(stanovisko PAS)
Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je znepokojená narastajúcim počtom zákonov, ktoré obsahujú nejednoznačné ustanovenia a poškodzujú podnikateľské prostredie na Slovensku.
V septembri minulého roka nadobudol účinnosť nový Zákonník práce s ustanovením závislej práce, no dodnes nie je jasné ako budú tento inštitút posudzovať inšpektori práce. Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia obsahuje ustanovenia týkajúce sa pracovnej zdravotnej služby a hoci už nadobudol účinnosť, nie je zrejmé, ktorých subjektov sa tieto ustanovenia týkajú. Zmätok spôsobil zákon o ochrane spotrebiteľa ukladajúci predajcom povinnosť predkladať tovar na odborné posúdenie na vlastné náklady, ktorý si vyžiadal okamžitú novelizáciu alebo v minulosti nedostatočne zdôvodnený a po kritike novelizovaný zákon o archívoch a registratúrach.
Nejednoznačnosť zákonov a ich časté novelizovanie, vrátane kľúčových predpisov týkajúcich sa daní a odvodov, označujú podnikatelia v Indexe podnikateľského prostredia ako druhú najväčšiu bariéru podnikania na Slovensku, hneď po zlej vymáhateľnosti práva. Nejasné zákony zvyšujú právnu neistotu a náklady podnikateľov. Autori zákonov často nedostatočne vysvetľujú, prečo je potrebné prijať novú legislatívu, a neuvádzajú ciele, ktoré chcú prostredníctvom nej dosiahnuť. Potom nie je možné s odstupom času vyhodnotiť, či sa cieľ podarilo dosiahnuť alebo nie, pričom náklady zaťažujúce zamestnávateľov a teda aj zamestnancov sa zvyšujú v každom prípade.
PAS upozornila už predchádzajúcu vládu na skutočnosť, že sa pri príprave zákonov stráca individuálna zodpovednosť tvorcov legislatívy a verejnosť tak nemá možnosť sledovať kvalitu ich práce. Aj od súčasnej vlády PAS požaduje, aby sa počas celého procesu prípravy a schvaľovania novej legislatívy začali evidovať a zverejňovať mená autorov návrhov právnych noriem a všetkých pozmeňujúcich návrhov. Odstránenie anonymity pri tvorbe legislatívy by podľa PAS motivovalo jej tvorcov k dôslednejšiemu a zodpovednejšiemu prístupu k ich práci, čo by sa v konečnom dôsledku prejavilo v stabilnejších a jednoznačnejších zákonoch. PAS zároveň vyzýva Ministerstvo hospodárstva SR, aby pozornejšie monitorovalo legislatívny proces z hľadiska kvality podnikateľského prostredia, namietalo v rámci pripomienkového konania voči návrhom, ktoré ho zhoršujú a priebežne upozorňovalo verejnosť na možné riziká vyplývajúce z pripravovanej legislatívy.