Aktuality Aktuálny graf Články Korupcia Správa o globálnej konkurencieschopnosti

Ekonomiku na Slovensku najviac sužuje korupcia, byrokracia a zle fungujúci štát, preto zaostáva za susedmi

Najnovšia správa o globálnej konkurencieschopnosti 2015-16, ktorú 30. septembra zverejnilo Svetové ekonomické fórum (WEF) prináša veľa zaujímavých informácií (nájdete ju tu). Je dobrou spätnou väzbou pre tvorcov ekonomického prostredia na Slovensku, odpoveďou podnikateľov na otázku, ako sa na Slovensku majú a čo by radi zlepšili.

Okrem iného z nej vyplýva aj to, ktoré problémy trápia slovenský biznis najviac. Oproti minulému roku prekvapujúco vzrástlo pociťovanie korupcie, ktorú považuje za najväčšiu ťažkosť vyše 18 percent opýtaných. Opäť prenikla na prvé miesto pred štátnu byrokraciu a výšku daní spolu s obmedzeniami pracovného trhu.

Slovensko sa v rebríčku WEF tento rok umiestnilo na 67. mieste, o osem priečok vyššie ako vlani. Slovensko je však aj naďalej na poslednom mieste v regióne a tretie od konca medzi členmi EÚ. Nižšie sa umiestnili už len Chorvátsko (77. miesto) a Grécko (81.).

Z okolitých krajín je najvyššie Rakúsko na 23. mieste, Česká republika sa posunula z 37. na 31. priečku, Poľsko obsadilo 41. miesto. Maďarsko zmazalo svoje minuloročné zlepšenie, kleslo o 3 miesta a obsadilo v tomto roku 63. priečku.

Okolo 40. priečky sa držia Litva a Lotyšsko, na 45. miesto na svete sa vyšplhalo Rusko. Rumunsko je na 53. a Bulharsko na 54. mieste.

Umiestnenie Slovenska môže byť pre investorov signálom, že by sa pri umiestnení nového projektu výroby alebo služieb mali radšej rozhodnúť pre inú krajinu, kde sa podniká ľahšie.

Na špici a na dne

Pohľad na kategórie, v ktorých je slovenské podnikateľské prostredie najlepšie a najhoršie na svete, môže byť pre vládu inšpiráciou, čo zlepšiť, aby sa ekonomike v krajine viac darilo a aby pritiahla viac investorov.

Na vysokých priečkach v globálnom porovnaní sa napríklad Slovensko ocitlo v podiele zahraničných vlastníkov (5. na svete), ďalšie kategórie svedčia o tom, že patríme k najviac otvoreným ekonomikám s veľkým podielom zahraničných investícií a silným vplyvom zahraničného obchodu na podnikanie. Na druhej strane to hovorí o slabej domácej podnikateľskej základni, ktorá býva menej náchylná na krízové výkyvy. Výška ciel je daná naším členstvom v EÚ a vo výskyte ochorenia HIV sa o prvé miesto delíme s desiatkami iných krajín.

Zdroj: WEF  Graf: PAS

 Najnižšie priečky v celosvetovom porovnaní, na ktoré sa Slovensko dostalo v niektorých kategóriách, sú však oveľa vážnejšie. Hovoria o slabo fungujúcom štáte, nedôvere podnikateľov v rovnosť pred zákonom, v nestrannosť úradníkov, nezávislosť súdov.  V efektívnosti zákonov pri urovnávaní sporov je Slovensko tretie najhoršie na svete, v klientelizme pri rozhodovaní štátu piate najhoršie.

Krajina patrí podľa účastníkov prieskumu na dno svetového rebríčka aj vo vládnych reguláciách, zneužívaní verejných zdrojov, mrhaní štátnymi peniazmi. Ekonomika trpí komplikáciami na pracovnom trhu, či slabou kvalitou vzdelávania. Podnikatelia sú presvedčení, že Slovensko iba málo dokáže pritiahnuť talenty zo zahraničia, prípadne udržať si vlastné. V tom patrí na 129. a 127. miesto na svete v konkurencii 140 krajín.

Zdroj: WEF  Graf: PAS

 Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je presvedčená, že zhoršovanie podnikateľského prostredia na Slovensku vedie k tomu, že sa v krajine umiestňuje menej investícií a vytvára menej pracovných miest, ako by to bolo v prípade pozitívneho vývoja.

Umiestnenie v najnovších globálnych rebríčkoch WEF iba potvrdzuje, že Slovensko zaostáva za svojimi konkurentmi v Strednej Európe, ktorí sa s výnimkou Maďarska posúvajú smerom ku kvalite podnikateľského prostredia v západoeurópskych krajinách.

Výsledkom je, že na Slovensko za posledných sedem rokov neprišiel nový zahraničný investor s veľkým projektom, jedinou lastovičkou je nedávno ohlásená automobilka Jaguar Land Rover. Medzitým Slovensko obišlo viacero veľkých projektov s tisícmi nových pracovných miest, ktoré zvyčajne uprednostnili Poľsko, Česko, Maďarsko alebo Rumunsko.

Tohtoročný posun Slovenska v rebríčku možno pripísať skôr zlepšeniu situácie vo firmách vďaka ich inováciám a investíciám do technológií. Naopak, vnímanie fungovania štátu sa skôr zhoršilo, najmä v oblasti korupcie, byrokracie, fungovania súdov a vzdelávania. Sú to oblasti, na ktoré PAS dlhodobo upozorňuje a ponúka vo svojich analýzach aj konkrétne riešenia.

Peter Kremský, PAS

Prečítajte si aj:

Ďalšie zlepšenie SR v rebríčku konkurencieschopnosti

Kompletná správa o globálnej konkurencieschopnosti v angličtine

V prípade ak máte za to, že činnosť PAS je prospešná, podporte nás príspevkom, hoc vo výške kávy v centre Bratislavy, prostredníctvom https://pas.darujme.sk/2893/ alebo na náš účet IBAN:SK 5283 3000 0000 2201 4356 91

O autorovi

PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia sui generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti.

Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu.