Podnikateľská aliancia Slovenska očakáva pokračovanie priemyselného rastu, ktorý sa však bude spomaľovať . Stavebníctvo by mohol potiahnuť štart výstavby nového závodu Jaguar v Nitre a ďalších priemyselných investícií.
Podnikateľská aliancia Slovenska očakáva pokračovanie priemyselného rastu, ktorý sa však bude spomaľovať . Stavebníctvo by mohol potiahnuť štart výstavby nového závodu Jaguar v Nitre a ďalších priemyselných investícií.
Rast priemyslu sa v októbri spomalil. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v porovnaní so septembrom produkcia priemyslu nepatrne znížila o 0,3% (sezónne očistené), dynamika jej medziročného rastu sa spomalila zo septembrových 7,2% na 4,1%.
Pozitívnou správou je, že aj napriek kauze Volkswagen, ktorá sa už v októbri naplno rozvinula, vykazuje automobilový priemysel stále relatívne dynamicky rast, hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Hoci sa v porovnaní s rekordne silným septembrom jeho produkcia predsa len nepatrne znížila, v porovnaní s októbrom minulého roka bola stále vyššia o 17,5%. Tvrdé čísla priemyslu tak potvrdili to, čo už naznačoval indikátor sentimentu – že kauza VW nemala na slovenský automobilový priemysel zatiaľ citeľný dopad.
Bez automobiliek pokles
Naopak, už nie tak priaznivý je pohľad na ostatné odvetvia slovenského priemyslu. Automobilový priemysel bol totiž podobne ako v septembri jednoznačným ťahúňom slovenského priemyslu, v októbri sa jeho dominancia dokonca ešte prehĺbila. Ak by totiž automobilový priemysel v októbri nerástol, slovenský priemysel by zaznamenal medziročný pokles o takmer pol percenta, vypočítal Ľ. Koršňák.
Okrem automobiliek k rastu výraznejšie prispeli už len výrobcovia gumy a plastov, teda odvetvie silno previazané na automobilový priemysel, strojári a trocha prekvapivo aj výrobcovia nábytku. Naopak, silné úrovne z minulých rokov sa v posledných mesiacoch nedarí zopakovať výrobcom elektrických zariadení, ktorých produkcia sa v októbri medziročne znížila až o 18 % a celkový rast priemyslu tak toto odvetvie spomalilo o viac ako 1 pb.
Dlhodobo sa nedarí ani výrobcom spotrebnej elektroniky, ktorí vykazujú medziročný pokles produkcie už siedmy mesiac v rade najmä v dôsledku presunu časti výroby do Poľska. Iskierku nádeje však predsa len vykresáva pohľad na posledné dva mesiace, keď ich produkcia medzimesačne aspoň mierne rástla. V októbri sa však nepodarilo dosiahnuť úroveň minuloročnej produkcie ani hutníkom, volatilnému rafinérskému priemyslu, dlhodobo klesajúcej farmácií, či niektorými low-tech odvetviam ako textil a potraviny.
Stavebníctvo s rekordným rastom, zaberá už aj výstavba budov
Prekvapivo pozitívne správy prinieslo v októbri stavebníctvo, ktoré pokračovalo v rekordnom raste. Podľa údajov Štatistického úradu sa jeho produkcia v porovnaní so silným septembrom ešte zvýšila o ďalších 2,5% (sezónne očistené), dynamika medziročného rastu sa zrýchlila až na 28,7%.
Stavebníctvo tak v októbri dokázalo posunúť medziročný rast na nové historické maximum, keď prekonalo aj doterajší rekordný rast z júna tohto roka. Optimistický pohľad na októbrové čísla stavebníctva podčiarkuje pohľad na štruktúru jeho rastu – rast produkcie stavebníctva sa v októbri zrýchlil aj napriek miernemu spomaleniu dynamiky rastu segmentu infraštruktúry.
Infraštruktúra, výdatne podporená eurofondami, síce ostáva hlavným ťahúňom rastu stavebníctva s medziročným rastom o 55,3%, odvetvie však postupne posilňuje aj druhý pilier – výstavba budov. Produkcia v tomto segmente sa v októbri opäť zvýšila, dynamika jej medziročného rastu sa zrýchlila už na 14,5%. Naposledy vykázal segment budov rýchlejší medziročný rast veľmi dávno – ešte v októbri 2008.
Vyhliadky slovenského priemyslu
Ľ. Koršňák predpokladá, že v závere roka by si mal priemysel udržať medziročný rast. Novembrový indikátor sentimentu však naznačuje, že dynamika jeho rastu by sa mohla ďalej spomaľovať. V budúcom roku očakávame, že rast priemyslu bude naďalej podporovať cyklické oživenie európskych ekonomík.
Október naznačil, že očakávaný prepad segmentu infraštruktúry na prelome rokov po dokončení projektov financovaných z minulého rozpočtovacieho obdobia eurofondov by mohol z veľkej časti nahradiť zotavujúci sa segmentom výstavby budov. Ten by mal ťažiť z oživenia na trhu rezidenčných nehnuteľností aj z vyšších súkromných investícií, keď slovenské podniky postupne naberajú odvahu na nové investície. Aj napriek tomu stále očakávame, že začiatkom budúceho roka by sa stavebníctvo predsa len mohlo opäť prehupnúť do mierneho mínusu, varuje analytik Unicredit Bank.
Podnikateľská aliancia Slovenska očakáva pokračovanie priemyselného rastu, ktorý sa však bude spomaľovať z dôvodu dopadu kauzy VW na výrobu v jeho bratislavskom závode. Zároveň by mala nabiehať produkcia nového modelu v trnavskom závode PSA. Stavebníctvo by mohol potiahnuť štart výstavby nového závodu Jaguar v Nitre a ďalších priemyselných investícií.
PAS však upozorňuje na ďalšie postupné zhoršovanie podnikateľského prostredia na Slovensku, čo vedie k strate pozícií Slovenska v stredoeurópskej konkurencii investičných lokalít. Bráni to tak príchodu väčšieho množstva investorov aj bez vládnych stimulov, širšiemu vytváraniu pracovných miest a rýchlejšiemu rastu hrubého domáceho produktu Slovenska. Budúcnosťou slovenskej ekonomiky je najmä moderný inovatívny priemysel a služby, ktoré v posledných mesiacoch vytvárajú aj najviac nových pracovných miest.
Grafy: NBS a PAS
Prečítajte si aj: