Aktuality Aktuálny graf

Silné leto slovenskej ekonomiky – rast HDP tromfol všetky očakávania

Za zrýchlenie hospodárskeho rastu Slovensko vďačí najmä automobilkám, dočerpávaniu eurofondov na výstavbu infraštruktúry a opäť naštartovanému kupovaniu bytov.

Za zrýchlenie hospodárskeho rastu Slovensko vďačí najmä automobilkám, dočerpávaniu eurofondov na výstavbu infraštruktúry a opäť naštartovanému kupovaniu bytov.

Rast slovenskej ekonomiky v treťom štvrťroku príjemne prekvapil, podľa údajov Štatistického úradu vzrástol HDP v stálych cenách v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 0,9% (sezónne očistené). Dynamika medziročného rastu sa zrýchlila z 3,4% na 3,6%. Zverejnené čísla tak jednoznačne prevýšili priemerne trhové očakávania, ktoré odhadovali rast ekonomiky na úrovni 3,3%.
Štatistický úrad zároveň upravil výšku rastu HDP predchádzajúcich štvrťrokov, zvýšil dynamiku rastu v druhom štvrťroku z 3,2% na 3,4% a naopak v prvom štvrťroku znížil z 3,1% na 2,9%. Zrýchlenie podľa hlavného analytiku UnicreditBank Ľubomíra Koršňáka naznačovali už silné septembrové čísla priemyslu a stavebníctva.
„Štruktúra rastu HDP zatiaľ nie je k dispozícií, na základe mesačných údajov sa však dá očakávať, že sa zásadnejšie nezmenila. Čistý export k rastu HDP opäť neprispieval, ekonomiku ťahal výlučne domáci dopyt,“ myslí si Koršňák. Rast vývozu, ktorý reaguje na oživenie našich obchodných partnerov v Európe totiž kompenzuje zrýchľujúci sa rast dovozu, ktorý ťahá nahor silnejúca domáca spotreba.
Hlavným motorom rastu domáceho dopytu ostávajú stále investície, najmä verejné investície vďaka dočerpávaniu eurofondov z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia. Od dna sa začínajú odrážať aj súkromné investície podnikov, ako aj výstavby budov. Naopak, tržby v maloobchode zaostávajú za očakávaniami. Spotrebitelia skôr naberajú odvahu pri dlhodobejších investíciách ako je kúpa auta, či bývania.
Pozitívne nálady slovenských domácnosti sa prejavujú aj na zotavovaní tržieb reštaurácií a hotelov. Spotrebu domácnosti naďalej podporuje priaznivý vývoj na trhu práce, kde zamestnanosť v treťom štvrťroku vzrástla medziročne o 2,2%. Mierne sa zrýchlil sa aj rast produktivity práce, čo vytvára vhodné predpoklady pre udržateľný rast miezd.
V treťom štvrťroku pokračovali v raste aj ostatné krajiny regiónu – v medziročnom porovnaní si Česká republika a Poľsko stále držia relatívne dynamicky rast o 4,3% a 3,6%, v Maďarsku sa rast spomalil na 2,3%. Stabilný rast si udržal aj najvýznamnejší obchodný partner Slovenska, Nemecko – jeho ekonomika vzrástla z 1,6% na 1,7%.
Priemysel po krátkej augustovej návšteve negatívneho pásma v septembri opäť obnovil dynamický medziročný rast, jeho produkcia sa medziročne zvýšila o 7,2%. Viac ako 80% rastu má na svedomí oživenie v automobilovom priemysle. Ten zaznamenal viac ako 20-percentný medziročný rast produkcie. Zdá sa, že problémy na ruskom a čínskom trhu dokáže stále plne kompenzovať rastúci európsky dopyt, emisná kauza ešte naň vplyv nemala.
Silný rast vykázali v septembri aj hutníci (8,9% medziročne) a gumári a výrobcovia plastov (7,8%), obe odvetvia silne prepojené na automobilový priemysel. Naopak, nedarilo sa elektrotechnickému priemyslu. Spotrebná elektronika vykazuje dlhodobejší pokles (v septembri o –6,5%) aj v dôsledku presunu časti produkcie do lacnejšieho Poľska, v posledných dvoch mesiacoch sa k nej pridal aj ťahúň slovenského priemyslu minulých rokov – výroba elektrických zariadení (v septembri medziročne poklesol o –9,9%). Rast sa v septembri spomalil aj v strojárstve, ktoré zaznamenalo medziročný rast produkcie len na úrovni 2,2%. Nedarilo sa ani textilnému a odevnému, ako aj drevárskemu priemyslu.
Po dovolenkovej pauze sa v septembri opäť naplno naštartovalo aj stavebníctvo. V porovnaní s augustom jeho produkcia podľa údajov Štatistického úradu vzrástla o úctyhodných 8,4%. Dynamika medziročného rastu sa tak opäť vrátila k historickým maximám z júna a júla tohto roku a produkcia stavebníctva v septembri medziročne vzrástla o 25,3%. Naďalej platí, že hlavným ťahúňom stavebníctva ostáva výstavba infraštruktúry (v septembri narástla o 68,6% medziročne), ktorú výdatne podporuje dočerpávanie eurofondov.
Medziročný rast okolo 7% však v septembri vykázala aj výstavba budov a potvrdzuje oživenie realitného trhu.  Silný rast stavebníctva naznačuje, že rast ekonomiky aj v treťom štvrťroku stále výdatne podporovali verejné investície. Priemysel v treťom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástol o 1,8% (sezónne očistené) a štvrťročná dynamika jeho medziročného rastu sa zrýchlila z 3,6% až na 6,3%, rýchlejšie naposledy priemysel medziročne rástol na prelome rokov 2013/2014, hovorí Ľubomír Koršňák.
 

V prípade ak máte za to, že činnosť PAS je prospešná, podporte nás príspevkom, hoc vo výške kávy v centre Bratislavy, prostredníctvom https://pas.darujme.sk/2893/ alebo na náš účet IBAN:SK 5283 3000 0000 2201 4356 91

O autorovi

PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia sui generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti.

Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu.