, ktoré majú krajinu ochrániť pred kolapsom. Jedným z nich je aj zvýšenie dane z pridanej hodnoty. Tento krok by mohol pomôcť aj slovenskému štátnemu rozpočtu. Je možné, že vyššie ceny utlmia nákupnú turistiku Slovákov.“

Odvody: Premiér verzus sociálni partneri
[STV Jednotka, 19:30 12/05/2009]

Ľubomír Bajaník, moderátor STV: „Hospodárska kríza by podľa ekonómov mala tento rok zasiahnuť aj sociálne či zdravotné poisťovne. Aby im úplne nepodlomila nohy, premiér Robert Fico navrhol zmenu odvodov. Jeho plán však sociálnych partnerov nepotešil, podľa nich by sa odvodové bremeno ešte zväčšilo.“

Podnikatelia žiadajú nižšie odvody, Smeru návrh nevonia
[PRAVDA 12/05/2009] Autor: ČTK, ham

Podnikateľská aliancia Slovenska chce zjednodušiť odvodový systém, ktorý je podľa podnikateľov najväčšou bariérou podnikania v krajine. Aliancia navrhla zlúčiť šesť rôznych sociálnych odvodov do jednej sadzby platenej z ceny práce. Zdravotné poistenie by zostalo naďalej ako samostatná platba.

Podnikatelia prichádzajú s reformou odvodov
[www.eTrend.sk 12/05/2009] Autor: am

Podnikatelia majú predstavu o tom, ako sa dá sprehľadniť a zjednodušiť systém odvodov z pohľadu zamestnávateľov i zamestnancov. Potom ako opozícia začiatkom roka neuspela so svojimi návrhmi v rámci balíčkov protikrízových opatrení, prichádzajú s vlastnými návrhmi priamo firmy.

Podnikatelia chcú zjednodušiť odvody
[HN 12/05/2009] Autor: čtk

Bratislava – Podnikateľská aliancia Slovenska chce zjednodušiť odvodový systém, ktorý je podľa nej jednou z najväčších bariér podnikania u nás. Aliancia navrhla zlúčiť šesť sociálnych odvodov do jednej sadzby platenej z ceny práce. Zdravotné poistenie by zostalo vo forme samostatnej platby.

Podnikateľov „vypaľujú“, tí polícii neveria
[HN 12/05/2009] Autor: Petra Nagyová

Bratislava – Prevádzkovateľ penziónu vo Veľkom Mederi musel platiť takmer dva roky vydieračom 663 eur mesačne (20-tisíc korún). Pohrozili mu, že v opačnom prípade mu podpália penzión. To je jeden z prípadov, ktorý polícia odhalila v apríli tohto roku. Výpalníctvo, vydieranie, korupcia či klientelizmus aj s týmito problémami zápasia slovenskí podnikatelia.

ZAROBÍME VIAC?
[Plus jeden deň 12/05/2009] Autor: MARTIN MITOŠINKA

Podnikatelia tvrdia, že jednoduchšie odvody pomôžu všetkým
ZJEDNODUŠENIE platenia odvodov a nový systém ich výpočtu navrhuje Podnikateľská aliancia Slovenska. Zamestnancom by takýto výpočet odvodov zabezpečil vyššiu čistú mzdu na výplatnej páske.

Podnikatelia: Chceme jednoduchšie odvody
[SME 12/05/2009] Autor: Ľuboš Jančík

Bratislava. Namiesto siedmich odvodov do Sociálnej poisťovne len dva. Z toho jeden povinný 25-percentný a jeden dobrovoľný. Namiesto hrubého platu iba cena práce. Jeden spoločný odvodový strop pre zdravotné a sociálne odvody. Menšia diskriminácia zamestnancov v odvodovom systéme. To sú základné tézy odvodovej reformy, ktorú včera predstavila Podnikateľská aliancia Slovenska.

Keď už nechcete odvody znížiť, tak ich aspoň zjednodušte, odkazujú vláde podnikatelia
[Rádio Expres, 12:00 11/05/2009]

Jakub Laca, redaktor: „Keď už nechcete odvody znížiť, tak ich aspoň zjednodušte, odkazujú vláde podnikatelia, ktorí prišli s vlastným návrhom ako by mohol poistný systém vyzerať.“
Alexandra Dovalová, redaktorka: „Namiesto súčasného mišungu na výplatnej páske jeden spoločný odvod z rovnakého základu, ktorý by do Sociálnej a zdravotnej poisťovne odviedol zamestnávateľ. Tak si to predstavuje Podnikateľská aliancia Slovenska, podľa ktorej by sa tým síce zaťaženie firiem neznížilo, no výrazne by sa im uľavilo aj tak. Šéf aliancie Martin Krekáč.“

Podnikateľská aliancia Slovenska považuje odvodový systém za bariéru rozvoja podnikateľského prostredia
[Rádio VIVA, 17:00 11/05/2009]

Radoslav Tomeš, moderátor Rádia VIVA: „Zjednodušenie odvodového systému by mohlo zvýšiť čisté príjmy zamestnancov. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska. Väčšina podnikateľov totiž odvodový systém označuje za bariéru rozvoja podnikateľského prostredia na Slovensku. Podľa Aliancie by reforma systému pre zamestnancov s priemernou mzdou znamenala zvýšenie ich čistého príjmu približne o 1,6%. Súčasných sedem sociálnych odvodov navrhuje Aliancia zlúčiť do jedného.“

Vysokoškoláci sa míňajú svojmu povolaniu
[HN 11/05/2009] Autor: šao

Bratislava – Viac ako polovica absolventov s vysokoškolským titulom nepracuje v odbore, ktorý vyštudovala. Tretina vysokoškolákov sa uplatní na mieste, kde inak stačí stredná škola. Takéto alarmujúce výsledky odhalila najnovšia štúdia Ústavu informácií a prognóz školstva. Množstvo vysokoškolákov teda študuje zbytočne.

Podnikatelia navrhujú jednoduchší systém odvodov
[Rádio Slovensko, 12:00 11/05/2009]

Juraj Jedinák, moderátor SRo: „Podnikatelia navrhujú jednoduchší systém odvodov. Keďže ich zníženie je dnes politicky nepriechodné, zjednodušenie má byť prvým krokom, aby to bolo v budúcnosti možné. Tvrdí Podnikateľská aliancia Slovenska. Informuje Jaroslav Barborák.“

Podnikatelia navrhujú zjednodušenie odvodového systému
[www.eTrend.sk 11/05/2009] Autor: SITA

Odvody na sociálne a zdravotné poistenie by sa podľa návrhu Podnikateľskej aliancie Slovenska platili z tzv. superhrubej mzdy, teda zo súčasnej hrubej mzdy zvýšenej o odvody platené zamestnávateľom

Tretina vysokoškolákov študuje zbytočne
[HN 11/05/2009] Autor: Tomáš Nejedlý

Bratislava – Vysoké školstvo na Slovensku má vážny problém. Množstvo absolventov univerzít pracuje na miestach, na ktoré stačí nižšie vzdelanie. Vyplýva to z aktuálnej štúdie Ústavu informácií a prognóz školstva. „U tretiny vysokoškolsky vzdelaných mladých ľudí vyžaduje prvé pracovné miesto len stredoškolské vzdelanie alebo dokonca nižšie vzdelanie,“ uvádza v štúdii jej autorka Marta Zvalová.

Banky majú čierne zoznamy
[ekonomika.sme.sk 11/05/2009] Autor: Marianna Onuferová

Objem úverov pre stredné a malé podniky sa za prvý štvrťrok medziročne prepadol aj o polovicu. Niektoré banky sprísnili požiadavky na vlastné zdroje, ale hodnotia už aj oblasť podnikania.
BRATISLAVA. Kríza sprísnila aj podmienky, za akých banky požičiavajú peniaze. Firma môže mať problém so získaním úveru, ak podniká v takej oblasti hospodárstva, ktorú v čase krízy označila banka v svojom zozname za rizikovejšiu.

Menším firmám ide menej úverov
[SME 11/05/2009] Autor: Marianna Onuferová

Aj keď štatistiky centrálnej banky ukazujú, že celkový objem úverov pre podniky v prvom štvrťroku mierne stúpol, neplatí to o úveroch pre malé a stredné podniky. Ich objem sa v porovnaní s prvým kvartálom 2008 prepadol aj o polovicu.

Nový odvodový systém by zvýšil čisté príjmy zamestnancov
[ekonomika.sme.sk 11/05/2009] Autor: TASR

BRATISLAVA. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) navrhuje zjednodušiť odvodový systém. Väčšina podnikateľov ho totiž označuje za bariéru rozvoja podnikateľského prostredia na Slovensku.

Euro prišlo v ťažkých časoch
[Trend 07/05/2009] Autor: Jana Mravcová

Po necelých piatich rokoch členstva v Európskej únii Slovensko začalo platiť eurom. Predtým sa podarilo vstúpiť do eurozóny ešte trom novým členom EÚ. V roku 2007 Slovinsku a o rok neskôr Malte a Cypru. Naopak, zámery pobaltských krajín, ktoré chceli euro čo najskôr, sa nenaplnili. Najbližšie k zavedeniu eura bola z nich Litva.

Dnes vypadol z hry aj ďalší nominant SNS – riaditeľ investičnej agentúry SARIO
[STV Jednotka, 16:00 07/05/2009]

Zuzana Závodská, moderátorka STV 1: „Vo funkcii dnes skončil ďalší nominant Slovenskej národnej strany – generálny riaditeľ investičnej agentúry SARIO Peter Hajaš. Po výzve premiéra ho odvolal minister hospodárstva.“

Výsledky Hodnotenia samosprávnych opatrení (HSO) v regiónoch SR za 1. štvrťrok 2009
[OBECNÉ NOVINY 05/05/2009] Autor: Redakcia

Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR), prináša výsledky projektu Hodnotenie samosprávnych opatrení (HSO). V rámci projektu sa štvrťročne vyjadrujú ekonomickí analytici, podnikatelia, primátori a starostovia, zástupcovia akademickej obce, stavovských a mimovládnych organizácií k navrhovaným a realizovaným opatreniam samosprávnych inštitúcií na úrovni obcí, miest i krajov.

Aukcia získala najvyšší rating
[Noviny Stredného Považia 05/05/2009] Autor: MF

Najvyššie oceneným opatrením, ktoré potvrdzuje transparentnosť výkonu samosprávy, bolo zorganizovanie verejnej prezentácie mestom k spôsobu výberu dodávateľských stavebných prác.

Podnikatelia vstup do eurozóny podporovali dlhodobo
[ekonomika.sme.sk 29/04/2009] Autor: TASR

BRATISLAVA. Slovenskí podnikatelia podporovali vstup SR do eurozóny dlhodobo. Konštatoval to výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Aprílové odvody budú pre podnikateľov už nižšie
[www.eTrend.sk 29/04/2009] Autor: am

Do rezervného fondu solidarity zaplatia po prvýkrát len dve percentá
Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) odvedú prvý raz v tomto roku v máji nižšie odvody do Sociálnej poisťovne. Umožňuje to dočasne schválené zníženie príspevkov do rezervného fondu solidarity zo 4,75 % na 2 % s platnosťou od 1. apríla do konca roku 2010 v rámci protikrízového balíka vládnych opatrení. Z aprílového vymeriavacieho základu tak budú odvádzať do sociálneho poistenia namiesto doterajších 33,15 % iba 30,4 percenta.

Svet verzus Slovensko. V platení sme spoľahlivejší
[HN 27/04/2009] Autor: md

Bratislava – Platobná disciplína slovenských firiem sa zhoršuje, taká je mienka oslovených spoločností. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska v októbri 2008 konštatovalo 23 percent oslovených podnikateľov zhoršenie platobnej disciplíny odberateľov. Vo februári 2009 to bolo už 41 percent podnikateľov.

Ako nájsť prácu? Tromfy sú známe
[HN 27/04/2009] Autor: Petra Nagyová

U zamestnávateľa zabodujete najmä cudzím jazykom, skúsenosťou z praxe, plusom je osobnosť.
Bratislava – Využívanie personálnych agentúr, sledovanie inzerátov na burze práce či priame zasielanie životopisov a ich uverejňovanie na webových pracovných portáloch. Personalisti sa zhodujú, že absolventi vysokých škôl by mali využívať všetky najdostupnejšie formy, aby sa v čase krízy uplatnili na trhu práce. Medzi ne patrí aj využívanie osobných kontaktov a veľtrhov práce.

Klienta si preverte. Možno neplatí
[HN 27/04/2009] Autor: Matúš Demko

Na Slovensku narastá platobná neschopnosť. Bráňte sa proti dlžníkom hneď na začiatku.
Bratislava – Nezaplatiť za faktúru je na Slovensku čoraz bežnejšie. „Klienti si stále myslia, že môžu platiť s meškaním a nebude to mať žiadne následky,“ tvrdí výkonný riaditeľ Eurovia – Cesty Eric Rouffet. Zhoršenie platobnej disciplíny sa pripisuje finančnej kríze, no za všetko sa viniť nedá. Za dlhy si často môžu samotné podniky.

Prečo podnikatelia menia sídla svojich firiem
[SME 25/04/2009] Autor: Redakcia

Stále viac podnikateľov na Slovensku uvažuje o presune sídla svojej firmy. Vo väčšine prípadov sťahujú sídlo do väčšieho mesta, najlepšie priamo do Bratislavy. Hlavným dôvodom zvyšujúceho sa záujmu o zmenu sídla je získanie prestížnejšej adresy.

Fico ponúka nižšiu DPH za vyššie dane z príjmu
[SME 24/04/2009] Autor: sita, ľja

Premiér tvrdí, že je pripravený znížiť DPH. Vyhráža sa však tým, že na oplátku by viac začal zdaňovať firmy.
Premiér Robert Fico súhlasí so znížením dane z pridanej hodnoty, ale má podmienku, že bude pre právnické osoby zavedená progresívna daň z príjmu namiesto terajšej rovnej dane. „Som na to pripravený,“ povedal včera premiér na sneme novozaloženého Integrovaného odborového zväzu.

Fico má nápad. Firmy a banky zaplatia krízu
[HN 24/04/2009] Autor: Ľubomíra Raková

Premiér pripustil zníženie daní, prvýkrát prezradil ako.
Bratislava – Progresívna daň pre firmy (na princípe čím vyšší zisk, tým vyššia daň) a dodatková daň pre banky a sprivatizované podniky. Takto by mohol štát získavať peniaze na opatrenia proti kríze. Premiér Robert Fico iba vtedy pripúšťa diskusiu o znížení dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní na pohonné látky. „Som na to pripravený,“ citovala Fica agentúra SITA. Ministerstvo financií podľa hovorcu Miroslava Šmála so znížením DPH nesúhlasí a návrh na progresívne zdaňovanie nepripravuje.

Štátne záruky za úvery podnikateľom
[Markíza, 19:00 23/04/2009] MODERÁTOR: Jaroslav Zápala 

Jaroslav Zápala, moderátor TV Markíza: „Ak chcete rozvíjať firmu a potrebujete úver, môžete si vydýchnuť. V banke sa za vás zaručí štát a úver tak dostanete ľahšie. V krízových časoch preto nemusíte s podnikaním skončiť. Nesmiete mať však dlhy.“

Podnikatelia chcú transparentné riadenie financií
[HN 23/04/2009] Autor: sita

Dlhy. Podnikateľská aliancia kritizuje pôžičky nemocniciam, vybraným štátnym podnikom a financovanie PPP projektov.
Bratislava – Podnikateľskú alianciu Slovenska (PAS) znepokojuje nárast skrytého zadlžovania krajiny a presúvanie dlhov na budúce generácie poskytnutím pôžičiek nemocniciam a vybraným štátnym podnikom a financovaním PPP projektov.

Podnikatelia požadujú transparentnejšie riadenie financií
[www.eTrend.sk 22/04/2009] Autor: SITA

Podnikateľská aliancia Slovenska je znepokojená nárastom skrytého zadlžovania krajiny a presúvaním dlhov na budúce generácie formou poskytnutia pôžičiek nemocniciam a vybraným štátnym podnikom a financovania PPP projektov

PAS vyzýva vládu na transparentnejšie riadenie financií
[ekonomika.sme.sk 22/04/2009] Autor: SITA

BRATISLAVA. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je znepokojená nárastom skrytého zadlžovania krajiny a presúvaním dlhov na budúce generácie formou poskytnutia pôžičiek nemocniciam a vybraným štátnym podnikom a financovania PPP projektov.

Milióny majú postrážiť aj podnikatelia
[SME 22/04/2009] Autor: vev

Ministrovi Jánovi Mikolajovi má pri posudzovaní žiadostí o stimuly pomáhať odborná komisia, v ktorej budú aj zástupcovia podnikateľov. „Jediný negatívny posudok bude znamenať, že ministerstvo žiadosť zamietne,“ tvrdí Marta Cimbáková z rezortu školstva.

Prioritou pre štát nie je zvyšovanie deficitu či daní
[ekonomika.sme.sk 22/04/2009] Autor: TASR

BRATISLAVA. Pre Ministerstvo financií (MF) SR je pri prijímaní akýchkoľvek opatrení na prvom mieste vždy úspora verejných financií, až potom prípadné zvyšovanie deficitu. „Tak ako aj doterajšie protikrízové opatrenia boli financované výlučne len z úspor verejných zdrojov, rovnako by to platilo aj v prípade potreby ďalších opatrení, nie na úkor zvyšovania daní ani deficitu,“ uviedol pre TASR hovorca rezortu financií Miroslav Šmál.

Nižšie odvody za každú cenu
[www.eTrend.sk 21/04/2009] Autor: František Múčka

Trend Barometer: Ak to inak nejde, odvody treba znížiť aj za cenu vyššieho deficitu
O zníženie odvodového zaťaženia sa podnikatelia snažia už roky. Základným argumentom, ktorým sa zníženia domáhajú, je zlepšovanie podnikateľského prostredia. To znamená viac pracovných miest, robustnejšiu ekonomiku a prospech pre celú krajinu.

Silné euro v slabých časoch
[JOJ, 19:30 18/04/2009]

Lucia Barmošová, moderátorka TV JOJ: „Silný nemusí vždy znamenať najlepší. Podobne to žiaľ momentálne vyzerá s našou novou menou eurom. Aj napriek jeho nesporný výhodám naši výrobcovia a predajcovia zúfajú. Tvrdia, euro áno, ale možno nie až také silné.“

Investori vláde: Potrebujete reformy
[SME 18/04/2009] Autor: Daniela Krajanová

Investícií v čase krízy ubúda, ale krajín, ktoré si v boji o ne konkurujú, zasa pribúda. Zatiaľ sme pre investorov príťažliví, ale tvrdia, že dospel čas na zmeny.

Firmy školám príliš nepomáhajú, ponúkajú im prax
[ekonomika.sme.sk 18/04/2009] Autor: ČTK

BRATISLAVA. Bezplatná prax či odborná pomoc patria k najbežnejším formám podpory podnikov na stredných odborných školách. Zatiaľ čo v zahraničí je firemná pomoc častá, na Slovensku ide skôr o výnimky. Vyplýva to z prieskumu ČTK medzi riaditeľmi škôl i zástupcami podnikateľov.

Šrotovaním k zošrotovaniu
[JOJ, 19:30 16/04/2009]

Lucia Barmošová, moderátorka TV JOJ: „Dali ste si už zošrotovať auto? Môžeme veselo pokračovať. Na rad prišli práčky, televízory, chladničky či dokonca tenisky. Mať všetko nové je síce pekná predstava, ale nezabúdajme, že práve obrovská spotreba a zadlžovanie svetovú ekonomiku dostali tam kde je.“

Naše euro v Česku kritizujú
[ekonomika.sme.sk 16/04/2009] Autor: Marianna Onuferová

V situácii, keď štatistiky ukazujú, že stav slovenskej ekonomiky sa výrazne zhoršil, čoraz viac hlasov hovorí, že eurá sme získali za prisilný kurz.BRATISLAVA. Keď sa v júli minulého roka stanovil konverzný kurz na úrovni 30,1260 koruny za euro, viacerí si povzdychli, prečo nebudeme meniť koruny na eurá za rovnú tridsiatku.

Oneskorené platby likvidujú firmy
[STV Jednotka, 19:30 09/04/2009]

Vlado Vondrák, moderátor STV: „V čase krízy treba platiť načas svoje záväzky. V mene tohto hesla Brusel navrhuje prísnejšie postihy oneskorených platieb faktúr medzi podnikmi i v štátnej správe. Práve tá má na rováši podľa unijných výpočtov najviac hriechov. Omeškanie platieb pritom môže mať pre mnohé podniky tragické dôsledky.“

Motivovať sa dá aj bez odmien
[HN 01/04/2009] Autor: Petra Nagyová

Budovanie tímov či vzdelávacie kurzy – aj tým je v čase krízy možné odmeniť zamestnancov.
Bratislava – Práca nie je len o peniazoch – firmy by sa mali snažiť motivovať svojich zamestnancov aj inak ako odmenami. Najmä v čase krízy, ak na extra peniaze k pravidelnej mesačnej výplate ani niet.

Garantované úvery zatiaľ nefungujú
[STV Jednotka, 19:30 01/04/2009]

Jarmila Hargašová, moderátorka STV: „Podnikatelia sa sťažujú, že stále nemajú prístup k úverom, ktoré garantuje štát.ktorý im sľúbila vláda. Podľa analytikov už veľa z nich skrachovalo, pretože sa k peniazom nedostali včas. Rezort financií potvrdil, že s bankami intenzívne rokujú.“

Priemerný zamestnanec platí zhruba 2-krát viac štátu na odvodoch ako priemerný živnostník
[STV Jednotka, 16:00 30/03/2009]

Viliam Stankay, moderátor STV 1: „Príjemné popoludnie. Ponúkame vám prehľad udalostí, ktoré sa stali dnes, v pondelok 30. marca 2009.“

Od apríla sa zmenia niektoré odvody
[STV Jednotka, 19:30 30/03/2009]

Ľubomír Bajaník, moderátor STV: „Od 1. apríla klesnú odvody pre živnostníkov. Menej budú platiť do rezervného fondu Sociálnej poisťovne. Vláda znížila odvody pre časť malých a stredných podnikateľov, aby ľahšie prekonali krízové obdobie.“

Šéf, máte padáka!
[www.eTrend.sk 26/03/2009] [Profit 25/03/2009] Autor: Saša Pribišová, Ján Blažej

Vysoké odchodné dáva čas na rozvážne hľadanie nového postu, na štúdium i spytovanie, či nezačať podnikať
Niektorí pripúšťajú, že na diaľku cítili jemné vlnenie pod hladinou, iní však zažili rýchle a tvrdé personálne cunami. Prišiel zástupca akcionárov či riaditeľ materskej firmy s rozsudkom platným okamžite. Aj tak sa stávajú manažéri nezamestnanými.

Pre podnikanie sme opäť atraktívnejší
[HN 24/03/2009] Autor: Slávka Boldocká

Slovensko je v prvej tridsiatke, zhoršilo sa v oblasti daní.
Bratislava – Slovensko je v prvej tridsiatke krajín s najlepším podnikateľským prostredím. Podľa časopisu Forbes si od vlani polepšilo o šesť miest aj vďaka menovej politike. Naopak, pohoršilo si v kategórii daňovej politiky.

Prepúšťanie rýchlo stúplo
[SME 19/03/2009] Autor: Marcela Glevická

Množstvo firiem hovoriacich o prepúšťaní stúplo o osem bodov
V priebehu troch mesiacov od konca minulého roku do februára sa zvýšil počet firiem, ktoré uvažujú o prepúšťaní z 22 percent na tridsať. Odhady tržieb podniky prehodnotili a znížili o takmer päť percentuálnych bodov.

Gašparovič podnikateľom neodpovedal
[HN 17/03/2009] Autor: Beáta Skyvová

Prezident a biznis. Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s Hospodárskymi novinami vyzvala kandidátov, aby sa vyjadrili k očakávaniam podnikateľov od budúceho prezidenta. Odpovedali však iba štyria.
Nie všetci prezidentskí kandidáti nás vnímajú ako svoju cieľovú skupinu, tvrdia podnikatelia.

Noriem, ktoré komplikujú podnikanie, neubúda
[ekonomika.sme.sk 16/03/2009] Autor: Katarína Ragačová

Vláda dnes dotuje podnikateľov, aby udržala zamestnanosť. Niektoré zákony a vyhlášky, ktoré im komplikujú život, však neruší.
BRATISLAVA. V čase krízy dokáže vláda rekordnou rýchlosťou odstraňovať niektoré prekážky v podnikaní. Takto sa napríklad len nedávno konečne podarilo odpútať výpočet odvodov od minimálnej mzdy. Teraz je teda ten najvhodnejší čas upozorniť vládu na ďalšie nezmyselné obmedzenia, ktoré sú často nevykonateľné, prípadne priveľmi nákladné a neohrozujú len veľkých zamestnávateľov, ale aj malých.

Podnikanie: Platobná neschopnosť
[STV Jednotka, 19:30 14/03/2009]

Natália Žembová, moderátorka STV: „Takmer každý druhý podnikateľ nezvláda splácanie záväzkov. Tvrdí to Podnikateľská aliancia Slovenska. Dôvodom je nielen kríza, ale aj to, že ľudia šetria a menej nakupujú. Analytici sa obávajú opakovania situácie z konca deväťdesiatych rokov, keď množstvo podnikov zbankrotovalo.“

Maďarič naordinoval reklame povinnú slovenčinu
[HN 12/03/2009] Autor: Tomáš Nejedlý

Bratislava – Do it!, Leťs make things better či Simply Clever -všetko reklamné slogany svetových značiek, ktoré podľa všetkého budú musieť mať u nás aj slovenský ekvivalent. Vláda Roberta Fica totiž schválila novelu zákona o štátnom jazyku, podľa ktorej budú musieť reklamné slogany znieť najskôr v štátnom jazyku a až potom v cudzojazyčnej forme. Ochrana nad štátnym jazykom bude rovnako platiť aj pre bilbordy, reklamné plochy či inzeráty na verejných miestach. Za porušenie pravidiel, pokiaľ ich odobrí aj parlament, bude hroziť pokuta sto až 5-tisíc eur.

Odvody živnostníkom klesnú. Na chviľu
[HN 11/03/2009] Autor: Ján Kováč

Minimálne odvody budúci rok stúpnu o 2,56 eura.
Bratislava – Sociálne a zdravotné odvody by mali v budúcnosti rásť o niečo pomalšie. Ich minimálna výška, ktorá trápi predovšetkým živnostníkov, sa totiž od budúceho roka nebude odvíjať od minimálnej mzdy, ale od priemernej. Tá stúpa o niečo pomalšie, čo by malo mať priaznivý vplyv aj na výšku odvodov. Novinku schválil včera parlament v rámci štátnych opatrení na boj proti kríze.

Podnikatelia s HN sa pýtajú prezidentských kandidátov
[HN 10/03/2009] Autor: hab

Bratislava – Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s Hospodárskymi novinami vyzvala prezidentských kandidátov, aby sa vyjadrili k tomu, ako zlepšiť podnikateľské prostredie, ako prispieť k rozvoju ekonomických aktivít a zvyšovaniu životnej úrovne obyvateľov. „Naším cieľom je preskúmať návrhy kandidátov ako zlepšiť podnikateľské prostredia na Slovensku a predniesť ich názory podnikateľskej obci,“ hovorí riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

Obchodný register: Stále v korunách
[STV, 19:30 07/03/2009]

Jarmila Hargašová, moderátorka STV: „Zavedenie eura prinieslo podnikateľom povinnosť, o ktorej mnohí zrejme ani nevedia. Obchodný register totiž neprepočítal koruny na eurá automaticky. Podnikatelia musia o bezplatnú zmenu požiadať. Dva mesiace po zavedení eura to väčšina firiem neurobila. Register im preto neschváli žiadne ďalšie zásahy.“

Anketa: Obmedzili ste svoje výdavky kvôli kríze?
[HN 06/03/2009] Autor: emu

Ivan Mikloš, poslanec SDKÚ-DS
Zatiaľ som kvôli finančnej kríze neobmedzoval svoje výdavky.
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Mierne áno. Obmedzil som skôr dlhodobé investície, ktoré sú finančne náročnejšie. Čo sa týka bežnej spotreby, zostala na rovnakej úrovni.

PAS: Diskusie o reformách treba obnoviť
[www.eTrend.sk 05/03/2009] Autor: SITA

Podnikateľská aliancia tvrdí, že popri pokusoch o elimináciu dopadov hospodárskej krízy sa utišuje diskusia o štrukturálnych reformách, ktoré podľa aliancie Slovensko potrebuje.

Anketa: 1. Čo je podľa vás najabsurdnejší bankový poplatok? 2. Čím vás naposledy vaša banka prekvapila?
[HN 02/03/2009] Autor: redakcia

Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
1. Žiaden, pretože banka má na poplatky nárok. Konkurencia zabezpečuje ľudom možnosť výberu banky, ak tam, kde majú účet, považujú poplatky za čudné.
2. Prekvapila ma, zmenou balíka služieb. Pritom mi automaticky nepretransformovala môj pôvodný balíček k účtu na nový, výhodnejší. Tak som zaplatil väčšie poplatky a musel som si to ísť vybaviť osobne do banky.

Would tax cuts cure crisis?
[The Slovak Spectator 02/03/2009] Autor: By Jana Liptáková

THE SLOVAK government has adopted several packages of measures to help Slovak businesses and workers keep afloat. These include tax amendments helping low-income employees, self-employed entrepreneurs as well as larger companies to sail more smoothly through the global economic downturn. The business sector has welcomed the measures, but there are also calls for the government to do more.

Dôchodky živnostníkov
[TV JOJ, 19:30 01/03/2009]

Ján Mečiar, moderátor TV JOJ: „Živnostníkov je na Slovensku viac ako pol milióna. Možno ich ale bude ešte viac. V rámci podpory nezamestnanosti a boja s krízou totiž vláda pomôže aj tým, ktorí sa po strate zamestnania rozhodnú zarábať si na chlieb sami. Odborári tvrdia, že to môže byť problém.“

Zamestnanec alebo živnostník
[TV JOJ, 17:00 01/03/2009]

Aneta Dočekalová-Parišková, moderátorka TV JOJ: „Na Slovensku je viac než pol milióna živnostníkov a toto číslo zrejme porastie. Vláda chce totiž finančne pomôcť tým, ktorí sa po strate zamestnania rozhodnú podnikať. Odborári aj Podnikateľská aliancia Slovenska však upozorňujú na nepomer zamestnaneckého pracovného pomeru a živnostníka najmä z hľadiska odvodov a daní.

Ekonomické opatrenia vlády začnú platiť zajtra
[TA3, 12:00 28/02/2009] MODERATOR: Richard Trutz, Anna Petričková

Anna Petričková, moderátorka: „Prvé vládne opatrenia na zníženie dôsledkov hospodárskej krízy začnú platiť už od zajtra. Patrí medzi ne napríklad zvýšenie nezdaniteľného minima, zamestnanecké prémie či podpora udržania pracovných miest formou štátnych dotácií. Ekonómovia aj podnikatelia snahu vlády vítajú, opatrenia však považujú iba za čiastkové a nie za systémové riešenia.“

Vláda chce dať firmám 33 mil. eur na vedu a výskum
[TV TA3, 18:40 27/02/2009] MODERÁTOR: Ľubomír Straka, Zuzana Wenzlová

Ľubomír Straka, moderátor TV TA3: „Ministerstvo školstva prišlo s ďalším návrhom ako pomôcť Slovensku v čase hospodárskej krízy. Riešením má byť podpora vedy a výskumu. Tentoraz priamou štátnou podporou podnikom, ktoré s projektmi prídu. Objem podpory by mal dosiahnuť viac než 33 miliónov eur ročne. O tom, kto ich dostane, bude rozhodovať vláda.“

Mikolaj chce vedu rozbehnúť dotáciami pre firmy
[online.sme.sk 26/02/2009] Autor: SITA

BRATISLAVA. Štátna pomoc pomôže naštartovať firemné investície do vedecko-výskumnej činnosti, sľubuje minister školstva Ján Mikolaj. Podľa neho štátne dotácie by mali ísť najmä na aplikovaný výskum, do ktorého slovenské firmy málo investujú v porovnaní s vyspelými štátmi EÚ.

Horšie podnikanie
[Trend 26/02/2009] Autor: SITA

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v posledných troch mesiacoch minulého roka ďalej zhoršovalo. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska totiž index podnikateľského prostredia v poslednom kvartáli oproti tretiemu poklesol o 1,7 percenta na 113,3 bodu. Bol to desiaty pokles v poradí. V závere roka sa najviac zhoršila položka hodnotiaca efektívnosť hospodárenia štátu. V boji proti kríze by podnikatelia najviac ocenili zníženie daní.

Pomohlo by zníženie odvodov
[SME 26/02/2009] Autor: ľja

Odvody by mali klesnúť všetkým podnikateľom, nie len vybraným skupinám, tvrdia zástupcovia viacerých podnikateľských združení.
Podnikatelia, zástupcovia firiem, viacerí ekonómovia aj opozícia vládne protikrízové balíčky podporujú. Tvrdia však, že aj preto, lebo iné nie sú.

Štát podnikateľom vráti DPH skôr
[SME 26/02/2009] Autor: ľja

Zo všetkých protikrízových opatrení podnikatelia najviac ocenili skrátenie lehoty na vrátenie dane z pridanej hodnoty zo 60 na 30 dní. Viacerí museli doteraz úverovať štát, pretože im nevrátil DPH, ktorú mu zaplatili navyše.

Firmy meškajú s platením
[ekonomika.sme.sk 25/02/2009] Autor: Katarína Ragáčová

Stále viac podnikateľov hlási, že im partneri neplatia faktúry načas
Ak si podnikatelia nebudú najvzájom platiť za služby a tovary, môže to negatívne ovplyvniť celú ekonomiku. Zhoršenú platobnú schopnosť totiž pocíti aj štát, a to zníženým výberom daní a odvodov.

Podnikatelia neplatia. Ani odvody
[SME 25/02/2009] Autor: Katarína Ragáčová

Zhoršujúca sa platobná schopnosť firiem môže negatívne ovplyvniť aj príjmy štátu
Ak si podnikatelia nebudú najvzájom platiť za služby a tovary, môže to negatívne ovplyvniť celú ekonomiku. Zhoršenú platobnú schopnosť totiž pocíti aj štát, a to zníženým výberom daní a odvodov.

Vládna pomoc Cargu je nespravodlivosť
[ekonomika.sme.sk 25/02/2009] Autor: Ivan Štulajter, tv.sme.sk

Argumenty Ivana Štulajtera
Kríza spôsobuje problémy všetkým firmám. Každá – aj štátna aj súkromná – musí riešiť prepad dopytu, znižovať náklady a optimalizovať. Tak prečo vláda pomáha práve jednej vybranej firme – Cargu? Čo by mala radšej robiť, aby firmám pomohla?
Ivan Štulajter diskutuje s Róbertom Kičinom, výkonným riaditeľom Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Štát musí lepšie hospodáriť
[HN 25/02/2009] Autor: Ján Kováč, Filip Obradovič

Prieskum medzi podnikateľmi: Firmám prekáža najmä plytvanie verejnými peniazmi.
Bratislava – Podmienky na podnikanie sa na Slovensku aj v poslednom štvrťroku 2008 zhoršili. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), na ktorom sa pravidelne zúčastňujú manažéri podnikov. Tým na konci roka prekážalo najmä plytvanie verejnými zdrojmi, byrokracia na štátnych úradoch a nedostatočná kompetentnosť a objektívnosť súdov.

Podmienky na podnikanie sa zhoršujú
[PRAVDA 25/02/2009] Autor: SITA

Podmienky na podnikanie na Slovensku boli koncom vlaňajška najhoršie za posledných štyri a pol roka. Index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska, klesol na 113,3 bodu zo 115,3 bodu v treťom štvrťroku. Ukazovateľ sa znižoval nepretržite od leta 2006.

Podnikatelia: Znížte dane, ako najlepší stimul v kríze
[Aktualne.sk 24/02/2009] Autor: SITA

Bratislava – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v posledných troch mesiacoch minulého roka naďalej zhoršovalo.
Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) totiž index podnikateľského prostredia v poslednom štvrťroku 2008 oproti tretiemu kvartálu poklesol o 1,7 percenta na 113,3 bodu. Zároveň to bol desiaty pokles hodnoty indexu v poradí.

Podnikateľské prostredie sa podľa PAS opäť zhoršovalo
[ekonomika.sme.sk 24/02/2009] Autor: SITA

BRATISLAVA. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v posledných troch mesiacoch minulého roka naďalej zhoršovalo. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) totiž index podnikateľského prostredia v poslednom štvrťroku 2008 oproti tretiemu kvartálu poklesol o 1,7 % na 113,3 bodu.

Nálada sa medzi podnikateľmi zhoršuje
[TA3, 12:00 24/02/2009] MODERATOR: Richard Trutz, Anna Petričková

Anna Petričková, moderátorka: „Nálada medzi podnikateľmi sa zhoršuje aj naďalej. Index podnikateľského prostredia v štvrtom kvartáli minulého roka klesol už po desiaty raz v poradí. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Podnikateľská aliancia Slovenska.“

Podnikatelia: Vláda bojuje s krízou nedostatočne
[www.eTrend.sk 24/02/2009] Autor: mm

Najväčší problém je podľa firiem neefektívne hospodárenie štátu
Nedostatočnú efektívnosť hospodárenia štátu považujú slovenskí podnikatelia v súčasnosti za najväčší problém podnikateľského prostredia. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska. Podľa neho dosiahol Index podnikateľského prostredia v štvrtom štvrťroku minulého roka 113,3 bodu, čo znamená pokles oproti 3. štvrťroku 2008 o 1,68 percentuálneho bodu.

Opozičné návrhy opatrení na zmiernenie dopadov hospodárskej krízy na Slovensku
[Rádio Slovensko, 12:30 24/02/2009]

Juraj Hrabko, moderátor SRo: „Príjemné poludnie, počúvate Rádio Slovensko, počúvate pravidelnú diskusnú reláciu Z prvej ruky. Z jej štúdia vás zdraví Juraj Hrabko. Vitajte pri jej počúvaní. Dnes budeme opäť hovoriť o opatreniach na zmiernenie dopadov hospodárskej krízy na Slovensku. Dva vládne balíčky už vychádzajú v Zbierke zákonov, s ďalšími návrhmi prichádzajú aj mimovládne strany.

Orange sťahuje časť call centra
[SME 24/02/2009] Autor: Katarína Ragáčová, Marcela Glevická

Chudobnejšie regióny Slovenska by mohli na kríze profitovať. Firmy lákajú nižšie náklady
Firmy sa snažia znižovať náklady. Niektoré už začali so sťahovaním časti zamestnancov do lacnejších regiónov. Ide hlavne o takzvané call centrá, čiže služby zákazníkom.

Živnostníkom klesnú odvody. Na dva roky
[SME 23/02/2009] Autor: Ľuboš Jančík

Ministerka práce Viera Tomanová sľúbila živnostníkom znížiť odvody do Sociálnej poisťovne.
BRATISLAVA. Ochota znížiť povinné odvody, ktoré sú u nás jedny z najvyšších v Európskej únii, stúpa. Vo vládnej koalícii sa o tom čoraz viac hovorí, hoci premiér Robert Fico aj minister financií Ján Počiatek tvrdia, že na to nie sú peniaze.

Mood sours further as more crisis laws pass
[The Slovak Spectator 23/02/2009] Autor: by Beata Balogová

THE GOVERNMENT is continuing to maintain its output of anti-crisis remedies intended to protect the country’s economy from the worst symptoms of the global economic slowdown. The state’s crisis council is meeting every week and rolling out lists of measures that its members believe might boost the economy and save jobs. Meanwhile, more and more companies are beginning to feel serious heat from the global economic downturn, and pressure is mounting on the government to find money to help them avoid massive layoffs.

Firmám zákonník robí problémy
[HN 23/02/2009] Autor: Matúš Demko

Prepustenie pracovníka sa môže vyšplhať až na šesťnásobok jeho priemernej mzdy.
Bratislava – Zákonník práce komplikuje firmám v čase krízy život. Počas jeho novelizácie sa hovorilo o zvýšení flexibility, avšak po roku a pol firmy stále tvrdia, že pracovné právo je veľmi nepružné. Ministerstvo práce však výraznejšie zásahy do jeho znenia nepripúšťa.

Pružnosť pracovného práva ako pomoc
[HN 20/02/2009] Autor: Róbert Kičina

Z aktuálneho prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska o dosahoch krízy na podnikanie v SR vyplýva, že svetovú krízu pociťuje dnes takmer každý podnikateľ a jediným východiskom, ako sa vyrovnať s obrovským prepadom dopytu, je znižovanie nákladov a optimalizácia objemov výroby.

Ak vás neprepustia, plat si udržíte
[Nový Čas 19/02/2009] Autor: Ivan Netík, Martin Kovalik, Xénia Makarová

Firmy pre krízu prehodnocujú zvyšovanie miezd – Sústreďujú sa najmä na zachovanie zamestnanosti
BRATISLAVA – Mzdy Slovákov neporastú takým tempom, ako sa predpokladalo. Dôvodom je svetová finan čná kríza. Firmy sa snažia skôr udržať zamestnanosť, ako zvyšovať odmeňovanie svojich zamestnancov. Inak by museli prepúšťať. V porovnaní s krajinami eurozóny pritom Slováci zarábajú žalostne málo. Podstatne nižšie sú na Slovensku aj dôchodky.

Investície v čase finančnej krízy
[ASB 18/02/2009] Autor: Martina Jakušová

Kým ešte na jeseň, keď sa prevalili informácie o finančnej kríze, boli analytici pomerne optimistickí, z týždňa na týždeň sa prognózy zhoršujú a všetci poopravujú svoje odhady na oveľa dlhšie obdobie, než predpokladali pred niekoľkými mesiacmi. Vinu na finančnej kríze však vraj nesú čiastočne aj médiá šírením poplašných správ, ktoré spôsobujú opatrnosť spotrebiteľov, a tým aj menší dopyt.

Anketa
[SME 18/02/2009] Autor: Redakcia

Súhlasíte s tým, aby vláda v čase krízy podporila nákup nových áut prostredníctvom daňového zvýhodnenia, priamej dotácie či iným finančným nástrojom?
Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Mala by pripraviť analýzu a vysvetlenie, prečo chce podporiť práve automobilový priemysel a nie iné odvetvia alebo živnostníkov.

Dobré správy aj v čase krízy
[HN 18/02/2009] Autor: Ľubomíra Raková

Schválený daňový balíček prináša vyššie výplaty aj výhody pre podnikateľov.
Bratislava – Čistý plat vyše jeden a pol milióna zamestnaných ľudí sa od marca zvýši o 9 eur 40 centov (vyše 280 korún). Suma, z ktorej neplatia dane, sa totiž zvýši na 4 025,70 eura ročne. Živnostníci pocítia novú hranicu nezdaniteľného minima pri budúcoročnom podávaní daňového priznania.

Koalícia pre krízu zvyšuje výplaty
[HN 18/02/2009] Autor: Ľubomíra Raková

Boj proti kríze. Novely daňových zákonov prinesú na výplatnej páske ľuďom o desať eur viac, podnikateľom bude štát vracať preplatky už po mesiaci. Podporiť dopyt má zrušenie DPH na nové autá a paušálna daň.
Parlament odklepol daňový balíček, na udržanie hospodárskeho rastu. Ľuďom nechajú viac peňazí.

Vláda možno stlačí ceny malých áut
[ekonomika.sme.sk 18/02/2009] Autor: Daniela Krajanová

Tí, čo doteraz váhali s kúpou nového auta, budú váhať ďalej. Vláda pripravuje zvýhodniť ich nákupy
Vláda sa chystá podporiť nákup áut na Slovensku. Do úvahy prichádza napríklad odpustenie dane z pridanej hodnoty.

Nalievanie peňazí nepomôže
[HN 17/02/2009] Autor: Pavel Novotný

Rozhovor > Šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina pre HN:
Väčšina opatrení, ktoré sa prijali v boji proti kríze, je nepostačujúca. Treba hlavne znížiť dane a odvody, tvrdia podnikatelia.
Česká vláda odklepla protikrízový balíček, ktorý krajinu vyjde na viac než tri miliardy eur. Náš kabinet vyčleňuje asi 332 miliónov eur. Mali by sme byť v boji proti kríze štedrejší aspoň tak ako Česi?

Firmy šetria na investíciách
[HN 17/02/2009] Autor: čtk

Bratislava – Svetová hospodárska a finančná kríza v uplynulých mesiacoch zvýšila pesimizmus manažérov našich firiem. Vyplýva to z prieskumov Podnikateľskej aliancie Slovenska. Vplyv krízy na fungovanie podniku v druhom mesiaci pociťovali štyri pätiny podnikateľov, zatiaľ čo v októbri 2008 ich bolo 58 . percent.

Podniky ráznejšie stavajú ochranný múr proti kríze
[PRAVDA 17/02/2009] Autor: SITA
Krízu na Slovensku už pociťuje osemdesiat zo sto podnikov, ešte na začiatku zimy to tvrdilo len 57 zo stovky podnikov. „Podiel optimistov dúfajúcich, že kríza neovplyvní ich podnikanie, sa v priebehu troch mesiacov znížil z 12 na 4 percentá,“ dodáva Podnikateľská aliancia Slovenska, ktoré robila rovnaký prieskum v novembri aj vo februári.

Ľudia si znova vážia prácu
[SME 17/02/2009] Autor: Marcela Glevická

Firmy hromadne šetria na platoch. Môžu, zamestnanci im už nemajú kam ujsť
Dobrovoľne už ľudia z práce neodchádzajú. Vedia, že stále viac je umením si miesto udržať. Firmy dávajú stále viac najavo, že kríze sa budú brániť aj šetrením na ľuďoch.

Kríza mení plány firiem
[SME 17/02/2009] Autor: sita

Podnikatelia vidia svoju budúcnosť bledšie než pred niekoľkými mesiacmi. To sa týka aj ich zamestnancov.

Dôsledky krízy pociťuje v našej krajine čoraz viac firiem
[Rádio VIVA, 13:00 16/02/2009]

Dôsledky krízy pociťuje v našej krajine čoraz viac firiem. Zistila to Podnikateľská aliancia Slovenska. Podľa jej prieskumu začiatkom februára krízu pociťovalo už 80% podnikateľov, kým v októbri minulého roka to bolo len 58%. Podiel optimistov dúfajúcich, že kríza neovplyvní ich podnikanie, sa znížil z 12 na 4%.

PAS: Pesimizmus aj opatrnosť podnikateľov narástli
[ekonomika.sme.sk 16/02/2009] Autor: TASR

BRATISLAVA. Výrazný pokles dopytu je najvážnejším negatívnym dopadom finančnej a ekonomickej krízy a spôsobuje problémy 58 % podnikateľov na Slovensku. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov prieskumu o dopadoch globálnej krízy na podnikanie v SR, ktorý od 5. do 11. februára tohto roka zrealizovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Prioritou nového šéfa úradu má byť digitalizácia
[pocitace.sme.sk 13/02/2009] Autor: SITA

BRATISLAVA. Hlavnou prioritou nového predsedu Telekomunikačného úradu SR (TÚ) Ladislava Mikuša bude zrealizovanie výberového konania na prevádzkovateľa prvého, druhého a verejnoprávneho multiplexu digitálneho televízneho vysielania na Slovensku.

Naši podnikatelia môžu investovať v Číne
[STV, 19:30 13/02/2009]

Slovenskí podnikatelia majú možnosť zapojiť sa do obnovy zemetrasením zničenej čínskej provincie Sečuan. Regionálna vláda im prostredníctvom agentúry Sario ponúka 300 zákaziek v celkovom objeme viac ako 38 mld eur. Číňania majú záujem o pomoc pri výstavbe priemyselných parkov či rozvoji cestovného ruchu.

Dane z realít klesajú spolu s trhom
[www.eTrend.sk 13/02/2009] Autor: Martin Rojko

Obce nezvyšujú platby za nehnuteľnosti, najviac padá daň zo stavebných pozemkov.
Za rastom ekonomiky a cien nehnuteľností nezaostávali v uplynulých rokoch ani radnice a obecné zastupiteľstvá. Tiež si chceli prilepšiť, a tak upravovali sadzobníky daní z nehnuteľností pre občanov a hlavne podnikateľov. Teraz sa zdá, že spolu s ekonomikou a cenami bytov zatiahli za brzdu.

Za balíček hlasovala opozícia s koalíciou
[SME 13/02/2009] Autor: Katarína Ragáčová

Poslanci včera schválili finančnú podporu pre firmy, dnes by mali rozhodnúť o znížení dane zamestnancom.
Bratislavská automobilka Volkswagen inšpirovala parlament natoľko, že včera novelizoval Zákonník práce. Poslanec za Smer Robert Madej navrhol zriadenie takzvaného flexikonta.

Dane z majetku zatiahli brzdu
[Trend 12/02/2009] Autor: Martin Rojko

Za rastom ekonomiky a cien nehnuteľností nezaostávali v uplynulých rokoch ani radnice a obecné zastupiteľstvá. Tiež si chceli prilepšiť, a tak upravovali sadzobníky daní z nehnuteľností pre občanov a hlavne podnikateľov. Teraz sa zdá, že spolu s ekonomikou a cenami bytov zatiahli za brzdu.

Priemysel upadá do letargie
[HN 10/02/2009] Autor: Redakcia

Podniky. Výroba v slovenských závodoch je brzdená hlavne slabým exportom.
Bratislava – Počas posledných troch mesiacov priemyselná produkcia u nás čoraz viac klesala. To vyústilo do najväčšieho prepadu od roku 1999. V decembri sa u nás vyrobilo takmer o 17 percent menej výrobkov ako v roku 2007. Analytici predpokladajú ešte hlbší pád. Najviac postihne produkciu výrobkov dlhodobej spotreby pre zahraničné trhy.

Slovenský priemysel padol na kolená
[HN 10/02/2009] Autor: Miroslav Hargaš

Za január sa očakáva viac ako dvadsaťpercentný pokles priemyselnej produkcie.
Bratislava – Pokles priemyselnej produkcie za posledné tri mesiace minulého roka zakončil v decembri takmer 17-percentný prepad. Hoci je to najväčší pád od roku 1999, odborníci predpokladajú, že čísla za január zlomia aj 20-percentnú hranicu. Najviac budú štatistiky zhoršovať exportne orientované odvetvia a sektory vyrábajúce tovary dlhodobej spotreby. Oblasti s rastúcou produkciou nájdeme len ťažko.

Dane podnikatelia priznajú neskôr
[SME 10/02/2009] Autor: Katarína Ragáčová

Ďalší balíček opatrení putuje do parlamentu. Poslanci ho musia schváliť ešte tento mesiac
Daňové zmeny, ktoré ohlásila vláda, nebudú len o znižovaní finančného bremena pracujúcich, ale aj o zlepšení finančných tokov v podnikoch.

Podnikatelia sa ľahšie dostanú k eurofondom
[STV, 19:30 10/02/2009]

Malí a strední podnikatelia sa odteraz ľahšie dostanú k eurofondom. Z miliardy eur budú môcť čerpať najmä výrobcovia a podnikatelia v oblasti cestovného ruchu. Tento krok by mal znížiť aj dopady globálnej finančnej krízy a podporiť zamestnanosť v slovenských regiónoch.

BOOST: Businesses urge tax cuts
[The Slovak Spectator 09/02/2009] Autor: redakcia

As for cutting expenses, he said there are limits to how far austerity measures can go since the cabinet cannot threaten the functioning of the state.
„We are certainly considering where to make the cuts but if the situation gets extreme we might have to deepen the deficit,“ Počiatek said.

Kríza zjednoduší podnikateľom administratívu
[TV Markíza, 19:00 09/02/2009] MODERÁTOR: Marianna Ďurianová 

Kríza zjednoduší podnikateľom, ale aj živnostníkom byrokraciu. Už onedlho budú minulosťou knihy jázd, meniť budeme aj termíny podania daňových priznaní. Pre živnostníkov a firmy už nebude definitívny termín koniec marca, tak ako doteraz. Vláda odôvodňuje všetky zmeny práve hospodárskou krízou.

Štát bude ručiť niektorým podnikateľom za úvery
[TV TA3, 18:40 07/02/2009]

Štát chce pomôcť malým a stredným podnikateľom prekonať hospodársku krízu. Motivuje a uľahčuje im tak cestu k úverom. Banky sú spokojné. Samotní podnikatelia a ekonómovia však vidia mnohé úskalia, ktoré v praxi hrozia.

Kríza horšia ako priemerná
[Revue priemyslu 06/02/2009] Autor: redakcia

MARTIN KREKÁČ, prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska a člen – radca Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru v Bruseli.

Kríza ako impulz
[Revue priemyslu 06/02/2009] Autor: Jozef Hübel

PROFILOVÝ ROZHOVOR
Európa by si mala uvedomiť dôsledky a zamyslieť sa nad svojimi možnosťami, s cieľom odbúrať v blízkej budúcnosti energetickú závislosť na Rusku. Tvrdí to Ing. Tomáš Malatinský (50), predseda predstavenstva spoločnosti Elektrovod Holding, a.s., prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) a prezident Zväzu zamestnávateľov energetiky Slovenska (ZZES).

Dane sa pohli málo
[Farmár 05/02/2009] Autor: tasr

Nehnuteľnosti Iba mierne sa v roku 2009 zvýšili dane z nehnuteľností.
Podľa analýzy, ktorú pripravila Podnikateľská aliancia Slovenska, sa sadzby v 84 okresných mestách a mestských častiach Bratislavy zvýšili priemerne o 0, 47 percenta. Osem miest sadzby nemenilo a v ďalších 50 sa zmenili o menej ako percento. Dovedna 12 miest sadzby daní z nehnuteľností znížilo, pričom najvýraznejšie v Trenčíne, Bardejove a Tvrdošíne.

Ako sa dostať k úveru?
[TV JOJ, 19:30 05/02/2009]

Lucia Barmošová, moderátorka TV JOJ: „Hospodárska kríza doľahla aj na malých a stredných podnikateľov. Na to, aby dokázali udržať výrobu, potrebujú peniaze. Banky sú však obozretné a tak dostať úver je dnes hotový zázrak. Situácia by sa podľa všetkého mala obrátiť k lepšiemu.“

Európa nám zmenila pravidlá: dovolenka bude aj bez práce
[HN 05/02/2009] Autor: Tomáš Nejedlý

Pracovné právo. Keď si dnes môže zamestnanec vybrať voľno až po 60 odpracovaných dňoch, po novom to pôjde hneď, ako sa vráti z „péenky“.
Bratislava – Zamestnanec sa po ročnej „maródke“ vráti do práce. Hneď si však zoberie dovolenku -zamestnávateľ nemá na výber, musí mu ju podpísať. Takéto pravidlá by po novom mali platiť na pracoviskách.

Ekonomika spomalí, viac než sme čakali
[HN 04/02/2009] Autor: Ľubomíra Raková

Kríza. NBS očakáva rast o 2,1 percenta, nezamestnaných pribudne, štát situáciu nezachráni.
Bratislava – S každým odhadom rastu slovenského hospodárstva sa ukazuje, že globálna kríza sa doň zahryzáva čoraz viac. Centrálna banka vo svojej včerajšej prognóze odhadla, že tento rok bude naša ekonomika rásť len o 2,1 percenta, čo nie je ani polovica z tempa, ktoré očakávala ešte pred pár týždňami.

Nižšie dane pocítime už v apríli
[ekonomika.sme.sk 04/02/2009] Autor: Ľuboš Jančík

Väčšina zamestnancov si polepší mesačne v prepočte o 282 korún, niektorí aj o vyše 400
Na nižšie dane sa už o pár týždňov môže tešiť drvivá väčšina zamestnancov. Živnostníci to pocítia zrejme až o rok po podaní daňového priznania. Zníženie daní ešte musí odobriť samospráva.

Skoršie vrátenie DPH pomôže firmám
[SME 04/02/2009] Autor: Vladímír Ješko

Viac peňazí by mali mať k dispozícii podniky v čase krízy, ak sa podarí skrátiť lehotu na vracanie preplatkov DPH na 30 dní.

Fico potichu znižuje dane
[ekonomika.sme.sk 03/02/2009] Autor: Katarína Ragáčová

Vo výplate za marec by si väčšina zamestnancov mala nájsť takmer o desať eur viac
Sadzba dane ostane 19-percentná, ani odvody nepôjdu dole. Na účet však z tej istej hrubej mzdy dostaneme viac. Vláda reaguje na krízu zvýšením tej časti platu, ktorú nemusíme zdaniť vôbec.

Anketa
[SME 03/02/2009] Autor: Redakcia

Prinesú opatrenia vlády na zmiernenie vplyvov globálnej finančnej a hospodárskej krízy na zamestnanosť očakávané efekty?
Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Opatrenia sú síce zamerané na zmiernenie negatívnych dopadov krízy, nemajú však dostatočnú razanciu na naštartovanie ekonomiky. Ako negatívum vidím to, že takmer všetky môžu viesť k špekuláciám a deformovaným podnikateľským rozhodnutiam a v tejto fáze je ich uplatnenie ťažko kontrolovateľné.

Fico znižuje dane. Hoci to popiera
[SME 03/02/2009] Autor: Katarína Ragáčová

Na Slovensku bude opäť raz viac „milionárov“. Budú nimi už so zárobkom 44 530 korún
Od marca čaká na zamestnancov a živnostníkov zníženie daňového zaťaženia.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico včera oznámil znižovanie daní. Od marca sa totiž má zvýšiť nezdaniteľné minimum zo 103-tisíc korún (3435 eur) ročne na 121-tisíc korún (4017 eur).
To znamená, že ľuďom s hrubou mzdou do 44,5 tisíca korún zostane mesačne zhruba o 287 korún viac.

S hypotékou pomôže štát
[Nový Čas 31/01/2009] Autor: Martin Kovalik, čtk

Dobrá správa pri strate zamestnania.
Odborníci: Balíček za 332 miliónov EUR? Je to len slabá náplasť!
BRATISLAVA – Ak prídete pre finančnú krízu o miesto a splácate hypotéku, nezúfajte!
Štát vám pomôže so splácaním úveru. To je ďalší z bodov záchranného balíčka vlády Roberta Fica. Ten sa včera stretol s bankármi, ktorí takúto pomoc privítali. Odborníci varujú, že doteraz známe opatrenia proti kríze sú zatiaľ len prvou pomocou za 332 miliónov EUR (10 miliárd Sk). Chýba dlhodobé riešenie.

Je to príležitosť
[HN 30/01/2009] Autor: MARTIN KREKÁČ

Podľa prieskumu amrop analytics, rešeršno-analytickej jednotky poradenskej spoločnosti AMROP HEVER Slovakia, vo viac ako troch štvrtinách oslovených organizácií pôsobiacich na Slovensku personálni manažéri už koncom minulého roka predpokladali, že súčasná situácia ich do istej miery ovplyvní. Takmer nijaký vplyv očakávali v 20 % organizácií a vôbec nijaký v menej ako 3 % organizácií.

Balíček: známe veci s malým účinkom
[SME 30/01/2009] Autor: Martin Lenko

Analytici upozorňujú, že podpora zamestnanosti cez rôzne dotácie sa môže ľahko zneužiť
Vládny balíček proti nezamestnanosti považujú odborníci za krok správnym smerom. Opatrenia však nepovažujú za dostatočné. Uprednostnili by napríklad zníženie odvodov. V niektorých prípadoch sa obávajú korupcie či diskriminácie.

J&T ide podnikať s miliardárom Kellnerom
[SME 30/01/2009] Autor: Daniela Krajanová

Strojárstvo a energetika finančnej skupiny J&T už nebude len v jej rukách. Vytvára nový holding
Finančná skupina J&T do svojho energetického a strojárskeho biznisu pustí ďalšiu firmu. Prečo potrebuje spojiť sily s českým podnikateľom, nie je jasné.

Vládny balíček nebude na krízu stačiť
[ekonomika.sme.sk 30/01/2009] Autor: Ľuboš Jančík

Ako chce vláda riešiť nezamestnanosť
BRATISLAVA. V čase krízy a stále horšej nálady firiem prichádza premiér Robert Fico s pomoconou rukou. Opatrenia z protikrízového balíčka majú zamestnávateľom pomôcť udržať pracovné miesta aj v čase, keď je záujem o ich výrobky oveľa nižší ako v posledných rokoch. Pre vládu je ich prežitie dôležité – sú významným zdrojom financií pre rozpočet a dávajú ľuďom prácu.

Dane z nehnuteľností vzrástli len nepatrne
[TA3, 18:40 29/01/2009]

Dane z nehnuteľností sa v tomto roku v okresných mestách zvýšili v priemere iba o necelého pol percenta. Osem miest sadzby nemenilo vôbec. V 50 mestách sa dane z nehnuteľností zmenili o menej ako percento.

PAS: Dane z nehnuteľností vzrástli len nepatrne
[www.eTrend.sk 29/01/2009] Autor: SITA

Nepatrné pohyby sadzieb v týchto mestách súvisia pravdepodobne s prechodom na novú menu a zaokrúhľovaním sadzieb daní, pričom tri štvrtiny sledovaných miest zaokrúhlilo sadzby smerom nadol.

Podľa PAS vzrástli tohtoročné dane z nehnuteľností len nepatrne
[ekonomika.sme.sk 29/01/2009] Autor: SITA

BRATISLAVA. Tohtoročné sadzby daní z nehnuteľností sa v 84 okresných mestách a mestských častiach Bratislavy oproti minulému roku zvýšili v priemere len o 0,47 %. Ako ďalej informoval výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina, osem miest sadzby nemenilo vôbec a v ďalších 50 mestách sa sadzby daní z nehnuteľností zmenili o menej ako jedno percento v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Dane z nehnuteľností vzrástli len nepatrne
[TV TA3, 18:00 29/01/2009]

Dane z nehnuteľností sa v tomto roku v okresných mestách zvýšili v priemere iba o necelého pol percenta. Osem miest sadzby nemenilo vôbec. V 50 mestách sa dane z nehnuteľností zmenili o menej ako percento.

Prepustení sa do podnikania nehrnú
[HN 27/01/2009] Autor: Norbert Vrabec

Zamestnanie. Personálne škrty vo firmách zatiaľ nemajú vplyv na zakladanie ani rušenie živností.
Bratislava – Väčšina Slovákov, ktorí v dôsledku hospodárskej krízy prišli o prácu, končí na úradoch práce.

Únia bez nadčasov. Tomanová súhlasí
[HN 22/01/2009] Autor: Filip Obradovič

Pracovný čas. Európsky parlament a komisia sa rozchádzajú v názore na maximálny počet hodín, ktorý by mali zamestnanci týždenne odrobiť Proti sebe stojí ochrana zamestnanca a potreby ekonomiky.

Vláda zjemnila podmienky na úvery
[HN 16/01/2009] Autor: Ľubomíra Raková

Malí podnikatelia by uvítali od štátu ešte vyššie záruky. Komerčné banky nedajú peniaze každému.
Bratislava – Malí a strední podnikatelia si budú môcť vziať úver za výhodnejších podmienok než doteraz. Nový bankový produkt vymyslela vláda spolu s komerčnými a so štátnou záručnou bankou. Chce tak odvrátiť problémy s úverovaním podnikov v čase finančnej krízy. Malé firmy za menšie záruky budú môcť získať pôžičky do 340-tisíc eur, teda desať miliónov korún.

Štát zvýšil garancie
[TV Markíza, 19:00 15/01/2009]

MODERÁTOR: Jaroslav Zápala 
Potom, čo sa štát októbri minulého roka zaručil za vklady obyvateľov v bankách, zvýšil aj ručenie za úvery pre podnikateľov. Premiér Robert Fico chce, aby banky požičiavali peniaze podnikom aj v čase krízy.

Minimalizácia zisku môže ohroziť úver
[HN 13/01/2009] Autor: Zuzana Kullová

Banky sprísnili úverové podmienky pre všetkých. Ani začínajúci živnostníci nie sú výnimkou.
Bratislava – Začínajúceho živnostníka vítajú takmer v každej banke, keď si tam príde založiť účet. Bankári sú však menej ústretoví v prípade, ak požiada o podnikateľský úver.

Pripravoval cestu pre euro
[HN 08/01/2009] Autor: hab

Za Dzurindu mal na starosti rozvoj Tatier, potom novú menu.
Bratislava – Po tom, čo Slovensko vstúpilo do siene tzv. čakateľov na euro (systému menových kurzov ERM II.), vláda Mikuláša Dzurindu rozhodla, že bude potrebovať splnomocnenca pre zavedenie eura. Bolo treba pripraviť cestu pre príchod novej meny v januári 2009.

Podniky čakajú pokles tržieb a zisku o 10 percent
[HN 05/01/2009] Autor: Matúš Demko

Rozhovor – Riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina v rozhovore pre HN:
Finančná kríza sa najviditeľnejšie prejavuje v poklese objednávok, tlakom na nižšie ceny tovarov a služieb a nižšou platobnou disciplínou odberateľov.

Pozor na zaokrúhľovanie
[TV Markíza, 19:00 05/01/2009]

MODERÁTOR: Patrik Švajda 
Pre ľudí, ktorí si sami odvádzajú poistné do Sociálnej a zdravotnej poisťovne prináša euro prácu navyše. Ak chcú byť pri platení poistného dôslední, nemôžu sa spoľahnúť iba na banku.

Firmy: ako nebyť obeťou krízy
[HN 05/01/2009] Autor: Matúš Demko

Stagnovať a čakať je podľa niektorých skôr cesta na podporu problémov než na ich zvládnutie.
Bratislava – Firmy predpovedajú, že finančná kríza ich naplno zasiahne až od tohto roku. Mnohé podniky však už dnes nevyrábajú tak, ako by chceli a hrozí im prepúšťanie.