Aktuality Aktuálny graf Články

Slovenská ekonomika spomalila keď došli eurofondy, predpovede boli ešte opatrnejšie

Začiatkom roka výkon slovenskej ekonomiky spomalil miernejšie, ako sa očakávalo.

Začiatkom roka výkon slovenskej ekonomiky spomalil miernejšie, ako sa očakávalo.

Rast ekonomiky začiatkom tohto roka podľa očakávaní pribrzdil, keď ochabla sila zrýchľujúceho faktora z minulého roka – dočerpávania eurofondov končiaceho programového obdobia. Nespomalil však natoľko, ako očakávala prognóza NBS, rast dosiahol 3,3 % medziročne (0,7 % oproti 4. štvrťroku 2015).

Pravdepodobne investície nepoklesli až tak výrazne a aj po hektickom dočerpaní eurofondov koncom vlaňajška ešte investičná aktivita dobiehala aj začiatkom tohto roka. Sklamanie však priniesla slabšia spotreba domácností, ktorá pravdepodobne nepridala ani napriek slušnej tvorbe zdrojov z trhu práce, komentuje analytik NBS Alexander Karšay. Trh práce ťažil z dobre naštartovanej ekonomiky a celková zamestnanosť vzrástla rýchlejšie, ako sa očakávalo,  o 0,5 % medzikvartálne a o 2,2 % medziročne.

Medziročným zvýšením HDP o 3,3% sa ekonomika vrátila k rastu, aký dosahovala začiatkom roka 2015. Návrat na rýchlosť spred obdobia hektického dočerpávania eurofondov je dobrou správou, svedčí o potenciáli ekonomiky. Hoci štruktúra ekonomického rastu ešte nie je známa, lepší ako očakávaný výsledok môže spočívať v investíciách, ktoré nepoklesli až tak výrazne, ako čakali prognózy, mohli dobiehať naštartované investície, či začínať nové a nízke úrokové sadzby na úvery naďalej vytvárajú dobré podmienky na rast súkromných investícií, tvrdí analytik NBS.

Odhad súkromnej spotreby už nie je taký pozitívny. Aj keď nízka inflácia a rastúce mzdy i zamestnanosť sú signálom, že konečná spotreba domácností bude mať pozitívny vplyv na tvorbu HDP, bude pravdepodobne nižší, ako čakali prognózy. Pravdepodobne opäť v domácnostiach prevážila opatrnosť motív a viac peňazí neminuli v maloobchode, ale mohli skončiť v úsporách.

Celková zamestnanosť v 1. štvrťroku vzrástla o 12-tisíc osôb. Nárast je mierne vyšší v porovnaní s očakávaniami, mierne vyšší rast ekonomiky sa tak prejavil aj v lepšom vývoji trhu práce. Navyše pomerne plynulo pokračovali aj viaceré projekty na podporu zamestnávania už z nového programového obdobia. Najvýraznejšie sa v rámci nich zamestnávalo v oblasti verejného sektora, z odvetví sa najrýchlejšie zvýšila zamestnanosť v priemysle a stavebníctve, zatiaľ čo sa služby a obchodné činnosti po silnom závere minulého roka pravdepodobne rozbiehajú o niečo pomalšie, tvrdí analytik NBS.

Očakávame, že rast slovenskej ekonomiky sa v tomto roku spomalí na 3,2%, hodnotí vyhliadky do budúcnosti analytik Unicredit Bank Ľubomír Koršňák. V štruktúre rastu by mal podľa neho dominovať domáci dopyt, ktorý bude v priebehu roka postupne dopĺňať aj pozitívny príspevok zo zahraničia.
Rast slovenskej ekonomiky by mala naďalej podporovať uvoľnená menová politiká európskych centrálnych bánk, ako aj nízka cena energií, najmä ropy. Riziká pre rast slovenskej ekonomiky prichádzajú stále najmä z externého prostredia, aktuálne sa zviditeľňujú opäť najmä „domáce“ európske riziká ako Brexit, či opätovný návrat nekonečného príbehu gréckeho verejného dlhu, myslí si analytik.    
Prečítajte si aj: 

Prepad hodnotenia podnikateľského prostredia sa spomalil, čaká sa, či s ním nová vláda niečo urobí

Na Slovensku sa vlani prvý raz vyrobilo viac ako milión automobilov

Singapur znova najlepšou biznis krajinou sveta, Slovensko sa posunulo na 35. miesto

 

V prípade ak máte za to, že činnosť PAS je prospešná, podporte nás príspevkom, hoc vo výške kávy v centre Bratislavy, prostredníctvom https://pas.darujme.sk/2893/ alebo na náš účet IBAN:SK 5283 3000 0000 2201 4356 91

O autorovi

PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia sui generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti.

Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu.