Rebríčky globálnej konkurencieschopnosti krajín, ktoré Svetové ekonomické fórum (WEF) vydáva už niekoľko rokov prinášajú informáciu, ako sa jednotlivé krajiny vyvíjajú počas rokov. Najnovšiu správu, ktorú WEF zverejnilo 30. septembra nájdete tu. Správa vzniká tak, že podnikatelia v každej krajine vypĺňajú dotazník, ktorý odráža ich vnímanie krajiny, v ktorej žijú a podnikajú. Ide teda o subjektívne hodnotenie, ako je ich krajina schopná konkurovať v celosvetovej hospodárskej súťaži.
Slovensko sa za posledných desať rokov v rebríčku výrazne zhoršilo. V rokoch 2006-7 sa pohybovalo okolo 40. priečky spolu s Maďarskom, len o pár miest za Českom. Severný sused Poľsko za Slovenskom v tom čase výrazne zaostávalo na 45. mieste. V tom čase sa darilo priťahovať veľa zahraničných investícií a Slovensko sa nazývalo stredoeurópskym tigrom.
Potom však nastal postupný a po roku 2009 prudký posun v rebríčku na stále horšie úrovne až takmer k 80. priečke v roku 2013. V posledných dvoch rokoch sa vnímanie konkurenčnej schopnosti napokon o niečo zlepšilo, tento rok je Slovensko na 67. mieste.
Zdroj: WEF Graf: PAS
Ako sa za ten čas darilo jeho susedom? Maďarsko tiež prechádza ťažkými časmi a z najúspešnejšej krajiny Strednej Európy v 90. rokoch sa postupne dostalo takmer na jej chvost v siedmej desiatke globálneho poradia. Podnikatelia sa sťažujú najmä na politickú nestabilitu, korupciu a štátnu byrokraciu.
Poľsko sa počas krízy dostalo do štvrtej desiatky a odvtedy si pozíciu udržiava, na jeden rok sa dokonca stalo lídrom Strednej Európy. Podnikatelia tam pociťujú ako obmedzenia najmä daňové zákony a reguláciu trhu práce.
Česká republika zažila mierny pokles počas krízy, za posledné dva roky sa jej však podarilo vrátiť na predkrízovú pozíciu. Približuje sa dokonca k Rakúsku, ktoré tradične patrilo do prvej svetovej dvadsiatky, posledné roky ho však z nej vytlačili úspešnejšie krajiny. Podnikatelia sa tam sťažujú najmä na vysoké dane, prísne obmedzenia trhu práce a tiež byrokraciu štátu.
V čom Slovensko zaostáva za najlepšími
Vývoj jednotlivých krajín v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016 (pdf)
Schopnosť konkurovať v celosvetovom meradle ukazuje, prečo si investori často spomedzi viacerých krajín regiónu vyberú jednu z nich, hoci môže mať vyššie mzdy, drahšie pozemky alebo väčšiu vzdialenosť od kľúčových trhov. Najmä v prípade sofistikovanej výroby to nie sú podstatné faktory, investori skôr ocenia kvalitné podnikateľské prostredie, technologickú vyspelosť alebo voči podnikateľom ústretové zákony. To všetko sú faktory, ktoré ovplyvňujú pozíciu Slovenska v takýchto rebríčkoch.
Oproti minulému roku na Slovensku medzi najväčšími problémami, ktoré podnikatelia vnímajú prekvapujúco vzrástlo pociťovanie korupcie. Považuje ju za najväčšiu ťažkosť vyše 18 percent opýtaných. Opäť prenikla na prvé miesto pred štátnu byrokraciu a výšku daní spolu s obmedzeniami pracovného trhu.
Správa PAS o výsledkoch prieskumu WEF v slovenčine
Prečo zaostávame za susedmi a prečo sme predbehli Botswanu
V ktorých kategóriách je Slovensko najlepšie a najhoršie na svete
Profil Slovenskej republiky (pdf)
Čo najviac trápi Slovensko: